1 czerwca 2017 roku miała miejsce inauguracja projektu „Integracja zaczyna się w sercu człowieka”, realizowanego w ramach programu Działaj Lokalnie 2017 przez Fundację Bolesława i Stefana Gratunik.
Projekt polega na pokazaniu sprawnym i niepełnosprawnym czym jest integracja i jakie niesie korzyści dla obu stron: sprawnych i niepełnosprawnych.
Zorganizowaliśmy festyn rekreacyjno- sportowy, którym także chcieliśmy uczcić Dzień Dziecka i przyłączyć się do obchodzonych w tym czasie Gminnych Dni Rodziny.
Zebrani na sali gimnastycznej uczniowie, rodzice, nauczyciele i zaproszeni goście obejrzeli prezentację o funkcjonowaniu osób z autyzmem w społeczeństwie. Swoje talenty muzyczne, wokalne i instrumentalne ujawnili uczniowie sprawni i niepełnosprawni. Nie zabrakło mini koncertu gry na pianinie w wykonaniu Anny Zdziarskiej- ucz. Kl. V SP, Macieja Jońskiego- kl. V SP i skrzypcowego Kaliny Pomorskiej- kl. II SP. Wiersze pisane przez osoby niepełnosprawne recytowały uczennice: Wiktoria Bojarska- kl. IV SP, Ewa Krzykowska, Wiktoria Okraska, Karolina Karwecka – kl. VI SP. Piosenkę „Miasteczko cud” wykonała Izabela Mojsiewicz- kl. VI SP, a uczniowie z kl. I gimnazjum” Odpowie ci wiatr”. Uczniowie kl. I- III, pod kierunkiem wychowawczyń; Grażyny Napiwodzkiej, Małgorzaty Zembrzuskiej i Bigumiły Obidzińskiej zatańczyli dla zebranych. Na zakończenie wszystkim zadedykowano piosenkę i teledysk pt. „Bóg się mamo nie pomylił”. Każdy w tym utworze może zobaczyć swój własny los, daje on nie tylko wzruszenie, ale przede wszystkim siłę do walki z przeciwnościami losu, głęboką nadzieję, wiarę i miłość. Uczy też zrozumienia, cierpliwości, empatii, niematerialnego postrzegania świata i tolerancji. Osoby niepełnosprawne mają marzenia, plany na przyszłość, potrafią kochać , walczyć.
Głównymi pomysłodawcami, autorami i realizatorami projektu sa nauczyciele ZS w Janowie: Małgorzata Słomkowska, Agnieszka Tobojka, Beata Pomorska i Krzysztof Pisarski.
Dzieci i młodzież wzięły udział w konkurencjach sportowych, przygotowanych przez nauczycieli: Martę Bonisławską, Waldemara Westerlicha i wychowawców klas. Wszyscy otrzymali słodkie nagrody, pieczone kiełbaski i napoje.
Na sali gimnastycznej zorganizowano wystawę książek i czasopism oraz gazetkę o niepełnosprawności i integracji.
Za włączenie się w pomoc i realizację festynu organizatorzy dziękują Paniom z Domu Samopomocy „Poboże” w Szczepkowie Borowym- Janinie Sadowskiej, Wiesławie Tadajskiej, Niskiej Alinie, Napiwodzkiej Krystynie, Marii Tyberskiej, Irenie Wrątczak oraz rodzicom Elżbiecie Ciesielskiej, Barbarze Mierzejewskiej, nauczycielom i pracownikom Zespołu Szkół w Janowie.
Więcej informacji na stronie internetowej szkoły:www.szkolajanowo.pl