ZEBRANIA Z RODZICAMI
17.01.2025DYREKTOR SZKOŁY PODSTAWOWEJ W JANOWIE
ZAPRASZA NA SPOTKANIE RODZICÓW DZIECI SZKOLNYCH.
SPOTKANIE ODBĘDZIE SIĘ 21 STYCZNIA 2025 ROKU (WTOREK)
O GODZINIE 16.00.
DYREKTOR SZKOŁY
I RADA PEDAGOGICZNA
Gminne Zawody w Halowej Piłce Nożnej 2025
20.01.202518 stycznia 2025 roku w sali sportowej w Jagarzewie odbyły się Gminne Zawody w Halowej Piłce Nożnej. Naszą szkołę reprezentowali chłopcy i dziewczęta w grupie klas IV-VI i VII-VIII. Wszyscy spisali się wzorowo zajmując I miejsca. Opiekunami uczniów byli nauczyciele: Marta Bonisławska, Waldemar Westerlich.
Gratulacje dla wszystkich.
8
CHOINKA SZKOLNA - 25.01.2025
10.01.2025Jedną z najbardziej oczekiwanych imprez w roku szkolnym jest uroczysta zabawa choinkowa, na której bawią się uczniowie szkoły wraz z rodzinami i zaproszonymi przyjaciółmi.
W tym roku choinka odbędzie się 25 stycznia 2025 roku. Tym samym otwierała ona symbolicznie okres ferii zimowych.
Rekonstrukcja „Powstanie ’44. Bitwa o Polskę”
17.01.202515 stycznia 2025 roku uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w żywej lekcji historii przeprowadzonej przez grupę artystyczną „Rekonstrukto”.
Rekonstrukcja - „Powstanie ’44. Bitwa o Polskę”, przywołała wydarzenia z powstania warszawskiego i pozwoliła uczniom na lepsze zrozumienie i odczucie atmosfery tamtych wydarzeń. Podczas występu uczniowie mieli okazję przyjrzeć się replikom sprzętu bojowego i wyposażenia, które były wierną reprodukcją używanych przez żołnierzy narzędzi w czasie powstania.
Ciekawe i barwne opowieści prowadzących połączone z pokazem i udziałem publiczności wywołały spore zainteresowanie. Było to nie tylko fascynujące doświadczenie, ale i lekcja patriotyzmu oraz szacunku dla bohaterów tamtych czasów. Dzięki takim spotkaniom historia staje się bardziej zrozumiała dla młodego pokolenia i inspiruje ich do refleksji nad znaczeniem wolności.
12
"W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH"- HARTOWANIE ORGANIZMU
16.01.2025"W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH"- hartowanie organizmu podczas lekcji wychowania fizycznego.
Opiekun: Pani Marta Bonisławska
Rejonowa Olimpiada Zdrowia PCK z Biedronką 2025
10.01.202532. edycja Olimpiady Zdrowia PCK z Biedronką – trwa rywalizacja!
Z radością informujemy, że w tegorocznej edycji Olimpiady Zdrowia PCK z Biedronką udział wzieło aż 21 982 uczniów z całej Polski! Wśród nich 12 813 reprezentuje szkoły średnie, a 9169 szkoły podstawowe. Olimpiada promuje zdrowy styl życia, zasady zrównoważonego żywienia i aktywność fizyczną wśród dzieci i młodzieży. Konkurs składa się z czterech etapów: szkolnego, rejonowego, okręgowego i finału. Obecnie uczestnicy przygotowują się do kolejnych zmagań, w których będą musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami w zakresie zdrowia i profilaktyki.
9 stycznia 2024 roku odbyła się w Nidzicy Rejonowa Olimpiada Zdrowia PCK z Biedronką. Naszą szkołę reprezentowała Ewa Szczepkowska, która zajęła IV miejsce. Gratulacje dla Ewy. Opiekunem był Waldemar Westerlich.
ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE
18.12.2024Z okazji Świąt Bożego Narodzenia pragnę złożyć serdeczne życzenia całej społeczności szkolnej. Niech ten wyjątkowy czas przyniesie Wam radość, spokój oraz wiele magicznych chwil spędzonych w gronie najbliższych. Życzę, aby nadchodzący rok był pełen sukcesów, inspiracji oraz nowych możliwości. Niech Boże Narodzenie napełni Wasze serca miłością i nadzieją, a świąteczny nastrój towarzyszy Wam przez cały rok. Wesołych Świąt!
DYREKTOR SZKOŁY
DLACZEGO WARTO CZYTAĆ?
17.12.2024Szanowni Rodzice!
Jestem nauczycielem bibliotekarzem i na co dzień zachęcam Państwa dzieci do czytania. Tym razem zwracam się do Państwa bezpośrednio z propozycją prostego wspólnego działania. Proszę się nie obawiać – nie będzie to wymagało jakichś żmudnych działań.
Jako rodzice często zastanawiamy się, co możemy robić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku rozwój i szczęście. Bywamy przytłoczeni przeróżnymi poradami i zaleceniami, nie zawsze mając czas na ich wdrażanie. Przesyt tych wszystkich możliwości i powinności tworzy wyrzuty sumienia i sprawia, że tracimy energię na rozmyślanie, zamiast skupić się na zwykłym, wartościowym spędzaniu czasu, który tak szybko ucieka.
Receptą na te problemy jest zwykłe, tradycyjne czytanie dzieciom książek. A gdy są starsze, to czytanie ich razem z nimi. Czytania nie trzeba planować ani się do niego przygotowywać. By czytać, nie musimy być kreatywni, wypoczęci ani w dobrym humorze. Po późnym powrocie z pracy, gdy jesteśmy zmęczeni i jest ciemno za oknem, wystarczy położyć się z dzieckiem i poczytać, łącząc coś wartościowego z odpoczynkiem oraz dobrym czasem również dla siebie. Tych 20 minut sprawi, że dzień będzie trochę lepszy, że zrobimy coś wykraczającego poza zwykłe obowiązki.
Wspólne czytanie jest naturalnym sposobem komunikacji i budowania rodzinnych więzi. To czas, w którym dziecko jest blisko Państwa, czuje się bezpieczne, ważne i naprawdę Państwa słucha. Świat, który znamy, nasze zasady i poglądy powstały m.in. w naszych domach, gdy rodzice lub dziadkowie i babcie czytali dzieciom bajki i legendy lub opowiadali historie.
Udowodniono, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności. Jest również antidotum na tak powszechne przebodźcowanie i trudności w skupieniu się.
Zresztą czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwijając umysł i wyobraźnię. Uczy koncentracji, odcinania się od bodźców, powiadomień w telefonach i szumu informacyjnego, na które dorastające pokolenie narażone jest jak żadne wcześniej.
Gdy dziecko jest starsze, wiedza i emocje wyniesione z książek wzmacniają pewność siebie, umożliwiają tak ważne u nastolatków mówienie „nie”. Wreszcie, w skali całego życia, czytanie daje szczęście. Statystycznie ludzie czytający książki są bardziej zadowoleni z życia, lepiej wykształceni, kreatywni, zajmują wyższe stanowiska i więcej zarabiają.
Jednocześnie dane są nieubłagane. Wynika z nich, że jeżeli dziecko nie wyniesie nawyku czytania z domu, to z reguły nie czyta dla przyjemności jako dorosły. Szkoła, biblioteka i rówieśnicy mogą pomagać rozwijać te zainteresowania, ale z reguły tworzy je rodzina. Utrzymanie nawyku czytania książek w obliczu tylu atrakcyjnych pożeraczy czasu i tak jest dla dzieci bardzo trudne. Ułatwiajmy im to, bo to jedna z najważniejszych kompetencji.
Dlatego serdecznie zapraszam do udziału w naszej akcji „Poczytajmy sobie”, która zachęca do czytania z dziećmi książek oraz rozmawiania na ich temat. Ze swojej strony obiecuję zadbać o własną część, ułatwiając udział w maksymalnym stopniu: zachęcając Państwa dziecko oraz proponując odpowiednie książki i materiały.
Mam nadzieję na udaną współpracę i życzę mile spędzonego czasu z książką.
Z wyrazami szacunku
Państwa biblioteka szkolna
Poczytajmy_sobie_____prezentacja.pdf
Roztrzygnięcie konkursu na Kartkę Bożonarodzeniową 2024
16.01.2025Roztrzygnięcie konkursu na Kartkę Bożonarodzeniową
Grupa I
Daryna Szerniavka
Amelia Janiak
Zosia Paczyńska
Wyróżnienie Agnieszka Jońska
II grupa
Nadia Dzięgielewska
Kinga Jońska
Jakub Sachanowski
Organizator Marta Bonisławska
URODZINY MARSZAŁKA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W JANOWIE
10.12.202410 grudnia 2024 roku o godzinie 11.00 w Szkle Podstawowej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego odbył się uroczysty apel poświęcony 157 rocznicy urodzin patrona szkoły.
Montaż słowno-muzyczny, w wykonaniu uczniów klasy V, przypomniał zasługi Józefa Piłsudskiego dla naszej ojczyzny i jego rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodłegłości.
Zwycięzcom szkolnego konkursu "Życie i działalnośc Józefa Piłsudskiego" zostały wręcznone nagrody przez Przewodniczącą Rady Rodziców p. Dorotę Piasecką.
I miejsce - Dawid Ładziński
II miejsce (exaequo) - Marcin Kobyliński, Dorian Dzięgielewski
III miejsce - Kacper Zybert
W ostatniej części uroczystości, wybrani uczniowie klas IV-VIII, przeczytali życzenia urodzinowe skierowane do patrona szkoły, zredagowane przez nich w języku angielskim.
Myślę, że Marszałek Józef Piłsudski byłby dumny z uczniów naszej szkoły.
Organizatorzy: p. A. Piasecka, p. D Kamińska, p. K. Pisarski. p. A. Auguścik
WIELOBOJE SPRAWNOŚCIOWE DZIECI - NIDZICA 2024
10.12.20249 grudnia 2024 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Powiatowych Wielobojach Sprawnościowych w Nidzicy. Zawodnicy startowali w czterech konkurencjach: trójskok z miejsca, rzut piłką lekarską, bieg 4×10 i brzuszki. Wszyscy wykazali się dużą wolą walki i zaangażowania. Naszą szkołę reprezentowali: Anna Borowa, Halina Ciesielska, Nadia Dzięgielewska , Maja Kobylińska, Stanisław Czyżewski, Bartosz Słowik, Dorian Dzięgielewski i Marcin Kobyliński. Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale. Opiekę nad uczniami sprawowali Marta Bonisławska i Waldemar Westerlich.
10
Gminne Zawody Sprawnościowe klas IV-VIII
06.12.2024Już poraz 14 w naszej szkole odbyły się Gminne Zawody Sprawnościowe. W zawodach uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Janowie i Szkoły Podstawowej z Muszak. Zawodnicy startowali w Wielobojach Sprawnościowych wg grup klasowych. Każda drużyna składała się z 2 dziewcząt i 2 chłopców. Klasa, która zdobyła najwięcej punktów łącznie, wygrywała. Słodkie nagrody ufundowane przez Urząd Gminy w Janowie wręczył uczniom Wójt Gminy Janowo - Pan Mateusz Jaroszewski. Zawody przygotowali i przeprowadzili Marta Bonisławska i Waldemar Westerlich - nauczyciele ze szkoły w Janowie, Rajmund Kobyliński - nauczyciel ze Szkoły Podstawowej z Muszak i Krzysztof Chmieliński - pracownik Urzędu Gminy w Janowie.
WSZYSTKIM ZAWODNIKOM GRATULUJEMY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
13Gminne Zawody Sprawnościowe ,,Od przedszkola do klasy III"
5 grudnia 2024 roku w naszej szkole odbyły się zawody sportowe, które miały charakter integracyjny. Uczniowie z przedszkola i klasy „0” rywalizowali na zorganizowanym torze przeszkód. Następnie dzieci z klas I-III startowali w Wielobojach Sprawnościowych. Wszyscy startujący wykazali się dużym zaangażowaniem w rywalizacji, a na koniec otrzymali słodkie nagrody ufundowane przez Urząd Gminy w Janowie, które zostały wręczone przez Wójta Gminy Janowo Pana Mateusza Jaroszewskiego.
10
ZAPROSZENIE
06.12.2024SZANOWNI PAŃSTWO
Mamy zaszczyt zaprosić na uroczystość
157 rocznicy urodzin
patrona naszej szkoły
Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego
Spotkanie odbędzie się 10 grudnia 2024 roku
o godzinie 11.00 w naszej szkole
Organizatorzy:
p. A. Piasecka,
p. D. Kamińska,
p. K. Pisarski
Szkoła Podstawowa w Janowie przystąpiła do akcji szlachetna Paczka
25.11.2024W tym roku po raz kolejny Szkoła Podstawowa w Janowie przystąpiła do akcji Szlachetna Paczka. Wspierać będziemy samotną mamę, jej dwie małe córeczki oraz ich babcię. Dary, które zostały podzielone na poszczególne klasy, możemy przynosić do szkoły od dziś tzn. od 25 listopada do 11 grudnia 2024 r.
Rada Rodziców
Dzień Świętego Mikołaja
29.11.20246 grudnia co roku obchodzimy Dzień Świętego Mikołaja, który jest związany z tradycją chrześcijańską. W katolicyzmie i prawosławiu tego dnia wspomina się świętego biskupa z Miry, który według wierzeń wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym. Zgodnie ze zwyczajem wieczorem dnia poprzedzającego lub nocą z 5 na 6 grudnia święty Mikołaj (osoba za niego przebrana) przynosi dzieciom prezenty. Jeszcze 200 lat temu było to jedno z najważniejszych na ziemiach polskich. Aktualnie tradycja nieco straciła na znaczeniu – podarunki wręczamy sobie głównie w Wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia. W mikołajki dzieci otrzymują tylko drobne upominki, przede wszystkim słodkości.
ZESPÓŁ PROMOCJI ZDROWIA
9
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Archiwum Aktualności
WYCIECZKA DO CIECHANOWA
- 04.12.2024
Szklane ozdoby choinkowe cieszą nasze oczy w każde święta Bożego Narodzenia. Od pokoleń są najpopularniejszą i najpiękniejszą grudniową dekoracją. Jak powstają te wszystkie kruche, szklane cuda? Odpowiedź na to pytanie poznali uczniowie klas "0" - III oraz przedszkolaki podczas wycieczki do Ciechanowa. Proces wytwarzania bombek jest bardzo ciekawy, wieloetapowy, pracochłonny i wymagający ogromnej fachowości. Dzieci miały możliwość zobaczenie tego z bliska, podczas zwiedzania fabryki bombek. Obserwowano wszystkie etapy pracy, w tym zdobienie ręczne, które wymaga precyzji i cierpliwości. Uczniowie mieli także warsztaty dekorowania bombek. Każdy mógł je ozdobić według własnego pomysłu. Była to bardzo ciekawa wycieczka, pełna świątecznej atmosfery.
10
Próbny Egzamin Ósmoklasisty w Szkole Podstawowej w Janowie
- 20.11.2024
Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty odbędzie się w dniach 2–4 grudnia 2024 r. Egzamin próbny jest przeprowadzany we wszystkich szkołach w tym samym czasie, aby wiernie oddać procedury i atmosferę egzaminu państwowego.
Informacje o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty w danym roku – w tym wzory przydatnych dokumentów – jest dostępnych w Informacji o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, w zakładce „Egzamin ósmoklasisty” > „Harmonogram, komunikaty i informacje”. Na stronie internetowej CKE (www.cke.gov.pl) dostępne są również:
1. informatory o egzaminie ósmoklasisty z: języka polskiego, matematyki i języków obcych nowożytnych od roku szkolnego 2024/2025;
2. przykładowe arkusze egzaminacyjne z: języka polskiego, matematyki i języków obcych nowożytnych;
3. arkusze egzaminu próbnego z: języka polskiego, matematyki i języków obcych nowożytnych;
4.arkusze egzaminacyjne wykorzystane do przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów w kolejnych latach (2019–2024).
W grudniu 2024 r. udostępnione zostaną arkusze do przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty, zgodnego z wymaganiami.
PRZEWODNICZĄCY KOMISJI EGZAMINACYJNEJ
Światowy Dzień AIDS 2024
- 01.12.2024
1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Jest to jedna z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego, zainicjowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1988 roku.
Tegoroczne hasło przyjęte z okazji Światowego Dnia AIDS przez Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS (UNAIDS) brzmi: WYBIERZ DROGĘ PRAW. TAKE THE RIGHTS PATH.
Świat może zakończyć AIDS – jeśli prawa wszystkich będą chronione. Droga, która prowadzi do zakończenia epidemii AIDS, jest drogą praw. Przestrzeganie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ONZ oraz wspieranie integracji wszystkich społeczności jest niezbędne dla zakończenia epidemii AIDS, zapewnienia zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa ludzi.
Konieczne jest pilne usunięcie aktów prawnych, które naruszają prawa człowieka, a także szybkie wdrożenie takich rozwiązań, które chronią prawa każdej osoby. Zobowiązania wynikające z międzynarodowych ustaleń mają moc prawną, a społeczności mają prawo wymagać od podmiotów wzięcia odpowiedzialności za wypełnianie przyjętych zobowiązań w zakresie praw człowieka.
HIV i AIDS w Polsce i na świecie
HIV od lat dotyka miliony osób na całym świecie. W 2023 roku:
- 39 900 000 osób żyło z HIV;
- 630 000 osób zmarło z przyczyn związanych z HIV;
- wykryto 1 300 000 nowych zakażeń HIV.
W naszym kraju, według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 2023 r. zakażenie HIV stwierdzono u 32 935 osób. Ogółem odnotowano 4 194 zachorowań na AIDS. 1 496 chorych zmarło.
Profilaktyka i wczesne rozpoznanie mogą uratować życie !
W Polsce istnieje możliwość wykonania testu w kierunku HIV anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania. W każdym województwie działają punkty konsultacyjno-diagnostyczne (PKD), w których można się przebadać. W większości z tych miejsc można także zrobić test na kiłę czy HCV, które także mogą być przenoszone drogą płciową. Pełna lista PKD znajduje się na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS: https://aids.gov.pl/pkd/.
1 grudnia zachęcamy do włączenia się do obchodów Światowego Dnia AIDS poprzez przypięcie do ubrania lub/i udostępnianie poprzez swoje kanały informacyjne (media społecznościowe, strony internetowe) Czerwonej Kokardki – symbolu solidarności z osobami żyjącymi z HIV, chorymi na AIDS i ich rodzinami/ bliskimi.
Źródło: https://www.unaids.org/en/2024-world-aids-day, Krajowe Centrum ds. AIDS
ZESPÓŁ PROMOCJI ZDROWIA
Na korytarzu szkoły wykonana została gazetka. Uczniowie – wolontariusze wykonali plakaty tematyczne, ulotki, broszury, prezentacje multimedialne, czerwone wstążeczki. Dla najmłodszych przedszkolaków przygotowano kolorowanki.
Organizatorzy: Samorząd Uczniowski,
ZESPÓŁ PROMOCJI ZDROWIA
WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM DORADZTWA ZAWODOWEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ W JANOWIE
- 29.11.2024
Zwyczaj Andrzejek
- 23.11.2024
Od niepamiętnych czasów pragnieniem każdego człowieka jest zapewnienie sobie szczęścia i pomyślności. Już u dawnych plemion spotykamy się z wróżbami i magią. Miały one sprawić, że człowiek czuł w sobie ogromną moc i wierzył, że ma wpływ na swoje i innych życie oraz siły przyrody. Wierzono, że wróżby i magia związane z dniem św. Andrzeja mają nie mały wpływ na dalszą egzystencję.
W niewielkim stopniu zachowano dawaną ich formę, jednak większość przetrwała chociaż najczęściej w formie zabawy, ale magia wieczoru sprawie, iż wydaje nam się, że jest w nich odrobina prawdy.
Zwyczaj Andrzejek prawdopodobnie wywodzi się od Andrzeja - apostoła, którego teologowie uważają za brata świętego Piotra. Źródła katolicki podają także, że pochodził z Betsaidy nad Jeziorem Genezaret. W listopadzie mieszkańcy Janowa i innych wsi mieli więcej czasu w długie wieczory. Spotykali się w domach sąsiadów i wróżyli, opowiadali historie o duchach, ale bywało, iż kojarzyli pary. Szczególnym dniem była wigilia św. Andrzeja, czyli 29 listopada. Popularne stały się przysłowia.: "Na św. Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja", "Noc Andrzeja świętego przyniesie nam narzeczonego". Dziewczęta, które wróżyły sobie tego dnia posiadały nie lada odwagę. Słysząc szczekanie psów wybiegały przed dom i nasłuchiwały skąd dochodzą głosy, ponieważ właśnie z tej strony może nadejść narzeczony.
Andrzejki to święto panieńskie, a wróżby dotyczą głównie przepowiedni małżeństwa. Obecnie są wspólną zabawą dziewcząt i chłopców połączoną z wróżeniem. Bardzo popularne jest lanie wosku i odczytywanie swojej przeszłości z powstałych kształtów. Dziewczęta wyciągają spod talerzyka ukryte przedmioty: pierścionek oznacza szybki zamążpójście, różaniec - klasztor natomiast kwiatek – staropanieństwo, moneta- pieniądze, liść- ślub, owoc - dzieci.
Popularna jest wróżba polegająca na tym, że wszystkie niezamężne dziewczyny stawiają buty jeden za drugim: ta panna, której but stanie częściowo za progiem, może liczyć na szybkie zamążpójście.
Inna polega na rzucaniu łupinki jabłka lewą ręką (od serca) przez prawe ramię do tyłu. Litera ułożona z łupin oznacza imię partnera. Popularna jest wróżba z 13 szpilek. Wkładamy je do kubka i potrząsamy nim. Wyrzucamy je na blat stołu i odgadujemy jaką utworzyły literę.
A - będzie symbolem podróży, przeprowadzki
E - oznacza pomyślność w nauce
H – przyniesie szczęście w miłości
K - zapowiada towarzyskie sukcesy
I - uwaga na straty (kradzież)
M - to korzystne propozycje
N - najbliższy okres okaże się dobry
T – oznacza oddanych przyjaciół, możesz liczyć na czyjąś pomoc
V - ktoś zamierza cię wykorzystać
W – uważaj na nieszczerych ludzi
X - okres szczęścia
Z - czekają Cię rozliczenia
Zwyczaje i obrzędy są cząstka naszej tożsamości. Ich kultywowanie integruje także społeczność lokalna, gdyż przyszłe pokolenia cenić nas będą to, co im pozostawimy z kultury przodków.p. M. Słomkowska
Zdrowie dzieci jest najważniejsze! - informacje dla rodziców/opiekunów
- 26.11.2024
Szkoły mogą być miejscem rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych. W szkołach, przedszkolach, punktach opieki dzieci spędzają ze sobą dużo czasu, a to ułatwia przenoszenie się drobnoustrojów chorobotwórczych poprzez kaszel, kichanie, dotykanie wspólnych powierzchni i bezpośredni kontakt.
Brak higieny może dotyczyć różnych powierzchni w szkole. Zanieczyszczone drobnoustrojami mogą być toalety, klamki czy blaty. Zdarza się, że dzieci nie myją rąk tak często jak powinny, co również sprzyja szerzeniu się chorób.
Niektóre choroby zakaźne, takie jak odra, są wysoce zaraźliwe i można im zapobiec jedynie poprzez szczepienia ochronne.
Niestety, nie wszystkie dzieci są szczepione zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych, co stwarza ryzyko wystąpienia epidemii w placówce.
W trosce o zdrowie wszystkich dzieci apelujemy o odpowiedzialność rodziców i opiekunów.
Co możesz zrobić, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych w szkole:
- nie przyprowadzaj do szkoły dziecka z objawami chorobowymi (np. gorączką, wysypką, przeziębieniem, kaszlem itp.)
- naucz dziecko kaszlu i kichania w chusteczkę lub w zgięcie łokcia (nie w dłoń)
- naucz dziecko, jak skutecznie myć ręce mydłem i wodą
- naucz dziecko, jak ważne jest częste mycie rąk
- szczep dziecko przeciwko chorobom zakaźnym zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych
Wdrażanie tych prostych zasad może znacząco zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych w szkole oraz zapewnić dzieciom bezpieczne i zdrowe środowisko.
Pamiętajcie!
Zdrowie jest najważniejsze!
Nie narażaj na zachorowanie siebie i innych.
Masz wątpliwości co do stanu zdrowia dziecka, skontaktuj się z lekarzem.
Dyrektor szkoły
ZAPROSZENIE
- 18.11.2024
Zaproszenie
Serdecznie zapraszamy uczniów (dziewczęta i chłopców) szkół podstawowych i średnich do wzięcia udziału w turnieju piłki halowej organizowanej w Zespole Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących w Jagarzewie. Organizatorzy: Urząd Gminy w Janowie, Sołectwo Jagarzewo. Turniej odbędzie się w dniu 14.12.2024 r. od godziny 9:30.
Do zaproszenia dołączamy:
1. Regulamin turnieju
2. Oświadczenie
3.Proszę potwierdzić przybycie u sołtysa Anny Krystkiewicz pod nr telefonu 519 123 931 do dnia 10.12.2024 r.
Zapraszamy do udziału w programie - "Biblioteka - dobre miejsce dla człowieka"
- 20.11.2024
Szkoła Podstawowa w Janowie przystąpiła do programu "Biblioteka - dobre miejsce dla człowieka".
Ruszamy od 2 grudnia 2024 roku.
TYDZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI - 25 - 29.11.2024
- 03.11.2024
BĄDŹ ŻYCZLIWY DLA KAŻDEGO, BO ŻYCZLIWOŚĆ SIĘ OPŁACA …
21 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień – niezwykle wartościowe i piękne święto. Piękne, bo zachęca nas do bycia miłym i otwartym na drugiego człowieka, wartościowe, bo jest okazją do poruszenia tematu szacunku i życzliwości w stosunku do innych.
SU i Zespół Promocji Zdrowia ogłasza TYDZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI - 25 - 29.11.2024.
Postarajmy się, aby ten tydzień był wyjątkowy, pełen dobrych uczynków, szczerych uśmiechów oraz pozytywnych emocji...
Zadania:
1. Wykonano rysunki w kolorze żółtym, mogą to być uśmiechnięte buźki, kółeczka, przyklejeno na drzwi klasy.
2. Kolorowy tydzień modowy- kolorowy zawrót głowy - zgodnie z panującym danego dnia trendem modowym: poniedziałek- kratka, wtorek- paski, środa – kolor czerwony, czwartek- kropki, piątek- kolor żółty.
3. SU apeluje do wszystkich, aby w tym tygodniu szczególnie używać zwrotów grzecznościowych.
4. Każda klasa wykonała kreatywny sposób ,,gest życzliwości” (np. laurka, plakat, itp.) wobec swojego wychowawcy.
5. Uczeniowie wręczyli koledze, koleżance, dowolnemu nauczycielowi pozytywną emotkę.
Zapraszamy do wspólnej zabawy!
1Zespół Promocji Zdrowia
Dzień Życzliwości i Pozdrowień w naszej szkole
- 21.11.2024
Dzień Życzliwości i Pozdrowień, który na całym świecie obchodzony jest 21 listopada, w naszej szkole świętowany był po raz pierwszy. Ten dzień to okazja do zachęcenia uczniów naszej szkoły, aby okazywali sobie wzajemnie życzliwość nie tylko od święta, ale zwyczajnie na co dzień.
W naszej szkole mamy 123 uczniów i wszyscy zasługują na życzliwość, uśmiech, dobre słowo!!
Pomaganie innym sprawia, że czujemy się dobrze. Zawsze, gdy jesteśmy życzliwi dla kogoś innego , także sobie okazujemy życzliwość. Akty życzliwości zwiększają nasz optymizmi uszczęśliwiają nas.
Dzień Życzliwości i Pozdrowień w naszej szkole obchodziliśmy 21 listopada 2024 r., a zaangażowanie grona pedagogicznego całej szkoły było ogromne. Dlaczego? Ponieważ wynikało zwykłej potrzeby serca…
I tak mając na myśli najmłodszych w naszej szkole wiemy , że okres przedszkolny to najlepszy czas na budowanie fundamentów empatii. Dziecko, które nauczy się wtedy empatycznych zachowań, będzie potrafiło lepiej kontrolować swoje emocje w latach nauki szkolnej. Zależy nam wszystkim, aby zbudować solidny fundament dla dzieci z naszej szkoły, aby w przyszłości byli szczęśliwymi ludźmi.
Wszyscy uczniowie, nauczyciele, dyrekcja szkoły postanowiliśmy przedłużyć Dzień Życzliwości i Pozdrowień na Tydzień Życzliwości (25-29 listopada 2024 r.).
I tak maluchy zaczęły ten dzień od literatury “ Kubuś okazuje życzliwość".
Klasy 1 – 3 obejrzały prezentację multimedialną na temat obchodzonego święta. Dowiedziały się: Kto to jest osoba życzliwa? Czy warto być życzliwym?
Starsze klasy pod okiem wychowawców brały czynny udział w omawianiu wartości takich jak: życzliwość, szacunek, empatia.
4"Razem możemy stworzyć świat, w którym każde dziecko czuje się kochane!"
Koordynatorzy: p. D. Kamińska, p. M. Bonisławska, p. E. Tadrzak
Warsztaty z zakresu pierwszej pomocy
- 22.11.2024
Uczniowie klas I-III oraz dzieci z oddziału zerowego wzięły udział w spotkaniu edukacyjnym z ratownikiem medycznym. Zajęcia te miały na celu nauczenie najmłodszych podstaw udzielania pierwszej pomocy oraz przygotowanie ich na wypadek sytuacji awaryjnych.
Dzieci miały możliwość uczestniczenia w ćwiczeniach na fantomie sztucznego oddychania. Praktyczne zajęcia były niezwykle cenne – dzieci z entuzjazmem przyswajały umiejętności, które mogą okazać się pomocne w przyszłości.
Serdecznie dziękujemy naszemu ratownikowi medycznemu za profesjonalne i cierpliwe podejście do najmłodszych. Dzięki zaangażowaniu pana Marka Świderskiego uczniowie zdobyli niezbędną wiedzę i umiejętności, które mogą uratować zdrowie i życie.
3
KAMPANIA "DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY"
- 20.11.2024
19 listopada 2024 roku nasza szkoła wzięła udział w ogółnopolskiej kampanii "DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY". W ramach tej inicjatywy, uczniowie naszej szkoły włożyli ubrania w kolorze czerwonym. Kolor czerwony - symbol solidarności z ofiarami przemocy oraz wyraz wsparcia dla dzieci na całym świecie.
Z okazji tego ważnego dnia, pragniemy przekazać wszystkim, że nasza placówka jest miejscem, w którym przemoc jest absolutnie nieakceptowana. Wspieramy dzieciństwo, które jest BEZ PRZEMOCY!!!!!!!!!!!!
1ZESPÓŁ PROMOCJI ZDROWIA
"GODZINA DLA MŁODYCH" - PROGRAM PROFILAKTYCZNY
- 20.11.2024
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasza szkoła bierze udział w programie “Godzina dla Młodych Głów”. W roku szkolnym 2024/2025 co miesiąc będą odbywały się otwarte lekcje dotyczące zdrowia psychicznego dla uczniów naszej szkoły!
MŁODE GŁOWY to ogólnopolski projekt edukacyjny dotyczący zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi.
Jest inicjatywą Fundacji UNAWEZA założonej przez Martynę Wojciechowską.
Za nami pierwsze rozmowy w klasach dotyczące uczuć i emocji oraz przynależności w środowisku szkolnym.
Koordynator: p. Ewelina Tadrzak
Ogólnopolski konkurs dla uczniów szkół podstawowych „Żywności nie marnuję, planetę szanuję” na najlepszy plakat edukacyjny z zakresu niemarnowania żywności
- 17.11.2024
Ogólnopolski konkurs dla uczniów szkół podstawowych
„Żywności nie marnuję, planetę szanuję” na najlepszy plakat edukacyjny z zakresu niemarnowania żywności
Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu plakatu edukacyjnego związanego z tematyką niemarnowania żywności.
Każda szkoła biorąca udział w konkursie przygotowuje jeden plakat i przesyła go w formie elektronicznej (zapisany jako jpg i pdf) na adres:
jez_konkurs_uczniowie@sggw.edu.pl
Plakat powinien być przygotowany przez grupę uczniów, którzy pod nadzorem nauczyciela, wymyślą koncepcję plakatu i jego graficzną oprawę.
Na plakacie mogą znaleźć się różne informacje dotyczące niemarnowania żywności, w tym inspirowane programem edukacyjnym Junior-Edu-Żywienie (JEŻ) i przygotowanymi w jego ramach materiałami edukacyjnymi (www.jez.edu.pl).
Plakat może zawierać m.in. grafiki, przepisy na potrawy z wykorzystaniem resztek żywności, komiksy, rysunki uczniów, wierszyki, itp.
Terminarz/ harmonogram konkursu:
- wrzesień – październik 2024 r. – ogłoszenie konkursu
- do 28.02.2025 r. – przesyłanie prac konkursowych
- do 15.03.2025 r. – wyłonienie Laureatów konkursu (po 1 szkole w każdym województwie)
- 03.2025 r. – ogłoszenie wyników na stronie internetowej programu
- maj 2025 r. – uroczyste wręczenie nagród podczas konferencji prasowej Junior-Edu-Żywienie JEŻ-Bis zorganizowanej w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiegow Warszawie (termin konferencji zostanie podany w terminie późniejszym na stronie internetowej programu
Nagrody:
Laureaci z każdego województwa (po 1 w województwie) otrzymają 30 egzemplarzy plakatów wydrukowanych zgodnie z projektem danego Laureata. Dla laureatów z każdego województwa zorganizowany zostanie warsztat kulinarny, mający na celu propagowanie wykorzystywania resztek żywności do przygotowania ciekawych i smacznych potraw. Uczniowie, którzy przygotują plakat oceniony jako najlepszy z najlepszych wezmą udział w tzw. warsztacie ekskluzywnym.
Szczegółowa informacja o konkursie
Załącznik do regulaminu (formularz zgłoszeniowy)
Koordynatorzy: p. Marta Bonislawska, p. Waldemar Westerlich, p. Dorota Kamińska
Projekt „Junior-Edu-Żywienie” JEŻ bis.
- 16.11.2024
Z dumą informujemy, że Szkoła Podstawowa w Janowie przystąpiła do drugiej edycji projektu „Junior-Edu-Żywienie” JEŻ bis. Projekt Junior-Edu-Żywienie (JEŻ-bis) realizowany jest przez zespół naukowców pod kierunkiem prof. dr hab. Krystyny Gutkowskiej z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW w Warszawie. Czas projektu obejmuje lata 2024 i 2025.
Cele projektu Junior-Edu-Żywienie (JEŻ-bis)
► propagowanie, ewaluowanie i implementowanie do praktyki szkolnej rezultatów I edycji projektu Junior- Edu-Żywienie (JEŻ)
► uzupełnienia części badawczej projektu poprzez uwzględnienie uczniów klas VII-VIII, ich rodziców i nauczycieli – badania ilościowe i jakościowe z wykorzystaniem opracowanych kwestionariuszy i scenariuszy moderacji oraz badania antropometryczne i składu ciała uczniów
► badania z zakresu marnotrawstwa żywności szkołach i domach rodzinnych uczniów
► opracowanie publikacji popularno-naukowej dla szkół podstawowych propagującej „Dobre praktyki edukacji żywieniowej”
Korzyści dla uczniów i ich rodziców
Rodzice
mają możliwość poszerzania wiedzy na temat prawidłowego żywienia, a także pozyskają wyniki badań stanu odżywienia swoich dzieci na podstawie składu ciała, co daje im możliwość, przy aktywnym i świadomym udziale dziecka, poprawy niektórych elementów stanu ich odżywienia. Realizując założenia programu wraz z dziećmi w domu mają możliwość oderwania się od schematu i rutyny codziennych zajęć, przygotowując wspólnie prozdrowotne posiłki. Daje to szanse na zwiększenie integracji rodziny i poprawę zwyczajów żywieniowych wszystkich jej członków.
Uczniowie
podnosząc swoje kompetencje z zakresu żywienia, oddziaływują na środowisko domowe i mogą wpływać na bardziej racjonalne wybory żywieniowe całej rodziny, począwszy od wyboru surowców, półproduktów i produktów w sklepie po przygotowywane posiłki i ich wspólną konsumpcję. Dodatkowo uzyskają też wiedzę jak ograniczać marnotrawstwo żywności w ich domach rodzinnych.
ZESPÓŁ PROMOCJI ZDROWIA
XIV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia - 15 listopada 2024
- 16.11.2024
15 listopada odbył sie finał konkursu o miano „Szkolnego Mistrza Tabliczki Mnożenia” klas IV- VIII. Pomysłodawcą akcji Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia jest Andrzej Grabowski, założyciel Wydawnictwa Karty Grabowskiego. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia. „Tabliczkowa wiedza” sprawdzana jest w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Egzaminatorami są właśnie młodsi uczniowie. Tworzą oni specjalne Patrole Egzaminacyjne. Zaopatrzeni zostali w losy i przepytywali starszych kolegów oraz dorosłych.
Pamiętajmy jednak, że przygotowanie do ŚDTM trwały kilka tygodni. Uczniowie w tym czasie przygotowali plakaty, rekwizyty, ozdobili szkołę tematycznymi dekoracjami. Przed egzaminem aktywnie przypominają sobie tabliczkę mnożenia w formie zabaw: „Matematyczny marmur”, „Hasło dnia” oraz z gier z wykorzystaniem kart Grabowskiego: „Piłkarz matematyk” i „Królowa skakanki”. Kulminacyjnym momentem jest egzamin, prowadzony pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Wówczas role się odwracają – dzieci stają się egzaminatorami, a dorośli mają szansę wykazać się swoją wiedzą.
Wśród uczniów zostali wyłonieni Egzaminatorzy, którzy przeprowadzili egzaminy z tabliczki mnożenia w szkole zarówno wśród uczniów jak i pracowników szkoły.
Każda osoba, która odpowiedziała poprawnie na wszystkie pytania – otrzymała tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia”. Akcja zakończyła się finałem, czyli konkursem o miano „Szkolnego Mistrza Tabliczki Mnożenia” klas IV- VIII, równocześnie przeprowadzono zawody o koronę Króla lub Królowej skakanki. Z tabliczką mnożenia zmierzyli się również uczniowie klasy III. Brawo za odwagę.Miło nam poinformować, że bezbłędnie w czasie 2 minut test rozwiązali:
"Szkolni Mistrzowie Tabliczki Mnożenia"
Nadia Adamska – kl. 4
Kinga Jońska – kl.8
Aleksander Mierzejewski – kl.7
Alicja Kobylińska – kl.7
Dominik Węgierski – kl.7
Damian Miecznikowski – kl.7
Bartosz Czapski – kl.7
Dawid Ładziński – kl.7
W kategorii Król lub Królowa skakanki na podium stanęli:
I miejsce – Maja Kobylińska – kl.4
II miejsce – Aleksander Mierzejewski – kl.7
III miejsce Nadia Adamska – kl.5
Dzień ten dostarczył dzieciom wielu pozytywnych emocji, trochę napięcia podczas rywalizacji, ale i satysfakcji z tego, że tabliczka mnożenia może być utrwalana w sposób zabawny i ciekawy.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!
Koordynatorzy projektu: p. Barbara Gręda, p. G. Napiwodzka
15Fotorelacja: p. M. Bonisławska
Opracowała: p. D. Kamińska