ZEBRANIA Z RODZICAMI
17.01.2025DYREKTOR SZKOŁY PODSTAWOWEJ W JANOWIE
ZAPRASZA NA SPOTKANIE RODZICÓW DZIECI SZKOLNYCH.
SPOTKANIE ODBĘDZIE SIĘ 21 STYCZNIA 2025 ROKU (WTOREK)
O GODZINIE 16.00.
DYREKTOR SZKOŁY
I RADA PEDAGOGICZNA
Gminne Zawody w Halowej Piłce Nożnej 2025
20.01.202518 stycznia 2025 roku w sali sportowej w Jagarzewie odbyły się Gminne Zawody w Halowej Piłce Nożnej. Naszą szkołę reprezentowali chłopcy i dziewczęta w grupie klas IV-VI i VII-VIII. Wszyscy spisali się wzorowo zajmując I miejsca. Opiekunami uczniów byli nauczyciele: Marta Bonisławska, Waldemar Westerlich.
Gratulacje dla wszystkich.
8
CHOINKA SZKOLNA - 25.01.2025
10.01.2025Jedną z najbardziej oczekiwanych imprez w roku szkolnym jest uroczysta zabawa choinkowa, na której bawią się uczniowie szkoły wraz z rodzinami i zaproszonymi przyjaciółmi.
W tym roku choinka odbędzie się 25 stycznia 2025 roku. Tym samym otwierała ona symbolicznie okres ferii zimowych.
Rekonstrukcja „Powstanie ’44. Bitwa o Polskę”
17.01.202515 stycznia 2025 roku uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w żywej lekcji historii przeprowadzonej przez grupę artystyczną „Rekonstrukto”.
Rekonstrukcja - „Powstanie ’44. Bitwa o Polskę”, przywołała wydarzenia z powstania warszawskiego i pozwoliła uczniom na lepsze zrozumienie i odczucie atmosfery tamtych wydarzeń. Podczas występu uczniowie mieli okazję przyjrzeć się replikom sprzętu bojowego i wyposażenia, które były wierną reprodukcją używanych przez żołnierzy narzędzi w czasie powstania.
Ciekawe i barwne opowieści prowadzących połączone z pokazem i udziałem publiczności wywołały spore zainteresowanie. Było to nie tylko fascynujące doświadczenie, ale i lekcja patriotyzmu oraz szacunku dla bohaterów tamtych czasów. Dzięki takim spotkaniom historia staje się bardziej zrozumiała dla młodego pokolenia i inspiruje ich do refleksji nad znaczeniem wolności.
12
"W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH"- HARTOWANIE ORGANIZMU
16.01.2025"W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH"- hartowanie organizmu podczas lekcji wychowania fizycznego.
Opiekun: Pani Marta Bonisławska
Rejonowa Olimpiada Zdrowia PCK z Biedronką 2025
10.01.202532. edycja Olimpiady Zdrowia PCK z Biedronką – trwa rywalizacja!
Z radością informujemy, że w tegorocznej edycji Olimpiady Zdrowia PCK z Biedronką udział wzieło aż 21 982 uczniów z całej Polski! Wśród nich 12 813 reprezentuje szkoły średnie, a 9169 szkoły podstawowe. Olimpiada promuje zdrowy styl życia, zasady zrównoważonego żywienia i aktywność fizyczną wśród dzieci i młodzieży. Konkurs składa się z czterech etapów: szkolnego, rejonowego, okręgowego i finału. Obecnie uczestnicy przygotowują się do kolejnych zmagań, w których będą musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami w zakresie zdrowia i profilaktyki.
9 stycznia 2024 roku odbyła się w Nidzicy Rejonowa Olimpiada Zdrowia PCK z Biedronką. Naszą szkołę reprezentowała Ewa Szczepkowska, która zajęła IV miejsce. Gratulacje dla Ewy. Opiekunem był Waldemar Westerlich.
ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE
18.12.2024Z okazji Świąt Bożego Narodzenia pragnę złożyć serdeczne życzenia całej społeczności szkolnej. Niech ten wyjątkowy czas przyniesie Wam radość, spokój oraz wiele magicznych chwil spędzonych w gronie najbliższych. Życzę, aby nadchodzący rok był pełen sukcesów, inspiracji oraz nowych możliwości. Niech Boże Narodzenie napełni Wasze serca miłością i nadzieją, a świąteczny nastrój towarzyszy Wam przez cały rok. Wesołych Świąt!
DYREKTOR SZKOŁY
DLACZEGO WARTO CZYTAĆ?
17.12.2024Szanowni Rodzice!
Jestem nauczycielem bibliotekarzem i na co dzień zachęcam Państwa dzieci do czytania. Tym razem zwracam się do Państwa bezpośrednio z propozycją prostego wspólnego działania. Proszę się nie obawiać – nie będzie to wymagało jakichś żmudnych działań.
Jako rodzice często zastanawiamy się, co możemy robić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku rozwój i szczęście. Bywamy przytłoczeni przeróżnymi poradami i zaleceniami, nie zawsze mając czas na ich wdrażanie. Przesyt tych wszystkich możliwości i powinności tworzy wyrzuty sumienia i sprawia, że tracimy energię na rozmyślanie, zamiast skupić się na zwykłym, wartościowym spędzaniu czasu, który tak szybko ucieka.
Receptą na te problemy jest zwykłe, tradycyjne czytanie dzieciom książek. A gdy są starsze, to czytanie ich razem z nimi. Czytania nie trzeba planować ani się do niego przygotowywać. By czytać, nie musimy być kreatywni, wypoczęci ani w dobrym humorze. Po późnym powrocie z pracy, gdy jesteśmy zmęczeni i jest ciemno za oknem, wystarczy położyć się z dzieckiem i poczytać, łącząc coś wartościowego z odpoczynkiem oraz dobrym czasem również dla siebie. Tych 20 minut sprawi, że dzień będzie trochę lepszy, że zrobimy coś wykraczającego poza zwykłe obowiązki.
Wspólne czytanie jest naturalnym sposobem komunikacji i budowania rodzinnych więzi. To czas, w którym dziecko jest blisko Państwa, czuje się bezpieczne, ważne i naprawdę Państwa słucha. Świat, który znamy, nasze zasady i poglądy powstały m.in. w naszych domach, gdy rodzice lub dziadkowie i babcie czytali dzieciom bajki i legendy lub opowiadali historie.
Udowodniono, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności. Jest również antidotum na tak powszechne przebodźcowanie i trudności w skupieniu się.
Zresztą czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwijając umysł i wyobraźnię. Uczy koncentracji, odcinania się od bodźców, powiadomień w telefonach i szumu informacyjnego, na które dorastające pokolenie narażone jest jak żadne wcześniej.
Gdy dziecko jest starsze, wiedza i emocje wyniesione z książek wzmacniają pewność siebie, umożliwiają tak ważne u nastolatków mówienie „nie”. Wreszcie, w skali całego życia, czytanie daje szczęście. Statystycznie ludzie czytający książki są bardziej zadowoleni z życia, lepiej wykształceni, kreatywni, zajmują wyższe stanowiska i więcej zarabiają.
Jednocześnie dane są nieubłagane. Wynika z nich, że jeżeli dziecko nie wyniesie nawyku czytania z domu, to z reguły nie czyta dla przyjemności jako dorosły. Szkoła, biblioteka i rówieśnicy mogą pomagać rozwijać te zainteresowania, ale z reguły tworzy je rodzina. Utrzymanie nawyku czytania książek w obliczu tylu atrakcyjnych pożeraczy czasu i tak jest dla dzieci bardzo trudne. Ułatwiajmy im to, bo to jedna z najważniejszych kompetencji.
Dlatego serdecznie zapraszam do udziału w naszej akcji „Poczytajmy sobie”, która zachęca do czytania z dziećmi książek oraz rozmawiania na ich temat. Ze swojej strony obiecuję zadbać o własną część, ułatwiając udział w maksymalnym stopniu: zachęcając Państwa dziecko oraz proponując odpowiednie książki i materiały.
Mam nadzieję na udaną współpracę i życzę mile spędzonego czasu z książką.
Z wyrazami szacunku
Państwa biblioteka szkolna
Poczytajmy_sobie_____prezentacja.pdf
Roztrzygnięcie konkursu na Kartkę Bożonarodzeniową 2024
16.01.2025Roztrzygnięcie konkursu na Kartkę Bożonarodzeniową
Grupa I
Daryna Szerniavka
Amelia Janiak
Zosia Paczyńska
Wyróżnienie Agnieszka Jońska
II grupa
Nadia Dzięgielewska
Kinga Jońska
Jakub Sachanowski
Organizator Marta Bonisławska
URODZINY MARSZAŁKA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W JANOWIE
10.12.202410 grudnia 2024 roku o godzinie 11.00 w Szkle Podstawowej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego odbył się uroczysty apel poświęcony 157 rocznicy urodzin patrona szkoły.
Montaż słowno-muzyczny, w wykonaniu uczniów klasy V, przypomniał zasługi Józefa Piłsudskiego dla naszej ojczyzny i jego rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodłegłości.
Zwycięzcom szkolnego konkursu "Życie i działalnośc Józefa Piłsudskiego" zostały wręcznone nagrody przez Przewodniczącą Rady Rodziców p. Dorotę Piasecką.
I miejsce - Dawid Ładziński
II miejsce (exaequo) - Marcin Kobyliński, Dorian Dzięgielewski
III miejsce - Kacper Zybert
W ostatniej części uroczystości, wybrani uczniowie klas IV-VIII, przeczytali życzenia urodzinowe skierowane do patrona szkoły, zredagowane przez nich w języku angielskim.
Myślę, że Marszałek Józef Piłsudski byłby dumny z uczniów naszej szkoły.
Organizatorzy: p. A. Piasecka, p. D Kamińska, p. K. Pisarski. p. A. Auguścik
WIELOBOJE SPRAWNOŚCIOWE DZIECI - NIDZICA 2024
10.12.20249 grudnia 2024 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Powiatowych Wielobojach Sprawnościowych w Nidzicy. Zawodnicy startowali w czterech konkurencjach: trójskok z miejsca, rzut piłką lekarską, bieg 4×10 i brzuszki. Wszyscy wykazali się dużą wolą walki i zaangażowania. Naszą szkołę reprezentowali: Anna Borowa, Halina Ciesielska, Nadia Dzięgielewska , Maja Kobylińska, Stanisław Czyżewski, Bartosz Słowik, Dorian Dzięgielewski i Marcin Kobyliński. Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale. Opiekę nad uczniami sprawowali Marta Bonisławska i Waldemar Westerlich.
10
Gminne Zawody Sprawnościowe klas IV-VIII
06.12.2024Już poraz 14 w naszej szkole odbyły się Gminne Zawody Sprawnościowe. W zawodach uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Janowie i Szkoły Podstawowej z Muszak. Zawodnicy startowali w Wielobojach Sprawnościowych wg grup klasowych. Każda drużyna składała się z 2 dziewcząt i 2 chłopców. Klasa, która zdobyła najwięcej punktów łącznie, wygrywała. Słodkie nagrody ufundowane przez Urząd Gminy w Janowie wręczył uczniom Wójt Gminy Janowo - Pan Mateusz Jaroszewski. Zawody przygotowali i przeprowadzili Marta Bonisławska i Waldemar Westerlich - nauczyciele ze szkoły w Janowie, Rajmund Kobyliński - nauczyciel ze Szkoły Podstawowej z Muszak i Krzysztof Chmieliński - pracownik Urzędu Gminy w Janowie.
WSZYSTKIM ZAWODNIKOM GRATULUJEMY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
13Gminne Zawody Sprawnościowe ,,Od przedszkola do klasy III"
5 grudnia 2024 roku w naszej szkole odbyły się zawody sportowe, które miały charakter integracyjny. Uczniowie z przedszkola i klasy „0” rywalizowali na zorganizowanym torze przeszkód. Następnie dzieci z klas I-III startowali w Wielobojach Sprawnościowych. Wszyscy startujący wykazali się dużym zaangażowaniem w rywalizacji, a na koniec otrzymali słodkie nagrody ufundowane przez Urząd Gminy w Janowie, które zostały wręczone przez Wójta Gminy Janowo Pana Mateusza Jaroszewskiego.
10
ZAPROSZENIE
06.12.2024SZANOWNI PAŃSTWO
Mamy zaszczyt zaprosić na uroczystość
157 rocznicy urodzin
patrona naszej szkoły
Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego
Spotkanie odbędzie się 10 grudnia 2024 roku
o godzinie 11.00 w naszej szkole
Organizatorzy:
p. A. Piasecka,
p. D. Kamińska,
p. K. Pisarski
Szkoła Podstawowa w Janowie przystąpiła do akcji szlachetna Paczka
25.11.2024W tym roku po raz kolejny Szkoła Podstawowa w Janowie przystąpiła do akcji Szlachetna Paczka. Wspierać będziemy samotną mamę, jej dwie małe córeczki oraz ich babcię. Dary, które zostały podzielone na poszczególne klasy, możemy przynosić do szkoły od dziś tzn. od 25 listopada do 11 grudnia 2024 r.
Rada Rodziców
Dzień Świętego Mikołaja
29.11.20246 grudnia co roku obchodzimy Dzień Świętego Mikołaja, który jest związany z tradycją chrześcijańską. W katolicyzmie i prawosławiu tego dnia wspomina się świętego biskupa z Miry, który według wierzeń wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym. Zgodnie ze zwyczajem wieczorem dnia poprzedzającego lub nocą z 5 na 6 grudnia święty Mikołaj (osoba za niego przebrana) przynosi dzieciom prezenty. Jeszcze 200 lat temu było to jedno z najważniejszych na ziemiach polskich. Aktualnie tradycja nieco straciła na znaczeniu – podarunki wręczamy sobie głównie w Wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia. W mikołajki dzieci otrzymują tylko drobne upominki, przede wszystkim słodkości.
ZESPÓŁ PROMOCJI ZDROWIA
9
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Archiwum Aktualności
Historia i zwyczaje związane z Andrzejkami
- 19.11.2020
Andrzej w języku greckim to Andress. W tłumaczeniu oznacza to mężczyznę lub męża, a sama postać uznawana jest za patrona wróżb. Wielu historyków twierdzi także, że Andrzejki mogą wywodzić się z celtyckich i starogermańskich wierzeń.
Początkowo uroczystość traktowano bardzo poważnie - miała charakter matrymonialny i obchodziły ją jedynie niezamężne dziewczęta. Wierzono, że przyszłość objawiają duchy, które zstępują na ziemię. Uważano, by w obrzędach nie brały udziału kobiety w błogosławionym stanie, ponieważ duchy mogłyby zaszkodzić dziecku. Z kolei dla panów przeznaczone były Katarzynki, celebrowane 25 listopada. Z czasem Andrzejki zaczęto obchodzić wspólnie, organizując huczne zabawy.
W Polsce sformułowania „andrzejki” po raz pierwszy w 1557 r. użył Marcin Bielski - renesansowy poeta, pisarz oraz tłumacz. O andrzejkowych wróżbach pisał w swojej sztuce teatralnej „Komedyjka Justyna i Konstancyjej”.
Co ciekawe, 30 listopada w Szkocji, czyli dzień świętego Andrzeja, jest świętem narodowym.
Najpopularniejsze wróżby związane z Andrzejkami to:
- lanie wosku
- wróżenie z kart
- rzucanie butami
- obieranie jabłek
Przysłowia i powiedzenia związane ze św. Andrzejem:
- Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.
- Kiedy na Andrzeja poleje, cały rok nie w porę rolę moczy, suszy.
- Na świętego Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja.
- Na świętego Andrzeja trza kożucha dobrodzieja.
- Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście.
- Śnieg na Andrzeja dla zboża zła nadzieja.
- Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima.
- Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota.
PRZYGOTOWAŁA
DOROTA KAMIŃSKA
MIASTA POLSKI, CZYLI PALCEM PO MAPIE…
- 19.11.2020
Zapraszam Was na krótkie zwiedzanie… Może ktoś zechce zobaczyć jakieś miasto, region na żywo.
Zachęcam Was do zbierania podczas wakacji zdjęć, pamiątek z Waszych spacerów, podróży- tych dalszych i tych bliższych, tych dłuższych i tych krótszych. Przydadzą się nam po wakacjach.
Pozdrawiam
DOROTA KAMIŃSKA
Morze?...
https://view.genial.ly/5edb229aaf9e120d747c2970/presentation-wakacje-nadmorzem?fbclid=IwAR2chAMuceBYNvE7fdBgFQT_AYqEMXbc_dIBxQSHWnj7-B6NIv-7EAhLl7Q
… czy góry?
https://view.genial.ly/5edf3c8b0ff2050da83409e6/presentation-piekne-iniebezpieczne?fbclid=IwAR2YNcxKOBNjzNe17eYOJWu3MnDAH8ZaXqJH0ogxXB0PkfT4mQxof12sa0A
HALLO, HALLO, TU ZDALNA ŚWIETLICA
- 17.11.2020
HALLO, HALLO, TU ZDALNA ŚWIETLICA
Chciałabym Wam zaproponować odmianę gry Monopoly w wersji sportowej, czyli Sportopoly. Możecie planszę wydrukować lub narysować samemu i zagrać rodzinnie lub z przyjaciółmi. Zachęcam do fajnej zabawy.
Zasady gry:
Ilość graczy dowolna.
Gracz rzuca dwoma kostkami.
Wykonuje zadanie na którym się znajdzie.
Za zadanie wykonane otrzymuje 2 punkty.
Gdy zadanie nie zostało wykonane odejmuje się 5 punktów
Po wyrzuceniu “double” czyli dwóch tych samych oczek na kostkach (np. 3 i 3) Gracz wykonuje dane zadanie dwukrotnie i otrzymuje również 2x więcej punktów czyli 4.
Wszystkie punkty zapisujemy na kartce.
Ustal przed grą kiedy kończy się rozgrywka. (np po 2 okrążeniach, lub jak ktoś zdobędzie 50 punktów lub inne)
POBIERZ GRĘ TUTAJ https://damianrudnik.com/wp-content/uploads/2020/04/SPORTOPOLY-2.pngPRZYGOTOWAŁA
DOROTA KAMIŃSKA
Światowy Dzień Tolerancji
- 16.11.2020
16 listopada 2020 r. obchodzimy Światowy Dzień Tolerancji
Święto tolerancji ustanowione w 1995 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ obchodzone jest corocznie. Wybór daty nie jest przypadkowy – 16 listopada 1995 roku, tuż przed końcem Międzynarodowego Roku Tolerancji, państwa członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji. Międzynarodowy Dzień Tolerancji jest świętem szacunku, akceptacji i uznania różnorodności kultur na świecie.
Dzień Tolerancji powinien być okazją do refleksji nad naszymi postawami wobec „innych”. Szczególnie ważne wydają się wszystkie działania podejmowane przez dzieci i kierowane do dzieci. Wiemy o tym, że od najmłodszych lat należy kształtować u naszych milusińskich postawę akceptacji nie tylko dla osób chorych, ale i dla tych, które różnią się od nas wyglądem, zachowaniem czy kolorem skóry. Wpływanie na kształtowanie właściwych postaw, sprzyjających harmonijnemu rozwojowi społeczeństwa, jest zadaniem, które powinni stawiać przed sobą nauczyciele i rodzice.
Dla uczniów kl. I – III proponuję wykonanie poleceń na kartach pracy znajdujących się pod linkiem:
http://zasobyip2.ore.edu.pl/uploads/publications/8e0c03b9f0d6ca45ddbd424667b625ba,
a dla uczniów klas IV – VIII proponuję refleksję na temat przyjaźni i tolerancji.
Przygotowała:
Dorota Kamińska
Przepis na przyjaźń
- 12.11.2020
"Przyjaciel to człowiek, który wie wszystko o tobie i wciąż cię lubi."
Elbert Hubbard
Przepis na przyjaźń
SKŁADNIKI:
- Miarka wspólnych zainteresowań
- Całe opakowanie życzliwości
- Szklanka zachęty zmieszanej ze wsparciem
- Łyżka zrozumienia
- trochę kompromisu
- Sztuka przebaczenia
- Szczerość rozpuszczona w godzinach wspólnych rozmów
- Szczypta małych niespodzianek
- komplementy (nie przesolić)
SPOSÓB PRZYRZĄDZANIA:
- Wszystko wymieszać i zaprawić gorącą wiarą w Boga
- Przelać do czystego serca
- Piec w atmosferze miłości i zrozumienia
UWAGA !!
- Nie podawać z egoizmem.…Wy macie swój przepis na przyjaźń?
Przyjaciel jest nam potrzebny śpiewała Kaja Paschalska.
Posłuchaj jej https://www.youtube.com/watch?v=BmHuTxdclac
Test na przyjaźń https://samequizy.pl/test-na-przyjazn-2/
Przyjaciół dość nabędziesz,
gdy mało brać, wiele dawać będziesz.PRZYGOTOWAŁA:
DOROTA KAMIŃSKA
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGÓŚCI
- 10.11.2020
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGÓŚCI
Co roku 11 Listopada obchodzimy rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Jest to dla nas bardzo ważna data, właśnie wtedy Polska po 123 latach zaborów odzyskała swoją podmiotowość.
Powróćmy do historii. Od roku 1795 do 1918 naszego państwa nie było na mapach świata. Stało to się za sprawą III rozbioru Polski. Rosja, Prusy i Austria na mocy podpisanego traktatu doprowadzili to całkowitego wymazania państwa Polskiego z map świata, które nigdy nie zginęło ze świadomości i serc patriotów. W tym okresie mimo zakazów i kontroli prowadzono lekcje języka polskiego, nauczano historii i budowano postawy patriotyczne już w nowym pokoleniu.
Rok 1918 był przełomowy. Wtedy to pojawiła się nadzieja na ponowne przywrócenie zatartych granic. Dnia 11 listopada 1918 roku skończyła się I wojna światowa. Wtedy ostateczną klęskę poniosły Niemcy. Jest to umowna data, gdyż odzyskiwanie niepodległości to długi proces. Dało to jednak nadzieję na lepsze jutro, odzyskanie swojej tożsamości i powrotu do swojego domu.
Ważne postacie, które miały swój czynny udział w tym procesie to Józef Piłsudski, Ignacy Daszyński, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, Józef Haller.
SYMBOLE NARODOWE
Flaga to prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej i proporcji 5:8, umieszczony na maszcie.
W ustawie o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych ustawodawca określił: Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy.
Polska pieśń patriotyczna od 26 lutego 1927 oficjalny hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej.
Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. Przy umieszczaniu barw Rzeczypospolitej Polskiej w układzie pionowym kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu.
Barwy Rzeczypospolitej Polskiej stanowią składniki flagi.
ZDALNA ŚWIETLICA
- 10.11.2020
ZDALNA ŚWIETLICA
Aby ten czas spędzony wspólnie z dziećmi był przyjemny oraz wartościowy nauczyciele świetlicy przygotowali dla Państwa wiele ciekawych propozycji i pomocy.
COŚ Z KULTURY - WIRTUALNE MUZEA i TEATRY
Zapraszamy na wirtualny spacer po Zamku w Łańcucie. Dawniej własność Lubomirskich i Potockich. Jedna z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynąca ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz interesującej kolekcji pojazdów konnych. Prezentowane wnętrza robią wrażenie.
https://www.zamek-lancut.pl/digitaliz…/wirtualsp/Lancut.html
https://www.vogue.pl/a/galerie-i-muzea-ktore-mozesz-zwiedzic-online
https://www.facebook.com/watch/?v=499649297585027 Łazienki Królewskie – Sala Salomona
WIRTUALNE ZOO I CIEKAWE LEKCJE O ZWIERZĘTACH
https://m.facebook.com/246397639718
PRZYGOTOWAŁA: DOROTA
KAMIŃSKA
Zdalne zabawy w świetlicy szkolnej
- 09.11.2020
Drodzy uczniowie!
Zachęcam Was, abyście równie kreatywnie spędzali czas w domu, z rodzicami. W obecne sytuacji potraktujcie to jak oderwanie się od domowych obowiązków, których jest teraz pewnie więcej, jak relaks i odpoczynek. Daje wam kilka pomysłów w postaci adresów do stron internetowych. Są tam gry edukacyjne, malowanki do wydrukowania, pomysły na fajne prace plastyczne, quizy i wiele innych. Możecie też zrobić sami karty do gier np. wasze ulubione Doobble, pograć w kalamubry. Wiem, że Wasza kreatywność nie zna granic.
- 14 Fajnych zajęć kiedy się nudzisz https://youtu.be/DT16NxS70jk
- Jak przejść przez dziurę w kartce https://youtu.be/2b8b8BEY_QM
- Eksperyment – Gumowe jajko https://youtu.be/8ywdW2eRyTE
- Domowy wulkan z 3 składników https://youtu.be/e6YLL9QBdH8
- Księżniczka – nauka tańca https://youtu.be/nZQX2Tp172Y
- „Drodzy rodzice”- choreografia do piosenki https://youtu.be/FSSKYD8z6KM
- Doświadczenia dla dzieci w domu https://youtu.be/NyOhE-uYAvQ
- Ćwiczenia na słońcu https://youtu.be/Xw7aNr4vTbc
- Zabawa z balonami https://youtu.be/Pmin9MT5qnQ
- Kalambury – najlepsza zabawa dla wszystkich https://youtu.be/1YPSkOeaE20
Rodzicom polecam stronę Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę www.fdds.pl. W zakładce jest podrozdział oferta edukacyjna i tam znajdziecie Państwo krótkie filmy animowane i fabularne poruszające ważne problemy społeczne. Polecam film: Gdzie jest Mimi ? A dla starszych Na zawsze. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiamy.
Przygotowała: DOROTA KAMIŃSKA
Konkurs Plastyczny o tematyce patriotycznej
- 26.10.2020
Regulamin konkursu plastycznego „ Niepodległa Polska”
- Organizator
Redakcja gazetki szkolnej Nowiny Janowskie
- Cele konkursu:
- rozwijanie kreatywności dzieci,
- zainteresowanie bogactwem kultury i sztuki własnego regionu,
- zachęcenie rodziców do aktywności artystycznej,
- kształtowanie tożsamości i przynależności narodowej,
- promowanie postaw patriotycznych wśród dzieci,
- upowszechnienie dziecięcej twórczości w środowisku społecznym.
- Udział w konkursie mogą wziąć wszystkie dzieci zamieszkujące Gminę Janowo.
- Konkurs realizowany jest w trzech kategoriach wiekowych:
- Przedszkole, klasy I-III szkoły podstawowej,
- Klasy IV-VIII szkoły podstawowej,
- Uczniowie z Gminy Janowo uczęszczający do szkół ponadpodstawowych.
- Wszystkie prace zgłaszane na konkurs winny być oryginalne, tj. opracowane samodzielnie, nie nagrodzone wcześniej w innych konkursach i mieć format A4. Mogą być wykonane za pomocą różnych technik plastycznych. Mają być związane z rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę, którą obchodzimy 11 listopada.
- Wszystkie prace powinny być odpowiednio podpisane:
- imię i nazwisko uczestnika,
- pełna nazwa szkoły, klasa,
- miejscowość, z której pochodzi dziecko,
- e-mail.
- Termin ogłoszenia konkursu: 22 października 2020.
Termin nadsyłania prac: 6 listopada 2020.
Prosimy o wykonanie zdjęcia pracy i wysłanie go na adres mailowy : nowinyjanowskie@gmail.com
Można również dostarczyć prace konkursowe w formie papierowej do Szkoły Podstawowej w Janowie.
ŚLUBUJEMY.................................
- 30.11.2020
ŚLUBUJEMY.................................
„Gdy dzieci są małe daj im solidne korzenie. Gdy są duże podaruj im skrzydła"
14 października 2020 r., uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej w Janowie przeżywali swoje ślubowanie.
W podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym, pierwszoklasiści w pięknych biretach, ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę i klasę, zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.Uroczystość rozpoczeli pieknym tańcem poloneza. Potem recytowali wiersze, spiewali piosenki, tańczyli.
Po złożeniu ślubowania, dyrektor szkoły dokonała uroczystego pasowania na ucznia dotykając ołówkiem, niczym czarodziejską różdżką, ramion pierwszoklasistów.
Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy i drobne upominki. Ślubowanie uczniów klas pierwszych to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców, którzy także uczestniczyli w uroczystości. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci społeczności szkolnej.
Pierwszakom i całej społeczności uczniowskiej życzymy dobrego, spokojnego roku szkolnego 2020/2021.
wych.M.Zembrzuska
Dzień Edukacji Narodowej
- 22.10.2020
Jak co roku 14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej, inaczej zwany Dniem Nauczyciela. Nie jest to jednak poprawna nazwa, gdyż jest to święto wszystkich pracowników oświaty jak i uczniów na każdym etapie edukacyjnym.
Zajrzyjmy do historii.
Dzień Nauczyciela upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku. Co nie oznacza, że Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest od tego momentu. Jego historia ma swoje początki w 1957 roku i jest związana ze Światową Konferencją Nauczycielską w Warszawie. Podczas spotkania ustalono, że Międzynarodowy Dzień Karty Nauczyciela i święto nauczycieli, będzie obchodzone 20 Listopada. W 1972 natomiast wprowadzono Dzień Nauczyciela, by upamiętnić dzień powstania Komisji Edukacji Narodowej. Właśnie od tej chwili wraz z naszymi uczniami organizujemy uroczyste apele, zapraszamy gości do szkoły, wręczane zostają nagrody. Spędzamy ten dzień miło, bez zajęć dydaktycznych zacieśniając więzi i niwelując dystans pomiędzy nauczycielami a uczniami.
Wszystkim w tym dniu życzmy wytrwałości i sukcesów!!!
SU
15
Wiemy, kto wygrał konkurs!!!
- 08.10.2020
Konkurs na logo gazetki szkolnej Nowiny Janowskie został rozstrzygnięty. Dziękujemy za otrzymane prace. Były bardzo ciekawe i większość była zgodna z tematem. Wybraliśmy dwie osoby, których prace wyróżniały się na tle innych. Gratulujemy !!!
Zwycięzcy to Anri Yegoryan, Weronika Jońska.
Poniżej logo, które będzie promowało naszą gazetkę.
Z życia zerówki
- 05.10.2020
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Z życia zerówki.
130
Zapraszamy kl. I-III i przedszkole do udziału w konkursie
- 02.10.2020
Regulamin konkursu plastycznego „plakat o grzeczności.”
Dla klas I-III, „0” i przedszkola
COOL-TURALNI
Konkurs organizowany jest w Szkole Podstawowej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie.
Cel Konkursu
- Celem Konkursu jest rozwijanie aktywności twórczej dzieci.
- Kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez popularyzowanie różnorodnych form plastycznych.
- Poznanie przez dzieci zasad kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych.
- Każdy uczestnik może zgłosić do Konkursu jedną wykonaną pracę.
- Na odwrocie pracy powinny znaleźć się następujące informacje: nazwisko, imię, klasa.
- Praca powinna być wykonana na kartonie o formacie A3 lub A4 wykonana techniką: rysunek kredkami, pastele suche, pastele olejne, techniki malarskie (akwarela, tempera),wyklejanki, collage.
- Udział w Konkursie oznacza udzielenie Organizatorowi prawa do publicznej prezentacji zgłoszonej pracy.
Warunki Konkursu
- Konkurs zostanie przeprowadzony w następujących kategoriach wiekowych:
a) klasy I-III
b) „0” i przedszkole
- Ostateczny termin zgłaszania prac upływa dnia 30.11.2020. Prace dostarczone po tym terminie lub wykonane niezgodnie z regulaminem nie będą oceniane.
Zasady przyznawania nagród
- O wyłonieniu zwycięzców decyduje powołana przez Organizatora Komisja Konkursowa
- Decyzja Komisji jest ostateczna i nieodwołalna
- Ogłoszenie wyników odbędzie się na początku grudnia 2020 roku.
- Nagrodą w konkursie jest dyplom i nagroda rzeczowa. Przewidujemy również wyróżnienia i drobne upominki.
Prace należy dostarczać do M. Bonisławiskiej, B Angielskiej, A.Tobojka
Projekt szkolny "Cool-turalni"
- 24.09.2020
„Cool-turalni są rozpoznawalni”
Projekt edukacyjno-profilaktyczny
Dobre maniery to nie sztuczny rytuał. To wywodząca się z tradycji praktyczna i niesłychanie przydatna we współczesnym świecie umiejętność właściwego zachowania się w każdej sytuacji. Przestrzeganie dobrych manier dowodzi szacunku dla innych i czyni świat przyjemniejszym miejscem do życia. Dobre maniery nie krępują i nie usztywniają, a wprost przeciwnie – zapewniają swobodę i poczucie bezpieczeństwa, pozwalają na luksus bycia sobą.
W naszej rzeczywistości szkoła jest podstawową placówką wspierającą dom rodzinny w wychowaniu młodego pokolenia. Do jej niezwykle ważnych zadań należy zaliczyć przygotowanie młodzieży do czynnego udziału w życiu kulturalnym i umożliwienie jej kulturalnego spędzania wolnego czasu. Ponieważ znajomość savoir - vivre’u i kultury języka jest podstawą funkcjonowania w społeczeństwie, obok wiedzy i umiejętności przekazywanych na zajęciach lekcyjnych, szkoła uczy dzieci i młodzież zasad postępowania w różnych miejscach i sytuacjach. W szkole podstawowej są to głównie reguły dotyczące specyficznych dla niej sytuacji, jak na przykład: udział w uroczystościach i imprezach szkolnych.
CELE GŁÓWNE:
• propagowanie zasad kulturalnego zachowania w sytuacjach dnia codziennego,
• podkreślenie szacunku dla języka polskiego,
• uświadomienie konieczności dbania o czystość i poprawność języka,
• rozwijanie sprawności komunikacyjnej uczniów.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Realizacja projektu umożliwia uczniom nabycie następujących umiejętności:
• skutecznego porozumiewania się w różnych sytuacjach,
• poprawnego posługiwania się językiem ojczystym,
• efektywnego współdziałania w zespole i pracy w grupie,
z zachowaniem obowiązujących norm,
• poszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji
z różnych źródeł oraz efektywnego posługiwania się technologią informacyjną.
Realizując projekt, uczniowie:
• doskonalą nawyki kulturalnych zachowań w różnych sytuacjach,
• rozumieją konieczność eliminowania z języka wulgaryzmów,
• uczą się szacunku dla dobra wspólnego,
• na co dzień używają zwrotów i form grzecznościowych,
• przygotowują się do rozpoznawania wartości moralnych, dokonywania wyborów i hierarchizacji wartości,
• utrwalają nawyki kulturalnych zachowań w różnych sytuacjach,
• kształtują postawę dialogu, umiejętność słuchania innych i rozumienia ich poglądów.
SPODZIEWANE EFEKTY:
W wyniku szeregu działań, uczeń potrafi:
• kulturalnie zachować w sytuacjach dnia codziennego w szkole i poza nią,
• stosować wyrazy uprzejmości w kontaktach międzyludzkich,
• akceptuje i naśladuje pozytywne wzorce zachowania: umiejętność prowadzenia rozmowy, uprzejmość, umiejętność słuchania, punktualność, słowność,
• wyjaśnić, dlaczego nie należy używać wulgarnych słów,
• wyeliminować wulgaryzmy ze swojego języka,
• sprawnie posługiwać się słownikami,
• kulturalnie zachować się przy stole, przyjmować gości,
• dobrać stosowny ubiór w zależności od okoliczności,
• kulturalnie kibicować podczas zawodów sportowych, przestrzegać zasad fair play,
• podzielić się refleksjami na temat kulturalnych zdarzeń w szkole,
• poszukiwać informacji na wybrany temat w różnych źródłach,
• współdziałać w zespole, wspólnie podejmować decyzje, planować i organizować swoją pracę.
METODY I FORMY PRACY:
• praca indywidualna
• praca zbiorowa
• zajęcia plastyczne
• prezentacje
• pogadanki
EWALUACJA - twórczość uczniowska: opracowany kodeks kulturalnego ucznia, plakaty, krzyżówki, wystawy, zdjęcia.
CZAS REALIZACJI PROJEKTU: Październik 2020-Czerwiec 2021
KOORDYNATORZY: nauczyciele współorganizujący kształcenie, opiekun SU, nauczyciel plastyki
AKTYWNA WSPÓŁPRACA: wychowawcy, pozostali nauczyciele, pielęgniarka szkolna, Samorząd Uczniowski.
ZADANIA DO REALIZACJI
Uczniowie samodzielnie i grupowo pod opieką wychowawców i nauczycieli, przy współpracy z rodzicami, przygotowują się i wykonują poszczególne zadania.
Kultura na co dzień, czyli jak obycie ułatwia życie: ( Październik 2020- Czerwiec 2021)
1.Szukanie informacji na temat zasad kulturalnego zachowania w różnych sytuacjach. Omówienie ich w klasie, gazetka tematyczna, odegranie scenek (inwencja własna wychowawców) – wszystkie klasy;
2. Opracowanie kodeksu kulturalnego ucznia. (klasy IV – V);
3. Ułożenie krzyżówek i rebusów na temat kultury osobistej. (klasa VI-VIII);4. Ogłoszenie indywidualnego konkursu plastycznego na plakat o grzeczności. (klasy „0”, I-III);
5. Ogłoszenie konkursu indywidualnego dla uczniów klas IV-VI na rymowankę o kulturalnym zachowaniu (np. przy stole, w kinie, w szkole, teatrze, w gościnie itp.);
6. „Kulturalne drzewo”- dekoracja korytarza ,,złotymi myślami” o kulturze (nauczyciel wspomagający, SU, nauczyciel plastyki);
Mój wygląd świadczy o mnie. (Listopad 2020- Czerwiec 2021)
1. ABC czystości, higiena osobista - spotkanie z pielęgniarką szkolną (przedszkole, kl I-III, kl. IV-VIII).
2. Mundurek i garniturek, czyli kulturalny strój na co dzień i od święta - umiejętność doboru stosownego stroju w zależności od okoliczności-pokaz mody. (Klasy losowo wybierają sytuację, okoliczność, miejsce i przedstawiciele prezentują odpowiedni strój.)
Kultura w miejscach publicznych (Październik 2020-Czerwiec 2021)
1. ABC kulturalnego widza i słuchacza - pogadanki w klasach oraz ocena zachowania dzieci w czasie koncertów (m.in.: spotkania z Filharmonią), wycieczek, wyjazdów do kina, teatru (karta zachowania).
2. Co to znaczy być kulturalnym kibicem i zawodnikiem sportowym? (zasady fair play w sporcie) - lekcje wychowania fizycznego.
PODSUMOWANIE PROJEKTU: - ogłoszenie zwycięzców w poszczególnych konkursach, wystawa prac konkursowych.Realizacja projektu: Agnieszka Tobojka, Beata Angielska, Marta Bonisławska
KONKURS FOTOGRAFICZNY
- 22.09.2020
REGULAMIN KONKURS FOTOGRAFICZNEGO
"Jesień w waszym obiektywie"
- Informacje ogólne
Celem konkursu jest zainteresowanie młodych ludzi otaczającą nas przyrodą, uwrażliwianie na jej piękno oraz popularyzacja fotografii jako dziedziny sztuki już wśród najmłodszych odbiorców.
2.Warunki uczestnictwa w konkursie
Udział w konkursie może wziąć każdy mieszkaniec Gminy Janowo. Interpretacja tematu zależy od fotografującego. Jeden autor może zgłosić maksymalnie 1 fotografię. Prace należy wysyłać na adres mailowy: nowinyjanowskie@gmail.com . W temacie wiadomości należy wpisać imię, nazwisko i miejscowość. Z uczestnikami konkursu będziemy kontaktować się za pomocą skrzynki mailowej.
3.Termin składania prac: do 25 października 2020 r.
4.Ocena prac
Oceny zdjęć dokona powołana komisja, składająca się z redakcji gazetki szkolnej Nowiny Janowskie i nauczyciela Szkoły Podstawowej w Janowie Marty Bonisławskiej. Dla zwycięzców konkursu wręczone zostaną nagrody.
5.Wyniki konkursu zostaną podane na stronie internetowej szkoły
Nagrodzone i zakwalifikowane prace stworzą wystawę pokonkursową na terenie szkoły i będą zamieszczane w numerach gazetki szkolnej Nowiny Janowskie.
Udział w konkursie jest jednoznaczny z udzieleniem prawa do nieodpłatnego wykorzystywania prac dla promocji konkursu w Internecie na stronie szkoły.
Udział w konkursie jest równoznaczny z wyrażeniem przez osoby uczestniczące zgody na przetwarzanie przez organizatora ich danych osobowych na potrzeby konkursu (ust. o ochronie danych osobowych z dn. 29.08.1997 r. Dz. U. Nr 133 poz. 833 z póź. zm.)
Redakcja gazetki szkolnej Nowiny Janowskie
Narodowe Czytanie
- 09.09.2020
Szkoła Podstawowa w Janowie w tym roku po raz pierwszy przystąpiła do Narodowego Czytania. W sobotę 05.09.2020r. o godz. 10.00 na rynku w Janowie nastąpiła inauguracja.Przypominamy, że Narodowe Czytanie to akcja zachęcająca do czytania klasyków polskiej literatury, której patronuje para prezydencka.
Akcja jest organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. W trakcie dziewiątej odsłony,
5 września 2020 roku, czytany był dramat Juliusza Słowackiego „Balladyna” – wybitne dzieło polskiego romantyzmu.Aktywny udział w wydarzeniu wzięli P. Mateusz Szkaradziński Doradca Wojewody,
P. Grzegorz Napiwodzki Wójt Gminy Janowo, P. Grażyna Obrębska Dyrektor Szkoły Podstawowej w Janowie, P. Eugeniusz Pokora Dyrektor Szkoły Podstawowej w Muszakach, P. Krzysztof Żukowski Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, P. Ewa Czaplicka pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej, P. Agnieszka Tobojka nauczyciel Szkoły Podstawowej w Janowie, członek rodziny dziewczynki, dla której organizowana była zbiórka charytatywna.Aby umilić czas słuchaczom Lena Mierzejewska uczennica naszej szkoły wspólnie z nauczycielem Krzysztofem Pisarskim wykonali utwory : F. Schubert „ Serenade”, N. Pagenini „Keprys”, muzyka filmowa z serialu „Janosik”. Uroczystość okraszona była Krakowiakiem i tańcem współczesnym w wykonaniu naszych najmłodszych uczniów pod opieką Anny Kacprowicz, Grażyny Napiwodzkiej i Marty Bonisławskiej.
39Pomagamy dla Leny Mazur
W związku z tym ,że akcja Narodowe Czytanie została połączona ze zbiórką charytatywną na rzecz dziecka chorego na SMA Leny Mazur, patronat nad całą imprezą przejął Wojewoda Warmińsko – Mazurski Artur Chojecki. Przekazał na licytację wieczne, wygrawerowane pióro. Nasza szkoła przygotowała kawiarnię, gdzie za symboliczna kwotę można było skosztować pysznego ciasta przygotowanego przez rodziców i nauczycieli oraz napić się kawy i herbaty. Udało nam się pozyskać atrakcyjne przedmioty na loterię fantową i licytację. We wszystko bardzo zaangażowała się społeczność szkolna. Wspólnymi siłami zebraliśmy 6000 złotych.
7Po więcej zdjęć zapraszmy na stronę Janowo.wm.pl:
http://janowo.wm.pl/663785,Piknik-charytatywny-dla-Leny-Mazur-w-Janowie.html
Agnieszka Tobojka, Beata Angielska