ZEBRANIA Z RODZICAMI
17.01.2025DYREKTOR SZKOŁY PODSTAWOWEJ W JANOWIE
ZAPRASZA NA SPOTKANIE RODZICÓW DZIECI SZKOLNYCH.
SPOTKANIE ODBĘDZIE SIĘ 21 STYCZNIA 2025 ROKU (WTOREK)
O GODZINIE 16.00.
DYREKTOR SZKOŁY
I RADA PEDAGOGICZNA
Gminne Zawody w Halowej Piłce Nożnej 2025
20.01.202518 stycznia 2025 roku w sali sportowej w Jagarzewie odbyły się Gminne Zawody w Halowej Piłce Nożnej. Naszą szkołę reprezentowali chłopcy i dziewczęta w grupie klas IV-VI i VII-VIII. Wszyscy spisali się wzorowo zajmując I miejsca. Opiekunami uczniów byli nauczyciele: Marta Bonisławska, Waldemar Westerlich.
Gratulacje dla wszystkich.
8
CHOINKA SZKOLNA - 25.01.2025
10.01.2025Jedną z najbardziej oczekiwanych imprez w roku szkolnym jest uroczysta zabawa choinkowa, na której bawią się uczniowie szkoły wraz z rodzinami i zaproszonymi przyjaciółmi.
W tym roku choinka odbędzie się 25 stycznia 2025 roku. Tym samym otwierała ona symbolicznie okres ferii zimowych.
Rekonstrukcja „Powstanie ’44. Bitwa o Polskę”
17.01.202515 stycznia 2025 roku uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w żywej lekcji historii przeprowadzonej przez grupę artystyczną „Rekonstrukto”.
Rekonstrukcja - „Powstanie ’44. Bitwa o Polskę”, przywołała wydarzenia z powstania warszawskiego i pozwoliła uczniom na lepsze zrozumienie i odczucie atmosfery tamtych wydarzeń. Podczas występu uczniowie mieli okazję przyjrzeć się replikom sprzętu bojowego i wyposażenia, które były wierną reprodukcją używanych przez żołnierzy narzędzi w czasie powstania.
Ciekawe i barwne opowieści prowadzących połączone z pokazem i udziałem publiczności wywołały spore zainteresowanie. Było to nie tylko fascynujące doświadczenie, ale i lekcja patriotyzmu oraz szacunku dla bohaterów tamtych czasów. Dzięki takim spotkaniom historia staje się bardziej zrozumiała dla młodego pokolenia i inspiruje ich do refleksji nad znaczeniem wolności.
12
"W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH"- HARTOWANIE ORGANIZMU
16.01.2025"W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH"- hartowanie organizmu podczas lekcji wychowania fizycznego.
Opiekun: Pani Marta Bonisławska
Rejonowa Olimpiada Zdrowia PCK z Biedronką 2025
10.01.202532. edycja Olimpiady Zdrowia PCK z Biedronką – trwa rywalizacja!
Z radością informujemy, że w tegorocznej edycji Olimpiady Zdrowia PCK z Biedronką udział wzieło aż 21 982 uczniów z całej Polski! Wśród nich 12 813 reprezentuje szkoły średnie, a 9169 szkoły podstawowe. Olimpiada promuje zdrowy styl życia, zasady zrównoważonego żywienia i aktywność fizyczną wśród dzieci i młodzieży. Konkurs składa się z czterech etapów: szkolnego, rejonowego, okręgowego i finału. Obecnie uczestnicy przygotowują się do kolejnych zmagań, w których będą musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami w zakresie zdrowia i profilaktyki.
9 stycznia 2024 roku odbyła się w Nidzicy Rejonowa Olimpiada Zdrowia PCK z Biedronką. Naszą szkołę reprezentowała Ewa Szczepkowska, która zajęła IV miejsce. Gratulacje dla Ewy. Opiekunem był Waldemar Westerlich.
ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE
18.12.2024Z okazji Świąt Bożego Narodzenia pragnę złożyć serdeczne życzenia całej społeczności szkolnej. Niech ten wyjątkowy czas przyniesie Wam radość, spokój oraz wiele magicznych chwil spędzonych w gronie najbliższych. Życzę, aby nadchodzący rok był pełen sukcesów, inspiracji oraz nowych możliwości. Niech Boże Narodzenie napełni Wasze serca miłością i nadzieją, a świąteczny nastrój towarzyszy Wam przez cały rok. Wesołych Świąt!
DYREKTOR SZKOŁY
DLACZEGO WARTO CZYTAĆ?
17.12.2024Szanowni Rodzice!
Jestem nauczycielem bibliotekarzem i na co dzień zachęcam Państwa dzieci do czytania. Tym razem zwracam się do Państwa bezpośrednio z propozycją prostego wspólnego działania. Proszę się nie obawiać – nie będzie to wymagało jakichś żmudnych działań.
Jako rodzice często zastanawiamy się, co możemy robić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku rozwój i szczęście. Bywamy przytłoczeni przeróżnymi poradami i zaleceniami, nie zawsze mając czas na ich wdrażanie. Przesyt tych wszystkich możliwości i powinności tworzy wyrzuty sumienia i sprawia, że tracimy energię na rozmyślanie, zamiast skupić się na zwykłym, wartościowym spędzaniu czasu, który tak szybko ucieka.
Receptą na te problemy jest zwykłe, tradycyjne czytanie dzieciom książek. A gdy są starsze, to czytanie ich razem z nimi. Czytania nie trzeba planować ani się do niego przygotowywać. By czytać, nie musimy być kreatywni, wypoczęci ani w dobrym humorze. Po późnym powrocie z pracy, gdy jesteśmy zmęczeni i jest ciemno za oknem, wystarczy położyć się z dzieckiem i poczytać, łącząc coś wartościowego z odpoczynkiem oraz dobrym czasem również dla siebie. Tych 20 minut sprawi, że dzień będzie trochę lepszy, że zrobimy coś wykraczającego poza zwykłe obowiązki.
Wspólne czytanie jest naturalnym sposobem komunikacji i budowania rodzinnych więzi. To czas, w którym dziecko jest blisko Państwa, czuje się bezpieczne, ważne i naprawdę Państwa słucha. Świat, który znamy, nasze zasady i poglądy powstały m.in. w naszych domach, gdy rodzice lub dziadkowie i babcie czytali dzieciom bajki i legendy lub opowiadali historie.
Udowodniono, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności. Jest również antidotum na tak powszechne przebodźcowanie i trudności w skupieniu się.
Zresztą czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwijając umysł i wyobraźnię. Uczy koncentracji, odcinania się od bodźców, powiadomień w telefonach i szumu informacyjnego, na które dorastające pokolenie narażone jest jak żadne wcześniej.
Gdy dziecko jest starsze, wiedza i emocje wyniesione z książek wzmacniają pewność siebie, umożliwiają tak ważne u nastolatków mówienie „nie”. Wreszcie, w skali całego życia, czytanie daje szczęście. Statystycznie ludzie czytający książki są bardziej zadowoleni z życia, lepiej wykształceni, kreatywni, zajmują wyższe stanowiska i więcej zarabiają.
Jednocześnie dane są nieubłagane. Wynika z nich, że jeżeli dziecko nie wyniesie nawyku czytania z domu, to z reguły nie czyta dla przyjemności jako dorosły. Szkoła, biblioteka i rówieśnicy mogą pomagać rozwijać te zainteresowania, ale z reguły tworzy je rodzina. Utrzymanie nawyku czytania książek w obliczu tylu atrakcyjnych pożeraczy czasu i tak jest dla dzieci bardzo trudne. Ułatwiajmy im to, bo to jedna z najważniejszych kompetencji.
Dlatego serdecznie zapraszam do udziału w naszej akcji „Poczytajmy sobie”, która zachęca do czytania z dziećmi książek oraz rozmawiania na ich temat. Ze swojej strony obiecuję zadbać o własną część, ułatwiając udział w maksymalnym stopniu: zachęcając Państwa dziecko oraz proponując odpowiednie książki i materiały.
Mam nadzieję na udaną współpracę i życzę mile spędzonego czasu z książką.
Z wyrazami szacunku
Państwa biblioteka szkolna
Poczytajmy_sobie_____prezentacja.pdf
Roztrzygnięcie konkursu na Kartkę Bożonarodzeniową 2024
16.01.2025Roztrzygnięcie konkursu na Kartkę Bożonarodzeniową
Grupa I
Daryna Szerniavka
Amelia Janiak
Zosia Paczyńska
Wyróżnienie Agnieszka Jońska
II grupa
Nadia Dzięgielewska
Kinga Jońska
Jakub Sachanowski
Organizator Marta Bonisławska
URODZINY MARSZAŁKA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W JANOWIE
10.12.202410 grudnia 2024 roku o godzinie 11.00 w Szkle Podstawowej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego odbył się uroczysty apel poświęcony 157 rocznicy urodzin patrona szkoły.
Montaż słowno-muzyczny, w wykonaniu uczniów klasy V, przypomniał zasługi Józefa Piłsudskiego dla naszej ojczyzny i jego rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodłegłości.
Zwycięzcom szkolnego konkursu "Życie i działalnośc Józefa Piłsudskiego" zostały wręcznone nagrody przez Przewodniczącą Rady Rodziców p. Dorotę Piasecką.
I miejsce - Dawid Ładziński
II miejsce (exaequo) - Marcin Kobyliński, Dorian Dzięgielewski
III miejsce - Kacper Zybert
W ostatniej części uroczystości, wybrani uczniowie klas IV-VIII, przeczytali życzenia urodzinowe skierowane do patrona szkoły, zredagowane przez nich w języku angielskim.
Myślę, że Marszałek Józef Piłsudski byłby dumny z uczniów naszej szkoły.
Organizatorzy: p. A. Piasecka, p. D Kamińska, p. K. Pisarski. p. A. Auguścik
WIELOBOJE SPRAWNOŚCIOWE DZIECI - NIDZICA 2024
10.12.20249 grudnia 2024 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Powiatowych Wielobojach Sprawnościowych w Nidzicy. Zawodnicy startowali w czterech konkurencjach: trójskok z miejsca, rzut piłką lekarską, bieg 4×10 i brzuszki. Wszyscy wykazali się dużą wolą walki i zaangażowania. Naszą szkołę reprezentowali: Anna Borowa, Halina Ciesielska, Nadia Dzięgielewska , Maja Kobylińska, Stanisław Czyżewski, Bartosz Słowik, Dorian Dzięgielewski i Marcin Kobyliński. Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale. Opiekę nad uczniami sprawowali Marta Bonisławska i Waldemar Westerlich.
10
Gminne Zawody Sprawnościowe klas IV-VIII
06.12.2024Już poraz 14 w naszej szkole odbyły się Gminne Zawody Sprawnościowe. W zawodach uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Janowie i Szkoły Podstawowej z Muszak. Zawodnicy startowali w Wielobojach Sprawnościowych wg grup klasowych. Każda drużyna składała się z 2 dziewcząt i 2 chłopców. Klasa, która zdobyła najwięcej punktów łącznie, wygrywała. Słodkie nagrody ufundowane przez Urząd Gminy w Janowie wręczył uczniom Wójt Gminy Janowo - Pan Mateusz Jaroszewski. Zawody przygotowali i przeprowadzili Marta Bonisławska i Waldemar Westerlich - nauczyciele ze szkoły w Janowie, Rajmund Kobyliński - nauczyciel ze Szkoły Podstawowej z Muszak i Krzysztof Chmieliński - pracownik Urzędu Gminy w Janowie.
WSZYSTKIM ZAWODNIKOM GRATULUJEMY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
13Gminne Zawody Sprawnościowe ,,Od przedszkola do klasy III"
5 grudnia 2024 roku w naszej szkole odbyły się zawody sportowe, które miały charakter integracyjny. Uczniowie z przedszkola i klasy „0” rywalizowali na zorganizowanym torze przeszkód. Następnie dzieci z klas I-III startowali w Wielobojach Sprawnościowych. Wszyscy startujący wykazali się dużym zaangażowaniem w rywalizacji, a na koniec otrzymali słodkie nagrody ufundowane przez Urząd Gminy w Janowie, które zostały wręczone przez Wójta Gminy Janowo Pana Mateusza Jaroszewskiego.
10
ZAPROSZENIE
06.12.2024SZANOWNI PAŃSTWO
Mamy zaszczyt zaprosić na uroczystość
157 rocznicy urodzin
patrona naszej szkoły
Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego
Spotkanie odbędzie się 10 grudnia 2024 roku
o godzinie 11.00 w naszej szkole
Organizatorzy:
p. A. Piasecka,
p. D. Kamińska,
p. K. Pisarski
Szkoła Podstawowa w Janowie przystąpiła do akcji szlachetna Paczka
25.11.2024W tym roku po raz kolejny Szkoła Podstawowa w Janowie przystąpiła do akcji Szlachetna Paczka. Wspierać będziemy samotną mamę, jej dwie małe córeczki oraz ich babcię. Dary, które zostały podzielone na poszczególne klasy, możemy przynosić do szkoły od dziś tzn. od 25 listopada do 11 grudnia 2024 r.
Rada Rodziców
Dzień Świętego Mikołaja
29.11.20246 grudnia co roku obchodzimy Dzień Świętego Mikołaja, który jest związany z tradycją chrześcijańską. W katolicyzmie i prawosławiu tego dnia wspomina się świętego biskupa z Miry, który według wierzeń wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym. Zgodnie ze zwyczajem wieczorem dnia poprzedzającego lub nocą z 5 na 6 grudnia święty Mikołaj (osoba za niego przebrana) przynosi dzieciom prezenty. Jeszcze 200 lat temu było to jedno z najważniejszych na ziemiach polskich. Aktualnie tradycja nieco straciła na znaczeniu – podarunki wręczamy sobie głównie w Wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia. W mikołajki dzieci otrzymują tylko drobne upominki, przede wszystkim słodkości.
ZESPÓŁ PROMOCJI ZDROWIA
9
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Archiwum Aktualności
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
- 15.02.2023
"Edukacja wielojęzyczna – konieczność transformacji edukacji"
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego, ustanowione przez UNESCO podczas 30. Sesji Konferencji Generalnej 17 listopada 1999 roku. Odsyła do tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w Dhace w Bangladeszu. Podczas pokojowej demonstracji 21 lutego 1952 roku zginęło pięciu studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Data ta ma nie tylko upamiętniać przywołane wydarzenia, ale także przypominać o różnorodności językowej, o tym, iż język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Obchody święta zwracają uwagę na potrzebę troski o język ojczysty, jego promocję, ochronę różnorodności językowej jako źródła dziedzictwa kulturowego. Podstawowym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest zwiększanie świadomości znaczenia języka i kultury, budowanie porozumienia ponad podziałami, pokoju oraz dbałości o wspólne działania oparte na zrozumieniu, tolerancji i dialogu.
To nadzwyczajne wydarzenie, które postanowiliśmy uczcić w sposób szczególny dzisiaj w naszej szkole. Z tej okazji uczniowie klas V – VIII wzięli udział w szkolnym Projekcie edukacyjnym „Zaprzyjaźnić się z językiem”. Jego celem było uwrażliwienie dzieci na piękno ojczystego języka. Działania projektowe przywidywały pisanie, mówienie, recytowanie.
Program Dnia Języka Ojczystego w Szkole Podstawowej
w Janowie
(termin: 20-21.02.2023 roku)
Poniedziałek
1. Klasa VI - dyktando ortograficzne - Co wspólnego mają ze sobą gżegżółka i chsząszcz?
2. Klasa V - film "Historia języka polskiego"
3. Klasa VII - "Ortografia może być przyjemna" - lekcja z uśmiechem
Wtorek
1. Klasa VII -VIII - Quiz poprawności językowej, ortograficznej i interpunktycyjnej.
2. Klasa VII - Inscenizacja "Uczymy się godać"
„Poprawna polszczyzna”- Lesław Kuczynski
Mądrze gada, czy też plecie,ma swój język Polak przecie.
Tośmy już Rejowi dłużni,że od gęsi nas odróżnił.
Rzeczypospolitej siław jej języku również tkwiła…
Dziś kruszeje ta potęga,dziś z angielska Polak gęga…
Pierwszy przykład tezy tej:zamiast dobrze, jest OK!
Dalej iść śladami tymi,to nie twarz dziś masz a IMAGE!
Co jest w stanie nas roztkliwić?Nie życiorys czyjś, lecz CV!
Gdzie byś chciał być w życiu, chłopie?
Nie na czubku lecz na TOPie!
Tak Polaku gadaj wszędy,będziesz modny… znaczy TRENDY!
I w tym trendzie ciągle trwaj,nie mów żegnam, mów BYE BYE!
Gdy ci nietakt wyjdzie spory,nie przepraszaj, powiedz SORRY!
A gdy elit chcesz być bliżej,to nie Jezu mów, lecz JESUS!
Dobry Boże, trap się trap…
Dziś nie knajpa już, lecz PUB!
No, przykładów dosyć, zatem trzeba skończyć postulatem (bo gdy język rani uszy, to jest o co kopie kruszyć).
Więc współcześni poloniści:walczcie o to niech się ziści (żeby wbrew tendencjom modnympolski znów był siebie godny).
Angielskiemu nie ubędziekiedy polski polskim będzie…ja z zachwytu będę piał: SUPER, EXTRA, COOL i WOW!
Koordynator: p. Aleksandra Piasecka
4
19 LUTEGO - ROCZNICA URODZIN MIKOŁAJA KOPERNIKA
- 19.02.2023
W niedzielę (19.02.2023 roku) obchodzić będziemy 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika wybitnego astronoma i twórcy teorii heliocentrycznej. Senat RP, pragnąc upamiętnić znamienitego uczonego, który zmienił postrzeganie świata, ustanowił rok 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika.
Włączając się w obchody tego wyjątkowego jubileuszu w naszej szkole zorganizowano warsztaty pod hasłem ,,Urodziny Mikołaja Kopernika”. Zaangażowani w projekt uczniowie przygotowali dla swoich kolegów wiele prezentacje multimedialne. Uczestnicy mieli możliwość poznania życiorysu wybitnego astronoma, założeń teorii heliocentrycznej oraz ciekawostek dotyczących Układu Słonecznego. Uczniowie klas VI-VIII pisali na zajęciach języka polskiego życzenia urodzinowe dla Mikołaja Kopernika. Honory gospodarza pełnił p.Krzysztof Pisarski.
Karta urodzinowa dla Mikołaja Kopernika
Drogi Mikołaju Koperniku
z okazji Twych urodzin,
dziś życzymy Tobie,
abyś po orbitach Wszechświata
mógł krążyć swobodnie!
Bo astronom z Ciebie wielki,
Życzymy Ci więc wiecznej
w naszej pamięci potęgi4MIKOŁAJ KOPERNIK (19.02.1473 - 24.05.1543)
Polski astronom, urodzony w 1473 r. w Toruniu przy ul. św. Anny (obecnie: Kopernika). W latach 1491-1495 studiował w Krakowie, a następnie we Włoszech (Bolonia, Padwa, Ferrara). W 1503 doktoryzował się z prawa kanonicznego. Po powrocie do Polski mieszkał w Lidzbarku Warmińskim, Fromborku (1510), Olsztynie (1520-1521, w czasie wojny polsko-krzyżackiej). Opracował heliocentryczny model Układu Słonecznego, według którego Słońce znajduje się w centrum, Ziemia jest planetą i podobnie jak pozostałe planety obiega Słońce po orbicie kolistej. Jego teoria została opublikowana w 1543 r. w księdze De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich). Mimo zadedykowania dzieła ówczesnemu papieżowi, nie została przychylnie przyjęta przez Kościół, a nawet umieszczono ją w 1616 r. w indeksie ksiąg zakazanych. Teoria Kopernika wpłynęła na sposób patrzenia na miejsce Ziemi i człowieka we Wszechświecie i stała się podstawą rozwoju nauk ścisłych. Określa się ją mianem "rewolucji kopernikańskiej". Z idei Kopernika wywodzi się późniejsza zasada ko smologiczna, zwana także zasadą kopernikańską, według której część Wszechświata dostępna obserwacjom nie różni się od jego pozostałych części. W wersji uogólnionej przyjmuje się, że żaden punkt we Wszechświecie nie jest wyróżniony.Kopernik był także matematykiem, lekarzem, prawnikiem, ekonomistą, publikował prace o reformie monetarnej i sformułował prawo, iż "gorszy pieniądz wypiera z rynku lepszy". Imię Kopernika nadawano sondom kosmicznym, instytucjom i obiektom na ciałach niebieskich. Noszą je m.in.: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk (CAMK), Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
p. Krzysztof Pisarski,
p. D. Kamińska,
p. M. Renda,
p. A. Pisasecka
23.02.2023 - OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ
- 17.02.2023
W XXI wieku można zaobserwować wyraźny wzrost występowania depresji wśród młodych osób. W związku z przypadającym 23 lutego 2023 r. Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją p. Joanna Domżalska przeprowadziła 15 lutego multiwykłady interakcyjne w formie wykładu, prezentacji multimedialnej oraz dyskusji w klasie IV i VII. Tematem spotkań był narastający problem, jaki dotyka coraz więcej uczniów, a więc depresja wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Zajęcia miały na celu zwiększenie świadomości w zakresie problemu, jakim jest depresja młodzieńcza; omówienie symptomów, które są dla niej charakterystyczne przyczyniają się do rozwinięcia; przekazanie informacji o tym, jak można pomóc osobie z depresją; uświadomienie, jak należy rozmawiać z taką osobą; przekazanie informacji o tym, gdzie można zwrócić się o pomoc.
.
p.J. Domżalska.p. A. Tobojka
Niezauważalna depresja
Depresja to poważna choroba. Najczęściej jej pierwsze objawy pojawiają się w okresie dorastania, który jest bardzo wrażliwym i szczególnym czasem w życiu człowieka. Depresja w tym okresie może bardzo utrudnić funkcjonowanie i znacząco wpłynąć na przyszłość chorej osoby. Zachęcamy do obejrzenia filmu, który nas szczególnie uwrażliwi na pierwsze, nieoczywiste objawy depresji u młodzieży.
Dorota Kamińska
Joanna Domżalska
Agnieszka Tobojka
„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”
- 12.02.2023
Zwyczaj jedzenia słodkich pączków pojawił się w Polsce około XVII wieku, ale wtedy jesz cze wyglądały nieco inaczej niż obecnie. Miały w środku ukryty orzeszek, a ten, kto trafił na taki pączek, miał cieszyć się dostatkiem, szczęściem i powodzeniem. Tradycja do dziś nakazuje, aby w Tłusty Czwartek zjeść choć jednego pączka. Kto tego nie zrobi, temu do końca roku nie będzie się wiodło. Zwyczaj jedzenia słodkich pączków pojawił się w Polsce około XVII wieku, ale wtedy jeszcze wyglądały nieco inaczej niż obecnie. Miały w środku ukryty orzeszek, a ten, kto trafił na taki pączek, miał cieszyć się dostatkiem, szczęściem i powodzeniem. Tradycja do dziś nakazuje, aby w Tłusty Czwartek zjeść choć jednego pączka. Kto tego nie zrobi, temu do końca roku nie będzie się wiodło.
WYCHOWAWCY KLAS
2Fabryka wypieków w klasie "0"
2
Szkoła Podstawowa w Janowie uzyskała Certyfikat za upowszechnianie wiedzy z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania
- 14.02.2023
Szkoła Podstawowa im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego została wpisana do Rejestru Placówek Innowacyjnych za aktywną realizację projektów oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii nauczania.
Dyrektor szkoły
Przysłowia o lutym: znane bardziej i mniej
- 12.02.2023
Luty jestem!
Jak to luty,
mam płaszcz gruby,
ciepłe buty,
lodowe włosy,
lodowate uszy.
Autor: Teresa Ferenc
Luty to nie tylko czas miłości, walentynek, w tym okresie obchodzimy także ważne święto związane z naszym dziedzictwem kulturowym! Przypomina nam ono o pięknie polszczyzny, a mowa o… Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego! Obchodzimy go 21 lutego. Z tej okazji warto choć trochę rozszerzyć swoją świadomość językową i wiedzę, przyglądając się wierszom oraz przysłowiom związanym z drugim miesiącem roku.
„Czasem luty się zlituje, że człek prawie wiosnę czuje; Ale czasem tak się zżyma, że człek prawie nie wytrzyma”. Samuel Adalberg, „Księga przysłów, przypowieści i wyrażeń przysłowiowych polskich”
„Gdy ciepło w lutym, zimno w marcu bywa. Długo trwa zima, to jest niewątpliwa”. Samuel Adalberg, „Księga przysłów…”
„Kiedy kot w lutym na słonku się grzeje, musi w marcu zajść na przypiecek”. Samuel Adalberg, „Księga przysłów…”
„Lutek bywa różnie zmienny: pół zimowy, pół wiosenny”. Samuel Adalberg, „Księga przysłów…”
„Gdy luty z burzami, prędko wiosna przed nami”. Danuta Masłowska, Włodzimierz Masłowski, „Przysłowia polskie i obce”
„Kiedy luty nie wymrozi, to maj śniegiem nam pogrozi”. Danuta Masłowska, Włodzimierz Masłowski, „Przysłowia…”
p. Aleksandra Piasecka,
p. Dorota Kamińska
„Dzień Zakochanych” czyli „Walentynki”
- 08.02.2023
14 lutego prawie na całym świecie obchodzi się wyjątkowe święto „Dzień Zakochanych” czyli „Walentynki”. Patronem tego święta jest Św. Walenty. Chodź o jego życiu wiemy niewiele, to jest najbardziej znanym i popularnym świętym. Obecnie jest to święto radości i przekazywania sobie miłych życzeń,i serdecznych słów. Obdarowujemy się kolorowymi kartkami, słodyczami, kwiatkami i maskotkami. Zgodnie z tradycją w naszej szkole Samorząd Uczniowski zorganizuje Pocztę Walentynkową dla uczniów naszej szkoły. We wtorek 14 lutego przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oficjalnie otworzą skrzynkę z listami i rozdadzą wszystkie Walentynki .
SAMORZĄD UCZNIOWSKI
Czekamy na kartki i listy!!!!!!!!!
Ogłoszenie
- 13.02.2023
Koszt obiadów w marcu 2023 r. wynosi 115 zł (23 x 5 zł=115 zł). Wpłaty należy dokonać do 28.02.2023r.
Za niewykorzystane w danym miesiącu posiłki przysługuje odpis, który rozliczany jest w następnych miesiącach.
Warunkiem dokonania odpisu jest wcześniejsze odwołanie posiłku – powyżej 3 dni nieobecności ucznia w szkole. Tylko na tej podstawie powstała nadpłata może być zaliczona na poczet opłaty na następny miesiąc. Odwołanie posiłku należy zgłosić w sekretariacie szkoły do godz. 8:30. Wpłat za obiady należy dokonać na konto Szkoły Podstawowej w Janowie – nr 96 8834 1019 2003 0100 3291 0001.
DYREKTOR SZKOŁY
Ogłoszenie
- 11.02.2023
Informujemy, że KRUS, w ramach działań na rzecz zmniejszenia liczby wypadków i chorób zawodowych rolników organizuje IV edycję Ogólnopolskiego Konkursu na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym pod hasłem: "Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy".
Uczestnikami Konkursu mogą być dzieci urodzone w latach 2008-2012, których przynajmniej jeden z rodziców/ opiekunów prawnych podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w okresie przyjmowania zgłoszeń do konkursu.
Szczegółowe informacje w załączniku rymowanki.pdf
Pani Małgorzata Słomkowska-Dyrektor szkoły
BEZPIECZNY INTERNET
- 01.02.2023
Zostały przeprowadzone warsztaty edukacyjne z okazji Międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu, którego obchody przypadały na 9 lutego. W ramach przedsięwzięcia uczniowie brali udział w zajęciach on-line, wysłuchali fragmentów książki „Sieciaki - Misja: Bezpieczny internet”, autorstwa Łukasza Wojtasik oraz wykonali prace plastyczne.
organizatorzy:
p. K. Pisarski,
p. D. Kamińska,
p. J. Domżalska,
p. M. Bonisławska
SZKOLNY KONKURS BIBLIJNY DLA UCZNIÓW KLAS V-VIII SZKOŁY PODSTAWOWEJ - 2023
- 08.02.2023
Temat konkursu: „Ewangelia wg św. Łukasza"
Cele konkursu:
-
Zachęcenie dzieci i młodzieży do pogłębienia znajomości Pisma Świętego.
-
Propagowanie wartości moralno-etycznych zawartych w Biblii.
-
Kształtowanie umiejętności samodzielnego zdobywania i poszerzania wiedzy biblijnej.
-
Stworzenie dzieciom możliwości współzawodnictwa oraz rozwijania swoich uzdolnień.
-
Promowanie osiągnięć uczniów.
Oto wyniki konkursu:
I miejsce - Aleksander Mierzejewski
II miejsce - Anna Zdyb
-
II Ogólnopolski konkurs plastyczny ''Kartka Urodzinowa dla Mikołaja Kopernika''
- 30.01.2023
Serdecznie zapraszamy naszych uczniów do wzięcia udziału w indywidualnym konkursie plastycznym dotyczącym Mikołaja Kopernika "Kartka Urodzinowa dla Mikołaja Kopernika".
W tym roku wyjątkowym, ponieważ obchodzimy 550 rocznicę urodzin astronoma.
Konkurs jest rozgrywany dla 3 grup: klasy 1-3, klasy 4-6 oraz klasy 7-8.
Wszystkie szczegóły znajdują się w załączniku w regulaminie.
Pracę wraz z podpisaną zgodą proszę o dostarczenie - Pani Marcie Bonisławskiej do 8 lutego 2023r.
Prace A3 lub A4 mogą być wykonane dowolną techniką plastyczną (np. ołówek, kredka, farby plakatowe, akwarela, tempera, pastele suche, pastele olejne, collage).
Do konkursu dopuszcza się wyłącznie formy plastyczne płaskie i trwałe. Prace powinny być wykonane na papierze typu brystol. Proszę o przeczytanie dokładne krótkiego regulaminu w załączniku poniżej.
Do dzieła!
Organizatorzy: p. M. Bonisławska,
p. K. Pisarski,
p. D. Kamińska
DZIAŁANIA ZESPOŁU PROMOCJI ZDROWIA W II SEMESTRZE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
- 01.02.2023
W II semestrze roku szkolnego 2022/2023 pragniemy skupić się na przekazywaniu wiedzy dotyczącej ogólnych zasad zdrowego odżywiania oraz zdrowego stylu życia. Chcemy motywować uczniów do zadbania o aktywność ruchową, zdrowe odżywianie oraz zdrowie psychiczne. Chcemy uczulić dzieci w temacie szkodliwości dla zdrowia nadużywania produktów zbyt słodkich i zbyt słonych. Będziemy w klasach młodszych i starszych pogłębiać wiedzę na temat niezbędnych witamin i mikroelementów. Będziemy wdrażać program "Pozytywna Uwaga”, którego celem jest budzenie w uczniach postawy akceptacji siebie.
Życzymy całej naszej społeczności dużo zdrowia i uśmiechu.
OGŁASZMY KONKURS DLA KLAS IV-VIII
Samorząd Uczniowski wraz z zespołem Promocji Zdrowia organizuje konkurs na najzdrowszą klasę 4-8. Celem konkursu jest zmotywowanie uczniów do zadbania o swoje zdrowie zwłaszcza w czasie zimowo-wiosennym. Liczymy na to, że te działania zaowocują zmianą nawyków na prozdrowotne.
Konkurs potrwa od lutego 2023 r. do końca maja 2023 r. Będzie polegał na przygotowaniu przez klasę filmiku lub prezentacji, w której uczniowie przedstawią, w jaki sposób dbali przez ten czas o swoje zdrowie.
Druga część konkursu to wymyślenie hasła, nazwy dla konkursu. Klasy podadzą swoje propozycje i wybrane hasło będzie nazwą konkursu. Propozycje haseł należy oddać do 20 lutego 2023.
Liczymy na Wasze zaangażowanie. Bądźmy zdrowi!
Koordynator Zespołu Promocji Zdrowia
Przegońmy wspólnie smutek ze szkolnych korytarzy! Przed nami: luty i marzec miesiące pozytywnych uwag:
- tworzenie Mapy Mocy Klasy wspólne;
- odkrywanie talentów rozmowy o naszych wartościach;
- Radar Kompetencji Społecznych;
- Alfabet Pozytywnej Uwagi;
- Świadectwo Pozytywnej Uwagi oraz wiele, wiele innych!
Więcej o akcji, a także ciekawe rozmowy na temat chwalenia na: www.pozytywnauwaga.pl
Jak działa stres na odżywianie?
Stres stymuluje potrzebę uzupełniania poziomu serotoniny (popularnie nazywanego hormonem szczęścia), która jest jednym z najważniejszych neuroprzekaźników w mózgu odpowiedzialnym za procesy zasypiania, kontrolę nastroju i samopoczucia. Poziom serotoniny ma także wpływ na potrzeby seksualne i apetyt.
Pod wpływem napięcia jej poziom w mózgu spada, więc im dłużej pozostajemy pod wpływem stresu, tym trudniej jest naszemu organizmowi odbudować zapas serotoniny. W trakcie spożywania posiłku jej poziom rośnie, wobec tego poprawia się nasze samopoczucie.
Wzrost albo redukcja spożywania pokarmu w sytuacji stresowej zależy od rodzaju stresora i aktywowanego układu nerwowego. Sytuacje stresowe zagrażają dobrostanowi, dlatego człowiek dąży do zminimalizowania uczucia napięcia, wykorzystując wszelkie dostępne mu sposoby. Badania wskazują na to, że stres i towarzyszące mu negatywne emocje nasilają apetyt.
Mechanizmy emocjonalnego jedzeniaStres lub negatywne emocje mogą osłabić (odhamować lub ponownie uruchomić) samokontrolę w zakresie narzuconych sobie ograniczeń przyjmowania pokarmu. Podczas niedojadania organizm nie może odróżnić narzuconych przez siebie ograniczeń żywieniowych od prawdziwych i zachowuje się jak w trybie głodu: tempo przemiany materii spowolnione (anabolizm), a głód i apetyt podwyższony. Wynikiem tego jest to, że osoby na diecie rozwijają intensywne odczucia deprywacji (pozbawienia), co czyni je bardzo podatnymi na jej porzucenie. Może to szczególnie dotyczyć czasu oddziaływania stresu na organizm. Rzeczywiście, pod wpływem stresu albo po wywołaniu negatywnych emocji, badani wykazywali zwiększenie spożycia pokarmu w porównaniu do osób nie będących na diecie.
Dieta uważana jest za czynnik ryzyka dla zwiększonej skłonności do emocjonalnego jedzenia. Wpływ stresu na apetyt u ludzi jest bardzo zróżnicowany.
Żywienie emocjonalne charakteryzuję się tym, że negatywne emocje nasilają konsumpcje głównie pokarmów wysokoenergetycznych (o dużej zawartości cukru i tłuszczu). Przykładowe stwierdzenia używane w wymiarach mierzących skłonność do żywienia emocjonalnego m. in. to:
-„Kiedy czuję się samotny, pocieszam się jedzeniem”,
-„Kiedy jest mi smutno, często się objadam”.
To nie emocje wpływają na zwiększenie ilości spożywanych pokarmów,
tylko brak umiejętności regulacji emocji w inny sposób niż poprzez sięganie po jedzenie.
Wyróżniamy dwa typy emocjonalnego przejadania się:
-Napadowe (częściej dotyczy kobiet).
-Kompulsywne objadanie się.
Nadmiar jedzenia prowadzi do swego rodzaju otępienia. Osoba podczas napadu objadania się jest nieco oderwana od rzeczywistości, odgradza się od ludzi, nie doświadcza żadnych uczuć, po parunastu minutach przestaje wręcz cieszyć się smakiem jedzenia.
Badania także wykazują, że istnieje zależność pomiędzy nawykami żywieniowymi a poziomem odczuwanego stresu zawodowego. Stres odczuwany na skutek wysokich wymagań w pracy oraz przeciążenia ilościowego wiąże się z przejadaniem.
Ale możemy nauczyć się zmieniać nasz stan energetyczny i emocjonalny. Podnosić poziom pobudzenia m.in. poprzez aktywność fizyczną, słuchanie głośnej muzyki albo go obniżać np. biorąc relaksującą kąpiel, idąc na spacer, medytując.
Możemy również nauczyć się poprawiać sobie humor. Należy wzmacniać emocje pozytywne, wyciszać się lub usuwać z obszaru świadomości emocje negatywne.Konsumpcja żywności nie spełnia tylko funkcji zaspokojenia głodu fizjologicznego oraz dostarczenia niezbędnych składników pokarmowych do organizmu. Pokarmy często stają się szybką metodą na zaspokojenie potrzeb emocjonalnych.
Niektóre składniki żywności takie, jak witaminy, zwłaszcza z grupy B, niektóre kwasy tłuszczowe, dobre węglowodany, a także kofeina wpływają korzystnie na poprawę nastroju człowieka. Zwiększają one syntezę neuroprzekaźników (dopaminy i serotoniny) poprzez co poprawiają humor i samopoczucie człowieka.
Pamiętamy jednak, że nadmierne jedzenie prowadzi do rozwoju nadwagi i otyłości, które skutkuję występowaniem obniżonego nastroju, a nawet stanów depresyjnych. Dlatego jest bardzo ważne aby dbać o prawidłową, dobrze zbilansowaną dietę i wprowadzać pozytywne zmiany w stylu życia.
KONKURS FOTOGRAFICZNO – PLASTYCZNY "MÓJ PRZYJACIEL I JA"
- 27.01.2023
MÓJ PRZYJACIEL I JA
KONKURS FOTOGRAFICZNO – PLASTYCZNY
Dla kogo? – Dla dzieci od 4 do 15 lat!
Kiedy? – 1 lutego – 31 marca 2023 roku
Gdzie? – Szkoła Podstawowa w Janowie, ul. Chorzelska 21
Rozstrzygnięcie konkursu: kwiecień 2023„Nie idź za mną, bo nie umiem prowadzić. Nie idź przede mną, bo mogę za Tobą nie nadążyć. Idź po prostu obok mnie i bądź moim przyjacielem”.
Albert Camus
Przyjaźń jest wartością bezcenna, a doceniamy ją zwłaszcza teraz kiedy tak bardzo brakuje nam bliskości i wtedy okazuje się, że właśnie przyjacielowi – a może być nim ktoś z rodziny: siostra, brat, ciocia, mama, lub ukochane zwierzę, a czasem ukochana maskotka lub też ktoś wymyślony – komu powierzamy najgłębsze tajemnice naszego życia.
Namawiamy Was do narysowania, namalowania (wszelkie techniki plastyczne są dopuszczone) lub sfotografowania autoportretu z przyjacielem i przesłania zdjęć tych prac do 31 marca 2023 roku na adres e-mail: janowo_g2@interia.pl.
Organizatorzy:
p. Anna Kacprowicz
p.Dorota Kamińska,
p. Marta Bonisławska
Konkurs Strzelecki - Janowo 2023
- 26.01.2023
26 stycznia 2023 roku - podczas ferii zimowych - w Szkole Podstawowej w Janowie odbył się Konkurs Strzelecki z broni pneumatycznej. Organizatorami byli: Szkoła Podstawowa im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie i Gminny Ośrodek Kultury w Janowie. Broń dostarczył LOK z Nidzicy. Uczniowie strzelali w pozycji leżącej z odległości 10 m.
Wyniki Konkursu Strzeleckiego:
I miejsce – Noemi Malinowska
II miejsce – Kacper Zybert
III miejsce – Wiktoria Zygnerska
Nagrody ufundowane przez Szkołę Podstawową im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie wręczył Wójt Gminy Janowo Grzegorz Napiwodzki. Wszyscy mogli liczyć na fachową pomoc p. M. Kierzkowskiego, p. W. Szymańskiego i p. J. Zareckiego. Zawodnicy świetnie się bawili, a każde trafienie w czarne pole było powodem radości i dumy. Najbardziej cieszyli się chyba najmłodsi, którzy podeszli do tego bardzo emocjonalnie. Nieważne, że nie wszyscy trafili w środek. Liczyła się rywalizacja i możliwość sprawdzenia swoich niewielkich jeszcze umiejętności (dla większości dzieci był to pierwszy kontakt ze strzelectwem). Konkurs miał na celu również integrację dzieci i młodzieży. Po konkursie strzeleckim odbyły się rozgrywki sportowe w sali gimnastycznej.
Dziękujemy za pomoc w organizacji Konkursu Strzeleckiego Panom z LOK Nidzica: Markowi Kierzkowskiemu, Witoldowi Szemplińskiemu i Janowi Zareckiemu.
Koordynator: Małgorzata Słomkowska- Dyrektor szkoły
11Fotorelacja: p. M. Bonisławska
Dzień Babci i Dziadka w Szkole Podstawowej w Janowie 2023
- 23.01.2023
„To, czego dzieci potrzebują, w obfitości dostarczają dziadkowie. Dają bezwarunkową miłość, dobroć, cierpliwość, poczucie humoru, komfort, lekcje życia. Oraz, co najważniejsze, ciasteczka”.
Rudolph Giuliani
20 stycznia 2023 roku klasa „0” celebrowała Dzień Babci i Dziadka. Dzieci poprzez część artystyczną pt.: "Historia babci i dziadka" wyrażały szacunek, a także dziękowały i doceniały swoje Babcie i Dziadków za bezwarunkową miłość, ich troskę, poświęcony czas, opiekę, zabawę i życiową wiedzę. Dla Dziadków wiersz wyrecytowany przez wnuczka i zaśpiewana piosenka jest najbardziej wartościowym prezentem.
Zebrani goście z zachwytem podziwiali swoje pociechy występujące na scenie w tak niecodziennym wydaniu. Nie kryli łez wzruszenia i nagrodzili małych artystów gromkimi brawami. Po występie dzieci wręczyły swoim Dziadkom i Babciom własnoręcznie wykonane upominki i zaprosiły na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Dobry czas świętowania klasowej rodzinki z najbliższymi dziecięcym sercom, rodzicami, rodzeństwem i dziadkami z pewnością zostanie zapamiętany
W uroczystości brała udział Pani dyrektor Małgorzata Słomkowska składając wszystkim zebranym życzenia.
Koordynator projektu: Pani Anna Kacprowicz
3
Konkurs Plastyczny na Świąteczną Kartkę Bożonarodzeniową 2022
- 23.12.2022
Wyniki Konkursu Plastycznego na Świąteczną Kartkę Bożonarodzeniową 2022:
a) w kategorii klas I-III:
I miejsce-Nadia Dzięgielewska
II miejsce - Lena Lejk
III miejsce Maja Kobylińska
b) w kategorii klas IV-VIII:
I miejsce Anna Zdyb
II miejsce Zuzanna Piasecka
III miejsce Bartosz Szczepkowski
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.
Gratulujemy.
Organizator:
p. M. Bonisławska
4fotorelacja: p.M. Bonisławska
CHOINKA SZKOLNA 2023
- 07.01.2023
Nie ma w kalendarzu dni bardziej uroczystych, kiedy to tradycja łączy się ze współczesnością, a rodzinna przeszłość z teraźniejszością…
W sobotę 14 stycznia 2023 r. o godzinie 15.00 uczniowie, nauczyciele i rodzice przybyli na choinkę szkolną. Wszystkich zebranych przywitały Panie: Małgorzata Słomkowska (Dyrektor szkoły) i Marta Dzięgielewska (Przewodnicząca RR). W odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej rodzice wysłuchali koncertu współczesnych kolęd w wykonaniu uczniów klas: I, II, III, V.
Dzieci zaprezentowały następujące utwory:
- „Mój kochany Mikołaju”- klasa I;
- „Puk, puk, puk” – klasa I;
- „Wszystkie dzieci Mikołaju kochany” – klasa II;
- „Malusieńki Jezu” – klasa II;
- „Była noc” – klasa III;
- „A w karnawale” – klasa III;
- „Był pastuszek bosy” – klasa V.
Najbardziej wyczekiwanym punktem programu była wizyta Mikołaja, który z mnóstwem prezentów zawitał w nasze progi. Natomiast, żeby „uzupełnić akumulatory”, wszyscy mogli się posilić i ugasić pragnienie korzystając z bufetu przygotowanego przez Samorząd Uczniowski. Zabawę taneczną poprowadzili szkolni DJ-e: „Michał, Tobiasz i Ziomale”. Od 17.00 do 17.30 swoje umiejętności taneczne prezentowała młodzież klas: IV, VI, VII, VIII. Humory dopisywały wszystkim. Oprócz naszych uczniów, na parkiecie świetnie radziły sobie najmłodsze dzieci pod opieką swoich rodziców. Wszyscy wyglądali pięknie. Bawiliśmy się wspaniale, a czas minął szybko i przyjemnie. Największym zainteresowaniem cieszyła się odtańczona wspólnie belgijka. Zabawa zakończyła się o godzinie 20.00.
Na scenie występowali wszyscy w wieku od 3 do 15 lat.
Koordynatorzy: wychowawcy klas
3
SPOTKANIA PRZED FERIAMI Z POLICJANTEM
- 13.01.2023
Ferie zimowe to czas zabawy i odpoczynku od nauki. Dlatego Pan Marcin Łątkowski, dzielnicowy z rejonu Gminy Janowo, korzystając z tych ostatnich dni w przedszkolu (11.01.2023), zaś w szkole (13.01.2023) przeprowadził spotkania dotyczące bezpieczeństwa podczas ferii.
Funkcjonariusz omawiał z dziećmi, dlaczego zjeżdżanie na sankach, nartach ze wzniesień położnych w pobliżu akwenów lub dróg jest bardzo niebezpieczne. Poinformował również, że wchodzenie i ślizganie się po lodzie naturalnych akwenów oraz ślizganie się na ulicach gdzie istnieje niebezpieczeństwo wpadnięcia pod nadjeżdżające pojazdy jest zabronione. Przypominał, że rzucanie zbitym śniegiem lub śnieżką z kamieniem, może wyrządzić komuś krzywdę, a zdarzały się już takie sytuacje, kiedy to potrzebna była interwencja lekarza. Niebezpieczne jest również rzucanie śnieżkami w jadące samochody. Śniegowa kula może wybić szybę lub przestraszyć kierowcę, który w następstwie może wykonać niewłaściwy manewr i spowodować wypadek.
Dzielnicowy zwrócił uwagę, jak należy zachowywać się podczas pobytu w domu i poza nim bez opieki rodziców. Pan policjant zwrócił uczniom uwagę, że nie wolno przyjmować od obcych jakichkolwiek prezentów i słodyczy, oddalać się z obcym z miejsca zabaw czy wsiadać do pojazdów kierowanych przez nieznajomych. Upilał dzieci, aby podczas nieobecności rodziców w domu nikomu nie otwierały drzwi bez porozumienia się z rodzicami.
Ferie zimowe to przede wszystkim czas radości, wolności i swawoli. Aby minęły one szczęśliwie i bez przykrych „niespodzianek” rodzice oraz opiekunowie muszą również zadbać o bezpieczeństwo swoich dzieci.