Światowy Dzień Zdrowia 2023
7 kwietnia
„Zdrowie dla wszystkich”
W 1948 roku kraje z całego świata połączyły siły i założyły Światową Organizację Zdrowia, aby promować zdrowie, zapewniać światu bezpieczeństwo i służyć bezbronnym – aby każdy i wszędzie mógł osiągnąć najwyższy poziom zdrowia i dobrego samopoczucia.
7 kwietnia 2023 r. Światowa Organizacja Zdrowia będzie obchodzić 75. rocznicę swojego istnienia. Rocznica ta jest okazją do spojrzenia wstecz na sukcesy osiągnięte w dziedzinie zdrowia publicznego, które poprawiły jakość życia w ciągu ostatnich siedmiu dekad.
Zdrowie dla wszystkich
Przez dziesięciolecia WHO zajmowała się kluczowymi wyzwaniami swojej misji: przewodziła wysiłkom na rzecz poprawy warunków społecznych, aby ludzie rodzili się, wzrastali, pracowali, żyli i starzeli się w dobrym zdrowiu. WHO odgrywa również kluczową rolę w globalnej promocji integracji płci i niepełnosprawności.
Cel jakim jest osiągnięcie zdrowia dla wszystkich, pozostaje dziś tak samo ważny jak 75 lat temu.
Łagodzenie śmiertelnych chorób
Jedną z kluczowych misji WHO jest zapobieganie, łagodzenie i całkowite zatrzymanie rozprzestrzeniania się śmiertelnych infekcji. W wyniku bezprecedensowego globalnego partnerstwa ospa prawdziwa została wyeliminowana, a rozprzestrzenianie się polio zostało zredukowane do 99,9%.
Ochrona ludzi przed pandemiami
WHO każdego dnia wykrywa tysiące sygnałów alarmowych dotyczących zdrowia i działa na rzecz ochrony ludzi przed zagrożeniami i skutkami epidemii i pandemii. W ciągu ostatnich dziesięcioleci WHO była na pierwszej linii wszystkich poważnych zagrożeń zdrowotnych: od cholery i eboli po ptasią grypę (H5N1), SARS i pandemię COVID-19.
Pokój dla zdrowia, zdrowie dla pokoju
WHO odgrywa często niewidoczną rolę w negocjacjach dotyczących usług humanitarnych i zdrowotnych podczas wojen i konfliktów. Od lat 80. WHO realizuje projekty „Zdrowie jako pomost do pokoju” w Afryce, Azji, Europie i Ameryce Łacińskiej, prowadząc interwencje humanitarne w miejscach konfliktów. Personel WHO nadal wykonuje niebezpieczne obowiązki w strefach konfliktów od Iraku po Libię i od Sudanu po Ukrainę.
Kierowanie polityką i normami dotyczącymi zdrowia
WHO jest światowym autorytetem w zakresie wydawania zasad i wytycznych w celu poprawy zdrowia ludzi. W 1981 roku państwa członkowskie WHO przyjęły Międzynarodowy Kodeks Marketingu Produktów Zastępujących Mleko Kobiece, który do 2020 roku został wdrożony w 136 krajach, promując karmienie piersią milionów dzieci.
Zapobieganie chorobom poprzez szczepienia
WHO odegrała pionierską rolę w dostarczaniu szczepionek zapobiegających chorobom. Organizacja ustanowiła swój Rozszerzony Program Szczepień w 1974 roku, aby wspierać wprowadzanie szczepionek dziecięcych na całym świecie, ukierunkowanych na wiele chorób jednocześnie, nie pozostawiając nikogo w tyle. Mamy teraz szczepionki, które chronią nas przed ponad 20 chorobami zagrażającymi życiu, pomagając ludziom w każdym wieku żyć dłużej i zdrowiej.
Sprostanie wyzwaniom zdrowotnym związanym z klimatem
Zmiana klimatu jest obecnie największym zagrożeniem dla zdrowia ludzkości. Wpływa na jakość powietrza, wodę pitną, zaopatrzenie w żywność, warunki sanitarne, schronienie i środowisko jako całość.
WHO wspiera kraje w opracowywaniu kompleksowych planów działania w celu przeciwdziałania skutkom zdrowotnym zmian klimatycznych, budowaniu bardziej odpornych, bezemisyjnych i zrównoważonych systemów i obiektów opieki zdrowotnej.
Osiągnięcia w zakresie zdrowia publicznego były możliwe dzięki niestrudzonym wysiłkom pokoleń pracowników służby zdrowia na całym świecie. WHO promuje pracę pracowników służby zdrowia, którzy dokonali wszystkich tych przełomowych wydarzeń w dziedzinie zdrowia, od wyeliminowania ospy po dramatyczny postęp w leczeniu HIV.
Źródło:
https://www.who.int/campaigns/75-years-of-improving-public-healthhttps://www.who.int/campaigns/75-years-of-improving-public-health/stories
Zespół Promocji Zdrowia
SZKOLNE DNI ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU
3-5 KWIETNIA 2023
Nasza szkoła, jak co roku, włączyła się w obchody tego dnia. Zaczęliśmy od przygotowania gazetki i wystawy informującej o autyźmie. Podczas lekcji uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w pogadankach na temat autyzmu, dowiedzenia jakie specjalne potrzeby mają osoby z autyzmem, jak można im pomóc. Dzięki temu dzieci zrozumiały, jak ważne jest, aby szanować różnice między ludźmi, wspierać i szanować się wzajemnie.
Dzieci również przygotowały niebieskie serduszka jako symbol Dnia Świadomości Autyzmu, co było sposobem na wyrażenie wsparcia. Wspólne zdjęcia z serduszkami były również świetnym sposobem na podkreślenie znaczenia tego dnia oraz na pokazanie, że wszyscy jesteśmy razem. Na przerwie chętnym dzieciom malowano niebieskie serduszka na rękach. Wszystkie te działania pokazywały, jak ważne jest zwracanie uwagi na trudne tematy i jak łatwo można zacząć działać na rzecz dobra innych.
Dzień Świadomości Autyzmu to nie tylko czas na zwiększanie wiedzy i zrozumienia na temat autyzmu, ale również czas na wyrażanie wsparcia i pokazywanie, że wszyscy jesteśmy równi i ważni. Działania takie jak te podejmowane w naszej szkole, pomagają nam lepiej zrozumieć świat i ludzi wokół nas, a także kształtują nasze postawy i wartości.
Zajęcia dotyczące właściwych postaw wobec osób dotkniętych autyzmem zostaną przeprowadzone w poszczególnych klasach przez pedagoga i psychologa szkolnego.
Polecamy do obejrzenia filmiki:
1.Jak dzieci z autyzmem słyszą świat?
Amazing things Happen- Polish (Narrated by Kayah) – You Tube
2. Autyzm - warto się zaprzyjaźnić
Zachęcamy także do włączenia się w Powiatowe Dni Świadomości Autyzmu 3 - 7 kwietnia 2023 r. w Powiatowym Ośrodku Rozwoju Edukacji w Nidzicy przy ul. Wyborskiej 12.
Koordynatorzy:
p. Joanna Domżalska,
p. Agnieszka Tobojka
Fotorelacja: p. J. Domżalska
Fotorelacja: p. D. Kamińska