Przedmiotowe zasady oceniania- szkoła podstawowa (I-III)
PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH 1-3
Zasady oceniania w klasach 1-3:
Oceny oparte są na czytelnych kryteriach znanych uczniom i rodzicom, wymagania wynikają z podstawy programowej oraz realizowanego programu, a skala ocen jest zgodna z ogólnoszkolnym systemem oceniania.
Warunki oceny półrocznej i rocznej: Oceny półroczne i roczne są ocenami opisowymi. Wynikają one z ocen cząstkowych, ale nie są ich średnią. Decydujący wpływ na te oceny ma przyswojona wiedza i umiejętności oraz wkład pracy ucznia. Oceniane jest systematyczne zaangażowanie uczniów, umiejętność współpracy oraz przygotowanie do zajęć. Przy ocenianiu największą wagę mają oceny zapisane w dzienniku na czerwono ze sprawdzianów pisemnych. Oceny niebieskie uczeń otrzymuje za odpowiedzi ustne, pracę w zeszycie ćwiczeń na lekcji i w domu, za inne zadania domowe oraz aktywność na lekcji i pracę w grupach . Proponowaną oceną półroczną i roczną nauczyciel wystawia najpóźniej na miesiąc przed terminem klasyfikacji. Sformułowania ocen opisowych śródrocznych i rocznych dotyczące stopnia opanowania materiału z języka angielskiego przez ucznia: (6- celująco) W zakresie języka angielskiego uczeń znakomicie opanował wybrane słownictwo oraz wyrażenia i zwroty. (5 – bardzo dobrze) W zakresie języka angielskiego uczeń bardzo dobrze opanował wybrane słownictwo oraz wyrażenia i zwroty. (4 - dobrze) W zakresie języka angielskiego uczeń dobrze opanował wybrane słownictwo oraz wyrażenia i zwroty. (3 - dostatecznie) W zakresie języka angielskiego uczeń w sposób wystarczający opanował wybrane słownictwo oraz wyrażenia i zwroty. (2 - dopuszczająco) W zakresie języka angielskiego uczeń w stopniu dopuszczającym opanował wybrane słownictwo oraz wyrażenia i zwroty. (1 - niedostatecznie) W zakresie języka angielskiego uczeń w stopniu niezadowalającym opanował wybrane słownictwo oraz wyrażenia i zwroty.
Przygotowanie do lekcji oraz ocenianie bieżące:
1 W klasie 1, 2 i 3 uczeń ma obowiązek systematycznie i czynnie uczestniczyć w procesie uczenia się, posiadać na lekcji podręcznik, ćwiczenia, ołówek, gumkę, kolorowe kredki oraz nożyczki. Ponadto w zeszycie ćwiczeń powinien mieć wklejoną kopertę, w której będzie przechowywać wycięte obrazki i wyrazy. W klasie 3 uczeń dodatkowo ma obowiązek prowadzić zeszyt 16 kartkowy w wąskie linie oraz mieć pióro lub długopis.
2 Uczeń ma obowiązek odrabiać zadanie domowe. Brak pracy domowej lub nieprzygotowanie się do lekcji uczeń powinien zgłosić nauczycielowi jeszcze przed rozpoczęciem danej lekcji.
3 Wszystkie zaległości spowodowane nieprzygotowaniem do lekcji lub nieobecnością ucznia w szkole, ma on obowiązek uzupełnić na następną lekcję, chyba, że nauczyciel ustali inny termin.
4 W ciągu semestru uczeń ma prawo do dwukrotnego zgłoszenia nieprzygotowania do lekcji, które będzie odnotowane w dzienniku lekcyjnym. Przez nieprzygotowanie rozumiemy osobno: brak zeszytu ćwiczeń, w klasie 3 także zeszytu, brak przyborów, niegotowość do odpowiedzi oraz brak zadania domowego. Po wykorzystaniu limitu określonego powyżej uczeń otrzymuje za każde nieprzygotowanie ocenę niedostateczną
. 5 Ocenianie bieżące w klasach 1-3 odbywa się za pomocą ocen od 1 do 6 , które są systematycznie odnotowywane są w dzienniku.
6 Sprawdziany są zapowiadane przez nauczyciela z tygodniowym wyprzedzeniem i podanym zakresem sprawdzanej wiedzy i umiejętności. Jeżeli z przyczyn losowych uczeń nie może ich napisać z całą klasą, może być poddany sprawdzeniu wiadomości w sposób wybrany przez nauczyciela i w ustalonym z nauczycielem terminie.
7 Uczeń ma możliwość poprawy każdej oceny, oprócz bardzo dobrej, w terminie nie dłuższym niż 14 dni. W szczególnych przypadkach nauczyciel może określić inny termin (np. z powodu choroby ucznia lub nauczyciela).
8 Po dłuższej nieobecności w szkole ( powyżej dwóch tygodni) uczeń uzgadnia z nauczycielem termin i sposób zaliczenia materiału.
10. Aktywność na lekcji jest nagradzana ocenami lub plusami. Przez aktywność rozumiemy częste zgłaszanie się na lekcji i udzielanie poprawnych odpowiedzi, czynną pracę w grupach, wykonywanie dodatkowych zadań.
11 Oceny ze sprawdzianów przeliczane będą według następującej skali:
Oceny ze sprawdzianów przeliczane będą według następującej skali:
100 %-96% poziom celujący - znakomicie (6)
95% - 86% poziom bardzo dobry - bardzo dobrze (5)
85% - 71% poziom dobry – dobrze (4)
70% - 51 % poziom dostateczny - dostatecznie (3)
51% - 301% poziom dopuszczający – dopuszczająco (2)
30 % - 0 poziom niedostateczny - niedostatecznie(1)
Formy aktywności podlegające ocenie w klasie pierwszej: - rozumienie prostych poleceń i właściwe reagowanie na nie; - nazywanie obiektów w najbliższym otoczeniu; - recytowanie wierszyków i rymowanek; - śpiewanie piosenek z repertuaru dziecięcego; - rozumienie sensu opowiadanych historyjek, gdy są wspierane obrazkami, gestami, lub przedmiotami; - zadania domowe; - aktywność na lekcji; - bieżąca praca na lekcji w ćwiczeniach; - umiejętność poprawnego przepisywania wyrazów; - testy sprawdzające rozumienie ze słuchu, umiejętność dopasowania wyrazów do obrazka oraz prawidłowego przepisania wyrazu;
Formy aktywności podlegające ocenie w klasie drugiej i trzeciej: - werbalne i niewerbalne reagowanie na proste polecenia nauczyciela; - rozumienie wyrazów, zwrotów oraz prostych wypowiedzi ze słuchu a także krótkich opowiadań , historyjek obrazkowych i baśni; - czytanie ze zrozumieniem wyrazów lub prostych zdań; - zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi w ramach wyuczonych zwrotów; - recytowanie wierszyków, rymowanek i śpiewanie piosenek; - nazywanie obiektów z otoczenia i ich opisywanie; - branie udziału w mini przedstawieniach teatralnych; - przepisywanie wyrazów i prostych zdań; - pisanie niektórych wyrazów i wyrażeń z pamięci; - korzystanie ze słowników obrazkowych, książeczek i środków multimedialnych; - współpraca z rówieśnikami w trakcie nauki. - zadania domowe; - aktywność na lekcji; - bieżąca praca na lekcji w ćwiczeniach; - testy sprawdzające rozumienie ze słuchu, znajomość słownictwa struktur; - test kompetencji w klasie trzeciej, przeprowadzony w maju lub czerwcu.
Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny w klasie 1:
6 - celująco otrzymuje uczeń, który: - opanował fonetycznie materiał językowy i bezbłędnie wymawia poznane wyrazy zwroty, - płynnie recytuje poznane wierszyki, rymowanki i płynnie śpiewa piosenki uwzględniając poprawną wymowę i intonację, - opanował w pełni poznane słownictwo, tj. bardzo dobrze identyfikuje angielskie słowo z przedmiotem, obiektem lub ich cechami (kolorem, wielkością, ilością), potrafi nazywać czynności, posiada bogaty zasób słownictwa, - w pełni rozumie polecenia i właściwie na nie reaguje; - rozumie tekst słuchany i potrafi dopasować obrazki lub wyrazy , - prawidłowo rozwiązuje zadania na lekcji, - potrafi napisać wyrazy według wzoru, - powtarza i czyta wyrazy bardzo płynnie, bezbłędnie wymawiając poszczególne słowa, opanował poprawną wymowę w zakresie poznanego materiału językowego, - jest wyjątkowo aktywny na lekcji, bardzo systematycznie odrabia wszystkie prace domowe i wykazuje duże zainteresowanie językiem angielskim, - doskonale współpracuje z innymi uczniami podczas zadań grupowych, - pracuje systematycznie oraz z dużym zaangażowaniem na każdej lekcji i w domu, - prowadzi wzorowo i starannie ćwiczenia.
5 – bardzo dobrze otrzymuje uczeń, który: - popełnia drobne, nieliczne błędy w wymowie poznanych zwrotów i wyrażeń, - - opanował większość nowych słów i zwrotów, - w pełni rozumie treść prostych poleceń i właściwie reaguje na nie, - uczeń płynnie recytuje poznane wierszyki, rymowanki i płynnie śpiewa piosenki, uwzględniając poprawną wymowę i intonację, - rozumie tekst słuchany i potrafi dopasować obrazki lub wyrazy, - prawidłowo rozwiązuje zadania na lekcji, - bezbłędnie przepisuje wyrazy, - powtarza i czyta wyrazy bardzo płynnie, popełniając nieliczne, drobne błędy w wymowie, - jest bardzo aktywny na lekcji, systematycznie odrabia większość prac domowych i wykazuje duże zainteresowanie językiem angielskim, - starannie prowadzi ćwiczenia ucznia, - pracuje systematycznie z zaangażowaniem na każdej lekcji i w domu, - współpracuje z innymi uczniami podczas zadań grupowych, - dba o estetykę prac plastycznych.
4 – dobrze otrzymuje uczeń, który: - popełnia drobne błędy w wymowie poznanych zwrotów i wyrażeń, - opanował około 75 % nowego słownictwa, - odpowiada na zadane pytania przy pomocy nauczyciela, - recytuje poznane wierszyki, rymowanki i płynnie śpiewa piosenki, może mieć jednak niewielkie problemy z wymową i intonacją, - prawidłowo reaguje na polecenia nauczyciela, - rozumie wyrazy słuchane i w zasadzie potrafi przyporządkować im obrazki lub wyrazy, - popełnia nieliczne błędy przepisując tekst, - powtarza i czyta wyrazy średnio płynnie, czasami popełniając błędy w wymowie, - jest dość aktywny na lekcji, zdarza mu się jednak nie odrobić pracy domowej, - w miarę starannie prowadzi ćwiczenia i wykonuje prace plastyczne.
3 - dostatecznie otrzymuje uczeń, który: - popełnia poważniejsze błędy w wymowie poznanych zwrotów i wyrażeń, - posiada ubogi zasób słownictwa (opanował około połowy poznanych słów i zwrotów) i ma spore trudności w identyfikacji nazwy z przedmiotem, robi błędy przepisując słowa z tablicy, często pisze tak jak słyszy, - nie zawsze rozumie polecenia i na nie reaguje właściwie, - z problemami mówi poznany wierszyk, rymowankę, czy śpiewa poznaną piosenkę, ma spore problemy z poprawną wymową, - rozumie niektóre wyrazy i zwroty w wysłuchanym tekście, - czyta średnio płynnie, popełniając poważniejsze błędy w wymowie, - nie jest zbyt aktywny na lekcji, dość często nie odrabia pracy domowej, wykazuje średnie zainteresowanie przedmiotem.
2 - dopuszczająco otrzymuje uczeń, który: - popełnia błędy w wymowie poznanych zwrotów i wyrażeń, - potrafi powtórzyć za nauczycielem najprostsze słowa, pozostałe sprawiają mu ogromne trudności, - nie zna podstawowego słownictwa, opanował około 30 % poznanych słów i zwrotów, - ma trudności w zrozumieniu poleceń, często wymaga ich powtórzenia, - ma trudności w zrozumieniu wyrazów i zwrotów
ma trudności w zrozumieniu wyrazów i zwrotów w tekście słuchanym, - jest mało aktywny, często nie odrabia prac domowych, - popełnia rażące błędy w pisowni, nie potrafi przepisać tekstu z tablicy, podręcznika, - czyta mało płynnie popełniając dużą ilość błędów w wymowie, - potrafi zapamiętać jedynie najprostsze i charakterystyczne słowa, podobne do słów w języku polskim.
1 - niedostatecznie otrzymuje uczeń, który: - popełnia duże błędy w wymowie, myli słowa, - opanował znikomą część słów i zwrotów, nie zna podstawowych słów, - nawet z pomocą nauczyciela nie potrafi zidentyfikować nazwy z przedmiotem bądź połączyć wyrazu z odpowiednią ilustracją, - nie rozumie wyrazów słuchanych oraz nie potrafi przyporządkować im obrazków ani wyrazów, - nie radzi sobie z rozwiązywaniem zadań na lekcji, - nie potrafi napisać poprawnie najprostszych słów, pisze tak jak słyszy, nie potrafi przepisać tekstu, - czyta mało płynnie popełniając rażącą ilość błędów w wymowie, - nie odrabia prac domowych, nie wykazuje najmniejszego zainteresowania językiem angielskim, - nie umie wykonać zadań o niewielkim stopniu trudności nawet z pomocą nauczyciela, - nie rozumie żadnych instrukcji nauczyciela, - nie współpracuje z innymi uczniami, - nie uzupełnia ćwiczeń, - popełnia błędy uniemożliwiające zrozumienie, - wykazuje niechęć do jakiejkolwiek pracy i brak aktywności na lekcji.
Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny w klasie 2 i 3:
6 - celująco otrzymuje uczeń, który: - opanował fonetycznie materiał językowy i bezbłędnie wymawia poznane zwroty i wyrażenia, - płynnie recytuje poznane wierszyki, rymowanki i płynnie śpiewa piosenki uwzględniając poprawną wymowę i intonację, - opanował w pełni poznane słownictwo, tj. bardzo dobrze identyfikuje angielskie słowo z przedmiotem, obiektem lub ich cechami (kolorem, wielkością, ilością), potrafi nazywać czynności, posiada bogaty zasób słownictwa, - w pełni rozumie treść i sens pytań stawianych mu przez nauczyciela, - rozumie tekst słuchany i potrafi odpowiedzieć na pytania do niego, - prawidłowo rozwiązuje zadania na lekcji, - potrafi napisać krótki tekst według wzoru, - czyta bardzo płynnie, bezbłędnie wymawiając poszczególne słowa, opanował poprawną wymowę w zakresie poznanego materiału językowego, - jest wyjątkowo aktywny na lekcji, bardzo systematycznie odrabia wszystkie prace domowe i wykazuje duże zainteresowanie językiem angielskim, - pracuje systematycznie oraz z dużym zaangażowaniem na każdej lekcji i w domu, - umie koordynować pracę w grupie i służyć pomocą innym, - prowadzi wzorowo i starannie zeszyt i ćwiczenia.
5 – bardzo dobrze otrzymuje uczeń, który: - popełnia drobne, nieliczne błędy w wymowie poznanych zwrotów i wyrażeń, - opanował większość nowych słów i zwrotów, - w pełni rozumie treść i sens pytań stawianych mu przez nauczyciela, - uczeń płynnie recytuje poznane wierszyki, rymowanki i płynnie śpiewa piosenki, uwzględniając poprawną wymowę i intonację, - rozumie tekst słuchany i odpowiada na pytania do niego, - prawidłowo rozwiązuje zadania na lekcji, - bezbłędnie przepisuje tekst i potrafi zapisać poszczególne wyrazy, - czyta bardzo płynnie, popełniając nieliczne, drobne błędy w wymowie, - jest bardzo aktywny na lekcji, systematycznie odrabia większość prac domowych i wykazuje duże zainteresowanie językiem angielskim, - starannie prowadzi ćwiczenia i zeszyt ucznia, -- pracuje systematycznie z zaangażowaniem na każdej lekcji i w domu, - współpracuje z innymi uczniami podczas zadań grupowych, - rozróżnia intonację zdań twierdzących i pytających, - dba o estetykę prac plastycznych i projektów.
4 - dobrze otrzymuje uczeń, który: - popełnia drobne błędy w wymowie poznanych zwrotów i wyrażeń, - opanował około 80 % nowego słownictwa, - odpowiada na zadane pytania przy pomocy nauczyciela, - na ogół rozumie pytanie i pojmuje jego sens, - recytuje poznane wierszyki, rymowanki i płynnie śpiewa piosenki, może mieć jednak niewielkie problemy z wymową i intonacją, - prawidłowo reaguje na polecenia nauczyciela, - rozumie tekst słuchany i z drobnymi błędami odpowiada na pytania do niego, - popełnia nieliczne błędy przepisując tekst, - czyta średnio płynnie, czasami popełniając błędy w wymowie, - jest dość aktywny na lekcji, zdarza mu się jednak nie odrobić pracy domowej, - w miarę starannie prowadzi zeszyt, ćwiczenia i wykonuje prace plastyczne.
3 - dostatecznie otrzymuje uczeń, który: - popełnia poważniejsze błędy w wymowie poznanych zwrotów i wyrażeń, - posiada ubogi zasób słownictwa (opanował około połowy poznanych słów i zwrotów) i ma spore trudności w identyfikacji nazwy z przedmiotem, robi błędy przepisując słowa z tablicy, często pisze tak jak słyszy, - odpowiada na zadane pytania przy pomocy nauczyciela, jego wypowiedzi są mało spójne, - nie zawsze rozumie treść i sens pytania, - z problemami mówi poznany wierszyk, rymowankę, czy śpiewa poznaną piosenkę, ma spore problemy z poprawną wymową, - rozumie niektóre wyrazy i zwroty w wysłuchanym tekście, - czyta średnio płynnie, popełniając poważniejsze błędy w wymowie, - nie jest zbyt aktywny na lekcji, dość często nie odrabia pracy domowej, wykazuje średnie zainteresowanie przedmiotem.
2 - dopuszczajaco otrzymuje uczeń, który: - popełnia błędy w wymowie poznanych zwrotów i wyrażeń, - potrafi powtórzyć za nauczycielem najprostsze słowa, pozostałe sprawiają mu ogromne trudności, - nie zna podstawowego słownictwa, opanował około 30 % poznanych słów i zwrotów, - na zadane pytania odpowiada tylko przy pomocy nauczyciela, - ma trudności w zrozumieniu poleceń, często wymaga ich powtórzenia, - ma trudności w zrozumieniu wyrazów i zwrotów w tekście słuchanym, - jest mało aktywny, często nie odrabia prac domowych, - popełnia rażące błędy w pisowni, nie potrafi przepisać tekstu z tablicy, podręcznika, - czyta mało płynnie popełniając dużą ilość błędów w wymowie, - potrafi zapamiętać jedynie najprostsze i charakterystyczne słowa, podobne do słów w języku polskim.
1 – niedostatecznie otrzymuje uczeń, który: - popełnia duże błędy w wymowie, myli słowa, - opanował znikomą część słów i zwrotów, nie zna podstawowych słów, - nawet z pomocą nauczyciela nie potrafi zidentyfikować nazwy z przedmiotem bądź połączyć wyrazu z odpowiednią ilustracją, - na ogół nie rozumie treści i sensu pytania, - nie rozumie tekstu słuchanego, - nie radzi sobie z rozwiązywaniem zadań na lekcji, - nie potrafi napisać poprawnie najprostszych słów, pisze tak jak słyszy, nie potrafi przepisać tekstu, - czyta mało płynnie popełniając rażącą ilość błędów w wymowie, - nie odrabia prac domowych, nie wykazuje najmniejszego zainteresowania językiem angielskim, - nie umie wykonać zadań o niewielkim stopniu trudności nawet z pomocą nauczyciela, - nie rozumie żadnych instrukcji nauczyciela, - nie współpracuje z innymi uczniami, - nie prowadzi zeszytu przedmiotowego, - nie uzupełnia ćwiczeń, - popełnia błędy uniemożliwiające zrozumienie, - wykazuje niechęć do jakiejkolwiek pracy i brak aktywności na lekcji