• 13lip
        • Szkoła Dialogu

          17 kwietnia 2020 roku ponad dwutysięczna internetowa publiczność uczniów i uczennic Szkoły Dialogu, ich nauczycielek i nauczycieli, a także osób wspierających Forum z całej Polski i świata obejrzała #GalęOnline. Tym wyjątkowym wydarzeniem organizatorzy postanowili uczcić i uhonorować  pracę uczestniczek i uczestników zeszłorocznej edycji programu, a także szkoły które kontynuują swoje zaangażowanie w przywracanie żydowskiej historii swoich miejscowości.

          Uczniowie kl. VIII Szkoły Podstawowej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w tym roku dołączyli do szkół kontynuujących działania Szkoły Dialogu. Ubiegłoroczna wygrana w konkursie i  chęć odkrywania historii janowskich Żydów, wplecionych w historię Janowa zachęciły młodzież do dalszych poszukiwań wspólnych korzeni, tego co łączyło obydwa narody.  Jak mówi jedyny ocalały z Holokaustu  mieszkaniec przedwojennego Janowa ( obecnie mieszka w Izraelu) Dov Wexler – kochał Janowo i miał tu wielu polskich przyjaciół, których trzy razy odwiedzał. Nigdy nie czuł wrogości  wobec swojej rodziny. Żydzi i Janowianie żyli obok siebie, tolerowali  zwyczaje i obrzędy, uczęszczali do tej samej szkoły a kiedy było trzeba pomagali sobie wzajemnie.  Każdy wyznawał własne zasady i obrzędy religijne. Czasami śmiali się z siebie, ale i tak kończyło się na wspólnej zabawie. Dorośli też nie wchodzili sobie w drogę. Starano się zachować poprawne stosunki.

          Młodzież wspólnie z nauczycielami pozyskała wiele nowych i cennych informacji. Oto link do zakładki prezentującej efekty ich działań: www.szkolajanowo.plhttps://szkolajanowo.edupage.org/a/janowiacy-i-zydzi-projekt

          www.szkolajanowo.pl

          Uczniowie i nauczyciele biorący udział w projekcie otrzymali list z wyrazami uznania za zaangażowanie w budowanie dialogu polsko- żydowskiego, kontynuację programu Szkoła Dialogu i dotychczasowe osiągnięcia. Uczniowie biorący udział w projekcie: Oliwia Asztemborska, Mateusz Gratunik, Gabriela Kobus, Daria Kowalczyk, Kateryna Marchuk, Igor Mierzejewski, Wiktor Napiwodzki, Nikola Paczyńska, Karolina Szczepkowska, Aleksandra Szczepuchowska, Alicja Szypulska i Paweł Zbyszyński.  

    • 29maj
        • Dzień Dziecka

          zabawa w internecie - konkursy i niespodzianki

          Zapraszamy na transmisję na żywo z okazji święta wszystkich Dzieci.Będą zabawy, konkursy i filmy. Wszystko dla dzieci w wieku 5 -10 lat.Na żywo wraz z prowadzącym będziecie mogli uczestniczyć w wydarzeniu odpowiadając na pytania, rozwiązując zagadki czy komentując filmy. Wszystko w interaktywnej formie na FB Chełmżyński Ośrodek Kultury

          Zapraszamy 1.06 o godzinie 9:30

          Zapiszcie się w wydarzeniu - Wezmę udział!Wtedy Facebook przypomni Wam o spotkaniu.

          Dajcie znać znajomym.

          Spotkajmy się na wirtualnym festynie w Chełmży:

          https://www.facebook.com/events/545342362797843/

    • 31maj
    • 31maj
    • 31maj
        • Rady dla uczniów klasy 8

           

          O ludzie, jak ja nie cierpię egzaminów! A właściwie tego co egzaminy robią ludziom!

           

          Drodzy Ósmoklasiści, myślę o Was z troską, bo w Waszym wieku myśl o byciu egzaminowanym bywa przeżywana w sposób bardzo obciążający. Do ludzi w różnym momencie życia dociera, że egzaminy mówią tylko o testowanych umiejętnościach, nie oddają obrazu człowieka. Trudno jest uwierzyć komuś na słowo, że akurat egzaminami w życiu nie należy się przejmować. Dlaczego? Dlatego, że ich konsekwencje są odwracalne. Po kolei:

           

          NAJPIERW MARZENIE

           

          Są takie egzaminy, w których musicie uczestniczyć, czy Wam się to podoba, czy nie. Jeśli wśród Was są osoby marzące o byciu artystą, to też muszą przystąpić do egzaminów kończących szkołę podstawową. Nawet, jeśli ich talent plastyczny jest tak jasny, że aż razi. A marzą oni o własnej pracowni malarskiej. Czy wynik egzaminu wpłynie na realizację ich marzenia? Nie. Zatem, jaki nasuwa się wniosek? Nie przejmuj się egzaminami, które nie wpływają na realizację Twoich marzeń.

           

          KWESTIA CZASU

           

          No dobrze, a jeśli wynik egzaminu wpłynie na moje szanse dostania się od wymarzonej szkoły?

           

          Nie masz wpływu na to, ile osób ma w tym samym czasie, taki sam pomysł na dochodzenie do swojego marzenia w tej konkretnej klasie. Być może razem z Tobą papiery do niej złożyło jednocześnie 50 innych osób o podobnych wynikach w nauce. A połowa a z nich dostanie na egzaminie więcej punktów od Ciebie. Może się tak

          zdarzyć, że zabraknie dla Ciebie miejsca. Nie dlatego, że jesteś gorszą osobą od tych które się dostaną, tylko czasem na wyniki testowania wiedzy ma wpływ wiele czynników.

           

          Czy to zniweczy szanse na zrealizowanie Twojego marzenia? Nie. Może jedynie przesunąć je w czasie. Jeśli wybór kierunku kształcenia realizowanego w tej klasie jest efektem wsłuchania się w swoje silne strony i rozpoznania swoich potrzeb, to znajdziesz do niego drogę. Znam wiele osób, które dochodziły do tego, co chcą w życiu robić w najróżniejszych momentach i różnymi drogami. Znam historie zdawania na maturze zupełnie innych przedmiotów niż wynikało z wcześniejszych planów. Znam bardzo dobrze osobę, która ukończyła studia z przynoszącym chwałę wyróżnieniem summa cum laude i która odrzuciła wszystkie propozycje pracy w moim zawodzie, żeby zapisać się na studia kosmetyczne, bo dotarło do niej, że tym chce się zajmować. Wysokie wyniki na studiach i nagrody jej w tym nie przeszkodziły. Znam też kogoś, kto prawie dwadzieścia razy zdawał na prawo jazdy zanim je dostał.

           

          Pamiętaj wynik egzaminu może jedynie wydłużyć Twoje dochodzenie do celu i otworzyć Cię na inne drogi. I wiesz co? To może być całkiem ciekawe.

           

          LUDZIE SĄ RÓŻNI I RÓŻNIE SIĘ ROZWIJAJĄ

           

          Może się okazać, że się pomyślisz. Nie podczas rozwiązywania testów, tylko w tym czego naprawdę będziesz potrzebować dorosłości do szczęścia. Na razie poznawanie tej fascynującej, złożonej istoty, jaką jesteś zajęło Ci kilkanaście lat. Co będziesz wiedzieć o sobie za rok, pięć lat, dziesięć? Historie osób, które od dzieciństwa perfekcyjnie wiedziały kim chcą zostać bywają bardzo smutne, Nawet, jeśli egzaminy też przebiegały im perfekcyjnie. Wiesz, jak powstała penicylina? No właśnie.

           

          Po prostu zastanów się jaka decyzja dotycząca dalszej nauki teraz, wydaje się być najlepsza. Idź na egzamin z poczuciem,że wiesz po co to teraz robisz. Bądź elastyczny i troskliwy wobec siebie, jeśli okaże się, że ta brama nie otwiera się na drogę realizowania Twojego marzenia. Znajdziesz inną.

           

           

          ŻĄDZA PIENIĄDZA

           

          Nie popełnij błędu wybierania kierunku tylko od kątem atrakcyjności finansowej. To, że będziesz zarabiać w pracy pieniądze

          jest bardzo przydatne, bo będziesz potrzebować różnych akcesoriów, żeby na co dzień funkcjonować i cieszyć się życiem. Jednak praca wykonywana tylko dla pieniędzy, niezgodna z Twoją duszą, to mogą być tortury trwające niemal do siedemdziesiątki. „Respect yourself na na na” chciałoby się zaśpiewać za The Stample Singers.

           

           

          OCZEKIWANIA

           

          Nawet najbardziej troskliwi opiekunowie i rodzice wpadają w pułapkę niecierpliwości i obawiają się, że jeżeli dziecko nie od razu realizuje swoje marzenia, to wydarzy się katastrofa. Może tak się zdarzyć, że poradzisz sobie z wątpliwościami dotyczącymi przyszłości i egzaminów a rodzice będą niespokojni. Nie gniewaj się na rodziców, jeśli zamartwiają się egzaminami bardzie j od Ciebie, czasem tak po prostu jest. Kochaj rodziców, ucz się ufać sobie i przekonaniu, że rzeczy, na których nam zależy da się w życiu ułożyć z biegiem czasu.

           

          PRACOWITOŚĆ

           

          Powodów, dla których nie należy się przejmować egzaminami mogłabym podać jeszcze milion. Ale zdecydowanie ważniejsze jest przypomnienie o pracowitości. Nikt nie osiągnie mistrzostwa opartego o swoje silne strony, jeśli nie poświęci temu czasu, wytrwałości i wysiłku. Dotyczy to kucharza, lekarza, mechanika, fryzjera, nauczyciela, sportowca… Pamiętaj, że pracowitość to nie perfekcjonizm.

           

          Poświęć czas na rozwijanie swoich silnych stron i potrzeb, zaplanuj czas, przeznaczony na naukę i zrób to z myślą o swoich kompetencjach. Ucząc się pamiętaj, że ciężko zrealizować marzenie tyko o nim myśląc, trzeba wykonać trochę kroków w jego kierunku.

          Skacz, tańcz, idź tip-topami, biegnij, czołgaj się i turlaj w rytmie pracowitości. Ta cecha bardzo się przydaje w dorosłości.

           

          Czas na ćwiczenie.

           

          1. Pomyśl (uczciwie wobec samego siebie), co jest Twoją silną stroną. Może wytrzymałość, może Twój mózg czyta matematykę w lot, może cierpliwość wobec dzieci a może zręczność?
          1. Pomyśl, co jest Twoją potrzebą, czyli cechą lub umiejętnością, której nie posiadasz a chciałbyś ją mieć. Użyj odrobiny realizmu, ja na przykład bardzo lubię śpiewać, ale nic nie zmieni faktu,

           

          że nie mam predyspozycji i musze to robić przy włączonym odkurzaczu. Pomyśl, co realnie chcesz rozwinąć.

           

          1. Pomyśl teraz o rzeczach, których już nie chcesz robić a kiedyś wydawały Ci się spełnieniem marzeń? Nawet nie wiesz, jak żałuję, że nie słyszę Twoich wspomnień z lat przedszkolnych.

           

          1. Sprawdź o co chodzi z tym powstaniem penicyliny. Niech to wzbudzi w Tobie miłość do przypadku i błędu w ludzkim życiu.

           

          1. Zaśpiewaj Respect yourself. Najlepiej pięć razy dziennie, tak żeby w dniu egzaminów móc sobie w trakcie pisania postukać w jej rytm ołówkiem w stół, gdyby opadły Cię wątpliwości.

           

           

           

           

          POLECA ZESPÓŁ DO SPRAW PROMOCJI ZDROWIA

           

    • 28maj
    • 28maj
    • 28maj
        • Wirtualny bieg

          Drodzy nauczyciele, uczniowie, rodzice!
          W związku z obecną sytuacją Fundacja „Przyszłość dla Dzieci” musiała odwołać Bieg o Złotą Monetę w formie stacjonarnej, który miał odbyć się w olsztyńskim parku Kusocińskiego. Lecz nie poddajemy się! Postanowiliśmy zorganizować IV Bieg o Złotą Monetę w wersji wirtualnej, tak, aby każdy mógł pobiec w dowolnym dla siebie miejscu i jednocześnie wesprzeć dzieci z Warmii i Mazur w tym trudnym czasie.

           

          W biegu wirtualnym może wziąć udział każdy:

          Dla dorosłych założeniem jest dystans minimum 5 km
          Dzieci powinny pokonać trasę dostosowaną do swojego wieku

          Wystarczy zapisać się na stronie: https://superczas.pl/ozlotamonete2020 i uiścić opłatę startową, która jest darowizną na rzecz podopiecznych Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”.
          Otrzymacie na adres mailowy imienny numer startowy do samodzielnego wydruku, z którym dumnie pokonacie trasę.

          Dystans można pokonać dowolną techniką (biegiem, chodem, spacerem czy nordic walking) i w dowolnym dla siebie miejscu i czasie (między dniem rejestracji a data końca wydarzenia – 07.06.2020r.)

          Po biegu każdy uczestnik otrzyma piękny pamiątkowy medal, który wyślemy na adres podany w formularzu rejestracyjnym.

           

          Zapraszamy na stronę wydarzenia, na której możecie podzielić się zdjęciami z biegu: https://www.facebook.com/events/282628229430289/

          Więcej informacji znajdziecie także na stronie: http://przyszloscdladzieci.org/635956,Zapraszamy-na-wirtualny-quotIV-Bieg-o-Zlota-Monete.html

    • 28maj
    • 25maj
    • 22maj
    • 21maj
        • 24 Maja DZIEŃ PARKÓW NARODOWYCH

          24 maja obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych. Data nie jest przypadkowa – właśnie tego dnia w 1909 r powołano w północnej Szwecji pierwszy europejski park narodowy – Sarek. Miejsce dzikie i zachwycające swym alpejskim krajobrazem – ostrymi szczytami, wąskimi dolinami, lodowcami i rwącymi rzekami. W tym samym roku ustanowiono w Szwecji jeszcze 8 kolejnych parków narodowych.

           

          PARKI NARODOWE W POLSCE

          Do naszych czasów powstało na świecie ok. 3000 parków narodowych, w tym ponad 400 w Europie. Zachowują najcenniejsze przyrodniczo miejsca, w których człowiek nie prowadził żadnej działalności lub tylko nieznacznie zmienił środowisko. Dzięki nim możemy nadal zachwycać się dziką przyrodą, która chroniona jest w ten sposób przed presja człowieka.

          Park narodowy jest jedną z najwyższych form ochrony przyrody – na ściśle określonym obszarze, który wg polskiego prawa nie powinien być mniejszy niż 10 km2, ochronie podlega cała przyroda ożywiona i nieożywiona – zwierzęta, rośliny, grzyby, ekosystemy i ich wzajemne oddziaływania, gleba, stosunki wodne i krajobraz. Parki udostępniane są co prawda w celach naukowych, edukacyjnych i turystycznych, ale pod warunkiem, że działania te nie wpływają negatywnie na przyrodę – jej ochrona jest tu bowiem celem nadrzędnym.
          OPRACOWAŁ ZESPÓŁ DO SPRAW PROMOCJI ZDROWIA

    • 20maj
    • 20maj
        • REGULAMIN KONKURSU

          REGULAMIN KONKURSU NA PLAKAT Z HASŁEM ANTYTYTONIOWYM DLA UCZNIÓW  KLAS V-VIII SZKOŁY  PODSTAWOWOWEJ W JANOWIE

          I. Organizatorem Konkursu na plakat z hasłem antynikotynowym jest ZESPÓŁ DO SPRAW PROMOCJI ZDROWIA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W JANOWIE

           II. CEL I ZAKRES TEMATYCZNY KONKURSU

          1. Celem konkursu jest zachęcenie uczniów do przygotowania plakatu z hasłem antynikotynowym promującym zdrowy styl życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego.

          2. Konkurs skierowany jest do uczniów klas V-VII, którzy w swojej twórczości plastycznej przedstawią tematykę palenia tytoniu w aspekcie:

          a. obowiązującego prawa (ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych),

           b. propagowania przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego,

          c. norm i obyczajów środowiska,

           d. uzależnienia od tytoniu, e. kreowania wizerunku człowieka, który nie pali papierosów,

           f. wpływu palenia tytoniu na zdrowie z uwzględnieniem aspektu biernego palenia.

          3. Prace powinny ukazywać społeczno – ekonomiczne, zdrowotne i moralne skutki uzależnienia od tytoniu.

           III. ZASIĘG KONKURSU , WARUNKI UCZESTNICTWA ORAZ CZAS TRWANIA

          1. Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie klas V-VIII

          2. Konkurs trwa od 22 maja do 8 czerwca 2020 r.

          3. Prace należy przesłać w terminie - do dnia 8 czerwca do godziny 15.00.

           4. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w dniu 12 czerwca 2020r.– na stronie internetowej

           SZKOŁY PODSTAWOWEJ W JANOWIE.

           IV. ZASADY PRZEPROWADZENIA KONKURSU

          1.Do Konkursu można zgłaszać prace plastyczne przygotowane w formacie A4

           2. Każda praca powinna mieć swój tytuł.

          3. Każdy uczestnik może nadesłać maksymalnie 2 prace (dotychczas niepublikowane)

          PRACE PROSZĘ NADSYŁAĆ NA ADRES E-MALOWY / janowo_g2@interia.pl/

    • 18maj
        • 100 rocznica urodzin Jana Pawła II

          18 Maja 2020

          Jan Paweł II był pierwszym papieżem spoza Włoch od 1522 roku i nadzieją dla Polaków na lepsze jutro. Dzisiaj w rocznicę  urodzin oddajmy cześć Jego pamięci. Niech jego nauki towarzyszą nam przez całe życie. By uczcić tak ważną osobę dla całego społeczeństwa polskiego uczniowie naszej szkoły przygotowali prezentacje, w których zawarli życiorys Karola Wojtyły i wybrane ciekawe wydarzenia z jego życia.

          Z okazji 100 rocznicy Telewizja Polska stworzyła portal internetowy. Jest on bazą wiedzy, zdjęć, filmów dotyczących Jana Pawła II. Polecamy :

          https://jp2.tvp.pl./

           

    • 18maj
    • 18maj
        • CO   ROBISZ, GDY „NIC  NIE  ROBISZ” ?

                   Coraz częściej dostrzegam swoisty paradoks: to, co określa moją wolność – m.in. dysponowanie własnym czasem, jest jednocześnie jej ograniczeniem. Poczucie braku czasu blokuje lub modyfikuje moje decyzje, w jakimś sensie zniewalają mnie, gdyż w dobie nieograniczonego i bardzo łatwego dostępu do różnych rozrywek, zabaw, lektur, spotkań z innymi ludźmi (częściej wirtualnych niż w realu) muszę z większości oferowanych propozycji zrezygnować, co może pozostawić uczucie  postaci żalu, a nawet poczucia straty. Okazuje się zatem, że uczenie się umiejętności zarządzania własnym czasem faktycznie ma sens i wynika z zagubienia współczesnego człowieka w różnorodności dóbr, w jakich może partycypować. Nadmiar szkodzi i trzeba wiedzieć, jak sobie z nim poradzić, aby nie zatracić siebie w przypadkowym, mało świadomym konsumowaniu rzeczywistości.

          Czas     wolny      służy     zatem:

          • Rozwijaniu swoich pasji i zainteresowań.
          • Regeneracji organizmu (po nauce, pracy, wysiłku fizycznym).
          • Kształtowaniu wrażliwości estetycznej.
          • Wzbogacaniu swojej osobowości (poprzez nowe doświadczenia, kontakty, podejmowane refleksje, przemyślenia, analizy).
          • Nabieraniu dystansu do spraw i zadań, które na co dzień zajmują uwagę podmiotu.

                   Zarządzając  więc swoim czasem i mając wokół tylko towarzystwo swoich najbliższych, uczniowie naszej szkoły w następujący sposób wykorzystują swój czas wolny: /oto zdjęcia naszych uczniów/. ZACHĘCAMY DO NADSYŁANIA KOLEJNYCH ZDJĘĆ DO GALERII.

           

    • 18maj
        • Regulamin Szkolnego Konkursu Plastyczno-Literackiego pt. „Życzenia dla Mamy słowem malowane”

          I. Organizatorzy: MARTA BONISŁAWSKA, DOROTA KAMIŃSKA, ALEKSANDRA PIASECKA

          II. Temat pracy konkursowej:

          napisanie wiersza lub wykonanie pacy plastycznej w postaci portretu dla Mamy.

          III. Cele konkursu

          ·  popularyzacja święta umacniającego więzi rodzinne i środowiskowe,

          ·   pobudzenie wyobraźni i rozwijanie uzdolnień literackich oraz plastycznych uczniów,

          ·    uwrażliwianie na piękno poetyckiego słowa,

          ·    doskonalenie warsztatu twórczego.

          IV. Warunki uczestnictwa

          Konkurs jest skierowany do uczniów  Szkoły Podstawowej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie.

          Tematyka prac powinna obejmować:

          1. napisanie wiersza lub wykonanie portretu Mamy

          WIERSZ
          Uczniowie:

          Piszą utwór liryczny składający się co najmniej z  8  wersów.

          Wiersz powinien być opatrzony tytułem i nawiązywać do tematu konkursu.

          Autor winien zadbać o poprawność językową oraz ortograficzną napisanego tekstu. 

          Komisja konkursowa oczekuje, że nadesłane teksty będą oryginalne, a autorzy wykorzystają zdobytą wiedzę na temat środków stylistycznych.

          PORTRET MAMY

          technika wykonania pracy plastycznej: dowolna;

          format prac plastycznych: nie mniejszy niż A4;

          Uwaga: dopuszczalne wykonanie zarówno pracy plastycznej, jak i wiersza!

          1. dostarczenie wykonanej pracy na konkurs jest jednoznaczne z przyjęciem warunków niniejszego regulaminu.

          V.  Termin i miejsce składania prac:

          Zdjęcie wykonanej pracy konkursowej należy przesłać na adres:/ praca literacka – do p. ALEKSANDRY PIASECKIEJ (piaola@p.pl); praca plastyczna do p. MARTY BONISŁAWSKIEJ/ lub p. DOROTY KAMIŃSKIEJ - janowo_g2@interia.pl do 24 maja 2020 roku. W dolnym rogu pracy należy umieścić swoje imię i nazwisko oraz klasę.

          VI. Ogłoszenie wyników konkursu

          O wynikach konkursu laureaci zostaną poinformowani elektronicznie lub telefonicznie. Prace wszystkich uczestników zostaną umieszczone w galerii na stronie internetowej szkoły.

          Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.

           

    • 18maj
        •  CIEKAWOSTKI  O PAŃSTWACH  UNII  EUROPEJSKIEJ.

          Unia-Europejska.pptx​​​​​​​

          Państwa założycielskie EWG: 

          Włochy:  Italia, to ojczyzna  znanych artystów i  naukowców w tym: Dante Alighieri, Leonardo da Vinci, Michał Anioła,  Rafaela Santi czy Galileusza.  Kraj znany ze swojej  dobrej kuchni i potraw: pizzy, spaghetti i lodów. Włosi to miłośnicy skuterów i kawy słyną z zamiłowania do opery.  To jeden z najważniejszych regionów turystycznych świata, słynący z najlepszych stylistów motoryzacyjnych. To kraj  takich marek sportowych samochodów jak: Ferrari, Lamborghini, Maserati. Z tego państwa pochodzą rewelacyjni projektanci mody m.in.: Dolce i Gabbana, Armani, Versace, Prada czy Gucci oraz wielu innych. We Włoszech istnieją dwa niezależne państwa: Republika San Marino oraz Watykan. Piłka nożna jest najpopularniejszym sportem, zaś hotele w Italii nie mają  17 piętra. Włosi wierzą, że ta liczba jest pechowaJ

          Francja: Stolica tego państwa- Paryż, to światowa stolica mody z takimi markami modowymi jak Dior, Chanel, Yves Saint Laurent, Louis Vuitton, Lacoste, Pierre Cardin oraz kraj produkujący świetne ekskluzywne perfumy. Tradycja- zwyczaj noszenia wkładania białej sukni do ślubu pochodzi z  XV-wiecznej Francji. To kraj ponad 400 odmian sera. Prawdziwymi przysmakami  trójkolorowych są żabie udka i ślimakiJ, konsumują ich ok. 30 tys. ton rocznie. Francja jest ojczyzną szampana i wina, krajem wysoko rozwiniętego przemysłu lotniczego-  samoloty Mirage. Jest najczęściej odwiedzanym krajem na świecie – 75 mln turystów rocznie, znajduje się w niej 38 obiektów światowego dziedzictwa UNESCO, zalicza się do nich m.in. Katedrę Notre-Dame czy Wersal. Do najbardziej znanych Francuzów zaliczamy: Ludwika XIV, Kartezjusza, Napoleona Bonaparte,  Ludwika Pasteur oraz Coco Chanel  itd.

          Luksemburg: Jedno z najmniejszych, najbogatszych i najbezpieczniejszych państw Europy. Wielkie Księstwo posiada dużą ilością banków, zamieszkiwany przez bardzo zamożnych obywateli. Cały kraj zamieszkuje ponad) 0,5 mln. osób, z czego 43% to obcokrajowcy. Ma największą wśród krajów europejskich liczbę  bogatych emigrantów. W szkole każdy musi uczyć się niemieckiego zaczynając w pierwszej klasie, francuskiego na końcu drugiej, a angielskiego w ósmej klasie.

          Belgia: W stolicy tego państwa  - Brukseli znajduje się siedziba Komisji Europejskiej, Belgowie to twórcy frytek i gorzkiej czekolady. Wśród  Belgów, rodzina królewska cieszy się dużą popularnością.


          Holandia obecnie po zmianie nazwy to  Królestwo Niderlandów : 25% powierzchni Holandii znajduje się poniżej poziomu morza. nizinny kraj kojarzący się z wiatrakami, tulipanami,  wieloma odmianami sera  i rowerami.  W tym państwie istnieje największa na świecie szlifiernia diamentów znajduje się w Amsterdamie. Jest to generalnie bardzo liberalne państwo: aborcja, prostytucja i eutanazja są w całym kraju zupełnie legalne. Najbardziej znane holenderskie firmy to:, Philips, ING, Heineken. Panowie z tego kraju, uchodzą za najwyższych mężczyźni na świecie  średnia wysokość to 183 cm. Vincent Van Gough, Rembrandt  czy Erazm z Rotterdamu to najbardziej znani Holendrzy.

          Niemcy: Kraj o największej liczbie mieszkańców w Unii Europejskiej, nasz sąsiad z którym mieliśmy często dosyć skomplikowane relacje, najbardziej rozwinięty gospodarczo kraj UE, zajmuje 1 miejsce w produkcji przemysłowej,  ma świetne marki samochodowe- Mercedes, Audi, Porsche. W Niemczech odbywa się największy festiwal  piwa – Oktoberfest,  zaczyna się we wrześniu, zaś w Bawarii piwo oficjalnie uważane jest za jedzenie. Niemcy uchodzą za fanów kiełbasy, mają  jej ponad   1000 rodzajów.  Na większości  autostrad nie ma ograniczenia prędkości. Znani Niemcy to:  Jan Sebastian Bach, Ludwig van Beethoven, Wilhelm Roentgen, Albert Einstein czy  Michael Schumacher.

          Pierwsze rozszerzenie – 1973 r.

          Wielka Brytania : obecnie państwo to w trakcie Brexitu- formalnie WB opuściła UE- 31.01.2020r. Ojczyzna Newtona, Watta, Darwina oraz świetnych pisarzy np.: Szekspira, Tolkiena, Lewisa,  legendarnych zespołów: The Rolling Stones i The Beatles, jak również znanej na całym świecie rodziny królewskiej  z panującą obecnie najdłużej na tronie- królową Elżbieta II. Słynie z deszczowej aury. W tym kraju narodził się futbol  i  istnieje jedna z  najlepszych lig piłkarskich na  świecie.

          Irlandia: państwo określane jako ,,zielona wyspa”.  Polonia w tym kraju liczy sobie około 120 tysięcy osób. Więcej Irlandczyków mieszka poza granicami swojego kraju niż w Irlandii.  W tym miejscu warto zaznaczyć, iż Polacy w tym miejscu stanowią największą mniejszość narodową. Irlandia jest  obok Czechów, największym konsumentem piwa na świecie- zaś Marka piwa Guinness jest największym przedsiębiorstwem piwowarskim na świecie. Wiele Irlandzkich nazwisk zaczyna się od “Mac” lub “O” co oznacza odpowiednio “syn” i “wnuk ” w języku celtyckim. Z Irlandii  pochodzi znany zespół  U-2.

          Dania: Kraj, w którym stworzono klocki lego. Ojczyzna bajkopisarza  Hansa CH. Andersena. Duńczycy uwielbiają rower, jako środek transportu- to królestwo dosłownie i w przenośni dla rowerzystów, Dania ma ponad dwukrotnie więcej rowerów (4,2 mln) niż samochodów (1,8 mln).  Duńska monarchia jest najstarszą zachowaną monarchią na świecie i istnieje od ponad 1000 lat. Grenlandia zależna do Danii jest największą na świecie wyspą, zakładając, że Australia jest kontynentemJ


          1981

          Grecja: Motto kraju : “Wolność albo śmierć”, W Grecji jest ponad 2 000 wysp, Prawie 80%  Grecji stanowią tereny górzyste, to kolebka demokracji, filozofii, teatru i nowożytnych igrzysk olimpijskich. współczesną matematykę. Kraj oliwek, sera feta oraz cytrusów. Grecja posiada jedną z największych flot morskich na świecie. W użyciu jest ponad 1 800 statków kupieckich.

          1986

          Portugalia: Państwo o malowniczych, skalistych wybrzeżach, słynące z  wielkich odkrywców  z  XV/XVI wieku np. (Vasco da Gama, Ferdynand Magellan z pochodzenia byli Portugalczykami),  jak również  nostalgicznej pieśni fado,  to  największy producent korka do butelek na świecie  oraz mocnego  wina porto, obecnie najbardziej znanym Portugalczykiem  jest piłkarz Ronaldo.

          Hiszpania: państwo, które było potęgą w XV wieku, dziś  słynie z piaszczystych plaż, korridy                         i tańca flamenco, to raj dla turystów ( np. wyspa Majorka) i miłośników piłki nożnej  ( kluby: Real Madryt, FC Barcelona), to dzięki monarchom hiszpańskim, Krzysztof Kolumb odkrył  Amerykę. Hiszpanem był m.in. Pablo Picasso, czy Ignacy Loyola. Język hiszpański jest drugim najpowszechniej używanym językiem na Ziemi. W roku 2006 oceniano, że posługuje się nim, jako językiem ojczystym około 650 milionów ludzi. Hiszpański jest językiem urzędowym w 23 krajach świata. Mieszkańcy Płw. Iberyjskiego mają 2-członowe nazwiska. Pierwszy człon odnosi się do pierwszego nazwiska ojca, a drugi człon do pierwszego nazwiska matki. Hiszpania jest światowym liderem w zakresie dawstwa i transplantacji organów, to również największy producent oliwy z oliwek na świecie, jej udział w tym rynku to aż 44 proc.

          1995

          Austria: Kraj, gdzie można jeździć na nartach nawet latem. Ojczyzna W.A. Mozarta i  rodziny Straussów  oraz  najbardziej utytułowanego kierowcy rajdowego N. Laudy.  Austria jest jednym z krajów, w których przypada największa liczba Nagród Nobla na głowę mieszkańca, obecnie Austriacy mają ich 19. Aż 62% kraju pokrywają  góry i  znajduje się w nim  ponad 400 ośrodków narciarskich.


          Finlandia: Państwo określane jako ,,Kraina Tysiąca Jezior”, o bardzo dużej lesistości. Wykazuje ogromną dbałość o  środowisko przyrodnicze. Nazywana czasami  ojczyzną świętego Mikołaja i sauny, których  jest i w tym kraju ponad 2 mln.  Znana z wysokiego poziomu edukacji w szkole podstawowej. W większości szkół uczniowie zwracają się do nauczycieli po imieniu. W czerwcu i lipcu na północy słońce świeci cały dzień i całą noc.

          Szwecja:  Ojczyzna  wynalazcy dynamitu-Alfreda Nobla, twórcy obecnie najbardziej prestiżowej  nagrody na świecie w 6 dziedzinach. Kraj ten słynie z produkcji stali wysokiej jakości oraz aut marki Saab i Volvo. Największy producent celulozy oraz światowej marki handlowej Ikea. W Szwecji istnieje prawo, które pozwala rozbić namiot na terenie prywatnym na 24 godziny. Szwedzi w oknach nie mają firanek. Na parapetach stawiają różnego rodzaju figurki, kwiaty i lampki. Pokazują w ten sposób, że nie mają nic do ukrycia.

          2004: 10 państw- największe rozszerzenie

          Polska: Polska jest dziewiątym krajem w Europie pod względem wielkości, zaś szóstym pod względem ilości mieszkańców. Nasz kraj w UE  i na świcie  znany jest, jako największy eksporter bursztynu, szacuje się że udział polskich wyrobów na rynku światowym sięga nawet 70%, ponadto  Polska jest potentatem i liderem w produkcji żywnościowej  oraz  słynie z smacznej  i wysokiej jakości żywności np. jabłek, wiśni, marchewki, pieczarki chleba, ziemniaków. W Polsce jest najwięcej w Europie gospodarstw rolnych, ale także jesteśmy dominującymi producentami w UE: wódki, okien, mebli czy  srebra. Polska, jest ponadto unijną potęgą w eksporcie jachtów.  Nasza Ojczyzna wydała na świat m.in: Mikołaja Kopernika, Fryderyka Chopina, Jana Pawła II, Marię Curie Skłodowską, (która jako jedyna osoba na świecie, uhonorowana została nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk, zaś aż 17 osób przyznających się do związku z Polską, zostało laureatami Nagrody Nobla.  Polska konstytucja  z 1791r., była pierwszą w Europie i drugą na świecie.  Położone w Polsce, Góry Świętokrzyskie są najstarszymi górami w Europie.

          Litwa: Kraj wielu urokliwych jezior, z którego pochodził król Władysław Jagiełło. Narodowym sportem Litwy jest koszykówka, Ostrobramska brama jest bramą miejską Wilna i jednym z najważniejszych zabytków tego maleńkiego państwa, dawniej połączonego unią personalna później realną z Polską         i tworzącą  ogromne państwo o nazwie Rzeczpospolita Obojga Narodów.

          Łotwa: Nadbałtycki kraj o najszybciej zmniejszającej się liczbie ludności w UE, kraj, który w ponad połowie składa się z lasów.  Łotysz wyprodukował pierwsze dżinsy – krawiec Jacob W. Davis wyemigrował z Rygi do  USA. Tak powstały spodnie- dżinsy, które z pomocą finansową Levi Straussa, łotewski krawiec opatentował i wypuścił na rynek masowy,

          Estonia: Mieszkańcy tego nadbałtyckiego kraju posługują się językiem podobnym do fińskiego. Programowanie jest nauczane w szkole podstawowej, a dostęp do Internetu jest  prawem człowieka. Estonia ma największą na świecie liczbę międzynarodowych super-modeli  na mieszkańca. Między innymi Carmen Kass. W Estonii sauna jest sposobem na życie. Estończycy są współautorami  Skype,  to europejski pionier w dziedzinie cyfryzacji społeczeństwa.

          Czechy: Państwo znane na świecie z pięknej stolicy Pragi, hokeja i bogatej kultury. Góry i wzgórza pokrywają aż 95% powierzchni kraju. W Czechach pije się najwięcej piwa świecie. Jest tam ponad 600 rodzajów tego napoju,  w tym kraju wypija się 160 litrów piwa na osobę rocznie.

          Słowacja: Kraj, w którym znajduje się Gerlach – najwyższy szczyt Tatr. na Słowacji jest ponad 1300 źródeł termalnych, ponad 77% powierzchni Tatr, leży w tym kraju. Zamek w Orawie to jedna                   z najpiękniejszych budowli historycznych Słowacji. Na terenie Słowacji znajduje się aż 13.000 km oznakowanych pieszych tras turystycznych to raj dla wędrowców. Dla porównania, słowaccy kierowcy mają do wykorzystania jedynie 700 km dróg szybkiego ruchu.

          Węgry:  Kraj Awarów,  w którym uprawianych jest aż 1000 odmian papryki. Najostrzejsza jest 100 razy mocniejsza od papryczki chili, to również ojczyzna wina Tokaj, ostrego gulaszu-  właśnie on jest narodową potrawą na Węgrzech. Kostka Rubika i długopis, są wynalazkami wymyślonymi przez Węgrów. Stolica tego kraju powstała z połączenia dwóch miast, leżących nad Dunajem- Budy i Pesztu, Buda jest bogatszą częścią z zamkiem królewskim, a Peszt jest miejscem “ciągłej” zabawy”, ponadto Węgrzy wymyślili-Unicum, jest to słynny węgierski likier ziołowo-korzenny, na różne dolegliwości. Jezioro Balaton ma 77 km długości i jest  jednym z największych akwenów słodkowodnych w Europie. Słynne powiedzenie: “Polak, Węgier, dwa bratanki  i do szabli, i do szklanki”, świadczyć ma o  bardzo dobrych relacjach Polaków z Węgrami na przestrzeni dziejów.


          Słowenia: W tym kraju znajduje się największa skocznia narciarska w Unii Europejskiej, ale i na świecie– Letalnica (daw. Velikanka) w Planicy. W tym kraju stawia się na ekologię, dzięki której zachowano wspaniałe dzieła natury np. Jaskinię Postojna, która  jest najczęściej odwiedzaną jaskinią w Europie. Słowenia jest jednym z najbardziej zasobnych w wodę krajów w Europie. Długość jej rzek, strumieni i innych cieków wodnych sięga prawie 30 000 km. W Słowenii wszyscy uwielbiają sporty zimowe, Słoweńcy mają na ten temat kilka “śmiesznych” powiedzeń: „Podczas konkursu skoków w Planicy skoczkowie muszą mieć ze sobą paszporty, na wypadek gdyby przelecieli przez granicę.”J

          Cypr: Państwo, wyspa Afrodyty. Jest świetnym miejscem do odpoczynku o każdej porze roku, średnia temperatura w ciągu roku wynosi ponad 19 stopni. W rzeczywistości na wyspie Cypr istnieją 2 państwa. Są nimi Republika Cypru, kontrolowane przez Wielką Brytanię- ONZ  oraz  nie uznawana na arenie międzynarodowej Turecka Republika Północnego Cypru. Koty na wyspie można spotkać na każdym kroku, podobnie jak na pobliskich obszarach bagiennych gromadzą się różne gatunki flamingów przez 5 miesięcy w roku.

          Malta: Wyspa, najmniejszy kraj UE. Jego nazwa kojarzy się z osiadłym tam znanym zakonem  rycerskim, a Krzyż Maltański, stał się też symbolem tej wyspy. Na Malcie znajdują się światowej klasy miejsca do nurkowania- raj dla płetwonurków. Religia odgrywa ważną rolę dla Maltańczyków. Drzwi wejściowe, czy mury są zdobione figurkami świętych. Co więcej, na wyspie znajduje się 365 kościołów, czyli tyle ile dni w roku. Najpopularniejsze imiona w tym kraju to: Józef i Maria. Na Malcie obowiązuje ruch lewostronny. W kraju tym nie ma gór ani rzek. 


          2007

           Bułgaria- Złote Piaski, to najsłynniejszy bułgarski kurort turystyczny. Bułgarzy uwielbiają jogurty                  i dlatego  uważają,  że żyją  dłużej. Tradycyjny instrument w tym kraju to dudy. Alfabet w tym państwie zapisywany jest  cyrylicą, która powstała na terenie Bułgarii, a obecnie używana jest w Rosji,  i na Bałkanach oraz w innych krajach słowiańskich, została wynaleziona przez  św. Cyryla i Metodego  w X wieku. Róże uprawiane w bułgarskiej „Dolinie Róż”, produkują 70-85 % światowego oleju różanego – składnika większości francuskich perfum. Odwrotnie niż u nas i większości krajów świata, Bułgarzy kiwając głową w górę chcą czemuś zaprzeczyć, zaś kręcąc głową na boki wyrazić swą aprobatę.


           2007

           Rumunia- Rumuni uważają swój kraj za ziemię Boga ponieważ  mają niziny, góry, wielkie i małe rzeki, oraz jeziora. Wierzą, że ich ułożenie nie może być przypadkowe. Rumunia znana jest zabiegów leczniczych przy użyciu wody w różnym zakresie temperatur, czyli balneoterapii, w rumuńskich Karpatach, żyje aktualnie około 6200 niedźwiedzi brunatnych. To największa ilość wśród wszystkich europejskich krajów. Na terenie Transylwanii   obecnej Rumunii miał się urodzić  legendarny hrabia Dracula- czarny charakter  wielu filmów i książek.

          2013

          Chorwacja-  to piękne państwo z  lazurowo- turkusowym morzem i urokliwymi miastami takimi jak  Dubrownik, Split, Szybenik, Trogir w wielu miejscach na terenie Chorwacji  właśnie z tego powodu kręcono popularny serial – „Grę o tron”,   to kraj,  w którym można podziwiać  Park Narodowy Jezior Plitwickich,  znajdujący  się  na liście UNESCO.  Krawat, ołówek i pióro wieczne to wynalazki  Chorwatów,  zaś chorwacka waluta kuna,  naprawdę nawiązuje do nazwy zwierzęcia. To państwo  bardzo chętnie odwiedzane przez Polaków ze względu na walory turystyczne i przystępne ceny.





    • 15maj
        • Międzynarodowy Dzień Rodzin

          15 Maja 2020

          Rodzina to podstawowa grupa społeczna. Fundament, który buduje całość.

          Dla dziecka, zwłaszcza małego, rodzina jest całym światem. Nie ma nic ważniejszego poza najbliższymi. W codziennym pędzie często zapominamy o tym, jak ważna jest rodzina i relacje z najbliższymi. Lekceważymy z pozoru błahe czynności i wspólnie spędzony czas, a przecież jest to kluczowe do pielęgnowania rodzinnych więzi. Dzień Rodzin ma więc przypomnieć, że to, co ważne, mamy na wyciągnięcie ręki i powinniśmy o to zadbać.

          Międzynarodowy Dzień Rodzin został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1993 roku.

          Celem święta jest zwiększenie świadomości na temat potencjału i wyzwań związanych z życiem rodzinnym, a także pogłębienie świadomości społeczeństwa i rządów na temat znaczenia rodziny oraz jej problemów we współczesnym świecie.

          Polecamy zapoznanie się z prezentacją dotyczącą komunikacji w rodzinie:

          "Dwa monologi nie czynią dialogu" Jeff Daly

          https://view.genial.ly/5ea9240172a1080d7cde7a28/presentation-komunikacja-w-rodzinie?fbclid=IwAR1BymLJMQa90Si6VvDiq-GOZyNJz_oeMYU9Vb1RtzLiLDL_HJbNPcPHqrM

           

          Przygotowały:

          Agnieszka Tobojka

          Beata Angielska

      • Nagłówek

      • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

        Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

        • ŻYCZENIA WIELKANOCNE
          • ŻYCZENIA WIELKANOCNE

            07.04.2025

            Na stole święcone, tuż obok baranek,

            W koszyczku pełno barwnych pisanek

            I jakże znamienne w polskim krajobrazie

            Budzące się do życia wiosenne bazie.

            Zielony barwinek, fiołki i żonkile

            Malują kolorem uroczyste chwile.

            W dom polski wiosna wchodzi na spotkanie,

            Gdy wielkanocne na stole śniadanie.

             Drodzy Nauczyciele, Pracownicy Niepedagogiczni, Rodzice, Uczniowie z okazji nadchodzącej Wielkanocy pragnę złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia. Niech te święta będą czasem radości, miłości i wiosennego odrodzenia. Życzę Wam spokoju w sercu oraz niezapomnianych chwil w gronie rodziny. Dziękuję za wspólne piękne chwile w naszej szkole. Wesołych Świąt!

            Dyrektor szkoły - Małgorzata Słomkowska

             

          • Ogłoszenie

            17.04.2025

            Uprzejmie informuję, że w dniach 17–22.04. 2025 r. w Szkole Podstawowej w Janowie nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczne i opiekuńcze. Jednocześnie informuję, że sekretariat szkoły będzie czynny w dniu 22.04. 2025 r. w standardowych godzinach pracy.

            DYREKTOR SZKOŁY

          • Co działo się w przedszkolu (zerówka + przedszkole)?

            18.04.2025

            Szanowni Państwo,

            W dniach 14–16 kwietnia realizowaliśmy w naszej grupie zajęcia o tematyce ekologicznej pod hasłem „Jak możemy dbać o przyrodę”.

            W ramach zajęć dzieci:

            - poznały sposoby dbania o środowisko i dowiedziały się, kim są pomocnicy Ziemi,

            - uczyły się segregacji śmieci poprzez zabawy i praktyczne działania,• 

            - uczestniczyły w zabawach matematycznych – m.in. w zabawie „Czysty las”, podczas której liczyliśmy śmieci zebrane przez Śnieżkę (na podstawie wiersza), klasyfikowaliśmy je oraz porównywaliśmy ich ilości, wykonywaliśmy proste zadania matematyczne,

            - wspólnie opracowały Kodeks Miłośnika Przyrody – była to praca zespołowa, która wzbudziła wiele ciekawych rozmów i pomysłów,

            - rozpoczęliśmy również realizację programu „Czyste powietrze”, mającego na celu poszerzanie świadomości dzieci na temat szkodliwości palenia papierosów i wpływu zanieczyszczeń na zdrowie ludzi oraz przyrody.

            Pragniemy również poinformować, że Święto Ziemi będziemy obchodzić wspólnie 26 kwietnia (sobota) – będzie to dzień odpracowywany za nieobecności wynikające z dużej liczby zachorowań dzieci w ostatnim czasie. W tym dniu planujemy wspólne aktywności, zabawy na świeżym powietrzu i działania proekologiczne.

            Serdecznie zapraszamy!

            Wychowawca - p. Anna Kacprowicz

          • Konkurs Mitologiczny „Z wizytą na Olimpie”

            17.04.2025

            15 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Nidzicy odbyła się 16 edycja Powiatowego Konkursu Mitologicznego „Z wizytą na Olimpie”. Nadia Adamska i Mikołaj Iwański uczniowie klasy V dali z siebie wszystko. Mamy sukces w kategorii drużynowej. Współpracując z uczniami z innych szkół Mikołaj zajął pierwsze miejsce. Gratulujemy dzieciom oraz opiekunom przygotowującym do konkursu: Pani Magdalenie Renda i Pani Aleksandrze Piaseckiej.

          • Konkurs ,,Uruchom serce bliźniemu" -16.04.2025

            17.04.2025

             16 kwietnia 2025 roku w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbył się konkurs ,,Uruchom serce bliźniemu". Celem konkursu jest rozwijanie świadomości o konieczności udzielania pierwszej pomocy. W konkursie udział wzięło 126 szkół w trzyosobowych drużynach. Naszą szkołę reprezentowali Marcin Kobyliński, Paweł Kobyliński i Dorian Dzięgielewski. Chłopcy zdobyli nowe umiejętności, które przydadzą się w konkursie za rok.

            Opiekunem chłopców był Waldemar Westerlich.

          • ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM Z OKAZJI DNIA ZIEMI

            17.04.2025

            Z okazji Dnia Ziemi zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w wyjątkowym konkursie fotograficznym, którego celem jest pokazanie, jak każdy z nas może dbać o środowisko – swoją codzienną „mocą”.

            Temat konkursu: „Małe gesty – wielka zmiana”

            Zachęcamy do pokazania na zdjęciu, co robicie dla naszej planety! Może to być:

            • segregacja śmieci,

            • wybór roweru zamiast samochodu,

            • sadzenie roślin,

            • troska o zapylacze,

            • oszczędzanie energii,

            • dbanie o czystość wody,lub inne ekologiczne działania – indywidualnie lub w grupie.

            Kto może wziąć udział? Konkurs jest skierowany do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu województwa warmińsko-mazurskiego.

            Nagrody: Na autorów najciekawszych zdjęć czekają atrakcyjne gadżety WFOŚiGW w Olsztynie oraz publikacja zwycięskich prac w mediach społecznościowych Funduszu.

            Termin nadsyłania prac: do 21 kwietnia 2025 r.

            Jak wziąć udział?Zdjęcia należy przesłać wraz z formularzem zgłoszeniowym na adres e-mail: promocja@fundusz.olsztyn.pl

            Formularz zgłoszeniowy dostępny jest pod linkiem: https://drive.google.com/file/d/1Gp3LX0-tfNkZKgOJfPCNjTLZMSVmcnyj/view?usp=drive_link

            Uwaga: Zgłoszenie do konkursu jest jednocześnie zgodą na publikację zdjęć przez WFOŚiGW w Olsztynie – zarówno w celach informacyjnych, jak i promocyjnych (m.in. na stronie internetowej i w mediach społecznościowych Funduszu).

          • Warsztaty - Budowanie pozytywnych relacji i umiejętności wyrażania emocji - 14.04.2025

            15.04.2025

              14 kwietnia 2025 roku w Szkole Podstawowej w Janowie odbyły się warsztaty prowadzone przez zespół psychologów/psychoterapeutów, skierowane do uczniów klas 1-3, 4-6 oraz 7-8. Celem spotkania było rozwijanie umiejętności wyrażania emocji oraz budowanie pozytywnych relacji. Uczniowie klas 1-3 mieli niepowtarzalną okazję wyrazić swoje emocje poprzez twórczą zabawę z klockami. Cała sala gimnastyczna zamieniła się w miejsce pełne dziecięcej wyobraźni, gdzie dzieci budowały miasto Janowo. Ta aktywność pozwoliła najmłodszym uczestnikom na swobodne wyrażanie uczuć poprzez kreatywne konstrukcje. Dla uczniów klas 4-8 przygotowano bardziej zaawansowane zadania. Uczestnicy wypełnili karty emocji, co pomogło im lepiej zrozumieć i nazwać swoje uczucia. Następnie, przy pomocy klocków, stworzyli model Janowa z lotu ptaka, co stanowiło wizualną reprezentację ich emocji i myśli. Dodatkowo, dzieci brały udział w scenkach sytuacyjnych, co pozwoliło im na wcielenie się w różne role i lepsze zrozumienie emocji w codziennych sytuacjach. Odbyło się także spotkanie z rodzicami. Psychoterapeuci przedstawili swoje spostrzeżenia dotyczące zachowań i emocji uczniów. Szczególną uwagę zwrócono na kluczową rolę rodziców w procesie wychowania i edukacji dzieci. Omówiono znaczenie relacji między rodzicami, dziećmi a nauczycielami oraz rolę, jaką odgrywają prace domowe w zdobywaniu wiedzy. Wszystkie dzieci wykazały się dużą otwartością i kreatywnością, doskonale radząc sobie z powierzonymi zadaniami. Warsztaty spotkały się z pozytywnym odbiorem zarówno wśród dzieci, jak i rodziców, co przyczyni się do lepszego zrozumienia emocji i wzmocnienia relacji rodzinnych oraz szkolnych. 

          • PODGLĄDAMY PRZEDSZKOLAKÓW IV 2025 (zerówka + przedszkole)

            12.04.2025

              W drugim tygodniu  kwietnia dzieci uczestniczyły w zajęciach poświęconych naszej ojczyźnie – Polsce. Podczas wspólnej pracy i zabawy poznawaliśmy różne zakątki naszego kraju, utrwalaliśmy wiadomości o symbolach narodowych i najważniejszych miejscach, a także rozmawialiśmy o tym, czym dla każdego z nas jest Polska.

            W grupach dzieci wykonały piękne prace plastyczne w formie wydzieranek, które przedstawiały symbole narodowe oraz inne skojarzenia z Polską. Była to doskonała okazja do rozwijania kreatywności i współpracy.

            W ramach zajęć aktywizujących odbyliśmy "podróż po Warszawie" – poznaliśmy najważniejsze i najbardziej charakterystyczne miejsca w stolicy Polski. Dzieci pracowały w zespołach nad stworzeniem albumów o Warszawie, a inspiracją do rozmów i działań była także legenda o powstaniu Warszawy.

            Na koniec tygodnia rozpoczęliśmy przygotowania do świąt majowych, przypominając sobie ich znaczenie i związane z nimi tradycje.

            Nie zabrakło również zabaw matematycznych – dzieci poznawały miary płynów, uczestniczyły w ćwiczeniach związanych z mierzeniem pojemności oraz bawiły się w logiczne układanki z kolorowymi kredkami.

            To był tydzień pełen odkryć, wspólnej pracy i radości z poznawania naszego pięknego kraju!

            BRAWO PRZEDSZKOLAKI, JESTEŚMY Z WAS DUMNI!!!!!!!!!!!

            OPIEKUN: P. ANNA KACPROWICZ

        • AUTYZM - ŻYCIE W INNYM WYMIARZE
          • AUTYZM - ŻYCIE W INNYM WYMIARZE

            12.04.2025

            W tym roku w naszej szkole wyznaczony został Szkolny Tydzień Świadomości Autyzmu (8-15.04.2025), w którym będziemy włączać się w te obchody.

            Celem akcji jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu oraz stworzenie warunków wsparcia rówieśniczego i włączenie ucznia ze spektrum autyzmu w grupę rówieśniczą.

            Podczas Szkolnego Tygodnia Świadomości Autyzmu podejmowany jest szereg inicjatyw: przeprowadzone zostaną zajęcia wychowawcze przybliżające problematykę autyzmu,  konkurs plastyczny dla klas I-III.

            ZESPÓŁ PROMOCJI ZDROWIA

            W kwietniu 2025 roku w naszej szkole przeprowadzono cykl pogadanek na temat autyzmu, skierowany do uczniów klas 6-8. Celem tych spotkań było zwiększenie świadomości na temat spektrum autyzmu wśród uczniów, a także promowanie akceptacji i zrozumienia dla osób z tym zaburzeniem.

            Pogadanki były prowadzone przez doświadczonego nauczyciela biologii p. Dorotę Kamińską, który w przystępny i angażujący sposób przybliżyli uczniom tematykę autyzmu.

             Na początku każdego spotkania prowadzący przedstawili podstawowe informacje na temat autyzmu, w tym jego definicję, różnorodność objawów oraz wpływ na codzienne życie. Uczniowie dowiedzieli się o tym, jak różnorodne mogą być doświadczenia osób z autyzmem. 

            W trakcie warsztatów uczniowie brali udział w interaktywnych ćwiczeniach mających na celu zrozumienie wyzwań, z jakimi borykają się osoby z autyzmem. Były to m.in. symulacje sytuacji społecznych oraz zadania rozwijające empatię i umiejętność współpracy. Uczniowie mieli okazję zadawać pytania i dzielić się swoimi przemyśleniami. Prowadzący zachęcali do otwartej dyskusji, w której uczestnicy mogli dzielić się swoimi doświadczeniami związanymi z kontaktami z osobami z autyzmem. Większość uczniów wyraziła pozytywne opinie na temat pogadanek, podkreślając, że były one wartościowe i pouczające. Wielu uczestników przyznało, że dzięki spotkaniom lepiej zrozumieli, jak ważne jest wsparcie i akceptacja dla osób z autyzmem.

            Pogadanki na temat autyzmu w klasach 6-8 były udanym przedsięwzięciem, które przyczyniło się do zwiększenia świadomości i zrozumienia tego zaburzenia wśród uczniów. Dzięki takim inicjatywom budujemy bardziej empatyczne i wspierające środowisko szkolne. W przyszłości planowane są kolejne działania mające na celu promowanie tolerancji i akceptacji dla różnorodności w naszej społeczności. 

        • EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2025
          • EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2025

            10.03.2025

            EGZAMIN ÓSMOKLASISTY ODBĘDZIE SIĘ W DNIACH 13 - 15 MAJA 2025 ROKU.

            Egzamin ósmoklasisty  będzie trwał:

            1) z języka polskiego – 150 minut;

            2) z matematyki – 125 minut;

            3) z języka obcego nowożytnego – 110 minut.

             

            Egzamin ósmoklasisty 2025 z języka polskiego. Co się zmieni?

            Egzamin z języka polskiego 2025, podobnie jak w poprzednich latach, będzie się składał z dwóch części. Pierwsza część arkusza będzie zawierać dwa teksty (literacki i nieliteracki, z zastrzeżeniem, że tekst literacki nie musi być fragmentem lektury obowiązkowej) oraz zadania do nich, w tym zadania dotyczące treści i problematyki lektur obowiązkowych. Z kolei druga część to wypracowanie. Uczeń będzie wybierać jeden temat spośród dwóch podanych w arkuszu; możliwe formy wypowiedzi: rozprawka, opowiadanie (formy obecne na każdym egzaminie ósmoklasisty od 2019 r.) oraz przemówienie (forma wskazana w Informatorze z 2017 r.).Nowością jest jednak rozszerzenie form, które mogą znaleźć się podczas egzaminu. Sprawdzona może być umiejętność redagowania krótkich form wypowiedzi, jak: zaproszenie, ogłoszenie, życzenia czy podziękowanie.

             

            Lista lektur obowiązkowych na egzamin ósmoklasisty 2025

            W latach 2025-2028 uczniowie będą mogli odwoływać się do dowolnej lektury z listy obowiązkowej z podstawy programowej z 2017 r., w tym również do tych, które zostały usunięte z podstawy programowej z 2024 r. Lista lektur, do których można się odwołać, zostanie opublikowana w Informatorze oraz na każdym arkuszu egzaminacyjnym (jak dotychczas).Zadania w pierwszej części arkusza mogą dotyczyć lektur obowiązkowych z klas IV-VI (pozycji poznawanych w całości) z klas VII-VII (wszystkich lektur omawianych na tym etapie edukacyjnym).Na egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. będzie obowiązywać więcej lektur obowiązkowych. Uczniowie muszą znać takie powieści, jak choćby "Hobbit, czyli tam i z powrotem", "Chłopcy z Placu Broni", "Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa", "Balladyna", "Kamienie na szaniec", "Dziady cz. II", "Mały Książę", "Zemsta".CKE wymaga również, by uczniowie mieli wiedzę także z krótkich utworów literackich, które były omawiane w całości lub poznawane podczas zajęć we fragmentach. Mowa tutaj m.in. o "Latarniku" czy "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza czy "Reducie Ordona", "Panu Tadeuszu" i "Świteziance" Adama Mickiewicza.

             

            Zmiany na egzaminie ósmoklasisty 2025 z matematyki

            CKE zapowiada też zmiany w arkuszu egzaminacyjnym z matematyki. Planuje się powrót do formatu arkusza egzaminacyjnego stosowanego w roku 2019 i 2020. Oznacza to, że na egzaminie z matematyki będzie:

            • 15 zadań zamkniętych (jak w latach 2021-2024)
            • 6 zadań otwartych (w latach 2021-2024 w arkuszu były 4 zadania otwarte).

            Zadań zatem będzie więcej niż w latach 2021-2024, a maksymalna liczba punktów możliwych do zdobycia to 30 punktów (jak w roku 2019 i 2020).Od roku 2025 r. w przypadku egzaminu ósmoklasisty z matematyki planuje się wdrożyć e-ocenianie.

             

            Język obcy nowożytny na egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Co się zmieni?

            Jak informuje CKE, nie planuje się zmian w formacie arkusza egzaminacyjnego stosowanego w latach 2021-2024. Arkusz będzie składał się z pięciu części: rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstów pisanych, znajomość funkcji językowych, znajomość środków językowych, wypowiedź pisemna.Odsetek punktów za rozwiązanie zadań otwartych to ok. 40 proc.W części sprawdzającej umiejętność tworzenia wypowiedzi pisemnej uczeń tworzy tekst w formie e-maila lub wpisu na blog o długości od 50 do 120 wyrazów. Z kolei oczekiwany średni poziom biegłości językowej (zgodnie z podstawą programową z 2024 r.): A2 (A2+ w zakresie rozumienia tekstu).

             

            20250131_Informator_Czesc_ogolna_E8_od_2025.pdf

             

            DOROTA KAMIŃSKA - PRZEWODNICZĄCA KOMISJI EGZAMINACYJNEJ

             

             

             

          • Gminny Konkurs Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom"

            10.04.2025

             W dniu 9 kwietnia 2025 roku w naszej gminie odbył się Gminny Konkurs Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom", który cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Konkurs został zorganizowany w dwóch kategoriach wiekowych: dla uczniów klas I-IV oraz klas V-VIII. Celem wydarzenia było promowanie wiedzy na temat ochrony przeciwpożarowej oraz rozwijanie świadomości młodzieży w zakresie bezpieczeństwa.Konkurs składał się z dwóch części: pisemnej oraz ustnej. Uczestnicy mieli okazję wykazać się swoją wiedzą na temat zasad bezpieczeństwa pożarowego, sposobów reagowania w sytuacjach zagrożenia oraz znajomości sprzętu gaśniczego.

            Część pisemna: W pierwszej części konkursu uczniowie przystąpili do testu pisemnego, który składał się z pytań wielokrotnego wyboru oraz zadań otwartych. Uczestnicy mieli 45 minut na rozwiązanie testu, co pozwoliło im na dokładne przemyślenie odpowiedzi. Pytania dotyczyły m.in. podstawowych zasad zachowania w przypadku pożaru, numerów alarmowych oraz działań ratunkowych.

            Część ustna: Po zakończeniu części pisemnej, najlepsi uczestnicy z każdej z kategorii przystąpili do drugiej części konkursu - ustnej. W tej części uczniowie mieli okazję zaprezentować swoją wiedzę przed komisją, odpowiadając na pytania oraz rozwiązując hipotetyczne sytuacje związane z pożarnictwem. Część ustna była szczególnie emocjonująca, ponieważ uczniowie musieli wykazać się nie tylko wiedzą, ale także umiejętnością szybkiego myślenia i sprawnego komunikowania się.

            Zakończenie Konkurs zakończył się wręczeniem nagród oraz dyplomów dla uczestników. Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w wydarzeniu, otrzymali upominki, a najlepsi zostali wyróżnieni nagrodami rzeczowymi. Wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony rodziców oraz lokalnej społeczności, co podkreśla znaczenie edukacji w zakresie bezpieczeństwa pożarowego. Mamy nadzieję, że organizacja tego rodzaju konkursów przyczyni się do zwiększenia świadomości młodych ludzi na temat zagrożeń związanych z pożarami oraz nauczy ich, jak skutecznie reagować w sytuacjach kryzysowych.

             Wyniki:

            Grupa klas I-IV:

            I miejsce - Maja Kobylińska

            II miejsce - Bartosz Moszczyński

            III miejsce -  Maciej Szczepkowski

            Grupa klas V-VIII:

            I miejsce -  Kacper Zybert

            II  miejsce - Dominik Węgierski

            III miejsce - Marcin Kobyliński

            Konkurs przeprowadzili strażacy: p. Wiesław Pisarski i p. Daniel Pisarski. Obecny był Wójt Gminy Janowo -Mateusz Jaroszewski. Nagrody ufundowane zostały przez Urząd Gminy w Janowie.

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz sponsorowi za wsparcie i zaangażowanie

          • WARSZTATY - 01-02.04.2025 - "MOC OWOCÓW I WARZYW"; "ROLA NASZYCH ZMYSŁÓW W OCENIE JAKOŚCI ŻYWNOŚCI"

            08.04.2025

              W roku szkolnym 2024/2025 nasza szkoła zorganizowała serię warsztatów mających na celu promocję zdrowego stylu życia wśród uczniów klas 6, 7 i 8. Każda klasa uczestniczyła w zajęciach dostosowanych do ich poziomu wiekowego, które obejmowały zarówno teoretyczne, jak i praktyczne aspekty zdrowego odżywiania, higieny oraz różnorodności kulinarnej.

            Klasa 8: Warsztaty: "Moc owoców i warzyw" oraz "Rola naszych zmysłów w ocenie jakości żywności".

            Cel warsztatów: Uczniowie klasy 8 mieli okazję zrozumieć, jak ważną rolę odgrywają owoce i warzywa w codziennej diecie. Dodatkowo, skupiono się na znaczeniu zmysłów w ocenie jakości żywności.

            Aktywności: Prezentacje dotyczące wartości odżywczych i korzyści zdrowotnych wynikających z konsumpcji owoców i warzyw. 

            Praktyczne ćwiczenia: wykonanie surówki warzywnej; rozpoznawanie owoców i warzyw za pomocą dotyku, węchu i smaku.  

            Dyskusje i refleksje na temat wpływu zmysłów na nasze wybory żywieniowe.

            Dorota Kamińska

            ZESPÓŁ DS. PROMOCJI ZDROWIA OGŁASZA KONKURS NA KOMIKS DLA UCZNIÓW KLAS IV-VIII. OSOBY UCZESTNICZĄCE W KONKURSIE OTRZYMAJĄ OCENY BARDZO DOBRE LUB CELUJĄCE Z BIOLOGII LUB PRZYRODY.

            Komiks należy wykonać na kartce A3, technika dowolna.

            Prace proszę złożyć u p. Doroty Kamińskiej do 30.04.2025.

            Oto propozycja komiksu pt. "Rola naszych zmysłów w ocenie jakości żywności". Komiks składa się z kilku scen, w których każdy zmysł odgrywa kluczową rolę w ocenie żywności.

            Scena 1: Wzrok - Opis: Postać patrzy na świeże owoce na targu. 

            Scena 2: Węch - Opis: Postać wącha świeżo upieczony chleb. 

            Scena 3: Dotyk - Opis: Postać dotyka dojrzałego awokado. 

            Scena 4: Smak - Opis: Postać kosztuje owoc. 

            Scena 5: Słuch -Opis: Postać słucha dźwięku chrupania, gdy zjada marchewkę. 

            Scena 6: Podsumowanie - Opis: Postać uśmiecha się, trzymając talerz pełen zdrowej żywności.  W dymku: "Każdy zmysł odgrywa swoją rolę w ocenie jakości żywności. Używaj ich wszystkich, aby cieszyć się najlepszymi smakami!"

          • Symbolika i tradycje wielkanocne - wizyta u najmłodszych (zerówka + przedszkole)- IV 2025

            07.04.2025

                 W pierwszym tygodniu kwietnia, tematem naszych zajęć były Święta Wielkanocne. Dzieci miały okazję poznać tradycje i zwyczaje związane z tymi wyjątkowymi świętami oraz uczestniczyć w różnych ciekawych doświadczeniach i warsztatach. Dzieci zapoznały się z etapami przygotowań do Świąt Wielkanocnych, poznając m.in. różne metody malowania jajek. Przeprowadziliśmy eksperymenty, badając, jak herbata, kawa, coca cola i ocet wpływają na jajka.

                 Omówiliśmy symbolikę pokarmów, które wkładamy do koszyczka wielkanocnego, a także tradycje związane z potrawami i święceniem palm. Dzieci miały okazję wykonać własny koszyczek wielkanocny, co było nie tylko świetną zabawą, ale także okazją do nauki o tradycjach.

              W piątek poznaliśmy tradycję Śmigusa-Dyngusa, czyli wielkanocnego poniedziałku. Z tej okazji przeprowadziliśmy szereg doświadczeń związanych z wodą. Dzieci dowiedziały się, jak otrzymać inne kolory, mieszając trzy podstawowe barwy: żółty, czerwony i niebieski. Obserwowaliśmy także, jak zachowuje się woda zmieszana z olejem oraz tabletką musującą, a także przeprowadziliśmy eksperyment nadmuchania balonu za pomocą octu i sody.

            Pierwszy tydzień kwietnia był pełen zabawy, nauki oraz wspaniałych odkryć.

            opiekun: p. A. Kacprowicz

          • WIELKANOCNY MAZUREK PRZEDSZKOLAKÓW 2025

            04.04.2025

              Celem warsztatów  w przedszkolu było wprowadzenie dzieci w atmosferę Świąt Wielkanocnych, rozwijanie umiejętności kulinarnych oraz promowanie współpracy i kreatywności w grupie. W dniu 3 Kwietnia 2025 roku, dzieci  miały okazję uczestniczyć w zajęciach kulinarnych, podczas których piekły tradycyjny mazurek wielkanocny. Zajęcia rozpoczęły się od krótkiego wprowadzenia, podczas którego p. Ania Kacprowicz opowiedziała o tradycjach wielkanocnych i znaczeniu mazurków w polskiej kulturze. Dzieci, podzielone na małe grupy, przystąpiły do pracy. Po ułożeniu ciasta na blasze, przyszedł czas na najbardziej kreatywną część – dekorowanie. Dzieci z entuzjazmem tworzyły kolorowe wzory i ozdoby, wykazując się dużą pomysłowością.Gdy mazurek piekł się w piekarniku, dzieci miały okazję porozmawiać o swoich ulubionych tradycjach wielkanocnych oraz podzielić się wrażeniami z przygotowań.  Wspólna degustacja była momentem radości i satysfakcji z dobrze wykonanej pracy.  Warsztaty kulinarne z pieczenia mazurka były nie tylko doskonałą zabawą, ale również cenną lekcją współpracy i rozwijania umiejętności kulinarnych. Dzieci z zaangażowaniem uczestniczyły w każdym etapie przygotowań, a ich radość i entuzjazm były dowodem na to, jak ważne i wartościowe są takie zajęcia.

            Opiekun: p. A. Kacprowicz