- 08gru
INFORMACJE DLA RODZICÓW
- 06gru
KONKURS NA KARTĘ BOŻONARODZENIOWĄ ROZSTRZYGNIĘTY
Wyniki konkursu plastycznego - Najpiękniejsza Karta Bożonarodzeniowa
Klasy IV-VIII
I -Wiktoria Tworkowska
II -Alicja Kobylinska
III -Piotr Roman
wyróżnienie Nadia Adamska
W kategorii oddział zerowy i kl. I-III
I - Nadia Dzięgielewska
II- Maja Kobylińska
III- Kornelia Pisarska
wyróżnienie dla Marysi i Gabrysi Rzepczyńskich oraz Marysi Świderskiej
Organizator Marta Bonisławska
4
- 08gru
Konkurs poetycki „Józef Piłsudski - patron Szkoły Podstawowej w Janowie”
W listopadzie 2023 r. w naszej szkole odbył się konkurs poetycki „Józef Piłsudski - patron Szkoły Podstawowej w Janowie” adresowany do uczniów kl. IV – VIII.
Celem konkursu:
- pogłębienie wiedzy uczniów na temat historii szkoły oraz jej patrona,
- promowanie sylwetki Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego,
- kształtowanie postaw patriotycznych i poczucia identyfikacji z własną szkołą,
- rozwijanie wyobraźni twórczej,
- zachęcenie dzieci do prezentowania własnych umiejętności literackich.
Komisja konkursowa w składzie P. Anna Kacprowicz i P. Aleksandra Piasecka wyłoniły laureatów:
I miejsce – Alicja Kobylińska kl. VI
II miejsce – Daniel Mierzejewski kl. IV
III miejsce – Nadia Adamska kl. IV
Za udział w konkursie uczniowie otrzymali dyplomy i upominki a za I, II i III miejsce nagrody książkowe.
Wszystkim uczniom dziękuję za udział w konkursie , gratuluję odwagi i pasji pisarskiej. Życzę kolejnych literackich inspiracji i twórczych sukcesów.
Nauczyciel bibliotekarz – B. Obidzińska
Wiersz Alicji Kobylińskiej – I miejsce
Huczały armaty za lasami.
Jechał Pan Józef z żołnierzami.
Siwy mundur, siwy niezłocony.
Poszły w bój legiony, hej legiony.
Wracają żołnierze drogą polną.
Dał nam Pan Piłsudski Polskę wolną.
Nad Krakowem słońce gaśnie w zorzy.
Na Wawelu Wodza naród złożył.
- 24lis
I TY ZRÓB Szlachetną Paczkę!!!!!!!!
Kochani, Rada Rodziców i cała społeczność
szkolna przystąpiła do
akcji "Szlachetna Paczka"
Przygotowując pomoc dla konkretnej rodziny mamy możliwość realnie zmienić jej losy na lepsze.
Udział w akcji przygotowania paczki to wielka lekcja dla młodego pokolenia o empatii i otwartości na drugiego człowieka.
Koordynatorem akcji jest - przewodnicząca Rady Rodziców - p. Marta Dzięgielewska (w razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z Panią Martą).
DZIELENIE SIĘ Z INNYMI TO NAJPIĘKNIEJSZA FORMA MNOŻENIA DOBRA.
Zachęcamy do przynoszenia produktów spożywczych z długim terminem ważności oraz produktów higienicznych i środków czystości. Artykuły przynosimy do 13 grudnia 2023 r.
6 grudnia w naszej szkole odbędzie się kiermasz słodkości.
Pieniążki przeznaczymy na "Szlachetną Paczkę".
Serdecznie zapraszamy 8 grudnia 2023 r. na Festiwal
Smaków FOOD -TRACK w naszej szkole.
Pieniążki zostaną przekazane na Szlachetną Paczkę.
RADA RODZICÓW
GRONO PEDAGOGICZNE
SAMORZĄD UCZNIOWSKI
- 28lis
1 grudnia ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS
Światowy Dzień AIDS obchodzony jest co roku 1 grudnia jako jedna z najważniejszych kampanii zdrowia publicznego zainicjowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1988 roku.
Tegoroczne hasło przyjęte z okazji Światowego Dnia AIDS brzmi: Wyrównujmy (ang. Equalize) i jest wezwaniem do działania w celu zmniejszenia nierówności ekonomicznych, społecznych, kulturowych i prawnych, które dodatkowo pogłębiła pandemia.
Pozostało tylko osiem lat do osiągnięcia wyznaczonego na 2030 rok celu, jakim jest wyeliminowanie AIDS jako globalnego zagrożenia dla zdrowia. Należy pilnie zająć się nierównościami ekonomicznymi, społecznymi, kulturowymi i prawnymi, które dodatkowo pogłębiła pandemia. Koniec AIDS można osiągnąć tylko wtedy, gdy te problemy zostaną rozwiązane. Przywódcy krajów muszą działać odważnie i odpowiedzialnie, a my wszyscy, musimy włączyć się w działania, aby również pomóc w tej walce.
Dane UNAIDS pokazują, że w ciągu ostatnich dwóch lat pandemii COVID-19 i innych światowych kryzysów, postęp w walce z AIDS spowolnił. Dyrektor wykonawczy UNAIDS, na 1 grudnia apeluje: „W Światowy Dzień AIDS podzielmy się przesłaniem, że wyeliminowanie nierówności będzie miało korzystny wpływ na każdego z nas”.
W Polsce, według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 2021 r. zakażenie HIV stwierdzono u 27 552 osób. Ogółem odnotowano 3 868 zachorowań na AIDS, 1 448 chorych zmarło.
Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Res Humanae”, organizuje z tej okazji XXIX Konferencję „Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie”.
Konferencja jest największym forum dyskusyjnym poświęconym zagadnieniom HIV i AIDS pod kątem medyczno-społecznym, organizowanym z okazji Światowego Dnia AIDS w naszym kraju. Tegoroczne sesje obejmują następujące zagadnienia, którym patronuje KC ds. AIDS:
- Kryzys migracyjny w kontekście zdrowia. Testowanie w kierunku zakażeń przenoszonych drogą płciową – doświadczenia międzynarodowe.
- Nowe doniesienia dotyczące zapobiegania HIV i leczenia AIDS.
W Szkole Podstawowej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie 1 grudnia 2023 r. uczniowie klas IV-VIII również włączyli się w obchody Światowego Dnia AIDS. Przygotowali gazetkę, która informowuje uczniów o sposobach zakażenia oraz mitach, jak nie można się zarazić wirusem HIV. Cieszy się ona dużym zainteresowaniem. Drugim akcentem obchodów święta będzie czerwona kokardka, którą uczniowie klasy VII samodzielnie przygotowali i przypną wszystkim kolegom, nauczycielom i pracownikom szkoły.
ZESPÓŁ DS. BEZPIECZEŃSTWA I PROMOCJI ZDROWIA
- 01gru
Dziecęcy Dzień Integracji - zawody sportowe dla najmłodszych
Sport to nie tylko rywalizacja, ale również zabawa, która łączy ludzi oraz przełamuje bariery pomiędzy nimi. Poprzez zabawę w różnorodnej grupie wiele osób nabiera zaufania do drugiej osoby, uczy się współpracy oraz akceptacji dla inności.
30 listopada 2023 roku w Szkole Podstawowej w Janowie odbył się również Dziecięcy Dzień Integracji, w którym grupa dzieci z Gminy Janowo wzięła udział w różnych konkurencjach sportowych przygotowanych przez zespół INT.
Najpierw grupa przedszkolaków wspólnie z zerówką na sali gimnastycznej biegała po prostej i slalomem, sadzili ziemniaki i przechodzili przez szarfę. Rywalizacja była wyrównana. Uczestnicy bawili się doskonale i energicznie dopingowali startujących. Po grupie najmłodszych do zabawy przystąpili uczniowie klas I - III. Dołączyli do zabawy uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Muszakach. W tej grupie uczniowie bawili się prowadząc rywalizację międzyklasową. Najpierw uczniowie klasy I, następnie klasy II, na końcu - klasy III. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem. Wszyscy uczestnicy zabawy otrzymali świąteczne prezenty ufundowane przez Urząd Gminy w Janowie.
9
- 01gru
Gminne Zawody Sprawnościowe 2023
Po raz 13. w naszej szkole odbyły się Gminne Zawody Sprawnościowe klas IV - VIII. W zawodach uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Janowie i Szkoły Podstawowej w Muszakach. Każda klasa do rywalizacji wystawiła 2 chłopców i 2 dziewczyny. Wszyscy rywalizowali w czterech konkurencjach: biegu na 40×10m, trójskoku z miejsca, brzuszkach i rzutu piłką lekarską. Po podsumowaniu wszystkich punktów wyłoniono zwycięzców w poszczególnych klasach. Okazało się, że w klasach IV, V, VI i VIII najwięcej punktów zdobyli uczniowie z Janowa, zaś w klasie VII uczniowie z Muszak. Wszyscy uczestnicy zawodów w otrzymali nagrody, prezenty świąteczne oraz dyplomy za miejsca drużynowe. Nagrody zostały ufundowane przez Urząd Gminy w Janowie.
11
- 17lis
ANDRZEJKI 2023
Andrzejki – staropolski zwyczaj, współcześnie polegający na zabawach, które odbywają się w wigilię św. Andrzeja, zawita również do naszej szkoły. Dzień andrzejek przepełniony będzie niespodziankami, niezobowiązującymi wróżbami i zabawami.
Historia, czyli skąd się wzięły andrzejki i jak wyglądały kiedyś.
Przed laty wróżby andrzejkowe miały jeden, określony i matrymonialny charakter. Odprawiały je jedynie niezamężne dziewczęta (mężczyźni mieli swój odpowiednik andrzejek – katarzynki). Na początku zabawy andrzejkowe traktowano z dużą dozą powagi – wróżby przekazywano i odprawiano indywidualnie, a przepowiednie były mówione dyskretnie, koniecznie w odosobnieniu. Później wróżenie przybrało formę zbiorową, wciąż jednak dotyczyło jedynie niezamężnych panien. Współcześnie we wspólnej zabawie mogą brać udział zarówno kobiety, jak i mężczyźni.
Jeśli chodzi o źródło andrzejkowych wróżb, to trwają na ten temat spory. Niektórzy historycy dopatrują się ich początków w starożytnej Grecji, odwołując się do możliwej etymologii nazwy, podkreślając podobieństwo źródła imienia Andrzej i słów w języku greckim aner, andros, które oznaczają męża i mężczyznę. Są jednak i tacy, którzy uważają, że andrzejki wywodzą się z kultu germańskiego boga Frejra, który był dawcą miłości, bogactwa i płodności.
OPRACOWAŁA: D. KAMIŃSKA
- 30lis
Eliminacje powiatowe w halowej piłce nożnej chłopców „Igrzyska Dzieci”
28 listopada 2023 roku w hali widowiskowo-sportowej w Nidzicy odbyły się eliminacje powiatowe w halowej piłce nożnej chłopców „Igrzyska Dzieci” w ramach rozgrywek Warmińsko-Mazurskiego Szkolnego Związku Sportowego. W turnieju wzięły udział trzy reprezentacje:
– Szkoły Podstawowej nr 2 im. Michała Kajki w Nidzicy,
– Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Janowcu Kościelnym,
– Szkoły Podstawowej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie.
Nasi chłopcy w składzie: Damian Miecznikowski, Kacper Radzymiński, Kacper Zybert, Marcin Kobyliński, Dorian Dzięgielewski, Bartosz Słowik, Daniel Mierzejewski i Jakub Sarbiewski uplasowali się na III miejscu.
Opiekunami uczniów byli Marta Bonisławska i Waldemar Westerlich.
5
- 27lis
Wojewódzkie Zawody w Wielobojach Sprawnościowych
27.11.2023 roku w hali sportowej w Nidzicy odbyły się finały
wojewódzkie w Wielobojach Sprawnościowych.
W zawodach naszą szkołę reprezentowały Alicja Kobylińska, Maja Kobylińska, Nadia Dzięgielewska i Zofia Czapska. Dziewczęta spisały się bardzo dobrze zajmując VI miejsce wśród 12 drużyn z całego województwa. Poza konkursem startowały Oliwia Dunajska, Zuzia Janiak, Lena Czyżewska i Julia Kuzkowska. Wszyscy uczestnicy otrzymali medale i koszulki sportowe.
Opiekunami byli nauczyciele Marta Bonisławska i Waldemar Westerlich.
5
- 26lis
Światowy Dzień Pluszowego Misia
Choć Światowy Dzień Pluszowego Misia ogłoszony został 25 listopada 2002 roku, to tak naprawdę ten dzień trwa cały rok. W środę 28 listopada 2023 roku Zespół ds. Bezpieczeństwa i Promocji Zdrowia zaprasza do uczczenia jednej z najbardziej ukochanych zabawek dzieciństwa!!! W tym celu prosimy o przyniesienie przez uczniów do szkoły swojego pluszowego Misia.
ZESPÓŁ DS. BEZPIECZEŃSTWA I PROMOCJI ZDROWIA
Nasze przedszkolaki i uczniowie z klas l-lll po raz kolejny 28 listopada wzięli czynny udział w obchodach Święta Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do szkoły w towarzystwie swojego ulubieńca. Świętowanie rozpoczęło się od przedstawienia pluszowego przyjaciela i zaznajomienia z historią tego święta. Następnie dzieci poznały ciekawostki z życia misiów – bohaterów literackich i filmowych, uczyły się na pamięć wiersza Jana Brzechwy pt. "Niedźwiedź ". Poznały różne gatunki niedźwiedzi, a także ich zwyczaje. Dzieci uczyły się piosenek, brały udział w zabawach, konkursach, w quizach związanych z postacią misia. Oglądały ulubione bajki. Na zakończenie uroczystości każde dziecko otrzymało od Pani Dyrektor słodki upominek.
Serdecznie dziękujemy wszystkim przedszkolakom i uczniom klas l-lll za tak liczny udział i zapraszamy za rok – bibliotekarki: p. B. Obidzińska i p. E. Czaplicka
3
- 24lis
OGŁOSZENIE
DRODZY RODZICE!!!!!!!!
Koszt obiadów w LISTOPADZIE 2023 r. wynosi 108zł (18 x 6 zł). Wpłaty należy dokonać do 17.11.2023r.
Za niewykorzystane w danym miesiącu posiłki przysługuje odpis, który rozliczany jest w następnych miesiącach.
Warunkiem dokonania odpisu jest wcześniejsze odwołanie posiłku – powyżej 3 dni nieobecności ucznia w szkole. Tylko na tej podstawie powstała nadpłata może być zaliczona na poczet opłaty na następny miesiąc. Odwołanie posiłku należy zgłosić w sekretariacie szkoły do godz. 8:30.
Wpłat za obiady należy dokonać na konto
Szkoły Podstawowej w Janowie –
nr 96 8834 1019 2003 0100 3291 0001.
DYREKTOR SZKOŁY
- 24lis
PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA-SZKOLENIE
W ramach Ogólnopolskiego Programu ,,Trzymaj formę" 23 listopada 2023 roku w naszej szkole odbyło się szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, w którym wzięli udział uczniowie klas IV-VIII. Poprowadził je Pan Marek Świderski – ratownik medyczny.
Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem. Jednak bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy. Boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności. Dzieci często nie posiadają oporów i nie odczuwają strachu, działają instynktownie. Z tego powodu należy już od najmłodszych lat instruować je, jak trzeba zachować się w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje naszej pomocy. Podczas zajęć dzieci mogły poczuć się jak ratownicy. Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowały czynności ratownicze w czasie zasłabnięć, zranień, zwichnięć i złamań.
Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie. Dzieci mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Zostały zapoznane ze sprzętem ratującym życie i utrwaliły znajomość numerów alarmowych.
Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie uczniów z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych. Była to doskonała lekcja – połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – ratowanie życia. Po tej lekcji dzieci już wiedzą, na czym polega ich rola w sytuacji, kiedy trzeba komuś pomóc.
DZIĘKUJEMY PANU MARKOWI ŚWIDERSKIEMU
ZESPÓŁ DS BEZPIECZEŃSTWA I PROMOCJI ZDROWIA
3
- 21lis
INFORMACJE DLA RODZICÓW I UCZNIÓW
- 18lis
17 listopada 2023 r. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
17 listopada 2023 r. po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie klasy 6 i 7 tworząc patrole egzaminacyjne, sprawdzali wiedzę uczniów oraz pracowników szkoły z zakresu tabliczki mnożenia. To nie koniec działalności patroli (22-23.11.2023).
Zespół Matematyczno-Przyrodniczy
- 17lis
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA
SAMORZĄD UCZNIOWSKI
ZESPÓŁ DS. BEZPIECZEŃSTWA I PROMOCJI ZDROWIA
- 08lis
Szkoła Podstawowa w Janowie przystąpiła do Klubu Szkół UNICEF
Szanowni Państwo,
Dziękujemy za przyłączenie Placówki do Klubu Szkół UNICEF.
Dane placówki:
Nazwa szkoły: SZKOŁA PODSTAWOWA IM. MARSZAŁKA POLSKI JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W JANOWIE
NIP: 9840145001
RSPO: 16972
REGON: 000266784
Adres: ul. Chorzelska 21 , JanowoDane koordynatora:
Imię: Małgorzata
Nazwisko: SłomkowskaInformujemy, że wszystkie materiały dla członków Klubu Szkół UNICEF są regularnie zamieszczane na stronie internetowej unicef.pl, na koncie koordynatora. Po zalogowaniu na konto, koordynator ma możliwość pobrania materiałów, wydrukowania ich i udostępnienia uczniom. Wszystkie materiały mogą być w razie potrzeby powielane i rozpowszechniane wśród społeczności szkolnej, pod warunkiem podania ich źródła i praw autorskich UNICEF.
W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu mailowego: szkoly@unicef.pl lub telefonicznego pod numerem: 22 56 80 333
Aby aktywować konto i korzystać ze wszystkich usług naszego serwisu, które dla Ciebie przygotowaliśmy, musisz kliknąć podany niżej link.
Twój link aktywacyjny:
https://unicef.pl/register/confirmation/6354d941fef66d59635182b3e1bbdedf
Jeśli po kliknięciu nie zostaniesz przeniesiony na stronę Portalu, skopiuj powyższy link, wklej go w pasek adresu przeglądarki i potwierdź klawiszem Enter
Z pozdrowieniami,
UNICEF POLSKA
- 17lis
Z EKSPERYMENTEM NA TY
14.11.2023 r. w naszej szkole zostały przeprowadzone zajęcia w formie warsztatów mających na celu pobudzenie naturalnej ciekawości uczniów poprzez doświadczenia. Ściśle wiąże się to z rozbudzeniem zainteresowań przedmiotami ścisłymi i rozwijaniem kompetencji społecznych, matematycznych, naukowo-technicznych. Zajęcia w sposób interaktywny i praktyczny pozwoliły uczestnikom na zdobywanie nowych umiejętności poprzez aktywne zaangażowanie się w działania. Pozwalając uczniom na samodzielne eksperymentowanie, kształtujemy i rozwijamy umiejętności obserwacji, analizy, wnioskowania, poszukiwania informacji oraz logicznego myślenia. W trakcie zajęć uczniowie korzystali z nowoczesnych rozwiązań edukacyjnych. Rozwiązania obejmowały sensory, czujniki, urządzenia pomiarowe, sprzęt laboratoryjny oraz oprogramowanie pozwalające na przeprowadzanie interaktywnych zajęć. Umożliwiały one cyfrową rejestrację danych i prezentacje w postaci wykresów i tabel, które następnie były analizowane.
1
- 15lis
Ogólnopolski konkurs plastyczny "Korzystam z OZE każdego dnia"
Zapraszamy do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie plastycznym "Korzystam z OZE każdego dnia" organizowanego przez firmę WP Energy oraz fundację Czysta Polska.
Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych
- kategoria I – uczniowie klas 1-4
- kategoria II – uczniowie klas 5-8
Maksymalny format prac - A2. Warunkiem koniecznym do przystąpienia do konkursu jest nadesłanie prac w terminie do 15 grudnia 2023 wraz z zgłoszeniem zamieszczonym w regulaminie oraz ze zgodą rodzica/opiekuna prawnego na uczestnictwo w konkursie oraz oświadczenie w zakresie praw autorskich.
Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody.
Zachęcamy do nadsyłania prac i zapoznania się z regulaminem zamieszczonym w załączniku. W razie pytań zapraszamy do kontaktu.
- 30wrz
Konkur Plastyczny pt.: ”W MÓZGU NIE TYLKO NEURON”
Regulamin Konkursu Plastycznego
pt.: ”W MÓZGU NIE TYLKO NEURON”
w ramach Światowego Dnia Mózgu
i w ramach projektu „ Tydzień Mózgu przez cały rok” dofinansowanego ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą Społeczna Odpowiedzialność Nauki nr projektu SONP/SN/549411/2022 kwota dofinansowania 81 500 PLN całkowita wartość projektu 90 600 PLN
§1
Idea Konkursu
Celem konkursu plastycznego pod tytułem „W MÓZGU NIE TYLKO NEURON” jest:
-
Popularyzacja wiedzy neurobiologicznej wśród uczniów szkół podstawowych
-
Promowanie zainteresowań neurobiologią
-
Promowanie właściwych zachowań sprzyjających prawidłowemu rozwojowi i zdrowiu układu nerwowego
-
Rozwój kreatywności artystycznej i umiejętności plastycznych.
§ 2
Organizator Konkursu
1. Organizatorem Konkursu jest Fundacja Marcelego Nenckiego Wspierania Nauk Biologicznych z siedzibą w Warszawie
§ 3
Założenia organizacyjne
1. Do konkursu mogą się zgłaszać uczniowie szkół podstawowych z województwa warmińsko-mazurskiego. Konkurs zostanie przeprowadzony za pośrednictwem szkół, w dwu kategoriach wiekowych:
A: klasa I-IV
B: klasa V-VIII
2. Prace konkursowe powinny zostać wykonane dowolną techniką plastyczną, np. farby, kredki, wycinanka, kolaż, grafika komputerowa itp. i ilustrować koncepcję hasła „W MÓZGU NIE TYLKO NEURON”.
3. Prace nadesłane na Konkurs muszą być pracami indywidualnymi oraz własnymi, nigdzie wcześniej niepublikowanymi.
4. Każdy uczestnik może przesłać jedną pracę plastyczną.
5. Praca plastyczna winna być opisana wg poniższego wzoru:
Imię, nazwisko uczestnika konkursu
Wiek, klasa
Nazwa i adres szkoły
Imię, nazwisko opiekuna z ramienia szkoły oraz jego telefon kontaktowy i adres mailowy
6. Wraz z pracą niezbędne jest przesłanie, najlepiej drogą elektroniczną (skan, zdjęcie), oświadczenia rodzica/opiekuna prawnego stanowiące załącznik nr. 1 do regulaminu konkursu.
7. Udział w konkursie jest jednoznaczny z nieodpłatnym udzieleniem praw autorskich, na wykorzystanie prac w celach promocyjnych konkursu.
8. Rodzice/opiekunowie prawni wyrażają zgodę na przetwarzanie przez Organizatora konkursu danych osobowych uczestnika konkursu w zakresie związanym z organizacją i przebiegiem konkursu w odrębnym formularzu (Załącznik nr 1).
9. Prace nie spełniające zasad uczestnictwa, nie będą podlegały ocenie konkursowej.
10. Zgłoszenie do udziału w Konkursie jest dobrowolne i oznacza przyjęcie w pełni postanowień niniejszego regulaminu.
§ 4
Ocena prac konkursowych
1. Prace w postaci pliku TIFF, JPEG, w jakości nadającej się do wydruku, należy przesłać drogą elektroniczną na adres: fundacja.nenckiego@nencki.edu.pl, do dnia 20 listopada 2023r, lub jako oryginały drogą pocztową na adres: Fundacja Marcelego Nenckiego Wspierania Nauk Biologicznych, ul. Pasteura 3, 02-093 Warszawa. O zakwalifikowaniu decyduje data maila lub data stempla pocztowego. Prace przesłane po terminie nie zostaną zakwalifikowane do konkursu.
Szczegółowych informacji dotyczących konkursu udziela: Justyna Róg (tel. 225892225) i Magdalena Stańczyk (tel. 225892280), adres email: fundacja.nenckiego@nencki.edu.pl
2. O wyłonieniu laureatów Konkursu decyduje jury powołane przez Organizatora.
Kryteria oceny prac:
- walory artystyczne
- umiejętność doboru tematu pracy
- jakość wykonania
- oryginalność i pomysłowość
3. Prace noszące znamiona plagiatu będą dyskwalifikowane.
4. Decyzje Komisji Konkursowej są ostateczne.
§ 5
Ogłoszenie wyników Konkursu
1. Lista laureatów konkursu zostanie opublikowana na stronie internetowej i FB Fundacji Nenckiego http://www.nenckifoundation.eu/category/aktualnosci/ w terminie do 15 grudnia 2023 r.
2. Nagrody i dyplomy zostaną wysłane pocztą na adres szkoły.
3. Organizator zastrzega sobie możliwość wykorzystania pracy na przyszłorocznym plakacie Tygodnia Mózgu organizowanego przez Fundację Nenckiego.
§ 6
Nagrody
1. Organizator przyzna nagrodę główną oraz cztery wyróżnienia w każdej kategorii wiekowej. Autorzy wszystkich prac zgłoszonych do konkursu otrzymają dyplomy uczestnictwa.
2. Organizator zastrzega sobie prawo do innego podziału nagród.
§ 7
Postanowienia końcowe
1. Organizator zastrzega sobie prawo do skrócenia, przedłużenia, unieważnienia konkursu w przypadku wystąpienia szczególnych okoliczności.
2. Wszystkie prace zgłoszone (przesłane) do konkursu przechodzą nieodpłatnie na własność Organizatora i nie będą zwracane uczestnikom konkursu.
3. Organizator jest również Administratorem danych w rozumieniu RODO. Zasady przetwarzania danych osobowych zawarte są w załączonej Klauzuli informacyjnej (Załącznik nr 2).
Koordynatorzy konkursu: p. M. Bonisławska, p. D. Kamińska
Warsztaty w klasie 8 "ZDROWIE PSYCHICZNE, A PRACA MÓZGU"
- DOROTA KAMIŃSKA
-
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
DOŁĄCZ DO HONOROWYCH KRWIODAWCÓW
02.05.20255 maja 2025 r. od godz. 8.00 do godz.11.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Janowie odbędzie się HONOROWE ODDAWANIE KRWI. Zapraszamy wszystkie dorosłe, zdrowe osoby do wzięcia udziału w kolejnej akcji poboru krwi. Przypominamy, by zabrać ze sobą dowód osobisty.
ZESPÓŁ PROMOCJI ZDROWIA
APEL Z OKAZJI 234. ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
02.05.202530 kwietnia 2025 roku w naszej szkole odbyły się uroczyste obchody świąt majowych, podczas których uczciliśmy ważne wydarzenia z historii Polski. Uroczystość rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu narodowego, co wprowadziło wszystkich zgromadzonych w podniosły nastrój. Uczniowie klasy 8 zaprezentowali przygotowaną przez siebie historię uchwalenia Konstytucji 3 maja. Ich wystąpienie było pełne zaangażowania i wiedzy, co pozwoliło przybliżyć wszystkim obecnym znaczenie tego historycznego dokumentu. Przypomnieli, że Konstytucja 3 maja, uchwalona w 1791 roku, była pierwszą konstytucją w Europie i drugą na świecie, co czyni ją symbolem postępu i walki o niezależność. Po tej części uroczystości, uczniowie klasy 5 zaśpiewali piosenkę „Wiwat maj” oraz utwór o barwach narodowych. Ich występ był pełen radości i dumy z bycia Polakami. Młodzi wykonawcy, poprzez swoje pieśni, podkreślili znaczenie polskich symboli narodowych i ich rolę w budowaniu tożsamości narodowej.W dalszej części apelu przypomniano o innych ważnych świętach majowych. Podkreślono znaczenie Święta Flagi, obchodzonego 2 maja, które jest wyrazem szacunku dla polskich barw narodowych. Wspomniano również o Dniu Polonii i Polaków za Granicą, który przypomina o więziach łączących Polaków na całym świecie. Uczniowie zwrócili także uwagę na Święto Pracy, obchodzone 1 maja, które jest okazją do refleksji nad rolą pracy w życiu społecznym i gospodarczym. Obchody świąt majowych były nie tylko lekcją historii, ale także okazją do wyrażenia dumy z bycia częścią polskiej wspólnoty narodowej. Był to dzień pełen wzruszeń i refleksji nad naszą historią i tradycją. Mamy nadzieję, że te wartości będą towarzyszyć nam na co dzień.
Organizatorzy: Pani Aleksandra Piasecka oraz Pan Krzysztof Pisarski
3
INFORMACJE DLA RODZICÓW
02.05.2025Przypominamy Państwu, iż 2 maja 2025 r. (piątek) jest dniem dodatkowo wolnym od zajęć
dydaktyczno - wychowawczych dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Marszałka Polski
Józefa Piłsudskiego w Janowie.
Dyrekcja szkoły
DZIEŃ ZIEMI - "GŁOSY PRZYRODY" - 26.04.2025
28.04.202526 kwietnia 2025 roku w naszej szkole odbył się wyjątkowy Dzień Ziemi, w którym uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje talenty oraz zwrócić uwagę na istotne kwestie związane z ochroną środowiska. Wydarzenie to przyciągnęło uwagę zarówno uczniów, jak i rodziców, stając się wspaniałą okazją do wspólnego działania na rzecz naszej planety.
Program rozpoczął się od montażu słowno-muzycznego, w którym wzięli udział bajkowi ekobohaterowie. Na scenie pojawiły się postacie znane z dziecięcych historii: Czerwony Kapturek, Pinokio, Smerfy, Pszczółka Maja, Shrek i Fiona, Księżniczka, a także Kubuś Puchatek. Każda z postaci miała za zadanie przekazać ważne przesłanie dotyczące ochrony środowiska. Uczniowie świetnie wcielili się w swoje role, a ich występy były pełne energii i radości.Następnie, "zerówkowicze" zaprezentowali efektowny taniec z kwiatami, który wprowadził wszystkich w radosny nastrój. Ich kolorowe kostiumy oraz uśmiechy sprawiły, że widzowie z zapartym tchem obserwowali małych artystów. W programie znalazły się również piosenki o tematyce ochrony środowiska, które były śpiewane przez uczennice klasy IV i V. Wiersz w wykonaniu uczniów klasy 8 pt. "Głosy przyrody" zwrócił uwagę na piękno natury oraz konieczność jej ochrony. Wiersz był emocjonalny i poruszający, co spotkało się z aplauzem ze strony publiczności.
Dekoracje przygotowane przez uczennice klas 8 i 7 pod kierunkiem D. Kamińskiej i A. Kacprowicz. Scenę zdobiły piękne drzewa, bocian, żaby, motyle oraz sowa. Wkomponowane w to były również elementy symbolizujące zagrożenia dla środowiska, takie jak człowiek z papierosem, rozrzucone śmieci oraz pojemniki do segregacji odpadów. Takie zestawienie miało na celu uświadomienie widzom, jak ważne jest dbanie o naszą planetę.
Po zakończeniu występów uczniowie wzięli udział w akcji sprzątania terenu wokół szkoły oraz rynku w Janowie. Wszyscy chętnie włączyli się w to zadanie, pokazując, że dbałość o środowisko zaczyna się od nas samych. Na zakończenie dnia zorganizowano ognisko, przy którym pieczono kiełbaski oraz odbywały się rozgrywki sportowe na boisku szkolnym. To był doskonały sposób na wspólne spędzenie czasu oraz integrację społeczności szkolnej.
Dzień Ziemi w naszej szkole okazał się ogromnym sukcesem. Dzięki zaangażowaniu uczniów, nauczycieli oraz rodziców, udało się zorganizować wydarzenie, które nie tylko bawiło, ale również edukowało. Mamy nadzieję, że zasiane w ten dzień wartości dotyczące ochrony środowiska będą towarzyszyć naszym uczniom na co dzień.
Scenariusz wydarzenia przygotowali: Anna Kacprowicz, Waldemar Westerlich, Dorota Kamińska.
Oprawę muzyczną zapewnił Krzysztof Pisarski, a choreografię przygotowała Marta Bronisławska.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego wspaniałego przedsięwzięcia!
15
"Młodzież Zapobiega Pożarom" - konkurs - Nidzica 2025
28.04.202524 kwietnia 2026 roku w Nidzicy odbył się konkurs "Młodzież Zapobiega Pożarom". Naszą szkołę reprezentowali: Maja Kobylińska, Kacper Zybert i Dominik Węgierski. Duży sukces odniósł Kacper Zybert zajmując II miejsce w grupie klas V-VIII.
Opiekunem uczniów był nauczyciel Waldemar Westerlich. Obecny był również Wójt Gminy Janowo Mateusz Jaroszewski.
SESJA FOTOGRAFICZNA - 2025
23.04.2025Zapraszamy do zapoznania się z ofertą fotograficzną.
Fotograf: 25.04.2025r. (Piątek)
ŻYCZENIA WIELKANOCNE
07.04.2025Na stole święcone, tuż obok baranek,
W koszyczku pełno barwnych pisanek
I jakże znamienne w polskim krajobrazie
Budzące się do życia wiosenne bazie.
Zielony barwinek, fiołki i żonkile
Malują kolorem uroczyste chwile.
W dom polski wiosna wchodzi na spotkanie,
Gdy wielkanocne na stole śniadanie.
Drodzy Nauczyciele, Pracownicy Niepedagogiczni, Rodzice, Uczniowie z okazji nadchodzącej Wielkanocy pragnę złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia. Niech te święta będą czasem radości, miłości i wiosennego odrodzenia. Życzę Wam spokoju w sercu oraz niezapomnianych chwil w gronie rodziny. Dziękuję za wspólne piękne chwile w naszej szkole. Wesołych Świąt!
Dyrektor szkoły - Małgorzata Słomkowska
Ogłoszenie
17.04.2025Uprzejmie informuję, że w dniach 17–22.04. 2025 r. w Szkole Podstawowej w Janowie nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczne i opiekuńcze. Jednocześnie informuję, że sekretariat szkoły będzie czynny w dniu 22.04. 2025 r. w standardowych godzinach pracy.
DYREKTOR SZKOŁY
Co działo się w przedszkolu (zerówka + przedszkole)?
18.04.2025Szanowni Państwo,
W dniach 14–16 kwietnia realizowaliśmy w naszej grupie zajęcia o tematyce ekologicznej pod hasłem „Jak możemy dbać o przyrodę”.
W ramach zajęć dzieci:
- poznały sposoby dbania o środowisko i dowiedziały się, kim są pomocnicy Ziemi,
- uczyły się segregacji śmieci poprzez zabawy i praktyczne działania,•
- uczestniczyły w zabawach matematycznych – m.in. w zabawie „Czysty las”, podczas której liczyliśmy śmieci zebrane przez Śnieżkę (na podstawie wiersza), klasyfikowaliśmy je oraz porównywaliśmy ich ilości, wykonywaliśmy proste zadania matematyczne,
- wspólnie opracowały Kodeks Miłośnika Przyrody – była to praca zespołowa, która wzbudziła wiele ciekawych rozmów i pomysłów,
- rozpoczęliśmy również realizację programu „Czyste powietrze”, mającego na celu poszerzanie świadomości dzieci na temat szkodliwości palenia papierosów i wpływu zanieczyszczeń na zdrowie ludzi oraz przyrody.
Pragniemy również poinformować, że Święto Ziemi będziemy obchodzić wspólnie 26 kwietnia (sobota) – będzie to dzień odpracowywany za nieobecności wynikające z dużej liczby zachorowań dzieci w ostatnim czasie. W tym dniu planujemy wspólne aktywności, zabawy na świeżym powietrzu i działania proekologiczne.
Serdecznie zapraszamy!
Wychowawca - p. Anna Kacprowicz
43
Konkurs Mitologiczny „Z wizytą na Olimpie”
17.04.202515 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Nidzicy odbyła się 16 edycja Powiatowego Konkursu Mitologicznego „Z wizytą na Olimpie”. Nadia Adamska i Mikołaj Iwański uczniowie klasy V dali z siebie wszystko. Mamy sukces w kategorii drużynowej. Współpracując z uczniami z innych szkół Mikołaj zajął pierwsze miejsce. Gratulujemy dzieciom oraz opiekunom przygotowującym do konkursu: Pani Magdalenie Renda i Pani Aleksandrze Piaseckiej.
DZIEŃ OTWARTY w Zespole Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących w Jagarzewie
17.04.2025Dni Otwarte w Zespole Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących w Jagarzewie
16 kwietnia 2025 r. uczniowie klas VII i VIII wraz z wychowawczyniami, panią Martą Bonisławską oraz panią Aldoną Auguścik, uczestniczyli w Dniach Otwartych w Jagarzewie.
W programie przewidziano m.in. indywidualne biegi powiatowe, konkurs Master Szefa, wyciskanie ciężarów oraz zwiedzanie klas i internatu. Na zakończenie odbyło się wspólne ognisko, nauka jazdy konnej oraz podsumowanie wydarzenia.
Uczniowie wrócili z Jagarzewa zadowoleni i pełni nowych planów na przyszłość.
11
Konkurs ,,Uruchom serce bliźniemu" -16.04.2025
17.04.202516 kwietnia 2025 roku w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbył się konkurs ,,Uruchom serce bliźniemu". Celem konkursu jest rozwijanie świadomości o konieczności udzielania pierwszej pomocy. W konkursie udział wzięło 126 szkół w trzyosobowych drużynach. Naszą szkołę reprezentowali Marcin Kobyliński, Paweł Kobyliński i Dorian Dzięgielewski. Chłopcy zdobyli nowe umiejętności, które przydadzą się w konkursie za rok.
Opiekunem chłopców był Waldemar Westerlich.
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM Z OKAZJI DNIA ZIEMI
17.04.2025Z okazji Dnia Ziemi zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w wyjątkowym konkursie fotograficznym, którego celem jest pokazanie, jak każdy z nas może dbać o środowisko – swoją codzienną „mocą”.
Temat konkursu: „Małe gesty – wielka zmiana”
Zachęcamy do pokazania na zdjęciu, co robicie dla naszej planety! Może to być:
-
segregacja śmieci,
-
wybór roweru zamiast samochodu,
-
sadzenie roślin,
-
troska o zapylacze,
-
oszczędzanie energii,
-
dbanie o czystość wody,lub inne ekologiczne działania – indywidualnie lub w grupie.
Kto może wziąć udział? Konkurs jest skierowany do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu województwa warmińsko-mazurskiego.
Nagrody: Na autorów najciekawszych zdjęć czekają atrakcyjne gadżety WFOŚiGW w Olsztynie oraz publikacja zwycięskich prac w mediach społecznościowych Funduszu.
Termin nadsyłania prac: do 21 kwietnia 2025 r.
Jak wziąć udział?Zdjęcia należy przesłać wraz z formularzem zgłoszeniowym na adres e-mail: promocja@fundusz.olsztyn.pl
Formularz zgłoszeniowy dostępny jest pod linkiem: https://drive.google.com/file/d/1Gp3LX0-tfNkZKgOJfPCNjTLZMSVmcnyj/view?usp=drive_link
Uwaga: Zgłoszenie do konkursu jest jednocześnie zgodą na publikację zdjęć przez WFOŚiGW w Olsztynie – zarówno w celach informacyjnych, jak i promocyjnych (m.in. na stronie internetowej i w mediach społecznościowych Funduszu).
-
KONKURS NA KARTKĘ WIELKANOCNĄ 2025
15.04.2025OTO WYNIKI:
KLASY I-III
I MIEJSCE - KORNELIA PISARSKA
II MIEJSCE - LENA LEJK, BARTEK RZDZYMIŃSKI
III MIEJSCE - GABRYSIA RZEPCZYŃSKA
KLASY IV-VIII
I MIEJSCE - OLIWIA DUNAJSKA
II MIEJSCE - ALICJA KOBYLIŃSKA
III MIEJSCE - PIOTR ROMAN
ORGANIZATOR I SPONSOR NAGRÓD - P. MARTA BONISŁAWSKA
10
Warsztaty - Budowanie pozytywnych relacji i umiejętności wyrażania emocji - 14.04.2025
15.04.202514 kwietnia 2025 roku w Szkole Podstawowej w Janowie odbyły się warsztaty prowadzone przez zespół psychologów/psychoterapeutów, skierowane do uczniów klas 1-3, 4-6 oraz 7-8. Celem spotkania było rozwijanie umiejętności wyrażania emocji oraz budowanie pozytywnych relacji. Uczniowie klas 1-3 mieli niepowtarzalną okazję wyrazić swoje emocje poprzez twórczą zabawę z klockami. Cała sala gimnastyczna zamieniła się w miejsce pełne dziecięcej wyobraźni, gdzie dzieci budowały miasto Janowo. Ta aktywność pozwoliła najmłodszym uczestnikom na swobodne wyrażanie uczuć poprzez kreatywne konstrukcje. Dla uczniów klas 4-8 przygotowano bardziej zaawansowane zadania. Uczestnicy wypełnili karty emocji, co pomogło im lepiej zrozumieć i nazwać swoje uczucia. Następnie, przy pomocy klocków, stworzyli model Janowa z lotu ptaka, co stanowiło wizualną reprezentację ich emocji i myśli. Dodatkowo, dzieci brały udział w scenkach sytuacyjnych, co pozwoliło im na wcielenie się w różne role i lepsze zrozumienie emocji w codziennych sytuacjach. Odbyło się także spotkanie z rodzicami. Psychoterapeuci przedstawili swoje spostrzeżenia dotyczące zachowań i emocji uczniów. Szczególną uwagę zwrócono na kluczową rolę rodziców w procesie wychowania i edukacji dzieci. Omówiono znaczenie relacji między rodzicami, dziećmi a nauczycielami oraz rolę, jaką odgrywają prace domowe w zdobywaniu wiedzy. Wszystkie dzieci wykazały się dużą otwartością i kreatywnością, doskonale radząc sobie z powierzonymi zadaniami. Warsztaty spotkały się z pozytywnym odbiorem zarówno wśród dzieci, jak i rodziców, co przyczyni się do lepszego zrozumienia emocji i wzmocnienia relacji rodzinnych oraz szkolnych.
PODGLĄDAMY PRZEDSZKOLAKÓW IV 2025 (zerówka + przedszkole)
12.04.2025W drugim tygodniu kwietnia dzieci uczestniczyły w zajęciach poświęconych naszej ojczyźnie – Polsce. Podczas wspólnej pracy i zabawy poznawaliśmy różne zakątki naszego kraju, utrwalaliśmy wiadomości o symbolach narodowych i najważniejszych miejscach, a także rozmawialiśmy o tym, czym dla każdego z nas jest Polska.
W grupach dzieci wykonały piękne prace plastyczne w formie wydzieranek, które przedstawiały symbole narodowe oraz inne skojarzenia z Polską. Była to doskonała okazja do rozwijania kreatywności i współpracy.
W ramach zajęć aktywizujących odbyliśmy "podróż po Warszawie" – poznaliśmy najważniejsze i najbardziej charakterystyczne miejsca w stolicy Polski. Dzieci pracowały w zespołach nad stworzeniem albumów o Warszawie, a inspiracją do rozmów i działań była także legenda o powstaniu Warszawy.
Na koniec tygodnia rozpoczęliśmy przygotowania do świąt majowych, przypominając sobie ich znaczenie i związane z nimi tradycje.
Nie zabrakło również zabaw matematycznych – dzieci poznawały miary płynów, uczestniczyły w ćwiczeniach związanych z mierzeniem pojemności oraz bawiły się w logiczne układanki z kolorowymi kredkami.
To był tydzień pełen odkryć, wspólnej pracy i radości z poznawania naszego pięknego kraju!
BRAWO PRZEDSZKOLAKI, JESTEŚMY Z WAS DUMNI!!!!!!!!!!!
OPIEKUN: P. ANNA KACPROWICZ
716
AUTYZM - ŻYCIE W INNYM WYMIARZE
12.04.2025W tym roku w naszej szkole wyznaczony został Szkolny Tydzień Świadomości Autyzmu (8-15.04.2025), w którym będziemy włączać się w te obchody.
Celem akcji jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu oraz stworzenie warunków wsparcia rówieśniczego i włączenie ucznia ze spektrum autyzmu w grupę rówieśniczą.
Podczas Szkolnego Tygodnia Świadomości Autyzmu podejmowany jest szereg inicjatyw: przeprowadzone zostaną zajęcia wychowawcze przybliżające problematykę autyzmu, konkurs plastyczny dla klas I-III.
ZESPÓŁ PROMOCJI ZDROWIA
W kwietniu 2025 roku w naszej szkole przeprowadzono cykl pogadanek na temat autyzmu, skierowany do uczniów klas 6-8. Celem tych spotkań było zwiększenie świadomości na temat spektrum autyzmu wśród uczniów, a także promowanie akceptacji i zrozumienia dla osób z tym zaburzeniem.
Pogadanki były prowadzone przez doświadczonego nauczyciela biologii p. Dorotę Kamińską, który w przystępny i angażujący sposób przybliżyli uczniom tematykę autyzmu.
Na początku każdego spotkania prowadzący przedstawili podstawowe informacje na temat autyzmu, w tym jego definicję, różnorodność objawów oraz wpływ na codzienne życie. Uczniowie dowiedzieli się o tym, jak różnorodne mogą być doświadczenia osób z autyzmem.
W trakcie warsztatów uczniowie brali udział w interaktywnych ćwiczeniach mających na celu zrozumienie wyzwań, z jakimi borykają się osoby z autyzmem. Były to m.in. symulacje sytuacji społecznych oraz zadania rozwijające empatię i umiejętność współpracy. Uczniowie mieli okazję zadawać pytania i dzielić się swoimi przemyśleniami. Prowadzący zachęcali do otwartej dyskusji, w której uczestnicy mogli dzielić się swoimi doświadczeniami związanymi z kontaktami z osobami z autyzmem. Większość uczniów wyraziła pozytywne opinie na temat pogadanek, podkreślając, że były one wartościowe i pouczające. Wielu uczestników przyznało, że dzięki spotkaniom lepiej zrozumieli, jak ważne jest wsparcie i akceptacja dla osób z autyzmem.
Pogadanki na temat autyzmu w klasach 6-8 były udanym przedsięwzięciem, które przyczyniło się do zwiększenia świadomości i zrozumienia tego zaburzenia wśród uczniów. Dzięki takim inicjatywom budujemy bardziej empatyczne i wspierające środowisko szkolne. W przyszłości planowane są kolejne działania mające na celu promowanie tolerancji i akceptacji dla różnorodności w naszej społeczności.
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2025
10.03.2025EGZAMIN ÓSMOKLASISTY ODBĘDZIE SIĘ W DNIACH 13 - 15 MAJA 2025 ROKU.
Egzamin ósmoklasisty będzie trwał:
1) z języka polskiego – 150 minut;
2) z matematyki – 125 minut;
3) z języka obcego nowożytnego – 110 minut.
Egzamin ósmoklasisty 2025 z języka polskiego. Co się zmieni?
Egzamin z języka polskiego 2025, podobnie jak w poprzednich latach, będzie się składał z dwóch części. Pierwsza część arkusza będzie zawierać dwa teksty (literacki i nieliteracki, z zastrzeżeniem, że tekst literacki nie musi być fragmentem lektury obowiązkowej) oraz zadania do nich, w tym zadania dotyczące treści i problematyki lektur obowiązkowych. Z kolei druga część to wypracowanie. Uczeń będzie wybierać jeden temat spośród dwóch podanych w arkuszu; możliwe formy wypowiedzi: rozprawka, opowiadanie (formy obecne na każdym egzaminie ósmoklasisty od 2019 r.) oraz przemówienie (forma wskazana w Informatorze z 2017 r.).Nowością jest jednak rozszerzenie form, które mogą znaleźć się podczas egzaminu. Sprawdzona może być umiejętność redagowania krótkich form wypowiedzi, jak: zaproszenie, ogłoszenie, życzenia czy podziękowanie.
Lista lektur obowiązkowych na egzamin ósmoklasisty 2025
W latach 2025-2028 uczniowie będą mogli odwoływać się do dowolnej lektury z listy obowiązkowej z podstawy programowej z 2017 r., w tym również do tych, które zostały usunięte z podstawy programowej z 2024 r. Lista lektur, do których można się odwołać, zostanie opublikowana w Informatorze oraz na każdym arkuszu egzaminacyjnym (jak dotychczas).Zadania w pierwszej części arkusza mogą dotyczyć lektur obowiązkowych z klas IV-VI (pozycji poznawanych w całości) z klas VII-VII (wszystkich lektur omawianych na tym etapie edukacyjnym).Na egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. będzie obowiązywać więcej lektur obowiązkowych. Uczniowie muszą znać takie powieści, jak choćby "Hobbit, czyli tam i z powrotem", "Chłopcy z Placu Broni", "Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa", "Balladyna", "Kamienie na szaniec", "Dziady cz. II", "Mały Książę", "Zemsta".CKE wymaga również, by uczniowie mieli wiedzę także z krótkich utworów literackich, które były omawiane w całości lub poznawane podczas zajęć we fragmentach. Mowa tutaj m.in. o "Latarniku" czy "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza czy "Reducie Ordona", "Panu Tadeuszu" i "Świteziance" Adama Mickiewicza.
Zmiany na egzaminie ósmoklasisty 2025 z matematyki
CKE zapowiada też zmiany w arkuszu egzaminacyjnym z matematyki. Planuje się powrót do formatu arkusza egzaminacyjnego stosowanego w roku 2019 i 2020. Oznacza to, że na egzaminie z matematyki będzie:
- 15 zadań zamkniętych (jak w latach 2021-2024)
- 6 zadań otwartych (w latach 2021-2024 w arkuszu były 4 zadania otwarte).
Zadań zatem będzie więcej niż w latach 2021-2024, a maksymalna liczba punktów możliwych do zdobycia to 30 punktów (jak w roku 2019 i 2020).Od roku 2025 r. w przypadku egzaminu ósmoklasisty z matematyki planuje się wdrożyć e-ocenianie.
Język obcy nowożytny na egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Co się zmieni?
Jak informuje CKE, nie planuje się zmian w formacie arkusza egzaminacyjnego stosowanego w latach 2021-2024. Arkusz będzie składał się z pięciu części: rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstów pisanych, znajomość funkcji językowych, znajomość środków językowych, wypowiedź pisemna.Odsetek punktów za rozwiązanie zadań otwartych to ok. 40 proc.W części sprawdzającej umiejętność tworzenia wypowiedzi pisemnej uczeń tworzy tekst w formie e-maila lub wpisu na blog o długości od 50 do 120 wyrazów. Z kolei oczekiwany średni poziom biegłości językowej (zgodnie z podstawą programową z 2024 r.): A2 (A2+ w zakresie rozumienia tekstu).
20250131_Informator_Czesc_ogolna_E8_od_2025.pdf
DOROTA KAMIŃSKA - PRZEWODNICZĄCA KOMISJI EGZAMINACYJNEJ
Gminny Konkurs Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom"
10.04.2025W dniu 9 kwietnia 2025 roku w naszej gminie odbył się Gminny Konkurs Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom", który cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Konkurs został zorganizowany w dwóch kategoriach wiekowych: dla uczniów klas I-IV oraz klas V-VIII. Celem wydarzenia było promowanie wiedzy na temat ochrony przeciwpożarowej oraz rozwijanie świadomości młodzieży w zakresie bezpieczeństwa.Konkurs składał się z dwóch części: pisemnej oraz ustnej. Uczestnicy mieli okazję wykazać się swoją wiedzą na temat zasad bezpieczeństwa pożarowego, sposobów reagowania w sytuacjach zagrożenia oraz znajomości sprzętu gaśniczego.
Część pisemna: W pierwszej części konkursu uczniowie przystąpili do testu pisemnego, który składał się z pytań wielokrotnego wyboru oraz zadań otwartych. Uczestnicy mieli 45 minut na rozwiązanie testu, co pozwoliło im na dokładne przemyślenie odpowiedzi. Pytania dotyczyły m.in. podstawowych zasad zachowania w przypadku pożaru, numerów alarmowych oraz działań ratunkowych.
Część ustna: Po zakończeniu części pisemnej, najlepsi uczestnicy z każdej z kategorii przystąpili do drugiej części konkursu - ustnej. W tej części uczniowie mieli okazję zaprezentować swoją wiedzę przed komisją, odpowiadając na pytania oraz rozwiązując hipotetyczne sytuacje związane z pożarnictwem. Część ustna była szczególnie emocjonująca, ponieważ uczniowie musieli wykazać się nie tylko wiedzą, ale także umiejętnością szybkiego myślenia i sprawnego komunikowania się.
Zakończenie Konkurs zakończył się wręczeniem nagród oraz dyplomów dla uczestników. Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w wydarzeniu, otrzymali upominki, a najlepsi zostali wyróżnieni nagrodami rzeczowymi. Wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony rodziców oraz lokalnej społeczności, co podkreśla znaczenie edukacji w zakresie bezpieczeństwa pożarowego. Mamy nadzieję, że organizacja tego rodzaju konkursów przyczyni się do zwiększenia świadomości młodych ludzi na temat zagrożeń związanych z pożarami oraz nauczy ich, jak skutecznie reagować w sytuacjach kryzysowych.
Wyniki:
Grupa klas I-IV:
I miejsce - Maja Kobylińska
II miejsce - Bartosz Moszczyński
III miejsce - Maciej Szczepkowski
Grupa klas V-VIII:
I miejsce - Kacper Zybert
II miejsce - Dominik Węgierski
III miejsce - Marcin Kobyliński
Konkurs przeprowadzili strażacy: p. Wiesław Pisarski i p. Daniel Pisarski. Obecny był Wójt Gminy Janowo -Mateusz Jaroszewski. Nagrody ufundowane zostały przez Urząd Gminy w Janowie.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz sponsorowi za wsparcie i zaangażowanie
Spotkanie z autorką książek panią Ewą Stadtmuller
09.04.20259 kwietnia 2025 roku odbyło się spotkanie z autorką książek p. Ewą Stadtmuller.
Dzieci podczas spotkania dowiedziały się jak zostać pisarzem, rozwiązywały zagadki, a także brały udział w quizie, "konferencji prasowej" oraz konkursie podczas którego wygrały książkę do Gminnej Biblioteki Publicznej.