Nauczyciel: Marta Bonisławska
- 01lut
Asamblaż w wykonaniu klasy VII
7
- 28sty
NAJPIĘKNIEJSZA KARTKA WALENTYNKOWA- KONKURS!!!
REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „WALENTYNKI 2021 – NAJPIĘKNIEJSZA KARTKA WALENTYNKOWA”
ORGANIZATOR: Marta Bonisławska
CELE KONKURSU: - rozwijanie poczucia estetyki, pomysłowości i kreatywnego myślenia; - wyłanianie talentów plastycznych; - poznanie tradycji i zwyczajów pochodzących z krajów anglojęzycznych zakorzeniających się w kulturze polskiej; - dążenie do stworzenia właściwego nastroju towarzyszącego tradycji ŚWIĘTA ZAKOCHANYCH, opartego na szacunku i poszanowaniu wartości, ideałów oraz przekonań drugiej osoby; - wskazywanie uczniom/dzieciom właściwego znaczenia pojęcia: miłość.
ZASADY KONKURSU
1. Uczestnicy konkursu – uczniowie/dzieci Szkoły Podstawowej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie
a) dzieci z oddziału przedszkolnego i zerówki – kategoria I
b) uczniowie klas I-III – kategoria II
c) uczniowie klas IV – VIII – kategoria III
2. Uczestnictwo w konkursie jest dobrowolne.
3. Zadanie konkursowe – własnoręcznie wykonana kartka walentynkowa .
4. Technika pracy oraz format kartek są dowolne.
5. Gotowe kartki ( zdjęcia prac) należy przesłać do organizatora, w terminie do 10.02.2021 r.
6. Do każdej WALENTYNKI należy dołączyć opis: imię i nazwisko autora, klasa/oddział.
7. Jury ocenia kartki, biorąc pod uwagę estetykę wykonania, kreatywność i pomysłowość autora.
8. Spośród zebranych prac wyłonionych zostanie 3 laureatów.
Marta Bonisławska -nauczyciel plastyki.
- 22sty
Dzień Babci i Dziadka w zerówce
- 18gru
ŻYCZENIA
- 10gru
NAJPIĘKNIEJSZA KARTKA BOŻONARODZENIOWA
Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców:
Klasy VII-VIII
1. Maja Kobus
2. Wiktoria Fedyrko
3. Weronika Jońska
Klasy IV-VI
1. Zuzanna Mierzejewska
2. Kinga Jońska
3. Anna Zdyb
Klasy I-III
1. Jakub Sachanowski
2. Aleksander Mierzejewski
3. Filip Sarbiewski
Oddział przedszkolny- klasa "0"
Wszytskie nadesłane prace są wyróżnione.
Gratulujemy wszytskim zwycięzcom. Nagrody zostaną rozdane po powrocie do szkoły.
Organizator
Marta Bonisławska
23
- 17gru
Szkolny Konkurs Biblijny dla klas V - VIII
W grudniu 2020 roku odbył się w naszej szkole konkurs o tematyce biblijnej pt. ,,Dzieje Apostolskie.
Zadaniem uczniów klas V - VIII było rozwiązanie testu dotyczącego opisów zawartych w Dziejach Apostolskich. Do konkursu przystąpiło 25 uczniów, którzy rozwiązywali test złożony z 17 pytań.
W śród nich najlepiej test rozwiązali:I Lena Mierzejewska - klasa VIIII Maja Kobus - klasa VIIIII Alicja Roman - klasa VI
Pierwsze dwie osoby w maju 2021 roku będą reprezentowały szkołę i parafię w konkursie dekanalnym.Gratuluję zwycięzcom i wszystkim uczestnikom.
Konkurs w szkole w trybie zdalnym przeprowadził Waldemar Westerlich - katecheta.
- 16gru
Nowiny Janowskie Grudzień 2020
Zachęcamy do zapoznania się z nowym numerem gazetki szkolnej Nowiny Janowskie. W tym numerze trochę o tradycjach, propozycje zabaw dla dzieci, jak zachować bezpieczeństwo podczas ferii zimowych i co warto obejrzeć. Kącik Łasucha jest bogaty w przepisy, które możemy wykorzystać przygotowując świąteczne potrawy.
Redakcja Gazetki Nowny Janowskie
- 15gru
Diecezjalny konkurs plastyczny dla uczniów klas I - IV
Diecezjalny konkurs plastyczny dla uczniów klas I - IV szkoły podstawowej.
Wydział Katechetyczny Diecezji Płockiej ogłosił konkurs plastyczny dla uczniów klas I - IV szkół podstawowych pt. ,,Mój kościół parafialny".
Etap szkolny tego konkursu w naszej szkole został przeprowadzony w dniach 1 - 11 grudnia 2020 roku. Zadaniem uczestników konkursu było zilustrowanie kościoła parafialnego dowolną techniką. Komisja konkursowa w składzie: ks. Paweł Sprusiński - proboszcz parafii, Marta Bonisławska - nauczyciel plastyki i Waldemar Westerlich - katecheta przy ocenie prac pod uwagę brała zgodnie z regulaminem ogólne wrażenie estetyczne, samodzielność i estetykę wykonania pracy oraz oryginalny sposób zaprezentowania tematu konkursu.
W konkursie udział wzięło 14 uczniów: kl. I - Sarbiewski Filip; kl. II - Roman Piotr, Zybert Kacper, Ładziński Dawid, Dzięgielewski Dorian, Sachanowski Jakub, Piasecka Zuzia; kl. III - Grzybowska Roksana, Węgierski Dominik, Czapski Bartosz, Mitak Filip; kl. IV - Tworkowska Wiktoria, Jońska Kinga, Szczepkowska Ewa.
Zgodnie z regulaminem dwie wybrane prace zostaną wysłane na konkurs do Wydziału Katechetycznego Diecezji Płockiej do Płocka.
Decyzją komisji konkursowej są to prace następujących osób:
Tworkowska Wiktoria - kl. IV i Ładziński Dawid - kl. II .
Wyróżnienie otrzymały za swoje prace: Szczepkowska Ewa - kl. IV i Czapski Bartosz - kl. III.
Wyróżnieni uczniowie otrzymają w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia w Kościele nagrody ufundowane przez księdza proboszcza parafii pod wezwaniem św. Rocha w Janowie.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zwycięzcom.
Konkurs w szkole w formie zdalnej przeprowadzili:
Marta Bonisławska - nauczyciel plastyki
Waldemar Westerlich - katecheta
7
- 13gru
Ćwiczenia relaksacyjne i profilaktyczne w czasie wolnym od nauki zdalnej.
Gdy myślimy o pracy zdalnej, to oczami wyobraźni jesteśmy na plaży i pod palmą pracujemy przed komputerem. Niestety to piękne wyobrażenie zostało zweryfikowane przez ostatnie miesiące.
W trakcie pandemii dla wielu z nas, zarówno nauczycieli jak i uczniów, praca i nauka przeniosła się do zacisza domowego. Wszyscy odczuliśmy znaczące zmiany, gdy w błyskawicznym tempie musieliśmy przestawić się na tryb nauki zdalnej. Dla większości osób modyfikacje sposobu pracy są zupełnie nowym zjawiskiem. Taki tryb pracy i nauki wymaga od obu stron, zarówno nauczyciela jak i ucznia, spędzania dużej ilości czasu przy komputerze. Jest to siedzący tryb pracy, wiążący się z zagrożeniami dla naszego zdrowia, w tym głównie dla kręgosłupa i naszych oczu. Może powodować u niektórych osób znurzenie, bóle pleców czy zmęczenie i pieczenie oczu. Jeżeli mamy pracować i uczyć się w domu, ważne jest zadbanie o odpowiednie warunki i miejsce do pracy i nauki. Warto zadbać o wygodną pozycję przy biurku oraz systematyczne wietrzenie pokoju. Dlatego proponujemy dla wszystkich, zarówno uczniów, jak i nauczycieli, aby w wolnym czasie od nauki wykonywali ćwiczenia relaksujące kręgosłup i ćwiczenia dla zmęczonych oczu.
Uruchom linki:
Obejrzyj filmy i w razie potrzeby ćwicz razem z prowadzącym.Zapraszamy do ćwiczeń.
Nauczyciele wf i gimnastyki korekcyjnej
Marta Bonisławska Waldemar Westerlich
- 08gru
Z życia zerówki listodap
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Z życia zerówki listodap.
98
- 08gru
Zakończyliśmy projekt Nowiny Janowskie
W ramach projektu Nowiny Janowskie realizowanego przez Fundację im. Bolesława i Stefana Gratunik została stworzona gazetka prowadzona przez zespół redakcyjny, który reprezentują nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie. Już w trakcie promocji projektu, która zaczęła się w czerwcu pojawiało się dużo pomysłów i chętnych do pracy przy jej redagowaniu. Przy tworzeniu jej online pracuje obecnie dwunastu wolontariuszy szkolonych oraz nauczyciele: Beata Angielska, Małgorzata Słomkowska i Agnieszka Tobojka . W czerwcu odbyły się szkolenia, które dotyczyły warsztatu dziennikarskiego ucznia, we wrześniu ponowiliśmy szkolenia by usystematyzować wiedzę wolontariuszy i przygotować nowych chętnych do redagowania gazetki. Zakres tematyczny obejmował: Czym jest dziennikarstwo? Cechy dobrego dziennikarza. Normy etyczne w dziennikarstwie. Oraz budowa gazety. Poznanie różnych form wypowiedzi dziennikarskiej.
Promocję rozpoczęliśmy od informacji zamieszczonej na stronie szkoły. W Urzędzie Gminy Janowo i w Szkole Podstawowej zawisły plakaty informacyjne. Została stworzona specjalna ankieta, która określiła preferencję odbiorców. W ankiecie wzięło udział 179 osób. Na podstawie wniosków, staramy się dopasować treści zamieszczane w gazetce. W pierwszym numerze ogłoszony został konkurs na logo gazetki. Zorganizowaliśmy pięć konkursów, które obejmowały różnorodne umiejętności i każdy odbiorca gazetki mógł wziąć w nich udział. Atrakcyjność nagród podniosła zainteresowanie konkursami. Co miesiąc na stronie szkoły podwieszone jest wydanie w formie online. W tej samej formie przesyłana jest do Urzędu Gminy Janowo.
Do tej pory wydaliśmy pięć numerów gazetki. Każdy w formie papierowej trafił na sesję rady Gminy Janowo. Tam rozdawany jest sołtysom, oczywiście radnym oraz innym uczestnikom. Bezpłatne egzemplarze są dostępne w sklepie Lewiatan w Janowie, Gminnej Bibliotece Publicznej i Gminnym Ośrodku Kultury w Janowie. Dodatkowo dostarczamy egzemplarze do Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej w Szczepkowie Borowym, skąd czerpiemy też inspiracje na Kącik Łasucha i inne ciekawe publikacje.
Spora część artykułów zamieszczanych w gazetce dotyczy historii Gminy Janowo, ważnych dat dla tego właśnie środowiska. Zespół Redakcyjny na bieżąco przekazuje informacje dotyczące tego co aktualnie dzieje się na terenie gminy i wybiera najistotniejsze tematy.
Spora grupa ankietowanych określając zapotrzebowanie, wskazała na to, by w ,,Nowinach Janowskich” zamieszczać przykłady gier, zabaw, kart pracy, przepisy na masy sensoryczne i „coś dla umysłu”. W każdym numerze podajemy informację o „kole wsparcia” dla wszystkich potrzebujących osób, które jest prowadzone przez specjalistów szkolnych. Trudniejsze sprawy konsultujemy ze specjalistami z placówek wsparcia na terenie powiatu nidzickiego.
Zespół Redakcyjny gazetki ,,Nowiny Janowskie” 05.09. 2020 na Rynku w Janowie zorganizował akcję Narodowe Czytanie, które zostało zgłoszone na oficjalnej stronie www.prezydent.pl. Tego samego dnia przedsięwzięcie zostało połączone z charytatywną zbiórką dla dziewczynki chorej na SMA. Udało nam się zebrać pokaźną kwotę, którą przekazaliśmy rodzicom. Na naszych stoiskach można było znaleźć ulotki i wizytówki gazetki, by zwiększyć ilość naszych odbiorców.
Chcemy dalej kontynouwać wydawanie gazetki szkolnej Nowiny Janowskie w formie e-gazetki. Chcielibyśmy poznać także zdanie jej odbiorców. Prosimy o wypełnienie ankiety online:
https://docs.google.com/forms/d/14vB7sJS2QcC20-d7kmo8po45FdZv9cHzIByMrrmYCQo/edit
Chcemy podziękować wszystkim, którzy współtworzyli z nami gazetkę, wolontariuszom poszukującym tematów na ciekawy artykuł, osobom które szukały sprawdzonych i ciekawych przepisów na Kącik Łasucha. Mam nadzieję, że będziecie z nami nadal współpracować.
Redakcja Gazetki
Nowiny Janowskie
- 03gru
Mikołaj na Mikołajki
Dziękujemy wszystkim za przesłanie prac na mikołajkowy konkurs, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Gratulujemy osobom, któych prace wyróżniały się na tle innych:
kl. VII-VIII
1. Weronika Jońska
2. Lena Mierzejewska
3. Maja Kobus
wyróżnienie: Maciej Joński
kl. IV-VI
1. Anna Zdyb
2. Ewa Szczepkowska
3. Zuzanna Mierzejewska
kl. 0-III
Bardzo trudno było wybrać zwycięzców w tej grupie wiekowej, w związku z tym wyróżniliśmy prace w zupełności samodzielnie wykonane. Gratulujemy:
Martynie Adamkiewicz, Nadii Adamskiej, Piotrowi Roman, Oliwii Dunajskiej.
Nagrody wręczymy po feriach, gdy wrócimy do nauki stacjonarnej w szkole.
Marta Bonisławska
29
- 03gru
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
- 02gru
Najpiękniejsza kartka bożonarodzeniowa- Konkurs
Regulamin szkolnego konkursu plastycznego
,,Na najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową"
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, czas radości, miłości, wspólnego kolędowania. Ze świętami związanych jest wiele tradycji. Jedną z nich jest wysłanie kartek świątecznych. Najpiękniejsze z nich to te własnoręcznie wykonane, ozdobione różnymi technikami.
Organizatorem konkursu plastycznego jest nauczyciel plastyki pani Marta Bonisławska.
Celem konkursu jest szeroko pojęta edukacja plastyczna i kulturowa. Konkurs ma także sprzyjać pobudzeniu wyobraźni oraz kultywowanie tradycji w okresie Świąt Bożego Narodzenia, a także wyrażanie nastroju i uczuć związanych ze świętami.
1.Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich chętnych dzieci z naszej placówki i będzie oceniany w następujących kategoriach:
Klasa "0" i oddział przedszkolny
Klasy I-III
Klasy IV-VI
Klasy VII-VIII
2.Format pracy: Wymiary A 5( połowa kartki z bloku małego)- technika dowolna.Każdy uczestnik może wykonać jedną pracę konkursową.
3.Ocena- staranność i pomysłowość wykonania,- atrakcyjność plastyczna pracy.
4.Termin składania prac-15 XII 2020 r.
5.Przewidywane są nagrody rzeczowe w poszczególnych kategoriach.
Opracowanie: Marta Bonisławska
- 02gru
OZDOBY CHOINKOWE
OZDOBY CHOINKOWE
Dzień dobry. Drogie Dzieci uczęszczające na świetlicę szkolną (i nie tylko!). Przed nami wyjątkowy czas, bowiem przygotowujemy się do świąt Bożego Narodzenia. W związku z tym, proponuję Wam (oraz Waszym bliskim) wspólne wykonanie ozdoby choinkowej w postaci aniołka.Aby wykonać ozdobę przygotuj:
- kartkę bloku rysunkowego w dowolnym kolorze,
- nożyczki,
- linijkę,
- klej,
- opcjonalnie brokat.
Szczegóły wykonania ozdoby poznasz, klikając w link:
https://www.youtube.com/watch?v=Th5sYU2_ye8
Życzę dużo radości!
- 30lis
Moda jesienna
Moda jesienna- praca plastyczna kl. II
nauczyciel: M. Bonisławska
4
- 25lis
Praca plastyczna kl. VI
Praca plastyczna kl. VI- rodzaje malarstwa
nauczyciel: M. Bonisławska
3
- 24lis
Mikołaj na Mikołajki- konkurs !!!
Zapraszam do udziału w konkursie plastycznym pt. MIKOŁAJ NA MIKOŁAJKI
Każdy z was może zrobić sobie prezent na Mikołajki!
Wykonaj pracę plastyczną i otrzymaj miłą niespodziankę. Najlepsze prace zostaną wyróżnione drobnymi upominkami.
Należy tylko narysować Mikołaja.
Format pracy- A 4 ( kartka z małego bloku)
Technika -dowolna( kredka, węgiel, farba, wyklejanka, plastelina, mazaki, kolaż i inne), praca musi być skończona czyli posiadać tło.
Termin do 2 grudnia 2020r (do godz. 18)
Kategorie:
klasy I-III
klasy IV-VI
klasy VII-VIII
Zapraszam wszystkich chętnych do udziału w konkursie, tych którzy lubią rysować i tych którzy chcą otrzymać niespodziankę na Mikołajki.
Prace przesyłamy do pani Marty Bonisławskiej, która później umieści na stronie szkoły.
Organizator Marta Bonisławska
- 24lis
Mój ulubiony film-plakat
Mój ulubiony film- plakat kl. VII
nauczyciel M. Bonisławska
7
- 23lis
Dzień Życzliwości
Drodzy Uczniowie „Bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta” w ramach tegorocznego Dnia Życzliwości i Pozdrowień. Celem Waszych działań będzie uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji.
Termin akcji to: 23 – 27 listopada
Proponujemy by przez cały tydzień w sposób jeszcze bardziej szczególny dzielić się dobrym słowem z osobami jakie będziecie spotykać. Zapraszamy więc wszystkich do wspólnego pozytywnego świętowania.
• Podzielcie się dobrym, życzliwym słowem w sieci poprzez różne komunikatory, wysyłając wiadomość esemesową.
• Wykonajcie klasowy plakat pod hasłem: Bądź życzliwy dla siebie i innych.
Wszystkie Wasze pomysły, działania, zatrzymajcie w kadrze.
Relacje w formie zdjęcia, krótkiego filmiku, wasze rozważania, przemyślenia o życzliwości prześlijcie na adres: janowo_g2@interia.plZESPÓŁ DO SPRAW
PROMOCJI ZDROWIA
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
DOŁĄCZ DO HONOROWYCH KRWIODAWCÓW
02.05.20255 maja 2025 r. od godz. 8.00 do godz.11.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Janowie odbędzie się HONOROWE ODDAWANIE KRWI. Zapraszamy wszystkie dorosłe, zdrowe osoby do wzięcia udziału w kolejnej akcji poboru krwi. Przypominamy, by zabrać ze sobą dowód osobisty.
ZESPÓŁ PROMOCJI ZDROWIA
APEL Z OKAZJI 234. ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
02.05.202530 kwietnia 2025 roku w naszej szkole odbyły się uroczyste obchody świąt majowych, podczas których uczciliśmy ważne wydarzenia z historii Polski. Uroczystość rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu narodowego, co wprowadziło wszystkich zgromadzonych w podniosły nastrój. Uczniowie klasy 8 zaprezentowali przygotowaną przez siebie historię uchwalenia Konstytucji 3 maja. Ich wystąpienie było pełne zaangażowania i wiedzy, co pozwoliło przybliżyć wszystkim obecnym znaczenie tego historycznego dokumentu. Przypomnieli, że Konstytucja 3 maja, uchwalona w 1791 roku, była pierwszą konstytucją w Europie i drugą na świecie, co czyni ją symbolem postępu i walki o niezależność. Po tej części uroczystości, uczniowie klasy 5 zaśpiewali piosenkę „Wiwat maj” oraz utwór o barwach narodowych. Ich występ był pełen radości i dumy z bycia Polakami. Młodzi wykonawcy, poprzez swoje pieśni, podkreślili znaczenie polskich symboli narodowych i ich rolę w budowaniu tożsamości narodowej.W dalszej części apelu przypomniano o innych ważnych świętach majowych. Podkreślono znaczenie Święta Flagi, obchodzonego 2 maja, które jest wyrazem szacunku dla polskich barw narodowych. Wspomniano również o Dniu Polonii i Polaków za Granicą, który przypomina o więziach łączących Polaków na całym świecie. Uczniowie zwrócili także uwagę na Święto Pracy, obchodzone 1 maja, które jest okazją do refleksji nad rolą pracy w życiu społecznym i gospodarczym. Obchody świąt majowych były nie tylko lekcją historii, ale także okazją do wyrażenia dumy z bycia częścią polskiej wspólnoty narodowej. Był to dzień pełen wzruszeń i refleksji nad naszą historią i tradycją. Mamy nadzieję, że te wartości będą towarzyszyć nam na co dzień.
Organizatorzy: Pani Aleksandra Piasecka oraz Pan Krzysztof Pisarski
3
INFORMACJE DLA RODZICÓW
02.05.2025Przypominamy Państwu, iż 2 maja 2025 r. (piątek) jest dniem dodatkowo wolnym od zajęć
dydaktyczno - wychowawczych dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Marszałka Polski
Józefa Piłsudskiego w Janowie.
Dyrekcja szkoły
DZIEŃ ZIEMI - "GŁOSY PRZYRODY" - 26.04.2025
28.04.202526 kwietnia 2025 roku w naszej szkole odbył się wyjątkowy Dzień Ziemi, w którym uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje talenty oraz zwrócić uwagę na istotne kwestie związane z ochroną środowiska. Wydarzenie to przyciągnęło uwagę zarówno uczniów, jak i rodziców, stając się wspaniałą okazją do wspólnego działania na rzecz naszej planety.
Program rozpoczął się od montażu słowno-muzycznego, w którym wzięli udział bajkowi ekobohaterowie. Na scenie pojawiły się postacie znane z dziecięcych historii: Czerwony Kapturek, Pinokio, Smerfy, Pszczółka Maja, Shrek i Fiona, Księżniczka, a także Kubuś Puchatek. Każda z postaci miała za zadanie przekazać ważne przesłanie dotyczące ochrony środowiska. Uczniowie świetnie wcielili się w swoje role, a ich występy były pełne energii i radości.Następnie, "zerówkowicze" zaprezentowali efektowny taniec z kwiatami, który wprowadził wszystkich w radosny nastrój. Ich kolorowe kostiumy oraz uśmiechy sprawiły, że widzowie z zapartym tchem obserwowali małych artystów. W programie znalazły się również piosenki o tematyce ochrony środowiska, które były śpiewane przez uczennice klasy IV i V. Wiersz w wykonaniu uczniów klasy 8 pt. "Głosy przyrody" zwrócił uwagę na piękno natury oraz konieczność jej ochrony. Wiersz był emocjonalny i poruszający, co spotkało się z aplauzem ze strony publiczności.
Dekoracje przygotowane przez uczennice klas 8 i 7 pod kierunkiem D. Kamińskiej i A. Kacprowicz. Scenę zdobiły piękne drzewa, bocian, żaby, motyle oraz sowa. Wkomponowane w to były również elementy symbolizujące zagrożenia dla środowiska, takie jak człowiek z papierosem, rozrzucone śmieci oraz pojemniki do segregacji odpadów. Takie zestawienie miało na celu uświadomienie widzom, jak ważne jest dbanie o naszą planetę.
Po zakończeniu występów uczniowie wzięli udział w akcji sprzątania terenu wokół szkoły oraz rynku w Janowie. Wszyscy chętnie włączyli się w to zadanie, pokazując, że dbałość o środowisko zaczyna się od nas samych. Na zakończenie dnia zorganizowano ognisko, przy którym pieczono kiełbaski oraz odbywały się rozgrywki sportowe na boisku szkolnym. To był doskonały sposób na wspólne spędzenie czasu oraz integrację społeczności szkolnej.
Dzień Ziemi w naszej szkole okazał się ogromnym sukcesem. Dzięki zaangażowaniu uczniów, nauczycieli oraz rodziców, udało się zorganizować wydarzenie, które nie tylko bawiło, ale również edukowało. Mamy nadzieję, że zasiane w ten dzień wartości dotyczące ochrony środowiska będą towarzyszyć naszym uczniom na co dzień.
Scenariusz wydarzenia przygotowali: Anna Kacprowicz, Waldemar Westerlich, Dorota Kamińska.
Oprawę muzyczną zapewnił Krzysztof Pisarski, a choreografię przygotowała Marta Bronisławska.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego wspaniałego przedsięwzięcia!
15
"Młodzież Zapobiega Pożarom" - konkurs - Nidzica 2025
28.04.202524 kwietnia 2026 roku w Nidzicy odbył się konkurs "Młodzież Zapobiega Pożarom". Naszą szkołę reprezentowali: Maja Kobylińska, Kacper Zybert i Dominik Węgierski. Duży sukces odniósł Kacper Zybert zajmując II miejsce w grupie klas V-VIII.
Opiekunem uczniów był nauczyciel Waldemar Westerlich. Obecny był również Wójt Gminy Janowo Mateusz Jaroszewski.
SESJA FOTOGRAFICZNA - 2025
23.04.2025Zapraszamy do zapoznania się z ofertą fotograficzną.
Fotograf: 25.04.2025r. (Piątek)
ŻYCZENIA WIELKANOCNE
07.04.2025Na stole święcone, tuż obok baranek,
W koszyczku pełno barwnych pisanek
I jakże znamienne w polskim krajobrazie
Budzące się do życia wiosenne bazie.
Zielony barwinek, fiołki i żonkile
Malują kolorem uroczyste chwile.
W dom polski wiosna wchodzi na spotkanie,
Gdy wielkanocne na stole śniadanie.
Drodzy Nauczyciele, Pracownicy Niepedagogiczni, Rodzice, Uczniowie z okazji nadchodzącej Wielkanocy pragnę złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia. Niech te święta będą czasem radości, miłości i wiosennego odrodzenia. Życzę Wam spokoju w sercu oraz niezapomnianych chwil w gronie rodziny. Dziękuję za wspólne piękne chwile w naszej szkole. Wesołych Świąt!
Dyrektor szkoły - Małgorzata Słomkowska
Ogłoszenie
17.04.2025Uprzejmie informuję, że w dniach 17–22.04. 2025 r. w Szkole Podstawowej w Janowie nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczne i opiekuńcze. Jednocześnie informuję, że sekretariat szkoły będzie czynny w dniu 22.04. 2025 r. w standardowych godzinach pracy.
DYREKTOR SZKOŁY
Co działo się w przedszkolu (zerówka + przedszkole)?
18.04.2025Szanowni Państwo,
W dniach 14–16 kwietnia realizowaliśmy w naszej grupie zajęcia o tematyce ekologicznej pod hasłem „Jak możemy dbać o przyrodę”.
W ramach zajęć dzieci:
- poznały sposoby dbania o środowisko i dowiedziały się, kim są pomocnicy Ziemi,
- uczyły się segregacji śmieci poprzez zabawy i praktyczne działania,•
- uczestniczyły w zabawach matematycznych – m.in. w zabawie „Czysty las”, podczas której liczyliśmy śmieci zebrane przez Śnieżkę (na podstawie wiersza), klasyfikowaliśmy je oraz porównywaliśmy ich ilości, wykonywaliśmy proste zadania matematyczne,
- wspólnie opracowały Kodeks Miłośnika Przyrody – była to praca zespołowa, która wzbudziła wiele ciekawych rozmów i pomysłów,
- rozpoczęliśmy również realizację programu „Czyste powietrze”, mającego na celu poszerzanie świadomości dzieci na temat szkodliwości palenia papierosów i wpływu zanieczyszczeń na zdrowie ludzi oraz przyrody.
Pragniemy również poinformować, że Święto Ziemi będziemy obchodzić wspólnie 26 kwietnia (sobota) – będzie to dzień odpracowywany za nieobecności wynikające z dużej liczby zachorowań dzieci w ostatnim czasie. W tym dniu planujemy wspólne aktywności, zabawy na świeżym powietrzu i działania proekologiczne.
Serdecznie zapraszamy!
Wychowawca - p. Anna Kacprowicz
43
Konkurs Mitologiczny „Z wizytą na Olimpie”
17.04.202515 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Nidzicy odbyła się 16 edycja Powiatowego Konkursu Mitologicznego „Z wizytą na Olimpie”. Nadia Adamska i Mikołaj Iwański uczniowie klasy V dali z siebie wszystko. Mamy sukces w kategorii drużynowej. Współpracując z uczniami z innych szkół Mikołaj zajął pierwsze miejsce. Gratulujemy dzieciom oraz opiekunom przygotowującym do konkursu: Pani Magdalenie Renda i Pani Aleksandrze Piaseckiej.
DZIEŃ OTWARTY w Zespole Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących w Jagarzewie
17.04.2025Dni Otwarte w Zespole Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących w Jagarzewie
16 kwietnia 2025 r. uczniowie klas VII i VIII wraz z wychowawczyniami, panią Martą Bonisławską oraz panią Aldoną Auguścik, uczestniczyli w Dniach Otwartych w Jagarzewie.
W programie przewidziano m.in. indywidualne biegi powiatowe, konkurs Master Szefa, wyciskanie ciężarów oraz zwiedzanie klas i internatu. Na zakończenie odbyło się wspólne ognisko, nauka jazdy konnej oraz podsumowanie wydarzenia.
Uczniowie wrócili z Jagarzewa zadowoleni i pełni nowych planów na przyszłość.
11
Konkurs ,,Uruchom serce bliźniemu" -16.04.2025
17.04.202516 kwietnia 2025 roku w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbył się konkurs ,,Uruchom serce bliźniemu". Celem konkursu jest rozwijanie świadomości o konieczności udzielania pierwszej pomocy. W konkursie udział wzięło 126 szkół w trzyosobowych drużynach. Naszą szkołę reprezentowali Marcin Kobyliński, Paweł Kobyliński i Dorian Dzięgielewski. Chłopcy zdobyli nowe umiejętności, które przydadzą się w konkursie za rok.
Opiekunem chłopców był Waldemar Westerlich.
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM Z OKAZJI DNIA ZIEMI
17.04.2025Z okazji Dnia Ziemi zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w wyjątkowym konkursie fotograficznym, którego celem jest pokazanie, jak każdy z nas może dbać o środowisko – swoją codzienną „mocą”.
Temat konkursu: „Małe gesty – wielka zmiana”
Zachęcamy do pokazania na zdjęciu, co robicie dla naszej planety! Może to być:
-
segregacja śmieci,
-
wybór roweru zamiast samochodu,
-
sadzenie roślin,
-
troska o zapylacze,
-
oszczędzanie energii,
-
dbanie o czystość wody,lub inne ekologiczne działania – indywidualnie lub w grupie.
Kto może wziąć udział? Konkurs jest skierowany do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu województwa warmińsko-mazurskiego.
Nagrody: Na autorów najciekawszych zdjęć czekają atrakcyjne gadżety WFOŚiGW w Olsztynie oraz publikacja zwycięskich prac w mediach społecznościowych Funduszu.
Termin nadsyłania prac: do 21 kwietnia 2025 r.
Jak wziąć udział?Zdjęcia należy przesłać wraz z formularzem zgłoszeniowym na adres e-mail: promocja@fundusz.olsztyn.pl
Formularz zgłoszeniowy dostępny jest pod linkiem: https://drive.google.com/file/d/1Gp3LX0-tfNkZKgOJfPCNjTLZMSVmcnyj/view?usp=drive_link
Uwaga: Zgłoszenie do konkursu jest jednocześnie zgodą na publikację zdjęć przez WFOŚiGW w Olsztynie – zarówno w celach informacyjnych, jak i promocyjnych (m.in. na stronie internetowej i w mediach społecznościowych Funduszu).
-
KONKURS NA KARTKĘ WIELKANOCNĄ 2025
15.04.2025OTO WYNIKI:
KLASY I-III
I MIEJSCE - KORNELIA PISARSKA
II MIEJSCE - LENA LEJK, BARTEK RZDZYMIŃSKI
III MIEJSCE - GABRYSIA RZEPCZYŃSKA
KLASY IV-VIII
I MIEJSCE - OLIWIA DUNAJSKA
II MIEJSCE - ALICJA KOBYLIŃSKA
III MIEJSCE - PIOTR ROMAN
ORGANIZATOR I SPONSOR NAGRÓD - P. MARTA BONISŁAWSKA
10
Warsztaty - Budowanie pozytywnych relacji i umiejętności wyrażania emocji - 14.04.2025
15.04.202514 kwietnia 2025 roku w Szkole Podstawowej w Janowie odbyły się warsztaty prowadzone przez zespół psychologów/psychoterapeutów, skierowane do uczniów klas 1-3, 4-6 oraz 7-8. Celem spotkania było rozwijanie umiejętności wyrażania emocji oraz budowanie pozytywnych relacji. Uczniowie klas 1-3 mieli niepowtarzalną okazję wyrazić swoje emocje poprzez twórczą zabawę z klockami. Cała sala gimnastyczna zamieniła się w miejsce pełne dziecięcej wyobraźni, gdzie dzieci budowały miasto Janowo. Ta aktywność pozwoliła najmłodszym uczestnikom na swobodne wyrażanie uczuć poprzez kreatywne konstrukcje. Dla uczniów klas 4-8 przygotowano bardziej zaawansowane zadania. Uczestnicy wypełnili karty emocji, co pomogło im lepiej zrozumieć i nazwać swoje uczucia. Następnie, przy pomocy klocków, stworzyli model Janowa z lotu ptaka, co stanowiło wizualną reprezentację ich emocji i myśli. Dodatkowo, dzieci brały udział w scenkach sytuacyjnych, co pozwoliło im na wcielenie się w różne role i lepsze zrozumienie emocji w codziennych sytuacjach. Odbyło się także spotkanie z rodzicami. Psychoterapeuci przedstawili swoje spostrzeżenia dotyczące zachowań i emocji uczniów. Szczególną uwagę zwrócono na kluczową rolę rodziców w procesie wychowania i edukacji dzieci. Omówiono znaczenie relacji między rodzicami, dziećmi a nauczycielami oraz rolę, jaką odgrywają prace domowe w zdobywaniu wiedzy. Wszystkie dzieci wykazały się dużą otwartością i kreatywnością, doskonale radząc sobie z powierzonymi zadaniami. Warsztaty spotkały się z pozytywnym odbiorem zarówno wśród dzieci, jak i rodziców, co przyczyni się do lepszego zrozumienia emocji i wzmocnienia relacji rodzinnych oraz szkolnych.
PODGLĄDAMY PRZEDSZKOLAKÓW IV 2025 (zerówka + przedszkole)
12.04.2025W drugim tygodniu kwietnia dzieci uczestniczyły w zajęciach poświęconych naszej ojczyźnie – Polsce. Podczas wspólnej pracy i zabawy poznawaliśmy różne zakątki naszego kraju, utrwalaliśmy wiadomości o symbolach narodowych i najważniejszych miejscach, a także rozmawialiśmy o tym, czym dla każdego z nas jest Polska.
W grupach dzieci wykonały piękne prace plastyczne w formie wydzieranek, które przedstawiały symbole narodowe oraz inne skojarzenia z Polską. Była to doskonała okazja do rozwijania kreatywności i współpracy.
W ramach zajęć aktywizujących odbyliśmy "podróż po Warszawie" – poznaliśmy najważniejsze i najbardziej charakterystyczne miejsca w stolicy Polski. Dzieci pracowały w zespołach nad stworzeniem albumów o Warszawie, a inspiracją do rozmów i działań była także legenda o powstaniu Warszawy.
Na koniec tygodnia rozpoczęliśmy przygotowania do świąt majowych, przypominając sobie ich znaczenie i związane z nimi tradycje.
Nie zabrakło również zabaw matematycznych – dzieci poznawały miary płynów, uczestniczyły w ćwiczeniach związanych z mierzeniem pojemności oraz bawiły się w logiczne układanki z kolorowymi kredkami.
To był tydzień pełen odkryć, wspólnej pracy i radości z poznawania naszego pięknego kraju!
BRAWO PRZEDSZKOLAKI, JESTEŚMY Z WAS DUMNI!!!!!!!!!!!
OPIEKUN: P. ANNA KACPROWICZ
716
AUTYZM - ŻYCIE W INNYM WYMIARZE
12.04.2025W tym roku w naszej szkole wyznaczony został Szkolny Tydzień Świadomości Autyzmu (8-15.04.2025), w którym będziemy włączać się w te obchody.
Celem akcji jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu oraz stworzenie warunków wsparcia rówieśniczego i włączenie ucznia ze spektrum autyzmu w grupę rówieśniczą.
Podczas Szkolnego Tygodnia Świadomości Autyzmu podejmowany jest szereg inicjatyw: przeprowadzone zostaną zajęcia wychowawcze przybliżające problematykę autyzmu, konkurs plastyczny dla klas I-III.
ZESPÓŁ PROMOCJI ZDROWIA
W kwietniu 2025 roku w naszej szkole przeprowadzono cykl pogadanek na temat autyzmu, skierowany do uczniów klas 6-8. Celem tych spotkań było zwiększenie świadomości na temat spektrum autyzmu wśród uczniów, a także promowanie akceptacji i zrozumienia dla osób z tym zaburzeniem.
Pogadanki były prowadzone przez doświadczonego nauczyciela biologii p. Dorotę Kamińską, który w przystępny i angażujący sposób przybliżyli uczniom tematykę autyzmu.
Na początku każdego spotkania prowadzący przedstawili podstawowe informacje na temat autyzmu, w tym jego definicję, różnorodność objawów oraz wpływ na codzienne życie. Uczniowie dowiedzieli się o tym, jak różnorodne mogą być doświadczenia osób z autyzmem.
W trakcie warsztatów uczniowie brali udział w interaktywnych ćwiczeniach mających na celu zrozumienie wyzwań, z jakimi borykają się osoby z autyzmem. Były to m.in. symulacje sytuacji społecznych oraz zadania rozwijające empatię i umiejętność współpracy. Uczniowie mieli okazję zadawać pytania i dzielić się swoimi przemyśleniami. Prowadzący zachęcali do otwartej dyskusji, w której uczestnicy mogli dzielić się swoimi doświadczeniami związanymi z kontaktami z osobami z autyzmem. Większość uczniów wyraziła pozytywne opinie na temat pogadanek, podkreślając, że były one wartościowe i pouczające. Wielu uczestników przyznało, że dzięki spotkaniom lepiej zrozumieli, jak ważne jest wsparcie i akceptacja dla osób z autyzmem.
Pogadanki na temat autyzmu w klasach 6-8 były udanym przedsięwzięciem, które przyczyniło się do zwiększenia świadomości i zrozumienia tego zaburzenia wśród uczniów. Dzięki takim inicjatywom budujemy bardziej empatyczne i wspierające środowisko szkolne. W przyszłości planowane są kolejne działania mające na celu promowanie tolerancji i akceptacji dla różnorodności w naszej społeczności.
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2025
10.03.2025EGZAMIN ÓSMOKLASISTY ODBĘDZIE SIĘ W DNIACH 13 - 15 MAJA 2025 ROKU.
Egzamin ósmoklasisty będzie trwał:
1) z języka polskiego – 150 minut;
2) z matematyki – 125 minut;
3) z języka obcego nowożytnego – 110 minut.
Egzamin ósmoklasisty 2025 z języka polskiego. Co się zmieni?
Egzamin z języka polskiego 2025, podobnie jak w poprzednich latach, będzie się składał z dwóch części. Pierwsza część arkusza będzie zawierać dwa teksty (literacki i nieliteracki, z zastrzeżeniem, że tekst literacki nie musi być fragmentem lektury obowiązkowej) oraz zadania do nich, w tym zadania dotyczące treści i problematyki lektur obowiązkowych. Z kolei druga część to wypracowanie. Uczeń będzie wybierać jeden temat spośród dwóch podanych w arkuszu; możliwe formy wypowiedzi: rozprawka, opowiadanie (formy obecne na każdym egzaminie ósmoklasisty od 2019 r.) oraz przemówienie (forma wskazana w Informatorze z 2017 r.).Nowością jest jednak rozszerzenie form, które mogą znaleźć się podczas egzaminu. Sprawdzona może być umiejętność redagowania krótkich form wypowiedzi, jak: zaproszenie, ogłoszenie, życzenia czy podziękowanie.
Lista lektur obowiązkowych na egzamin ósmoklasisty 2025
W latach 2025-2028 uczniowie będą mogli odwoływać się do dowolnej lektury z listy obowiązkowej z podstawy programowej z 2017 r., w tym również do tych, które zostały usunięte z podstawy programowej z 2024 r. Lista lektur, do których można się odwołać, zostanie opublikowana w Informatorze oraz na każdym arkuszu egzaminacyjnym (jak dotychczas).Zadania w pierwszej części arkusza mogą dotyczyć lektur obowiązkowych z klas IV-VI (pozycji poznawanych w całości) z klas VII-VII (wszystkich lektur omawianych na tym etapie edukacyjnym).Na egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. będzie obowiązywać więcej lektur obowiązkowych. Uczniowie muszą znać takie powieści, jak choćby "Hobbit, czyli tam i z powrotem", "Chłopcy z Placu Broni", "Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa", "Balladyna", "Kamienie na szaniec", "Dziady cz. II", "Mały Książę", "Zemsta".CKE wymaga również, by uczniowie mieli wiedzę także z krótkich utworów literackich, które były omawiane w całości lub poznawane podczas zajęć we fragmentach. Mowa tutaj m.in. o "Latarniku" czy "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza czy "Reducie Ordona", "Panu Tadeuszu" i "Świteziance" Adama Mickiewicza.
Zmiany na egzaminie ósmoklasisty 2025 z matematyki
CKE zapowiada też zmiany w arkuszu egzaminacyjnym z matematyki. Planuje się powrót do formatu arkusza egzaminacyjnego stosowanego w roku 2019 i 2020. Oznacza to, że na egzaminie z matematyki będzie:
- 15 zadań zamkniętych (jak w latach 2021-2024)
- 6 zadań otwartych (w latach 2021-2024 w arkuszu były 4 zadania otwarte).
Zadań zatem będzie więcej niż w latach 2021-2024, a maksymalna liczba punktów możliwych do zdobycia to 30 punktów (jak w roku 2019 i 2020).Od roku 2025 r. w przypadku egzaminu ósmoklasisty z matematyki planuje się wdrożyć e-ocenianie.
Język obcy nowożytny na egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Co się zmieni?
Jak informuje CKE, nie planuje się zmian w formacie arkusza egzaminacyjnego stosowanego w latach 2021-2024. Arkusz będzie składał się z pięciu części: rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstów pisanych, znajomość funkcji językowych, znajomość środków językowych, wypowiedź pisemna.Odsetek punktów za rozwiązanie zadań otwartych to ok. 40 proc.W części sprawdzającej umiejętność tworzenia wypowiedzi pisemnej uczeń tworzy tekst w formie e-maila lub wpisu na blog o długości od 50 do 120 wyrazów. Z kolei oczekiwany średni poziom biegłości językowej (zgodnie z podstawą programową z 2024 r.): A2 (A2+ w zakresie rozumienia tekstu).
20250131_Informator_Czesc_ogolna_E8_od_2025.pdf
DOROTA KAMIŃSKA - PRZEWODNICZĄCA KOMISJI EGZAMINACYJNEJ
Gminny Konkurs Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom"
10.04.2025W dniu 9 kwietnia 2025 roku w naszej gminie odbył się Gminny Konkurs Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom", który cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Konkurs został zorganizowany w dwóch kategoriach wiekowych: dla uczniów klas I-IV oraz klas V-VIII. Celem wydarzenia było promowanie wiedzy na temat ochrony przeciwpożarowej oraz rozwijanie świadomości młodzieży w zakresie bezpieczeństwa.Konkurs składał się z dwóch części: pisemnej oraz ustnej. Uczestnicy mieli okazję wykazać się swoją wiedzą na temat zasad bezpieczeństwa pożarowego, sposobów reagowania w sytuacjach zagrożenia oraz znajomości sprzętu gaśniczego.
Część pisemna: W pierwszej części konkursu uczniowie przystąpili do testu pisemnego, który składał się z pytań wielokrotnego wyboru oraz zadań otwartych. Uczestnicy mieli 45 minut na rozwiązanie testu, co pozwoliło im na dokładne przemyślenie odpowiedzi. Pytania dotyczyły m.in. podstawowych zasad zachowania w przypadku pożaru, numerów alarmowych oraz działań ratunkowych.
Część ustna: Po zakończeniu części pisemnej, najlepsi uczestnicy z każdej z kategorii przystąpili do drugiej części konkursu - ustnej. W tej części uczniowie mieli okazję zaprezentować swoją wiedzę przed komisją, odpowiadając na pytania oraz rozwiązując hipotetyczne sytuacje związane z pożarnictwem. Część ustna była szczególnie emocjonująca, ponieważ uczniowie musieli wykazać się nie tylko wiedzą, ale także umiejętnością szybkiego myślenia i sprawnego komunikowania się.
Zakończenie Konkurs zakończył się wręczeniem nagród oraz dyplomów dla uczestników. Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w wydarzeniu, otrzymali upominki, a najlepsi zostali wyróżnieni nagrodami rzeczowymi. Wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony rodziców oraz lokalnej społeczności, co podkreśla znaczenie edukacji w zakresie bezpieczeństwa pożarowego. Mamy nadzieję, że organizacja tego rodzaju konkursów przyczyni się do zwiększenia świadomości młodych ludzi na temat zagrożeń związanych z pożarami oraz nauczy ich, jak skutecznie reagować w sytuacjach kryzysowych.
Wyniki:
Grupa klas I-IV:
I miejsce - Maja Kobylińska
II miejsce - Bartosz Moszczyński
III miejsce - Maciej Szczepkowski
Grupa klas V-VIII:
I miejsce - Kacper Zybert
II miejsce - Dominik Węgierski
III miejsce - Marcin Kobyliński
Konkurs przeprowadzili strażacy: p. Wiesław Pisarski i p. Daniel Pisarski. Obecny był Wójt Gminy Janowo -Mateusz Jaroszewski. Nagrody ufundowane zostały przez Urząd Gminy w Janowie.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz sponsorowi za wsparcie i zaangażowanie
Spotkanie z autorką książek panią Ewą Stadtmuller
09.04.20259 kwietnia 2025 roku odbyło się spotkanie z autorką książek p. Ewą Stadtmuller.
Dzieci podczas spotkania dowiedziały się jak zostać pisarzem, rozwiązywały zagadki, a także brały udział w quizie, "konferencji prasowej" oraz konkursie podczas którego wygrały książkę do Gminnej Biblioteki Publicznej.