10 lutego w Zespole Szkół w Janowie miał miejsce XXXII Przegląd Zespołów Zapustowych, w którym uczestniczyło 15 zespołów, w tym z Janowa i Jagarzewa.
Pani Janina Sadowska- emerytowana nauczycielka Zespołu Szkół w Janowie napisała na te okoliczność wiersz.
Mazowieckie Zapusty
STOJĄ BABY NA BEZDROŻACH
CZAS PRZYJEŻDŻAĆ DO JANOWA
GOSPODYNIE PIEKA CHRUSTY
JAK ZAPUSTY TO ZAPUSTY
PRZEBIERAŃCY IDA DROGĄ
FLOREK, ANIOŁ NO I KOZA
DIABEŁ STRASZY ICH WIDŁAMI
GODNIE KROCZY PANNA MŁODA
GRA HARMONIA NA LUDOWO
SKRZYPCE WDZIĘCZNIE JEJ WTÓRUJĄ
GRAJCIE, GRAJCIE NAM WESOŁO
NOGI SAME NIECH TAŃCUJĄ
DAJCIE PĄCZKI GOSPODYNIE
SYPCIE NA MISECZKI CHRUSTY
BO GDY ROCZEK SZYBKO MINIE
TO W JANOWIE ZNÓW ZAPUSTY
Janowo’ 10 luty 2013 rok
Od 32 lat Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie organizuje Przegląd Zespołów Przebierańców Zapustnych. Odbywa się on zazwyczaj w ostatnią niedzielę karnawału. Organizatorzy za główny cel stawiają integrację i animację środowisk wiejskich, a także tworzenie pomostu kulturowego między tradycją, z jej ludową symboliką, wartościami, a współczesną kulturą wiejską. Chodzi więc o podtrzymanie kultywowanej od pokoleń tradycji, uaktywnienie społeczności lokalnej w tym zakresie i utrzymania poczucia własnej tożsamości kulturowej. Każdego roku Przegląd odbywa się w innej miejscowości, leżącej historycznie na terenie Północnego Mazowsza.
Program tegorocznych Zapustów składał się tradycyjnie z dwóch części, ocenianych przez jury. Korowód przebierańców wędrował przez Janowo. Następnie Zapustnicy udali się do poszczególnych domów. Właściwy Przegląd odbył się na scenie, na sali gimnastycznej w Zespole Szkół w Janowie. Impreza zakończyła się wręczeniem dyplomów nagród za uczestnictwo. Po występach każdy Zespół otrzymał gorący obiad i tradycyjnego pączka, przygotowane przez pracowników naszej szkoły. Po Przeglądzie dla kierowników poszczególnych grup zorganizowano godzinne warsztaty. Członkowie jury omówili poszczególne programy zaprezentowane przez grupy. Udzielono także cennych rad i wskazówek. Pochwalono naszą szkołę i wszystkich organizatorów za profesjonalnie przygotowaną imprezę. Podziękowano również strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Janowie za pomoc, dbanie o bezpieczeństwo i wielki szacunek dla uczestników tego wydarzenia.
Grupę z Janowa reprezentowali uczniowie: Monika Bonisławska, Izabella Bonisławska, Wiktoria Dymkowska, Monika Zygnerska, Magdalena Wawrowska, Justyna Zdziarska, Łukasz Brzostek, Maciej Napiwodzki, Jakub Auguścik, Dawid Woźniak, Sebastian Pisarski. Towarzyszyły im Seniorki: p. Janina Sadowska, Maria Tyburska, Krystyna Napiwodzka oraz p. Elżbieta Ciesielska- Sołtys Janowa, a także p. Sviatlana Vaaks- GOK w Janowie. Zespołem kierowały: p. Ewa Czaplicka- GOK w Janowie i Małgorzata Słomkowska- Zespół Szkół w Janowie.
Na wysokości zadania stanęli mieszkańcy Janowa, którzy przyjęli Zespoły Zapustowe w swoich domach. Nie zabrakło staropolskiej gościnności. Mieszkańcy, którzy wcześniej zadeklarowali się przyjąć Zespoły, często bardzo liczne, z wielką wyrozumiałością i życzliwością podeszli do tego wydarzenia . W imieniu uczestników i organizatorów przekazujemy dla tych wszystkim rodzin serdeczne podziękowania za gościnność i niezwykłą atmosferę.
Zespoły gościły w następujących domach:
1. Gołymin- Ośrodek, gm. Gołomin- Ośrodek - u p. Wandy i Marka Olbryś
2. Jabłonowo, Gm. Płośnica- u p. Aldony i Marka Auguścików
3. Jagarzewo, Gm. Janowo- u p. Jadwigi Marcjanik
4. Janowo, gm. Janowo – u p. Małgorzaty i Andrzeja Zdziarskich
5. „Jutrzenka” z jednorożca, gm. Jednorożec- u p. Haliny Aftanas
6. „Kalina” z Jednorożca, gm. Jednorożec- u p. Haliny Mierzejewskiej
7. Karniewo, gm. Karniewo- u p. Małgorzaty i Zdzisława Zybert i Danuty Obrębskiej
8. Koziebrody, gm. Raciąż- u p. Bożeny i Wojciecha Chmielewskich
9. Krasne, gm. Krasne- u p. Małgorzaty i Leszka Słomkowskich-
10. „Krzyniacy” z Krzynowłogi Małej- u p. Elżbiety i Sławomira Ciesielskich
11. „Kurpie” z Jednorożca, gm. Jednorożec u p. Barbary Więcek i Tomasza Brzostka
12. „Makowianka” z Makowa Mazowieckiego- u p. Elżbiety i Bogdana Napiwodzkich
13. Podkrajewo, gm. Wiśniewo – u p. Grażyny i Dariusza Fedyrko
14. Szapsk, gm. Raciąż u p. Edyty i Sławomira Brakonieckich
15. Szelków, gm. Szelków- u p. Marty i Jarosława Bonisławskich
12.02.2013 roku Zapustnicy zostali zaproszeni do Domu Samopomocy w Szczepkowie Borowym. Spotkali się tam z bardzo ciepłym i serdecznie przyjęciem oraz miłą atmosfer, zarówno ze strony pracowników, jak również przebywających tam Seniorów. Wiemy, że na Zapustników czekano od rana. Występ bardzo się wszystkim podobał. Było smaczne, specjalnie na tę okazję upieczone przez p. Marię Tyburską i p. Krystynę Napiwodzki ciasto, kanapki oraz słodycze. Spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewaniem ludowych piosenek.