ZEBRANIA Z RODZICAMI
17.01.2025DYREKTOR SZKOŁY PODSTAWOWEJ W JANOWIE
ZAPRASZA NA SPOTKANIE RODZICÓW DZIECI SZKOLNYCH.
SPOTKANIE ODBĘDZIE SIĘ 21 STYCZNIA 2025 ROKU (WTOREK)
O GODZINIE 16.00.
DYREKTOR SZKOŁY
I RADA PEDAGOGICZNA
Gminne Zawody w Halowej Piłce Nożnej 2025
20.01.202518 stycznia 2025 roku w sali sportowej w Jagarzewie odbyły się Gminne Zawody w Halowej Piłce Nożnej. Naszą szkołę reprezentowali chłopcy i dziewczęta w grupie klas IV-VI i VII-VIII. Wszyscy spisali się wzorowo zajmując I miejsca. Opiekunami uczniów byli nauczyciele: Marta Bonisławska, Waldemar Westerlich.
Gratulacje dla wszystkich.
8
CHOINKA SZKOLNA - 25.01.2025
10.01.2025Jedną z najbardziej oczekiwanych imprez w roku szkolnym jest uroczysta zabawa choinkowa, na której bawią się uczniowie szkoły wraz z rodzinami i zaproszonymi przyjaciółmi.
W tym roku choinka odbędzie się 25 stycznia 2025 roku. Tym samym otwierała ona symbolicznie okres ferii zimowych.
Rekonstrukcja „Powstanie ’44. Bitwa o Polskę”
17.01.202515 stycznia 2025 roku uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w żywej lekcji historii przeprowadzonej przez grupę artystyczną „Rekonstrukto”.
Rekonstrukcja - „Powstanie ’44. Bitwa o Polskę”, przywołała wydarzenia z powstania warszawskiego i pozwoliła uczniom na lepsze zrozumienie i odczucie atmosfery tamtych wydarzeń. Podczas występu uczniowie mieli okazję przyjrzeć się replikom sprzętu bojowego i wyposażenia, które były wierną reprodukcją używanych przez żołnierzy narzędzi w czasie powstania.
Ciekawe i barwne opowieści prowadzących połączone z pokazem i udziałem publiczności wywołały spore zainteresowanie. Było to nie tylko fascynujące doświadczenie, ale i lekcja patriotyzmu oraz szacunku dla bohaterów tamtych czasów. Dzięki takim spotkaniom historia staje się bardziej zrozumiała dla młodego pokolenia i inspiruje ich do refleksji nad znaczeniem wolności.
12
"W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH"- HARTOWANIE ORGANIZMU
16.01.2025"W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH"- hartowanie organizmu podczas lekcji wychowania fizycznego.
Opiekun: Pani Marta Bonisławska
Rejonowa Olimpiada Zdrowia PCK z Biedronką 2025
10.01.202532. edycja Olimpiady Zdrowia PCK z Biedronką – trwa rywalizacja!
Z radością informujemy, że w tegorocznej edycji Olimpiady Zdrowia PCK z Biedronką udział wzieło aż 21 982 uczniów z całej Polski! Wśród nich 12 813 reprezentuje szkoły średnie, a 9169 szkoły podstawowe. Olimpiada promuje zdrowy styl życia, zasady zrównoważonego żywienia i aktywność fizyczną wśród dzieci i młodzieży. Konkurs składa się z czterech etapów: szkolnego, rejonowego, okręgowego i finału. Obecnie uczestnicy przygotowują się do kolejnych zmagań, w których będą musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami w zakresie zdrowia i profilaktyki.
9 stycznia 2024 roku odbyła się w Nidzicy Rejonowa Olimpiada Zdrowia PCK z Biedronką. Naszą szkołę reprezentowała Ewa Szczepkowska, która zajęła IV miejsce. Gratulacje dla Ewy. Opiekunem był Waldemar Westerlich.
ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE
18.12.2024Z okazji Świąt Bożego Narodzenia pragnę złożyć serdeczne życzenia całej społeczności szkolnej. Niech ten wyjątkowy czas przyniesie Wam radość, spokój oraz wiele magicznych chwil spędzonych w gronie najbliższych. Życzę, aby nadchodzący rok był pełen sukcesów, inspiracji oraz nowych możliwości. Niech Boże Narodzenie napełni Wasze serca miłością i nadzieją, a świąteczny nastrój towarzyszy Wam przez cały rok. Wesołych Świąt!
DYREKTOR SZKOŁY
DLACZEGO WARTO CZYTAĆ?
17.12.2024Szanowni Rodzice!
Jestem nauczycielem bibliotekarzem i na co dzień zachęcam Państwa dzieci do czytania. Tym razem zwracam się do Państwa bezpośrednio z propozycją prostego wspólnego działania. Proszę się nie obawiać – nie będzie to wymagało jakichś żmudnych działań.
Jako rodzice często zastanawiamy się, co możemy robić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku rozwój i szczęście. Bywamy przytłoczeni przeróżnymi poradami i zaleceniami, nie zawsze mając czas na ich wdrażanie. Przesyt tych wszystkich możliwości i powinności tworzy wyrzuty sumienia i sprawia, że tracimy energię na rozmyślanie, zamiast skupić się na zwykłym, wartościowym spędzaniu czasu, który tak szybko ucieka.
Receptą na te problemy jest zwykłe, tradycyjne czytanie dzieciom książek. A gdy są starsze, to czytanie ich razem z nimi. Czytania nie trzeba planować ani się do niego przygotowywać. By czytać, nie musimy być kreatywni, wypoczęci ani w dobrym humorze. Po późnym powrocie z pracy, gdy jesteśmy zmęczeni i jest ciemno za oknem, wystarczy położyć się z dzieckiem i poczytać, łącząc coś wartościowego z odpoczynkiem oraz dobrym czasem również dla siebie. Tych 20 minut sprawi, że dzień będzie trochę lepszy, że zrobimy coś wykraczającego poza zwykłe obowiązki.
Wspólne czytanie jest naturalnym sposobem komunikacji i budowania rodzinnych więzi. To czas, w którym dziecko jest blisko Państwa, czuje się bezpieczne, ważne i naprawdę Państwa słucha. Świat, który znamy, nasze zasady i poglądy powstały m.in. w naszych domach, gdy rodzice lub dziadkowie i babcie czytali dzieciom bajki i legendy lub opowiadali historie.
Udowodniono, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności. Jest również antidotum na tak powszechne przebodźcowanie i trudności w skupieniu się.
Zresztą czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwijając umysł i wyobraźnię. Uczy koncentracji, odcinania się od bodźców, powiadomień w telefonach i szumu informacyjnego, na które dorastające pokolenie narażone jest jak żadne wcześniej.
Gdy dziecko jest starsze, wiedza i emocje wyniesione z książek wzmacniają pewność siebie, umożliwiają tak ważne u nastolatków mówienie „nie”. Wreszcie, w skali całego życia, czytanie daje szczęście. Statystycznie ludzie czytający książki są bardziej zadowoleni z życia, lepiej wykształceni, kreatywni, zajmują wyższe stanowiska i więcej zarabiają.
Jednocześnie dane są nieubłagane. Wynika z nich, że jeżeli dziecko nie wyniesie nawyku czytania z domu, to z reguły nie czyta dla przyjemności jako dorosły. Szkoła, biblioteka i rówieśnicy mogą pomagać rozwijać te zainteresowania, ale z reguły tworzy je rodzina. Utrzymanie nawyku czytania książek w obliczu tylu atrakcyjnych pożeraczy czasu i tak jest dla dzieci bardzo trudne. Ułatwiajmy im to, bo to jedna z najważniejszych kompetencji.
Dlatego serdecznie zapraszam do udziału w naszej akcji „Poczytajmy sobie”, która zachęca do czytania z dziećmi książek oraz rozmawiania na ich temat. Ze swojej strony obiecuję zadbać o własną część, ułatwiając udział w maksymalnym stopniu: zachęcając Państwa dziecko oraz proponując odpowiednie książki i materiały.
Mam nadzieję na udaną współpracę i życzę mile spędzonego czasu z książką.
Z wyrazami szacunku
Państwa biblioteka szkolna
Poczytajmy_sobie_____prezentacja.pdf
Roztrzygnięcie konkursu na Kartkę Bożonarodzeniową 2024
16.01.2025Roztrzygnięcie konkursu na Kartkę Bożonarodzeniową
Grupa I
Daryna Szerniavka
Amelia Janiak
Zosia Paczyńska
Wyróżnienie Agnieszka Jońska
II grupa
Nadia Dzięgielewska
Kinga Jońska
Jakub Sachanowski
Organizator Marta Bonisławska
URODZINY MARSZAŁKA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W JANOWIE
10.12.202410 grudnia 2024 roku o godzinie 11.00 w Szkle Podstawowej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego odbył się uroczysty apel poświęcony 157 rocznicy urodzin patrona szkoły.
Montaż słowno-muzyczny, w wykonaniu uczniów klasy V, przypomniał zasługi Józefa Piłsudskiego dla naszej ojczyzny i jego rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodłegłości.
Zwycięzcom szkolnego konkursu "Życie i działalnośc Józefa Piłsudskiego" zostały wręcznone nagrody przez Przewodniczącą Rady Rodziców p. Dorotę Piasecką.
I miejsce - Dawid Ładziński
II miejsce (exaequo) - Marcin Kobyliński, Dorian Dzięgielewski
III miejsce - Kacper Zybert
W ostatniej części uroczystości, wybrani uczniowie klas IV-VIII, przeczytali życzenia urodzinowe skierowane do patrona szkoły, zredagowane przez nich w języku angielskim.
Myślę, że Marszałek Józef Piłsudski byłby dumny z uczniów naszej szkoły.
Organizatorzy: p. A. Piasecka, p. D Kamińska, p. K. Pisarski. p. A. Auguścik
WIELOBOJE SPRAWNOŚCIOWE DZIECI - NIDZICA 2024
10.12.20249 grudnia 2024 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Powiatowych Wielobojach Sprawnościowych w Nidzicy. Zawodnicy startowali w czterech konkurencjach: trójskok z miejsca, rzut piłką lekarską, bieg 4×10 i brzuszki. Wszyscy wykazali się dużą wolą walki i zaangażowania. Naszą szkołę reprezentowali: Anna Borowa, Halina Ciesielska, Nadia Dzięgielewska , Maja Kobylińska, Stanisław Czyżewski, Bartosz Słowik, Dorian Dzięgielewski i Marcin Kobyliński. Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale. Opiekę nad uczniami sprawowali Marta Bonisławska i Waldemar Westerlich.
10
Gminne Zawody Sprawnościowe klas IV-VIII
06.12.2024Już poraz 14 w naszej szkole odbyły się Gminne Zawody Sprawnościowe. W zawodach uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Janowie i Szkoły Podstawowej z Muszak. Zawodnicy startowali w Wielobojach Sprawnościowych wg grup klasowych. Każda drużyna składała się z 2 dziewcząt i 2 chłopców. Klasa, która zdobyła najwięcej punktów łącznie, wygrywała. Słodkie nagrody ufundowane przez Urząd Gminy w Janowie wręczył uczniom Wójt Gminy Janowo - Pan Mateusz Jaroszewski. Zawody przygotowali i przeprowadzili Marta Bonisławska i Waldemar Westerlich - nauczyciele ze szkoły w Janowie, Rajmund Kobyliński - nauczyciel ze Szkoły Podstawowej z Muszak i Krzysztof Chmieliński - pracownik Urzędu Gminy w Janowie.
WSZYSTKIM ZAWODNIKOM GRATULUJEMY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
13Gminne Zawody Sprawnościowe ,,Od przedszkola do klasy III"
5 grudnia 2024 roku w naszej szkole odbyły się zawody sportowe, które miały charakter integracyjny. Uczniowie z przedszkola i klasy „0” rywalizowali na zorganizowanym torze przeszkód. Następnie dzieci z klas I-III startowali w Wielobojach Sprawnościowych. Wszyscy startujący wykazali się dużym zaangażowaniem w rywalizacji, a na koniec otrzymali słodkie nagrody ufundowane przez Urząd Gminy w Janowie, które zostały wręczone przez Wójta Gminy Janowo Pana Mateusza Jaroszewskiego.
10
ZAPROSZENIE
06.12.2024SZANOWNI PAŃSTWO
Mamy zaszczyt zaprosić na uroczystość
157 rocznicy urodzin
patrona naszej szkoły
Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego
Spotkanie odbędzie się 10 grudnia 2024 roku
o godzinie 11.00 w naszej szkole
Organizatorzy:
p. A. Piasecka,
p. D. Kamińska,
p. K. Pisarski
Szkoła Podstawowa w Janowie przystąpiła do akcji szlachetna Paczka
25.11.2024W tym roku po raz kolejny Szkoła Podstawowa w Janowie przystąpiła do akcji Szlachetna Paczka. Wspierać będziemy samotną mamę, jej dwie małe córeczki oraz ich babcię. Dary, które zostały podzielone na poszczególne klasy, możemy przynosić do szkoły od dziś tzn. od 25 listopada do 11 grudnia 2024 r.
Rada Rodziców
Dzień Świętego Mikołaja
29.11.20246 grudnia co roku obchodzimy Dzień Świętego Mikołaja, który jest związany z tradycją chrześcijańską. W katolicyzmie i prawosławiu tego dnia wspomina się świętego biskupa z Miry, który według wierzeń wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym. Zgodnie ze zwyczajem wieczorem dnia poprzedzającego lub nocą z 5 na 6 grudnia święty Mikołaj (osoba za niego przebrana) przynosi dzieciom prezenty. Jeszcze 200 lat temu było to jedno z najważniejszych na ziemiach polskich. Aktualnie tradycja nieco straciła na znaczeniu – podarunki wręczamy sobie głównie w Wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia. W mikołajki dzieci otrzymują tylko drobne upominki, przede wszystkim słodkości.
ZESPÓŁ PROMOCJI ZDROWIA
9
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Archiwum Aktualności
14 listopada - Światowy Dzień Cukrzycy
- 15.11.2023
14 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Cukrzycy. Przeprowadzono pogadanki i warsztaty, które miały na celu przybliżyć temat cukrzycy. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną zwiększającą wiedzę odnośnie przyczyn, objawów, sposobów leczenia i powikłań związanych z tą chorobą. Ponadto w holu szkoły zawisła tematyczna gazetka.Głównym celem akcji było zwiększenie świadomości na temat cukrzycy w środowisku szkolnym oraz kształtowanie postaw tolerancji i akceptacji dla osób przewlekle chorych.
Dorota Kamińska
Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka
- 14.11.2023
W listopadzie tego roku nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji ,,Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka" organizowanej przez Państwową Inspekcję Drogową. Celem akcji jest edukacja dzieci od przedszkola do klasy III w zakresie bezpiecznego poruszania się po drodze. 14.11.2023 r. uczniowie nasi uczestniczyli w lekcji prowadzonej przez inspektorów Państwowej Inspekcji Drogowej systemem online.
Odpowiedzialnym z ramienia szkoły za przeprowadzenie akcji jest nauczyciel techniki Waldemar Westerlich.
1
"Każde dziecko widoczne na drodze"
- 14.11.2023
Jesień to okres ograniczonej widoczności na drodze. Dlatego każdego roku w naszej szkole organizujemy akcję ,,Każde dziecko widoczne na drodze " polegające na wyposażeniu każdego ucznia w elementy odblaskowe.
14.11. 2023 r. gościliśmy w szkole przedstawiciela policji z Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy, który opowiadał uczniom o znaczeniu odblasków i bezpieczeństwie uczniów w ruchu pieszych, rowerzystów i poruszających się na hulajnodze. Na koniec wszystkim obecnym rozdano odblaski.
Akcję zorganizował nauczyciel techniki Waldemar Westerlich.
Wojewódzkie Zawody w Wielobojach Sprawnościowych dla Dzieci 2023 - etap powiatowy
- 14.11.2023
13 listopada 2023 r. w nidzickiej hali MOSiR odbyły się Wojewódzkie Zawody w Wielobojach Sprawnościowych dla Dzieci – etap powiatowy. W zawodach startowali chłopcy (Marcin Kobyliński, Dorian Dzięgielewski, Piotr Roman, Bartosz Słowik) i dziewczęta (Alicja Kobylińska, Oliwia Dunajska, Maja Kobylińska, Nadia Dzięgielewska). W wielobojach mogli wziąć udział uczniowie podstawówki roczników od 2011 do 2016.
Klasyfikacja drużynowa:
Dziewczęta - wśród 10 startujących szkół zajęły III miejsce i 27.11.2023r. wezmą udział w finale wojewódzkim.
Chłopcy- wśród 15 szkół zajęli 10 miejsce.
Zawody w wielobojach sprawnościowych cieszą się dużym zainteresowaniem, są przepustką do dalszej kariery sportowej.
Opiekunowie uczniów:
Marta Bonisławska i Waldemar Westerlich.
7Opracowała: D. Kamińska
11 listopada 2023 ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
- 06.11.2023
„Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem.
Staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium.”
J. Piłsudski
Wychodzą dumni, milczący, na apel poległych wezwani
I stają rzędem, równiutko wokół nas.
W środku szeregu najwięksi: Józef Piłsudski z Korfantym,
Obok Paderewski i Witos, Żołnierze Niezłomni całą czeredą,
Ród Piastów cały stawił się na lewej flance
Po przeciwległej zaś stronie - Jagiellonowie.
Za nimi rody pomniejsze, co Ojczyźnie swe życie oddali.
„Mojżeszu! Na apel poległych Towarzystwo Cię wzywa!”
Stoję nad brzegiem Jeziora Zawadzkiego bojąc się westchnąć czy ruszyć
Aby nie spłoszyć obrazu, co zrodził się gdzieś w mej duszy.
I czekam aż gwiazdy zasną, a księżyc się schowa za lasem,
A oni rozejdą się w ciszy na wieczne swe spoczywanie... .
.
10 listopada to szczególny dzień dla naszej szkoły. Społeczność szkolna wraz z zaproszonymi gośćmi obejrzała niecodzienną lekcję historii przygotowaną przez uczniów. Wszystko to, by uczcić dwa wydarzenia - Święto Odzyskania Niepodległości oraz Święto Szkoły Podstawowej w Janowie.
Na tegoroczne obchody polskiego Święta Niepodległości cieniem padają toczące się w świecie konflikty zbrojne, które burzą obraz bezpiecznego – jak mogło się do niedawna wydawać – świata. Zatem cieszmy się życiem, bo mieszkamy w wolnej Polsce i pamiętajmy o tych, którym zawdzięczamy suwerenność.
Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 9.00 mszą św. w intencji Ojczyzny i mieszkańców Janowa w kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela w Janowie, którą koncelebrowali proboszcz tutejszej parafii ks. Mirosław Wółkiewicz oraz zaproszeni księża: Wiesław Lipka i Mieczysław Słomkowski. Po zakończeniu nabożeństwa zebrani udali się pod Obelisk Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. W części artystycznej obchodów odbyła się akademia w sali Szkoły Podstawowej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie. W orginalnej i nastrojowej scenografii najpierw wprowadzono poczty sztandarowe i odśpiewano "Mazurka Dąbrowskiego". Następnie Pani Małgorzata Słomkowska - Dyrektor szkoły- przywitała gości. Paweł Kobyliński - w obecności pocztów sztandarowych: SP w Janowie i SP w Muszakach - odczytał Apel Poległych. Kolejnym ogniwem był montaż słowno - muzyczny, w którym dzieci od przedszkola do klasy ósmej zaprezentowały swój kunszt artystyczny recytując wiersze, tańcząc czy śpiewając piosenki i pieśni o tematyce patriotycznej. Występy uczniów wypadły interesująco i zostały nagrodzone gromkimi brawami. Uroczystość miała wzbudzić wśród przybyłych gości refleksję na temat niepodległości i przybliżyć historię Polski. Miejmy nadzieję, że takie dni jak ten, przyczynią się do tego, by podtrzymywać w młodych ludziach więź z Ojczyzną, historią, kulturą i sztuką oraz tradycjami.
Na uroczystość przybyli:
- p. Sylwia Jaskulska – Wicemarszałek Województwa Warmińsko- Mazurskiego,
- p. Alina Jabłonowska- Przewodnicząca Rady Gminy Janowo,
- p. Dorota Paczyńska- Sekretarz Gminy Janowo,
- p. Zofia Wilkosz- Prezes Związku Piłsudczyków - Koło w Przasnyszu,
- p. Bogusław Pyszny, p. Andrzej Michałowski – przedstawiciele Nadleśnictwa Przasnysz,
- p. Eugeniusz Pokora- Dyrektor SP w Muszakach,
- p. Ewa Piechowiak- Kierownik GOPS w Janowie,
- p. Daniel Renda- Dyrektor GOK,
- p.Zofia Wilkosz- Prezes Związku Piłsudczyków RP Koło w Przasnyszu
Radni Gminy Janowo:
- p. Bożena Majewska,
- p. Alina Skłodowska,
- p. Zbigniew Smolarczyk,
- p. Małgorzata Smolarczyk – sołtys Więckowa,
- Ks. Wiesław Lipka - proboszcz z Muszak,
- Ks. Mirosław Wółkiewicz proboszcz parafii Janowo,
-Ks. Kanonik Mieczysław Słomkowski,
-Marek Nowowiejski z synem,
- mieszkańcy Gminy Janowo.
Na zakończenie wręczono nagrody uczniom, którzy wyróżnili się w konkursach.
Serdecznie dziękujemy organizatorom tej uroczystości za wspaniale przygotowaną akademię, która długo będzie przez wszystkich zapamiętana.
Montaż słowno-muzyczny przygotowali:
Pani Agnieszka Tobojka, Pani Marta Bonisławska,
Pan Krzysztof Pisarski, Pani Anna Sachnowska,
Pani Anna Kacprowicz, Pani Małgorzata Zembrzuska,
Pani Bogusława Obidzińska oraz Pani Magdalena Renda
oraz pracownicy obsługi szkoły.
15Nagrodzeni uczniowie:
Konkurs wiedzy o Zacheuszu Nowowiejskim - "Jeż” - opiekun p. A. Piasecka
I miejsce Dorian Dzięgielewski kl. V
II miejsce Anna Zdyb- kl. VIII
Uczestnik- Nikola Wardalińska- kl. VIII
Powiatowy Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej – opiekun p. K. Pisarski
I miejsce: Alicja Kobylińska, Roksana Grzybowska, Oliwia Dunajska,
Aleksander Mierzejewski, Bartosz Czapski- kl. VI
III miejsce: Nadia Adamska- kl. IV
Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia - eliminacje szkolne – opiekun p. Waldemar Westerlich
I miejsce- Szczepkowska Ewa kl. VII
II miejsce- Jońska Kinga kl. VIII
III miejsce -Mitak Filip – kl. VI
Dekalny Turniej Piłki Nożnej w Grudusku opiekunowie- p. Waldemar Westerlich i ks. Mirosław Wółkiewicz
II miejsce:
Miecznikowski Damian - „Najlepszy bramkarz turnieju”- kl. VI
Mierzejewski Aleksander – kl. VI
Radzymiński Kacper – kl. VI
Węgierski Dominik- kl. VI
Zybert Kacper kl. V
Leśnikowski Piotr kl. V
Mierzejewski Daniel kl. IV
XII Rajd Gwiaździsty im. Zacheusza Nowowiejskiego w Dębowych Górach
Rodzina Kobylińskich, w tym:
Maja Kobylińska- kl. III
Marcin Kobyliński -kl. V
Alicja Kobylińska- kl. VI
Paweł Kobyliński -kl. VII
Kacper Kobyliński – kl. VIII
opracowała: D.Kamińska
6
Konkurs Radia Olsztyn dla klas 1-4!!!!!!!!!!! Stwórz Krainę marzeń i wygraj nagrodę dla CAŁEJ klasy!
- 08.11.2023
Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym „Kraina moich marzeń” wszystkich uczniów klas 1-4 szkół podstawowych z województwa warmińsko-mazurskiego.
Pragnę zwrócić uwagę, że w konkursie wygrywa uczeń oraz jego CAŁA KLASA. Autor pracy, która zdobędzie największą liczbę głosów, otrzyma nagrodę główną – voucher do Centrum Rozrywki „Ale Zebra”, uprawniający do wstępu i skorzystania z rozrywek w Centrum (voucher jest biletem wstępu dla zwycięzcy oraz jego klasy).
Prace należy przesłać pocztą lub złożyć w siedzibie Radia Olsztyn do 24 listopada 2023 r.
Zachęcamy do udziału i czekamy na prace plastyczne dzieci!
Regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej www.radioolsztyn.pl
Karta_zgloszeniowa_RO_Kraina_marzen(2).docx
Pozdrawiam serdecznie
Agnieszka Chmielewska
Sekretariat Zarządu
DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI
- 03.11.2023
W naszej szkole od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny oraz wpajamy szacunek dla polskich symboli narodowych: godła, biało – czerwonej flagi, hymnu i języka polskiego.
11 listopada obchodzimy Dzień Niepodległości.
Chcemy by uczniowie naszej szkoły byli świadomi roli i wymowy polskich symboli narodowych, a także by w przeddzień 11 listopada 2023 r. zarówno szkoła jak i uczniowie wyglądali odświętnie i uroczyście, a kokardy narodowe i flagi zdobiły uczniów i szkołę podczas Narodowego Święta Niepodległości.
Narodowe Święto Niepodległości uczcimy poprzez następujące działania:
1.Projekcja krótkich materiałów audiowizualnych na temat Narodowego Święta Niepodległości, https://www.youtube.com/watch?v=xwFC4CoaBvg
2.„Znam swój kraj” – przeprowadzono quiz wiedzy o Polsce,
3.„Narodowe kokardy” – przygotowano kotylionów w barwach narodowych, które zostały wręczone domownikom, członkom rodziny lub przechodniom podczas wyjścia poza szkołę.
4.Wykonano e-komiksy "Droga do niepodległości".
5. Zorganizowano konkurs na wiersz o Józefie Piłsudskim.
10 listopada 2023 roku celebrowano Narodowe Święto Niepodległości poprzez:
- uczestnictwo we Mszy św.;
- akademię z okazji Święta Niepodległości;
- złożenie kwiatów pod pomikiem Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie.
Zespół Wychowawców
Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada to najważniejsze i najradośniejsze z polskich świąt państwowych i narodowych. To dzień wieńczący wysiłek wielu pokoleń Polaków ze wszystkich trzech zaborów, którzy dążyli do odzyskania niepodległości. Idea ta połączyła tradycje insurekcyjną i pracy pozytywistycznej, zbiegi dyplomatyczne i zmysł polityczny Romana Dmowskiego oraz Ignacego Paderewskiego, działalność Wojciecha Korfantego, Ignacego Daszyńskiego, Wincentego Witosa, a także tradycję wojskową Polskiej Organizacji Wojskowej i Legionów Józefa Piłsudskiego. „Ojcowie niepodległości” mieli różne poglądy na kwestie społeczne, wywodzili się z różnych opcji politycznych, ale potrafili zapomnieć o różnicach i działać razem dla dobra Ojczyzny.11 listopada został ustanowiony świętem państwowym 23 kwietnia 1937 roku na mocy Ustawy o Święcie Niepodległości. To właśnie 11 listopada 1918 roku Józef Piłsudski przejął z rąk Rady Regencyjnej zwierzchnictwo nad polskim wojskiem. Tego samego dnia w Compiègne we Francji Niemcy podpisały z Ententą rozejm, który faktycznie kończył I wojnę światową. Kiedy 11 listopada 1918 roku odzyskiwaliśmy niepodległość po 123 latach zaborów, nikt nie przypuszczał, jak szybko świat i Polska staną się areną kolejnej wojny. W czasie II wojny światowej oficjalne świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości było zabronione i groziło represjami. Mimo to Polacy organizowali 11 listopada konspiracyjne obchody. Po zakończeniu wojny komuniści znieśli to święto, podnosząc do rangi najważniejszych uroczystości państwowych 22 lipca – rocznicę proklamowania manifestu PKWN. Decyzja o oficjalnym przywróceniu Święta Niepodległości zapadła 15 lutego 1989 roku.
opracowała: Dorota Kamińska
08.11.2023 EUROPEJSKI DZIEŃ ZDROWEGO JEDZENIA I GOTOWANIA
- 07.11.2023
Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania został zainicjowany w 2007 roku przez Komisarza Unii Europejskiej i organizację zrzeszającą szefów kuchni. Celem święta jest promowanie wśród dzieci zdrowego jedzenia, dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków, informowanie o konsekwencjach złej diety.
Zespół ds Bezpieczeństwa i Promocji Zdrowia
Szkoła pamięta 2023 – podziękowanie za udział w akcji
- 03.11.2023
Szanowni Państwo Dyrektorzy,
w imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka serdecznie dziękujemy za udział w akcji „Szkoła pamięta”. Miło nam poinformować, że w tegorocznej inicjatywie wzięło udział ponad 11 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych. Cieszymy się, że 1,6 mln uczniów i 161 tys. nauczycieli okazało troskę i wrażliwość na potrzebę pielęgnowania pamięci o naszych bohaterach, szczególnie tych związanych z historią danego miejsca i regionu.
Biuro Ministra Edukacji i Nauki
DEKANALNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ SŁUŻBY LITURGICZNEJ W GRUDUSKU
- 06.11.2023
4 listopada 2023 roku uczniowie naszej szkoły jako ministranci parafii Janowo wzięli udział w DEKANALNYM TURNIEJU PIŁKI NOŻNEJ SŁUŻBY LITURGICZNEJ W GRUDUSKU. Parafię reprezentowali: Miecznikowski Damian, Mierzejewski Aleksander, Mierzejewski Daniel, Radzymiński Kacper, Węgierski Dominik, Leśnikowski Piotr, Zybert Kacper (zremisowali 0:0 z Dzierzgowem i 1:1 z Gruduskiem). Nasi chłopcy zajęli II miejsce. Nalepszym bramkarzem zawodów został Damian Miecznikowski.
Drużyna i Damian otrzymali statuetki.
Gratulujemy!!!
opiekun: p. W. Westerlich
8
X edycja Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego pod nazwą "Mistrz Recyklingu i Przyjaciele"
- 04.11.2023
Rusza X edycja Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego pod nazwą "Mistrz Recyklingu i Przyjaciele" dla uczniów szkół podstawowych!
- Celem tegorocznej edycji konkursu jest zwrócenie uwagi na ważny temat jakim jest RECYKLING. Dlaczego właśnie on jest tak kluczowy? To pytanie staje się teraz wyzwaniem dla naszych uczestników.
- Zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w dwóch grupach wiekowych: klasy 1-4 oraz 5-8 (minimum dwie osoby w drużynie to warunek uczestnictwa).
- Zadaniem będzie stworzenie kreatywnej kampanii informacyjnej, która przekona innych do recyklingu, przygotowanie co najmniej dwóch plakatów na ten temat oraz zorganizowanie wystawy, na której będzie można je zobaczyć.
A co z nagrodami? Zwycięzcy zostaną nagrodzeni wycieczką szkolną o tematyce ochrony środowiska! Szkoła, która otrzyma najwyższą punktację od Jury, dodatkowo zostanie nagrodzona bonusem w postaci spotkania z ekologiem. To wyjątkowa okazja do zdobycia cennych informacji i inspiracji od profesjonalisty w dziedzinie ochrony środowiska!
- Termin składania zgłoszeń upływa 30 stycznia 2024 roku.
Do dzieła, Mistrzowie Recyklingu i Przyjaciele! Wasza kreatywność i zaangażowanie przyczynią się do tworzenia lepszego, bardziej ekologicznego świata!
Więcej informacji na stronie: https://chlorofil.com.pl/x-edycja-konkursu-mistrz-recyklingu-i-przyjaciele/
Zespół ds Bezpieczeństwa i Promocji Zdrowia
1 LISTOPADA - Dzień Wszystkich Świętych
- 21.10.2023
„Odszedłaś cicho, bez słów pożegnania.
Tak jakbyś nie chciała swym odejściem smucić…”
ks. Jan Twardowski
Dziękujemy Ci za Twe wielkie świadectwo ludzkiej
cichej dobroci i troski o tak wielu.
I wierzymy, że w Niebie nie odpoczniesz,
tylko nadal po cichu będziesz troszczyła się o nas,
orędowała za nami i pilnowała,
by wszystko szło, jak było w Twoim zwyczaju.
Żegnaj...
W hołdzie żołnierzom, którzy oddali życie za wolną i suwerenną Polskę, uczniowie klasy VIII oczyścili i zapalili znicze na grobie Izydora Bukowskiego - Żołnierza Niezłomnego.
Chwała Bohaterowi!
Uporządkowany został także grób z 1865 roku, w którym spoczywa rosyjska rodzina Sołowiewów.
1O nich powinniśmy pamiętać
1.Wojciech Bogumił Jastrzębowski - (ur. w Giewartach) polski przyrodnik, pedagog, profesor botaniki, fizyki, zoologii, ogrodnictwa; autor projektu pierwszej w historii Konstytucji Zjednoczonej Europy.
2.Ryszard Juszkiewicz – historyk, prawnik, senator; autor wielu publikacji o tematyce historycznej.
3.Ksiądz Władysław Biały – budowniczy obecnego kościoła, odznaczony Krzyżem Virtuti Militari za udział w wojnie 1920 r.,stracony w obozie niemieckim w Działdowie.
4.Stefan Gratunik – ostatni ułan z Janowa, weteran Pułku Ułanów Zasławskich z Ostrołęki; patriota i działacz społeczny.
5.Bolesław Gratunik- działacz społeczny i patriota
6.Helena Obrębska – sekretarz Urzędu Gminy w Janowie; współautorka historii Janowa od najdawniejszych dziejów aż do roku 1920.
7.Izydor Bukowski i Zacheusz Nowowiejski – partyzanci oddziału „Wiktora”, zginęli w 1946 r.
8. Apolonia i Piotr Zawadzcy – działacze społeczni naszej gminy.
9. Nauczyciele:
- Janina Sadowska - n-l Szkoły Podstawowej w Janowie
- Barbara Piechowiak – n-l Szkoły Podstawowej w Janowie - polonistka,
- Włodzimierz Pasymowski - dyrektor Szkoły Podstawowej w Janowie,
- Janina Bartnikowska i Henryka Kantorczyk – n-lki klas I-III Szkoły Podstawowej w Janowie,
- Jan Borkowski – dyrektor Szkoły Podstawowej w Zembrzusie,
- Edmund Płoski - n-l Szkoły Podstawowej w Zembrzusie i Szkoły Podstawowej w Janowie,
- Kazimierz Płoski - n-l historii i wiedzy o społeczeństwie w Szkole Podstawowej w Janowie.
-Stanisław Purzycki w latach 1928/1929 - 1935/1936 kierował dwuklasową Szkołą Powszechną w Smolanach, gmina Szczepkowo Borowe, powiat mławski .
Opracowała: Dorota Kamińska
Trzymaj formę w październiku 2023
- 30.10.2023
W październiku 2023r. w ramach Ogólnopolskiego Programu ,,Trzymaj formę " w naszej szkole realizowany jest projekt ,,Żyj zdrowo, aktywnie i bezpiecznie". W tym miesiącu zrealizowaliśmy następujące działania:
1.Nauka prawidłowego pomiaru tętna i ciśnienia tętniczego przed i po wysiłku. Zadanie realizowane było we współpracy z pielęgniarką szkolną.
2. Wywieszono na gazetkach szkolnych kolejne materiały edukacyjne pt. ,,Dbam o zdrowie", które omówiono z wychowawcami klas.
3. Kształtowano prawidłową sylwetkę ucznia poprzez właściwy dobór mebli szkolnych do wzrostu ucznia.
4.Uczniowie młodszych klas przygotowali dla wszystkich uczniów sałatki owocowo - warzywne a uczniowie starszych klas zdrowe kanapki.
3Zespół ds Bezpieczeństwa i Promocji Zdrowia
Wyniki "Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia"- etap szkolny 2023
- 27.10.2023
Warmińsko-Mazurski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Olsztynie zorganizował 4 edycję Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia Online. Podczas Olimpiady sprawdzana była wiedza i umiejętności uczestników z zakresu istniejących zagrożeń zdrowotnych, sposobów ochrony zdrowia, ochrony środowiska oraz zasad zdrowego stylu życia, w szczególności:
-
zasad higieny osobistej i otoczenia ze szczególnym uwzględnieniem zdrowia i higieny jamy ustnej,
-
zasad zdrowego żywienia,
-
znaczenia aktywności ruchowej dla zdrowia człowieka,
-
prawidłowego rozkładu dnia i odpowiednich form wypoczynku,
-
problematyki ochrony środowiska naturalnego,
-
profilaktyki uzależnień (od nikotyny, alkoholu i narkotyków),
-
zapobiegania chorobom zakaźnym (szczególnie HIV/AIDS) i cywilizacyjnym,
-
zapobiegania urazom i wypadkom,
-
zasad udzielania pierwszej pomocy,
Każdy uczestnik olimpiady rozwiązywał internetowo test składający się z 25 pytań, które zostały opracowane w dwóch kategoriach:
-
kat. I - pytania przygotowane na poziomie wiedzy klas 6-8 szkoły podstawowej,
-
kat. II – pytania przygotowane dla uczniów na poziomie szkoły średniej.
Z naszej szkoły łącznie z klas VI - VIII udział w olimpiadzie wzięło14 uczniów, którzy rozwiązywali test w dniu 26 .10. 2023 roku. Najlepiej test na poziomie naszej szkoły rozwiązała uczennica klasy VII Ewa Szczepkowska, która uzyskała 17 punktów na 25 pytań, II miejsce zajęła również uczennica klasy VII – Kinga Jońska uzyskując 15 punktów i III miejsce zajął uczeń klasy VI Mitak Filip zdobywając 12 punktów. Uczniowie otrzymają nagrody dyrektora szkoły podczas Święta Szkoły, które odbędzie się w dniu 10 listopada 2023 roku.
Gratulujemy!!!
Opiekun Szkolnego Koła PCK
Waldemar Westerlich
-
Lekcja otwarta - Śladami bohaterów "Quo vadis"
- 27.10.2023
"Quo vadis"- obszerna lektura, która przeraża uczniów swoją objętością i bogactwem świata przedstawionego. Mało kto ją przeczytał... Część obejrzała ekranizację filmową i niewiele zapamiętała. Dlatego potrzebny był świeży pomysł na zajęcia, który pomoże uporządkować informacje, a uczniowie zapamiętają jak najwięcej treści.
Uczniowie klasy 8 w nietypowy sposób podsumowali pracę nad lekturą "Quo vadis". Każdy uczeń miał "włożyć lekturę do pudełka" czyli włożyć do niego wszystko co kojarzy się z tą książką. Powstały wspaniałe prace przestrzenne. Każdy miał inne skojarzenia. Uczniowie w klasie zorganizowali wystawę.
Technika ta uruchamia wielkie pokłady kreatywności uczniów. Pozwala pokazać własną wrażliwość, indywidualny odbiór dzieła literackiego jak również w znakomity sposób utrwala znajomość utworu. Z książki, którą przeczytały, dzieci mogą same wyczarować taki świat, jaki sobie wyobraziły. Wyobraźnia młodych ludzi często nie mieściła się w pudełkach. Efekty pracy są wspaniałe.
Gratuluję pomysłowości!
Zapraszamy do obejrzenia wirtualnej wystawy.
Coach - Aleksandra Piasecka
10
XVI Powiatowy Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej w Nidzicy
- 22.10.2023
W pieśniach wyśpiewali miłość do Ojczyzny
21 października 2023 roku, w sali rycerskiej nidzickiego zamku uczniowie szkół podstawowych i średnich poprzez słowa piosenki opowiedzieli o losach Polaków, wojnie i miłości do Ojczyzny.
Z radością i dumą informujemy, że uczniowie Szkoły Podstawowej w Janowie zwyciężyli w XVI POWIATOWYM PRZEGLĄDZIE PIEŚNI I PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ w kategorii kl. V - VIII, zaś w kategorii kl. I-IV - III miejsce.
Oto wyniki:
Kategoria:
SZKOŁY PODSTAWOWE KLASY I - IV
I miejsce - Szkoła Podstawowa im. Króla Władysława Jagiełły w Rogożu
II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 2 im. Michała Kajki w Nidzicy
III miejsce - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Janowcu Kościelnym i Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Janowie.SZKOŁY PODSTAWOWE KLASY V - VIII
I miejsce - Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Janowie
II miejsce - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Janowcu Kościelnym
III miejsce - Szkoła Podstawowa im. Marii Zientary - Malewskiej w Kozłowie.Serdeczne GRATULACJE przekazujemy wszystkim uczestnikom konkursu, ich rodzicom oraz mentorom.
opracowała: Dorota Kamińska
Spotkanie autorskie z Edytą Zarębską i Robertem Zarębskim
- 24.10.2023
Czy warto mieć marzenia? Co robić, aby się spełniły? Na te i inne pytania dzieci uzyskały odpowiedź uczestnicząc w spotkaniu autorskim z Edytą Zarębską i Robertem Zarębskim
Edyta Zarębska - autorka książek dla dzieci i tekstów piosenek, ilustratorka, grafik, malarka. Zadebiutowała książką pt. "Opowieści babci Gruni", którą również sama zilustrowała. W 2007 r. otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie im. Astrid Lindgren organizowanym przez Fundację ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Jest autorką i współautorką książek dla dzieci między innymi takich jak: „Pierwsze czytanki”, „Moje ulubione dobranocki”, „365 bajek na dobranoc”, „365 bajek na dzień dobry”, „Zosia i fiołkowy kapelusz”, „Antek i stara jabłonka” oraz serii „Klub kociaków słodziaków”. Audiobooki z jej utworami czytali tacy znakomici aktorzy jak Anna Dymna i Zbigniew Zamachowski. Czytelnicy doceniają jej książki za mądre i ciepłe opowieści z dozą humoru i przygody. Jej teksty uczą wrażliwości, empatii, szacunku do innych czy wytrwałości w dążeniu do celu.
Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Najpierw Pani Edyta opowiedziała dzieciom historię swojego dzieciństwa i marzeń. Jako mała Edytka zawsze chciała być pisarką dlatego potajemnie w nocy ćwiczyła literki i pisała wiersze do tzw. szuflady. Kiedy mama znalazła karteczki z utworami Edytki, postanowiła umieścić je w pudle przewiązanym czerwoną wstążką na strychu. Dziewczynce ten pomysł się nie podobał, gdyż bała się sama wchodzić na strych. Jej obawy okazały się słuszne, gdyż kartki na strychu zostały pogryzione przez myszy. Mała Edytka bardzo to przeżyła. Jednak nie poddała się i dalej dążyła do realizacji swoich marzeń, dzięki temu jest obecnie pisarką i jest bardzo szczęśliwa. Dzieci posłuchały rymowanego opowiadania o myszkach wyrecytowanego przez Roberta Zarębskiego i posiłkowały się z zagadkami dotyczącymi utworu. Opowiadanie zdobiły oryginalne ilustracje.
Kolejne zadanie polegało na rozpoznaniu postaci na obrazku. Pani Edyta zaczęła od kreski, uzupełniając ją kolejnymi i tak powstał wizerunek myszy i ślimaka. Wyobraźnia dzieci nie znała granic. Dzieci naśladowały gestami kota w butach. Nie zabrakło atrakcji muzycznej. Pan Robert grał na akordeonie, dzieci śpiewały piosenkę pt. "Mądra rzeka". Każdy z uczestników spotkania mógł zakupić książkę z autografem. Uwieńczeniem spotkania było wspólne zdjęcie.
W wydarzeniu wzięły udział dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klasy I - III Szkoły Podstawowej w Janowie. Spotkanie zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Janowie. W jego organizację zaangażowała się także bibliotekarka szkolna p. Bogusława Obidzińska oraz wychowawcy p. Anna Kacprowicz, p. Małgorzata Zembrzuska i p. Grażyna Napiwodzka.
Szczegóły dotyczące twórczości pisarki oraz wiele ciekawych materiałów można zaleźć na stronie www.babciagrunia.pl. Spotkanie z artystami ze „Śpiewającej Biblioteki” okazało się fantastycznym wydarzeniem promującym czytelnictwo wśród dzieci.
Opracowała: p. B. Obidzńska