ZEBRANIA Z RODZICAMI
17.01.2025DYREKTOR SZKOŁY PODSTAWOWEJ W JANOWIE
ZAPRASZA NA SPOTKANIE RODZICÓW DZIECI SZKOLNYCH.
SPOTKANIE ODBĘDZIE SIĘ 21 STYCZNIA 2025 ROKU (WTOREK)
O GODZINIE 16.00.
DYREKTOR SZKOŁY
I RADA PEDAGOGICZNA
Gminne Zawody w Halowej Piłce Nożnej 2025
20.01.202518 stycznia 2025 roku w sali sportowej w Jagarzewie odbyły się Gminne Zawody w Halowej Piłce Nożnej. Naszą szkołę reprezentowali chłopcy i dziewczęta w grupie klas IV-VI i VII-VIII. Wszyscy spisali się wzorowo zajmując I miejsca. Opiekunami uczniów byli nauczyciele: Marta Bonisławska, Waldemar Westerlich.
Gratulacje dla wszystkich.
8
CHOINKA SZKOLNA - 25.01.2025
10.01.2025Jedną z najbardziej oczekiwanych imprez w roku szkolnym jest uroczysta zabawa choinkowa, na której bawią się uczniowie szkoły wraz z rodzinami i zaproszonymi przyjaciółmi.
W tym roku choinka odbędzie się 25 stycznia 2025 roku. Tym samym otwierała ona symbolicznie okres ferii zimowych.
Rekonstrukcja „Powstanie ’44. Bitwa o Polskę”
17.01.202515 stycznia 2025 roku uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w żywej lekcji historii przeprowadzonej przez grupę artystyczną „Rekonstrukto”.
Rekonstrukcja - „Powstanie ’44. Bitwa o Polskę”, przywołała wydarzenia z powstania warszawskiego i pozwoliła uczniom na lepsze zrozumienie i odczucie atmosfery tamtych wydarzeń. Podczas występu uczniowie mieli okazję przyjrzeć się replikom sprzętu bojowego i wyposażenia, które były wierną reprodukcją używanych przez żołnierzy narzędzi w czasie powstania.
Ciekawe i barwne opowieści prowadzących połączone z pokazem i udziałem publiczności wywołały spore zainteresowanie. Było to nie tylko fascynujące doświadczenie, ale i lekcja patriotyzmu oraz szacunku dla bohaterów tamtych czasów. Dzięki takim spotkaniom historia staje się bardziej zrozumiała dla młodego pokolenia i inspiruje ich do refleksji nad znaczeniem wolności.
12
"W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH"- HARTOWANIE ORGANIZMU
16.01.2025"W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH"- hartowanie organizmu podczas lekcji wychowania fizycznego.
Opiekun: Pani Marta Bonisławska
Rejonowa Olimpiada Zdrowia PCK z Biedronką 2025
10.01.202532. edycja Olimpiady Zdrowia PCK z Biedronką – trwa rywalizacja!
Z radością informujemy, że w tegorocznej edycji Olimpiady Zdrowia PCK z Biedronką udział wzieło aż 21 982 uczniów z całej Polski! Wśród nich 12 813 reprezentuje szkoły średnie, a 9169 szkoły podstawowe. Olimpiada promuje zdrowy styl życia, zasady zrównoważonego żywienia i aktywność fizyczną wśród dzieci i młodzieży. Konkurs składa się z czterech etapów: szkolnego, rejonowego, okręgowego i finału. Obecnie uczestnicy przygotowują się do kolejnych zmagań, w których będą musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami w zakresie zdrowia i profilaktyki.
9 stycznia 2024 roku odbyła się w Nidzicy Rejonowa Olimpiada Zdrowia PCK z Biedronką. Naszą szkołę reprezentowała Ewa Szczepkowska, która zajęła IV miejsce. Gratulacje dla Ewy. Opiekunem był Waldemar Westerlich.
ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE
18.12.2024Z okazji Świąt Bożego Narodzenia pragnę złożyć serdeczne życzenia całej społeczności szkolnej. Niech ten wyjątkowy czas przyniesie Wam radość, spokój oraz wiele magicznych chwil spędzonych w gronie najbliższych. Życzę, aby nadchodzący rok był pełen sukcesów, inspiracji oraz nowych możliwości. Niech Boże Narodzenie napełni Wasze serca miłością i nadzieją, a świąteczny nastrój towarzyszy Wam przez cały rok. Wesołych Świąt!
DYREKTOR SZKOŁY
DLACZEGO WARTO CZYTAĆ?
17.12.2024Szanowni Rodzice!
Jestem nauczycielem bibliotekarzem i na co dzień zachęcam Państwa dzieci do czytania. Tym razem zwracam się do Państwa bezpośrednio z propozycją prostego wspólnego działania. Proszę się nie obawiać – nie będzie to wymagało jakichś żmudnych działań.
Jako rodzice często zastanawiamy się, co możemy robić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku rozwój i szczęście. Bywamy przytłoczeni przeróżnymi poradami i zaleceniami, nie zawsze mając czas na ich wdrażanie. Przesyt tych wszystkich możliwości i powinności tworzy wyrzuty sumienia i sprawia, że tracimy energię na rozmyślanie, zamiast skupić się na zwykłym, wartościowym spędzaniu czasu, który tak szybko ucieka.
Receptą na te problemy jest zwykłe, tradycyjne czytanie dzieciom książek. A gdy są starsze, to czytanie ich razem z nimi. Czytania nie trzeba planować ani się do niego przygotowywać. By czytać, nie musimy być kreatywni, wypoczęci ani w dobrym humorze. Po późnym powrocie z pracy, gdy jesteśmy zmęczeni i jest ciemno za oknem, wystarczy położyć się z dzieckiem i poczytać, łącząc coś wartościowego z odpoczynkiem oraz dobrym czasem również dla siebie. Tych 20 minut sprawi, że dzień będzie trochę lepszy, że zrobimy coś wykraczającego poza zwykłe obowiązki.
Wspólne czytanie jest naturalnym sposobem komunikacji i budowania rodzinnych więzi. To czas, w którym dziecko jest blisko Państwa, czuje się bezpieczne, ważne i naprawdę Państwa słucha. Świat, który znamy, nasze zasady i poglądy powstały m.in. w naszych domach, gdy rodzice lub dziadkowie i babcie czytali dzieciom bajki i legendy lub opowiadali historie.
Udowodniono, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności. Jest również antidotum na tak powszechne przebodźcowanie i trudności w skupieniu się.
Zresztą czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwijając umysł i wyobraźnię. Uczy koncentracji, odcinania się od bodźców, powiadomień w telefonach i szumu informacyjnego, na które dorastające pokolenie narażone jest jak żadne wcześniej.
Gdy dziecko jest starsze, wiedza i emocje wyniesione z książek wzmacniają pewność siebie, umożliwiają tak ważne u nastolatków mówienie „nie”. Wreszcie, w skali całego życia, czytanie daje szczęście. Statystycznie ludzie czytający książki są bardziej zadowoleni z życia, lepiej wykształceni, kreatywni, zajmują wyższe stanowiska i więcej zarabiają.
Jednocześnie dane są nieubłagane. Wynika z nich, że jeżeli dziecko nie wyniesie nawyku czytania z domu, to z reguły nie czyta dla przyjemności jako dorosły. Szkoła, biblioteka i rówieśnicy mogą pomagać rozwijać te zainteresowania, ale z reguły tworzy je rodzina. Utrzymanie nawyku czytania książek w obliczu tylu atrakcyjnych pożeraczy czasu i tak jest dla dzieci bardzo trudne. Ułatwiajmy im to, bo to jedna z najważniejszych kompetencji.
Dlatego serdecznie zapraszam do udziału w naszej akcji „Poczytajmy sobie”, która zachęca do czytania z dziećmi książek oraz rozmawiania na ich temat. Ze swojej strony obiecuję zadbać o własną część, ułatwiając udział w maksymalnym stopniu: zachęcając Państwa dziecko oraz proponując odpowiednie książki i materiały.
Mam nadzieję na udaną współpracę i życzę mile spędzonego czasu z książką.
Z wyrazami szacunku
Państwa biblioteka szkolna
Poczytajmy_sobie_____prezentacja.pdf
Roztrzygnięcie konkursu na Kartkę Bożonarodzeniową 2024
16.01.2025Roztrzygnięcie konkursu na Kartkę Bożonarodzeniową
Grupa I
Daryna Szerniavka
Amelia Janiak
Zosia Paczyńska
Wyróżnienie Agnieszka Jońska
II grupa
Nadia Dzięgielewska
Kinga Jońska
Jakub Sachanowski
Organizator Marta Bonisławska
URODZINY MARSZAŁKA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W JANOWIE
10.12.202410 grudnia 2024 roku o godzinie 11.00 w Szkle Podstawowej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego odbył się uroczysty apel poświęcony 157 rocznicy urodzin patrona szkoły.
Montaż słowno-muzyczny, w wykonaniu uczniów klasy V, przypomniał zasługi Józefa Piłsudskiego dla naszej ojczyzny i jego rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodłegłości.
Zwycięzcom szkolnego konkursu "Życie i działalnośc Józefa Piłsudskiego" zostały wręcznone nagrody przez Przewodniczącą Rady Rodziców p. Dorotę Piasecką.
I miejsce - Dawid Ładziński
II miejsce (exaequo) - Marcin Kobyliński, Dorian Dzięgielewski
III miejsce - Kacper Zybert
W ostatniej części uroczystości, wybrani uczniowie klas IV-VIII, przeczytali życzenia urodzinowe skierowane do patrona szkoły, zredagowane przez nich w języku angielskim.
Myślę, że Marszałek Józef Piłsudski byłby dumny z uczniów naszej szkoły.
Organizatorzy: p. A. Piasecka, p. D Kamińska, p. K. Pisarski. p. A. Auguścik
WIELOBOJE SPRAWNOŚCIOWE DZIECI - NIDZICA 2024
10.12.20249 grudnia 2024 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Powiatowych Wielobojach Sprawnościowych w Nidzicy. Zawodnicy startowali w czterech konkurencjach: trójskok z miejsca, rzut piłką lekarską, bieg 4×10 i brzuszki. Wszyscy wykazali się dużą wolą walki i zaangażowania. Naszą szkołę reprezentowali: Anna Borowa, Halina Ciesielska, Nadia Dzięgielewska , Maja Kobylińska, Stanisław Czyżewski, Bartosz Słowik, Dorian Dzięgielewski i Marcin Kobyliński. Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale. Opiekę nad uczniami sprawowali Marta Bonisławska i Waldemar Westerlich.
10
Gminne Zawody Sprawnościowe klas IV-VIII
06.12.2024Już poraz 14 w naszej szkole odbyły się Gminne Zawody Sprawnościowe. W zawodach uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Janowie i Szkoły Podstawowej z Muszak. Zawodnicy startowali w Wielobojach Sprawnościowych wg grup klasowych. Każda drużyna składała się z 2 dziewcząt i 2 chłopców. Klasa, która zdobyła najwięcej punktów łącznie, wygrywała. Słodkie nagrody ufundowane przez Urząd Gminy w Janowie wręczył uczniom Wójt Gminy Janowo - Pan Mateusz Jaroszewski. Zawody przygotowali i przeprowadzili Marta Bonisławska i Waldemar Westerlich - nauczyciele ze szkoły w Janowie, Rajmund Kobyliński - nauczyciel ze Szkoły Podstawowej z Muszak i Krzysztof Chmieliński - pracownik Urzędu Gminy w Janowie.
WSZYSTKIM ZAWODNIKOM GRATULUJEMY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
13Gminne Zawody Sprawnościowe ,,Od przedszkola do klasy III"
5 grudnia 2024 roku w naszej szkole odbyły się zawody sportowe, które miały charakter integracyjny. Uczniowie z przedszkola i klasy „0” rywalizowali na zorganizowanym torze przeszkód. Następnie dzieci z klas I-III startowali w Wielobojach Sprawnościowych. Wszyscy startujący wykazali się dużym zaangażowaniem w rywalizacji, a na koniec otrzymali słodkie nagrody ufundowane przez Urząd Gminy w Janowie, które zostały wręczone przez Wójta Gminy Janowo Pana Mateusza Jaroszewskiego.
10
ZAPROSZENIE
06.12.2024SZANOWNI PAŃSTWO
Mamy zaszczyt zaprosić na uroczystość
157 rocznicy urodzin
patrona naszej szkoły
Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego
Spotkanie odbędzie się 10 grudnia 2024 roku
o godzinie 11.00 w naszej szkole
Organizatorzy:
p. A. Piasecka,
p. D. Kamińska,
p. K. Pisarski
Szkoła Podstawowa w Janowie przystąpiła do akcji szlachetna Paczka
25.11.2024W tym roku po raz kolejny Szkoła Podstawowa w Janowie przystąpiła do akcji Szlachetna Paczka. Wspierać będziemy samotną mamę, jej dwie małe córeczki oraz ich babcię. Dary, które zostały podzielone na poszczególne klasy, możemy przynosić do szkoły od dziś tzn. od 25 listopada do 11 grudnia 2024 r.
Rada Rodziców
Dzień Świętego Mikołaja
29.11.20246 grudnia co roku obchodzimy Dzień Świętego Mikołaja, który jest związany z tradycją chrześcijańską. W katolicyzmie i prawosławiu tego dnia wspomina się świętego biskupa z Miry, który według wierzeń wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym. Zgodnie ze zwyczajem wieczorem dnia poprzedzającego lub nocą z 5 na 6 grudnia święty Mikołaj (osoba za niego przebrana) przynosi dzieciom prezenty. Jeszcze 200 lat temu było to jedno z najważniejszych na ziemiach polskich. Aktualnie tradycja nieco straciła na znaczeniu – podarunki wręczamy sobie głównie w Wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia. W mikołajki dzieci otrzymują tylko drobne upominki, przede wszystkim słodkości.
ZESPÓŁ PROMOCJI ZDROWIA
9
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Archiwum Aktualności
ŻYCZENIA Z OKAZJI DNIA CHŁOPAKA
- 24.09.2024
Z okazji Dnia Chłopaka, wiersz ten piszemy,
W sercu radość, w myślach spełnienie bliskie.
Chłopacy, wy dzielni, pełni pasji i siły,
W tym dniu szczególnym, życzę wam chwili.
Niech każdy uśmiech, co na twarzy gości,
Rozjaśnia wasz dzień, jak słońce w radości.
Niech marzenia spełniają się w błyskawicznym tempie,
A przyjaciele wspierają w każdym trudnym rempie.
Sportowe zmagania, czy artystyczne plany,
Niech każdy z was będzie w tym, co kocha, znany.
Zdrowia, szczęścia, sukcesów bez liku,
Wszystkiego najlepszego, chłopacy – w tej chwili!
Niech ten dzień będzie pełen uśmiechów,
Przyjaźni prawdziwej, niezapomnianych chwil.
Dziękujemy wam za to, że jesteście,
Wszystkiego najlepszego, na zawsze – niech się święci!
ŻYCZĄ WSZYSTKIE DZIEWCZĘTA DUŻE I MAŁE
30 września 2024 roku, świętowaliśmy w przedszkolu Dzień Chłopaka. Dziewczynki z tej okazji złożyły chłopcom serdeczne życzenia i wręczyły im drobne upominki. Starały się być wyjątkowo miłe i uprzejme, aby ten dzień był dla chłopców jeszcze bardziej wyjątkowy. Wszystkim naszym chłopcom składamy najserdeczniejsze życzenia – dużo radości, uśmiechu i wspaniałych przygód!
WYCHOWAWCA - ANNA KACPROWICZ
2
PRÓBNY ALARM W SZKOLE PODSTAWOWEJ W JANOWIE
- 28.09.2024
26 WRZEŚNIA 2024 r. w trosce o bezpieczeństwo uczniów w naszej szkole przeprowadzony został próbny alarm połączony z ewakuacją uczniów, nauczycieli oraz pracowników z budynku szkoły.
Celem tych ćwiczeń było uświadomienie przede wszystkim uczniom, a także innym osobom jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia. Cała akcja w wyznaczonym czasie przebiegła bardzo sprawnie i zgodnie zasadami postępowania w czasie niebezpieczeństw.
ZESPÓŁ DS, BEZPIECZEŃSTWA I PROMOCJI ZDROWIA
23-27 WRZEŚNIA 2024 - EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU W NASZEJ SZKOLE
- 23.09.2024
PONIEDZIAŁEK - EKOMARSZ, PIŁKA NOŻNA
WTOREK - GRY I ZABAWY SPRAWNOŚCIOWE - KLASY: I-III
ŚRODA - BIEG PO ZDROWIE - KLASY: I-VIII
CZWARTEK - WYCIECZKI TERENOWE
PIĄTEK - TEST COOPERA, GRY I ZABAWY
1715KOORDYNATORZY: M. BONISŁAWSKA, W. WESTERLICH
XVIII edycja Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę!”
- 22.09.2024
W roku szkolnym 2024/2025 realizowana jest XVIII edycja Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę!”.
Cel programu: edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życiai zbilansowanej diety.
Treści programowe:
- żywienie człowieka,
- wybrane elementy edukacji konsumenckiej,
- aktywność fizyczna.
Program adresowany jestdo uczniów klas V-VIII szkół podstawowych i ich rodziców.
Organizatorami Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę!” są -Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców. Współrealizatorami Programu są: Fundacja Żywność, Aktywność Fizyczna i Zdrowie oraz Państwowe Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne z terenu całej Polski.
Patronami Programu są: Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW w Warszawie, Federacja Konsumentów oraz Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością.
Program został uznany na poziomie unijnym przez Komisję Europejską – w ramach projektu ObesityGovernance, oraz na poziomie krajowym – poprzez uhonorowanie Godłem „Teraz Polska”.
Więcej informacji na stronie https://www.trzymajforme.pl/strona-glowna-1#
Zachęcamy do lektury!
16-20.09.2024 - "TYDZIEŃ KROPKI" W SZKOLE PODSTAWOWEJ W JANOWIE
- 15.09.2024
W dniu kropki, w blasku słońca,
Kiedy świat kolorem tańczy,
Mała kropka w sercu skryta,
Tworzy marzenia, które wciąż rozkwitają.
Punkty na niebie, jak gwiazdy w nocy,
Każda z nich inna, w sobie nosi,
Opowieści, które czekają,
By w sztukę życia się zamieniały.
Wystawiajmy kropki na widok,
Niech każdy z nas je dostrzega,
Bo w małych rzeczach tkwi potęga,
Kreatywność, co w sercu biega.
Zacznijmy od kropki, ruszajmy w świat,
Niech nasza wyobraźnia wciąż rośnie,
W dniu kropki, przyjaźni czas,
Niech każda chwila pięknie nas wzmocni.
Dzień Kropki to wyjątkowe święto, które stawia na rozwój kreatywności i wyobraźni. To globalne wydarzenie, obchodzone w wielu miejscach na świecie, inspirowane książką „Kropka” autorstwa Petera H. Reynoldsa, ma na celu wspieranie dzieci w odkrywaniu swoich talentów, budowaniu pewności siebie oraz rozwijaniu twórczego myślenia.
Dzieci z zerówki i klas IV-VIII brały aktywny udział w obchodach Tygodnia Kropki, który w naszej szkole obchodziliśmy od 16 do 20 września 2024 roku. Miały okazję uczestniczyć w szeregu różnorodnych aktywności związanych z kropkami, które angażowały ich zmysły, spostrzegawczość i umiejętności współpracy w grupie.
W zerówce dzień - 20.09.2024 - rozpoczął się od zabawy polegającej na szukaniu ukrytych kropek w sali. Była to świetna okazja do ćwiczenia spostrzegawczości, a jednocześnie do integracji grupy. Wspólnie, z uśmiechem na twarzach, dzieci szukały kropek, które były skrzętnie schowane przez nauczycieli. Następnie, dzieci obejrzały krótki film pt. „The Dot - Kropka”, który opowiada o dziewczynce imieniem Vashti, odkrywającej swoje talenty artystyczne po namowie nauczycielki. Ta inspirująca opowieść stała się punktem wyjścia do rozmowy z dziećmi o ich talentach, możliwościach twórczych oraz o tym, jak małe rzeczy mogą stać się początkiem czegoś wyjątkowego. Dzieci miały także możliwość stworzenia kropkowych kompozycji, wykorzystując farby, co pozwoliło im na jeszcze większą ekspresję artystyczną. W trakcie dnia używały różnych kropkowych rekwizytów, co dodatkowo wzbogaciło atmosferę i dodało świętu koloru.
Jedną z kluczowych aktywności tygodnia było tworzenie zespołowej pracy zatytułowanej „Przekształć kropkę w...”. Klasy IV-VIII przekształciły kropkę w „magiczne kwiaty”, w „fantazyjne zwierzęta”, w „komiczne kropki”, "magiczne obrazy". Na lekcjach matematyki uczniowie rozwiązywali zadania matematyczne z kropkami. Po zakończeniu wszyscy zostali zachęceni do zaprezentowania swoich dzieł na szkolnych tablicach.
ZESPÓŁ DS. BEZPIECZEŃSTWA I PROMOCJI ZDROWIA
56fotorelacja: Anna Kacprowicz, Dorota Kamińska
Rajd rowerowy dawną granicą prusko – mazowiecką w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa
- 17.09.2024
„Szlaki. Sieci. Połączenia” - to hasło tegorocznych Europejskie Dni Dziedzictwa. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Nidzicy włączyła się w 32. edycję tego wydarzenia organizując rajd rowerowy historycznym polsko – pruskim pograniczem.
W niedzielę 15 września uczniowie naszej szkoły, nauczyciele, kolarze z Kolarski Klub Sportowy - Nidzica 100% Mazury, rowerzyści Ziemia Nidzicka Team, biegacze Nidzica Biega, członkowie Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Nibork , zaproszeni goście oraz społeczność lokalna uczestniczyli w niecodziennej imprezie historyczno – sportowej. Przewodnikiem wyprawy był miłośnik i badacz regionu, wicemistrz Polski w Duathlonie Pan Witold Zagożdżon.
Wczesnym rankiem wyruszyliśmy spod szkoły jadąc przez Piotrowice, wieś Magdaleniec w kierunku dawnej granicy mazowiecko – pruskiej. Mimo, że trasa miała ponad 20 km i nie była łatwa wszyscy dotarli do celu nie odczuwając zmęczenia. Uczestnicy wyprawy wykazali się niezwykłą sprawnością i dużą kreatywnością pokonując drogi leśne od miejscowości Piotrowice, przez nieistniejącą wieś Siemno, przez Szczepkowo Giewarty, Komorowo do Janowa. Ścieżka rowerowa przebiegała drogą leśną „po polskiej stronie”, wzdłuż rowu granicznego na którym znajdują się usypane kopce graniczne. Ta najdłużej w Polsce istniejąca granica, została wyznaczona w 1343 roku między Mazowszem i państwem krzyżackim. Po sekularyzacji zakonu stała się granicą mazowiecko – pruską, a w konsekwencji polsko – niemiecką. Trwała w nie zmienionym kształcie do 1939 r. Mimo upływu ponad 70 lat od utworzenia nowych granic państwa polskiego w świadomości mieszkańców tego regionu granica nadal istnieje. Kierując się w stronę Szczepkowa Giewart zobaczyliśmy nieistniejącą osadę Siemno z pozostałościami z końca XIV w. kuźnicy, zniszczonej przez Mazowszan, zastąpionej następnie przez młyn wodny. W miejscu tym - o czym opowiedział nam Pan Witold Zagożdżon – znajdują się żużle po wytopie rudy darniowej i resztki koła młyńskiego. Następną odwiedzoną wsią było Szczepkowo Giewarty, miejsce urodzenia Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego, polskiego przyrodnika, pedagoga i krajoznawcy, profesora botaniki, fizyki, zoologii i ogrodnictwa, wynalazcy przyrządu do wykreślania zegara słonecznego na nieregularnej powierzchni czyli gnomografu. Tytułowa Konstytucja dla Europy, wydana wiosną 1831 roku w Warszawie za sprawą Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego, była pierwszą polską próbą opisania podstawowych praw przyszłej wspólnoty narodów europejskich. Po przejechaniu w tej miejscowości dawnej granicy na Orzycu udaliśmy się do Janowa, któremu zabrano prawa miejskie za aktywny udział w powstaniu styczniowym. W maju 1930 r. Janowo odwiedził Prezydent RP Ignacy Mościcki. W miejscowości zachował się cmentarz żydowski, szkoła z 1938 r. im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz niezmieniony układ uliczek. Podczas wycieczki wszystko było niezwykłe. Piękna pogoda, uśmiechnięte twarze, radość ze spotkania z historią, przyrodą i drugim człowiekiem.
Serdecznie dziękujemy: Wójtowi Janowa Panu Mateuszowi Jaroszewskiemu oraz Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie - Małgorzacie Słomkowskiej za serce i gościnność, Dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Nidzicy - Pani Joannie Dobroń za wsparcie i zaangażowanie, Przyjaciołom, którzy wspierają placówkę w realizacji jej celów Kolarski Klub Sportowy - Nidzica 100% Mazury na czele z ich trenerami Cezarym Gawrońskim (sprawował również opiekę medyczną nad wszystkim uczestnikami) i Pawłem Kujawskim, Ziemia Nidzicka Team, Nidzica Biega, Panu Witoldowi Zagożdżon za „żywą lekcję historii”, pasjonatom wycieczek rowerowych za opiekę i wsparcie na trasie, dziękujemy Przewodniczącemu Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Społecznych, Panu Karolowi Bruzda oraz Firmie Adder Tech za bezcenną pomoc w transporcie dzieci i ich rowerów do Nidzicy. Dziękujemy Panu Wojtkowi Koszewskiemu za wyjątkowe zdjęcia, jak zawsze świetne ujęcia, piękne i profesjonalne Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich rodziców i opiekunów za zaangażowanie, poświęcony czas a przede wszystkim znakomitą atmosferę.
Nie możemy zapomnieć, że całość działań koordynowała Pani Joanna Marcjanik przy współpracy Pani Pauliny Elbruda.
Dziękujemy bardzo i gratulujemy!
4
"Sprzątanie Świata - Polska 2024"
- 14.09.2024
20 września 2024 roku, uczniowie z naszej szkoly wzięli udział w międzynarodowej akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2024”. Hasło tegorocznej akcji brzmiało „NA STRAŻY CZYSTEJ ZIEMI”.
Celem akcji jest przede wszystkim zmiana świadomości i dostrzeżenie problemu śmieci zalęgających w naszym otoczeniu oraz pokazanie dzieciom jak prostymi działaniami można to zmieniać. Poprzez aktywne uczestnictwo w sprzątaniu, uczniowiei z naszej szkoly udowodnili, że zależy im na czystym otoczeniu a zagadnienia ekologiczne nie są im obce
ZESPÓŁ DO SPRAW BEZPIECZEŃSTWA I PROMOCJI ZDROWIA
FOTORELACJA: M. RENDA
10.10.2024 r. - Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
- 17.09.2024
Zwiększ dobre samopoczucie emocjonalne, popraw zdrowie emocjonalne i bądź pozytywny! Powtarzajmy mantrę dotyczącą naszego dobrego samopoczucia psychicznego i fizycznego, witając spokojne życie.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzony jest co roku 10 października. „Uczyń zdrowie i dobre samopoczucie psychiczne wszystkich globalnym priorytetem” – to tegoroczne hasło. Celem tego dnia jest podniesienie świadomości na temat zdrowia psychicznego na całym świecie, zmobilizowanie wysiłków na rzecz wsparcia osób doświadczających problemów psychicznych i uczynienie świata lepszym miejscem.
Co to jest zdrowie psychiczne?
Dobre samopoczucie psychiczne, emocjonalne i społeczne wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Ma to wpływ na różne rzeczy, na przykład na to, jak się czujemy, myślimy i zachowujemy, gdy stawiamy czoła wyzwaniom życiowym. Wpływa na to, jak podejmujemy decyzje, radzimy sobie ze stresem i budujemy relacje. Zdrowie psychiczne jest niezbędne przez całe życie, od dzieciństwa i okresu dojrzewania po dorosłość i starzenie się.
Sposoby poprawy stanu zdrowia psychicznego
Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uporać się z codziennym stresem i wyzwaniami:
Skup się na pozytywnych myślach
Skoncentruj się na pozytywnych aspektach swojego życia. Wypisz rzeczy, za które jesteś wdzięczny. Staraj się trzymać pozytywnego nastawienia, trzymaj się z daleka od negatywnych myśli i przyjmuj zmiany, gdy tylko nadejdą.
Bądź aktywny fizycznie
Wykazano, że regularna aktywność fizyczna i ćwiczenia mogą obniżyć stres i poprawić nastrój. Skoncentruj się na ćwiczeniach wykonywanych w domu, takich jak joga, trening siłowy, taniec itp.
Skoncentruj się na zdrowym odżywianiu
Stosuj zdrową, dobrze zbilansowaną dietę. Należy unikać rafinowanych węglowodanów, przetworzonej żywności i napojów z dodatkiem cukru. Należy unikać napojów zawierających kofeinę, ponieważ mogą powodować niepokój i napięcie gorsze.
Dobrze się wyspać
Zachowaj regularny harmonogram snu. Codziennie idź na Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 2024 i wstawaj o tej samej godzinie. Staraj się spać co najmniej 8 godzin, aby złagodzić stres i zachować dobre zdrowie.
Unikaj tytoniu i alkoholu
Wiadomo, że palenie zwiększa ryzyko problemów zdrowotnych. Należy unikać substancji toksycznych, takich jak tytoń i alkohol, ponieważ mogą one upośledzać umiejętności radzenia sobie i zdrowie psychiczne.
Zrelaksuj się i naładuj
Pozwól sobie na trochę czasu osobistego. Przyjmij nawyki, które pomogą Ci radzić sobie ze stresem i niepokojem. Głębokie oddychanie i medytacja to dwie metody, które można zastosować do relaksu umysłu. Można także zrelaksować się słuchając spokojnej muzyki lub czytając książkę.
Znajdź cel i znaczenie
Znalezienie celu każdego dnia jest dla każdego czymś innym, ale jest kluczowym elementem utrzymania dobrego zdrowia psychicznego. Poszukaj pracy, która sprawi, że poczujesz się wartościowy. Inwestuj w kontakty i spędzaj wartościowy czas z ważnymi dla Ciebie osobami.
ZESPÓŁ DS. BEZPIECZEŃSTWA I PROMOCJI ZDROWIA
WYTYCZNE WHO DOTYCZĄCE AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ I SIEDZĄCEGO TRYBU ŻYCIA
- 15.09.2024
1. Aktywność fizyczna jest dobra dla serca, całego ciała i umysłu. Regularna aktywność fizyczna może zapobiegać chorobom serca, cukrzycy typu 2 i nowotworom, które są przyczyną prawie trzech czwartych zgonów na całym świecie i może pomagać w ich leczeniu. Aktywność fizyczna może również łagodzić objawy depresji i lęku oraz poprawiać procesy myślenia, uczenie się, a także ogólne samopoczucie.
2. Każda aktywność fizyczna jest lepsza niż żadna, a im jej więcej, tym lepiej. Dla zdrowia i dobrego samopoczucia, WHO zaleca wszystkim dorosłym co najmniej 150-300 minut aerobowej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności tygodniowo (lub równoważną ilość intensywnej aktywności), a wszystkim dzieciom i młodzieży średnio 60 minut aerobowej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności dziennie.
3. Liczy się każda aktywność fizyczna. Aktywność fizyczną można podejmować w ramach pracy, uprawiania sportu lub wypoczynku, a także podczas przemieszczania się - (spacer, jazda na rolkach i rowerze) oraz codziennych obowiązków domowych.
4. Wzmacnianie mięśni przynosi korzyść każdemu. Osoby starsze (w wieku 65 lat i powyżej) powinny dodatkowo podejmować aktywność fizyczną wzmacniającą równowagę i koordynację, jak również wzmacniać mięśnie, co pomaga w zapobieganiu upadkom i poprawia zdrowie.
5. Nadmiernie siedzący tryb życia może być niezdrowy. Może on zwiększać ryzyko chorób serca, nowotworów i cukrzycy typu 2. Ograniczenie czasu spędzonego w pozycji siedzącej i aktywność fizyczna są dobre dla zdrowia.
6. Zwiększenie aktywności fizycznej i ograniczenie czasu spędzonego w pozycji siedzącej może przynieść korzyści każdemu w tym kobietom w ciąży i w połogu oraz osobom z chorobami przewlekłymi lub niepełnosprawnością.
ZESPÓŁ DS. BEZPIECZEŃSTWA I PROMOCJI ZDROWIA
Piknik militarny w Muszakach - 14.09.2024 r.
- 09.09.2024
Piknik militarny w Muszkach, który odbył się 14 września 2024 roku, przyciągnął licznych miłośników historii, militariów oraz aktywnego wypoczynku. Wydarzenie zorganizowane przez Gminę Janowo oraz żołnierzy rezerwy 6 Pomorskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej (PDPD) miało na celu uczczenie pamięci żołnierzy „Czerwonych Beretów” – bohaterskich wojskowych, którzy zapadli w pamięć wielu Polaków.
Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej, upamiętniającej lokalnych bohaterów oraz ich wkład w obronę kraju. Ceremonia przyciągnęła wielu mieszkańców, którzy z zainteresowaniem wysłuchali przemówień przedstawicieli władz oraz organizacji wojskowych. W trakcie pikniku odbyły się również emocjonujące zawody strzeleckie, w których wzięli udział zarówno doświadczeni strzelcy, jak i amatorzy, którzy po raz pierwszy mieli okazję spróbować swoich sił na strzelnicy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także pokazy sztuk walki, w tym tekwondo, które przyciągnęły uwagę nie tylko dorosłych, ale i dzieci. Instruktorzy zaprezentowali różnorodne techniki oraz zasady bezpieczeństwa, zachęcając do aktywnego uczestnictwa. Na terenie pikniku można było również spotkać grupy rekonstrukcyjne, które w barwny sposób odtworzyły historyczne epizody. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć na własne oczy, jak wyglądało życie żołnierzy w różnych epokach, a także spróbować swoich sił w różnych zadaniach militarnych. Nieodłącznym elementem takiego wydarzenia była kuchnia polowa, która serwowała tradycyjne potrawy wojskowe. Aromatyczne dania, przyrządzane na ognisku, cieszyły się dużym uznaniem wśród uczestników, którzy chętnie próbowali specjałów przygotowanych przez kucharzy.
Piknik militarny w Muszkach okazał się nie tylko świetną okazją do integracji społeczności lokalnej, ale także do pogłębienia wiedzy na temat historii oraz tradycji wojska. Uczestnicy wrócili do domów z niezapomnianymi wspomnieniami i chęcią udziału w kolejnych podobnych wydarzeniach.
20Dorota Kamińska, Aleksandra Piasecka
XIII Rajd Gwiaździsty Dębowe Góry - 14.09.2024
- 30.08.2024
Klub Turystyki Rowerowej 4R przy PTTK zaprasza członków PTTK na wycieczkę rowerową XIII Rajd Gwiaździsty im. Zacheusza Nowowiejskiego w dniu 14 września 2024 roku (sobota). Wydarzenie rozpocznie się przy Parkingu Leśnym w leśnictwie Jarzynny Kierz. o godz. 10.00
Udział w wycieczce rowerowej jest bezpłatny. Zapisy uczestników w miejscu startu rajdu >>Regulamin
Dojazd do miejsca startu rajdu tj. Parking Leśny w leśnictwie Jarzynny Kierz. (ok. 30 km od Nidzicy), we własnym zakresie.
Rajd Gwiaździsty im. Zacheusza Nowowiejskiego to cykliczna impreza organizowana co roku obejmująca uroczystości związane z upamiętnieniem żołnierza wyklętego Zacheusza Nowowiejskiego. Zlot rozpoczyna się zbiórką przed pomnikiem Zacheusza Nowowiejskiego. Uczestnicy posiadający aktualną legitymację PTTK są ubezpieczeni, pozostali uczestnicy mogą ubezpieczyć się indywidualnie. Uczestnicy przyjeżdżają sprawnymi rowerami. Zabezpieczenie rowerów należy do właściciela roweru. Zabieramy ze sobą: zapasową dętkę i klucze, prowiant i picie oraz ubiór odpowiedni do warunków pogodowych. Osoby w wieku poniżej 18 lat mogą uczestniczyć wyłącznie pod opieką rodziców lub opiekunów.
Serdecznie zapraszamy mieszkańców gminy Janowo do udziału w wycieczce rowerowej XIII Rajdu Gwiaździstego im. Zacheusza Nowowiejskiego.
Zespół do spraw Bezpieczeństwa i Promocji Zdrowia
INFORMACJE DLA RODZICÓW - TAEKWONDO W NASZEJ SZKOLE
- 13.09.2024
Serdecznie zapraszamy do zapisów na zajęcia Taekwondo.
Zajęcia będą odbywać się w środy po godzinie 15.00 i są dedykowane dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych.
Treningi mają na celu wspieranie rozwoju dzieci, kształtowanie odpowiednich postaw społecznych, poprawę kondycji fizycznej dzieci i dorosłych, naukę współpracy ale przede wszystkim mają być dobrą zabawą.
Zapraszamy do zapisów pod numerami telefonów wskazanymi na plakacie.
Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Edukacji Narodowej - informacje dla rodziców
- 10.09.2024
Od 1 września rozszerzony program szczepień przeciw HPV
Od 1 września powszechny program szczepień przeciw HPV zostanie rozszerzony i obejmie dzieci od 9. do 14. roku życia. Zmiany umożliwiają również wykonanie szczepień we wszystkich POZ, które realizują szczepienia ochronne.
Zmiany mają na celu zwiększenie dostępności do szczepień przeciw HPV. Dlatego też:
- realizacja szczepień przeciw HPV w ramach programu jest możliwa we wszystkich POZ, które realizują szczepienia ochronne;
- obniżyliśmy wiek osób uprawnionych do szczepienia w ramach programu z: „po ukończeniu 11 r.ż.” na: „po ukończeniu 9 r.ż.” – tj. od dnia 9 urodzin do dnia poprzedzającego 14 urodziny;
- ułatwiliśmy świadczeniodawcom procedurę rozliczania szczepień wykonanych w ramach programu poprzez rezygnację z warunku korzystania z serwisu Centralnej e-Rejestracji. Teraz podstawową formą rejestracji na szczepienie przeciw HPV (w ramach Programu) jest kontakt z POZ, w którym pacjent złożył deklarację.
Zainteresowani rodzice powinni skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej i umówić się na termin, w którym wykonane zostaną szczepienia.
NZPOZ "MEDKAM"
ul.Przasnyska 60
13-113 Janowo
tel. 089 626 40 17
O Programie bezpłatnych szczepień przeciw HPV
Powszechny program szczepień przeciw HPV realizuje założenia i cele Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Uzupełnia bezpłatny program szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży o szczepienie, które chroni przed chorobami wywołanymi przez HPV.
HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe.
Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych.
Na podstawie analizy międzynarodowych wytycznych praktyki klinicznej dotyczących stosowania szczepionek przeciwko HPV wskazano, że rutynowe szczepienie przeciwko HPV jest zalecane od 9. r.ż. niezależnie od płci (AIH 2023, WHO 2022, CPS 2018, ACS 2020) lub od 11. r.ż. ze wskazaniem, że można je podawać już od 9. r.ż. (ACOG 2020, CDC 2021). Wyniki przeglądu systematycznego wskazały, że skuteczność szczepionki była najwyższa w najmłodszych grupach wiekowych i stopniowo spadała z każdym kolejnym rokiem rozpoczęcia szczepienia.
W Polsce w powszechnym programie szczepień przeciw HPV bezpłatnie dostępne są 2 szczepionki:
2-walentana szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9.
Wideo list do rodziców - SZCZEPIENIA PRZECIW HPV - MEN, MZ
Dziecko uzależnione od telefonu – jak to rozpoznać i temu zapobiegać?
- 09.09.2024
Objawy uzależnienia od telefonu u dzieci
Psychologowie dziecięcy bardzo wyraźnie stawiają granicę pomiędzy rozsądnym korzystaniem z nowych technologii a nałogiem. Dziecko uzależnione od telefonu zaczyna mieć to „emocjonalny” stosunek do urządzenia. Nie potrafi się bez niego obejść, dotkliwie odczuwa jego brak.
Telefon przestaje być narzędziem służącym do kontaktu z rówieśnikami i rodziną, nie jest już formą multimedialnej rozrywki w wolnym czasie. Staje się jego najważniejszą częścią – takie są podstawowe objawy uzależnienia od telefonu.
Dziecko uzależnione od telefonu natychmiast po przebudzeniu chwyta po smartfon, chodzi z nim do toalety, je z nim i nie wkłada do kieszeni, idąc po ulicy. Niemal nieustannie wpatruje się w ekran, choć tak naprawdę nie robi w ten sposób niczego konstruktywnego. Groźnym symptomem jest zasypianie z telefonem w ręku i brak kontroli nad obowiązkami szkolnymi. Sygnały ze szkoły, że dziecko korzysta ze smartfonu na lekcjach, również powinny dawać rodzicom do myślenia.
Swoistym testem na to, czy uzależnienie dziecka od telefonu stało się faktem, jest pozbawienie go tego urządzenia. Atak agresji, płacz i wyraźna złość to bardzo wyraźne objawy uzależnienia od telefonu. Dziecko pozbawione swojego ulubionego narzędzia nie będzie wiedziało, co ma ze sobą począć i zrobi wszystko by go odzyskać.
Jak leczyć uzależnienie od telefonu?
Nietrudno rozpoznać uzależnienie od telefonu u dzieci. Objawy są niestety podobne jak w przypadku innych nałogów. I postępowanie również powinno być zbliżone. Jako rodzice możemy nie poradzić sobie sami z leczeniem nałogu u dziecka z uwagi na jego kruchą konstrukcję psychiczną. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest konsultacja u specjalisty. W ramach ubezpieczenia dziecka Assistance Zdrowie w Link4 Mama otrzymujesz dostęp do całodobowej infolinii medycznej. Możesz też skorzystać z konsultacji u psychologa. Warto skorzystać z tej opcji na początku walki w uzależnieniem u dziecka.
Jeśli zauważysz objawy uzależnienia od telefonu u swojej pociechy, nie bój się poprosić o pomoc u psychologa dziecięcego. Wbrew pozorom psychoterapeuci uzależnień znają już ten problem i posiadają narzędzia do pracy z młodymi pacjentami. Rozwiązań jest kilka – terapie poznawczo – behawioralne, grupy wsparcia, a w skrajnych przypadkach leczenie psychiatryczne. Najgorszym etapem jest detoks, czyli całkowite odcięcie się od źródła problemów, czyli smartfonu.
ZESPÓŁ DS. PROMOCJI ZDROWIA