• Czy warto „TO” przeczytać?

          "Książka i możliwość czytania, to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji."

           (Maria Dąbrowska) 

          Pod takim hasłem klasa VI uczestniczyła w projekcie czytelniczym w ramach Krajowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Bibliotek szkolna wzbogaciła swój księgozbiór o wiele pozycji dla dzieci i młodzieży, dlatego grzechem było nie skorzystać i nie poszerzyć horyzontów uczniów o nowe doświadczenia z literaturą. Już we wrześniu uczniowie wzięli udział w dwóch lekcjach bibliotecznych, podczas których poznali nowe pozycje książkowe. Na zajęciach języka polskiego oraz podczas godziny wychowawczej rozmailiśmy o wartościach oraz wszelkich pozytywach, jakie niesie za sobą czytanie i rozwijanie wyobraźni, a także rozwój słownictwa i podniesienie świadomości ortograficznej. W listopadzie dzieci przedstawiły wybrane przez siebie powieści, po czym zaraz po przerwie świątecznej przystąpiliśmy do działania. Na lekcjach języka polskiego uczniowie w trzyosobowych grupach pracowali nad wybrana lekturą. Prezentowali bohaterów i ich niezwykłość. Zachęcają innych uczniów do czytania przygotowali plakaty, które każdy uczeń mógł zobaczyć na szkolnym korytarzu. Mamy nadzieję, że nasza przygoda zainspirowała innych do czytania nie tylko obowiązkowych lektur, ale także innych powieści.


          Wspólna podróż – „Tam i z powrotem”.

          Aby coś znaleźć, trzeba poszukać. Istotnie, zazwyczaj kiedy się szuka, w końcu się coś znajduje.

          John Ronald Reuel Tolkien – Hobbit, czyli tam i z powrotem.

           

          To już niemal nasza tradycja, że klasa VI po każdej dłuższej przerwie od szkoły przeżywa spotkanie z książką. Tym razem przenieśliśmy się w zupełnie inny wymiar. „Hobbit” , bo o nim mowa przeniósł nas w baśniowy świat magii, walki dobra ze złem, nieludzkich stworzeń, smoków, trolli, elfów i krasnoludów.

          Niezwykła podróż, którą odbył tytułowy bohater pokazała nam prawdziwe oblicze przyjaźni i bezinteresowności, której tak bardzo brakuje w naszym ludzkim świecie. Bohaterowie Tolkiena całkowicie oczarowali uczniów, którzy z niezwykłym zapałem śledzili kartka po kartce ich przygody. Analiza osobowości bohaterów, opisy niezwykłych miejsc zaowocowały stworzeniem przez uczniów mamy podróży Hobbita.

          Niekiedy warto opuścić swoja spokojną „norkę” i przeżyć coś niezwykłego idąc śladem fantastycznych bohaterów.