Od 25.01. do 29.01.2016 roku chętni uczniowie kl. I- III Gimnazjum w Janowie realizowali I etap projektu „Na własne konto”, którego pomysłodawcą i głównym wykonawcą jest Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, a koordynatorem Urząd Gminy w Janowie. Ma on na celu przybliżenie wiedzy ekonomicznej uczniom, kształtować wśród nich podstawy przedsiębiorczości oraz pomagać w wyborze ścieżki edukacyjnej, a w przyszłości – zawodowej. Młodzież uczestniczyła w zajęciach na w/w tematy i wycieczkach do Banku Spółdzielczego w Nidzicy i do Tartaku w Muszakach.
Wizyty były bardzo ciekawe. Uczniowie zostali serdecznie, życzliwie i mile przyjęci przez Prezesa Banku- Panią Marię Piasecką i pracowników placówki. Z dużym zainteresowaniem wysłuchali informacji dotyczących historii powstania banku, jego dawnej i współczesnej działalności, zadań, produktów i usług, oferowanych klientom, wykorzystania nowoczesnych technologii, ogólnie mówiąc jak poruszać się po świecie pieniędzy i finansów osób dorosłych. Młodzież uzyskała informacje o warunkach, które muszą spełnić, aby mogli założyć konto młodzieżowe. Nie małą ciekawość wzbudziły zabezpieczenia jakie posiadają banknoty i sposób sprawdzania ich autentyczności. Widzieliśmy pomieszczenia, gdzie odbywa się obsługa klienta. Był też konkurs, który wygrała Ewa Ciesielska. Wszyscy otrzymaliśmy upominki i słodycze. Dla niektórych uczniów była to pierwsza wizyta w banku. Nikt nie myślał, że bank może być takim interesującym miejscem. Każdy mógł przez chwilę potrzymać w ręku 100 000 złotych i poczuć się bogatym. Z pewnością w tym momencie pojawiło się wiele marzeń, które można by zrealizować.
Nie był to koniec atrakcji w tym dniu. Z Nidzicy udali się do Muszak, gdzie mieści się jeden z tartaków sieci Leuro, prowadzony tu przez Panów Leona i Dariusza Czepło. Tutaj też spotkało ich miłe i życzliwe przyjęcie. Z uwagą wysłuchali informacji dotyczących funkcjonowania firmy. Skąd biorą się deski wiedział prawie każdy z uczniów, jednak nikt nie znał zasad ich produkcji. Jest to niezwykle długotrwały proces i wymaga wielkiej cierpliwości, a oprócz tego ostrożności. Cennymi okazały się informacje dotyczące funkcjonowanie firmy, w której wiodąca rolę odgrywa zarządzający firmą i to on nadaje odpowiedni kierunek i pozwala osiągać sukces i zyski. Zarzadzanie firmą nie jest więc takie łatwe jak nam się wydawało. Wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali upominki w banku i od p.Czepło. Młodzież zdobyła nowe doświadczenia ciekawie i twórczo spędziła czas, poznała interesujących, wartościowych, życzliwych i otwartych na młodego człowieka ludzi.
Tajniki przedsiębiorczości i ekonomii pozwolił zgłębić uczniom student tego kierunku z Uniwersytetu z Zielonej Góry- Robert Wolski. Uczniowie nie tylko z zainteresowaniem słuchali p. Roberta, ale też uczestniczyli w warsztatach. Dla młodzieży były to mało znane zagadnienia. Poprzez zabawę zdobywano wiedzę i nowe umiejętnośći.
Wszyscy uczestnicy otrzymali Certyfikaty i pendrive. Na zakończenie udanego tygodnia ferii zorganizowano ognisko.
Młodzież i prowadzący zajęcia dziękują pracownikom Banku Spółdzielczego w Nidzicy i Tartaku Leuro w Muszakach za przyjęcie w firmach, p. Waldemarowi Szymańskiemu- Wójtowi Gminy Janowo, p. Elżbiecie Góralskiej- Sekretarz Urzędu Gminy w Janowie, p. Joannie Nietupskiej- koordynatorowi projektu, p. Grażynie Obrębskiej- za udostępnienie pomieszczeń w szkole na prowadzenie zajęć i warsztatów, p .Henrykowi Obrębskiemu- za dowiezienie nas bezpiecznie na wycieczkę, cierpliwość i wyrozumiałość oraz rodzicom: p. Barbarze Mierzejewskiej za smaczne kanapki i kiełbaski na ognisko, a p. Elżbiecie Ciesielskiej za pyszne drożdżowe bułeczki.