•  

                     CYBERPRZEMOC - RADY DLA RODZICÓW

           

          Co to jest cyberprzemoc? Jest to rodzaj przemocy z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Najczęściej z użyciem telefonu komórkowego i internetu.

           Do działań określanych mianem cyberprzemocy wykorzystywane są: poczta elektroniczna, czaty, komunikatory, strony internetowe, blogi, serwisy społecznościowe, grupy dyskusyjne, telefony komórkowe, serwisy SMS i MMS.

           Podstawowe formy cyberprzemocy to: nękanie, straszenie, szantażowanie z użyciem Sieci, rejestrowanie niechcianych zdjęć i filmów, publikowanie w Internecie lub rozsyłanie przy użyciu telefonu komórkowego ośmieszających, kompromitujących informacji, zdjęć, podszywanie się w Sieci pod rówieśników.

           Dlaczego jest to niebezpieczne zjawisko? wysoki poziom anonimowości sprawcy atutem sprawcy staje się umiejętność wykorzystywania możliwości, jakie dają nowe technologie informacyjne i komunikacyjne, rozpowszechniania materiałów kierowanych przeciwko ofierze jest szybkie i powszechnie dostępne kompromitujące zdjęcia, filmy czy informacje potrafią zrobić w Internecie bardzo szybką karierę a ich usunięcie jest często praktycznie nie możliwe

           Dlaczego jest to niebezpieczne zjawisko? szeroki repertuar form krzywdzenia, poszerzający się z dnia na dzień wraz z rozwojem oferty serwisów internetowych i telefonii komórkowej, zjawisko to jest mniej kontrolowane przez rodziców czy nauczycieli, niż klasyczna przemoc, działania sprawcy są trudniejsze do zaobserwowania, nie wszyscy dorośli sprawnie posługują się mediami elektronicznymi, dorośli często bagatelizują zjawisko,

           Przeprowadzono badanie w którym dzieci zostały zapytane o doświadczenia następujących sytuacjach: przemoc werbalna w sieci ( wulgarne wyzywanie, poniżanie, ośmieszanie, straszenie, szantaż) rejestrowanie filmów i zdjęć wbrew woli dziecka publikowanie w sieci filmów i zdjęć oraz informacji kompromitujących dziecko podszywanie się w sieci pod dziecko Przebadano 891 uczniów w wieku lat

           Wyniki badań: Ponad połowa internatów w wieku od lat przynajmniej raz doświadczyła przemocy w sieci, Przemocy werbalnej w sieci (52%): 47% - wulgarnego wyzywania 21% - poniżania, ośmieszania i upokarzania 16% - straszenia i szantażowania Jako bohater filmów lub zdjęć wbrew woli - (57%) Obecnie przemoc dotyka również uczniów w klasach młodszych. Granica ta drastycznie obniżyła się w ostatnich latach.

           Kto jest sprawcą cyberprzemocy? 87% - znajomi ze szkoły 30% - znajomi spoza szkoły

           Powody stosowania cyberprzemocy: 21% - złośliwość 17% - popisywanie się przed innymi 12% - ośmieszenie bohatera

           Skutki cyberprzemocy: poniżenie, strach, frustracja, społeczna izolacja utrata poczucia własnej wartości pogorszenie wyników w nauce, choroby, depresja, czasem nawet próby samobójcze, absencja w szkole,

           Co robić w sytuacji cyberprzemocy? Nie odpowiadać na zaczepki w Sieci, Zachowywać dowody przemocy (zachowywanie SMSów, i, wiadomości z komunikatora) Informować rodziców, Informować nauczycieli, Szukać pomocy u konsultantów Helpline.org.pl. 

           Ogromna rola dorosłych! Rozmawiajcie ze swoimi dziećmi tak, żeby wiedziały jak chronić swoją prywatność oraz szanować prywatność innych; Wasze dzieci powinny wiedzieć, że nie należy rozpowszechniać wiadomości, które mogą sprawić przykrość innym; Pomóżcie swoim dzieciom zrozumieć, jakie wiadomości i zachowanie może sprawić drugiej osobie przykrość i jak można temu zapobiec; Upewnijcie się, że dzieci wiedzą, jak można zablokować otrzymywanie wiadomości od osób, które nie znajdują się na ich liście kolegów.