ZEBRANIA Z RODZICAMI
17.01.2025DYREKTOR SZKOŁY PODSTAWOWEJ W JANOWIE
ZAPRASZA NA SPOTKANIE RODZICÓW DZIECI SZKOLNYCH.
SPOTKANIE ODBĘDZIE SIĘ 21 STYCZNIA 2025 ROKU (WTOREK)
O GODZINIE 16.00.
DYREKTOR SZKOŁY
I RADA PEDAGOGICZNA
Gminne Zawody w Halowej Piłce Nożnej 2025
20.01.202518 stycznia 2025 roku w sali sportowej w Jagarzewie odbyły się Gminne Zawody w Halowej Piłce Nożnej. Naszą szkołę reprezentowali chłopcy i dziewczęta w grupie klas IV-VI i VII-VIII. Wszyscy spisali się wzorowo zajmując I miejsca. Opiekunami uczniów byli nauczyciele: Marta Bonisławska, Waldemar Westerlich.
Gratulacje dla wszystkich.
8
CHOINKA SZKOLNA - 25.01.2025
10.01.2025Jedną z najbardziej oczekiwanych imprez w roku szkolnym jest uroczysta zabawa choinkowa, na której bawią się uczniowie szkoły wraz z rodzinami i zaproszonymi przyjaciółmi.
W tym roku choinka odbędzie się 25 stycznia 2025 roku. Tym samym otwierała ona symbolicznie okres ferii zimowych.
Rekonstrukcja „Powstanie ’44. Bitwa o Polskę”
17.01.202515 stycznia 2025 roku uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w żywej lekcji historii przeprowadzonej przez grupę artystyczną „Rekonstrukto”.
Rekonstrukcja - „Powstanie ’44. Bitwa o Polskę”, przywołała wydarzenia z powstania warszawskiego i pozwoliła uczniom na lepsze zrozumienie i odczucie atmosfery tamtych wydarzeń. Podczas występu uczniowie mieli okazję przyjrzeć się replikom sprzętu bojowego i wyposażenia, które były wierną reprodukcją używanych przez żołnierzy narzędzi w czasie powstania.
Ciekawe i barwne opowieści prowadzących połączone z pokazem i udziałem publiczności wywołały spore zainteresowanie. Było to nie tylko fascynujące doświadczenie, ale i lekcja patriotyzmu oraz szacunku dla bohaterów tamtych czasów. Dzięki takim spotkaniom historia staje się bardziej zrozumiała dla młodego pokolenia i inspiruje ich do refleksji nad znaczeniem wolności.
12
"W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH"- HARTOWANIE ORGANIZMU
16.01.2025"W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH"- hartowanie organizmu podczas lekcji wychowania fizycznego.
Opiekun: Pani Marta Bonisławska
Rejonowa Olimpiada Zdrowia PCK z Biedronką 2025
10.01.202532. edycja Olimpiady Zdrowia PCK z Biedronką – trwa rywalizacja!
Z radością informujemy, że w tegorocznej edycji Olimpiady Zdrowia PCK z Biedronką udział wzieło aż 21 982 uczniów z całej Polski! Wśród nich 12 813 reprezentuje szkoły średnie, a 9169 szkoły podstawowe. Olimpiada promuje zdrowy styl życia, zasady zrównoważonego żywienia i aktywność fizyczną wśród dzieci i młodzieży. Konkurs składa się z czterech etapów: szkolnego, rejonowego, okręgowego i finału. Obecnie uczestnicy przygotowują się do kolejnych zmagań, w których będą musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami w zakresie zdrowia i profilaktyki.
9 stycznia 2024 roku odbyła się w Nidzicy Rejonowa Olimpiada Zdrowia PCK z Biedronką. Naszą szkołę reprezentowała Ewa Szczepkowska, która zajęła IV miejsce. Gratulacje dla Ewy. Opiekunem był Waldemar Westerlich.
ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE
18.12.2024Z okazji Świąt Bożego Narodzenia pragnę złożyć serdeczne życzenia całej społeczności szkolnej. Niech ten wyjątkowy czas przyniesie Wam radość, spokój oraz wiele magicznych chwil spędzonych w gronie najbliższych. Życzę, aby nadchodzący rok był pełen sukcesów, inspiracji oraz nowych możliwości. Niech Boże Narodzenie napełni Wasze serca miłością i nadzieją, a świąteczny nastrój towarzyszy Wam przez cały rok. Wesołych Świąt!
DYREKTOR SZKOŁY
DLACZEGO WARTO CZYTAĆ?
17.12.2024Szanowni Rodzice!
Jestem nauczycielem bibliotekarzem i na co dzień zachęcam Państwa dzieci do czytania. Tym razem zwracam się do Państwa bezpośrednio z propozycją prostego wspólnego działania. Proszę się nie obawiać – nie będzie to wymagało jakichś żmudnych działań.
Jako rodzice często zastanawiamy się, co możemy robić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku rozwój i szczęście. Bywamy przytłoczeni przeróżnymi poradami i zaleceniami, nie zawsze mając czas na ich wdrażanie. Przesyt tych wszystkich możliwości i powinności tworzy wyrzuty sumienia i sprawia, że tracimy energię na rozmyślanie, zamiast skupić się na zwykłym, wartościowym spędzaniu czasu, który tak szybko ucieka.
Receptą na te problemy jest zwykłe, tradycyjne czytanie dzieciom książek. A gdy są starsze, to czytanie ich razem z nimi. Czytania nie trzeba planować ani się do niego przygotowywać. By czytać, nie musimy być kreatywni, wypoczęci ani w dobrym humorze. Po późnym powrocie z pracy, gdy jesteśmy zmęczeni i jest ciemno za oknem, wystarczy położyć się z dzieckiem i poczytać, łącząc coś wartościowego z odpoczynkiem oraz dobrym czasem również dla siebie. Tych 20 minut sprawi, że dzień będzie trochę lepszy, że zrobimy coś wykraczającego poza zwykłe obowiązki.
Wspólne czytanie jest naturalnym sposobem komunikacji i budowania rodzinnych więzi. To czas, w którym dziecko jest blisko Państwa, czuje się bezpieczne, ważne i naprawdę Państwa słucha. Świat, który znamy, nasze zasady i poglądy powstały m.in. w naszych domach, gdy rodzice lub dziadkowie i babcie czytali dzieciom bajki i legendy lub opowiadali historie.
Udowodniono, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności. Jest również antidotum na tak powszechne przebodźcowanie i trudności w skupieniu się.
Zresztą czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwijając umysł i wyobraźnię. Uczy koncentracji, odcinania się od bodźców, powiadomień w telefonach i szumu informacyjnego, na które dorastające pokolenie narażone jest jak żadne wcześniej.
Gdy dziecko jest starsze, wiedza i emocje wyniesione z książek wzmacniają pewność siebie, umożliwiają tak ważne u nastolatków mówienie „nie”. Wreszcie, w skali całego życia, czytanie daje szczęście. Statystycznie ludzie czytający książki są bardziej zadowoleni z życia, lepiej wykształceni, kreatywni, zajmują wyższe stanowiska i więcej zarabiają.
Jednocześnie dane są nieubłagane. Wynika z nich, że jeżeli dziecko nie wyniesie nawyku czytania z domu, to z reguły nie czyta dla przyjemności jako dorosły. Szkoła, biblioteka i rówieśnicy mogą pomagać rozwijać te zainteresowania, ale z reguły tworzy je rodzina. Utrzymanie nawyku czytania książek w obliczu tylu atrakcyjnych pożeraczy czasu i tak jest dla dzieci bardzo trudne. Ułatwiajmy im to, bo to jedna z najważniejszych kompetencji.
Dlatego serdecznie zapraszam do udziału w naszej akcji „Poczytajmy sobie”, która zachęca do czytania z dziećmi książek oraz rozmawiania na ich temat. Ze swojej strony obiecuję zadbać o własną część, ułatwiając udział w maksymalnym stopniu: zachęcając Państwa dziecko oraz proponując odpowiednie książki i materiały.
Mam nadzieję na udaną współpracę i życzę mile spędzonego czasu z książką.
Z wyrazami szacunku
Państwa biblioteka szkolna
Poczytajmy_sobie_____prezentacja.pdf
Roztrzygnięcie konkursu na Kartkę Bożonarodzeniową 2024
16.01.2025Roztrzygnięcie konkursu na Kartkę Bożonarodzeniową
Grupa I
Daryna Szerniavka
Amelia Janiak
Zosia Paczyńska
Wyróżnienie Agnieszka Jońska
II grupa
Nadia Dzięgielewska
Kinga Jońska
Jakub Sachanowski
Organizator Marta Bonisławska
URODZINY MARSZAŁKA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W JANOWIE
10.12.202410 grudnia 2024 roku o godzinie 11.00 w Szkle Podstawowej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego odbył się uroczysty apel poświęcony 157 rocznicy urodzin patrona szkoły.
Montaż słowno-muzyczny, w wykonaniu uczniów klasy V, przypomniał zasługi Józefa Piłsudskiego dla naszej ojczyzny i jego rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodłegłości.
Zwycięzcom szkolnego konkursu "Życie i działalnośc Józefa Piłsudskiego" zostały wręcznone nagrody przez Przewodniczącą Rady Rodziców p. Dorotę Piasecką.
I miejsce - Dawid Ładziński
II miejsce (exaequo) - Marcin Kobyliński, Dorian Dzięgielewski
III miejsce - Kacper Zybert
W ostatniej części uroczystości, wybrani uczniowie klas IV-VIII, przeczytali życzenia urodzinowe skierowane do patrona szkoły, zredagowane przez nich w języku angielskim.
Myślę, że Marszałek Józef Piłsudski byłby dumny z uczniów naszej szkoły.
Organizatorzy: p. A. Piasecka, p. D Kamińska, p. K. Pisarski. p. A. Auguścik
WIELOBOJE SPRAWNOŚCIOWE DZIECI - NIDZICA 2024
10.12.20249 grudnia 2024 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Powiatowych Wielobojach Sprawnościowych w Nidzicy. Zawodnicy startowali w czterech konkurencjach: trójskok z miejsca, rzut piłką lekarską, bieg 4×10 i brzuszki. Wszyscy wykazali się dużą wolą walki i zaangażowania. Naszą szkołę reprezentowali: Anna Borowa, Halina Ciesielska, Nadia Dzięgielewska , Maja Kobylińska, Stanisław Czyżewski, Bartosz Słowik, Dorian Dzięgielewski i Marcin Kobyliński. Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale. Opiekę nad uczniami sprawowali Marta Bonisławska i Waldemar Westerlich.
10
Gminne Zawody Sprawnościowe klas IV-VIII
06.12.2024Już poraz 14 w naszej szkole odbyły się Gminne Zawody Sprawnościowe. W zawodach uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Janowie i Szkoły Podstawowej z Muszak. Zawodnicy startowali w Wielobojach Sprawnościowych wg grup klasowych. Każda drużyna składała się z 2 dziewcząt i 2 chłopców. Klasa, która zdobyła najwięcej punktów łącznie, wygrywała. Słodkie nagrody ufundowane przez Urząd Gminy w Janowie wręczył uczniom Wójt Gminy Janowo - Pan Mateusz Jaroszewski. Zawody przygotowali i przeprowadzili Marta Bonisławska i Waldemar Westerlich - nauczyciele ze szkoły w Janowie, Rajmund Kobyliński - nauczyciel ze Szkoły Podstawowej z Muszak i Krzysztof Chmieliński - pracownik Urzędu Gminy w Janowie.
WSZYSTKIM ZAWODNIKOM GRATULUJEMY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
13Gminne Zawody Sprawnościowe ,,Od przedszkola do klasy III"
5 grudnia 2024 roku w naszej szkole odbyły się zawody sportowe, które miały charakter integracyjny. Uczniowie z przedszkola i klasy „0” rywalizowali na zorganizowanym torze przeszkód. Następnie dzieci z klas I-III startowali w Wielobojach Sprawnościowych. Wszyscy startujący wykazali się dużym zaangażowaniem w rywalizacji, a na koniec otrzymali słodkie nagrody ufundowane przez Urząd Gminy w Janowie, które zostały wręczone przez Wójta Gminy Janowo Pana Mateusza Jaroszewskiego.
10
ZAPROSZENIE
06.12.2024SZANOWNI PAŃSTWO
Mamy zaszczyt zaprosić na uroczystość
157 rocznicy urodzin
patrona naszej szkoły
Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego
Spotkanie odbędzie się 10 grudnia 2024 roku
o godzinie 11.00 w naszej szkole
Organizatorzy:
p. A. Piasecka,
p. D. Kamińska,
p. K. Pisarski
Szkoła Podstawowa w Janowie przystąpiła do akcji szlachetna Paczka
25.11.2024W tym roku po raz kolejny Szkoła Podstawowa w Janowie przystąpiła do akcji Szlachetna Paczka. Wspierać będziemy samotną mamę, jej dwie małe córeczki oraz ich babcię. Dary, które zostały podzielone na poszczególne klasy, możemy przynosić do szkoły od dziś tzn. od 25 listopada do 11 grudnia 2024 r.
Rada Rodziców
Dzień Świętego Mikołaja
29.11.20246 grudnia co roku obchodzimy Dzień Świętego Mikołaja, który jest związany z tradycją chrześcijańską. W katolicyzmie i prawosławiu tego dnia wspomina się świętego biskupa z Miry, który według wierzeń wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym. Zgodnie ze zwyczajem wieczorem dnia poprzedzającego lub nocą z 5 na 6 grudnia święty Mikołaj (osoba za niego przebrana) przynosi dzieciom prezenty. Jeszcze 200 lat temu było to jedno z najważniejszych na ziemiach polskich. Aktualnie tradycja nieco straciła na znaczeniu – podarunki wręczamy sobie głównie w Wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia. W mikołajki dzieci otrzymują tylko drobne upominki, przede wszystkim słodkości.
ZESPÓŁ PROMOCJI ZDROWIA
9
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Archiwum Aktualności
Gminne zawody w halowej piłce nożnej Jagarzewo 30.11.2019r.
- 04.12.2019
- 47
W sali sportowej Zespołu Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących w Jagarzewie w dniu 30 listopada 2019 roku odbyły się Gminne Zawody w Piłce Nożnej dla uczniów szkół podstawowych w kategorii dziewcząt i chłopców. Uczniowie podzieleni byli na grupy wiekowe: klasy IV – VI tworzyły grupę młodszą i klasy VII – VIII grupę starszą. Nasi uczniowie zaprezentowali się bardzo dobrze. W grupie młodszej dziewczęta zajęły I miejsce natomiast chłopcy II miejsce. W grupie starszej było odwrotnie. Chłopcy zajęli I miejsce natomiast dziewczęta II miejsce. Zawody zostały przygotowane przez sołectwo Jagarzewo i Urząd Gminy w Janowie. Nagrody wręczała przewodnicząca Rady Gminy Janowo pani Alina Jabłonowska.
Opiekunami uczniów w czasie zawodów byli nauczyciele wychowania fizycznego pani Marta Bonisławska i pan Waldemar Westerlich
Światowy Dzień Pluszowego Misia
- 04.12.2019
- 46
„Miś jest mały i puchaty, Miś jest fajny i kudłaty, Miś jest gruby jak ta kula, Misia zawsze się przytula.”
Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. Pluszowe Misie opanowały oddział przedszkolny oaz klasy I –III naszej szkoły. „Przybyły” ze swoimi małymi właścicielami, aby bawić się, świętować i uczyć.
W dniu 26.11.2019 r. przedszkolaki oraz dzieci klas I – III uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim przyjacielem- Misiem. Przybyły misie małe, duże, bardzo duże, białe, różowe, zielone wprost bajecznie kolorowe, a każdy był piękny i wyjątkowy.
Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię Święta Pluszowego Misia, zdobyły wiele informacji z życia niedźwiedzi, wspólnie bawiły się przy piosenkach „Stary niedźwiedź”, „Pluszowy miś”, „Gumisie”. Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, zgaduj – zgadule, konkursy, misiowe tańce oraz czytanie opowieści, wierszy, których bohaterem był miś.
Podczas zajęć panowała miła i przyjemna atmosfera. Na zakończenie uroczystości każda grupa otrzymała słodkie co nieco oraz medal i certyfikat „Przyjaciela Puchatka’”.
Konkurs na najlepszą prezentację
- 16.12.2019
15 listopada 2019r. na nidzickim zamku odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą prezentację multimedialną pt.: „75 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego”. Miło jest nam poinformować, że wyróżnienie w konkursie otrzymała uczennica klasy VII Wiktoria Bojarska. Gratulujemy!
Tutaj możemy obejrzeć prezentację Wiktorii:
Święto Niepodległości
- 14.11.2019
- 29
8 listopada 2019 roku w Janowie obchodziliśmy Gminne Uroczystości Odzyskania Niepodległości powiązane ze Świętem Szkoły Podstawowej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.
Punktualnie o godzinie 8.00 rozpoczęto Mszę Świętą w intencji Ojczyzny, którą celebrował ks. kan. Tomasz Opaliński i ks. kan. Wiesław Lipka.
Po zakończeniu Mszy Świętej wszyscy udali się w uroczystym pochodzie pod budynek szkoły podstawowej w Janowie, gdzie nastąpiło odsłonięcie tablicy poświęconej patronowi szkoły, której fundatorami są Państwo Iwona i Andrzej Gratunik. W swej treści nawiązuje ona do 1 czerwca 1991 roku, kiedy to przywrócono Szkole Podstawowej w Janowie jej pierwotną nazwę. Od 15 grudnia 1984 roku szkoła nosiła imię Władysława Broniewskiego. Bogdan Gratunik podkreślił, że jest byłym uczniem tej szkoły i chce także poprzez Izbę Pamięci i Fundację im. Bolesława i Stefana Gratunik kontynuować dzieło swojego ojca. Major Stefan Gratunik był inicjatorem budowy pomnika poległych i pomordowanych podczas II wojny światowej mieszkańców Janowa i obelisku Józefa Piłsudskiego na janowskim rynku. Kultywował tradycje patriotyczne. Zaszczepianie wśród młodzieży ducha patriotyzmu były zawsze mu bliskie.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, samorządowych, gminnych, nauczyciele, rodzice, uczniowie i mieszkańcy Gminy Janowo, którzy złożyli pod tablicą wiązanki kwiatów i zapalili znicze. Wśród zaproszonych gości byli m.in. przedstawiciel Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Ewa Sapka-Pawliczak, doradca Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Mateusz Szkaradziński, wicestarosta Powiatu Nidzickiego Paweł Przybyłek, prezes oddziału Związku Piłsudczyków RP w Olsztynie Waldemar Ziarek, prezes okręgu Związku Piłsudczyków RP w Przasnyszu Zbigniew Kowalski, prezes oddziału Związku Piłsudczyków RP w Nidzicy Adam Szempliński.
Kolejnym punktem programu uroczystości była akademia przygotowana przez uczniów szkoły podstawowej w Janowie.
Bohaterem szkolnej akademii przygotowanej z okazji Narodowego Święta Niepodległości był w tym roku przywódca polskich legionów marszałek Józef Piłsudski. Program artystyczny ukazywał go jako męża stanu, wodza, ale również jako osobę prywatną, niewolną od rozterek i wewnętrznego niepokoju. Zgodnie z testamentem Józefa Piłsudskiego – dumne serce spoczęło na wileńskim cmentarzu na Rossie.
Porywające wykonanie artystów i scenografia oraz prezentacje multimedialne współtworzyły podniosły nastrój uroczystości. Dużo emocji dostarczył taniec z szarfami biało - czerwonymi wykonany przez uczennice klasy VII i VIII. Swoje umiejętności wokalne zaprezentował Ks. kan. Tomasz Opaliński proboszcz parafii oraz nauczyciel muzyki Krzysztof Pisarski. Wspólnie z uczennicą klasy VI Weroniką Jońską zaśpiewali piosenkę pt. ,,Mówię o Tobie dobrze” Uczniowie przepięknie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć też rozterki i uczucia walczących o niepodległość.
Artystów do przedstawienia przygotowywali nauczyciele: Agnieszka Tobojka, Marta Bonisławska, Krzysztof Pisarski, Aldona Auguścik, Beata Angielska, Małgorzata Słomkowska.
To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadów i pradziadów walczących o wolność. Składamy kwiaty pod pomnikami tych, którzy poświęcili dla nas życie. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
Powiatowe Eliminacje Warmińsko – Mazurskiego Szkolnego Związku Sportowego
- 12.11.2019
- 3
Powiatowe Eliminacje Warmińsko – Mazurskiego Szkolnego Związku Sportowego
w piłce nożnej chłopców rocznik 2005 i młodsi.
Nidzica 07.11.2019 rok
Dnia 7 listopada 2019 roku Szkoła Podstawowa nr 1w Nidzicy zorganizowała Powiatowe Eliminacje Szkolnego Związku Sportowego w piłce nożnej dla szkół podstawowych z klas VIII i młodszych. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VII i VIII: Mierzejewski Dawid, Grzybowski Adrian, Okraska Igor, Miecznikowski Dawid, Gratunik Mateusz, Mierzejewski Igor, Napiwodzki Wiktor, Rutkowski Igor. Zawody odbyły się na ,,Orliku” przy SP 1 w Nidzicy. Zawody wygrała drużyna Szkoły Podstawowej nr 1 z Nidzicy i ona awansowała do dalszych gier. Nasi uczniowie po bardzo dobrym zaprezentowaniu się w tych zawodach zajęli II miejsce w powiecie. Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele wychowania fizycznego: pani Marta Bonisławska i pan Waldemar Westerlich.
XIII Powiatowy Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej w Nidzicy
- 12.11.2019
26 października 2019r. na nidzickim zamku po raz trzynasty odbył się Powiatowy Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej. W tym roku przegląd odbywał się w następujących kategoriach:
-szkoła podstawowa kl. I-IV
-szkoła podstawowa kl. V-VIII
-szkoła ponadpodstawowa.
Szkołę Podstawową im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie reprezentował chór złożony z uczniów klasy VI w następującym składzie: Zuzanna Asztemborska, Wiktoria Fedyrko, Weronika Jońska, Maja Kobus, Lena Mierzejewska, Martyna Zygnerska, Michał Osowski, Mikołaj Szeluga. Opiekunem artystycznym był Krzysztof Pisarski-nauczyciel muzyki.Uczniowie zaprezentowali dwie pieśni patriotyczne: „Szara piechota” oraz „Orlątko” zdobywając tym samym pierwsze miejsce w kategorii kl.V-VIII. Uczniom oraz opiekunowi serdecznie gratulujemy.
11 listopada 2019r. zwycięzcy przeglądu wzięli udział w Powiatowych Obchodach Dnia Niepodległości w Nidzicy.
OGŁOSZENIE
- 29.10.2019
OGŁOSZENIE
Wykonywanie świadczeń zdrowotnych z NFZ, zgodnie z potrzebami leczniczymi dziecka odbywa się w gabinecie stomatologicznym zlokalizowanym w Ośrodku Zdrowia w Janowie ul. Przasnyska 60
w każdą środę w godz. 14,00-18,00 po uzgodnieniu terminu wizyty.
Numer kontaktowy do gabinetu stomatologicznego 731 170 002.
Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik
- 21.10.2019
18 października 2019, została zorganizowana wycieczka do "Cetrum Nauki Kopernik" w Warszawie. Wzięli w niej udział uczniowie klasy szóstej. Sami mogli przekonać się o działaniu praw fizyki i innych dziedzin nauki. Wielką atrakcja był seans 3D w planetarium. To byla naprawdę przyjemna i pouczajaca przygoda.
Drzewko pamięci
- 07.10.2019
Pierwszego pazdziernika 2019 r. ,korzystając z pieknej jesiennej pogody, postanowilismy posadzic ,,drzewko pamieci" w ogrodzie naszej szkoły. Był to jeden z punktów dwudniowego programu obchodów uroczystosci. Naszym zdaniem takie działanie ma swoją wymowę, ponieważ symbolizuje pewną trwałość wokół przemijającej rzeczywistości. Jednoczy uczniów, przypomina im o ważnym wydarzeniu ,w którym kiedyś brali udział. Znaczy czas i miejsce tego wydarzenia oraz uczy miłosci i szacunku do przyrody.Z pewnością też przyczynia się do umocnienia więzi ze swoją szkołą.Uwieńczeniem naszych działan było wspólne ognisko.
IX Gwiaździsty Rajd Rowerowy Zacheusza Nowowiejskiego
- 08.10.2019
- 1
28 września 2019r. w Górach Dębowych odbył się IX Rajd Gwiaździsty Zacheusza Nowowiejskiego, podczas którego posadzone zostały dęby pamięci upamiętniające zamordowanych podczas II Wojny Światowej mieszkańców dawnego powiatu przasnyskiego(Janowo do 1955 roku należało bowiem do powiatu przasnyskiego). W ten sposób upamiętnionych zostało dwóch mieszkańców Janowa: Piotr Paweł Olbryś - posterunkowy Policji Państwowej oraz Wacław Wyszkowski - przodownik Policji Państwowej. Następnie wszyscy uczestnicy wzięli udział w rajdzie pieszym i rowerowym, po czym odbył się piknik i konkurs wiedzy o Zacheuszu Nowowiejskim.
Ppor. Wiktor Zacheusz Nowowiejski „Jeż”, „Żuk” – ur. 28 XII 1915 r. we wsi Zembrzus, w wielodzietnej rodzinie drobnoszlacheckiej (jego ojciec posiadał 50 hektarowe gospodarstwo).
Wyrastał w tradycji patriotycznej, jego dziadek ze strony matki za udział w Powstaniu Styczniowym został skazany na 25 lat katorgi. W 1936 r. ukończył seminarium nauczycielskie w Mławie, a następnie podchorążówkę piechoty w Zambrowie. W okresie okupacji niemieckiej był żołnierzem AK, od 1943 r. dowodził drużyną w oddziale partyzanckim działającym na terenie powiatu mławskiego pod komendą ppor. Stefana Rudzińskiego „Wiktora”. Uczestniczył w wielu akcjach bojowych przeciw Niemcom, m.in. na posterunek żandarmerii w Muszakach. W latach 1945 – 1946 kontynuował działalność niepodległościową w szeregach lokalnej organizacji poakowskiej - Ruchu Oporu Armii Krajowej. Pełnił w niej funkcję komendanta Obwodu Przasnysz (kryptonim „Las”), wchodzącego w skład Inspektoratu ROAK „Mazowsze”. 3 VI 1945 r. dowodził operacją uwolnienia z aresztu PUBP w Mławie kilkudziesięciu więźniów politycznych. Podległe mu oddziały partyzanckie ROAK (m.in. E. Dobrzyńskiego „Orzyca” i I. Bukowskiego „Burzy” wykonały szereg spektakularnych akcji z zakresu samoobrony przed terrorem UB i NKWD, m.in. uwolniły kilkunastu więźniów z aresztu w Chorzelach, rozbijając przy tym posterunek MO. W udanych zasadzkach pomiędzy Janowem i Starą Wsią oraz pod Chorzelami rozbroiły grupy operacyjne bezpieki.
Wiktor Z. Nowowiejski poległ 6 XII 1946 r. we wsi Zembrzus, osaczony przez grupę operacyjną bezpieki i „ludowego” WP. Ranny, nie mogąc wycofać się, ostatnią kulę przeznaczył dla siebie.
ŚWIĘTO DRZEWA
- 07.10.2019
ŚWIĘTO DRZEWA W NASZEJ SZKOLE
Uczmy miłości do przyrody
uczmy spostrzegać jej piękno
cieszyć się nim, podziwiać je
i przestrzegajmy dzieci
by tego piękna nie niszczyły”
H. Zdzitowiecka
24 września 2019 r. w naszej szkole obchodziliśmy ŚWIĘTO DRZEWA.Od rana wyruszylismy na wycieczkę do lasu.Tam przypadkowo spotkaliśmy leśnika, który opowiedział nam o swojej pracy i o lesie.
Celem spotkania było:
– zapoznanie dzieci z pracą leśnika
– zachęcanie do opiekowania się i dokarmiania zwierząt leśnych i ptaków w okresie zimy
– kształtowanie podstawowych zasad ochrony przyrody.
– pogłębianie wiadomości na temat ptaków i zwierząt żyjących w środowisku leśnym
– uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, jakie mogą zagrażać środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka
Dowiedezielismy się o swoim podstawowym obowiązku jakim jest troska o las. Poznalismy zwierzęta i ptaki zamieszkujące to miejsce oraz ich zwyczaje i potrzeby. Wiemy już, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Przypomnielismy sobie zasady zachowania się w lesie (m.in. zachowanie ciszy, porządku, unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami). Dowiedzielismy się także, w jaki sposób pomagać zwierzętom i ptakom przetrwać zimę. Zainteresowaliśmy sie bardzo opowieściami , eksponatami i naturalnymi okazami. Dużą radość sprawiła nam obserwacja przez lornetkę.
Na koniec spotkania , mieliśmy możliwość zadawania pytań i ochoczo z tej możliwości skorzystaliśmy.Po powrocie do szkoły, swietowalismy dalej.Tu była pogadanka,rozpoznawanie drzew i lisci na ilustracji,zagadki i rysowanki.Tu z własnorecznie wykonanych listków powstało DRZEWO PRÓŚB. Dzięki tym zajęciom poszerzyliśmy wiadomości o lesie i jego mieszkańcach. Lepiej poznalismy zasady ochrony przyrody i opieki nad zwierzętami i ptakami w okresie zimowym, wiemy że należy dbać o las.
PAMIETAJMY ;
OCHRONA LASU JEST POTRZEBNA, BO SWIAT POTRZEBUJE DREWNA
#sprzątaMY
- 08.10.2019
- 3
20 września 2019r. nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudę pt. #sprzątaMY. Akcja zorganizowana przez Lasy Państwowe uświadomiła wszystkim uczestnikom ile ton śmieci zalega w lasach naszej najbliższej okolicy. W lesie byliśmy zaledwie jedną godzinę, ale już po tej jednej godzinie wszystkie worki mieliśmy zapełnione śmieciami. Pamiętajmy o tym, że las też jest domem dla zwierząt, a chyba nikt nie chciałby, żeby ktoś wyrzucał mu swoje śmieci na podwórko. Szanujmy przyrodę!
Wycieczka-Muzeum Żydów Polskich POLIN
- 04.07.2019
17 czerwca 2019 uczniowie i wolontariusze biorący udział w projekcie „Janowiacy i Żydzi- razem żyliśmy przez wieki”zwiedzili Muzeum Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Dzięki zaprezentowanym tam ekspozycjom udało się poznać historię i kulturę żydowską w Polsce. Uzyskano też odpowiedzi na wiele pytań związanych z diasporą żydowską, skąd i kiedy Żydzi pojawili się w Polsce? Znajdujące się muzeum ekspozycje wyjaśniają dogłębnie w jaki sposób nasz kraj stał się domem największej społeczności żydowskiej na świecie i w jaki sposób przestał nim być? Wystawa wyraźnie pokazuje, że historia polskich Żydów jest integralną częścią historii Polski.
Ogłoszenie
- 04.07.2019
Fundacja im. Bolesława i Stefana Gratunik i Szkoła Podstawowa im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie zapraszają do udziału w projekcie "Janowiacy i Żydzi- żyliśmy razem przez wieki ", który będzie realizowany od 31.05.2019 roku w Szkole Podstawowej w Janowie. Jeśli interesuje Cię, kim byli sąsiedzi Twoich przodków, jaka była ich historia i kultura, ich wspólne relacje, to z pewnością zainteresuje Cię ten projekt. Będzie czas na spokojny spacer po nieznanych zakątkach Janowa, a po odbytych warsztatach oczyma wyobraźni przywrócimy razem Janowo naszych przodków. Podczas spotkania "W świetle szabasowych świec" dowiesz się , co każdy Janowianin o Żydach wiedzieć powinien. Podczas warsztatów kulinarnych zasmakujesz żydowskiej kuchni. Zapraszamy.
Informacje o projekcie: slomkowska@onet.pl, tel. 506 383 282
Nasz nowy dom
- 04.07.2019
10 i 11 czerwca 2019 roku wolontariusze ze Szkolnego Klubu Młodego Wolontariusza w Janowie uczestniczyli w pracach porządkowych przy remoncie domu rodzinnego uczniów z naszej szkoły. Rodzina ta zakwalifikowała się do programu POLSATU „Nasz nowy dom”. Program daje rodzinom nadzieję na lepszą przyszłość i spełnienie marzeń.
W każdym odcinku pod czujnym okiem kamer, specjaliści - architekt i ekipa budowlana, toczą wyścig z czasem i trudnościami, aby po 5-ciu dniach rodzina mogła wrócić do swojego, ale już wyremontowanego domu.
Wolontariusze z naszej szkoły chętnie włączyli się w pomoc. Mieli także możliwość poznania realizatorów programu oraz stać się uczestnikami planu zdjęciowego. Nie zabrakło pamiątkowych zdjęć z ekipą programu.
Konkurs tańca ludowego
- 09.12.2019
- 6
6 czerwca dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w IV Regionalnym Konkursie Tańca Ludowego, który odbył się w nidzickiej hali widowiskowo- sportowej. Celem konkursu było promowanie i pielęgnowanie polskich tradycji ludowych oraz polskiego folkloru u dzieci. W konkursie brało udział 10 grup przedszkolnych. Po uroczystym przywitaniu gości, nadszedł czas na losowanie kolejności występów. Nasze „Janowskie Skrzaty wystąpiły jako siódmy zespół i zatańczyły krakowiaka. Jury w składzie: Karolina Wizner, Mariusz Krupiński i Sławomir Kokosz miało trudny wybór, ponieważ wszystkie grupy tańczyły świetnie. Było dla nas miłym zaskoczeniem ogłoszenie wyników. Jury przyznało naszej grupie przedszkolnej nagrodę specjalną i I miejsce. Konkurs dostarczył naszym dzieciom dużo pozytywnych wrażeń, a przede wszystkim wiele radości.
A. Kacprowicz