• 31sie
      • 25sie
          • Rozkład jazdy szkolnego autobusu od 01.09.2022 r.

             


            KURS PORANNY

            Janowo - Ryki Borkowo - 7.00 - 7.05

            Janowo Szkoła - 7.05 - 7.10

            Szemplino Wielkie - 7.20-7.25

            Szemplino Czarne - 7.25-7.30

            Rembowo - 7.35 - 7.36

            Zembrzus Mokry Grunt - 7.38 -7.40

            Janowo Szkoła – 7.50


            KURSY POPOŁUDNIOWE

            Janowo Szkoła -12.40 - 12.50

            Zembrzus Mokry Grunt – 12.50 - 12.54

            Rembowo  - 12.54 - 13.04

            Szemplino Czarne - 13.04 - 13.06

            Szemplino Wielkie - 13.06 - 13.10


             

            Janowo Szkoła - Ryki Borkowo - 14.30;

            Janowo - 14.40

            Zembrzus - 14.40 - 14.50

            Rembowo - 14.50 - 14.59

            Szemplino Czarne - 14.59 - 15.05

            Szemplino Wielkie - 15.05 - 15.10

            Rok szkolny 2022/2023. Kiedy egzaminy ósmoklasisty?

              Egzamin ósmoklasisty jest powodem do radości uczniów z niższych klas. W końcu wtedy wypadają im dodatkowe dni wolne. Egzaminy zaplanowane są na 23-25 maja 2023 roku. W tym terminie uczniowie młodszych klas będą mogli skorzystać z dłuższego weekendu.


             

      • 07sie
      • 15sie
          • MIESZKAŃCY JANOWA W WOJNIE POLSKO-BOLSZEWICKIEJ

            NA RAMIĘ BROŃ, NA PIERSI KRZYŻ,

            I NAPRZÓD W IMIĘ BOŻE!

            WOLĘ NARODU MIECZEM PISZ, 

            A GDYBY ZAWIÓDŁ MIECZ I SPIŻ

            NIECH DUCHA WRÓG NIE ZMOŻE.

            K. H. ROSTWOROWSKI, Naprzod, 1920 r.

             

            "Byli jak samurajskie miecze!"

             

                Mieszkańcy Janowa zapisali się na kartach historii regionu, ale też i kraju jako patrioci. Czasy zaborów, utrata niepodległości była dla nich nie do zaakceptowania. Brali udział w powstaniach narodowych, I i II wojnie światowej. Nie zabrakło ich w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku.

              W latach 1918-1921 w powiecie przasnyskim działała tajna Polska Organizacja Wojskowa. Na podstawie ustalonych źródeł, ale z pewnością niekompletnych wiemy, że liczyła ona ok. 290 członków. Sekcję    janowską stanowiło  30 osób. Należeli do niej min. Franciszek Majewski „Kałużeń”, Paweł Ciecierski, Czaplicki, Jan Długosielski, Jan Gratunik, Jan Jabłoński, Mieczysław Jaguszewski, Wiktoria Kalinowska-Gratunik, Franciszek Karaszewski, Korczakowski, Szczepan Kozłowski, Tomasz Langowski, Józef Majewski , Antoni Napiwodzki, Franciszek Obrębski” Kulik”, Józef Obrębski „Karul”, Władysław Obrębski „Sokół”, Piotr Płoski, Stanisław Płoski, Antoni Rogowski, Feliks Rydzewski, Aleksander Rzepczyński, Jan Rzepczyński, Władysław Rzepczyński, Stanisław Skalski, Aleksander Szemliński (Zembrzus), Jan Szypilski, Jan Wasilewicz (Zembrzus), Zacheusz Zygnerski i NN.

            Dowódcą sekcji janowskiej był Władysław Obrębski. Członkowie organizacji wywodzili się ze środowisk: chłopskiego, rzemieślniczego i inteligenckiego. W większości byli oni sympatykami PSL Wyzwolenie i PPS. Nie było osób z mniejszości narodowych, a narodowcy stanowili nieliczną grupę. Wszyscy byli natomiast wielkimi patriotami, którym nie zabrakło odwagi i hartu ducha w walce z wrogami Ojczyzny. Można w tym miejscu przytoczyć słowa p. Huberta Domańskiego, który o innych janowskich bohaterach pisał: ”Byli jak samurajskie miecze. Niewątpliwie dla nich gorejącym osierdziem,  rozgrzanym do czerwoności była utracona niepodległość.”

            POW odegrała w tym okresie znaczącą rolę, szczególnie na terenie powiatu przasnyskiego graniczącego z Prusami Wschodnimi, do którego należało w tym czasie Janowo. Jej członkowie podejmowali się różnych akcji w celu zadania jak największych strat okupantom Polski.

            Warto w tym miejscu wspomnieć wydarzenia z listopada 1918 roku, kiedy to byli jedynymi zaangażowanymi w rozbrajanie Niemców w tym powiecie. Do nich dołączyli strażacy, harcerze i ludność cywilna i duchowni.

            Niestety ciągle brakuje pełnego obrazu działalności tej organizacji. Z relacji peowiaków, zachowanych źródeł, historiografii powiatu przasnyskiego możemy sądzić, że min. dzięki nim miało miejsce sprawne i bezkrwawe rozbrojenie wroga, szybka organizacja władzy w niepodległym państwie. Wielu z nich zasiliło szeregi formującego się Wojska Polskiego.

               Co wiemy o ich udziale w tej wojnie?

              Kurpiowszczyzna, w tym ziemia przasnyska leżały na kierunku działań 5. armii prowadzonej gen. Władysława Sikorskiego. Głównym zadaniem wojska było zamknięcie dróg wycofującym się z Warszawy wojskom rosyjskim, a następnie ich zniszczenie. Pod Przasnyszem, Chorzelami i Myszyńcem rozegrały się ostatnie walki BITWY WARSZAWSKIEJ. Gen. Sikorski stwierdziwszy, iż główne siły IV Armii i 3 KK wycofały w kierunku na Mławę - Chorzele, zdecydował się przesunąć prawe skrzydła jego 5. Armii w kierunku na Przasnysz - Chorzele. Zadanie to powierzono Syberyjska Brygada Piechoty w składzie 1. i 2. pułku piechoty, pod dowództwem płk. Kazimierza Rumszy, która o świcie 21 sierpnia 1920 r. udała się w pościgu za nieprzyjacielem po osi Przasnysz-Chorzele. Już przed południem 1. Syberyjski Pułk Piechoty przybył do Przasnysza, gdzie po krótkim postoju wyruszył dalej. Płk Rumsza w rozkazem dla 1 Pułku Piechoty 22 sierpnia zająć Chorzele i tym samym zamknąć odwrót wycofującym się oddziałom nieprzyjacielskim z kierunku Mławy. Zapewne płk Rumsza chodziło o zamknięcie linii Janowo - Chorzele - Krzynowłoga Wielka. Polecenie to miał wykonać 2 Syberyjski Pułk Piechoty. Liczył się czas. Panujące w tym czasie ulewne deszcze utrudniały w dużym stopniu wykonanie zadań. Z Przasnysza 1 PP wyruszył wraz z dwoma bateriami artylerii i Dywizjonem Kawalerii ubezpieczyć drogę w kierunku Chorzel, ciągnąc za sobą tabory.

            Jak podają: J. Szczepański w książce „Wojna 1920 r. w Ostrołęckiem i Encyklopedia Wojskowa" t. IV 1 PP miał za zadanie 22 sierpnia zająć miasto Chorzele i zamknąć drogę odwrotu bolszewikom, co się udało. Następnie w godzinach popołudniowych doszło do starcia z konną jazdą kozacką w liczbie 250 koni w miejscowości Wasiły- Zygny (kierunek Chorzele - Janowo). Po zaciętej walce, Kozacy zostali wyparci na terytorium Prus Wschodnich i rozbrojeni. Batalion zdobył 3 działa, tabor, a do niewoli trafiło 30 jeńców. Przebieg dalszych walk na tym terenie szczegółowo opisuje ks. Michał Marian Grzybowski.

            Także wspomniany już gen. Władysław Sikorski w książce "Nad Wisłą i Wkrą. Studium do polsko-rosyjskiej wojny 1920 roku" opisywał min. działania swojej 5. Armii w batalii polsko-bolszewickiej w powiecie przasnyskim i przedstawiał autorską analizę BITWY WARSZAWSKIEJ. Warto sięgnąć do literatury przedmiotu autorstwa: A. Drwęckiego, R. Waleszczaka czy F. Dindorfa- Ankowicza.

              W kruchcie naszego parafialnego kościoła znajduje się tablica z napisem: „Polegli bohaterską śmiercią na polu chwały za wiarę i Ojczyznę w r. 1919-1920 parafianie janowscy: Szczepkowski Henryk, Kostrzewski Makary, Kawiecki Antoni, Płoski Feliks, Westerlich Stanisław, Pokropiński Franciszek, Szempliński Hipolit, Dunajski Marceli, Smoliński Stanisław".

              Walki żołnierzy polskich pod Przasnyszem zostały upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, napisem na jednej z tablic w II RP i po 1990 r. „PRZASNYSZ 21 – 22 VIII 1920”.

            OPRACOWAŁA: MAŁGORZATA SŁOMKOWSKA

      • 05sie
          • CZY SŁYSZELIŚCIE KIEDYŚ O "CUDZIE NAD WISŁĄ"?

             

                Tym cudem była BITWA WARSZAWSKA. Jak do niej doszło i dlaczego jest nazywana “cudem”? Jak pewnie pamiętacie Polska odrodziła się po 123 latach zaborów. Odrodziła się 11 listopada 1918 roku. Tak więc gdy doszło do BITWY WARSZAWSKIEJ w 1920 roku Polska miała niecałe dwa latka. Gdy wybuchła wojna polsko-rosyjska na początku wygrywali Polacy i Polska robiła się coraz większa. Robiła się większa, bo polskie wojsko zdobywało coraz więcej terenu. Jednak później zaczęli wygrywać Rosjanie i Polska zaczęła się robić coraz mniejsza. Gdy Rosjanie zdobyli już dużą część Polski stanęli pod Warszawą. Polacy bronili swojej stolicy czyli właśnie Warszawy i właśnie ta bitwa jest nazywana BITWĄ WARSZAWSKĄ. Trwała od 13 do 25 sierpnia 1920 czyli około 13 dni.

                Bitwa warszawska zaczęła się 13 sierpnia 1920 roku. Rosjanie zaatakowali Warszawę, która jest nad rzeką Wisłą. Polacy bronili Warszawy, a Rosjanie atakowali. Polacy jednak część swojego wojska schowali za Wieprzem, za rzeką Wieprzem. Gdy więc Rosjanie atakowali Warszawę wysyłali na nią coraz więcej sił. Zaczęli 13 sierpnia i przez 4 dni nie mogli zdobyć Warszawy. A wtedy 16 sierpnia Polacy uderzyli zza Wieprza. W ten sposób Rosjanie walczyli z Polakami broniącymi Warszawy, ale jednocześnie grupa zza Wieprza zaatakowała ich bok oraz tył. Rosjanie zaczęli więc uciekać i uciekli aż do Niemiec gdzie zostali internowani czyli poszli do takiego więzienia.

                 Dzięki czemu Polacy wygrali? Polakom udało się złamać rosyjskie szyfry. Czy wiecie co to jest szyfr? Jest to taki tajny sposób mówienia. Rosjanie myśleli, że tylko oni rozumieją ten szyfr, ale Polakom udało się go złamać i mogli podsłuchiwać jak Rosjanie rozmawiają przez radio i mówią, gdzie będą się ruszać ich armie. Po drugie Polacy mieli samoloty, które latały na rozpoznanie, czyli sprawdzały, gdzie się ruszają rosyjskie wojska. Skąd Polacy mieli te samoloty? Między innymi ze zdobytego lotniska Ławica pod Poznaniem.

            DOROTA KAMIŃSKA, ALEKSANDRA PIASECKA

      • 16sie
          • PODZIĘKOWANIA

                 Zakończyliśmy półkolonie i rozpoczynamy czas remontów. W tym miejscu pragnę podziękować rodzicom i uczniom zaangażowanym w pracę na rzecz szkoły. Bardzo dziękuje rodzicom: Panu Piotrowi Roman, Panu Mariuszowi Borowemu i Panu Mariuszowi Gratunik za pocięcie drzewa na opał. Panu Markowi Świderskiemu i Panu Damianowi Czyżewskiemu za odświeżenie sprzętów na placu zabaw. Zawsze możemy liczyć na naszych uczniów, którzy sami angażują się w pracę: Tobiasz Halicki, Michał Rzepczyński, Jakub Leśnikowski - serdecznie dziękujemy .

                2.08.2022 roku założono w szkole nowy monitoring, który pozwoli odwiedzającym plac zabaw, boisko i teren wokół szkoły, czuć się bezpiecznie. Proszę o niewprowadzanie zwierząt na teren należący do szkoły i przestrzeganie regulaminów korzystania z danych obiektów.

                Zapraszam osoby chętne do pomocy przy remoncie w szkole (malowanie, naprawa ławek) i pracach porządkowych wokół szkoły. Każda para rąk bardzo nam się przyda.

            Osoba do kontaktu Pan Wiesław Czaplicki, telefon do szkoły: 896264010.

             

            Dyrektor Szkoły - Małgorzata Słomkowska.

             

             

             

      • 11sie
          • UWAŻAJCIE NA FAŁSZYWE INFORMACJE W INTERNECIE!!!!!

            UWAGA NA FAŁSZYWE TREŚCI W INTERNECIE!

            Szanowni Państwo,

            oczy całego świata zwrócone są dziś w stronę Ukrainy. Każdego dnia docierają do nas setki, a nawet tysiące komunikatów – większość z nich za pośrednictwem internetu. Niestety – nie wszystkie są prawdziwe. Jak rozpoznać tzw. fake newsy i nie dać się nabrać na fałszywe informacje? Podpowiadamy. Czy problem dezinformacji dotyczy tylko dorosłych? Nic bardziej mylnego!

            Powszechna dziś wśród młodych ludzi biegłość poruszania się w cyfrowym świecie nie zawsze oznacza, że są oni świadomymi odbiorcami treści znalezionych w sieci i potrafią rozróżniać wiarygodne informacje od tych szkodliwych. Świadczą o tym choćby następujące dane (raport „Problem fake news w Polsce”):

            •  Ponad 20% uczniów nie zwraca uwagi na źródło, z którego czerpie informacje, i nie weryfikuje jego rzetelności.

            • Co piąty nastolatek nigdy nie sprawdza wiarygodności informacji, które znajduje w internecie i udostępnia innym.

            Dlatego namawiamy do przekazywania uczniom podstawowej wiedzy dotyczącej fake newsów i dezinformacji. To szczególnie ważne w sytuacji, gdy opinia publiczna jest skoncentrowana na jednym temacie – jak obecnie agresja Rosji na Ukrainę. Mamy do czynienia z prawdziwym zalewem informacji. Jak się w nim odnaleźć?

            Zachęcamy do skorzystania z naszych materiałów.

            OSE_fake_news_ulotka_(1).pdf

            Niezbędne informacje na temat fałszywych wiadomości oraz rozpoznawania dezinformacji zebraliśmy także w aktualności „Jak nie wpaść w pułapkę fake newsów” opublikowanej na stronie ose.gov.pl.

            Z pozdrowieniami,

            Zespół OSE – Ogólnopolska Sieć Edukacyjna

             

            KOORDYNATOR DO SPRAW

            PROMOCJI ZDROWIA

            DOROTA KAMIŃSKA

             

             

      • 07sie
      • 05sie
          • 300 plus na wyprawkę szkolną – Jak, gdzie i kiedy złożyć wniosek na rok szkolny 2022/23?

            Rządowy program Dobry Start gwarantuje wsparcie dla każdego ucznia w wysokości 300 zł. To program socjalny zapewniający finansową pomoc w zakupie wyprawki szkolnej. Wnioski można składać online już od 1 lipca. Za rządową wyprawkę można kupić m.in.: plecaki, piórniki, przybory szkolne, a także te podręczniki, które nie są darmowe.

            Z jednorazowego wsparcia w wysokości 300 zł mogą skorzystać rodzice i opiekunowie dzieci od 7 do 20 roku życia oraz uczniów niepełnosprawnych, którzy nie skończyli jeszcze 24 lat. Jeżeli w domu dzieci w wieku szkolnym jest więcej, to świadczenie przysługuje na każde z nich.

            Nie ma kryterium dochodowego, więc o dofinansowanie wyprawki szkolnej mogą się starać także zamożniejsze rodziny. Nie ma też znaczenia, czy uczniowie wychowują się w rodzinach biologicznych, czy zastępczych. Wniosek o świadczenie mogą też złożyć rodzice uczniów szkół dla dorosłych i szkół policealnych. Pod warunkiem, że ich dzieci spełniają kryteria wiekowe.

            Świadczenie z rządowego programu Dobry Start nie przysługuje przedszkolakom, uczniom zerówek i studentom.

            Żeby otrzymać 300 plus na wyprawkę szkolną dla ucznia, faktyczni opiekunowie ucznia muszą złożyć odpowiedni wniosek .

            Wnioski elektroniczne można składać już od 1 lipca 2022 roku. Termin składania wniosków w programie Dobry Start mija 30 listopada –  jak w ubiegłych latach.

            Wnioski o świadczenie rozpatruje ZUS, a od 2021 roku można je składać tylko drogą elektroniczną za pośrednictwem:

            Jeżeli osoba, która chce złożyć wniosek, nie ma dostępu do komputera, będzie mogła skorzystać z komputerów udostępnionych w tym celu w najdłuższym oddziale ZUS-u.

            Te rodziny, które szybko złożą wnioski, czyli w lipcu i sierpniu, pieniądze powinny dostać do 30 września.

            Wnioski złożone później będą rozpatrywane przez około 2 miesiące, więc wypłat świadczenia można się spodziewać po upływie tego czasu. Pieniądze z 300 plus wpłyną bezpośrednio na podane we wniosku konto bankowe. Nie będzie możliwości ich odbioru w gotówce.