ZEBRANIA Z RODZICAMI
17.01.2025DYREKTOR SZKOŁY PODSTAWOWEJ W JANOWIE
ZAPRASZA NA SPOTKANIE RODZICÓW DZIECI SZKOLNYCH.
SPOTKANIE ODBĘDZIE SIĘ 21 STYCZNIA 2025 ROKU (WTOREK)
O GODZINIE 16.00.
DYREKTOR SZKOŁY
I RADA PEDAGOGICZNA
Gminne Zawody w Halowej Piłce Nożnej 2025
20.01.202518 stycznia 2025 roku w sali sportowej w Jagarzewie odbyły się Gminne Zawody w Halowej Piłce Nożnej. Naszą szkołę reprezentowali chłopcy i dziewczęta w grupie klas IV-VI i VII-VIII. Wszyscy spisali się wzorowo zajmując I miejsca. Opiekunami uczniów byli nauczyciele: Marta Bonisławska, Waldemar Westerlich.
Gratulacje dla wszystkich.
8
CHOINKA SZKOLNA - 25.01.2025
10.01.2025Jedną z najbardziej oczekiwanych imprez w roku szkolnym jest uroczysta zabawa choinkowa, na której bawią się uczniowie szkoły wraz z rodzinami i zaproszonymi przyjaciółmi.
W tym roku choinka odbędzie się 25 stycznia 2025 roku. Tym samym otwierała ona symbolicznie okres ferii zimowych.
Rekonstrukcja „Powstanie ’44. Bitwa o Polskę”
17.01.202515 stycznia 2025 roku uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w żywej lekcji historii przeprowadzonej przez grupę artystyczną „Rekonstrukto”.
Rekonstrukcja - „Powstanie ’44. Bitwa o Polskę”, przywołała wydarzenia z powstania warszawskiego i pozwoliła uczniom na lepsze zrozumienie i odczucie atmosfery tamtych wydarzeń. Podczas występu uczniowie mieli okazję przyjrzeć się replikom sprzętu bojowego i wyposażenia, które były wierną reprodukcją używanych przez żołnierzy narzędzi w czasie powstania.
Ciekawe i barwne opowieści prowadzących połączone z pokazem i udziałem publiczności wywołały spore zainteresowanie. Było to nie tylko fascynujące doświadczenie, ale i lekcja patriotyzmu oraz szacunku dla bohaterów tamtych czasów. Dzięki takim spotkaniom historia staje się bardziej zrozumiała dla młodego pokolenia i inspiruje ich do refleksji nad znaczeniem wolności.
12
"W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH"- HARTOWANIE ORGANIZMU
16.01.2025"W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH"- hartowanie organizmu podczas lekcji wychowania fizycznego.
Opiekun: Pani Marta Bonisławska
Rejonowa Olimpiada Zdrowia PCK z Biedronką 2025
10.01.202532. edycja Olimpiady Zdrowia PCK z Biedronką – trwa rywalizacja!
Z radością informujemy, że w tegorocznej edycji Olimpiady Zdrowia PCK z Biedronką udział wzieło aż 21 982 uczniów z całej Polski! Wśród nich 12 813 reprezentuje szkoły średnie, a 9169 szkoły podstawowe. Olimpiada promuje zdrowy styl życia, zasady zrównoważonego żywienia i aktywność fizyczną wśród dzieci i młodzieży. Konkurs składa się z czterech etapów: szkolnego, rejonowego, okręgowego i finału. Obecnie uczestnicy przygotowują się do kolejnych zmagań, w których będą musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami w zakresie zdrowia i profilaktyki.
9 stycznia 2024 roku odbyła się w Nidzicy Rejonowa Olimpiada Zdrowia PCK z Biedronką. Naszą szkołę reprezentowała Ewa Szczepkowska, która zajęła IV miejsce. Gratulacje dla Ewy. Opiekunem był Waldemar Westerlich.
ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE
18.12.2024Z okazji Świąt Bożego Narodzenia pragnę złożyć serdeczne życzenia całej społeczności szkolnej. Niech ten wyjątkowy czas przyniesie Wam radość, spokój oraz wiele magicznych chwil spędzonych w gronie najbliższych. Życzę, aby nadchodzący rok był pełen sukcesów, inspiracji oraz nowych możliwości. Niech Boże Narodzenie napełni Wasze serca miłością i nadzieją, a świąteczny nastrój towarzyszy Wam przez cały rok. Wesołych Świąt!
DYREKTOR SZKOŁY
DLACZEGO WARTO CZYTAĆ?
17.12.2024Szanowni Rodzice!
Jestem nauczycielem bibliotekarzem i na co dzień zachęcam Państwa dzieci do czytania. Tym razem zwracam się do Państwa bezpośrednio z propozycją prostego wspólnego działania. Proszę się nie obawiać – nie będzie to wymagało jakichś żmudnych działań.
Jako rodzice często zastanawiamy się, co możemy robić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku rozwój i szczęście. Bywamy przytłoczeni przeróżnymi poradami i zaleceniami, nie zawsze mając czas na ich wdrażanie. Przesyt tych wszystkich możliwości i powinności tworzy wyrzuty sumienia i sprawia, że tracimy energię na rozmyślanie, zamiast skupić się na zwykłym, wartościowym spędzaniu czasu, który tak szybko ucieka.
Receptą na te problemy jest zwykłe, tradycyjne czytanie dzieciom książek. A gdy są starsze, to czytanie ich razem z nimi. Czytania nie trzeba planować ani się do niego przygotowywać. By czytać, nie musimy być kreatywni, wypoczęci ani w dobrym humorze. Po późnym powrocie z pracy, gdy jesteśmy zmęczeni i jest ciemno za oknem, wystarczy położyć się z dzieckiem i poczytać, łącząc coś wartościowego z odpoczynkiem oraz dobrym czasem również dla siebie. Tych 20 minut sprawi, że dzień będzie trochę lepszy, że zrobimy coś wykraczającego poza zwykłe obowiązki.
Wspólne czytanie jest naturalnym sposobem komunikacji i budowania rodzinnych więzi. To czas, w którym dziecko jest blisko Państwa, czuje się bezpieczne, ważne i naprawdę Państwa słucha. Świat, który znamy, nasze zasady i poglądy powstały m.in. w naszych domach, gdy rodzice lub dziadkowie i babcie czytali dzieciom bajki i legendy lub opowiadali historie.
Udowodniono, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności. Jest również antidotum na tak powszechne przebodźcowanie i trudności w skupieniu się.
Zresztą czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwijając umysł i wyobraźnię. Uczy koncentracji, odcinania się od bodźców, powiadomień w telefonach i szumu informacyjnego, na które dorastające pokolenie narażone jest jak żadne wcześniej.
Gdy dziecko jest starsze, wiedza i emocje wyniesione z książek wzmacniają pewność siebie, umożliwiają tak ważne u nastolatków mówienie „nie”. Wreszcie, w skali całego życia, czytanie daje szczęście. Statystycznie ludzie czytający książki są bardziej zadowoleni z życia, lepiej wykształceni, kreatywni, zajmują wyższe stanowiska i więcej zarabiają.
Jednocześnie dane są nieubłagane. Wynika z nich, że jeżeli dziecko nie wyniesie nawyku czytania z domu, to z reguły nie czyta dla przyjemności jako dorosły. Szkoła, biblioteka i rówieśnicy mogą pomagać rozwijać te zainteresowania, ale z reguły tworzy je rodzina. Utrzymanie nawyku czytania książek w obliczu tylu atrakcyjnych pożeraczy czasu i tak jest dla dzieci bardzo trudne. Ułatwiajmy im to, bo to jedna z najważniejszych kompetencji.
Dlatego serdecznie zapraszam do udziału w naszej akcji „Poczytajmy sobie”, która zachęca do czytania z dziećmi książek oraz rozmawiania na ich temat. Ze swojej strony obiecuję zadbać o własną część, ułatwiając udział w maksymalnym stopniu: zachęcając Państwa dziecko oraz proponując odpowiednie książki i materiały.
Mam nadzieję na udaną współpracę i życzę mile spędzonego czasu z książką.
Z wyrazami szacunku
Państwa biblioteka szkolna
Poczytajmy_sobie_____prezentacja.pdf
Roztrzygnięcie konkursu na Kartkę Bożonarodzeniową 2024
16.01.2025Roztrzygnięcie konkursu na Kartkę Bożonarodzeniową
Grupa I
Daryna Szerniavka
Amelia Janiak
Zosia Paczyńska
Wyróżnienie Agnieszka Jońska
II grupa
Nadia Dzięgielewska
Kinga Jońska
Jakub Sachanowski
Organizator Marta Bonisławska
URODZINY MARSZAŁKA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W JANOWIE
10.12.202410 grudnia 2024 roku o godzinie 11.00 w Szkle Podstawowej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego odbył się uroczysty apel poświęcony 157 rocznicy urodzin patrona szkoły.
Montaż słowno-muzyczny, w wykonaniu uczniów klasy V, przypomniał zasługi Józefa Piłsudskiego dla naszej ojczyzny i jego rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodłegłości.
Zwycięzcom szkolnego konkursu "Życie i działalnośc Józefa Piłsudskiego" zostały wręcznone nagrody przez Przewodniczącą Rady Rodziców p. Dorotę Piasecką.
I miejsce - Dawid Ładziński
II miejsce (exaequo) - Marcin Kobyliński, Dorian Dzięgielewski
III miejsce - Kacper Zybert
W ostatniej części uroczystości, wybrani uczniowie klas IV-VIII, przeczytali życzenia urodzinowe skierowane do patrona szkoły, zredagowane przez nich w języku angielskim.
Myślę, że Marszałek Józef Piłsudski byłby dumny z uczniów naszej szkoły.
Organizatorzy: p. A. Piasecka, p. D Kamińska, p. K. Pisarski. p. A. Auguścik
WIELOBOJE SPRAWNOŚCIOWE DZIECI - NIDZICA 2024
10.12.20249 grudnia 2024 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Powiatowych Wielobojach Sprawnościowych w Nidzicy. Zawodnicy startowali w czterech konkurencjach: trójskok z miejsca, rzut piłką lekarską, bieg 4×10 i brzuszki. Wszyscy wykazali się dużą wolą walki i zaangażowania. Naszą szkołę reprezentowali: Anna Borowa, Halina Ciesielska, Nadia Dzięgielewska , Maja Kobylińska, Stanisław Czyżewski, Bartosz Słowik, Dorian Dzięgielewski i Marcin Kobyliński. Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale. Opiekę nad uczniami sprawowali Marta Bonisławska i Waldemar Westerlich.
10
Gminne Zawody Sprawnościowe klas IV-VIII
06.12.2024Już poraz 14 w naszej szkole odbyły się Gminne Zawody Sprawnościowe. W zawodach uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Janowie i Szkoły Podstawowej z Muszak. Zawodnicy startowali w Wielobojach Sprawnościowych wg grup klasowych. Każda drużyna składała się z 2 dziewcząt i 2 chłopców. Klasa, która zdobyła najwięcej punktów łącznie, wygrywała. Słodkie nagrody ufundowane przez Urząd Gminy w Janowie wręczył uczniom Wójt Gminy Janowo - Pan Mateusz Jaroszewski. Zawody przygotowali i przeprowadzili Marta Bonisławska i Waldemar Westerlich - nauczyciele ze szkoły w Janowie, Rajmund Kobyliński - nauczyciel ze Szkoły Podstawowej z Muszak i Krzysztof Chmieliński - pracownik Urzędu Gminy w Janowie.
WSZYSTKIM ZAWODNIKOM GRATULUJEMY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
13Gminne Zawody Sprawnościowe ,,Od przedszkola do klasy III"
5 grudnia 2024 roku w naszej szkole odbyły się zawody sportowe, które miały charakter integracyjny. Uczniowie z przedszkola i klasy „0” rywalizowali na zorganizowanym torze przeszkód. Następnie dzieci z klas I-III startowali w Wielobojach Sprawnościowych. Wszyscy startujący wykazali się dużym zaangażowaniem w rywalizacji, a na koniec otrzymali słodkie nagrody ufundowane przez Urząd Gminy w Janowie, które zostały wręczone przez Wójta Gminy Janowo Pana Mateusza Jaroszewskiego.
10
ZAPROSZENIE
06.12.2024SZANOWNI PAŃSTWO
Mamy zaszczyt zaprosić na uroczystość
157 rocznicy urodzin
patrona naszej szkoły
Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego
Spotkanie odbędzie się 10 grudnia 2024 roku
o godzinie 11.00 w naszej szkole
Organizatorzy:
p. A. Piasecka,
p. D. Kamińska,
p. K. Pisarski
Szkoła Podstawowa w Janowie przystąpiła do akcji szlachetna Paczka
25.11.2024W tym roku po raz kolejny Szkoła Podstawowa w Janowie przystąpiła do akcji Szlachetna Paczka. Wspierać będziemy samotną mamę, jej dwie małe córeczki oraz ich babcię. Dary, które zostały podzielone na poszczególne klasy, możemy przynosić do szkoły od dziś tzn. od 25 listopada do 11 grudnia 2024 r.
Rada Rodziców
Dzień Świętego Mikołaja
29.11.20246 grudnia co roku obchodzimy Dzień Świętego Mikołaja, który jest związany z tradycją chrześcijańską. W katolicyzmie i prawosławiu tego dnia wspomina się świętego biskupa z Miry, który według wierzeń wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym. Zgodnie ze zwyczajem wieczorem dnia poprzedzającego lub nocą z 5 na 6 grudnia święty Mikołaj (osoba za niego przebrana) przynosi dzieciom prezenty. Jeszcze 200 lat temu było to jedno z najważniejszych na ziemiach polskich. Aktualnie tradycja nieco straciła na znaczeniu – podarunki wręczamy sobie głównie w Wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia. W mikołajki dzieci otrzymują tylko drobne upominki, przede wszystkim słodkości.
ZESPÓŁ PROMOCJI ZDROWIA
9
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Archiwum Aktualności
Światowy Dzień Zdrowia
- 31.03.2023
Światowy Dzień Zdrowia 2023
7 kwietnia
„Zdrowie dla wszystkich”
W 1948 roku kraje z całego świata połączyły siły i założyły Światową Organizację Zdrowia, aby promować zdrowie, zapewniać światu bezpieczeństwo i służyć bezbronnym – aby każdy i wszędzie mógł osiągnąć najwyższy poziom zdrowia i dobrego samopoczucia.
7 kwietnia 2023 r. Światowa Organizacja Zdrowia będzie obchodzić 75. rocznicę swojego istnienia. Rocznica ta jest okazją do spojrzenia wstecz na sukcesy osiągnięte w dziedzinie zdrowia publicznego, które poprawiły jakość życia w ciągu ostatnich siedmiu dekad.
Zdrowie dla wszystkich
Przez dziesięciolecia WHO zajmowała się kluczowymi wyzwaniami swojej misji: przewodziła wysiłkom na rzecz poprawy warunków społecznych, aby ludzie rodzili się, wzrastali, pracowali, żyli i starzeli się w dobrym zdrowiu. WHO odgrywa również kluczową rolę w globalnej promocji integracji płci i niepełnosprawności.
Cel jakim jest osiągnięcie zdrowia dla wszystkich, pozostaje dziś tak samo ważny jak 75 lat temu.
Łagodzenie śmiertelnych chorób
Jedną z kluczowych misji WHO jest zapobieganie, łagodzenie i całkowite zatrzymanie rozprzestrzeniania się śmiertelnych infekcji. W wyniku bezprecedensowego globalnego partnerstwa ospa prawdziwa została wyeliminowana, a rozprzestrzenianie się polio zostało zredukowane do 99,9%.
Ochrona ludzi przed pandemiami
WHO każdego dnia wykrywa tysiące sygnałów alarmowych dotyczących zdrowia i działa na rzecz ochrony ludzi przed zagrożeniami i skutkami epidemii i pandemii. W ciągu ostatnich dziesięcioleci WHO była na pierwszej linii wszystkich poważnych zagrożeń zdrowotnych: od cholery i eboli po ptasią grypę (H5N1), SARS i pandemię COVID-19.
Pokój dla zdrowia, zdrowie dla pokoju
WHO odgrywa często niewidoczną rolę w negocjacjach dotyczących usług humanitarnych i zdrowotnych podczas wojen i konfliktów. Od lat 80. WHO realizuje projekty „Zdrowie jako pomost do pokoju” w Afryce, Azji, Europie i Ameryce Łacińskiej, prowadząc interwencje humanitarne w miejscach konfliktów. Personel WHO nadal wykonuje niebezpieczne obowiązki w strefach konfliktów od Iraku po Libię i od Sudanu po Ukrainę.
Kierowanie polityką i normami dotyczącymi zdrowia
WHO jest światowym autorytetem w zakresie wydawania zasad i wytycznych w celu poprawy zdrowia ludzi. W 1981 roku państwa członkowskie WHO przyjęły Międzynarodowy Kodeks Marketingu Produktów Zastępujących Mleko Kobiece, który do 2020 roku został wdrożony w 136 krajach, promując karmienie piersią milionów dzieci.
Zapobieganie chorobom poprzez szczepienia
WHO odegrała pionierską rolę w dostarczaniu szczepionek zapobiegających chorobom. Organizacja ustanowiła swój Rozszerzony Program Szczepień w 1974 roku, aby wspierać wprowadzanie szczepionek dziecięcych na całym świecie, ukierunkowanych na wiele chorób jednocześnie, nie pozostawiając nikogo w tyle. Mamy teraz szczepionki, które chronią nas przed ponad 20 chorobami zagrażającymi życiu, pomagając ludziom w każdym wieku żyć dłużej i zdrowiej.
Sprostanie wyzwaniom zdrowotnym związanym z klimatem
Zmiana klimatu jest obecnie największym zagrożeniem dla zdrowia ludzkości. Wpływa na jakość powietrza, wodę pitną, zaopatrzenie w żywność, warunki sanitarne, schronienie i środowisko jako całość.
WHO wspiera kraje w opracowywaniu kompleksowych planów działania w celu przeciwdziałania skutkom zdrowotnym zmian klimatycznych, budowaniu bardziej odpornych, bezemisyjnych i zrównoważonych systemów i obiektów opieki zdrowotnej.
Osiągnięcia w zakresie zdrowia publicznego były możliwe dzięki niestrudzonym wysiłkom pokoleń pracowników służby zdrowia na całym świecie. WHO promuje pracę pracowników służby zdrowia, którzy dokonali wszystkich tych przełomowych wydarzeń w dziedzinie zdrowia, od wyeliminowania ospy po dramatyczny postęp w leczeniu HIV.
Źródło:
https://www.who.int/campaigns/75-years-of-improving-public-healthhttps://www.who.int/campaigns/75-years-of-improving-public-health/stories
Zespół Promocji Zdrowia
SZKOLNE DNI ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU
3-5 KWIETNIA 2023
Nasza szkoła, jak co roku, włączyła się w obchody tego dnia. Zaczęliśmy od przygotowania gazetki i wystawy informującej o autyźmie. Podczas lekcji uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w pogadankach na temat autyzmu, dowiedzenia jakie specjalne potrzeby mają osoby z autyzmem, jak można im pomóc. Dzięki temu dzieci zrozumiały, jak ważne jest, aby szanować różnice między ludźmi, wspierać i szanować się wzajemnie.
Dzieci również przygotowały niebieskie serduszka jako symbol Dnia Świadomości Autyzmu, co było sposobem na wyrażenie wsparcia. Wspólne zdjęcia z serduszkami były również świetnym sposobem na podkreślenie znaczenia tego dnia oraz na pokazanie, że wszyscy jesteśmy razem. Na przerwie chętnym dzieciom malowano niebieskie serduszka na rękach. Wszystkie te działania pokazywały, jak ważne jest zwracanie uwagi na trudne tematy i jak łatwo można zacząć działać na rzecz dobra innych.
Dzień Świadomości Autyzmu to nie tylko czas na zwiększanie wiedzy i zrozumienia na temat autyzmu, ale również czas na wyrażanie wsparcia i pokazywanie, że wszyscy jesteśmy równi i ważni. Działania takie jak te podejmowane w naszej szkole, pomagają nam lepiej zrozumieć świat i ludzi wokół nas, a także kształtują nasze postawy i wartości.
Zajęcia dotyczące właściwych postaw wobec osób dotkniętych autyzmem zostaną przeprowadzone w poszczególnych klasach przez pedagoga i psychologa szkolnego.
Polecamy do obejrzenia filmiki:
1.Jak dzieci z autyzmem słyszą świat?
Amazing things Happen- Polish (Narrated by Kayah) – You Tube
2. Autyzm - warto się zaprzyjaźnić
Zachęcamy także do włączenia się w Powiatowe Dni Świadomości Autyzmu 3 - 7 kwietnia 2023 r. w Powiatowym Ośrodku Rozwoju Edukacji w Nidzicy przy ul. Wyborskiej 12.
Koordynatorzy:
p. Joanna Domżalska,
p. Agnieszka Tobojka
Fotorelacja: p. J. Domżalska
1Fotorelacja: p. D. Kamińska
“Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro”. 18. rocznica śmierci Jana Pawła II – pamiętamy…
- 01.04.2023
WIZYTA BISKUPA PŁOCKIEGO SZYMONA STUŁKOWSKIEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ W JANOWIE
- 22.03.2023
"NAZWAŁEM WAS PRZYJACIÓŁMI" - MOTTO
BISKUPA SZYMONA STUŁKOWSKIEGO
Dzień 30 marca 2023 roku z pewnością na długo zapisze się w naszej pamięci. W tym bowiem dniu gościliśmy w naszej szkole Pasterza Diecezji Płockiej Ks. Biskupa Szymona Stułkowskiego. Wizyta ta wpisywała się w program wizytacji kanonicznej parafii p.w. św. Rocha w Janowie. Zgromadzona na sali gimnastycznej społeczność szkolna gromkimi brawami i radosnym śpiewem: „Barki” powitała Księdza Biskupa i przybyłych z nim gości: księdza Sekretarza, proboszcza parafii Janowo ks. Pawła Sprusińskiego. W uroczystości uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły i rodzice uczniów. W imieniu całej społeczności szkolnej Pani Dyrektor Małgorzata Słomkowska serdecznie powitała zacnego gościa Księdza Biskupa S. Stułkowskiego.
Następnie głos zabrał Dostojny Gość ksiądz Biskup Szymon Stułkowski. Zwracając się do zebranych ks. Biskup podkreślił, jak ważne w dzisiejszych czasach jest posiadanie właściwych wzorców, którymi mogą być właśnie święci i błogosławieni oraz wychowanie i uczenie młodego pokolenia wiary, tradycji i miłości. Podziękował za to, że szkoła promuje wartości religijne, uczy żyć zgodnie z chrześcijańskimi zasadami, że przekazuje bogatą i piękna tradycję swoich przodków, że żyje, wzrasta i jest dla uczniów środowiskiem, w którym dobrze się czują, chcą pracować i uczyć się. Na koniec swego przemówienia Biskup zaprosił wszystkich do wspólnej modlitwy Zdrowaś Mario i udzielił zgromadzonym swego pasterskiego błogosławieństwa, po czym chętnie stanął z uczestnikami do pamiątkowej fotografii. Na ręce Pani Dyrektor przekazał album pt."Warszawa". Gość w towarzystwie Pani Dyrektor zwiedził Izbę Pamięci im. mjra Stefana Gratunika i wpisał się do Kroniki szkolnej.
Odbyło się również spotkanie przy herbatce z rodzicami i pracownikami szkoły. Biskup swoją bezpośredniością ujął wszystkich zebranych. Zauroczony szkołą i atmosferą spotkania życzył cierpliwości i wzajemnej życzliwości.
7Fotorelacja: p. M. Wawrowska
"ŚNIADANIE Z PATRONEM SZKOŁY- JÓZEFEM PIŁSUDSKIM"
- 03.03.2023
20.03.2023 r. w naszej szkole odbyła się żywa lekcja historii poświęcona pamięci wybitnego Polaka - Józefa Piłsudskiego. Dyrektor szkoły, Pani Małgorzata Słomkowska, przygotowała uroczystość integrującą młodzież, rodziców, nauczycieli: "Śniadanie z Patronem Szkoły - Józefem Piłsudskim". Celem było propagowanie idei patriotycznych wśród społeczności naszej szkoły. Uroczystość składała się z dwóch części: apelu przed frontonem szkoły i śniadania z Marszałkiem (w tę rolę wcielił się Tobiasz Halicki). Uroczysty apel:
A) krótką historię obchodów imienin Marszałka przedstawił Wiktor Rutkowski,
B) klasa 5 odśpiewała "Pieśń o Józefie Piłsudskim",
C) uczniowie: P. Kobyliński, E. Szczepkowska, O. Paczyńska odczytali kilka pięknych wierszy o Józefie Piłsudskim.
Po apelu przedszkolaki i "zerówkowicze" zasiedli w odświętnych strojach przy stołach w Izbie Pamięci im. mjr. Stefana Gratunika, na których królowały zdrowe, kolorowe kanapki wykonane przez mamy. Uczniowie pozostałych klas zostali poczęstowani kanapkami przez Marszałka i Panią M. Słomkowską. Nie obyło się bez tortów (jeden wykonali z papieru zerówkowicze z p. Anią Kacprowicz, drugi ufundował sponsor).
Dziękujemy Paniom z Rady Rodziców za pyszne kanapki i udział w "Śniadaniu z Patronem Szkoły".
Koordynatorzy akcji:
p. Małgorzata Słomkowska
p. Krzysztof Pisarski,
p. Aleksandra Piasecka,
p. D. Kamińska
12Imieniny Marszałka były w okresie II Rzeczypospolitej szczególną okazją do uczczenia twórcy Niepodległej. Uroczyście je świętowano także po śmierci Józefa Piłsudskiego. Obecnie tradycję tę przywrócił Związek Piłsudczyków. Związek upamiętnia także rocznicę urodzin i śmierci Marszałka. Tradycja uroczystego obchodzenia imienin Józefa Piłsudskiego, przypadających na dzień 19 marca, narodziła się jeszcze w okresie I wojny światowej. W uroczystościach, które były dowodem czci i szacunku, jakim otaczano Marszałka uczestniczyły władze państwowe i wojsko, ale także szerokie rzesze społeczeństwa.
Według Wacława Jędrzejewicza pierwsze imieniny Józefa Piłsudskiego odbyły się 19 marca 1914 roku we Lwowie. Uroczystość zorganizowali członkowie Związku Strzeleckiego w dużej sali restauracji „Nawtuły”, gdzie zebrali się głównie starsi działacze ZS wraz z „Szefem”, czyli Kazimierzem Sosnkowskim. Podczas zajmowania przez I Brygadę Legionów Polskich pozycji bojowych nad Nidą 19 marca 1915 roku grono najbliższych współpracowników Brygadiera zorganizowało w dworku w Grudzynach kolejne (niektórzy błędnie podają tę datę jako początek imieninowej tradycji) przyjęcie dla twórcy orientacji zbrojnej. W prezencie od wiernych żołnierzy solenizant otrzymał złoty zegarek z napisem „Kochanemu Komendantowi Józefowi Piłsudskiemu w dniu imienin – korpus oficerski”. Podczas służby na Wołyniu w 1916 roku Brygadier był już tak znany, że z okazji imienin Piłsudskiego organizowano uroczyste akademie, poranki, wydawano okolicznościowe druki, pocztówki, przemówienia Komendanta, rozkazy okolicznościowe i inne publikacje. Uroczystości imieninowe przygotowano w różnych miejscowościach, np. w Krakowie zorganizowano spotkanie, na którym odczyt o Komendancie I Brygady wygłosił Andrzej Strug. Solenizant obdarowany został przez żołnierzy szablą oraz ryngrafem z Matką Boską Ostrobramską. Od żołnierzy 5. pułku piechoty otrzymał statuetkę legionisty autorstwa Włodzimierza Koniecznego.
18 marca 1918 roku Józef Piłsudski, uwięziony w twierdzy w Magdeburgu, pisał do żony: „Jutro moje imieniny, jeśli chcesz mi zrobić imieninowy prezent, przyślij mi dwie talie kart do pasjansa. Te, które mam, już bardzo się zniszczyły”. W 1919 roku Piłsudski obchodził po raz pierwszy swe imieniny w wolnej Polsce. Liczne delegacje, zwłaszcza młodzieży i tłumy ludzi oblegały Belweder. Na placu Saskim Marszałek Piłsudski przyjął rewię wojsk, a później w Belwederze delegacje wszystkich pułków. Józefowi Piłsudskiemu życzenia złożyli m.in. Ignacy Paderewski z żoną, marszałek Sejmu Wojciech Trąmpczyński i szefowie misji zagranicznych. Od oficerów adiutantury otrzymał papierośnicę oraz konia „Gri-Gri”, sprezentowanego przez 1. Pułk Szwoleżerów.
Działania wojenne nie pozwalały na huczne obchody 19 marca 1920 roku. Ten dzień Józef Piłsudski spędził w Belwederze, gdzie przyjął wiele delegacji wojskowych i cywilnych. Stopień Pierwszego Marszałka Polski otrzymał 19 marca 1920, w dniu swoich imienin. W 1921 roku z imieninami zbiegło się uchwalenie przez Sejm Konstytucji (17 marca). W maju 1923 roku Marszałek odsunął się od życia politycznego i osiadł na stałe w Sulejówku. Komitet Żołnierza Polskiego wybudował w 1923 roku z dobrowolnych składek legionów Piłsudskiego wygodny, choć skromny dom dla Naczelnego Wodza. Dom zaprojektowany został przez znanego architekta Kazimierza Skórewicza w modnym stylu dworkowym. Jeszcze w marcu 1923 roku wznowił przerwaną tradycję spędzania imienin w Wilnie. W południe 19 marca przyjął w tym dla niego „miłym mieście” delegację z Senatu, a następnie uczestniczył w uroczystej mszy świętej odprawianej przez biskupa Władysława Bandurskiego.
W 1924 roku swoje pierwsze imieniny jako „osoba prywatna” Józef Piłsudski spędził w Sulejówku. Rozpoczął się trzyletni okres pielgrzymek do Milusina, które przybrały formę demonstracji społecznego poparcia dla Wodza. Przybywali tam najwierniejsi z wiernych. Oficer, którego obecność odnotowano na imieninach Marszałka, nie mógł liczyć na awans jako niepewny politycznie dla rządu. W czasie uroczystości podawano herbatę, ciasto śliwkowe i po kieliszeczku tokaju, czyli ulubiony trunek Marszałka. W 1925 roku - pomimo choroby - Marszałek uczestniczył także w uroczystości imieninowej. Do Sulejówka przybyła generalicja i delegacje pułkowe. Ułani z 7. pułku podarowali solenizantowi powóz i parę koni. Wieczorem „samotnik z Sulejówka” był obecny na spektaklu oraz brał udział w raucie wydanym w warszawskiej Szkole Podchorążych.
Po przewrocie majowym 1926 roku świętowanie imienin przybrało formy rywalizacji sportowej. Okręg I Związku Strzeleckiego Warszawa organizował „Marsz strzelecki w dniu Imienin Pierwszego Marszałka Józefa Piłsudskiego” na trasie Sulejówek – Belweder. Trzynastoosobowe drużyny, pozostające w pełnym umundurowaniu i uzbrojeniu musiały pokonać 27 kilometrowy odcinek prowadzący z Warszawy, z Alej Jerozolimskich, gdzie wyznaczono start, do bramy „Milusina”. Podobnie jak w latach ubiegłych, do Sulejówka przybyły liczne delegacje oficerskie i podoficerskie pułków i oddziałów składające Piłsudskiemu najlepsze życzenia imieninowe. Do saloniku „Milusina” na herbatę i tradycyjnego węgrzyna zaprosił Piłsudski generałów i kilkunastu oficerów. Nazajutrz „Ekspres Poranny ” poinformował, że w czasie imienin Marszałka, trzy kuchnie polowe rozmieszczone w ogrodzie na terenie dworku nakarmiły ponad trzy tysiące gości. Według słów pani Piłsudskiej, wieczorem po zakończonej gościnie, salon pełen był kwiatów i prezentów. Jednak jak twierdzi, Marszałkowi największą radość sprawiali ludzie prości, chłopi i robotnicy, wędrujący specjalnie na tę okazje cały dzień do Sulejówka i przynoszący Mu swoje własne produkty, a nawet zwierzęta, których - ku zmartwieniu Marszałkowej - nie chciał się pozbyć.
Od grudnia 1930 roku Marszałek wypoczywał na Maderze, w pobliżu stolicy Funchal w willi Quinta Bettencourt. Na rzucone przez premiera Walerego Sławka hasło „Każdy Polak winien przesłać hołd Pierwszemu Obywatelowi Polski” do willi zaczęły napływać ogromne ilości kart pocztowych i stosy depesz przywożonych kilka razy dziennie ciężarówką. Dom zamienił się w wielki Urząd Pocztowy. Zostało wówczas wysłanych ponad 1 000 000 (milion) kartek z życzeniami z Polski. Pod koniec życia Marszałek lubił spędzać imieniny w Wilnie, swoim ukochanym mieście. Zapewne także uciekał od hucznych obchodów organizowanych w Warszawie. Tak właśnie było podczas ostatnich imienin Józefa Piłsudskiego w 1935 r. 19 marca tegoż roku Marszałek przebywał w Wilnie, gdzie zamieszkał w Pałacu Reprezentacyjnym RP, a później w domu swojego brata Adama w zaułku Montwiłłowskim. Tutaj czuł się najlepiej i tutaj tradycyjnie obchodził swoje imieniny wśród najbliższych, którzy kochali go za to, że był, a nie za jego marszałkowstwo i splendory. Bardzo lubił tę kresową atmosferę, śpiewną wymowę i spokój krewnych oraz ich wspomnienia. Dla starszego pana, otoczenie rodziny było cenniejsze niż oficjalne uroczystości w Belwederze. W auli kolumnowej Uniwersytetu Stefana Batorego odbyła się akademia. Teatr na Pohulance zorganizował wieczornicę szkolną, wojsko przygotowało defiladę wszystkich rodzajów broni.
Po śmierci Marszałka nadal organizowano uroczyste obchody jego imienin, choć w nieco poważniejszej atmosferze. Belweder był jednym z wielu miejsc, gdzie zbierali się wierni żołnierze i współpracownicy Komendanta. Mimo klęski wrześniowej, o którą oskarżano obóz sanacyjny, polscy żołnierze nie zapomnieli o swoim Marszałku, jego imieniny były obchodzone przez wciąż walczących z Niemcami żołnierzy majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. W Kozielsku, na kilka dni przed rozstrzelaniem, oficerowie w tajemnicy przekształcili dzień św. Józefa w obchody imienin Marszałka. W okresie II wojny światowej legenda Marszałka nie upadła. Józef Piłsudski był wzorem dla żołnierzy Armii Krajowej i „Szarych Szeregów”. Pod rządami komunistów o Marszałku wspominano już tylko w podziemiu. Działalność piłsudczyków w kraju polegała głównie na krzewieniu idei niepodległościowej i podtrzymywaniu pamięci o Józefie Piłsudskim. Wielkim orędownikiem tych przedsięwzięć był Karol Wojtyła. W latach 1976 - 1989 opozycja antykomunistyczna wyniosła postać Komendanta na sztandary, czerpiąc z jego doświadczeń wiele dla sprawy ponownej walki o wolność. Upadek komunizmu umożliwił powrót do pięknej tradycji świętowania imienin Marszałka. Po 1989 roku ten pomysł odżył i był realizowany w niektórych środowiskach piłsudczykowskich. W poszczególnych ośrodkach obecnie organizuje się marcowe uroczystości, spotkania, czy konferencje.
p. Aleksandra Piasecka.
p. Dorota Kamińska
Kampania Państwowej Komisji ds. Pedofilii „#Rozmawiaj#Reaguj”
- 21.03.2023
Szanowni Państwo,
przekazujemy do Państwa rąk plakaty w wersji elektronicznej dotyczące kampanii społecznej pt.: „#Rozmawiaj#Reaguj”, przygotowanej przez Państwową Komisję do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15. Celem akcji jest uwrażliwienie społeczeństwa na problem wykorzystania seksualnego małoletnich. Z Pierwszego Raportu PKDP wynika, że ofiarami przemocy seksualnej w Polsce w ubiegłych latach najczęściej były dzieci w wieku 13-15 (49%) i 7-12 (41%) lat. W okresie popełnienia czynu 76% skrzywdzonych dzieci przebywało w swoim domu, pod opieką rodziców. Niestety w 54% przypadków nikt z najbliższego otoczenia (rodzice, nauczyciele, krewni) nie zauważył nic niepokojącego. Najczęściej samo dziecko ujawnia informację, borykając się często z brakiem zaufania dorosłych, pretensjami, negatywną oceną swojego zachowania. A przecież czyn zabroniony popełnił dorosły. On jest winny i odpowiedzialny za to co się stało, za każdy akt skrzywdzenia dziecka. To nigdy nie jest wina dziecka.
Państwowej Komisji zależy na tym, aby ten przekaz zapisał się w społecznej świadomości. Zdaniem jej członków, należy w większym stopniu zwrócić uwagę na dziecko, płynące od niego sygnały i nie lekceważenie tego co jest przez nie zgłaszane. Celem jest jak najszybsza pomoc tym, które zostały skrzywdzone. Kampania, której plakaty przesłaliśmy jest skierowana do wszystkich obywateli, w szczególności do opiekunów dzieci i młodzieży. Jej zadaniem jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie omawianego tematu i wskazanie odpowiednich wzorców zachowań w stosunku do dzieci, które często niewerbalnie sygnalizują, że zostały skrzywdzone.
Odczytując zamieszczony na plakacie kod QR, można przenieść się na stronę kampanii, gdzie są umieszczone wskazówki, które mogą pomóc opiekunowi małoletniego poradzić sobie z sytuacją podejrzenia wykorzystania lub faktu wykorzystania seksualnego dziecka, tak aby mógł dać małoletniemu odpowiednie wsparcie. Jedno ze wskazań kampanii to: „Gdy zauważysz, że dziecko jest, m.in.: przygnębione i zlęknione, izoluje się, ma problemy w szkole i niską samoocenę, to: rozmawiaj, słuchaj, uwierz i reaguj. #RozmawiajReaguj”.
Komisji zależy na tym, aby jak największa liczba osób zapoznała się z przekazem kampanii #RozmawiajReaguj. Stąd prośba o zamieszczenie plakatów cyfrowych na stronie urzędu i stronach internetowych jednostek podległych, w tym jednostek pomocy społecznej, placówek krzewiących kulturę, placówek opiekuńczo-wychowawczych i innych jednostek, które uznają Państwo za stosowne. Ponadto, prosimy o przesłanie pisma z plakatami do urzędów miast i gmin, znajdujących się na Państwa terenie. Jeżeli, w celu dalszej redystrybucji, chcieliby Państwo otrzymać plakaty również w wersji papierowej, prosimy o wypełnienie formularza: https://forms.office.com/e/VEHxR7Jxuv
Jeśli dyrektorzy placówek oświatowo-wychowawczych znajdujących się na Państwa terenie chcieliby, żeby odbyło się u nich spotkanie z rodzicami lub lekcja z dziećmi na temat profilaktyki wykorzystania seksualnego dzieci lub chcieliby otrzymać dodatkowe materiały edukacyjne to również prosimy o kontakt e-mailowy: joanna.napieraj@pkdp.gov.pl
Ze względu na zagrożone dobro małoletnich Państwowa Komisja liczy na zrozumienie i współpracę. PKDP chce poruszyć serca i umysły odbiorców akcji, skłonić ich do refleksji na temat tego, że tak przejmujące doświadczenie jest udziałem wielu dzieci. Warto pamiętać, że obojętność, lekceważenie tego problemu czy podzielanie fałszywych, stereotypowych przekonań przyczynia się do zwiększenia skali problemu.
Bezpieczne, wolne od przemocy seksualnej dzieciństwo możliwe jest tylko wśród odpowiedzialnych, uważnych i wrażliwych dorosłych.
Łączę wyrazy szacunku
Paulina Sylwia Rezler
Materiały i informacje są dostępne na stronie:
https://pkdp.gov.pl/nie-wybaczysz-sobie/
ZESPÓŁ PROMOCJI ZDROWIA
Pierwszy Dzień Wiosny
- 12.03.2023
Wiosna jest zwykle dość konserwatywna jeśli chodzi o dobór kreacji. Swą szatę przyozdabia kwitnącą wierzbą i zielonymi listkami brzozy, a zastępując strudzoną już zimę wkracza przy wtórze ptasich śpiewów. Najwidoczniej wyczekiwana pora roku postanowiła złamać te schematy i ukazała się naszym oczom w nieskazitelnej bieli. Ptaki może i były nieco zdezorientowane, jednak okoliczności nadejścia życiodajnej pory roku w żaden sposób nie zaskoczyły uczniów Szkoły Podstawowej w Janowie. Należy powiedzieć więcej, to oni zaskoczyli wiosnę.
Koordynatorzy akcji:
wychowawcy klas
1421 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ustanowiono go z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa w 2005 roku, a od 2012 roku objęty jest patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Nie bez powodu przypada akurat w dwudziestym pierwszym dniu miesiąca - to pierwszy dzień wiosny, ale również nawiązanie do trisomii 21 chromosomu.
Zespół Promocji Zdrowia
Tak nasi uczniowie przybyli dziś do szkoły.
Informacje dla rodziców
- 15.03.2023
Ogłoszenie
Koszt obiadów w kwietniu 2023r. wynosi 80 zł (16 x 5 zł). Wpłaty należy dokonać do 31.03.2023 r.
Za niewykorzystane w danym miesiącu posiłki przysługuje odpis, który rozliczany jest w następnych miesiącach. Warunkiem dokonania odpisu jest wcześniejsze odwołanie posiłku – powyżej 3 dni nieobecności ucznia w szkole. Tylko na tej podstawie powstała nadpłata może być zaliczona na poczet opłaty na następny miesiąc. Odwołanie posiłku należy zgłosić w sekretariacie szkoły do godz. 8:30. Wpłat za obiady należy dokonać na konto Szkoły Podstawowej w Janowie – nr konta 96 8834 1019 2003 0100 3291 0001.
DYREKTOR SZKOŁY
Dekanalny Konkurs Biblijny - Ewangelia wg św. Łukasza
- 09.03.2023
9 marca 2023 roku, nasza szkoła była gospodarzem Dekanalnego Konkursu Biblijnego dla klas V - VIII - Ewangelia wg św. Łukasza. Każdą szkołę reprezentowało dwóch uczniów z Dekanatu Dzierzgowskiego, którzy rozwiązywali testy ze znajomości Ewangelii. Szkołę Podstawową w Janowie reprezentowali Aleksander Mierzejewski i Ania Zdyb. W konkursie uczestniczyło 14 uczniów z 7 parafii. Do etapu diecezjalnego przeszło 2 uczniów: Julia Platta z Krzynowłogi Małej oraz Aleksandra Bobińska z Gruduska. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody za udział, a pierwsze trzy osoby otrzymały główne nagrody za miejsca na podium. Organizatorem konkursu była Parafia p.w. św. Rocha wspólnie ze Szkołą Podstawową w Janowie.
Gratulujemy i dziękujemy za przybycie.
2Fotorelacja: p. W. Westerlich
Dzień Kobiet
- 07.03.2023
"Ósmego marca marcowy wiatr z odświętną miną do Janowa wpadł.
Wpadł do kwiaciarni przed ósmą tuż i kupił bukiet z tysiącem róż.
I na przystanku przystanął wiatr i każdej Pani podawał kwiat!"
Z okazji Dnia Kobiet życzymy Wam:
pogody ducha,
spełnienia pragnień,
samych cudownych chwil,
miłości, zrozumienia
i grona przyjaciół!
Samorząd Uczniowski
NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
- 28.02.2023
Uczniowie SP w Janowie w ramach akcji #Szkoła pamięta włączyli się w obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 r.
1 marca 2023 r., podczas Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", w Szkole Podstawowej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie odbyły się zajęcia otwarte upamiętniające męstwo żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski. Uczniowie klas: V, VI, VII i VIII przygotowali liczne prezentacje, wystawę na szkolnym korytarzu oraz gazetki poświęcone "Żołnierzom Niezłomnym".
-"Byli jak samurajskie miecze" - porównywał bohaterów w swojej wypowiedzi jeden z ósmoklasistów, nawiązując do japońskiego rodzaju brylini zwanej także "kataną", która powstaje z dziesiątek warstw unikalnego stopu metalu. Tak jak na japońskiej katanie odkładane są warstwy metalu, tak w duszach "Żołnierzy drugiej konspiracji", walczących z nowym agresorem, odkładały się warstwy przeżyć dobrych, złych, a w końcu tragicznych. Wszystkie rodzaje doświadczeń, nawet te unicestwiające nadzieję, skłaniały ich do jeszcze większego heroizmu, aż po największą ofiarę złożoną z własnego życia.
Obchody patriotycznego święta przeniosły się na następny dzień. 2 marca 2023 r. delegacja złożona z uczniów, nauczycieli i pani dyrektor udała się pod pomnik Żołnierza Niezłomnego Zacheusza Nowowiejskiego w Górach Dębowych, gdzie razem z rodziną bohatera, uczniami z innych szkół i przedstawicielami instytucji państwowych zostały złożone kwiaty i zapalone znicze. Po uroczystościach przy pomniku rozpoczął się "Bieg Partyzanta o Szablę Starosty Przasnyskiego w Górach Dębowych"
W najbliższą niedzielę - 5 marca 2023 r. - społeczność naszej szkoły wraz z uczestnikami rajdu rowerowego Ziemia Nidzicka Team, złożyli hołd Żołnierzowi Niezłomnemu Izydorowi Bukowskiemu przy jego symbolicznym grobie na janowskim cmentarzu.
Obaj Bohaterowie, Synowie Naszej Ziemi oddali swoje życie po to, aby Polska pozostała dla Polaków.
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !
Kordynator akcji: p. Aleksandra Piasecka
7
4 marca - Światowy Dzień Otyłości
- 21.02.2023
Otyłość to jedna z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Jak wynika ze statystyk, skala problemu jest z roku na rok coraz większa. Aby zwrócić uwagę na problem i zwiększyć świadomość społeczną w kwestii prawidłowego odżywiania, 4 marca obchodzony jest Światowy Dzień Otyłości.
Nadmierne kilogramy mogą być wynikiem stresu, czynników genetycznych, psychologicznych, a także zaburzeń gospodarki hormonalnej. Jednak najczęstszą przyczyną nadwagi są nieprawidłowe nawyki żywieniowe, przekazywane w rodzinach z pokolenia na pokolenie.
W dniach 1 – 3 marca odbyły się zajęcia i pogadanki dotyczące zdrowego odżywiania oraz większej aktywności ruchowej dzieci. Uczniowie obejrzeli film pt. „Brandon otyły szesnastolatek”, analizowali piramidę żywieniową, przygotowali zdrowe przekąski. Uczestniczyli w ćwiczeniach gimnastycznych i zabawach ruchowych.
Zachęcamy wszystkich do zmiany nawyków żywieniowych!!!
p.Dorota Kamińska,
p. Joanna Domżalska
1
INFORMACJE DLA RODZICÓW I OPIEKUNÓW
- 04.03.2023
Szanowni Rodzice i Opiekunowie!
Przypominamy Państwu, iż nasza szkoła uczestniczy w obecnym roku szkolnym, w unijnym Programie dla szkół, który jest realizowany przy współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. Jest to program edukacyjny, dzięki któremu, w atrakcyjny sposób, dzieci uczą się zasad zdrowego odżywiania, regularnie spożywając w szkole dostarczane im owoce i warzywa oraz mleko i produkty mleczne oraz realizując w ramach Programu działania edukacyjne. W ramach uczestnictwa w Programie nasza szkoła ma zawartą umowę z dostawcą/dostawcami dostarczającymi owoce i warzywa oraz mleko i produkty mleczne, które następnie są udostępniane dzieciom w klasach I-V. W II semestrze roku szkolnego 2022/2023 dzieci uczestniczące w Programie otrzymają, co najmniej 2 razy w tygodniu, przez 7-12 tygodni, łącznie:
- 25 porcji świeżych owoców i warzyw oraz soki owocowe,
- 20 porcji mleka i produktów mlecznych.
Do dzieci w ww. semestrze w ramach Programu trafią następujące produkty: jabłka, gruszki, truskawki, soki owocowe, marchewki, rzodkiewki, kalarepa, pomidorki oraz mleko białe, jogurty i kefiry naturalne. Każdy rodzic lub opiekun dziecka powinien zapoznać się z zasadami Programu, w tym z powyższym katalogiem dostarczanych produktów i wyrazić zgodę na udział dziecka w Programie, do czego serdecznie Państwa zachęcamy. Dostawca zobowiązany jest dostarczyć ww. produkty do szkoły gotowe do spożycia przez dzieci, czyste, a w przypadku gdy jest to wymagane, pokrojone i odpowiednio zapakowane. Po dostarczeniu produktów przez dostawcę, nim zostaną one udostępnione dzieciom, ich jakość sprawdzana jest również przez pracowników szkoły. Mając na uwadze zarówno aspekty edukacyjne, jak również konieczność zachowania właściwej jakości, w tym ciągu chłodniczego, produkty te powinny zostać spożyte przez dzieci w szkole po ich udostępnieniu i nie powinny być zabierane przez uczniów do domów. Jakość świeżych owoców i warzyw (pokrojonych i zapakowanych) lub produktów mlecznych, przetrzymywanych w temperaturze pokojowej przez kilka godzin w plecaku szkolnym ulega pogorszeniu co często powoduje, że nie nadają się one do spożycia przez dzieci. W przypadku, gdy taka sytuacja będzie miała miejsce prosimy o Państwa reakcję i wsparcie w rozmowie z dziećmi, tak aby zachęcić je do wspólnego spożywania świeżych produktów w szkole, razem z rówieśnikami. Przykład kolegów i koleżanek jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na skuteczność Programu i kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych. Zachęcamy Państwa również do wspólnego kontynuowania w środowisku domowym zdrowego odżywiania i aktywnego stylu życia, co niewątpliwie wzmocni skuteczność Programu, a przy tym będzie inwestycją w zdrowie całej rodziny. Wszelkie informacje dotyczące Programu są dostępne na stronie internetowej dedykowanej Programowi: https://www.programdlaszkol.org/.
Jednocześnie wszelkie uwagi dotyczące realizacji Programu w szkole prosimy zgłaszać w pierwszej kolejności do właściwego Oddziału Terenowego KOWR https://www.programdlaszkol.org/kontakt/punkty-terenowe lub na adres mailowy programdlaszkol@kowr.gov.pl
ZESPÓŁ PROMOCJI ZDROWIA
PROFILAKTYCZNIE, DYNAMICZNIE, WARSZTATOWO
- 01.03.2023
SZKOLNY "MARATON PROFILAKTYKI"
01.03.2023 roku odbyły się warsztaty z zakresu zapobiegania uzależnieniom, wykluczeniom społecznym oraz zachowaniom agresywnym. Celem warsztatów było uświadomienie młodemu człowiekowi, jak wiele zależy od jego postawy wobec siebie i innych. Poprzez ćwiczenia i doświadczalne "zobaczenie" niebezpieczeństwa i skutków nieodpowiedzialnego działania młodzi ludzie uczą się dorosłości. Uczniowie mogli się o tym przekonać podczas zajęć poprowadzonych przez psychoterapeutów: Andrzeja Piaseckiego i Grażynę Graszek.
W godzinach popołudniowych w warsztatach profilaktycznych uczestniczyli rodzice, którzy chętnie angażowali się w rozwiązywanie problemów stawianych przez prowadzących zajęcia.
Kolejne szkolenie 24.04.2023 roku.
13Koordynatorzy akcji:
wychowawcy klas
Aktywne przerwy
- 28.02.2023
Szkoła to nie tylko nauka, ale i zabawa – wiedzą o tym dobrze najmłodsi uczniowie naszej szkoły. W czasie przerw, pod okiem dyżurujących nauczycieli mogą m.in. pokonywać tory przeszkód czy ćwiczyć. Uczniowie bardzo chętnie korzystają z tych i innych form rozrywki. Jest to doskonały pomysł na spożytkowanie energii, która nagromadziła się podczas zajęć.
„Aktywna przerwa” zakłada wyeliminowanie niebezpiecznych zachowań, pomoc w rozładowaniu napięcia, stworzenie warunków do twórczych działań, czynnego odpoczynku, nauki poprzez zabawę i zintegrowanie uczniów. Ponadto, codzienne wielogodzinne przebywanie dziecka w szkole w pozycji siedzącej jest czynnikiem szkodliwie wpływającym na rozwój młodego organizmu, dlatego też dbamy o to, by dzieci miały zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu.
ZESPÓŁ PROMOCJI ZDROWIA
2Fotorelacja : p. M. Bonisławska
JAK DBAĆ O ZDROWIE?
- 22.02.2023
Zdrowie – stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu, a nie tylko całkowity brak choroby czy niepełnosprawności (zob. dobrostan subiektywny). W ostatnich latach definicja ta została uzupełniona o sprawność do „prowadzenia produktywnego życia społecznego i ekonomicznego” a także wymiar duchowy.
Na zdrowie składa się:
1) ciało
Jak dbać o ciało :
- aktywność fizyczna,
- sen od 7- do 10 godzin,
- zdrowe odżywianie,
- prawidłowe nawyki,
- badania profilaktyczne,
- unikanie używek,
- właściwa pielęgnacja kosmetykami.
2) umysł
Jak dbać umysł:
- ćwicz umysł poprzez branie udziału w różnych aktywnościach,
- otaczaj się wartościowymi treściami (unikaj materiałów z dużą ilością przemocy),
- dobrze dobieraj sobie znajomych i przyjaciół.
3) emocje
Jak dbać o dobry nastrój:
- trenuj optymizm,
- przywołuj dobre wspomnienia,
- dobre myśli,
- znajdź swój własny sposób na radzenie sobie ze złymi emocjami np. słuchanie muzyki, sport, rozmowa z przyjacielem.
4) zdrowe nawyki
Jak kształtować zdrowe nawyki:
- dbanie o kondycję fizyczną,
- zdrowe odżywanie,
- unikanie używek.
5) aktywność fizyczna
Jak dbać o aktywność fizyczną:
- uprawiać sport dobrany do potrzeb i możliwości.
6) relacje z innymi ludźmi
Jak dbać o relacje z innymi ludźmi:
- dobra komunikacja,
- dbanie o relacje,
- umiejętność szanowania swoich i cudzych granic,
- rozumienie swoich i cudzych potrzeb,
- empatia.
7) świadome odżywianie
Jak się świadomie odżywiać:
- stosowanie zasad piramidy żywieniowej.
Na pojęcie zdrowia należy spojrzeć całościowo, bo każda z wyżej wymienionych sfer jest ważna i wpływa na siebie.
DEPRESJA_U_DZIECI_I_MLODZIEZY(2).pptx
Koordynator promocji zdrowia - Dorota Kamińska
3
INFORMACJE DLA RODZICÓW
- 21.02.2023
Zarządzenie Nr 6 /2023
Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie
w sprawie ustalenia harmonogramu czynności w postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym, w tym terminów składania dokumentów na rok szkolny 2023/2024, do oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych w Szkole Podstawowej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie
Na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ( t.j. Dz. U. z 2023r., poz. 40) i art.154 ust.1 pkt.1w związku z art.29 ust 2 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 z późn. zm.) Dyrektor Szkoły zarządza, co następuje:
§ 1.
1. Ustalam terminy przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego , w tym terminy składania dokumentów na rok szkolny 2023/2024, do oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej w Janowie– zgodnie z Załącznikiem nr 1 do zarządzenia.
2. Ustalam terminy przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, w tym terminy składnia dokumentów na rok szkolny 2023/2024 , do klas I Szkoły Podstawowej w Janowie – zgodnie z Załącznikiem nr 1 do zarządzenia.
§ 2.
Wykonanie zarządzenia powierza się Przewodniczącemu Komisji Rekrutacyjnej.
§ 3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania i obowiązuje do czasu zakończenia postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego na rok szkolny 2023/2024
Małgorzata Słomkowska
Dyrektor Szkoły
rekrutacja_2023(3).docx