- STATUT NOWY
- Statut Szkoły Podstawowej
- KONCEPCJA FUNKCJONOWANIA I ROZWOJU SZKOŁY
- Regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych
- Zarządzenie Dyrektora w sprawie udostępniania informacji publicznej w Zespole Szkół w Janowie
- Szkolny zestaw podręczników/programów nauczania
- Ocena nauczyciela
- PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA UCZNIÓW W SZKOLE PODSTAWOWEJ
- Procedury wydawania dokumentów szkolnych
- Zasady wydawania duplikatów dokumentów
- Zasady BHP w szkole
- Raport z audytu strony WWW
- Program wychowawczo profilaktyczny
- Regulamin organizacyjny
- Kodeks etyki
Procedury zapewnienia bezpieczeństwa w Szkole Podstawowej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie
I. Procedura przebywania w budynku szkoły uczniów, pracowników szkoły, rodziców i gości
1. Szkoła odpowiada za bezpieczeństwo uczniów w godzinach ich zajęć edukacyjnych i pozalekcyjnych.
2. Do szkoły mogą wejść uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły.
3. Każdy, kto nie jest uczniem bądź pracownikiem szkoły jest „rodzicem” lub „gościem”.
4. Osoba postronna, w tym także rodzice/prawni opiekunowie chcący wejść do szkoły, ma obowiązek zgłoszenia dokąd idzie, w jakim celu oraz wpisania swoich danych do zeszytu rejestrującego wejścia i wyjścia gości.
5. Dopuszcza się przebywanie rodziców/prawnych opiekunów uczniów oraz gości na terenie szkoły jedynie po wpisaniu się do zeszytu gości.
6. Rodzice /prawni opiekunowie mogą kontaktować się bezpośrednio z danym nauczycielem wyłącznie podczas przerw międzylekcyjnych lub po jego zajęciach.
7. Niedopuszczalne jest przerywanie pracy nauczycieli prowadzących zajęcia z uczniami. W razie wcześniejszego przybycia na spotkanie rodzic/gość czeka do przerwy w szkolnej szatni /sekretariacie.
8. Rodzice/prawni opiekunowie odbierający dziecko ze szkoły powinni oczekiwać na nie w wyznaczonym i ustalonym miejscu w szatni szkolnej.
9. Po zajęciach edukacyjnych z pomieszczeń szkolnych mogą korzystać tylko osoby, które podpisały ze szkołą umowę użyczenia/wynajmu sali lub świadczą usługi edukacyjne wynikające z podpisanych umów.
II. Procedura rozpoczynania i kończenia zajęć szkolnych
1. Uczniowie uczęszczający do świetlicy pozostają pod opieka wychowawców świetlicy w godzinach: 7.10– 14.40. Pozostali uczniowie przychodzą do szkoły nie wcześniej niż 15 minut przed rozpoczęciem zajęć lekcyjnych i wychodzą po zakończeniu zajęć.
2. Dyżur nauczycieli na korytarzach przed rozpoczęciem pierwszej lekcji rozpoczyna się o godzinie 7.45.
3. Podczas trwania zajęć edukacyjnych uczniowie nie mogą przebywać na korytarzu szkolnym.
4. Uczniowie podczas pobytu w szkole są pod stałą opieką nauczycieli.
5. Rodzice/prawni opiekunowie uczniów klas I–III odbierają swoje dzieci zaraz po zakończeniu zajęć szkolnych. Jeśli dziecko uczęszcza do świetlicy, rodzice/prawni opiekunowie osobiście je odbierają, informując o tym fakcie nauczyciela świetlicy.
6. Po zakończonych zajęciach uczniowie sprowadzani są do szatni przez nauczyciela mającego z nimi ostatnią lekcję.
4. Dyrektor szkoły lub upoważniony przez niego pracownik zabezpiecza miejsce wypadku.
5. Dyrektor szkoły powołuje zespół powypadkowy, który sporządza protokół powypadkowy.
III. Procedura postępowania w przypadku samowolnego opuszczenia terenu szkoły przez ucznia
1. W przypadku samowolnego opuszczenia zajęć przez ucznia nauczyciel, na którego zajęciach miało to miejsce, zobowiązany jest zaznaczyć ucieczkę ucznia z zajęć oraz niezwłocznie powiadomić wychowawcę/ pedagoga.
IV. Procedura zwolnienia uczniów z zajęć dydaktycznych
1. Uczeń może być zwolniony z zajęć edukacyjnych w danym dniu przez wychowawcę lub nauczyciela prowadzącego lekcję tylko na podstawie osobistej lub pisemnej prośby rodzica/prawnego opiekuna.
2. Uczeń posiadający stałe lub czasowe zwolnienie z zajęć (religii, wychowania fizycznego, WDŻ), jeżeli są to zajęcia pierwsze lub ostatnie w danym dniu, może – na podstawie pisemnej prośby rodziców/prawnych opiekunów – nie uczestniczyć w nich.
V. Procedura postępowania w razie wypadku na terenie szkoły
1. Każdy pracownik szkoły, który zauważył lub dowiedział się o wypadku powinien niezwłocznie:
a) zapewnić poszkodowanemu opiekę,
b) udzielić pierwszej pomocy (w miarę możliwości),
c) sprowadzić fachową pomoc medyczną (w razie potrzeby).
2. W dalszej kolejności pracownik powiadamia: dyrektora szkoły, wicedyrektora, pracownika służby bhp, społecznego inspektora pracy.
3. Dyrektor szkoły (pod jego nieobecność – wicedyrektor lub inny pracownik szkoły) powiadamia rodziców/prawnych opiekunów ucznia.
VI. Procedura postępowania z uczniem, który źle zachowuje się na lekcji
1. Nauczyciel podejmuje działania, mające na celu podporządkowanie się ucznia regulaminowi szkoły.
2. W sytuacjach szczególnie trudnych, wyjątkowych, proszony jest o interwencję pedagog.
3. Nauczyciel zgłasza po zajęciach edukacyjnych sprawę do wychowawcy klasy.
4. Po rozpatrzeniu sprawy wychowawca zasięga opinii pedagoga i w razie potrzeby wzywa rodziców/prawnych opiekunów w celu poinformowania o zachowaniu dziecka.
5. Wychowawca może zastosować kary przewidziane w Statucie Szkoły Podstawowej w Janowie.
6. Jeżeli jest to zachowanie incydentalne, szkoła pozostaje w bezpośrednim kontakcie
z rodzicami/prawnymi opiekunami, w celu informowania ich o zachowaniu dziecka. Jeżeli są to sytuacje nagminne, ustala się system pracy z uczniem i oddziaływań indywidualnych (pedagog, wychowawca, rodzice/prawni opiekunowie), w celu eliminacji zachowań niepożądanych. O uzgodnieniach informuje się dyrektora szkoły.VII. Procedura postępowania w przypadku bójek i przemocy słownej wśród uczniów
1. Każdy nauczyciel, który zauważył bojkę lub kłótnię słowną, powinien:
a) rozłączyć uczestników bójki lub przerwać kłótnię,
b) upomnieć osoby, które stosują względem siebie przemoc,
c) wpisać uwagi dotyczące zachowania uczniów w dziennikach lekcyjnych, klasowym zeszycie uwag,
d) poinformować o incydencie wychowawcę.
2. Wychowawca przeprowadza indywidualne rozmowy z uczestnikami incydentu i ustala jego przyczynę.
3. Wychowawca zobowiązuje uczniów biorących udział w bójce lub stosujących przemoc słowną do zmiany swojej postawy.
4. W przypadku ucznia często popadającego w konflikty lub który stworzył swoim zachowaniem realne zagrożenie dla zdrowia innych, wychowawca wzywa na rozmowę rodziców/prawnych opiekunów ucznia, informuje o negatywnych zachowaniach i uświadamia konsekwencje.
5. W przypadku nagminnych negatywnych zachowań (przemocy słownej lub fizycznej) wychowawca klasy zobowiązuje ucznia do prowadzenia „dzienniczka”, a rodziców/prawnych opiekunów do kontroli wpisów. W dzienniczku nauczyciel opisuje zachowanie w czasie poszczególnych zajęć. Nauczyciel potwierdza to swoim podpisem. Rodzice/prawni opiekunowie zapoznają się z wpisami i potwierdzają to swoimi podpisami. Dzienniczek jest prowadzony do czasu zauważenia istotnej poprawy zachowania (brak negatywnych wpisów).
Decyzję o zawieszeniu prowadzenia dzienniczka podejmuje wychowawca.
6. Jeżeli powyższe działania nie przynoszą skutku, wychowawca stosuje odpowiednie kary przewidziane w Statucie Szkoły.
VIII. Procedura postępowania w przypadku powstania szkody lub zniszczenia mienia przez ucznia
1. Świadek zdarzenia (uczeń, nauczyciel, pracownik szkoły) przekazuje informacje o zaistniałym zdarzeniu wychowawcy ucznia, który dopuścił się czynu zabronionego lub – w przypadku nieobecności wychowawcy – bezpośrednio pedagogowi szkolnemu.
2. Świadek zdarzenia lub osoba odpowiedzialna za ucznia (sprawcę) w czasie zaistniałego zdarzenia sporządza notatkę służbową i przekazuje ją wychowawcy klasy.
3. Wychowawca klasy przeprowadza rozmowę z uczniem (sprawcą czynu), podkreślając naganność postępowania i informuje go o przewidywanych konsekwencjach.
4. Wychowawca wzywa do szkoły rodziców/prawnych opiekunów ucznia. Przekazuje im zawiadomienie dotyczące wyrządzonej szkody i ustala formę jej naprawy. Jednocześnie przypomina rodzicom/prawnym opiekunom o ich odpowiedzialności za wychowanie dziecka, podkreślając obowiązek wpojenia zasad wyłączających wyrządzanie szkód, naruszanie zasad współżycia społecznego, niszczenie mienia, popełnianie wykroczeń czy przestępstw przeciwko mieniu oraz o ponoszeniu przez nich odpowiedzialności materialnej i karnej.
5. W przypadku, gdy rodzice/prawni opiekunowie odmawiają dobrowolnego naprawienia wyrządzonej szkody, wychowawca przekazuje sprawę do pedagoga szkolnego.
6. Pedagog przeprowadza rozmowę z uczniem i jego rodzicami/prawnymi opiekunami, informując ich o dalszej procedurze postępowania. W razie konieczności rozmowa przeprowadzana jest w obecności specjalisty ds. nieletnich Komendy Policji Powiatowej w Nidzicy.
7. Dalsze postępowanie leży w kompetencji w/w instytucji.
IX. Procedura postępowania wszystkich pracowników szkoły w sytuacjach zagrożenia uczniów demoralizacją
Demoralizacja (art.4 ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich) – naruszenie zasad i norm panujących w szkole lub obowiązku nauki, włóczęgostwo, udział w działalności grup przestępczych.
1. W przypadku uzyskania informacji, że uczeń naszej szkoły używa alkoholu lub innych środków psychoaktywnych w celu wprowadzenia się w stan odurzenia lub przejawia inne zachowania świadczące o demoralizacji, pracownicy szkoły podejmują następujące działania:
a) Przekazują uzyskaną informację wychowawcy klasy.
b) Wychowawca informuje o fakcie pedagoga szkolnego i dyrektora szkoły.
c) Wychowawca wzywa do szkoły rodziców/prawnych opiekunów ucznia i przekazuje im uzyskaną informację. Przeprowadza rozmowę z rodzicami/prawnymi opiekunami oraz uczniem w ich obecności. W przypadku potwierdzenia informacji, zobowiązuje ucznia do zaniechania negatywnego postępowania, zaś rodziców/prawnych opiekunów do szczególnego nadzoru nad dzieckiem. W toku interwencji profilaktycznej może zaproponować rodzicom/prawnym opiekunom skierowanie dziecka do specjalistycznej placówki i udział w programie terapeutycznym.
d) Jeżeli rodzice/prawni opiekunowie odmawiają współpracy lub nie stawiają się do szkoły, a nadal z wiarygodnych źródeł napływają informacje o przejawach demoralizacji ich dziecka, dyrektor szkoły pisemnie powiadamia o zaistniałej sytuacji sąd rodzinny lub policję (specjalistę ds. nieletnich).
e) Gdy szkoła wykorzysta wszystkie dostępne jej środki oddziaływań wychowawczych (rozmowa z rodzicami/prawnymi opiekunami, ostrzeżenie ucznia, spotkanie z pedagogiem itp.), a ich zastosowanie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, dyrektor szkoły powiadamia sąd rodzinny lub policję. Dalszy tok postępowania leży w kompetencji tych instytucji.
2. W przypadku, gdy pracownik szkoły podejrzewa, że na terenie placówki znajduje się uczeń będący pod wpływem alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych, podejmuje następujące działania:
a) Powiadamia o swoich przypuszczeniach wychowawcę klasy.
b) Izoluje ucznia od reszty klasy, ale ze względów bezpieczeństwa nie pozostawia go samego; stwarza warunki, w których nie będzie zagrożone jego życie i zdrowie.
c) Wzywa lekarza w celu stwierdzenia stanu trzeźwości lub odurzenia, ewentualnie udzielenia pomocy medycznej.
d) Zawiadamia o tym fakcie dyrektora szkoły oraz rodziców/prawnych opiekunów, których zobowiązuje do niezwłocznego odebrania ucznia ze szkoły.
Gdy rodzice/prawni opiekunowie odmówią odebrania dziecka, o pozostaniu ucznia w szkole lub przewiezieniu go do placówki służby zdrowia albo przekazaniu go funkcjonariuszom policji decyduje lekarz – po ustaleniu aktualnego stanu zdrowia ucznia i w porozumieniu z dyrektorem szkoły.
e) Dyrektor szkoły zawiadamia najbliższą jednostkę policji, gdy rodzice/prawni opiekunowie ucznia odmawiają przyjścia do szkoły, a jest on agresywny bądź swoim zachowaniem daje powód do zgorszenia albo zagraża życiu lub zdrowiu innych osób.
f) Jeżeli powtarzają się przypadki, w których uczeń (przed ukończeniem 18 lat) znajduje się na terenie szkoły pod wpływem alkoholu lub innych środków psychoaktywnych, dyrektor szkoły ma obowiązek powiadomić o tym policję (specjalistę ds. nieletnich) lub sąd rodzinny.
3. W przypadku, gdy pracownik szkoły znajduje na terenie placówki substancje przypominającą wyglądem środek psychoaktywny, podejmuje następujące działania:
a) Zachowując środki ostrożności zabezpiecza substancję przed dostępem do niej osób niepowołanych oraz ewentualnym jej zniszczeniem do czasu przyjazdu policji.
b) Próbuje ustalić, do kogo znaleziona substancja należy (o ile jest to możliwe w zakresie działań pedagogicznych).
c) Powiadamia o zaistniałym zdarzeniu dyrektora szkoły, który wzywa policje.
d) Po przyjeździe policji niezwłocznie przekazuje zabezpieczona substancje i informuje o szczegółach zdarzenia.
4. W przypadku, gdy pracownik szkoły podejrzewa, że uczeń posiada przy sobie substancje przypominającą środek psychoaktywny, podejmuje następujące działania:
a) W obecności innej osoby (wychowawca, pedagog, dyrektor, itp.) ma prawo żądać, aby uczeń pokazał mu tę substancje, zawartość swojej teczki oraz kieszeni, ewentualnie innych przedmiotów, budzących podejrzenie co do ich związku z poszukiwaną substancją.
Nauczyciel nie ma prawa samodzielnie wykonać czynności przeszukania odzieży ani teczki ucznia – jest to czynność zastrzeżona wyłącznie dla policji .
b) O swoich spostrzeżeniach powiadamia dyrektora szkoły oraz rodziców/prawnych opiekunów ucznia i wzywa ich do natychmiastowego stawienia się w szkole.
c) W przypadku, gdy uczeń mimo wezwania odmawia pokazania nauczycielowi substancji, zawartości teczki i kieszeni, dyrektor szkoły wzywa policje, która przeszukuje odzież i przedmioty należące do ucznia, zabezpiecza znaleziona substancje i zabiera ją do ekspertyzy.
d) Jeżeli uczeń wyda substancję dobrowolnie, dyrektor szkoły – po odpowiednim jej zabezpieczeniu – wzywa policję i przekazuje substancję. Wcześniej próbuje ustalić, w jaki sposób uczeń wszedł w jej posiadanie. Całe zdarzenie pracownik szkoły dokumentuje, sporządzając możliwie dokładną notatkę z ustaleń wraz ze swoimi spostrzeżeniami.
UWAGA: Zgodnie z przepisami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii – w Polsce karalne jest:
- posiadanie każdej ilości środków odurzających lub substancji psychotropowych;
- wprowadzanie do obrotu środków odurzających;
b) przeprowadzić mediacyjną rozmowę wychowawczą rodziców/prawnych opiekunów i uczniów.
6. Wychowawca klasy, w której miało miejsce takie zdarzenie, ma obowiązek przeprowadzenia zajęć wychowawczych na temat zapobiegania i karalności kradzieży – samodzielnie lub z pomocą kompetentnych osób (policjant, pedagog).
X. Procedura organizacji przerw międzylekcyjnych i dyżurów nauczycieli
Nauczyciele pełnią dyżur zgodnie z Regulaminem dyżurów nauczycieli.
Uczniowie:
1. W czasie przerw zachowują się tak, by nie stwarzać zagrożenia dla innych osób (nie biegają, nie hałasują).
2. Kulturalnie i zgodnie z przeznaczeniem korzystają z łazienek.
3. Przestrzegają kultury słowa.
4. Po korytarzu i schodach przemieszczają się zgodnie z ruchem prawostronnym.
5. Mogą przebywać w salach tylko pod opieką nauczycieli.
6. Dbają o czystość i porządek w najbliższym otoczeniu.
7. Szanują mienie szkoły (nie niszczą sprzętów, ścian itp.) oraz dbają o cudzą własność
8. Zgłaszają przypadki agresji i przemocy dyżurującemu nauczycielowi.
9. Wykonują polecenia nauczyciela dyżurującego.
XI. Procedury funkcjonowania stołówki szkolnej. (Określa odrębny regulamin stołówki szkolnej)
1. Stołówka szkolna wydaje posiłki w godzinach 11.30 – 12.45
2. Podczas przerwy obiadowej opiekę nad uczniami w stołówce szkolnej sprawuje nauczyciel świetlicy.
3. Uczniowie wracają ze stołówki samodzielnie.
4. W czasie spożywania posiłków w stołówce szkolnej mogą przebywać tylko osoby stołujące się.
XII. Procedura postępowania z dziećmi z klas I–III, które nie są zapisane do świetlicy, a zostały czasowo z różnych przyczyn pozostawione bez opieki.
1. Jeżeli uczeń skończył zajęcia, to nauczyciel mający z nim ostatnią lekcję jest zobowiązany zapewnić mu opiekę do momentu przyjścia rodziców/prawnych opiekunów.
3. Jeżeli nauczyciel skończył lekcje z daną klasą, a ma jeszcze zajęcia dydaktyczne, wówczas przyprowadza dziecko do świetlicy szkolnej. Robi to osobiście i podaje dane ucznia. Następnie kontaktuje się z rodzicami/prawnymi opiekunami i powiadamia ich o pozostawieniu dziecka w świetlicy.
4. Wychowawca klasy ma obowiązek wyjaśnić przyczyny nieodebrania dziecka przez rodziców/prawnych opiekunów.
6. Dzieci niezapisane do świetlicy szkolnej, mogą pozostać pod jej opieką w godzinach jej pracy.
XIII. Procedura obowiązującego stroju szkolnego
1. Uczeń ma obowiązek na co dzień dbać o schludny i czysty wygląd, unikać nadmiernych ozdób i makijażu.
2. Podczas uroczystości szkolnych każdego ucznia obowiązuje strój galowy: ciemna spódnica lub spodnie i biała bluzka lub koszula.
XIV. Procedura sprawowania opieki nad uczniem w dni wolne od zajęć dydaktycznych
1. W dni wolne od zajęć dydaktycznych (nie dotyczy sobót i niedziel) szkoła może zapewnić opiekę uczniom, na prośbę rodziców/prawnych opiekunów.
2. Rodzice/prawni opiekunowie dzieci zapisanych do świetlicy składają pisemną informację nauczycielom świetlicy, pozostali uczniowie – wychowawcom klasy w terminie przynajmniej trzech dni przed dniem wolnym.
3. W tym dniu uczniowie zgłoszeni przez rodziców/prawnych opiekunów przebywają pod opieką wychowawców świetlicy i innych nauczycieli oraz w prowadzonych przez nich zajęciach.
XV. Procedura organizowania imprez i uroczystości szkolnych
1. Nauczyciele szkoły organizują imprezy, dyskoteki i uroczystości, które mogą mieć charakter działań klasowych, międzyklasowych, środowiskowych, międzyszkolnych.
2. Imprezy odbywają się zgodnie z harmonogramem przedłożonym wcześniej dyrektorowi szkoły.
3. Osoby, wskazane w harmonogramie jako odpowiedzialne za organizację, zobowiązane są do:
a) uzgodnienia szczegółów dotyczących przebiegu imprezy z dyrektorem szkoły przed podaniem ich do wiadomości zainteresowanym,
b) zapewnienia bezpieczeństwa poprzez organizację dyżurów nauczycieli i rodziców/prawnych opiekunów,
c) opracowania szczegółowego grafiku dyżurów na co najmniej 2 dni przed imprezą.
4. Uczniowie, którzy zachowują się niewłaściwie, mogą zostać poproszeni o opuszczenie imprezy.
XVI. Procedura korzystania z szatni szkolnej
1. Szatnia jest czynna w godzinach 7.00 – 15.00.
2. Na terenie szatni mogą przebywać tylko uczniowie rozpoczynający lub kończący lekcje.
3. Korzystanie z szatni podczas zorganizowanych wyjść poza szkołę możliwe jest tylko
z nauczycielem pełniącym opiekę nad uczniami.4. Obuwie umieszczone w worku lub siatce należy pozostawić w zamykanym boksie.
5. Nie wolno pozostawiać w szatni wartościowych przedmiotów (dokumentów, portfeli, telefonów komórkowych, kluczy itp.).
6. Wszelkie zguby, zniszczenia należy zgłaszać nauczycielowi, który odprowadza klasę do szatni lub do sekretariatu szkoły.
7. Z szatni należy korzystać zgodnie z jej przeznaczeniem.
XVII. Procedura zapewnienia bezpieczeństwa dziecka w sieci
1. Wszystkie komputery, z których korzystają uczniowie, są zabezpieczone odpowiednim oprogramowaniem, utrudniającym dostęp do treści niepożądanych.
2. Uczniowie mogą korzystać z Internetu wyłącznie pod kontrolą nauczyciela.
3. Podczas korzystania z Internetu uczniowie:
a) powinni przestrzegać zasad ograniczonego zaufania, przede wszystkim wobec nowo poznanych osób,
b) nie powinni udostępniać swoich danych osobowych,
c) nie mogą bez zgody nauczyciela zapisywać na dysku komputerów plików graficznych, muzycznych, filmowych itp., ściągniętych z Internetu,
d) nie mogą umieszczać treści obraźliwych,
e) powinni przestrzegać zasad etykiety,
f) w razie wystąpienia sytuacji wątpliwej i niejasnej powinni zwrócić się do nauczyciela o pomoc.
4. Wychowawca ma obowiązek uświadomić rodzicom/prawnym opiekunom zagrożenia związane z Internetem.
5. Wszystkie incydenty, które nauczyciel uzna za szkodliwe, ma obowiązek zgłosić odpowiednim organizacjom i instytucjom, zajmującym się ściganiem przestępstw internetowych.
XVIII. Procedura używania telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych.
1. Podczas zajęć edukacyjnych obowiązuje całkowity zakaz używania telefonów komórkowych (aparaty powinny być wyłączone i schowane).
2. Poza zajęciami edukacyjnymi telefon może być używany w trybie „milczy", a podczas przerw wyłączony. Uczeń w razie konieczności( np. kontaktu z rodzicami/ prawnymi opiekunami ma prawo skorzystać z telefonu znajdującego się w sekretariacie szkoły.
3. Nagrywanie dźwięku i obrazu za pomocą telefonu bądź innego nośnika jest zabronione.
4. Uczeń zobowiązany jest do pilnowania swojego telefonu. Szkoła nie ponosi odpowiedzialności za zgubienie lub uszkodzenie aparatu w trakcie lekcji oraz innych zajęć (np. na wycieczce, w kinie).
5. Jeżeli uczeń nie przestrzega powyższych zasad, to:
a) za pierwszym razem otrzymuje ustne upomnienie od nauczyciela,
b) za drugim razem nauczyciel zabiera telefon (po wcześniejszym wyłączeniu go przez ucznia) i przekazuje go do sekretariatu w depozyt,
c) rodzice/prawni opiekunowie osobiście odbierają telefon z depozytu.
XIX. Procedura postępowania w przypadku podejrzenia (stwierdzenia) choroby zakaźnej
1. Nauczyciel, który podejrzewa u ucznia objawy choroby zakaźnej, zobowiązany jest zgłosić ten fakt pielęgniarce szkolnej.
2. Po przeprowadzonym rozpoznaniu medycznym pielęgniarka/wychowawca informuje rodziców/prawnych opiekunów i kieruje ich do lekarza specjalisty.
3. Po otrzymaniu od lekarza specjalisty potwierdzenia wystąpienia choroby zakaźnej pielęgniarka/wychowawca informuje dyrektora szkoły.
4. Dyrektor zarządza przeprowadzenie wzmożonej dezynfekcji, zgodnie ze wskazaniami udzielonymi przez pielęgniarkę szkolną.
5. Wychowawcy, przy współpracy z pielęgniarką, przeprowadzają pogadanki tematyczne i odnotowują ten fakt w dzienniku lekcyjnym.