• 08maj
          • Egzamin ósmoklasisty 2024 - przebieg egzaminu.

            Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. Ósmoklasista przystępuje do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych na podstawie wymagań egzaminacyjnych określonych w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki z 15 lipca 2022 r:

            1. Egzaminy ósmoklasisty odbędą się w formie pisemnej:

            • język polski - wtorek 14 maja 2024 r., godz. 9:00,

            • matematyka - środa 15 maja 2024 r., godz. 9:00,

            • język obcy nowożytny - czwartek 16 maja 2024 r., godz. 9:00.

            Egzamin z języka obcego nowożytnego jest przeprowadzany z następujących języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego. Do egzaminu ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego uczeń przystępuje z tego języka obcego nowożytnego, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych ( z wyjątkiem uczniów będących obywatelami Ukrainy).

            2. Termin dodatkowy dla uczniów, którzy z różnych względów nie mogli przystąpić do egzaminów w maju, wyznaczony został na czerwiec.

            • język polski – poniedziałek 10 czerwca 2024 r., godz. 9:00,

            • matematyka – wtorek 11 czerwca 2024 r., godz. 9:00,

            • język obcy nowożytny – środa 12 czerwca 2024 r., godz. 9:00.

            3. Czas trwania egzaminu:• języka polski - 120 minut ( czas wydłużony: 180 min. lub 210 min.),

            • matematyka - 100 minut (czas wydłużony: 150 min),

            • język obcy - 90 minut (czas wydłużony 135 min.).

            Do czasu trwania egzaminu ósmoklasisty z każdego przedmiotu nie wlicza się czasu przeznaczonego na sprawdzenie przez ucznia poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi:

            1) w przypadku egzaminu z języka polskiego i matematyki – poprawności przeniesienia odpowiedzi do zadań zamkniętych na kartę odpowiedzi (5 min.)

            2) w przypadku egzaminu z języka obcego nowożytnego – poprawności przeniesienia odpowiedzi do zadań otwartych na kartę rozwiązań zadań otwartych (jeżeli stanowi część arkusza egzaminacyjnego danego ucznia) oraz poprawności przeniesienia odpowiedzi do zadań zamkniętych na kartę odpowiedzi (10 minut).

            Wydłużony czas mają uczniowie, którym przyznano dostosowania na egzaminie.

            4.Wyniki egzaminów ósmoklasisty:

            • podane zostaną do wiadomości 3 lipca 2024 r. ,

            • wydanie przez szkołę zaświadczeń dla uczniów nastąpi 3 lipca 2024 r.

            5. Uczeń, który jest laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej wymienionej w wykazie olimpiad lub laureatem konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim i ponad wojewódzkim, organizowanych z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty, jest zwolniony z egzaminu z danego przedmiotu. Zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem najwyższego wyniku. Laureaci i finaliści konkursów przedmiotowych mają pierwszeństwo podczas rekrutacji do wybranych szkół ponadpodstawowych.

            6. Jeżeli Państwa dzieci zażywają stale leki i taka konieczność może się zdarzyć podczas egzaminu, to prosimy o dostarczenie Dyrektorowi szkoły zaświadczenia od lekarza o konieczności przyjmowania leku.

            W TRAKCIE EGZAMINU ÓSMOKLASISTY

            1. Obowiązuje całkowity zakaz wnoszenia do sali egzaminacyjnej telefonów komórkowych i innych urządzeń telekomunikacyjnych i korzystania z takich urządzeń.

            2. Uczeń powinien być wyposażony:

            • na egzaminie z j. polskiego i j. obcego nowożytnego w długopis lub pióroz czarnym tuszem (niedozwolone jest korzystanie z długopisów zmazywalnych)

            • dodatkowo na egzaminie z matematyki w linijkę.

            3. Zdający powinni mieć przy sobie dokument stwierdzający tożsamość (np. legitymację szkolną) i okazać go w razie potrzeby.

            4. Uczniowie mogą wnieść do sali egzaminacyjnej małą butelkę niegazowanej wody. Podczas pracy z arkuszem egzaminacyjnym butelka powinna stać na podłodze przy nodze stolika, aby uczeń przypadkowo nie zalał materiałów egzaminacyjnych.

            5. O godzinie wyznaczonej przez przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego uczniowie wchodzą do sali egzaminacyjnej pojedynczo. Przed wejściem do sali uczniowie losują numery stolików, przy których będą pracować.

            6. Po otrzymaniu arkuszy egzaminacyjnych uczniowie sprawdzają kompletność arkuszy, sprawdzają zgodność numeru Pesel i kodu na otrzymanych naklejkach, a następnie czytają instrukcję. Wyznaczony czas liczony jest od momentu, gdy uczniowie rozpoczynają pracę z zadaniami (godz. rozpoczęcia i zakończenia zapisana jest w widocznym miejscu na tablicy).

            7. Po rozdaniu zdającym arkuszy egzaminacyjnych uczniowie spóźnieni nie zostają wpuszczeni do sali egzaminacyjnej.

            8. W czasie trwania egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu uczniowie nie powinni opuszczać sali egzaminacyjnej. W uzasadnionych przypadkach przewodniczący zespołu nadzorującego może zezwolić uczniowi na opuszczenie sali egzaminacyjnej po zapewnieniu warunków wykluczających możliwość kontaktowania się ucznia z innymi osobami, z wyjątkiem osób udzielających pomocy medycznej.

            9. W przypadku konieczności wyjścia z sali zdający sygnalizuje taką potrzebę przez podniesienie ręki. Po uzyskaniu zezwolenia przewodniczącego zespołu nadzorującego na wyjście zdający pozostawia zamknięty arkuszegzaminacyjny na swoim stoliku, a czas jego nieobecności jest odnotowywanyw protokole przebiegu egzaminu w danej sali.

            10. Członkowie zespołu nadzorującego mogą udzielać odpowiedzi na pytania zdających związane wyłącznie z kodowaniem arkusza oraz instrukcją dla zdającego.

            11. W przypadku: stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania zadań przez ucznia, wniesienia lub korzystania przez ucznia w sali egzaminacyjnej z urządzenia telekomunikacyjnego albo materiałów lub przyborów pomocniczych, zakłócania przez ucznia prawidłowego przebiegu egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego przerywa i unieważnia temu uczniowi egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu. Uczeń ten będzie musiał zdawać egzamin ponownie w terminie dodatkowym.

            12. Jeśli uczeń ukończył pracę przed wyznaczonym czasem, zgłasza to zespołowi nadzorującemu przez podniesienie ręki, zamyka arkusz i odkłada go na brzeg stolika. Po otrzymaniu pozwolenia na opuszczenie sali uczeń wychodzi, nie zakłócając pracy pozostałym piszącym.

            13. Na 10 minut przed zakończeniem czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem egzaminacyjnym przewodniczący zespołu nadzorującego przypomina zdającym o konieczności zaznaczenia odpowiedzi na karcie odpowiedzi.

            14. Przewodniczący zespołu nadzorującego po upływie czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem egzaminacyjnym: informuje zdających o zakończeniu pracy i wyznacza dodatkowy czas:

            a) w przypadku egzaminu z języka polskiego i matematyki – 5 minut na sprawdzenie poprawności przeniesienia przez uczniów odpowiedzi do zadań zamkniętych na kartę odpowiedzi (dotyczy zdających, którzy mają obowiązek zaznaczenia odpowiedzi na karcie odpowiedzi),

            b) w przypadku egzaminu z języka obcego nowożytnego – 10 minut na sprawdzenie poprawności zapisania rozwiązań zadań otwartych na karcie rozwiązań zadań otwartych, jeżeli stanowi ona część arkusza egzaminacyjnego (dotyczy wszystkich zdających) oraz na sprawdzenie poprawności przeniesienia przez uczniów odpowiedzi do zadań zamkniętych na kartę odpowiedzi (dotyczy zdających, którzy mają obowiązek zaznaczenia odpowiedzi na karcie odpowiedzi);

            c) poleca członkom zespołu nadzorującego kontrolę czynności wykonywanych przez uczniów4) poleca po upływie dodatkowego czasu zamknięcie arkuszy i odłożenie ich na brzeg stolika.

            15. Na stronie internetowej CKE (www.cke.gov.pl, w zakładce poświęconej egzaminowi ósmoklasisty) dostępne są: informatory o egzaminie ósmoklasisty, przykładowe arkusze egzaminacyjne, arkusze egzaminu próbnego, zestawy powtórzeniowe zadań egzaminacyjnych, arkusze wykorzystane do przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty do 2022 r.

            Szanowni Rodzice, przekazujemy również informację o udostępnieniu na stronie internetowej CKE materiałów dotyczących stresu egzaminacyjnego przeznaczonych dla uczniów klas 8 szkoły podstawowej.

            Stres egzaminacyjny. Materiały dla uczniów, rodziców i nauczycieli – CKE

            PRZEWODNICZĄCY KOMISJI EGZAMINACYJNEJ

      • 24kwi
          • MAJOWE ŚWIĘTA

                Majowe święta to ulubione święta Polaków. Zawsze kojarzą się nam z długim weekendem, dobrą pogodą i flagami wywieszonymi na domach, budynkach. Może - to będzie okazja do dowiedzenia się, co tak naprawdę w tych dniach świętujemy, czemu tak szumnie obchodzimy majowe święta!!!!!!!!!

               Uczniowie klas 1-3  chcąc uczcić te ważne dla naszej Ojczyzny wydarzenia, wzięli udział w zajęciach poświęconych historii i obchodom majowych świąt. Podczas zajęć  utrwaliły swoją wiedzę na temat symboli narodowych, poznały ważne wydarzenia z historii Polski, wykonały biało – czerwone chorągiewki,  kolorowały godło naszego kraju. Była to prawdziwa lekcja patriotyzmu.

            1 maja

            • W tym dniu obchodzimy Święto Pracy, a dokładniej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy.
            • 1 maja 1886 roku w Chicago (Sany Zjednoczone) ludzie strajkowali, by wprowadzić 8-godzinny dzień pracy.
            • Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. Pierwsze obchody tego święta odbyły się m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii i Francji.
            • W czasach PRL w Polsce 1 maja organizowano wielkie pierwszomajowe pochody. Był to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach było niemal obowiązkowe. 

            2 maja

            • To Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polski.
            • To święto obchodzimy od 2004 roku.
            • 2 maja poza Dniem Flagi obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za granicą.
            • Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.
            • 2 maja to też ważna data historyczna związana z flagą: w 1945 roku polscy żołnierze zawiesili flagę w Berlinie symbolicznie wygrywając z Niemcami. W czasach PRL 2 maja kazano zdejmować flagi, bo władza nie chciała, by obywatele świętowali 3 maja.

            3 maja

            • To Święto Narodowe Trzeciego Maja – rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 roku.
            • Polska Konstytucja była pierwsza w Europie i druga na świecie!
            • Świętujemy je poprzez parady, marsze, zawody sportowe i pikniki rodzinne.
            • Z okazji święta organizowane są pochody trzeciomajowe i oficjalne uroczystości wojskowe.
            • Konstytucja, Konstytucja ….., co to właściwie jest?

            Quiz - majowe święta     

            Pamiętajmy, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę Polski i tym samym podkreślić naszą narodową tożsamość.

      • 29kwi
          • KONKURS PLASTYCZNY dla uczniów szkół podstawowych woj. warmińsko-mazurskiego

             

              Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Olsztynie serdecznie zaprasza dzieci z województwa warmińsko-mazurskiego do wzięcia udziału w konkursie plastycznym pt. ”Zdrowe, smaczne, kolorowe – #KupujŚwiadomie produkty krajowe”.

            Celem konkursu jest budowanie świadomości zakupowej wśród dzieci, a także kształtowanie patriotyzmu konsumenckiego od najmłodszych lat.
            Konkurs przeprowadzany jest w dwóch kategoriach wiekowych:
            •    klasy I-III
            •    klasy IV-VI
            Zgodnie z regulaminem konkursu pt. ”Zdrowe, smaczne, kolorowe – #KupujŚwiadomie produkty krajowe” w pracach plastycznych obowiązkiem jest wykorzystanie w swojej pracy oznaczenia PRODUKT POLSKI.
            Formularze zgłoszeniowe i Prace konkursowe, należy przekazać do Organizatora w formie elektronicznej (zdjęcie lub skan/plik w formacie JPG, TIFF, PDF itp.) drogą mailową w nieprzekraczalnym terminie do dnia 19 maja 2024 r. na adres: konkurs.olsztyn@kowr.gov.pl 
            w tytule wpisując: KONKURS PLASTYCZNY - „Zdrowe, smaczne, kolorowe – #KupujŚwiadomie produkty krajowe”
            Prosimy o uważne zapoznanie się z regulaminem konkursu.
            Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody!
             

            Materiały


            Formularz​_zgłoszeniowy.doc 
            Regulamin​_Konkursu​_Plastycznego​_2024​_KOWR​_OT​_Olsztyn.pdf

      • 22kwi
          • DZIEŃ ZIEMI 2024

              „Ziemia była zawsze naszym domem, kiedyś ludzie bardzo ją kochali,

            troszczyli się o nią i opiekowali. Nazywali ją Matką i nadali jej piękne imię Gaja.

            Później ludzie zapomnieli o tym, zaczęli ją niszczyć, siłą wydzierać jej bogactwa

            i tajemnice. Dlatego Ziemia dziś bardzo choruje i potrzebuje naszej pomocy”.

               22 kwietnia setki milionów ludzi na całym świecie świętuje Dzień Ziemi. Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku czy innych kategorii różnicujących. Obecnie jest to największe ekologiczne święto świata, organizowane w 192 krajach – od Singapuru do Rzymu… od Alaski po Australię.

              Ty-Dzień Ziemi w szkole obchodzimy w tym roku szkolnym pod hasłem: ,,Zainwestuj w naszą planetę”. Wspólnie uczestniczymy   w dniach 22–26.04. 2024 r.  Eko - Tygodniu. Uczniowie są uczestnikami wielu aktywności i tym samym promują postawę proekologiczną.

            - Konkurs Poetycki „Przyroda w moim sąsiedztwie”

            - Konkurs Plastyczny „Moja rodzina żyje zdrowo”

            - We  czwartek  i  piątek w szkole zrobi się na chwilę zielono na znak solidarności z naszą planetą

            - Udział w akcji „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci"

            - Pokaz mody ekologicznej - "zerówka"

            - Apel z okazji Dnia Ziemi – 25.04.2024 r.

               Mamy nadzieję, że ten wspólnie spędzony czas przyniesie wszystkim wiele korzyści i uświadomi nam, co w życiu jest naprawdę ważne! Żyjemy na planecie, od której zależy nasze zdrowie, tak jak jej zdrowie zależy od nas. Dbajmy o naszą Matkę Ziemię, jesteśmy jej częścią, jesteśmy za nią odpowiedzialni!

            KOORDYNATORZY:

            M. Renda

            M. Bonisławska,

            D. Kamińska,

            A. Kacprowicz,

            G. Napiwodzka

                    W codziennym biegu, czasie przed monitorami, domowych aktywnościach często zapominamy o naturze i o tym, jak dobroczynny ma ona na nas wpływ. Przyroda przynosi nam liczne korzyści, natura jest podstawą naszego życia.

                 25 kwietnia 2024 roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Od wielu lat w naszej szkole uczniowie przygotowują proekologiczne występy by przypomnieć, jak ważna jest troska o naszą planetę. W tym roku tematem przewodnim jest nauka segregacji – przygotowana w formie rozprawy nad człowiekiem. Wątek rozwinęli w okolicznościowym programie słowno-muzycznym dzieci z klasy V-VII przygotowane przez nauczycieli: p. Martę Bonisławską, p. Annę Kacprowicz, p. Grażynę Napiwodzką. Młodzi artyści bardzo dobrze poradzili sobie z trudnymi tekstami poezji i prozy opisującymi różnorodne i złożone relacje człowieka z jego rodzinną planetą. Sugestywny, zapadający w ucho tok dziecięcej narracji wsparty świetnie dobranymi strojami i rekwizytami bardzo podobał się wszystkim zebranym tego dnia na sali gimnastycznej. Wspaniale recytację dzieci ożywił skoczny, melodyjny utwór „Świat w naszych rękach” śpiewany przez zespół uczniów klas II-III. Serca widzów skradły występy klasy zerowej w tańcach: „Taniec dla Ziemi” i „Przebudzenie wiosny”.Część artystyczną uroczystości zorganizowanej w związku z Dniem Ziemi zakończyły recytacje uczniów z klas I i VII: Zofii Napiwodzkiej, Anny Borowej, Kingi Jońskiej, Ewy Szczepkowskiej i Pawła Kobylińskiego. Ci uczniowie zaprezentowali społeczności szkolnej przygotowane na obchody Dnia Ziemi własne utwory poetyckie, których myślą przewodnią była przyroda w moim sąsiedztwie. „Zerówka” przygotowała pokaz mody „Lato 2024”. W pokazie mody brylowali Staś i Hania. Reżyserem i scenografem tego przedsięwzięcia była p.Magdalena Renda.

                 A kiedy pełen emocji Dzień Ziemi dobiegł swego końca wylała się ze szkoły zielona… Tak! Tak! Zielona uczniowska fala!!! Bo w tym dniu wszyscy stawili się do miejsca pracy i nauki w zielonych ubrankach.

      • 27kwi
          • PASOWANIE UCZNÓW KLASY I NA CZYTELNIKA - 2024

               23 kwietnia 2024 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki uczniów klasy l. Dzieci wykazały się znajomością bajek, wiedzą na temat książek i biblioteki. Zobowiązały się do szanowania książek, korzystania z ich mądrości i sumiennego wypełniania obowiązków czytelnika. Uczniowie klasy lll przygotowali inscenizację o książkach.

            Dziękujemy Pani Dyrektor za słodkie upominki oraz  pani Ewie Czaplickiej za książki, zakładki i odznaki.

            Zachęcamy wszystkich uczniów do regularnego czytania

      • 24kwi
      • 20kwi
      • 24kwi
          • Dni Otwarte w ZSRIO w Jagarzewie 2024

              Uczniowie naszej szkoły 24.04.2024 r.  wzięli udział w Indywidualnych Mistrzostwach w Biegach Przełajowych dla uczniów klas VII - VIII, które odbyły się podczas Dni Otwartych w ZSRIO w Jagarzewie.

            Wróciliśmy z medalami.

             

            Oto wyniki naszych uczniów:

            klasa VII dziewcząta- II miejsce Kinga Jońska i III miejsce Ania Zdyb;

            klasa VIII dziewcząta - I miejsce Karolina Sarbiewska;

            klasa VIII chłopcy- I miejsce Tobiasz Halicki, III miejsce Kacper Kobyliński.

            Odbył się również konkurs robienia sałatek MASTERCHEF, w którym dziewczęta

            z klasy VIII Noemi Malinowska, Nikola Wardalińska i Wiktoria Zygnerska zajęły II miejsce.

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom.

      • 24kwi
          • Młodzież Zapobiega Pożarom 2024

             

              22.04.2024 r. odbył się Powiatowy Konkurs ,,Młodzież Zapobiega Pożarom''. Uczniowie startowali w trzech kategoriach wiekowych: klasy I - IV, klasy V - VIII, klasy ponadpodstawowe. W grupie klas I - IV - Tomasz Piechowiak zajął IV miejsce;    w grupie klas V - VIII - Dawid Ładziński - uczeń klasy V zajął III miejsce

            W konkursie uczestniczył  również Marcin Kobyliński.

            Gratulujemy naszym uczniom zajęcia bardzo dobrych miejsc.

      • 24kwi
          • Ogłoszenie

            Rozpoczęliśmy Europejski Tydzień Szczepień, który obchodzony jest w dniach 21-27 kwietnia. Jest to świetna okazja do podkreślenia znaczenia szczepień ochronnych w profilaktyce występowania chorób oraz ochronie zdrowia i życia. Tegoroczne hasło obchodów to "Szczepionki chronią pokolenia".

            Program Szczepień Ochronnych popularnie nazywany Kalendarzem Szczepień, jest opracowywany każdego roku i zawiera wykaz obowiązkowych i zalecanych szczepień oraz zasady ich przeprowadzania.

            Szczepienia mają dwa główne cele:

            zapewnić maksymalną ochronę przed zachorowaniem na groźne choroby zakaźne,

            wyeliminować występowanie poszczególnych chorób zakaźnych w społeczeństwie.

            Pamiętaj, że:

            Niezaszczepienie dziecka zdrowego (bez przeciwwskazań do szczepień) naraża je na zachorowanie i ewentualne powikłania choroby zakaźnej.

            Poniżej kalendarz szczepień dzieci i młodzieży na rok 2024.

            Więcej informacji: https://szczepienia.pzh.gov.pl/kalendarz-szczepien-2024/

            #EuropejskiTydzieńSzczepień #szczepieniadzieci #profilaktyka

      • 19kwi
          • KONKURS PLASTYCZNY DLA KLAS I-VI

             

               Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie serdecznie zaprasza dzieci i młodzież do udziału w konkursie plastycznym w związku z piknikiem edukacyjnym Love Rower, zaplanowanym na 15 września 2024 r. w ramach kampanii „SAFE BIKE”.

            Celem konkursu (oraz całej kampanii SAFE BIKE) jest:

            - propagowanie wśród dzieci i młodzieży w wieku szkolnym bezpiecznych zachowań na drodze podczas jazdy rowerem, bądź innymi urządzeniami transportu osobistego np. hulajnogą lub deskorolką,

            - promowanie ich jako ekologicznego środka transportu codziennej komunikacji,

            - promowanie ich jako formy aktywnego spędzania wolnego czasu z rodziną bądź przyjaciółmi.

            W konkursie plastycznym mogą wziąć udział dzieci i młodzież ze szkół podstawowych z terenu województwa warmińsko-mazurskiego w dwóch kategoriach:

            - klas I-III

            - klas IV-VI

            Na zwycięzcę czeka nagroda główna – ROWER, a pozostali uczestnicy mają szansę wygrać atrakcyjne nagrody specjalne.

            Informacje dostępne są również na stronie ZDW w Olsztynie: https://www.zdw.olsztyn.pl/

            KOORDYNATORZY AKCJI:

            W. WESTERLICH,

            M. BONISŁAWSKA

      • 19kwi
      • 18kwi
      • 14mar
          • WSZYSTKIE DZIECI ZBIERAJĄ ELEKTROŚMIECI 2024

            W tym roku nasza szkoła również przystąpiła do projektu:

            “WSZYSTKIE DZIECI ZBIERAJĄ ELEKTROŚMIECI”.

              Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe gospodarowanie odpadami.  Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci! Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty sprzęt na rzecz naszej szkoły.

            ZBIERAMY: KOMPUTERY, DRUKARKI, MONITORY, TELEFONY, SPRZĘT RTV I AGD, BATERIE, AKUMULATORY, KABLE, TUSZE   ATRAMENTOWE, ITP.

            UWAGA! NIE ODBIERAMY TONERÓW I ŚWIETLÓWEK.

            ELEKTROŚMIECI ZBIERAMY DO 10 MAJA 2024 ROKU.

            Koordynator akcji: p. Magdalena Renda

            ELEKTROŚMIECI GROMADZIMY NA TERENIE

            SZKOŁY PODSTAWOWEJ W JANOWIE.

            KONTAKT - PAN WIESŁAW CZAPLICKI

             

      • 25lut
      • 23lut
          • ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE PLASTYCZNYM "BEZPIECZNIE NA WSI" 2024

               Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w OLSZTYNIE informuje, że w roku bieżącym organizowany jest XIV Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”.

                Celem konkursu jest promowanie wśród uczniów szkół podstawowych z obszarów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego, zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym upowszechnianych poprzez projekt „Bezpieczny Rolnik, Bezpieczna Wieś” oraz popularyzowanie Wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 roku życia.

            Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie szkół podstawowych w następujących kategoriach wiekowych:

            I grupa – klasy 0 – III szkoły podstawowej,

            II grupa – klasy IV-VIII szkoły podstawowej.

               Zadaniem konkursowym jest wykonanie dwuwymiarowej pracy plastycznej,w formacie A-3, w dowolnej technice, obrazującej upowszechniane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego sposoby zapobiegania wypadkom przy pracy i rolniczym chorobom zawodowym popularyzowane w ramach projektu „Bezpieczny Rolnik, Bezpieczna Wieś”.

            22 lutego 2024 roku  zorganizowano spotkanie pracownika KRUS z uczniami. Pan P. Szewczyk przeprowadził szkolenie na temat zasad bezpiecznej pracy i przebywania w gospodarstwie rolnym.

            DZIĘKUJEMY ZA INTERESUJĄCE SZKOLENIE!!!!!

            Pani M. Bonisławska serdecznie zaprasza wszystkich uczniów do udziału w konkursie.

      • 08mar
      • 05kwi
        • Światowy Dzień Zdrowia 7 kwietnia 2024 „Moje zdrowie, moje prawo”
          • Światowy Dzień Zdrowia 7 kwietnia 2024 „Moje zdrowie, moje prawo”

               Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nidzicy informuje, że 7 kwietnia br. obchodzić będziemy „Światowy Dzień Zdrowia”, który będzie przebiegał pod hasłem „Moje zdrowie, moje prawo”.

            Tematem przewodnim są coraz bardziej zagrożone prawa każdego człowieka do dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych, edukacji i informacji, bezpiecznej wody pitnej, czystego powietrza, dobrego odżywiania, godnych warunków mieszkania i pracy oraz wolności od dyskryminacji. Państwowa Inspekcja Sanitarna corocznie włącza się w obchody „Światowego Dnia Zdrowia” poprzez propagowanie jego hasła oraz realizację działań związanych z edukacją społeczeństwa w nawiązaniu do poruszanych w tym dniu zagadnień.

            Talerz-zdrowego-zywienia-i-zalecenia.pdf

             

            PAŃSTWOWY POWIATOWY INSPEKTOR SANITARNY

            Światowy Dzień Zdrowia 7 kwietnia 2024 „Moje zdrowie, moje prawo”.

                Na całym świecie prawo milionów ludzi do zdrowia jest coraz bardziej zagrożone. Choroby i katastrofy są głównymi przyczynami śmierci i niepełnosprawności. Konflikty niszczą życie, powodując śmierć, ból, głód i cierpienie psychiczne. Spalanie paliw kopalnych powoduje jednocześnie kryzys klimatyczny i odbiera nam prawo do oddychania czystym powietrzem, a zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach i na zewnątrz zabija życie co 5 sekund. Rada WHO ds. Ekonomiki Zdrowia dla Wszystkich ustaliła, że co najmniej 140 krajów uznaje w swoich konstytucjach zdrowie za prawo człowieka. Jednak kraje nie uchwalają i nie wdrażają w praktyce przepisów zapewniających swoim obywatelom prawo dostępu do usług zdrowotnych. Potwierdza to fakt, że w 2021 r. co najmniej 4,5 miliarda ludzi – ponad połowa światowej populacji – nie było w pełni objętych podstawowymi usługami zdrowotnymi. Aby stawić czoła tego typu wyzwaniom, Światowy Dzień Zdrowia w 2024 r. brzmi: „Moje zdrowie, moje prawo”. Tegoroczny temat został wybrany tak, aby bronić prawa każdego i wszędzie do dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych, edukacji i informacji, a także bezpiecznej wody pitnej, czystego powietrza, dobrego odżywiania, wysokiej jakości mieszkań, godnych warunków pracy i środowiska oraz wolności od dyskryminacji.

                Zdrowie jest podstawowym prawem każdego człowieka. Zdrowie jako prawo człowieka zostało uznane w Konstytucji WHO (1948), Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka (1948) oraz wielu międzynarodowych i regionalnych traktatach dotyczących praw człowieka. Wszystkie państwa członkowskie WHO ratyfikowały co najmniej jeden traktat uznający prawo do najwyższego osiągalnego standardu zdrowia fizycznego i psychicznego. Oznacza to, że kraje mają zobowiązania prawne, uznając jednocześnie, że do ich pełnego wypełnienia potrzebny jest czas i zasoby. Niektóre bezpośrednie obowiązki krajów obejmują gwarancje niedyskryminacji i równego traktowania w zdrowiu. Prawo do zdrowia obejmuje uprawnienia, takie jak prawo do kontroli własnego zdrowia, świadomej zgody, nienaruszalności cielesnej i udziału w podejmowaniu decyzji dotyczących zdrowia. Obejmuje także wolności, takie jak wolność od tortur, złego traktowania i szkodliwych praktyk. Prawo do zdrowia jest ściśle powiązane i zależne od realizacji innych praw człowieka, w tym prawa do życia, wyżywienia, mieszkania, pracy, edukacji, prywatności, dostępu do informacji oraz wolności zrzeszania się, zgromadzeń i przemieszczania się. Obejmuje zarówno niedyskryminujący dostęp do wysokiej jakości, terminowych i odpowiednich usług i systemów zdrowotnych, jak i do podstawowych czynników warunkujących zdrowie. Program na rzecz Równości Płci, Praw Człowieka i Równości Zdrowotnej. Potrzeby zdrowotne milionów ludzi na całym świecie nie są zaspokajane z powodu nierówności, dyskryminacji i łamania praw człowieka. Wyobrażamy sobie świat, w którym wszyscy ludzie osiągają najwyższy możliwy standard zdrowia i dobrego samopoczucia, gdzie celebrowana jest wszelkiego rodzaju różnorodność, prawa człowieka są promowane, chronione i przestrzegane, równość płci i równość w zdrowiu są normą oraz bariery dla zdrowia i dobrostanu są usuwane.

            Nasza praca skupia się wokół trzech obszarów:

            1.Nierówności w zdrowiu są systematycznie identyfikowane, monitorowane i eliminowane.

            2.Wdrożenie na dużą skalę podejścia do zdrowia uwzględniającego specyfikę płci i transformujące płeć.

            3.Prawo człowieka do zdrowia i prawa człowieka związane ze zdrowiem są szanowane, chronione i przestrzegane.

            Departament wykorzystuje przywództwo WHO, wiedzę techniczną oraz przyczynia się do tego, aby przyspieszyć postęp w zakresie równości płci, praw człowieka i równości w zdrowiu. Przewodzi także wysiłkom w zakresie budowania potencjału w zakresie uwzględniania problematyki płci, równości i praw człowieka we wszystkich programach WHO, ściśle współpracując z rosnącą w całej organizacji siecią punktów kontaktowych ds. równości płci, praw człowieka i równości w zdrowiu.

             

            Źródło:https://www.who.int/news-room/events/detail/2024/04/07/default-calendar/world-health-day2024-my-health-my-rig

      • 23lut
          • POTRZEBUJESZ WSPARCIA?!

            ZADZWOŃ, NAPISZ, POROZMAWIAJ Z KAŻDEJ SYTUACJI JEST WYJŚCIE...

            GDY MASZ WRAŻENIE LUB CZUJESZ, ŻE:

            • JESTEŚ OSAMOTNIONY(A) I NIEROZUMIANY(A) W GRUPIE, KLASIE, SZKOLE, W DOMU

            • NIKT CIĘ NIE SŁUCHA I NIE LICZY SIĘ Z TWOIM ZDANIEM

            • TWOIM PROBLEMEM W SZKOLE JEST HEJT LUB AGRESJA ZE STRONY KOLEGÓW

            • NIE MOŻESZ POGODZIĆ SIĘ Z CHOROBĄ SWOJĄ LUB BLISKIEJ CI OSOBY

            • NIE AKCEPTUJESZ SWOJEGO WYGLĄDU

            • KTOŚ ROBI COŚ WBREW TWOJEJ WOLI

            • TWOJE ŻYCIE STRACIŁO SENS

            • POGUBIŁE(A)Ś SIĘ W ŻYCIU

            • NIE MASZ Z KIM POROZMAWIAĆ O WAŻNYCH, TRUDNYCH LUB WSTYDLIWYCH DLA CIEBIE SPRAWACH – Telefony zaufania funkcjonują po to, by dać Ci wsparcie.

            Dyżurują przy nich osoby, które chętnie Cię wysłuchają i pomogą w trudnej dla Ciebie sytuacji.

            NIE BĘDĄ CIĘ OCENIAĆ, KRYTYKOWAĆ I WYŚMIEWAĆ. MOŻESZ LICZYĆ NA DYSKRECJĘ I POZOSTANIESZ ANONIMOWY.

            Osoba po drugiej stronie zawsze znajdzie dla ciebie czas, wysłucha, doradzi, podpowie, wesprze oraz udzieli porady.

            PAMIĘTAJ NIE JESTEŚ SAM!!!!!!!!

            ZESPÓŁ DS. BEZPIECZEŃSTWA I PROMOCJI ZDROWIA

      • 29mar
          • WYNIKI REKRUTACJI 2024

             

               Listy kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia do oddziału

            przedszkolnego oraz do klasy pierwszej w roku szkolnym 2024/2025

            wywieszone są w budynku szkoły - tablica ogłoszeń. Oświadczenie

            woli przyjęcia dziecka do oddziału przedszkolnego oraz do klasy pierwszej

            w roku szkolnym 2024/2025 należy  złożyć  w sekretariacie szkoły 

            w terminie  od 03.04.2024 r. do 10.04.2024 r.