ZEBRANIA Z RODZICAMI
17.01.2025DYREKTOR SZKOŁY PODSTAWOWEJ W JANOWIE
ZAPRASZA NA SPOTKANIE RODZICÓW DZIECI SZKOLNYCH.
SPOTKANIE ODBĘDZIE SIĘ 21 STYCZNIA 2025 ROKU (WTOREK)
O GODZINIE 16.00.
DYREKTOR SZKOŁY
I RADA PEDAGOGICZNA
Gminne Zawody w Halowej Piłce Nożnej 2025
20.01.202518 stycznia 2025 roku w sali sportowej w Jagarzewie odbyły się Gminne Zawody w Halowej Piłce Nożnej. Naszą szkołę reprezentowali chłopcy i dziewczęta w grupie klas IV-VI i VII-VIII. Wszyscy spisali się wzorowo zajmując I miejsca. Opiekunami uczniów byli nauczyciele: Marta Bonisławska, Waldemar Westerlich.
Gratulacje dla wszystkich.
8
CHOINKA SZKOLNA - 25.01.2025
10.01.2025Jedną z najbardziej oczekiwanych imprez w roku szkolnym jest uroczysta zabawa choinkowa, na której bawią się uczniowie szkoły wraz z rodzinami i zaproszonymi przyjaciółmi.
W tym roku choinka odbędzie się 25 stycznia 2025 roku. Tym samym otwierała ona symbolicznie okres ferii zimowych.
Rekonstrukcja „Powstanie ’44. Bitwa o Polskę”
17.01.202515 stycznia 2025 roku uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w żywej lekcji historii przeprowadzonej przez grupę artystyczną „Rekonstrukto”.
Rekonstrukcja - „Powstanie ’44. Bitwa o Polskę”, przywołała wydarzenia z powstania warszawskiego i pozwoliła uczniom na lepsze zrozumienie i odczucie atmosfery tamtych wydarzeń. Podczas występu uczniowie mieli okazję przyjrzeć się replikom sprzętu bojowego i wyposażenia, które były wierną reprodukcją używanych przez żołnierzy narzędzi w czasie powstania.
Ciekawe i barwne opowieści prowadzących połączone z pokazem i udziałem publiczności wywołały spore zainteresowanie. Było to nie tylko fascynujące doświadczenie, ale i lekcja patriotyzmu oraz szacunku dla bohaterów tamtych czasów. Dzięki takim spotkaniom historia staje się bardziej zrozumiała dla młodego pokolenia i inspiruje ich do refleksji nad znaczeniem wolności.
12
"W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH"- HARTOWANIE ORGANIZMU
16.01.2025"W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH"- hartowanie organizmu podczas lekcji wychowania fizycznego.
Opiekun: Pani Marta Bonisławska
Rejonowa Olimpiada Zdrowia PCK z Biedronką 2025
10.01.202532. edycja Olimpiady Zdrowia PCK z Biedronką – trwa rywalizacja!
Z radością informujemy, że w tegorocznej edycji Olimpiady Zdrowia PCK z Biedronką udział wzieło aż 21 982 uczniów z całej Polski! Wśród nich 12 813 reprezentuje szkoły średnie, a 9169 szkoły podstawowe. Olimpiada promuje zdrowy styl życia, zasady zrównoważonego żywienia i aktywność fizyczną wśród dzieci i młodzieży. Konkurs składa się z czterech etapów: szkolnego, rejonowego, okręgowego i finału. Obecnie uczestnicy przygotowują się do kolejnych zmagań, w których będą musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami w zakresie zdrowia i profilaktyki.
9 stycznia 2024 roku odbyła się w Nidzicy Rejonowa Olimpiada Zdrowia PCK z Biedronką. Naszą szkołę reprezentowała Ewa Szczepkowska, która zajęła IV miejsce. Gratulacje dla Ewy. Opiekunem był Waldemar Westerlich.
ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE
18.12.2024Z okazji Świąt Bożego Narodzenia pragnę złożyć serdeczne życzenia całej społeczności szkolnej. Niech ten wyjątkowy czas przyniesie Wam radość, spokój oraz wiele magicznych chwil spędzonych w gronie najbliższych. Życzę, aby nadchodzący rok był pełen sukcesów, inspiracji oraz nowych możliwości. Niech Boże Narodzenie napełni Wasze serca miłością i nadzieją, a świąteczny nastrój towarzyszy Wam przez cały rok. Wesołych Świąt!
DYREKTOR SZKOŁY
DLACZEGO WARTO CZYTAĆ?
17.12.2024Szanowni Rodzice!
Jestem nauczycielem bibliotekarzem i na co dzień zachęcam Państwa dzieci do czytania. Tym razem zwracam się do Państwa bezpośrednio z propozycją prostego wspólnego działania. Proszę się nie obawiać – nie będzie to wymagało jakichś żmudnych działań.
Jako rodzice często zastanawiamy się, co możemy robić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku rozwój i szczęście. Bywamy przytłoczeni przeróżnymi poradami i zaleceniami, nie zawsze mając czas na ich wdrażanie. Przesyt tych wszystkich możliwości i powinności tworzy wyrzuty sumienia i sprawia, że tracimy energię na rozmyślanie, zamiast skupić się na zwykłym, wartościowym spędzaniu czasu, który tak szybko ucieka.
Receptą na te problemy jest zwykłe, tradycyjne czytanie dzieciom książek. A gdy są starsze, to czytanie ich razem z nimi. Czytania nie trzeba planować ani się do niego przygotowywać. By czytać, nie musimy być kreatywni, wypoczęci ani w dobrym humorze. Po późnym powrocie z pracy, gdy jesteśmy zmęczeni i jest ciemno za oknem, wystarczy położyć się z dzieckiem i poczytać, łącząc coś wartościowego z odpoczynkiem oraz dobrym czasem również dla siebie. Tych 20 minut sprawi, że dzień będzie trochę lepszy, że zrobimy coś wykraczającego poza zwykłe obowiązki.
Wspólne czytanie jest naturalnym sposobem komunikacji i budowania rodzinnych więzi. To czas, w którym dziecko jest blisko Państwa, czuje się bezpieczne, ważne i naprawdę Państwa słucha. Świat, który znamy, nasze zasady i poglądy powstały m.in. w naszych domach, gdy rodzice lub dziadkowie i babcie czytali dzieciom bajki i legendy lub opowiadali historie.
Udowodniono, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności. Jest również antidotum na tak powszechne przebodźcowanie i trudności w skupieniu się.
Zresztą czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwijając umysł i wyobraźnię. Uczy koncentracji, odcinania się od bodźców, powiadomień w telefonach i szumu informacyjnego, na które dorastające pokolenie narażone jest jak żadne wcześniej.
Gdy dziecko jest starsze, wiedza i emocje wyniesione z książek wzmacniają pewność siebie, umożliwiają tak ważne u nastolatków mówienie „nie”. Wreszcie, w skali całego życia, czytanie daje szczęście. Statystycznie ludzie czytający książki są bardziej zadowoleni z życia, lepiej wykształceni, kreatywni, zajmują wyższe stanowiska i więcej zarabiają.
Jednocześnie dane są nieubłagane. Wynika z nich, że jeżeli dziecko nie wyniesie nawyku czytania z domu, to z reguły nie czyta dla przyjemności jako dorosły. Szkoła, biblioteka i rówieśnicy mogą pomagać rozwijać te zainteresowania, ale z reguły tworzy je rodzina. Utrzymanie nawyku czytania książek w obliczu tylu atrakcyjnych pożeraczy czasu i tak jest dla dzieci bardzo trudne. Ułatwiajmy im to, bo to jedna z najważniejszych kompetencji.
Dlatego serdecznie zapraszam do udziału w naszej akcji „Poczytajmy sobie”, która zachęca do czytania z dziećmi książek oraz rozmawiania na ich temat. Ze swojej strony obiecuję zadbać o własną część, ułatwiając udział w maksymalnym stopniu: zachęcając Państwa dziecko oraz proponując odpowiednie książki i materiały.
Mam nadzieję na udaną współpracę i życzę mile spędzonego czasu z książką.
Z wyrazami szacunku
Państwa biblioteka szkolna
Poczytajmy_sobie_____prezentacja.pdf
Roztrzygnięcie konkursu na Kartkę Bożonarodzeniową 2024
16.01.2025Roztrzygnięcie konkursu na Kartkę Bożonarodzeniową
Grupa I
Daryna Szerniavka
Amelia Janiak
Zosia Paczyńska
Wyróżnienie Agnieszka Jońska
II grupa
Nadia Dzięgielewska
Kinga Jońska
Jakub Sachanowski
Organizator Marta Bonisławska
URODZINY MARSZAŁKA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W JANOWIE
10.12.202410 grudnia 2024 roku o godzinie 11.00 w Szkle Podstawowej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego odbył się uroczysty apel poświęcony 157 rocznicy urodzin patrona szkoły.
Montaż słowno-muzyczny, w wykonaniu uczniów klasy V, przypomniał zasługi Józefa Piłsudskiego dla naszej ojczyzny i jego rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodłegłości.
Zwycięzcom szkolnego konkursu "Życie i działalnośc Józefa Piłsudskiego" zostały wręcznone nagrody przez Przewodniczącą Rady Rodziców p. Dorotę Piasecką.
I miejsce - Dawid Ładziński
II miejsce (exaequo) - Marcin Kobyliński, Dorian Dzięgielewski
III miejsce - Kacper Zybert
W ostatniej części uroczystości, wybrani uczniowie klas IV-VIII, przeczytali życzenia urodzinowe skierowane do patrona szkoły, zredagowane przez nich w języku angielskim.
Myślę, że Marszałek Józef Piłsudski byłby dumny z uczniów naszej szkoły.
Organizatorzy: p. A. Piasecka, p. D Kamińska, p. K. Pisarski. p. A. Auguścik
WIELOBOJE SPRAWNOŚCIOWE DZIECI - NIDZICA 2024
10.12.20249 grudnia 2024 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Powiatowych Wielobojach Sprawnościowych w Nidzicy. Zawodnicy startowali w czterech konkurencjach: trójskok z miejsca, rzut piłką lekarską, bieg 4×10 i brzuszki. Wszyscy wykazali się dużą wolą walki i zaangażowania. Naszą szkołę reprezentowali: Anna Borowa, Halina Ciesielska, Nadia Dzięgielewska , Maja Kobylińska, Stanisław Czyżewski, Bartosz Słowik, Dorian Dzięgielewski i Marcin Kobyliński. Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale. Opiekę nad uczniami sprawowali Marta Bonisławska i Waldemar Westerlich.
10
Gminne Zawody Sprawnościowe klas IV-VIII
06.12.2024Już poraz 14 w naszej szkole odbyły się Gminne Zawody Sprawnościowe. W zawodach uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Janowie i Szkoły Podstawowej z Muszak. Zawodnicy startowali w Wielobojach Sprawnościowych wg grup klasowych. Każda drużyna składała się z 2 dziewcząt i 2 chłopców. Klasa, która zdobyła najwięcej punktów łącznie, wygrywała. Słodkie nagrody ufundowane przez Urząd Gminy w Janowie wręczył uczniom Wójt Gminy Janowo - Pan Mateusz Jaroszewski. Zawody przygotowali i przeprowadzili Marta Bonisławska i Waldemar Westerlich - nauczyciele ze szkoły w Janowie, Rajmund Kobyliński - nauczyciel ze Szkoły Podstawowej z Muszak i Krzysztof Chmieliński - pracownik Urzędu Gminy w Janowie.
WSZYSTKIM ZAWODNIKOM GRATULUJEMY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
13Gminne Zawody Sprawnościowe ,,Od przedszkola do klasy III"
5 grudnia 2024 roku w naszej szkole odbyły się zawody sportowe, które miały charakter integracyjny. Uczniowie z przedszkola i klasy „0” rywalizowali na zorganizowanym torze przeszkód. Następnie dzieci z klas I-III startowali w Wielobojach Sprawnościowych. Wszyscy startujący wykazali się dużym zaangażowaniem w rywalizacji, a na koniec otrzymali słodkie nagrody ufundowane przez Urząd Gminy w Janowie, które zostały wręczone przez Wójta Gminy Janowo Pana Mateusza Jaroszewskiego.
10
ZAPROSZENIE
06.12.2024SZANOWNI PAŃSTWO
Mamy zaszczyt zaprosić na uroczystość
157 rocznicy urodzin
patrona naszej szkoły
Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego
Spotkanie odbędzie się 10 grudnia 2024 roku
o godzinie 11.00 w naszej szkole
Organizatorzy:
p. A. Piasecka,
p. D. Kamińska,
p. K. Pisarski
Szkoła Podstawowa w Janowie przystąpiła do akcji szlachetna Paczka
25.11.2024W tym roku po raz kolejny Szkoła Podstawowa w Janowie przystąpiła do akcji Szlachetna Paczka. Wspierać będziemy samotną mamę, jej dwie małe córeczki oraz ich babcię. Dary, które zostały podzielone na poszczególne klasy, możemy przynosić do szkoły od dziś tzn. od 25 listopada do 11 grudnia 2024 r.
Rada Rodziców
Dzień Świętego Mikołaja
29.11.20246 grudnia co roku obchodzimy Dzień Świętego Mikołaja, który jest związany z tradycją chrześcijańską. W katolicyzmie i prawosławiu tego dnia wspomina się świętego biskupa z Miry, który według wierzeń wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym. Zgodnie ze zwyczajem wieczorem dnia poprzedzającego lub nocą z 5 na 6 grudnia święty Mikołaj (osoba za niego przebrana) przynosi dzieciom prezenty. Jeszcze 200 lat temu było to jedno z najważniejszych na ziemiach polskich. Aktualnie tradycja nieco straciła na znaczeniu – podarunki wręczamy sobie głównie w Wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia. W mikołajki dzieci otrzymują tylko drobne upominki, przede wszystkim słodkości.
ZESPÓŁ PROMOCJI ZDROWIA
9
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Archiwum Aktualności
Agresja wśród dzieci - prezentacja (poradnik) dla Rodziców
- 02.05.2023
MAJOWE ŚWIĘTA POLAKÓW
- 15.04.2023
„Witaj majowa jutrzenko”
"Maj – to życie, maj – to kwiaty
Bzy, konwalie, róże, bratki"Maj to szczególny miesiąc dla naszej Ojczyzny. W pierwszych trzech dniach tego miesiąca obchodzimy w Polsce święta, upamiętniające najważniejsze wydarzenia i symbole narodowe:
– 1 maja – Święto Pracy – solidarność ludzi pracy;
1 maja 2004 roku, Polska stała się członkiem Unii Europejskiej;
– 2 maja – Święto Flagi – wywieszamy ją z okazji ważnych uroczystości państwowych;
– 3 maja – Święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja – to najważniejszy dokument w państwie, który mówi o prawach i obowiązkach obywateli. Konstytucja 3 Maja powstała 232 lat temu w 1791 rok.
14W związku ze Świętami Majowej Konstytucji i Flagi w tygodniu je poprzedzającym wszystkie klasy z naszej szkoły oglądały na godzinach wychowawczych prezentacje dotyczące tych wydarzeń i wykonywały wyznaczone zadania.
1. Klasy:I-III kolorowały polskie flagi i herby, śpiewając piosenki związane z Polską.
3.Klasy: IV-VI rysowały lub malowały krajobrazy typowe dla naszego państwa.4.Klasy:VII-VIII wykonały okolicznościowe pocztówki i pisały życzenia dla naszej Ojczyzny.
Wykonane przez uczniów prace zostały wyeksponowane na gazetkach klasowych.
Dla uczczenia majowych świąt uczniowie Szkoły Podstawowej w Janowie 28 kwietnia 2023 roku przybyli na zajęcia w strojach galowych. O godzinie 10:00 na sali gimnastycznej spotkali się uczniowie wszystkich klas, aby uroczyście odśpiewać hymn narodowy.Koordynatorzy: wychowawcy klas
PIRAMIDY GIMNASTYCZNE NA LEKCJI WF - 2023
- 03.05.2023
Na lekcjach wychowania fizycznego w ramach zajęć z gimnastyki uczniowie klasy VIII wykonywali piramidy, które są jedną z odmian ćwiczeń akrobatycznych o charakterze równoważno – statycznym.
Ćwiczenia te są bardzo atrakcyjne dla uczniów, ponieważ ćwiczący wykazują się pomysłowością, pozwalają wykorzystać umiejętności gimnastyczne, gibkość, zwinność, równowagę, siłę i koordynację ruchową. Jednocześnie uczniowie współdziałają w grupie, uczą się polegać na sobie, wzajemnie się asekurować i wspierać, by stworzyć wspaniały gimnastyczny pokaz.
Podczas ustawiania piramid nie zabrakło oczywiście potu. Budowanie piramid jest również okazją do śmiechu i dobrej zabawy. Po ciężkich staraniach udało się stworzyć kilka ciekawych figur. A oto niektóre z nich.
ŻYCZENIA DLA MAMY
- 01.05.2023
Maj w uczucia tak bogaty
Maj to także Święto Matki.Maj to miesiąc najpiękniejszy
Taki świeży i pachnący
Tobie mamo go oddaję
By ten dzień był najcudniejszy.Byś się dzisiaj uśmiechała
Byś nas zawsze przytulała
Byś nam winy przebaczała
I serdecznie całowała.Abyś zawsze przy nas była
Najpiękniejsza i jedyna
Mądra, dobra, ukochana
Taka bliska – nasza mama.Dużo mamie mówić miałem –
lecz gdy biegłem – zapomniałem.
Więc mamusiu – nadstaw uszka
i zapytaj się serduszka
Niech Ci powie jego bicie ,
że ja kocham Cię nad życie.ZESPÓŁ PROMOCJI ZDROWIA
I Konkurs Recytatorski "Przyroda w poezji" - 2023
- 30.04.2023
28 kwietnia 2023 roku odbył się I Konkurs Recytatorski pt. "Przyroda w poezji". Dwudziestu dziewięciu uczestników zaprezentowało wiersze, które swą treścią nawiązywały do świata przyrody. Cieszy fakt, że uczniowie naszej szkoły interesują się poezją.
Jury w składzie: p. A. Tobojka, p. M. Dzięgielewska, p. N. Łączyńska , T. Halicki oceniało pamięciowe opanowanie wiersza, interpretację utworu, dykcję oraz ogólne wrażenie artystyczne w dwóch kategoriach wiekowych: klas: 0-III, klas: IV-VIII.
Oto wyniki I Szkolnego Konkursu Recytatorskiego:
A) w kategorii klas: 0-IIII miejsce- Maja Kobylińska - klasa II
II miejsce - Antoni Zybert - klasa "0"
III miejsce - Nadia Dzięgielewska - klasa II
B) w kategorii klas: IV-VIIII miejsce - Dorian Dzięgielewski - klasa IV
II miejsce - Paweł Kobyliński - klasa VI
III miejsce - Zuzanna Piasecka - klasa IV; Alicja Kobylińska - klasa V
wyróżnienie - Aleksander Chmielewski - klasa IV
Gratulujemy zwycięscom!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Koordynator: p. Dorota Kamińska
14
Dzień Ziemi w Szkole Podstawowej w Janowie - "Ziemia - planeta ludzi" - 28.04.2023
- 22.04.2023
Od ponad pół wieku, kwietniowe obchody są okazją do zwrócenia uwagi na problemy związane z degradacją środowiska i zmianami klimatycznymi.
Jest to także okazja do pokazywania indywidualnych postaw i pomysłów na wspieranie natury.
Co każdy z nas może zrobić, aby pomóc Ziemi, nie tylko 22 kwietnia, ale każdego dnia:
-segregować śmieci,
-oszczędzać energię i wodę,
-ograniczyć zużycie plastiku,
-przyjechać do szkoły rowerem.
O tych codziennych eko–nawykach informują w szkole plakaty wykonane przez uczniów.
Dzieci klas młodszych przystąpiły do akcji „Sprzątamy dla Polski”. Posprzątali teren wokół szkoły.
Chociaż Dzień Ziemi obchodzimy tylko raz w roku, każdy z nas każdego dnia może podejmować działania, aby wspólnie pracować nad poprawą jakości naszego życia!
„Sadzenie Lasu 2023”
20 kwietnia br. grupa naszych uczniów pod opieką nauczycieli brała udział w akcji „Sadzenie Lasu 2023”. Sadzenie lasu zostało zorganizowane przez Leśnictwo Jarzenny Kierz. Wszyscy uczestnicy akcji o godz. 10.00 zostali oficjalnie przywitani, a następnie oddelegowani do sadzenia drzewek na przygotowanym terenie.Uczniowie zostali przeszkoleni jak właściwie sadzić młode sosny. Podzieleni na pary, wyposażeni w kosztury i kasetki z roślinami z ochotą ruszyli do działania. Po wyczerpującej, ale owocnej pracy wszyscy uczestnicy akcji zostali zaproszeni na poczęstunek i chwilę relaksu.
Opiekunowie:
p.K.Pisarski,
p.W. Westerlich
Dzień Ziemi "Ziemia - planeta ludzi"
"Sensem każdego życia jest
uświadomienie
sobie swojej roli w świecie,
co starożytni pojmowali lepiej
niż współcześni ludzie".
Uczniowie klas: "0", I i VI zaprezentowali montaż słowno-muzyczny "Ziemia-planeta ludzi". Mieliśmy możliwość poznania wizji powstania życia na Ziemi. Artyści uświadomili widzom, że los Ziemi zależy od nas samych i od tego, w jaki sposób będziemy dbać o środowisko. Natomiast kosmici zwrócili uwagę na fakt, że niszcząc naszą planetę, przyczyniamy się jednocześnie do zniszczenia całego Wszechświata. Montaż słowno-muzyczny stał się cenną lekcją przyrody dla wszystkich i z pewnością zainspirował społeczność szkolną do przemyśleń nad tym, w jaki sposób możemy przyczynić się do ochrony przyrody. Pamiętajmy los Ziemi jest naszym losem!
Koordynatorzy:
p. M. Bonisławska,
p. A. Kacprowicz,
p. G. Napiwodzka
22
Protokół z posiedzenia Komisji Rekrutacyjnej
- 27.04.2023
Protokół z posiedzenia Komisji Rekrutacyjnej
w Szkole Podstawowej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie
z dnia 28 marca 2023 roku
Na podstawie zarządzenia Nr 7/2023 została powołana Komisja Rekrutacyjną do przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2023/2024
W skład Komisji wchodzą:
Przewodniczący Komisji:
- Anna Sachanowska – nauczyciel.
Członkowie Komisji:
- Anna Kacprowicz – nauczyciel,
- Małgorzata Zembrzuska – nauczyciel.
Dnia 28.03.2023r. odbyło się posiedzenie Komisji Rekrutacyjnej, na którym Komisja
w ramach postępowania rekrutacyjnego do oddziałów: przedszkolnego i zerowego oraz kl. I , ustaliła:-
listę kandydatów zakwalifikowanych na podstawie wniosków,
-
listę kandydatów przyjętych,
-
protokół z postępowania rekrutacyjnego.
Komisja ustaliła że, złożono 14 deklaracji potwierdzających wolę kontynuowania przez dziecko edukacji przedszkolnej w kolejnym roku szkolnym przez rodziców dzieci już uczęszczających do przedszkola.
Złożono 25 wniosków i zakwalifikowano 25 dzieci do oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2023/2024. Nie ma wolnych miejsc.
Do oddziału zerowego złożono 17 wniosków i zakwalifikowano 17 dzieci do oddziału zerowego na rok szkolny 2023/2024. Nie ma wolnych miejsc.
W związku ze złożonymi deklaracjami i wnioskami na rok szkolny 2023/2024 zostało przyjęte 42 dzieci na rok szkolny 2023/24, w tym:
-17 osób - dzieci 6-letnie
- 8 osób - dzieci 5- letnie
- 10 osób - dzieci 4- letnie
- 7 osób - dzieci 3- letnie
Po zakończeniu obrad komisji, w dniu 28.03.2023 r., podano (w związku z brakiem kandydatów niezakwalifikowanych) do wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych.
Lista znajduje się w Sekretariacie Szkoły.
Informacja o liczbie punktów przyznanych kandydatom za poszczególne kryteria brane pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym, lista kandydatów zakwalifikowanych i lista kandydatów przyjętych oraz potwierdzenie dostępne są w Sekretariacie Szkoły.
Do kl. I złożono 12 wniosków i zakwalifikowano 12 uczniów. Wolnych miejsc jest 13.
Po zakończeniu obrad komisji, w dniu 28.03.2023 r., podano (w związku z brakiem kandydatów niezakwalifikowanych) do wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych.
Lista znajduje się w Sekretariacie Szkoły.
Informacja o liczbie punktów przyznanych kandydatom za poszczególne kryteria brane pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym, lista kandydatów zakwalifikowanych i lista kandydatów przyjętych oraz potwierdzenie dostępne są w Sekretariacie Szkoły.
-
PROMOCJA ZDROWIA - SZKOLENIE "NOWE NARKOTYKI"
- 26.04.2023
24 kwietnia 2023 roku w Szkole Podstawowej w Janowie odbyła się kursokonferencja pt.: "Nowe narkotyki". Warsztaty przeprowadził specjalista z zakresu profilaktyki i terapii uzależnień, edukator z zakresu promocji zdrowi i oświaty zdrowotnej, Kierownik Oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie – p. Radosław Gruss.
W szkoleniu wzięli udział rodzice i nauczyciele. Pan R. Gruss w sposób szczegółowy i interesujacy przedstawił zmieniający się „rynek” środków uzależniających (ilości tych środków, rodzaje, sposoby przyjmowania) i sposobów docierania do „klientów”. Uczestnicy spotkania mieli okazję uzupełnić posiadaną wiedzę, na temat zachowań dzieci i młodzieży w zakresie używania, dostępności oraz kanałów dystrybucji środków narkotycznych. Pan Radosław w trakcie wykładu podkreślił, że dystrybutorzy tych środków wykazują się zazwyczaj pomysłowością i innowacyjnością w docieraniu do potencjalnych odbiorców, co utrudnia zwalczanie tego procederu.
Rodzice, zwłaszcza nastolatków, powinni być bardzo czujni oraz posiadać wiedzę na ten temat w sytuacji podejrzenia, że ich dzieci sięgają po środki odurzające, wiedzieć, gdzie zwrócić się o pomoc.
DYREKTOR SZKOŁY
DZIEŃ OTWARTY W ZSRiO W JAGARZOWIE - 24.04.2023
- 25.04.2023
24 kwietnia 2023 roku uczniowie klasy siódmej i ósmej Szkoły Podstawowej w Janowie wzięli udział w Dniu Otwartym zorganizowanym przez Zespół Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących w Jagarzewie.
Nasi uczniowie mieli okazję poznać ofertę edukacyjną placówki, zwiedzić szkołę i internat. Mogli uczestniczyć w pokazach maszyn rolniczych, spotkaniu z lekarzem weterynarii, poczęstować się kiełbaską przygotowaną na ognisku, lub pysznymi i zdrowymi przekąskami przygotowanymi przez uczniów ZSRiO W Jagarzewie. Team Szkoły Podstawowej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie w składzie: Kacper Kobyliński, Zuzanna Mierzejewska, Noemi Majewska, zajął I miejsce w Międzyszkolnym Konkursie MASTERCHEFF JUNIOR 2023.
Bardzo dziękujemy za zaproszenie i ciepłe przyjęcie. Na pewno miło będziemy wspominać ten wyjazd, a niektórzy od września zostaną uczniami tej szkoły.
Gratulujemy uczniom klasy VII !!!!!!
Opiekunowie: p. K. Pisarski, p. W. Westerlich
WOJEWÓDZKA KONFERENCJA SZKÓŁ PROMUJĄCYCH ZDROWIE WAŚNIEWO-GRABOWO -18.04.2023
- 19.04.2023
18 kwietnia 2023 roku w Szkole Podstawowej im. Zawiszy Czarnego w miejscowości Waśniewo-Grabowo odbyła się Wojewódzka Konferencja Szkół Promujących Zdrowie. Jej organizatorem był Warmińsko – Mazurski Kurator Oświaty w Olsztynie pan Krzysztof Marek Nowacki, gospodarzem – Starosta Powiatu Nidzickiego pan Marcin Paliński , a uczestnikami - Wojewódzki Koordynator Szkół Promujących Zdrowie pani Anna Zdaniukiewicz, przedstawiciele Szkół Promujących Zdrowie oraz przedstawiciele instytucji, dla których zdrowie jest ważne. Konferencję zainaugurowała Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Zawiszy Czarnego – pani Beata Jóżwiak. Do udziału zaproszono prelegentów z PKDP.
Celem cyklicznych spotkań, organizowanych w formule konferencji jest wymiana myśli i doświadczeń w zakresie właściwego kształtowania relacji interpersonalnych oraz analizy czynników warunkujących dobrostan zdrowia psychicznego i społecznego uczniów. Tematem spotkania było "Dziecko skrzywdzone seksualnie". Debata wpisuje się w rozpoczętą kampanię społeczną pt.: „#Rozmawiaj#Reaguj”, przygotowaną przez PKDP. "Każdego roku tysiące dzieci pada ofiarą przemocy seksualnej. Skrzywdzone dziecko czuje strach i wstyd. Ale to nie dzieci są winne. Winny jest sprawca, ale także każdy, kto wie, ale nie reaguje. Dziecko, które nie widzi wsparcia i pomocy z zewnątrz, nie widzi szans na ratunek. Ten problem może dotyczyć każdego dziecka." Nasi eksperci Panie Joanna Napieraj – Główny Specjalista w Departamencie Działań Edukacyjno-Prewencyjnych Państwowej Komisji ds. Pedofilii oraz Elżbieta Szadura-Urbańska- psycholog, psychoterapeuta, ekspert zewnętrzny współpracujący z Komisją ds. wyjaśniania czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec nieletniego do lat 15. przedstawiły raport na temat „Obraz dziecka skrzywdzonego – profilaktyka zachowań ryzykownych...”. Prelegentki zaprezentowały wskazówki, które mogą pomóc opiekunom małoletnich poradzić sobie z sytuacją podejrzenia wykorzystania lub faktu wykorzystania seksualnego dziecka, tak aby mogli dać małoletniemu odpowiednie wsparcie oraz stworzyć bezpieczne, wolne od przemocy seksualnej dzieciństwo.
Pan Krzysztof Nowacki - Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty, w swoim wystąpieniu zaakcentował rolę szkoły w wychowaniu młodego, "wirtualnego" pokolenia.
Uczestnicy konferencji mogli nie tylko wysłuchać interesującego wykładu, ale również zobaczyć występy uczniów SP z Waśniewa-Grabowa , a także sami pokazać swoje umiejętności śpiewając w „Chórze Fałszujących Dyrektorów”.
7
GMINNO-SOŁECKIE ZAWODY W PIŁCE NOŻNEJ - JAGARZEWO 2023
- 16.04.2023
15 kwietnia 2023 roku odbyły się Gminno - Sołeckie Zawody w Piłce Nożnej w Jagarzewie. W zawodach uczestniczyli uczniowie klas: I - III i IV - VI ze szkół gminy Janowo. W grupie młodszej nasi uczniowie w składzie: Daniel Mierzejewski, Bartosz Słowik, Jakub Sarbiewski, Jan Sachanowski, Bartosz Radzymiński i Nadia Dzięgielewska wygrali z Muszakami 7:0 i uplasowali się na I miejscu. Zawodnicy grupy starszej ulegli drużynie z Muszak 4:7 i zajęli II miejsce. Opiekunami byli nauczyciele: p. Marta Bonisławska, p.Waldemar Westerlich.
Oprócz rywalizacji sportowej, wielu zdobytych bramek, parad bramkarskich, była sympatyczna atmosfera. Turniej był świetną formą aktywności fizycznej oraz integracji dzieci i nauczycieli. Trzeba zaznaczyć, że zawody odbyły się z zgodnie z kalendarzem imprez sportowych.
Gratulacje dla wszystkich uczniów.
2
Informacje dla Rodziców - dostosowania wymagań edukacyjnych obowiązujących w Szkole Podstawowej w Janowie
- 18.03.2023
KONKURS PLASTYCZNY "BYŁ SOBIE PIES"
- 27.03.2023
Regulamin szkolnego konkursu
plastycznego „Był sobie pies”
"Wy nie wiecie, a ja wiem,
Jak rozmawiać trzeba z psem,
Bo poznałem język psi,
Gdy mieszkałem w pewnej wsi.”
Jan Brzechwa
Serdecznie zapraszamy dzieci z grup 0 i uczniów z klas 1 - 6 do udziału w szkolnym konkursie plastycznym „Był sobie pies”.
1.Cele konkursu: - rozwijanie wyobraźni i kreatywności - inspirowanie do pracy twórczej - rozbudzanie zainteresowania psią naturą - kształtowanie nawyków czytelniczych - integracja rodziny poprzez wspólne czytanie książek i zabawy plastyczne
2.Tematyka prac: Zadanie konkursowe polega na zapoznaniu się z dowolnym dziełem literackim, którego bohaterem jest pies i wykonaniu ilustracji do fragmentu przeczytanego utworu. Na ilustracji powinien znajdować się pies.
Na przykład:
• „O psie, który jeździł koleją” – Roman Pisarski
• „Kaktus, dobry pies” – Barbara Gawryluk
• „Raptus” - Magdalena Kulus
• „Pięciopsiaczki”- Wanda Chotomska
• „Dżok. Legenda o psiej wierności” – Barbara Gawryluk
• „Jak rozmawiać trzeba z psem?” – Jan Brzechwa
• i inne
3. Technika: dowolna.
4. Format: A - 4, A - 3.
5.Uczestnicy: Dzieci z grup 0 i uczniowie z klas z 1 - 6
- Każdy uczestnik konkursu może być autorem tylko jednej pracy.
- Prace powinny być wykonane indywidualnie (prace zbiorowe nie będą dopuszczane do konkursu).
6. Opis prac: Każda praca powinna być czytelnie podpisana na odwrocie wg wzoru:
- Imię i nazwisko autora
- Klasa
- Tytuł i autor wybranego utworu
7. Ocena prac - Jury powołane przez Organizatora przyzna I, II i III miejsce.
- Kryteria oceny:
• różnorodność zastosowanych materiałów
• estetyka wykonania
• oryginalność
• walory artystyczne.
8. Termin: Prace należy dostarczyć do czytelni szkolnej do 30. 04. 2023 roku.
Uwagi końcowe:
1. Prace zgłoszone na konkurs przechodzą na własność Organizatora.
2. Dostarczenie prac na konkurs jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Konkursu oraz wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych uczestników niezbędnych do organizacji konkursu.
3. Autorzy wyrażają zgodę na bezpłatną publikację prac w Internecie i prezentację na wystawach. 4. Informacja o wynikach konkursu zostanie umieszczona na stronie internetowej szkoły.
5.Kontakt do osoby odpowiedzialnej za przebieg konkursu: Dorota Kamińska - janowo_g2@interia.pl
Zapraszamy do udziału w konkursie. Liczymy na Waszą kreatywność i wyobraźnię.
Życzymy przyjemnej zabawy
ZESPÓŁ PROMOCJI ZDROWIA
1. ALICJA KOBYLIŃSKA
2. NADIA DZIĘGIELEWSKA
TRADYCJE WIELKANOCNE
- 26.03.2023
WIELKANOC 2023 ,,Wielkanoc! Wielkanoc! Wielka radość w sercu, gdy stąpasz po świecie - kwitnącym kobiercu, Na stole pisanki tęczą malowane. Wśród zieleni trawy – cukrowy baranek. Bazie w wazoniku, ciasta i wędliny. Wielkanoc – i wielkie spotkanie rodziny’’.
Święta Wielkanocne obfitują w tradycje i zwyczaje ludowe, z których część jest wciąż żywo kultywowana, a część coraz bardziej zanika. Wciąż jednak święcimy pokarmy, malujemy pisanki, zanosimy palemki do kościołów i oblewamy się wodą w Lany Poniedziałek. Niektóre zwyczaje i tradycje wielkanocne przetrwały do dzisiaj w nieco zmodyfikowanej formie. W zależności od tego, w jakiej części kraju mieszkamy, możemy znać różne tradycje i zwyczaje Świąt Wielkanocnych. W Polsce, w wielu regionach wciąż kultywowane są dawne obyczaje, choć w nieco zmienionej formie. Wielkanocne zwyczaje ludowe to część naszej tradycji, dlatego warto je znać, nawet, gdy nie są już praktykowane.
1. Niedziela Palmowa
Świętowanie Wielkiej Nocy rozpoczynamy już tydzień przed Wielką Niedzielą. Tak samo jak dawniej, obchodzimy Niedzielę Palmową – zwaną kiedyś wierzbną lub kwietną. Dawniej robiono palemki samodzielnie – z wierzbowych gałązek, bukszpanu, porzeczek, malin, suszonych ziół, piórek i kwiatów. Poświęconej palemce przypisywano magiczne właściwości, dlatego zanoszono ją do domów, by zapewniała rodzinie. Taką palemką delikatnie bijano nie tylko domowników, ale również zwierzęta i dobytek, by przekazać w ten sposób magiczne siły.
2. Święcenie pokarmów
Zwyczaj święcenia pokarmów w Wielką Sobotę uchował się, aż po dziś dzień. Ma on korzenie pogańskie, ale został uświęcony przez Kościół. Dzisiaj święcimy w Kościele tylko symboliczne pokarmy, które mieszczą się w niewielkim, zazwyczaj wiklinowym koszyku. Dawniej święcono wszystkie pokarmy, które miały zostać spożyte w czasie wielkanocnego śniadania!
3. Malowanie jajek – barwne zwyczaje Świąt Wielkanocnych. Wszystkie kolorowe jajka zwiemy pisankami, ale powinniśmy rozróżnić wśród nich:
• Kraszanki – występują w północnej części Polski, zwane malowankami i byczkami. Nazwa pochodzi od słówka „krasić”, czyli „barwić”, bo kraszanki to jajka gotowane w barwnym wywarze – dawniej uzyskiwanym tylko z naturalnych składników, takich jak łupiny cebuli, kora dębu, łupiny włoskiego orzecha, sok z buraka czy pędy młodego żyta. Często wydrapuje się na nich przeróżne wzory.
• Nalepianki – popularne w Krakowskiem i Łowickiem, to jaja zdobione kolorowymi wycinankami z papieru.
• Oklejanki – spotykane w części mazowieckiej, to wydmuszki oklejone rdzeniem sitowia i kolorową włóczką, co tworzy piękne ornamenty.
Zespół Promocji Zdrowia
Dzień Kapci i Piżamy w Szkole Podstawowej w Janowie
- 15.03.2023
3 kwietnia 2023 r. z inicjatywy Zespołu Promocji Zdrowia w naszej szkole obchodziliśmy DZIEŃ KAPCI i PIŻAMY. Akcja miała na celu uświadomienie uczniom, że obuwie w szkole należy zmieniać, a przy okazji była to świetna forma relaksu w ten wyjątkowy kwietniowy dzień.
Głównym atutem tego pomysłu był fakt, iż w poniedziałek w naszej szkole było bardzo domowo i przytulnie, wszystko za sprawą cieplutkich, mięciutkich i kolorowych kapci i piżam.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w naszej akcji.
Zespół Promocji Zdrowia