ZEBRANIA Z RODZICAMI
17.01.2025DYREKTOR SZKOŁY PODSTAWOWEJ W JANOWIE
ZAPRASZA NA SPOTKANIE RODZICÓW DZIECI SZKOLNYCH.
SPOTKANIE ODBĘDZIE SIĘ 21 STYCZNIA 2025 ROKU (WTOREK)
O GODZINIE 16.00.
DYREKTOR SZKOŁY
I RADA PEDAGOGICZNA
Gminne Zawody w Halowej Piłce Nożnej 2025
20.01.202518 stycznia 2025 roku w sali sportowej w Jagarzewie odbyły się Gminne Zawody w Halowej Piłce Nożnej. Naszą szkołę reprezentowali chłopcy i dziewczęta w grupie klas IV-VI i VII-VIII. Wszyscy spisali się wzorowo zajmując I miejsca. Opiekunami uczniów byli nauczyciele: Marta Bonisławska, Waldemar Westerlich.
Gratulacje dla wszystkich.
8
CHOINKA SZKOLNA - 25.01.2025
10.01.2025Jedną z najbardziej oczekiwanych imprez w roku szkolnym jest uroczysta zabawa choinkowa, na której bawią się uczniowie szkoły wraz z rodzinami i zaproszonymi przyjaciółmi.
W tym roku choinka odbędzie się 25 stycznia 2025 roku. Tym samym otwierała ona symbolicznie okres ferii zimowych.
Rekonstrukcja „Powstanie ’44. Bitwa o Polskę”
17.01.202515 stycznia 2025 roku uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w żywej lekcji historii przeprowadzonej przez grupę artystyczną „Rekonstrukto”.
Rekonstrukcja - „Powstanie ’44. Bitwa o Polskę”, przywołała wydarzenia z powstania warszawskiego i pozwoliła uczniom na lepsze zrozumienie i odczucie atmosfery tamtych wydarzeń. Podczas występu uczniowie mieli okazję przyjrzeć się replikom sprzętu bojowego i wyposażenia, które były wierną reprodukcją używanych przez żołnierzy narzędzi w czasie powstania.
Ciekawe i barwne opowieści prowadzących połączone z pokazem i udziałem publiczności wywołały spore zainteresowanie. Było to nie tylko fascynujące doświadczenie, ale i lekcja patriotyzmu oraz szacunku dla bohaterów tamtych czasów. Dzięki takim spotkaniom historia staje się bardziej zrozumiała dla młodego pokolenia i inspiruje ich do refleksji nad znaczeniem wolności.
12
"W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH"- HARTOWANIE ORGANIZMU
16.01.2025"W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH"- hartowanie organizmu podczas lekcji wychowania fizycznego.
Opiekun: Pani Marta Bonisławska
Rejonowa Olimpiada Zdrowia PCK z Biedronką 2025
10.01.202532. edycja Olimpiady Zdrowia PCK z Biedronką – trwa rywalizacja!
Z radością informujemy, że w tegorocznej edycji Olimpiady Zdrowia PCK z Biedronką udział wzieło aż 21 982 uczniów z całej Polski! Wśród nich 12 813 reprezentuje szkoły średnie, a 9169 szkoły podstawowe. Olimpiada promuje zdrowy styl życia, zasady zrównoważonego żywienia i aktywność fizyczną wśród dzieci i młodzieży. Konkurs składa się z czterech etapów: szkolnego, rejonowego, okręgowego i finału. Obecnie uczestnicy przygotowują się do kolejnych zmagań, w których będą musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami w zakresie zdrowia i profilaktyki.
9 stycznia 2024 roku odbyła się w Nidzicy Rejonowa Olimpiada Zdrowia PCK z Biedronką. Naszą szkołę reprezentowała Ewa Szczepkowska, która zajęła IV miejsce. Gratulacje dla Ewy. Opiekunem był Waldemar Westerlich.
ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE
18.12.2024Z okazji Świąt Bożego Narodzenia pragnę złożyć serdeczne życzenia całej społeczności szkolnej. Niech ten wyjątkowy czas przyniesie Wam radość, spokój oraz wiele magicznych chwil spędzonych w gronie najbliższych. Życzę, aby nadchodzący rok był pełen sukcesów, inspiracji oraz nowych możliwości. Niech Boże Narodzenie napełni Wasze serca miłością i nadzieją, a świąteczny nastrój towarzyszy Wam przez cały rok. Wesołych Świąt!
DYREKTOR SZKOŁY
DLACZEGO WARTO CZYTAĆ?
17.12.2024Szanowni Rodzice!
Jestem nauczycielem bibliotekarzem i na co dzień zachęcam Państwa dzieci do czytania. Tym razem zwracam się do Państwa bezpośrednio z propozycją prostego wspólnego działania. Proszę się nie obawiać – nie będzie to wymagało jakichś żmudnych działań.
Jako rodzice często zastanawiamy się, co możemy robić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku rozwój i szczęście. Bywamy przytłoczeni przeróżnymi poradami i zaleceniami, nie zawsze mając czas na ich wdrażanie. Przesyt tych wszystkich możliwości i powinności tworzy wyrzuty sumienia i sprawia, że tracimy energię na rozmyślanie, zamiast skupić się na zwykłym, wartościowym spędzaniu czasu, który tak szybko ucieka.
Receptą na te problemy jest zwykłe, tradycyjne czytanie dzieciom książek. A gdy są starsze, to czytanie ich razem z nimi. Czytania nie trzeba planować ani się do niego przygotowywać. By czytać, nie musimy być kreatywni, wypoczęci ani w dobrym humorze. Po późnym powrocie z pracy, gdy jesteśmy zmęczeni i jest ciemno za oknem, wystarczy położyć się z dzieckiem i poczytać, łącząc coś wartościowego z odpoczynkiem oraz dobrym czasem również dla siebie. Tych 20 minut sprawi, że dzień będzie trochę lepszy, że zrobimy coś wykraczającego poza zwykłe obowiązki.
Wspólne czytanie jest naturalnym sposobem komunikacji i budowania rodzinnych więzi. To czas, w którym dziecko jest blisko Państwa, czuje się bezpieczne, ważne i naprawdę Państwa słucha. Świat, który znamy, nasze zasady i poglądy powstały m.in. w naszych domach, gdy rodzice lub dziadkowie i babcie czytali dzieciom bajki i legendy lub opowiadali historie.
Udowodniono, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności. Jest również antidotum na tak powszechne przebodźcowanie i trudności w skupieniu się.
Zresztą czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwijając umysł i wyobraźnię. Uczy koncentracji, odcinania się od bodźców, powiadomień w telefonach i szumu informacyjnego, na które dorastające pokolenie narażone jest jak żadne wcześniej.
Gdy dziecko jest starsze, wiedza i emocje wyniesione z książek wzmacniają pewność siebie, umożliwiają tak ważne u nastolatków mówienie „nie”. Wreszcie, w skali całego życia, czytanie daje szczęście. Statystycznie ludzie czytający książki są bardziej zadowoleni z życia, lepiej wykształceni, kreatywni, zajmują wyższe stanowiska i więcej zarabiają.
Jednocześnie dane są nieubłagane. Wynika z nich, że jeżeli dziecko nie wyniesie nawyku czytania z domu, to z reguły nie czyta dla przyjemności jako dorosły. Szkoła, biblioteka i rówieśnicy mogą pomagać rozwijać te zainteresowania, ale z reguły tworzy je rodzina. Utrzymanie nawyku czytania książek w obliczu tylu atrakcyjnych pożeraczy czasu i tak jest dla dzieci bardzo trudne. Ułatwiajmy im to, bo to jedna z najważniejszych kompetencji.
Dlatego serdecznie zapraszam do udziału w naszej akcji „Poczytajmy sobie”, która zachęca do czytania z dziećmi książek oraz rozmawiania na ich temat. Ze swojej strony obiecuję zadbać o własną część, ułatwiając udział w maksymalnym stopniu: zachęcając Państwa dziecko oraz proponując odpowiednie książki i materiały.
Mam nadzieję na udaną współpracę i życzę mile spędzonego czasu z książką.
Z wyrazami szacunku
Państwa biblioteka szkolna
Poczytajmy_sobie_____prezentacja.pdf
Roztrzygnięcie konkursu na Kartkę Bożonarodzeniową 2024
16.01.2025Roztrzygnięcie konkursu na Kartkę Bożonarodzeniową
Grupa I
Daryna Szerniavka
Amelia Janiak
Zosia Paczyńska
Wyróżnienie Agnieszka Jońska
II grupa
Nadia Dzięgielewska
Kinga Jońska
Jakub Sachanowski
Organizator Marta Bonisławska
URODZINY MARSZAŁKA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W JANOWIE
10.12.202410 grudnia 2024 roku o godzinie 11.00 w Szkle Podstawowej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego odbył się uroczysty apel poświęcony 157 rocznicy urodzin patrona szkoły.
Montaż słowno-muzyczny, w wykonaniu uczniów klasy V, przypomniał zasługi Józefa Piłsudskiego dla naszej ojczyzny i jego rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodłegłości.
Zwycięzcom szkolnego konkursu "Życie i działalnośc Józefa Piłsudskiego" zostały wręcznone nagrody przez Przewodniczącą Rady Rodziców p. Dorotę Piasecką.
I miejsce - Dawid Ładziński
II miejsce (exaequo) - Marcin Kobyliński, Dorian Dzięgielewski
III miejsce - Kacper Zybert
W ostatniej części uroczystości, wybrani uczniowie klas IV-VIII, przeczytali życzenia urodzinowe skierowane do patrona szkoły, zredagowane przez nich w języku angielskim.
Myślę, że Marszałek Józef Piłsudski byłby dumny z uczniów naszej szkoły.
Organizatorzy: p. A. Piasecka, p. D Kamińska, p. K. Pisarski. p. A. Auguścik
WIELOBOJE SPRAWNOŚCIOWE DZIECI - NIDZICA 2024
10.12.20249 grudnia 2024 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Powiatowych Wielobojach Sprawnościowych w Nidzicy. Zawodnicy startowali w czterech konkurencjach: trójskok z miejsca, rzut piłką lekarską, bieg 4×10 i brzuszki. Wszyscy wykazali się dużą wolą walki i zaangażowania. Naszą szkołę reprezentowali: Anna Borowa, Halina Ciesielska, Nadia Dzięgielewska , Maja Kobylińska, Stanisław Czyżewski, Bartosz Słowik, Dorian Dzięgielewski i Marcin Kobyliński. Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale. Opiekę nad uczniami sprawowali Marta Bonisławska i Waldemar Westerlich.
10
Gminne Zawody Sprawnościowe klas IV-VIII
06.12.2024Już poraz 14 w naszej szkole odbyły się Gminne Zawody Sprawnościowe. W zawodach uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Janowie i Szkoły Podstawowej z Muszak. Zawodnicy startowali w Wielobojach Sprawnościowych wg grup klasowych. Każda drużyna składała się z 2 dziewcząt i 2 chłopców. Klasa, która zdobyła najwięcej punktów łącznie, wygrywała. Słodkie nagrody ufundowane przez Urząd Gminy w Janowie wręczył uczniom Wójt Gminy Janowo - Pan Mateusz Jaroszewski. Zawody przygotowali i przeprowadzili Marta Bonisławska i Waldemar Westerlich - nauczyciele ze szkoły w Janowie, Rajmund Kobyliński - nauczyciel ze Szkoły Podstawowej z Muszak i Krzysztof Chmieliński - pracownik Urzędu Gminy w Janowie.
WSZYSTKIM ZAWODNIKOM GRATULUJEMY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
13Gminne Zawody Sprawnościowe ,,Od przedszkola do klasy III"
5 grudnia 2024 roku w naszej szkole odbyły się zawody sportowe, które miały charakter integracyjny. Uczniowie z przedszkola i klasy „0” rywalizowali na zorganizowanym torze przeszkód. Następnie dzieci z klas I-III startowali w Wielobojach Sprawnościowych. Wszyscy startujący wykazali się dużym zaangażowaniem w rywalizacji, a na koniec otrzymali słodkie nagrody ufundowane przez Urząd Gminy w Janowie, które zostały wręczone przez Wójta Gminy Janowo Pana Mateusza Jaroszewskiego.
10
ZAPROSZENIE
06.12.2024SZANOWNI PAŃSTWO
Mamy zaszczyt zaprosić na uroczystość
157 rocznicy urodzin
patrona naszej szkoły
Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego
Spotkanie odbędzie się 10 grudnia 2024 roku
o godzinie 11.00 w naszej szkole
Organizatorzy:
p. A. Piasecka,
p. D. Kamińska,
p. K. Pisarski
Szkoła Podstawowa w Janowie przystąpiła do akcji szlachetna Paczka
25.11.2024W tym roku po raz kolejny Szkoła Podstawowa w Janowie przystąpiła do akcji Szlachetna Paczka. Wspierać będziemy samotną mamę, jej dwie małe córeczki oraz ich babcię. Dary, które zostały podzielone na poszczególne klasy, możemy przynosić do szkoły od dziś tzn. od 25 listopada do 11 grudnia 2024 r.
Rada Rodziców
Dzień Świętego Mikołaja
29.11.20246 grudnia co roku obchodzimy Dzień Świętego Mikołaja, który jest związany z tradycją chrześcijańską. W katolicyzmie i prawosławiu tego dnia wspomina się świętego biskupa z Miry, który według wierzeń wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym. Zgodnie ze zwyczajem wieczorem dnia poprzedzającego lub nocą z 5 na 6 grudnia święty Mikołaj (osoba za niego przebrana) przynosi dzieciom prezenty. Jeszcze 200 lat temu było to jedno z najważniejszych na ziemiach polskich. Aktualnie tradycja nieco straciła na znaczeniu – podarunki wręczamy sobie głównie w Wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia. W mikołajki dzieci otrzymują tylko drobne upominki, przede wszystkim słodkości.
ZESPÓŁ PROMOCJI ZDROWIA
9
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Archiwum Aktualności
Jastrzębie 2018
- 20.12.2018
To już 10 lat.
Wolontariusze ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie po raz kolejny uczestniczyli w Gali „Dobroczyńca Roku- Gregoroviusy ” i „Młody Wolontariusz Roku- Jastrzębie ”- 2018 roku.
Organizatorem Gali, która odbywa się 15 grudnia w Garncarskiej Wiosce w Kamionce jest Nidzicki Fundusz Lokalny.
Patronem Konkursu jest Wojciech Bogumił Jastrzębowski – wybitny uczony i działacz społeczny oraz wielki przyjaciel dzieci.
Konkurs Wolontariusz Roku, którego patronem jest wybitny uczony i działacz społeczny- Wojciech Bogumił Jastrzębowski organizowany raz w roku w celu popularyzacji wolontariatu oraz wyróżnienia osób, które swoją postawą, działalnością dobroczynną i różnorodną aktywność społeczną upowszechniają dobro w swoim środowisku lokalnym. Wolontariusze Z naszej szkoły współpracują z organizacjami i fundacjami z całego kraju. Od 2009 roku wszyscy nominowani otrzymują wyróżnienia. Pierwszą wolontariuszką, która otrzymała statuetkę „Jastrzębia” jest Nina Słomkowska ( 2011 r.), drugą w 2014 Izabella Bonisławska, a trzecią w 2017 Klub Młodego Wolontariusza”. W 2018 r. wszyscy nominowani wolontariusze- 12 osób otrzymało wyróżnienia.
Wolontariusz pomagają też mieszkańcy naszej gminy. Mogliśmy im podziękowań nominując ich konkursu ”Dobroczyńca Roku”, którego celem jest nagrodzenie wyróżniamy osób i przedsiębiorstw angażujących się we wspieranie inicjatyw społecznych.
Nagrodą w tym jest statuetka „GREGOROVIUSA” nawiązująca do postaci Ferdynanda Gregoroviusa – wielkiego nidzickiego filantropa, który w XIX w. wspierał edukację dzieci i młodzieży. W latach 2009- 2014 z naszej gminy wyróżnienia otrzymali: p. Czesława Niska, p. Janina Sadowska, Państwo Anna i Wojciech Bojarscy, Krzysztof i Bogdan Mierzejewscy. W 2016 roku Statuetkę Gregoroviusa otrzymali Państwo Ewa i Andrzej Gratunik, a w 2018 r. Małgorzata Słomkowska- opiekun Szkolnego Klubu Młodego Wolontariusza w Janowie.
17.12.2018 roku tegorocznym nagrodzonym podziękowali Wójt Gminy Janowo- p. Grzegorz Napiwodzki i Sekretarz Gminy Janowo- p. Dorota Paczyńska. Wszyscy wolontariusze, którzy przybyli na spotkanie otrzymali gratulacje i drobne upominki.
Szkolny Klub Młodego Wolontariusza przy Szkole Podstawowej w Janowie skupia młodych ludzi, którzy dobrowolnie niosą pomoc innym. Angażują się w akcje charytatywne, sami też takie organizują. Mają w sobie dużo empatii, wrażliwości, potrafią dostrzec tych, którzy potrzebują pomocy i odnajdują radość w tym co robią. Miło jest usłyszeć słowa „dziękuję, „gratuluję, ponieważ mobilizują one do jeszcze większej pracy.
Mamy kota na punkcie mleka!
- 20.12.2018
Mamy kota na punkcie mleka!
Uczniowie kl. I-III naszej szkoły uczestniczą w programie „Mamy kota na punkcie mleka”. Program przygotował wiele ciekawych i wartościowych materiałów edukacyjnych zachęcających do korzystania z zasad zdrowego odżywiania.
Kolejnym etapem spotkania z kotem Mleczysławem było napisanie „Mlecznego, zimowego motta kota Mleczysława”.
Braliśmy udział w konkursie na najbardziej oryginalne i pomysłowe motto. Oto nasze propozycje:
Kl. I
Zimą w Janowie mleko pijemy o zdrowie dbamy, nie chorujemy.
Kl. II
Kiedy śnieżek z nieba leci, mleko lubią wypić dzieci.
Gdy bałwanki już na dworze, jogurt świeży do ust włożę.
Kl. III
Chociaż zimą śniegu wiele z mlekiem żyje się weselej. Więcej siły, zdrowia mamy, gdy jogurty zajadamy.
Dzieci chętnie biorą udział we wszystkich przedsięwzięciach organizowanych przez Polską Izbę Mleka, bo jest to dla nich wspaniała, mleczna zabawa z kotem Mleczysławem i Mleczną Kitą.
GMINNE ZAWODY W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ JAGARZEWO
- 20.12.2018
GMINNE ZAWODY W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ
JAGARZEWO 24.11.2018 R
Sołectwo Jagarzewo i Urząd Gminy w Janowie już po raz ósmy zorganizowali w sali sportowej Zespołu Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących w Jagarzewie zawody w halowej piłce nożnej. Naszą szkołę reprezentowali chłopcy z klasy VII i młodsi. Rozegrali mecz ze stałym przeciwnikiem czyli chłopcami ze Szkoły Podstawowej z Muszak. Mecz początkowo był wyrównany, nawet chłopcy z Muszak prowadzili 1:0 ale później nasi chłopcy opanowali sytuację na boisku i ostatecznie wygrali mecz 5:3 zdobywając tym samym I miejsce w zawodach w swojej kategorii wiekowej. Naszą szkołę reprezentowali: Dawid Mierzejewski, Igor Mierzejewski, Wiktor Napiwodzki, Jakub Lejk i Igor Okraska a opiekunami byli nauczyciele wychowania fizycznego Marta Bonisławska i Waldemar Westerlich. Nagrody ufundowało sołectwo Jagarzewo i Urząd Gminy w Janowie, które wręczył wójt gminy Janowo. Następny turniej w lutym 2019 roku.
Powiatowe Eliminacje w Halowej Piłce Nożnej
- 18.12.2018
- 10
Powiatowe Eliminacje do Mistrzostw Województwa
WM SZS w Halowej Piłce Nożnej
Chłopcy z rocznika 2006 i młodsi uczestniczyli w Powiatowych Zawodach w Halowej Piłce Nożnej, które odbyły się w dniu 6.12.2018 roku w hali widowiskowo – sportowej w Nidzicy. Do zawodów przystąpiły dwie szkoły: Szkoła Podstawowa Nr 2 z Nidzicy i Szkoła Podstawowa z Janowa. Dla naszych chłopców były to pierwsze poważne zawody dlatego widać było na boisku duże zdenerwowanie, brak pewności siebie i brak zgrania. Chłopcy nadrabiali to wszystko bardzo dużym zaangażowaniem i ambicją dzięki czemu do końca pierwszej połowy przegrywali tylko 2:3. Dopiero pod koniec meczu górę wzięło ogranie w meczach chłopców z Nidzicy i mecz zakończył się naszą przegraną 2:7. Pomimo niekorzystnego wyniku dla naszej drużyny należy pochwalić chłopców za ich postawę na boisku a na wyróżnienie zasłużył bramkarz Dawid Mierzejewski. Oprócz niego naszą drużynę reprezentowali: Igor Mierzejewski, Jakub Lejk, Dawid Miecznikowski, Igor Okraska, Mikołaj Szeluga, Jakub Leśnikowski i Bartosz Leśnikowski. Opiekunami uczniów podczas zawodów byli: Waldemar Westerlich i ks. Tomasz Opaliński.
Gminne zawody sprawnościowe
- 18.12.2018
- 4
Gminne Zawody Sprawnościowe
Już po raz dziesiąty w sali sportowej Szkoły Podstawowej w Janowie odbyły się Gminne Zawody Sprawnościowe. W zawodach udział wzięli uczniowie klas IV – VIII ze szkół podstawowych z Janowa i Muszak oraz klasy III gimnazjum z Janowa i Jagarzewa. Uczniowie rywalizowali w trzech konkurencjach: skokach na skakance, przenoszeniu piłek i slalomie z piłką. Każdy uczeń startował indywidualnie biorąc udział we wszystkich konkurencjach oddzielnie chłopcy i dziewczęta a wygrywał ten, który we wszystkich trzech uzyskał najwięcej punktów. Uczniowie rywalizowali pomiędzy sobą w poszczególnych klasach.
Wyniki naszych uczniów
Klasa V Klasa VI
I Wiktoria Fedyrko I Alicja Wawrowska
III Weronika Jońska
I Mikołaj Szeluga
Klasa VII Klasa VIII
I Magdalena Pogonowska III Karolina Karwacka
III Katarzyna Marczuk III Kacper Fedyrko
Klasa III Gimnazjum
II Alicja Fedyrko
II Dawid Piotrkowski
III Kacper Lejk
Uczniowie za zajęcie pierwszych trzech miejsc otrzymali dyplomy a ci, którzy wygrali w swoich grupach dodatkowo słodką paczkę. Również wszyscy uczestnicy otrzymali w nagrodę za udział słodki poczęstunek. Organizatorem zawodów byli Urząd Gminy w Janowie i Szkoła Podstawowa w Janowie a nagrody ufundował Urząd Gminy w Janowie. Zawody przeprowadzili z ramienia szkół nauczyciele wychowania fizycznego: Marta Bonisławska i Waldemar Westerlich z Janowa, Rajmund Kobyliński z Muszak, Marcin Pszczółkowski z Jagarzewa oraz Krzysztof Chmieliński reprezentujący Urząd Gminy w Janowie. Nagrody i dyplomy wręczył Wójt Gminy Janowo.
Turniej szachowy
- 10.12.2018
- 15
Turniej szachowy
W listopadzie odbył się po raz pierwszy turniej szachowy zorganizowany przez nauczyciela wychowania- fizycznego panią Martę Bonisławską. W zawodach startowały następujący uczniowie:
1. Pogonowska Katarzyna kl. IIIg
2. Bojarska Wiktoria kl. VI
3. Fedyrko Alicja kl. III g
4. Ekiert Paulina III g
5. Mierzejewski Igor kl. VII
6. Szmic Jakub kl. VII
7. Zdziarska Anna kl. VII
8. Fedyrko Kacper kl. VIII
9. Pogonowska Magdalena kl. VIII
10. Miecznikowska Krystian kl. VIII
11. Fedyrko Wiktoria kl. V
Zawodnicy zostali rozlosowani i rozpoczęła się gra:
1.Ekiert Paulina
Mierzejewski Igor
2. Mierzejewski Igor
Mierzejewski Igor
3. Fedyrko Kacper
Pogonowska Magda
4. Pogonowska Magda
5. Fedyrko Alicja
Fedyrko Alicja
6. Szmic Jakub
Fedyrko Wiktoria
7. Miecznikowski Krystian
Fedyrko Wiktoria
8. Fedyrko Wiktoria
9. Pogonowska Katarzyna
Zdziarska Ania
10. Zdziarska Anna
Bojarska Wiktoria
11. Bojarska Wiktoria Bojarska Wiktoria
Wiktoria Bojarska wylosowała wolny los i przeszła dalej do ćwierć finału.
Osoby, które przeszły do finału grały „każdym z każdym”.
Wiktoria Fedyrko 0:1-1:0=3pkt
Wiktoria Bojarska 1:0-1:0=6pkt
Igor Mierzejewski 0:1-0:1=0pkt
Zajęte miejsca:
I miejsce Wiktoria Bojarska kl. VI
II miejsce Wiktoria Fedyrko kl. V
III miejsce Igor Mierzejewski kl. VII
Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody. Gratulujemy i zapraszamy za rok.
Organizator Marta Bonisławska
3 Grudnia Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
- 05.03.2019
3 Grudnia Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
Dnia 3 grudnia w związku z Międzynarodowym Dniem Osób z Niepełnoprawnością uczniowie naszej szkoły mogli zapoznać się z problemami osób niepełnosprawnych. Celem obchodów tego dnia jest zwrócenie uwagi na prawa osób niepełnosprawnych, rozpowszechnianie idei tolerancji, szacunku i otwartości do inności, a także ukazanie korzyści, które płyną z integracji takich osób we wszystkich grupach społecznych.
Został on ustanowiony w 1992 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych.
` B. Angielska
Matematyczne zakręty
- 05.12.2018
22 listopada 2018 roku troje uczniów z klasy V Szkoły Podstawowej im. Marszałka Polski w Janowie brało udział w powiatowym konkursie matematycznym „Matematyczne zakręty”, który odbył się w Szkole Podstawowej Nr 1 w Nidzicy.
Uczeń- Michał Osowski otrzymał wyróżnienie. W konkursie brało udział 7 szkół podstawowych, a uczestników było 21.
Barbara Grenda – nauczyciel matematyki.
Światowy Dzień Pluszowego Misia
- 05.12.2018
- 195
OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA PLUSZOWEGO MISIA
25 listopada to dzień, kiedy na świecie obchodzi się urodziny pluszowego misia. W naszej szkole święto to obchodziliśmy 28 listopada. Każde dziecko z klas I-III i oddziału przedszkolnego przyniosło swojego misia - pluszaka. Najpierw przybliżono dzieciom historię pluszowego misia. Następnie wspólnie śpiewaliśmy piosenki. Dzieci recytowały wiersze o misiach, brały udział w konkursach, zabawach, quizach. Ochoczo odpowiadały na zadawane zagadki, wymieniały bohaterów książek i filmów o misiach.
Uroczystość zakończyliśmy wręczeniem każdej grupie dyplomu i odznaki Przyjaciela Pluszowego Misia, a każdemu dziecku naklejki i słodyczy.
Dzień Pluszowego Misia dostarczył naszym milusińskim mnóstwo radości, pozytywnych wrażeń i wspólnej zabawy.
Daj pluszaka dla dzieciaka
- 03.12.2018
Daj Pluszaka Dla Dzieciaka!!!
Wolontariusze ze szkoły Podstawowej w Janowie wraz z Fundacją Serduszko zbierali pluszaki, gry edukacyjne, puzzle i książki dla dzieci z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. W dniu 6 grudnia zebrane zabawki zostaną rozdane wszystkim dzieciom leżącym na oddziałach. Dzięki akcji mogliśmy poczuć się jak święty Mikołaj i sprawić, że na dziecięcych twarzach pojawi się uśmiech. Dla nas był to mały gest, dla chorych dzieci wielka radość i informacja, że nie są sami.
Beata Angielska
Konkurs Poezji Patriotycznej
- 19.11.2018
13 listopada w Szkole Podstawowej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie dla uczczenia 100-lecia został przeprowadzony przez p. Aleksandrę Piasecką Konkurs Poezji Patriotycznej „W hołdzie dla Niepodległej”. Wzięło w nim udział 24 uczniów naszej szkoły podzielonych na kategorie odpowiadające etapom edukacyjnym:
KL. I – III SP
KL. IV – VIII SP
KL. III Gimnazjum
Celem konkursu było:
- krzewienie i podtrzymywanie wśród dzieci i młodzieży postaw patriotycznych,
- przypomnienie trudnej drogi Polaków do wspólnoty wolnych narodów,
- zaakcentowanie niezwykle istotnego dla polskiej poezji wątku patriotycznego.
Skład komisji oceniającej występy uczniów:
- P. Ewa Czaplicka – przewodnicząca komisji
- P. Dyrektor Grażyna Obrębska
- P. Barbara Gręda
- P. Dorota Kamińska
- P. Beata Angielska
Członkowie komisji przy ocenie uczestników konkursu kierowali się następującymi kryteriami:
- Dobór i rozumienie tekstu
- Poprawność i ekspresja wypowiedzi
- Umiejętność prezentacji i nawiązania kontaktu z publicznością
- Dykcja oraz opanowanie tekstu
Występom naszych uczniów kibicowali ich starsi i młodsi koledzy.
Komisja miała bardzo dużo pracy i musiała przyznać pierwsze, drugie i trzecie miejsce w każdej kategorii wiekowej.
Wyniki konkursu:
KL.I-IIISP
- Paweł Kobyliński
- Oliwia Dunajska
- Alicja Kobylińska
KL. IV-VIII
- Michał Osowski
- Wiktoria Bojarska
- Wiktoria Okraska
KL. III GIMNAZJUM
- Alicja Fedyrko
- Adrian Kowalczyk
- Ania Adamkiewicz
Zwycięzcy otrzymali nagrody i dyplomy.
Pani dyrektor pogratulowała nie tylko zwycięzcom, ale także tym wszystkim uczniom, którzy zdecydowali się wziąć udział w konkursie. Podkreśliła, że taki występ przed publicznością, jest także oznaką zwycięstwa nad samym sobą.
56
Koncert Pieśni Patriotycznych
- 19.11.2018
Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych od zawsze jednoczyło polskie społeczeństwo.
Tak było też tym razem. Około godziny 18.00 11 listopada 2018 roku w kościele parafialnym pw. Św. Jana Chrzciciela w Janowie odbył się koncert pieśni patriotycznych przygotowany przez młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie pod kierunkiem p. Krzysztofa Pisarskiego – nauczyciela muzyki oraz przy wsparciu miejscowego proboszcza Księdza Tomasza Opalińskiego. Koncert został zorganizowany w ramach kampanii Dumni z Polski oraz Niepodległa. Zgromadzona publiczność chętnie uczestniczyła we wspólnym śpiewaniu pięknych pieśni patriotycznych. Serdeczne podziękowania należą się organizatorom oraz uczestnikom.Więcej zdjęć już wkrótce.
Rekord dla Niepodległej
- 19.11.2018
„Rekord dla Niepodległej”-w ramach tej kampanii w całej Polsce dnia 9 listopada o godzinie 11.11 wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły wspólnie odśpiewali 4 zwrotki Hymnu Państwowego. Następnie delegacje klas udały się pod obelisk Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego znajdujący się na rynku w Janowie.
#KiedyMyŻyjemy36
Odkrywamy przeszłość dla przyszłości
- 16.11.2018
„Odkrywamy przeszłość dla przyszłości”- projekt realizowany w ramach DZIAŁAJ LOKALNIE 2018
przez Fundację im. Bolesława i Stefana Gratunik oraz Szkołę Podstawową im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie.Głównym celem projektu była integracja społeczności szkolnej i lokalnej do wspólnego działania na rzecz miejscowości, w której żyją. Realizatorom projektu zależało także na uporządkowaniu historycznych miejsc, które są świadkami naszych dziejów, ale też kultury i tożsamości. Nasz projekt zaczęliśmy od jego promocji w środowisku lokalnym. Następnie: realizatorzy projektu, nauczyciele, pracownicy szkoły i Urzędu Gminy w Janowie uporządkowali Cmentarz Żydowski, o którym nie wszyscy wiedzieli, ponieważ zarastały go drzewa i chaszcze. Odgrodzono miejsca pochówku ludności żydowskiej, wkopano tablicę informacyjną i wyczyszczono z mchu macewy oraz znajdujące się na nich napisy z nazwiskami w języku hebrajskim. Teren został wygrabiony z liści, wycięto niezbędne gałęzie i krzaki. Wolontariusze odwiedzali i porządkowali to miejsce oraz zapalali znicze podczas wakacji.
10.08.2018 roku zorganizowana została jednodniowa wycieczka na trasie Janowo- Grudusk-Ciechanów- Janowo. Zwiedziliśmy średniowieczny gród, poznaliśmy jego historię, zwyczaje, obrzędy mieszkającej wówczas ludności. Staraliśmy się znaleźć wspólne korzenie oraz dziedzictwo kulturowe. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, które pozwoliły miło i twórczo spędzić czas. Prowadzone przez nich warsztaty: lepienie z gliny, pisanie piórem i węglem drzewnym na papierze czerpanym, samodzielne wykonanie lalki matanki oraz nauka strzelania z łuku były dużą atrakcją dla ich uczestników. W Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie poznaliśmy historię i losy Żydów Północnego Mazowsza. Wystawa "Średniowieczna wieś na Mazowszu" przybliżyła nie tylko wygląd wsi, ale też przestawiała zajęcia ludności w tym okresie. Młodzież wraz z opiekunami zorganizowała wycieczkę rowerową po okolicy. Wykonano wiele ciekawych zdjęć, z których powstała wystawa "Dziedzictwo Kultury Ziemi Janowskiej".
"Szczęśliwy naród, który zna swoją historię"- takie hasło przyświecało spotkaniu poświęconemu postaciom, które na stałe wpisały się w historię i ją tworzyły, jak Wojciech Bogumił Jastrzębowski, ks. Władysław Biały, ks. Marian Kwiatkowski, Zacheusz Nowowiejski i inni. Przygotowano wystawę dotyczącą życia i działalności tych osób, prezentację multimedialną oraz spotkanie integracyjne. Zwiedziliśmy także zabytkowe miejsca w Janowie oraz kościół parafialny. W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele Związku Rencistów i Inwalidów i Domu Samopomocy Poboże ze Szczepkowa Borowego. W trakcie realizacji projektu miały miejsce spotkania integracyjne i ogniska. Został opracowany folder dotyczący projektu.
5
Wycieczka szkolna
- 30.11.2018
18 października 2018 r. uczniowie klas III, IV, V, VI, VII uczestniczyli w wycieczce do Olsztyna.
Trasa wycieczki:
Parku trampolin 7 Jump Street;
Kino Multikino – film Hotel Transywania.
Opiekunowie wycieczki:
Agnieszka Tobojka,
Aldona Auguścik,
Grażyna Napiwodzka,
Beata Angielska.
Park trampolin to bardzo popularna forma aktywności fizycznej. Dostarczyła ona naszym uczniom wielu niezapomnianych wrażeń. Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora, uczestnicy wycieczki korzystali z szeregu atrakcji, m.in. ścieżek akrobatycznych, koszów do wsadów, trampolin sportowych oraz basenów wypełnionych gąbkami.
Pobyt w 7 Jump Street sprzyjał wyrabianiu nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu, rozwijania zainteresowania sportem, a przede wszystkim uświadomił młodzieży, iż skoki na trampolinie to nie tylko wspaniała zabawa, ale również doskonałe ćwiczenie dla mięśni nóg.
Reasumując park trampolin to świetne miejsce do zabawy, rywalizacji
i poprawy sprawności.
Kolejnym etapem wycieczki była wizyta w kinie w Galerii Warmińskiej na projekcji filmu ,, Hotel Transylwania”
W "Hotelu Transylwania 3" ponownie spotkaliśmy się z naszymi ukochanymi, potwornie zabawnymi bohaterami, którzy na przestrzeni ostatnich lat stali się nieodzownym elementem światowej popkultury.
Wycieczki szkolne stanowią ważny element realizacji programu zarówno dydaktycznego jak i wychowawczego. Dzięki nim uczniowie mogą w praktyce wykorzystać wiedzę teoretyczną przyswajaną na lekcjach w szkole, poznawać formy aktywnego wypoczynku.
Opracowała:
Agnieszka Tobojka
15 listopada 2018 roku, uczniowie naszej szkoły wybrali się do Olsztyna na projekcję filmu ,, Dziadek do orzechów i cztery królestwa”.
Cele i założenia programowe wycieczki:
- kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki.
- kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych (kino) oraz w środkach transportu,
- integracja uczniów i wzmocnienie więzi koleżeńskiej.
Bohaterką filmu ,,Dziadek do orzechów i cztery królestwa” jest Clara, dziewczyna poszukująca jedynego w swoim rodzaju klucza, który pozwoli jej otworzyć pudełko z darem od zmarłej matki. W czasie poszukiwań trafia do tajemniczej, magicznej krainy. Tam spotyka żołnierza, Phillipa. Razem stają do walki ze złą Matka Ginger, władczynią Czwartego Królestwa, aby zdobyć klucz i zaprowadzić ład i porządek w całej krainie.
Po zakończonym seansie uczniowie wspólnie zjedli posiłek. Rozmawiali o wrażeniach, jakie wywarł na nich film.
Wycieczkę zorganizowała p. Anna Kacprowicz.
Opiekunowie wycieczki: Anna Kacprowicz, Aldona Auguścik, Agnieszka Tobojka, Grażyna Napiwodzka.
Opracowała: Agnieszka Tobojka
Lekcja o Funduszach Europejskich V
- 05.11.2018
Akcja edukacyjna „Lekcja o Funduszach Europejskich V” już trwa!
Nasza szkoła zakwalifikowała się do udziału w akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich V”, tym samym znaleźliśmy się w gronie 268 placówek oświatowych z 5 województw Polski Wschodniej biorących udział w tym projekcie!
W ramach akcji uczniowie klasy 7 mają możliwość uczestnictwa w wyjątkowych zajęciach, przybliżających im świat Funduszy Europejskich. Co świadczy o ich niezwykłości? Przede wszystkim formuła zajęć. Podstawowym materiałem dydaktycznym lekcji jest komiks oraz film animowany. Komiks nosi tytuł „Fundusze Europejskie – Z nimi wszystko jest możliwe” i przedstawia historię Olka, niepełnosprawnego chłopca, który sądzi, że nie poradzi sobie w „zewnętrznym” świecie, poza swoim mieszkaniem oraz jego koleżanki Julki – nowej sąsiadki, która namawia chłopca na wzięcie udziału w szkolnej wycieczce. Wyjazd z klasą otwiera Olka na nowe doświadczenia. Chłopak widzi zmiany w otaczającej go rzeczywistości, którą w znacznej mierze kształtują Fundusze Europejskie i chce zacząć bardziej korzystać z życia. Natomiast film animowany pokazuje uczniom, przez pryzmat wycieczki szlakiem rowerowym Green Velo, jak wiele ciekawych i wartościowych projektów jest finansowanych ze środków Unii Europejskiej na terenie Polski Wschodniej. To dzięki tym materiałom, uczniowie dowiadują się, jakie inicjatywy wspierają środki unijne i jak bardzo zmieniło się ich własne otoczenie, dzięki Funduszom Europejskim! Dodatkowo uczniowie mogą wziąć udział w konkursie wiedzy, w którym do wygrania są ciekawe nagrody.
Zajęcia w ramach projektu odbyły się w naszej szkole 29 października 2018 r. Szacuje się, że w całej akcji weźmie udział ponad 8 tys. uczniów. Organizatorem akcji edukacyjnej, współfinansowanej ze środków Funduszy Europejskich, jest Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.
Lekcje w Szkole Podstawowej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego przeprowadziła pani Magdalena Renda.
Zadanie konkursowe i zwycięzcy. Uczniowie zdobyli nagrody rzeczowe w postaci kart upominkowych do sieci sklepów Empik
I miejcie – Oliwia Asztemborska ; II miejsce – Daria Kowalczyk ; III miejsce – Jakub Szmic
Szkoła dialogu
- 05.11.2018
22-23.10.2018 roku uczniowie klas: VII SP i III Gimnazjum uczestniczyli w warsztatach organizowanych przez Szkołę Dialogu z Warszawy. Warsztaty prowadzone przez doświadczonych edukatorów są częścią programu edukacyjnego, mającego na celu zapoznanie uczniów z historią Żydów w Polsce oraz ich wkładem w społeczny, kulturalny i ekonomiczny rozwój naszego kraju. W trakcie zajęć ich uczestnicy są zaznajamiani z rolą, jaką Żydzi odegrali w tworzeniu lokalnej historii, która przez współczesne pokolenie jest mało znana. Młodzież uczestnicząca w spotkaniach( następne 22-23.11.2018r.) tworzy własny projekt. Uczniowie, podzieleni na zespoły samodzielnie poznają i rekonstruują lokalne dziedzictwo żydowskie, upamiętniając historię Żydów w Janowie.
Dzięki realizacji projektu: wywiadów z mieszkańcami Janowa, korzystaniu z dostępnych na miejscu i w archiwach źródeł oraz wiedzy nauczycieli poznają lokalną historię, odkryją zapomniane fakty dotyczące żydowskich mieszkańców i ich relacji z lokalną społecznością, którzy niegdyś wspólnie tworzyli krajobraz kulturowy Ziemi Janowskiej.
Po zakończeniu warsztatów uczniowie staną się przewodnikami i przygotują wycieczkę po miejscach związanych z historią janowskich Żydów, na którą zaproszą min. nauczycieli, kolegów, rodziców, sąsiadów, przyjaciół i władze lokalne.