Szkola_Promujaca_Zdrowie_Janowo.pdf
Szkołę Promującą Zdrowie tworzy społeczność szkolna sama dla siebie i w tym procesie powinno uczestniczyć jak najwięcej osób w tym: uczniów i ich rodziców, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Ich udział jest niezbędny w diagnozowaniu problemów społeczności szkolnej i szkoły, wyborze priorytetów, planowaniu i realizacji działań oraz ocenie ich efektów.
Szkoła Promująca Zdrowie to program długofalowy, nad którym trzeba ciągle pracować, by ulepszać funkcjonowanie szkoły pod względem zdrowia szeroko pojętego, by przebywanie w szkole sprawiało radość całej społeczności szkolnej, a uczestnicy szkoły promowali zasady zdrowego stylu życia, który jest niezwykle ważny.
Głownym koordynatorem programu w naszej placówce jest pani dyrektor Małgorzata Słomkowska, która przejęła obowiązki dyrektora szkoły od 18 lutego 2022 r. Pani Dyrektor zapoznała się z założeniami i ideą SzPZ i podjęła współpracę z nowo powołanym zespołem ds. promocji zdrowia oraz nauczycielami, rodzicami i Samorządem Uczniowskim.
Zadaniem koordynatora jest upowszechnianie idei SzPZ oraz pozyskiwanie jak największej liczby sojuszników wśród rodziców i w społeczności lokalnej. Do jego obowiązków należy też inicjowanie i motywowanie całej społeczności szkolnej do działań mających na celu rozwiązanie problemu priorytetowego. Nasz koordynator to osoba, która stwarza miłą i przyjazną atmosferę, jest otwarta na propozycje działań. Koordynator doskonali własne umiejętności w zakresie promocji zdrowia uczestnicząc w różnego rodzaju szkoleniach, konferencjach i na bieżąco śledzi przekazy medialne dotyczące promocji zdrowia. Uczestniczy we wszystkich przedsięwzięciach związanych ze zdrowiem, podejmowanych przez społeczność uczniowską oraz monitoruje przebieg pracy zespołu.
Skład szkolnego zespołu do spraw promocji zdrowia
1.Małgorzata Słomkowska – dyrektor szkoły
2.Dorota Kamińska – koordynator
3.Joanna Domżalska–z-ca koordynatora–psycholog
4. Anna Kacprowicz – n-l klasy 0
5.Grażyna Kaczmarczyk - pielęgniarka
6. Marta Bonisławska – n-l WF, plastyki
7.Krzysztof Pisarski - n-l geografii, informatyki, muzyki
8.Marta Dzięgielewska – rodzic
9.Marek Świderski – rodzic
10.Beata Lejk - rodzic
11.Kacper Kobyliński – uczeń klasy VII
12.Tobiasz Halicki – uczeń klasy VII
Zainteresowania i hobby
10 października 2022 roku, w naszej szkole - Szkolny Dzień Zdrowia Psychicznego pod hasłem: „Zainteresowania i hobby – mój sposób na zdrowie psychiczne”.
W programie:
1.Zdrowie w literaturze polskiej - lekcja otwarta - p. Aleksandra Piasecka
2.Konkurs plastyczny dla klas 4-8 pt. „Zainteresowania i hobby – mój sposób na zdrowie psychiczne"- p. D. Kamińska
Organizatorzy:
A. Piasecka, D. Kamińska
Ćwiczenia relaksacyjne na zajęciach
wychowania fizycznego.
p. M. Bonisławska
STOP PRZEMOCY!
W ramach promocji zdrowia opracowano projekt STOP PRZEMOCY! Jego adresatami są uczniowie i ich rodzice, nauczyciele oraz pracownicy szkoły. Zaplanowane działania dotyczą problemu szeroko pojętej agresji, a więc między innymi: fizycznej przemocy rówieśniczej, przemocy psychicznej, agresji słownej, agresji i przemocy w cyberprzestrzeni. Zakładane cele projektu, to:
- przeciwdziałanie agresji i przemocy w grupie rówieśniczej oraz rodzinie,
- wzrost umiejętności rozładowania złych emocji i radzenia sobie ze stresem,
- zwiększenie świadomości uczniów nt. zagrożeń cyfrowych i zdolności radzenia sobie z nimi,
- wzrost znajomości wśród uczniów zasad dobrego zachowania w sieci i stosowanie się do nich,
- ograniczenie negatywnych zjawisk w cyberprzestrzeni,
- podniesienie kompetencji nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów i ich rodziców w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa związanego z cyberprzestrzenią,
- wzmocnienie współpracy rodziców ze szkołą w ramach działań podjętych na rzecz bezpiecznego funkcjonowania w sieci.
Projekt STOP PRZEMOCY, będzie realizowany w miesiącach listopad 2022 r.– styczeń 2023 r.
ZADANIA PROJEKTU:
-
pogadanki na lekcjach wychowania fizycznego nt. walki fair play, zdrowej rywalizacji i kultury kibicowania;
-
pogadanki na zajęciach komputerowych wśród uczniów klas I - III z zakresu bezpieczeństwa w sieci;
-
prelekcje dla uczniów klas IV - VI dotyczące agresji w cyberprzestrzeni (pokaz prezentacji multimedialnej "Korzyści i zagrożenia płynące z Internetu";
-
warsztaty dla uczniów na temat agresji rówieśniczej i przemocy w prowadzone przez wychowawców klas IV-VIII;
-
konkurs plastyczny „STOP PRZEMOCY!” na plakat dla uczniów klas IV – VII;
-
szkolenie dla rodziców dotyczące agresji oraz sposobów radzenia sobie z negatywnymi emocjami prowadzone przez psychologa z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Nidzicy;
-
organizacja Tygodnia Życzliwości pod hasłem „Z etykietą za pan brat”.
ZESPÓŁ PROMOCJI ZDROWIA
WITAMINKI DLA CHŁOPCZYKA I DZIEWCZYNKI
Aby przybliżyć tematykę witamin zawartych w warzywach, dzieci z klasy 0 zaprezentowały inscenizację wiersza Jana Brzechwy ,,Na straganie”. Jest to bardzo lubiany i znany, bo przekazywany z pokolenia na pokolenie, doskonały w swojej prostocie wiersz o zwykłych, pospolitych warzywach pojawiających się codziennie na naszych stołach. Przedstawienie odbyło się w czwartek 06. 10. 2022 r. Uczniowie wraz z wychowawcą Anną Kacprowicz zaprosili na występ kolegów i koleżanki z grupy przedszkolnej oraz rodziców.
Swoją obecnością zaszczyciła ich również pani dyrektor Małgorzata Słomkowska, która pogratulowała małym aktorom wspaniałego występu oraz pięknych i barwnych strojów. Wszyscy z zaciekawieniem oglądali scenki z życia warzyw, które miały uświadomić dzieciom ich ogromną rolę w naszej diecie. Następny występ trupy odbędzie się 18.10.2022 r. przed uczniami klas I-VIII.
Międzynarodowe Zawody Podnoszenia
Ciężarów - Nidzica 07.10.2022r.
Nasi uczniowie wraz z opiekunami obserwowali, jak młodzi sportowcy rozwijają swoje zainteresowania w podnoszeniu ciężarów.
INNY- NIE ZNACZY GORSZY
29 września 2022 r. uczniowie klas „0” - VIII brali udział w warsztatach w ramach Projektu #„Warmińsko-Mazurskie 2022 - Kampania Edukacji Włączającej "Kaleka czy COOL-awy.
RÓŻOWY PAŹDZIERNIK
Miesiąc Świadomości Raka Piersi, tzw. różowy październik, celebrowany jest na świecie od 1985 r., a 15.10 przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka.
Październik miesiącem wiedzy o mutyzmie wybiórczym
Co to jest mutyzm wybiórczy?
Mutyzm wybiórczy to zaburzenie lękowe
Dziecko lub osoba dorosła z mutyzmem wybiórczym najczęściej swobodnie rozmawia w domu, ale milczy lub nie rozmawia swobodnie w przedszkolu, szkole czy w innych sytuacjach społecznych. Zaburzenie najczęściej rozpoczyna się między drugim, a piątym rokiem życia i powinno być diagnozowane już po miesiącu milczenia w danym miejscu. Niestety często jest diagnozowane dopiero w szkole podstawowej w wielu 8-12 lat.
Dziecko z mutyzmem wybiórczym może w ogóle nie odzywać się do nauczycieli, rówieśników lub mówić tylko do wybranych osób. Niektóre dzieci z mutyzmem wybiórczym mają problemy z jedzeniem na terenie szkoły i korzystaniem z toalety.
Zazwyczaj nie mają trudności dydaktycznych, a często, w sytuacjach gdy mowa nie jest wymagana, mogą odnosić sukcesy szkolne.
Pamiętaj! Milczenie dziecka nie wynika z uporu, manipulacji czy osobistej niechęci dziecka do Ciebie, ale jest spowodowane silnym lękiem. Każde dziecko z mutyzmem wybiórczym pragnie mówić!
Zespół Promocji Zdrowia