Klasa III
Nauczyciel: Marta Bonisławska
Klasa III
Nauczyciel: Marta Bonisławska
"Przyjaciel to człowiek, który wie wszystko o tobie i wciąż cię lubi."
Elbert Hubbard
Przepis na przyjaźń
SKŁADNIKI:
- Miarka wspólnych zainteresowań
- Całe opakowanie życzliwości
- Szklanka zachęty zmieszanej ze wsparciem
- Łyżka zrozumienia
- trochę kompromisu
- Sztuka przebaczenia
- Szczerość rozpuszczona w godzinach wspólnych rozmów
- Szczypta małych niespodzianek
- komplementy (nie przesolić)
SPOSÓB PRZYRZĄDZANIA:
- Wszystko wymieszać i zaprawić gorącą wiarą w Boga
- Przelać do czystego serca
- Piec w atmosferze miłości i zrozumienia
UWAGA !!
- Nie podawać z egoizmem.…
Przyjaciel jest nam potrzebny śpiewała Kaja Paschalska.
Posłuchaj jej https://www.youtube.com/watch?v=BmHuTxdclac
Test na przyjaźń https://samequizy.pl/test-na-przyjazn-2/
Przyjaciół dość nabędziesz,
gdy mało brać, wiele dawać będziesz.
PRZYGOTOWAŁA:
DOROTA KAMIŃSKA
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGÓŚCI
Co roku 11 Listopada obchodzimy rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Jest to dla nas bardzo ważna data, właśnie wtedy Polska po 123 latach zaborów odzyskała swoją podmiotowość.
Powróćmy do historii. Od roku 1795 do 1918 naszego państwa nie było na mapach świata. Stało to się za sprawą III rozbioru Polski. Rosja, Prusy i Austria na mocy podpisanego traktatu doprowadzili to całkowitego wymazania państwa Polskiego z map świata, które nigdy nie zginęło ze świadomości i serc patriotów. W tym okresie mimo zakazów i kontroli prowadzono lekcje języka polskiego, nauczano historii i budowano postawy patriotyczne już w nowym pokoleniu.
Rok 1918 był przełomowy. Wtedy to pojawiła się nadzieja na ponowne przywrócenie zatartych granic. Dnia 11 listopada 1918 roku skończyła się I wojna światowa. Wtedy ostateczną klęskę poniosły Niemcy. Jest to umowna data, gdyż odzyskiwanie niepodległości to długi proces. Dało to jednak nadzieję na lepsze jutro, odzyskanie swojej tożsamości i powrotu do swojego domu.
Ważne postacie, które miały swój czynny udział w tym procesie to Józef Piłsudski, Ignacy Daszyński, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, Józef Haller.
Flaga to prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej i proporcji 5:8, umieszczony na maszcie.
W ustawie o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych ustawodawca określił: Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy.
Polska pieśń patriotyczna od 26 lutego 1927 oficjalny hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej.
Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. Przy umieszczaniu barw Rzeczypospolitej Polskiej w układzie pionowym kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu.
Barwy Rzeczypospolitej Polskiej stanowią składniki flagi.
Aby ten czas spędzony wspólnie z dziećmi był przyjemny oraz wartościowy nauczyciele świetlicy przygotowali dla Państwa wiele ciekawych propozycji i pomocy.
COŚ Z KULTURY - WIRTUALNE MUZEA i TEATRY
Zapraszamy na wirtualny spacer po Zamku w Łańcucie. Dawniej własność Lubomirskich i Potockich. Jedna z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynąca ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz interesującej kolekcji pojazdów konnych. Prezentowane wnętrza robią wrażenie.
https://www.zamek-lancut.pl/digitaliz…/wirtualsp/Lancut.html
https://www.vogue.pl/a/galerie-i-muzea-ktore-mozesz-zwiedzic-online
https://www.facebook.com/watch/?v=499649297585027 Łazienki Królewskie – Sala Salomona
WIRTUALNE ZOO I CIEKAWE LEKCJE O ZWIERZĘTACH
https://m.facebook.com/246397639718
PRZYGOTOWAŁA: DOROTA
KAMIŃSKA
Drodzy uczniowie!
Zachęcam Was, abyście równie kreatywnie spędzali czas w domu, z rodzicami. W obecne sytuacji potraktujcie to jak oderwanie się od domowych obowiązków, których jest teraz pewnie więcej, jak relaks i odpoczynek. Daje wam kilka pomysłów w postaci adresów do stron internetowych. Są tam gry edukacyjne, malowanki do wydrukowania, pomysły na fajne prace plastyczne, quizy i wiele innych. Możecie też zrobić sami karty do gier np. wasze ulubione Doobble, pograć w kalamubry. Wiem, że Wasza kreatywność nie zna granic.
Rodzicom polecam stronę Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę www.fdds.pl. W zakładce jest podrozdział oferta edukacyjna i tam znajdziecie Państwo krótkie filmy animowane i fabularne poruszające ważne problemy społeczne. Polecam film: Gdzie jest Mimi ? A dla starszych Na zawsze. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiamy.
Przygotowała: DOROTA KAMIŃSKA
Regulamin konkursu plastycznego „ Niepodległa Polska”
Redakcja gazetki szkolnej Nowiny Janowskie
Termin nadsyłania prac: 6 listopada 2020.
Prosimy o wykonanie zdjęcia pracy i wysłanie go na adres mailowy : nowinyjanowskie@gmail.com
Można również dostarczyć prace konkursowe w formie papierowej do Szkoły Podstawowej w Janowie.
ŚLUBUJEMY.................................
„Gdy dzieci są małe daj im solidne korzenie. Gdy są duże podaruj im skrzydła"
14 października 2020 r., uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej w Janowie przeżywali swoje ślubowanie.
W podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym, pierwszoklasiści w pięknych biretach, ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę i klasę, zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.Uroczystość rozpoczeli pieknym tańcem poloneza. Potem recytowali wiersze, spiewali piosenki, tańczyli.
Po złożeniu ślubowania, dyrektor szkoły dokonała uroczystego pasowania na ucznia dotykając ołówkiem, niczym czarodziejską różdżką, ramion pierwszoklasistów.
Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy i drobne upominki. Ślubowanie uczniów klas pierwszych to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców, którzy także uczestniczyli w uroczystości. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci społeczności szkolnej.
Pierwszakom i całej społeczności uczniowskiej życzymy dobrego, spokojnego roku szkolnego 2020/2021.
wych.M.Zembrzuska
Jak co roku 14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej, inaczej zwany Dniem Nauczyciela. Nie jest to jednak poprawna nazwa, gdyż jest to święto wszystkich pracowników oświaty jak i uczniów na każdym etapie edukacyjnym.
Zajrzyjmy do historii.
Dzień Nauczyciela upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku. Co nie oznacza, że Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest od tego momentu. Jego historia ma swoje początki w 1957 roku i jest związana ze Światową Konferencją Nauczycielską w Warszawie. Podczas spotkania ustalono, że Międzynarodowy Dzień Karty Nauczyciela i święto nauczycieli, będzie obchodzone 20 Listopada. W 1972 natomiast wprowadzono Dzień Nauczyciela, by upamiętnić dzień powstania Komisji Edukacji Narodowej. Właśnie od tej chwili wraz z naszymi uczniami organizujemy uroczyste apele, zapraszamy gości do szkoły, wręczane zostają nagrody. Spędzamy ten dzień miło, bez zajęć dydaktycznych zacieśniając więzi i niwelując dystans pomiędzy nauczycielami a uczniami.
Wszystkim w tym dniu życzmy wytrwałości i sukcesów!!!
SU
Konkurs na logo gazetki szkolnej Nowiny Janowskie został rozstrzygnięty. Dziękujemy za otrzymane prace. Były bardzo ciekawe i większość była zgodna z tematem. Wybraliśmy dwie osoby, których prace wyróżniały się na tle innych. Gratulujemy !!!
Zwycięzcy to Anri Yegoryan, Weronika Jońska.
Poniżej logo, które będzie promowało naszą gazetkę.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Z życia zerówki.
Regulamin konkursu plastycznego „plakat o grzeczności.”
Dla klas I-III, „0” i przedszkola
COOL-TURALNI
Konkurs organizowany jest w Szkole Podstawowej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie.
Cel Konkursu
Warunki Konkursu
a) klasy I-III
b) „0” i przedszkole
Zasady przyznawania nagród
Prace należy dostarczać do M. Bonisławiskiej, B Angielskiej, A.Tobojka
„Cool-turalni są rozpoznawalni”
Projekt edukacyjno-profilaktyczny
Dobre maniery to nie sztuczny rytuał. To wywodząca się z tradycji praktyczna i niesłychanie przydatna we współczesnym świecie umiejętność właściwego zachowania się w każdej sytuacji. Przestrzeganie dobrych manier dowodzi szacunku dla innych i czyni świat przyjemniejszym miejscem do życia. Dobre maniery nie krępują i nie usztywniają, a wprost przeciwnie – zapewniają swobodę i poczucie bezpieczeństwa, pozwalają na luksus bycia sobą.
W naszej rzeczywistości szkoła jest podstawową placówką wspierającą dom rodzinny w wychowaniu młodego pokolenia. Do jej niezwykle ważnych zadań należy zaliczyć przygotowanie młodzieży do czynnego udziału w życiu kulturalnym i umożliwienie jej kulturalnego spędzania wolnego czasu. Ponieważ znajomość savoir - vivre’u i kultury języka jest podstawą funkcjonowania w społeczeństwie, obok wiedzy i umiejętności przekazywanych na zajęciach lekcyjnych, szkoła uczy dzieci i młodzież zasad postępowania w różnych miejscach i sytuacjach. W szkole podstawowej są to głównie reguły dotyczące specyficznych dla niej sytuacji, jak na przykład: udział w uroczystościach i imprezach szkolnych.
CELE GŁÓWNE:
• propagowanie zasad kulturalnego zachowania w sytuacjach dnia codziennego,
• podkreślenie szacunku dla języka polskiego,
• uświadomienie konieczności dbania o czystość i poprawność języka,
• rozwijanie sprawności komunikacyjnej uczniów.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Realizacja projektu umożliwia uczniom nabycie następujących umiejętności:
• skutecznego porozumiewania się w różnych sytuacjach,
• poprawnego posługiwania się językiem ojczystym,
• efektywnego współdziałania w zespole i pracy w grupie,
z zachowaniem obowiązujących norm,
• poszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji
z różnych źródeł oraz efektywnego posługiwania się technologią informacyjną.
Realizując projekt, uczniowie:
• doskonalą nawyki kulturalnych zachowań w różnych sytuacjach,
• rozumieją konieczność eliminowania z języka wulgaryzmów,
• uczą się szacunku dla dobra wspólnego,
• na co dzień używają zwrotów i form grzecznościowych,
• przygotowują się do rozpoznawania wartości moralnych, dokonywania wyborów i hierarchizacji wartości,
• utrwalają nawyki kulturalnych zachowań w różnych sytuacjach,
• kształtują postawę dialogu, umiejętność słuchania innych i rozumienia ich poglądów.
SPODZIEWANE EFEKTY:
W wyniku szeregu działań, uczeń potrafi:
• kulturalnie zachować w sytuacjach dnia codziennego w szkole i poza nią,
• stosować wyrazy uprzejmości w kontaktach międzyludzkich,
• akceptuje i naśladuje pozytywne wzorce zachowania: umiejętność prowadzenia rozmowy, uprzejmość, umiejętność słuchania, punktualność, słowność,
• wyjaśnić, dlaczego nie należy używać wulgarnych słów,
• wyeliminować wulgaryzmy ze swojego języka,
• sprawnie posługiwać się słownikami,
• kulturalnie zachować się przy stole, przyjmować gości,
• dobrać stosowny ubiór w zależności od okoliczności,
• kulturalnie kibicować podczas zawodów sportowych, przestrzegać zasad fair play,
• podzielić się refleksjami na temat kulturalnych zdarzeń w szkole,
• poszukiwać informacji na wybrany temat w różnych źródłach,
• współdziałać w zespole, wspólnie podejmować decyzje, planować i organizować swoją pracę.
METODY I FORMY PRACY:
• praca indywidualna
• praca zbiorowa
• zajęcia plastyczne
• prezentacje
• pogadanki
EWALUACJA - twórczość uczniowska: opracowany kodeks kulturalnego ucznia, plakaty, krzyżówki, wystawy, zdjęcia.
CZAS REALIZACJI PROJEKTU: Październik 2020-Czerwiec 2021
KOORDYNATORZY: nauczyciele współorganizujący kształcenie, opiekun SU, nauczyciel plastyki
AKTYWNA WSPÓŁPRACA: wychowawcy, pozostali nauczyciele, pielęgniarka szkolna, Samorząd Uczniowski.
ZADANIA DO REALIZACJI
Uczniowie samodzielnie i grupowo pod opieką wychowawców i nauczycieli, przy współpracy z rodzicami, przygotowują się i wykonują poszczególne zadania.
Kultura na co dzień, czyli jak obycie ułatwia życie: ( Październik 2020- Czerwiec 2021)
1.Szukanie informacji na temat zasad kulturalnego zachowania w różnych sytuacjach. Omówienie ich w klasie, gazetka tematyczna, odegranie scenek (inwencja własna wychowawców) – wszystkie klasy;
2. Opracowanie kodeksu kulturalnego ucznia. (klasy IV – V);
3. Ułożenie krzyżówek i rebusów na temat kultury osobistej. (klasa VI-VIII);
4. Ogłoszenie indywidualnego konkursu plastycznego na plakat o grzeczności. (klasy „0”, I-III);
5. Ogłoszenie konkursu indywidualnego dla uczniów klas IV-VI na rymowankę o kulturalnym zachowaniu (np. przy stole, w kinie, w szkole, teatrze, w gościnie itp.);
6. „Kulturalne drzewo”- dekoracja korytarza ,,złotymi myślami” o kulturze (nauczyciel wspomagający, SU, nauczyciel plastyki);
Mój wygląd świadczy o mnie. (Listopad 2020- Czerwiec 2021)
1. ABC czystości, higiena osobista - spotkanie z pielęgniarką szkolną (przedszkole, kl I-III, kl. IV-VIII).
2. Mundurek i garniturek, czyli kulturalny strój na co dzień i od święta - umiejętność doboru stosownego stroju w zależności od okoliczności-pokaz mody. (Klasy losowo wybierają sytuację, okoliczność, miejsce i przedstawiciele prezentują odpowiedni strój.)
Kultura w miejscach publicznych (Październik 2020-Czerwiec 2021)
1. ABC kulturalnego widza i słuchacza - pogadanki w klasach oraz ocena zachowania dzieci w czasie koncertów (m.in.: spotkania z Filharmonią), wycieczek, wyjazdów do kina, teatru (karta zachowania).
2. Co to znaczy być kulturalnym kibicem i zawodnikiem sportowym? (zasady fair play w sporcie) - lekcje wychowania fizycznego.
PODSUMOWANIE PROJEKTU: - ogłoszenie zwycięzców w poszczególnych konkursach, wystawa prac konkursowych.
Realizacja projektu: Agnieszka Tobojka, Beata Angielska, Marta Bonisławska
REGULAMIN KONKURS FOTOGRAFICZNEGO
"Jesień w waszym obiektywie"
Celem konkursu jest zainteresowanie młodych ludzi otaczającą nas przyrodą, uwrażliwianie na jej piękno oraz popularyzacja fotografii jako dziedziny sztuki już wśród najmłodszych odbiorców.
2.Warunki uczestnictwa w konkursie
Udział w konkursie może wziąć każdy mieszkaniec Gminy Janowo. Interpretacja tematu zależy od fotografującego. Jeden autor może zgłosić maksymalnie 1 fotografię. Prace należy wysyłać na adres mailowy: nowinyjanowskie@gmail.com . W temacie wiadomości należy wpisać imię, nazwisko i miejscowość. Z uczestnikami konkursu będziemy kontaktować się za pomocą skrzynki mailowej.
3.Termin składania prac: do 25 października 2020 r.
4.Ocena prac
Oceny zdjęć dokona powołana komisja, składająca się z redakcji gazetki szkolnej Nowiny Janowskie i nauczyciela Szkoły Podstawowej w Janowie Marty Bonisławskiej. Dla zwycięzców konkursu wręczone zostaną nagrody.
5.Wyniki konkursu zostaną podane na stronie internetowej szkoły
Nagrodzone i zakwalifikowane prace stworzą wystawę pokonkursową na terenie szkoły i będą zamieszczane w numerach gazetki szkolnej Nowiny Janowskie.
Udział w konkursie jest jednoznaczny z udzieleniem prawa do nieodpłatnego wykorzystywania prac dla promocji konkursu w Internecie na stronie szkoły.
Udział w konkursie jest równoznaczny z wyrażeniem przez osoby uczestniczące zgody na przetwarzanie przez organizatora ich danych osobowych na potrzeby konkursu (ust. o ochronie danych osobowych z dn. 29.08.1997 r. Dz. U. Nr 133 poz. 833 z póź. zm.)
Redakcja gazetki szkolnej Nowiny Janowskie
Szkoła Podstawowa w Janowie w tym roku po raz pierwszy przystąpiła do Narodowego Czytania. W sobotę 05.09.2020r. o godz. 10.00 na rynku w Janowie nastąpiła inauguracja.Przypominamy, że Narodowe Czytanie to akcja zachęcająca do czytania klasyków polskiej literatury, której patronuje para prezydencka.
Akcja jest organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. W trakcie dziewiątej odsłony,
5 września 2020 roku, czytany był dramat Juliusza Słowackiego „Balladyna” – wybitne dzieło polskiego romantyzmu.
Aktywny udział w wydarzeniu wzięli P. Mateusz Szkaradziński Doradca Wojewody,
P. Grzegorz Napiwodzki Wójt Gminy Janowo, P. Grażyna Obrębska Dyrektor Szkoły Podstawowej w Janowie, P. Eugeniusz Pokora Dyrektor Szkoły Podstawowej w Muszakach, P. Krzysztof Żukowski Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, P. Ewa Czaplicka pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej, P. Agnieszka Tobojka nauczyciel Szkoły Podstawowej w Janowie, członek rodziny dziewczynki, dla której organizowana była zbiórka charytatywna.
Aby umilić czas słuchaczom Lena Mierzejewska uczennica naszej szkoły wspólnie z nauczycielem Krzysztofem Pisarskim wykonali utwory : F. Schubert „ Serenade”, N. Pagenini „Keprys”, muzyka filmowa z serialu „Janosik”. Uroczystość okraszona była Krakowiakiem i tańcem współczesnym w wykonaniu naszych najmłodszych uczniów pod opieką Anny Kacprowicz, Grażyny Napiwodzkiej i Marty Bonisławskiej.
Pomagamy dla Leny Mazur
W związku z tym ,że akcja Narodowe Czytanie została połączona ze zbiórką charytatywną na rzecz dziecka chorego na SMA Leny Mazur, patronat nad całą imprezą przejął Wojewoda Warmińsko – Mazurski Artur Chojecki. Przekazał na licytację wieczne, wygrawerowane pióro. Nasza szkoła przygotowała kawiarnię, gdzie za symboliczna kwotę można było skosztować pysznego ciasta przygotowanego przez rodziców i nauczycieli oraz napić się kawy i herbaty. Udało nam się pozyskać atrakcyjne przedmioty na loterię fantową i licytację. We wszystko bardzo zaangażowała się społeczność szkolna. Wspólnymi siłami zebraliśmy 6000 złotych.
Po więcej zdjęć zapraszmy na stronę Janowo.wm.pl:
http://janowo.wm.pl/663785,Piknik-charytatywny-dla-Leny-Mazur-w-Janowie.html
Agnieszka Tobojka, Beata Angielska
Regulamin konkursu na napisanie bajki dla dzieci
„Mój fantastyczny świat”
I. Postanowienia ogólne
1. Regulamin określa zasady Konkursu „Mój fantastyczny świat” (zwanym dalej „Konkursem”) na napisanie bajki
dla dzieci.
2. Konkurs jest organizowany przez redakcję gazetki szkolnej Nowiny Janowskie wspólnie z Martą Bonisławską.
3. Celem Konkursu jest wyłonienie dwóch najlepszych bajek dla dzieci, które zostaną umieszczone w gazetce szkolnej i na stronie internetowej szkoły.
II. Warunki uczestnictwa
1. Do konkursu swoją bajkę może zgłosić każda osoba z terenu gminy Janowo.
2. Uczestnikiem Konkursu może być każdy, bez względu na wiek. Z zastrzeżeniem, że uczestnictwo osoby niepełnoletniej wymaga pisemnej zgody rodziców.
3. Każdy uczestnik może przesłać tylko jedną bajkę konkursową, nie publikowaną wcześniej oraz nie biorącą udziału w innych konkursach.
4. Zgłoszenie bajki do Konkursu może dokonać tylko jej autor.
5. Uczestnictwo w Konkursie jest bezpłatne.
III. Zasady konkursu
1. Konkurs rozpoczyna się w dniu 11.09.2020 i trwa do 11.10.2020.
2. Konkurs polega na wybraniu przez Komisję Konkursową wskazaną przez Organizatora
2 najciekawszych bajek, które zostaną umieszczone w gazetce szkolnej i na stronie szkoły.
3. Komisja Konkursowa dokona wyboru spośród wszystkich nadesłanych bajek, które spełniają wymagania Konkursowe.
4. Organizator zastrzega sobie prawo do niedopuszczenia do Konkursu bajki, która narusza Regulamin.
5. Organizator zastrzega sobie prawo do nierozstrzygnięcia Konkursu w przypadku niezadowalającego poziomu artystycznego prac konkursowych.
6. W przypadku odwołania Konkursu nadesłane prace nie będą wykorzystywane przez Organizatora.
IV. Wytyczne dotyczące bajki
1. Organizator zastrzega, że bajka musi być skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
2. Organizator nie dopuści do Konkursu bajki, która zawiera treści zagrażające moralnemu rozwojowi małoletnich.
2. Utwór musi być zostać nadesłany w języku polskim.
4. Nadesłane bajki ocenia Komisja Konkursowa według przykładowych kryteriów: ciekawy, oryginalny pomysł
i wyrazisty morał.
V. Zasady przesyłania pracy
1. Praca konkursowa musi zostać nadesłana w terminie ustalonym przez Organizatora do 11.10.2020
2. Prace konkursowe należy przesyłać na adres mailowy nowinyjanowskie@gmail.com wpisując w temacie wiadomości: Imię i Nazwisko autora bajki.
3. Praca musi zostać nadesłana w formacie umożliwiającym jej edycję na potrzeby Organizatora Konkursu.
VI. Nagrody
1. W Konkursie zostanie nagrodzonych dwóch autorów najciekawszych bajek wybranych przez Komisję Konkursową.
2. Wyniki Konkursu zostaną ogłoszenie na stronie Szkoły Podstawowej w Janowie 14 dni od ostatniego możliwego dnia przesyłania bajki.
3. Nagrody zostaną przekazane w ciągu 30 dni od dnia ogłoszenia przez Organizatora wyników Konkursu.
VII. Prawa autorskie
1. Przesłanie zgłoszenia Organizatorowi Konkursu jest równoznaczne z tym, że Uczestnik Konkursu zgadza się na nieodpłatne przeniesienie autorskich praw majątkowych.
VIII. Postanowienia końcowe
1. Wzięcie udziału w Konkursie oznacza zgodę na warunki określone w Regulaminie i jest jednoznaczne
z oświadczeniem, że prace zgłoszone na Konkurs zostały wykonane osobiście, bez naruszenia praw autorskich osób trzecich.
2. Organizator nie ponosi odpowiedzialności prawnej za naruszenie praw autorskich osób trzecich przez uczestników Konkursu.
3. Autorzy prac wyrażają zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych dla potrzeb Konkursu, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1990 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. Nr 133, poz. 833 późn. zm.)
4. Sprawy sporne prowadzi i rozstrzyga Komisja Konkursowa.
Dyrektor oraz społeczność szkolna Szkoły Podstawowej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie
Serdecznie zaprasza
na
Narodowe Czytanie,
które odbędzie się
dn.5 września 2020 roku o godz. 10:00, na Placu Tadeusza Kościuszki
w Janowie.
Akcja połączona będzie ze zbiórką charytatywną na rzecz dziewczynki chorej na SMA.
Czytanie Narodowe organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. W tym roku nasza szkoła chce dołączyć do akcji. Wspólnie czytane będzie dzieło Juliusza Słowackiego Balladyna.
Serdecznie zapraszamy!
SPONSORZY:
Stypendia Nidzickiego Funduszu Lokalnego 2020/2021
Nidzicki Fundusz Lokalny zaprasza aktywną młodzież z powiatu nidzickiego
do składania aplikacji w ramach Programów Stypendialnych:
Program Młodzieżowa Akademia Przedsiębiorczości adresowany do aktywnych:
- absolwentów Programu Młodzieżowa Akademia Przedsiębiorczości
- uczniów szkół średnich z powiatu nidzickiego
- absolwentów szkół podstawowych z powiatu nidzickiego, którzy planują we wrześniu 2020 r. podjąć naukę w jednej ze szkół średnich:
zamieszkałych na terenie gmin: Nidzica, Janowiec Kościelny, Janowo i Kozłowo w województwie warmińsko- mazurskim.
Dokumenty aplikacyjne należy złożyć osobiście do 14 sierpnia 2020 r w siedzibie Nidzickiego Funduszu Lokalnego - NIEZAPOMINAJKA w Kamionce 7, k/Nidzicy
Zapraszamy do zapoznania się z pierwszym numerem gazetki szkolnej Nowiny Janowskie, który znajduje się w zakładce e-gazetka.
Redakcja gazetki
Nowiny Janowskie
Wolontariusze, którzy są tegorocznymi absolwentami naszej szkoły otrzymali dyplomy uznania podpisane przez Wójta Gminy Janowo- Pana Grzegorza Napiwodzkiego i Dyrektora Szkoły- Panią Grażynę Obrębską. Uczniowie dzielili naukę, wolny czas z pracę społeczną w Szkolnym Klubie Młodego Wolontariusza, działającym prze Zespole Szkół im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie w latach 2017- 2020.
Brali czynny udział w akcjach charytatywnych, organizowanych przez Fundację im. Bolesława i Stefana Gratunik, Szkolny Samorząd Uczniowski oraz inne organizacje działające na terenie regionu i kraju, takie jak : CARITAS, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Nidzicki Fundusz Lokalny, Fundacja Jana Pawła II. Chętnie angażowali się w każdą proponowaną akcję, mająca na celu pomoc innym, ale również sami dostrzegali tych, którzy potrzebują pomocy. Uczestniczyli w zbiórkach pieniężnych na rzecz chorych dzieci, podopiecznych hospicjum oraz uczniów zdolnych, ale bez środków na dalszą edukację, rozwijanie pasji i zainteresowań, a także ofiar kataklizmów i klęsk żywiołowych.
Pomagali osobom starszym, niepełnosprawnym i wykluczonym społecznie, włączając się w happeningi, akcje promujące różnorodność i tolerancję. Współuczestniczyli w organizacji imprez szkolnych i gminnych, które kultywują lokalne tradycje swojej „ małej Ojczyzny” i pielęgnują pamięć o tych, którzy zginęli w obronie Polski.
Mimo młodego wieku działali w sposób wskazujący na dużą dojrzałość i wrażliwość. Wolontariuszom nie zabrakło empatii, kreatywności, uporu w dążeniu do celu. Swoim zaangażowaniem, uśmiechem zachęcali do działania innych. Cieszyli się zaufaniem wśród rówieśników, ale też dorosłych.
Wyróżnieni wolontariusze:
Oliwia Asztemborska, Alicja Szypulska, Gabriela Kobus, Karolina Szczepkowska, Nikola Paczyńska, Aleksandra Szczepuchowska, Kateryna Marchuk, Igor Mierzejewski, Wiktor Napiwodzki.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Na stole święcone, tuż obok baranek,
W koszyczku pełno barwnych pisanek
I jakże znamienne w polskim krajobrazie
Budzące się do życia wiosenne bazie.
Zielony barwinek, fiołki i żonkile
Malują kolorem uroczyste chwile.
W dom polski wiosna wchodzi na spotkanie,
Gdy wielkanocne na stole śniadanie.
Drodzy Nauczyciele, Pracownicy Niepedagogiczni, Rodzice, Uczniowie z okazji nadchodzącej Wielkanocy pragnę złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia. Niech te święta będą czasem radości, miłości i wiosennego odrodzenia. Życzę Wam spokoju w sercu oraz niezapomnianych chwil w gronie rodziny. Dziękuję za wspólne piękne chwile w naszej szkole. Wesołych Świąt!
Dyrektor szkoły - Małgorzata Słomkowska
Uprzejmie informuję, że w dniach 17–22.04. 2025 r. w Szkole Podstawowej w Janowie nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczne i opiekuńcze. Jednocześnie informuję, że sekretariat szkoły będzie czynny w dniu 22.04. 2025 r. w standardowych godzinach pracy.
DYREKTOR SZKOŁY
Szanowni Państwo,
W dniach 14–16 kwietnia realizowaliśmy w naszej grupie zajęcia o tematyce ekologicznej pod hasłem „Jak możemy dbać o przyrodę”.
W ramach zajęć dzieci:
- poznały sposoby dbania o środowisko i dowiedziały się, kim są pomocnicy Ziemi,
- uczyły się segregacji śmieci poprzez zabawy i praktyczne działania,•
- uczestniczyły w zabawach matematycznych – m.in. w zabawie „Czysty las”, podczas której liczyliśmy śmieci zebrane przez Śnieżkę (na podstawie wiersza), klasyfikowaliśmy je oraz porównywaliśmy ich ilości, wykonywaliśmy proste zadania matematyczne,
- wspólnie opracowały Kodeks Miłośnika Przyrody – była to praca zespołowa, która wzbudziła wiele ciekawych rozmów i pomysłów,
- rozpoczęliśmy również realizację programu „Czyste powietrze”, mającego na celu poszerzanie świadomości dzieci na temat szkodliwości palenia papierosów i wpływu zanieczyszczeń na zdrowie ludzi oraz przyrody.
Pragniemy również poinformować, że Święto Ziemi będziemy obchodzić wspólnie 26 kwietnia (sobota) – będzie to dzień odpracowywany za nieobecności wynikające z dużej liczby zachorowań dzieci w ostatnim czasie. W tym dniu planujemy wspólne aktywności, zabawy na świeżym powietrzu i działania proekologiczne.
Serdecznie zapraszamy!
Wychowawca - p. Anna Kacprowicz
15 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Nidzicy odbyła się 16 edycja Powiatowego Konkursu Mitologicznego „Z wizytą na Olimpie”. Nadia Adamska i Mikołaj Iwański uczniowie klasy V dali z siebie wszystko. Mamy sukces w kategorii drużynowej. Współpracując z uczniami z innych szkół Mikołaj zajął pierwsze miejsce. Gratulujemy dzieciom oraz opiekunom przygotowującym do konkursu: Pani Magdalenie Renda i Pani Aleksandrze Piaseckiej.
Dni Otwarte w Zespole Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących w Jagarzewie
16 kwietnia 2025 r. uczniowie klas VII i VIII wraz z wychowawczyniami, panią Martą Bonisławską oraz panią Aldoną Auguścik, uczestniczyli w Dniach Otwartych w Jagarzewie.
W programie przewidziano m.in. indywidualne biegi powiatowe, konkurs Master Szefa, wyciskanie ciężarów oraz zwiedzanie klas i internatu. Na zakończenie odbyło się wspólne ognisko, nauka jazdy konnej oraz podsumowanie wydarzenia.
Uczniowie wrócili z Jagarzewa zadowoleni i pełni nowych planów na przyszłość.
16 kwietnia 2025 roku w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbył się konkurs ,,Uruchom serce bliźniemu". Celem konkursu jest rozwijanie świadomości o konieczności udzielania pierwszej pomocy. W konkursie udział wzięło 126 szkół w trzyosobowych drużynach. Naszą szkołę reprezentowali Marcin Kobyliński, Paweł Kobyliński i Dorian Dzięgielewski. Chłopcy zdobyli nowe umiejętności, które przydadzą się w konkursie za rok.
Opiekunem chłopców był Waldemar Westerlich.
Z okazji Dnia Ziemi zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w wyjątkowym konkursie fotograficznym, którego celem jest pokazanie, jak każdy z nas może dbać o środowisko – swoją codzienną „mocą”.
Temat konkursu: „Małe gesty – wielka zmiana”
Zachęcamy do pokazania na zdjęciu, co robicie dla naszej planety! Może to być:
segregacja śmieci,
wybór roweru zamiast samochodu,
sadzenie roślin,
troska o zapylacze,
oszczędzanie energii,
dbanie o czystość wody,lub inne ekologiczne działania – indywidualnie lub w grupie.
Kto może wziąć udział? Konkurs jest skierowany do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu województwa warmińsko-mazurskiego.
Nagrody: Na autorów najciekawszych zdjęć czekają atrakcyjne gadżety WFOŚiGW w Olsztynie oraz publikacja zwycięskich prac w mediach społecznościowych Funduszu.
Termin nadsyłania prac: do 21 kwietnia 2025 r.
Jak wziąć udział?Zdjęcia należy przesłać wraz z formularzem zgłoszeniowym na adres e-mail: promocja@fundusz.olsztyn.pl
Formularz zgłoszeniowy dostępny jest pod linkiem: https://drive.google.com/file/d/1Gp3LX0-tfNkZKgOJfPCNjTLZMSVmcnyj/view?usp=drive_link
Uwaga: Zgłoszenie do konkursu jest jednocześnie zgodą na publikację zdjęć przez WFOŚiGW w Olsztynie – zarówno w celach informacyjnych, jak i promocyjnych (m.in. na stronie internetowej i w mediach społecznościowych Funduszu).
OTO WYNIKI:
KLASY I-III
I MIEJSCE - KORNELIA PISARSKA
II MIEJSCE - LENA LEJK, BARTEK RZDZYMIŃSKI
III MIEJSCE - GABRYSIA RZEPCZYŃSKA
KLASY IV-VIII
I MIEJSCE - OLIWIA DUNAJSKA
II MIEJSCE - ALICJA KOBYLIŃSKA
III MIEJSCE - PIOTR ROMAN
ORGANIZATOR I SPONSOR NAGRÓD - P. MARTA BONISŁAWSKA
14 kwietnia 2025 roku w Szkole Podstawowej w Janowie odbyły się warsztaty prowadzone przez zespół psychologów/psychoterapeutów, skierowane do uczniów klas 1-3, 4-6 oraz 7-8. Celem spotkania było rozwijanie umiejętności wyrażania emocji oraz budowanie pozytywnych relacji. Uczniowie klas 1-3 mieli niepowtarzalną okazję wyrazić swoje emocje poprzez twórczą zabawę z klockami. Cała sala gimnastyczna zamieniła się w miejsce pełne dziecięcej wyobraźni, gdzie dzieci budowały miasto Janowo. Ta aktywność pozwoliła najmłodszym uczestnikom na swobodne wyrażanie uczuć poprzez kreatywne konstrukcje. Dla uczniów klas 4-8 przygotowano bardziej zaawansowane zadania. Uczestnicy wypełnili karty emocji, co pomogło im lepiej zrozumieć i nazwać swoje uczucia. Następnie, przy pomocy klocków, stworzyli model Janowa z lotu ptaka, co stanowiło wizualną reprezentację ich emocji i myśli. Dodatkowo, dzieci brały udział w scenkach sytuacyjnych, co pozwoliło im na wcielenie się w różne role i lepsze zrozumienie emocji w codziennych sytuacjach. Odbyło się także spotkanie z rodzicami. Psychoterapeuci przedstawili swoje spostrzeżenia dotyczące zachowań i emocji uczniów. Szczególną uwagę zwrócono na kluczową rolę rodziców w procesie wychowania i edukacji dzieci. Omówiono znaczenie relacji między rodzicami, dziećmi a nauczycielami oraz rolę, jaką odgrywają prace domowe w zdobywaniu wiedzy. Wszystkie dzieci wykazały się dużą otwartością i kreatywnością, doskonale radząc sobie z powierzonymi zadaniami. Warsztaty spotkały się z pozytywnym odbiorem zarówno wśród dzieci, jak i rodziców, co przyczyni się do lepszego zrozumienia emocji i wzmocnienia relacji rodzinnych oraz szkolnych.
W drugim tygodniu kwietnia dzieci uczestniczyły w zajęciach poświęconych naszej ojczyźnie – Polsce. Podczas wspólnej pracy i zabawy poznawaliśmy różne zakątki naszego kraju, utrwalaliśmy wiadomości o symbolach narodowych i najważniejszych miejscach, a także rozmawialiśmy o tym, czym dla każdego z nas jest Polska.
W grupach dzieci wykonały piękne prace plastyczne w formie wydzieranek, które przedstawiały symbole narodowe oraz inne skojarzenia z Polską. Była to doskonała okazja do rozwijania kreatywności i współpracy.
W ramach zajęć aktywizujących odbyliśmy "podróż po Warszawie" – poznaliśmy najważniejsze i najbardziej charakterystyczne miejsca w stolicy Polski. Dzieci pracowały w zespołach nad stworzeniem albumów o Warszawie, a inspiracją do rozmów i działań była także legenda o powstaniu Warszawy.
Na koniec tygodnia rozpoczęliśmy przygotowania do świąt majowych, przypominając sobie ich znaczenie i związane z nimi tradycje.
Nie zabrakło również zabaw matematycznych – dzieci poznawały miary płynów, uczestniczyły w ćwiczeniach związanych z mierzeniem pojemności oraz bawiły się w logiczne układanki z kolorowymi kredkami.
To był tydzień pełen odkryć, wspólnej pracy i radości z poznawania naszego pięknego kraju!
BRAWO PRZEDSZKOLAKI, JESTEŚMY Z WAS DUMNI!!!!!!!!!!!
OPIEKUN: P. ANNA KACPROWICZ
W tym roku w naszej szkole wyznaczony został Szkolny Tydzień Świadomości Autyzmu (8-15.04.2025), w którym będziemy włączać się w te obchody.
Celem akcji jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu oraz stworzenie warunków wsparcia rówieśniczego i włączenie ucznia ze spektrum autyzmu w grupę rówieśniczą.
Podczas Szkolnego Tygodnia Świadomości Autyzmu podejmowany jest szereg inicjatyw: przeprowadzone zostaną zajęcia wychowawcze przybliżające problematykę autyzmu, konkurs plastyczny dla klas I-III.
ZESPÓŁ PROMOCJI ZDROWIA
W kwietniu 2025 roku w naszej szkole przeprowadzono cykl pogadanek na temat autyzmu, skierowany do uczniów klas 6-8. Celem tych spotkań było zwiększenie świadomości na temat spektrum autyzmu wśród uczniów, a także promowanie akceptacji i zrozumienia dla osób z tym zaburzeniem.
Pogadanki były prowadzone przez doświadczonego nauczyciela biologii p. Dorotę Kamińską, który w przystępny i angażujący sposób przybliżyli uczniom tematykę autyzmu.
Na początku każdego spotkania prowadzący przedstawili podstawowe informacje na temat autyzmu, w tym jego definicję, różnorodność objawów oraz wpływ na codzienne życie. Uczniowie dowiedzieli się o tym, jak różnorodne mogą być doświadczenia osób z autyzmem.
W trakcie warsztatów uczniowie brali udział w interaktywnych ćwiczeniach mających na celu zrozumienie wyzwań, z jakimi borykają się osoby z autyzmem. Były to m.in. symulacje sytuacji społecznych oraz zadania rozwijające empatię i umiejętność współpracy. Uczniowie mieli okazję zadawać pytania i dzielić się swoimi przemyśleniami. Prowadzący zachęcali do otwartej dyskusji, w której uczestnicy mogli dzielić się swoimi doświadczeniami związanymi z kontaktami z osobami z autyzmem. Większość uczniów wyraziła pozytywne opinie na temat pogadanek, podkreślając, że były one wartościowe i pouczające. Wielu uczestników przyznało, że dzięki spotkaniom lepiej zrozumieli, jak ważne jest wsparcie i akceptacja dla osób z autyzmem.
Pogadanki na temat autyzmu w klasach 6-8 były udanym przedsięwzięciem, które przyczyniło się do zwiększenia świadomości i zrozumienia tego zaburzenia wśród uczniów. Dzięki takim inicjatywom budujemy bardziej empatyczne i wspierające środowisko szkolne. W przyszłości planowane są kolejne działania mające na celu promowanie tolerancji i akceptacji dla różnorodności w naszej społeczności.
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY ODBĘDZIE SIĘ W DNIACH 13 - 15 MAJA 2025 ROKU.
Egzamin ósmoklasisty będzie trwał:
1) z języka polskiego – 150 minut;
2) z matematyki – 125 minut;
3) z języka obcego nowożytnego – 110 minut.
Egzamin z języka polskiego 2025, podobnie jak w poprzednich latach, będzie się składał z dwóch części. Pierwsza część arkusza będzie zawierać dwa teksty (literacki i nieliteracki, z zastrzeżeniem, że tekst literacki nie musi być fragmentem lektury obowiązkowej) oraz zadania do nich, w tym zadania dotyczące treści i problematyki lektur obowiązkowych. Z kolei druga część to wypracowanie. Uczeń będzie wybierać jeden temat spośród dwóch podanych w arkuszu; możliwe formy wypowiedzi: rozprawka, opowiadanie (formy obecne na każdym egzaminie ósmoklasisty od 2019 r.) oraz przemówienie (forma wskazana w Informatorze z 2017 r.).Nowością jest jednak rozszerzenie form, które mogą znaleźć się podczas egzaminu. Sprawdzona może być umiejętność redagowania krótkich form wypowiedzi, jak: zaproszenie, ogłoszenie, życzenia czy podziękowanie.
W latach 2025-2028 uczniowie będą mogli odwoływać się do dowolnej lektury z listy obowiązkowej z podstawy programowej z 2017 r., w tym również do tych, które zostały usunięte z podstawy programowej z 2024 r. Lista lektur, do których można się odwołać, zostanie opublikowana w Informatorze oraz na każdym arkuszu egzaminacyjnym (jak dotychczas).Zadania w pierwszej części arkusza mogą dotyczyć lektur obowiązkowych z klas IV-VI (pozycji poznawanych w całości) z klas VII-VII (wszystkich lektur omawianych na tym etapie edukacyjnym).Na egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. będzie obowiązywać więcej lektur obowiązkowych. Uczniowie muszą znać takie powieści, jak choćby "Hobbit, czyli tam i z powrotem", "Chłopcy z Placu Broni", "Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa", "Balladyna", "Kamienie na szaniec", "Dziady cz. II", "Mały Książę", "Zemsta".CKE wymaga również, by uczniowie mieli wiedzę także z krótkich utworów literackich, które były omawiane w całości lub poznawane podczas zajęć we fragmentach. Mowa tutaj m.in. o "Latarniku" czy "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza czy "Reducie Ordona", "Panu Tadeuszu" i "Świteziance" Adama Mickiewicza.
CKE zapowiada też zmiany w arkuszu egzaminacyjnym z matematyki. Planuje się powrót do formatu arkusza egzaminacyjnego stosowanego w roku 2019 i 2020. Oznacza to, że na egzaminie z matematyki będzie:
Zadań zatem będzie więcej niż w latach 2021-2024, a maksymalna liczba punktów możliwych do zdobycia to 30 punktów (jak w roku 2019 i 2020).Od roku 2025 r. w przypadku egzaminu ósmoklasisty z matematyki planuje się wdrożyć e-ocenianie.
Jak informuje CKE, nie planuje się zmian w formacie arkusza egzaminacyjnego stosowanego w latach 2021-2024. Arkusz będzie składał się z pięciu części: rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstów pisanych, znajomość funkcji językowych, znajomość środków językowych, wypowiedź pisemna.Odsetek punktów za rozwiązanie zadań otwartych to ok. 40 proc.W części sprawdzającej umiejętność tworzenia wypowiedzi pisemnej uczeń tworzy tekst w formie e-maila lub wpisu na blog o długości od 50 do 120 wyrazów. Z kolei oczekiwany średni poziom biegłości językowej (zgodnie z podstawą programową z 2024 r.): A2 (A2+ w zakresie rozumienia tekstu).
20250131_Informator_Czesc_ogolna_E8_od_2025.pdf
DOROTA KAMIŃSKA - PRZEWODNICZĄCA KOMISJI EGZAMINACYJNEJ
W dniu 9 kwietnia 2025 roku w naszej gminie odbył się Gminny Konkurs Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom", który cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Konkurs został zorganizowany w dwóch kategoriach wiekowych: dla uczniów klas I-IV oraz klas V-VIII. Celem wydarzenia było promowanie wiedzy na temat ochrony przeciwpożarowej oraz rozwijanie świadomości młodzieży w zakresie bezpieczeństwa.Konkurs składał się z dwóch części: pisemnej oraz ustnej. Uczestnicy mieli okazję wykazać się swoją wiedzą na temat zasad bezpieczeństwa pożarowego, sposobów reagowania w sytuacjach zagrożenia oraz znajomości sprzętu gaśniczego.
Część pisemna: W pierwszej części konkursu uczniowie przystąpili do testu pisemnego, który składał się z pytań wielokrotnego wyboru oraz zadań otwartych. Uczestnicy mieli 45 minut na rozwiązanie testu, co pozwoliło im na dokładne przemyślenie odpowiedzi. Pytania dotyczyły m.in. podstawowych zasad zachowania w przypadku pożaru, numerów alarmowych oraz działań ratunkowych.
Część ustna: Po zakończeniu części pisemnej, najlepsi uczestnicy z każdej z kategorii przystąpili do drugiej części konkursu - ustnej. W tej części uczniowie mieli okazję zaprezentować swoją wiedzę przed komisją, odpowiadając na pytania oraz rozwiązując hipotetyczne sytuacje związane z pożarnictwem. Część ustna była szczególnie emocjonująca, ponieważ uczniowie musieli wykazać się nie tylko wiedzą, ale także umiejętnością szybkiego myślenia i sprawnego komunikowania się.
Zakończenie Konkurs zakończył się wręczeniem nagród oraz dyplomów dla uczestników. Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w wydarzeniu, otrzymali upominki, a najlepsi zostali wyróżnieni nagrodami rzeczowymi. Wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony rodziców oraz lokalnej społeczności, co podkreśla znaczenie edukacji w zakresie bezpieczeństwa pożarowego. Mamy nadzieję, że organizacja tego rodzaju konkursów przyczyni się do zwiększenia świadomości młodych ludzi na temat zagrożeń związanych z pożarami oraz nauczy ich, jak skutecznie reagować w sytuacjach kryzysowych.
Wyniki:
Grupa klas I-IV:
I miejsce - Maja Kobylińska
II miejsce - Bartosz Moszczyński
III miejsce - Maciej Szczepkowski
Grupa klas V-VIII:
I miejsce - Kacper Zybert
II miejsce - Dominik Węgierski
III miejsce - Marcin Kobyliński
Konkurs przeprowadzili strażacy: p. Wiesław Pisarski i p. Daniel Pisarski. Obecny był Wójt Gminy Janowo -Mateusz Jaroszewski. Nagrody ufundowane zostały przez Urząd Gminy w Janowie.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz sponsorowi za wsparcie i zaangażowanie
9 kwietnia 2025 roku odbyło się spotkanie z autorką książek p. Ewą Stadtmuller.
Dzieci podczas spotkania dowiedziały się jak zostać pisarzem, rozwiązywały zagadki, a także brały udział w quizie, "konferencji prasowej" oraz konkursie podczas którego wygrały książkę do Gminnej Biblioteki Publicznej.
W roku szkolnym 2024/2025 nasza szkoła zorganizowała serię warsztatów mających na celu promocję zdrowego stylu życia wśród uczniów klas 6, 7 i 8. Każda klasa uczestniczyła w zajęciach dostosowanych do ich poziomu wiekowego, które obejmowały zarówno teoretyczne, jak i praktyczne aspekty zdrowego odżywiania, higieny oraz różnorodności kulinarnej.
Klasa 8: Warsztaty: "Moc owoców i warzyw" oraz "Rola naszych zmysłów w ocenie jakości żywności".
Cel warsztatów: Uczniowie klasy 8 mieli okazję zrozumieć, jak ważną rolę odgrywają owoce i warzywa w codziennej diecie. Dodatkowo, skupiono się na znaczeniu zmysłów w ocenie jakości żywności.
Aktywności: Prezentacje dotyczące wartości odżywczych i korzyści zdrowotnych wynikających z konsumpcji owoców i warzyw.
Praktyczne ćwiczenia: wykonanie surówki warzywnej; rozpoznawanie owoców i warzyw za pomocą dotyku, węchu i smaku.
Dyskusje i refleksje na temat wpływu zmysłów na nasze wybory żywieniowe.
Dorota Kamińska
ZESPÓŁ DS. PROMOCJI ZDROWIA OGŁASZA KONKURS NA KOMIKS DLA UCZNIÓW KLAS IV-VIII. OSOBY UCZESTNICZĄCE W KONKURSIE OTRZYMAJĄ OCENY BARDZO DOBRE LUB CELUJĄCE Z BIOLOGII LUB PRZYRODY.
Komiks należy wykonać na kartce A3, technika dowolna.
Prace proszę złożyć u p. Doroty Kamińskiej do 30.04.2025.
Oto propozycja komiksu pt. "Rola naszych zmysłów w ocenie jakości żywności". Komiks składa się z kilku scen, w których każdy zmysł odgrywa kluczową rolę w ocenie żywności.
Scena 1: Wzrok - Opis: Postać patrzy na świeże owoce na targu.
Scena 2: Węch - Opis: Postać wącha świeżo upieczony chleb.
Scena 3: Dotyk - Opis: Postać dotyka dojrzałego awokado.
Scena 4: Smak - Opis: Postać kosztuje owoc.
Scena 5: Słuch -Opis: Postać słucha dźwięku chrupania, gdy zjada marchewkę.
Scena 6: Podsumowanie - Opis: Postać uśmiecha się, trzymając talerz pełen zdrowej żywności. W dymku: "Każdy zmysł odgrywa swoją rolę w ocenie jakości żywności. Używaj ich wszystkich, aby cieszyć się najlepszymi smakami!"
W pierwszym tygodniu kwietnia, tematem naszych zajęć były Święta Wielkanocne. Dzieci miały okazję poznać tradycje i zwyczaje związane z tymi wyjątkowymi świętami oraz uczestniczyć w różnych ciekawych doświadczeniach i warsztatach. Dzieci zapoznały się z etapami przygotowań do Świąt Wielkanocnych, poznając m.in. różne metody malowania jajek. Przeprowadziliśmy eksperymenty, badając, jak herbata, kawa, coca cola i ocet wpływają na jajka.
Omówiliśmy symbolikę pokarmów, które wkładamy do koszyczka wielkanocnego, a także tradycje związane z potrawami i święceniem palm. Dzieci miały okazję wykonać własny koszyczek wielkanocny, co było nie tylko świetną zabawą, ale także okazją do nauki o tradycjach.
W piątek poznaliśmy tradycję Śmigusa-Dyngusa, czyli wielkanocnego poniedziałku. Z tej okazji przeprowadziliśmy szereg doświadczeń związanych z wodą. Dzieci dowiedziały się, jak otrzymać inne kolory, mieszając trzy podstawowe barwy: żółty, czerwony i niebieski. Obserwowaliśmy także, jak zachowuje się woda zmieszana z olejem oraz tabletką musującą, a także przeprowadziliśmy eksperyment nadmuchania balonu za pomocą octu i sody.
Pierwszy tydzień kwietnia był pełen zabawy, nauki oraz wspaniałych odkryć.
opiekun: p. A. Kacprowicz
Celem warsztatów w przedszkolu było wprowadzenie dzieci w atmosferę Świąt Wielkanocnych, rozwijanie umiejętności kulinarnych oraz promowanie współpracy i kreatywności w grupie. W dniu 3 Kwietnia 2025 roku, dzieci miały okazję uczestniczyć w zajęciach kulinarnych, podczas których piekły tradycyjny mazurek wielkanocny. Zajęcia rozpoczęły się od krótkiego wprowadzenia, podczas którego p. Ania Kacprowicz opowiedziała o tradycjach wielkanocnych i znaczeniu mazurków w polskiej kulturze. Dzieci, podzielone na małe grupy, przystąpiły do pracy. Po ułożeniu ciasta na blasze, przyszedł czas na najbardziej kreatywną część – dekorowanie. Dzieci z entuzjazmem tworzyły kolorowe wzory i ozdoby, wykazując się dużą pomysłowością.Gdy mazurek piekł się w piekarniku, dzieci miały okazję porozmawiać o swoich ulubionych tradycjach wielkanocnych oraz podzielić się wrażeniami z przygotowań. Wspólna degustacja była momentem radości i satysfakcji z dobrze wykonanej pracy. Warsztaty kulinarne z pieczenia mazurka były nie tylko doskonałą zabawą, ale również cenną lekcją współpracy i rozwijania umiejętności kulinarnych. Dzieci z zaangażowaniem uczestniczyły w każdym etapie przygotowań, a ich radość i entuzjazm były dowodem na to, jak ważne i wartościowe są takie zajęcia.
Opiekun: p. A. Kacprowicz
Powered by aSc EduPage