• 80-ROCZNICZA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO – BÓJ O WOLNĄ POLSKĘ

23.07.2024

Na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” powstanie warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, tzw. godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od woli Stalina) w roli gospodarza (jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej). Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 2 października po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

O ile pod względem militarnym powstanie zakończyło się klęską, o tyle pod względem politycznym miało znaczenie ogromne. Rozpoczynając je, Polacy zademonstrowali dążenie do odzyskania i utrzymania niepodległości. Jak pisał po wojnie Jan Nowak­-Jeziorański, uczestnik tego niepodległościowego zrywu, legendarny „kurier z Warszawy”, „walka nie była daremna”, a powstanie warszawskie sprawiło, że „państwo polskie, chociaż zniewolone i wasalne, zachowało swoją odrębność, przetrwało Stalina, który w swych zamysłach prawdopodobnie chciał z niego z czasem uczynić część ZSRS”.

POWSTANIE_WARSZAWSKIE_1944_-_BITWA_O_POLSKE.pdf

W związku z nadchodzącą 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, uprzejmie informujemy, że w czwartek, 1 sierpnia br., o godzinie 17:00 zostaną włączone syreny alarmowe. Akcja ta ma na celu upamiętnienie heroizmu i poświęcenia uczestników powstania.

WÓJT GMINY JANOWO

• WYCIECZKA DO OLSZTYNA- „Podróż za 13 uśmiechów”

25.07.2024

Wszyscy bezpiecznie, tramwajem na dworzec i ponownie pociągiem o godz. 19.00 dotarliśmy do domu.

Dla uczestników projektu była to  „Podróż za 13 uśmiechów”, które kierujemy  w ramach podziękowania do naszych darczyńców- FUNDACJI CIVIS POLONUS !

Grupa projektowa

• Nagłówek

• 80-ROCZNICZA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO – BÓJ O WOLNĄ POLSKĘ

• 23.07.2024
          •

POWSTANIE_WARSZAWSKIE_1944_-_BITWA_O_POLSKE.pdf

WÓJT GMINY JANOWO

• WYCIECZKA DO OLSZTYNA- „Podróż za 13 uśmiechów”

• 25.07.2024
          •   18 lipca 2024r. o godz. 6:11 pociągiem relacji Nidzica – Olsztyn uczestnicy   projektu „Hop w moją przyszłość. Wielkie plany młodych ludzi”- realizowanego dzięki programowi RÓWNAĆ SZANSE udali się wycieczkę do stolicy Warmii i Mazur. Po bezpiecznym dotarciu do miasta, dla pokrzepienia sił wszyscy zjedli pyszne śniadanie w  McDonald`s. Pierwszym punktem w napiętym harmonogramie była wizyta w RADIO  OLSZTYN.  Młodzież dzięki uprzejmości redaktora p. Dominika Chowańca poznała rozgłośnię „od kuchni” i pracę dziennikarzy w studio emisyjnym. Zwiedziła także pomieszczenia, w których reżyserowane są audycje, studio koncertowe i nagrań oraz inne ciekawe miejsca gdzie tworzy się historia naszego regionu. Kolejnym etapem było zwiedzanie KORTOSFERY- Centrum popularyzacji  i Innowacji Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego. W tej nowoczesnej    i interaktywnej placówce dla zwiedzających przygotowano 140 eksponatów w 5 kategoriach tematycznych. Uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat rolnictwa dawniej i dziś, żywności i jej wpływie na życie człowieka oraz aktualnych problemach, jak zmiany klimatyczne czy zanieczyszczenie środowiska. Po trudach zwiedzania wszyscy udali się do Centrum Rekreacji i Rozrywki, aby w ten upalny dzień popływać w basenie.

Grupa projektowa