• 28kwi
          • Dzień Ziemi

            „Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń”- Jan Paweł II.

            Pod takich hasłem obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi. Świętowanie w naszej szkole zaczęło się z samego rana. Najierw w klasach I-III odbyła się projekcja filmów edukacyjnych o tematyce ekologicznej, następnie cała spoleczność szkolna, rodzice i zaproszeni goście obejrzeli przedstawienie przygotowane przez klasę V i taniec wykonany przez dzieci z oddziału zerowego. Ponad to obejrzeliśmy prezentację przygtowaną przez klasę VIII. Kolejnym punktem programu było udanie się do sadu, gdzie zaproszeni goście, władze samorządowe i uczniowie wszystkich klas zasadzili pamiątkowe drzewka. Zwieńczeniem uroczystości szkolnej było wspólne ognisko.

            Więcej zdjęć na stronie facebook.

            Dziękujemy za udział w naszej uroczystości.

            Organizacja: Marta Bonisławska, Anna Kacprowicz, Krzysztof Pisarski.

      • 14kwi
          • Majowe święta

                                                                        NIECO HISTORII W PIGUŁCE

             

            Przed nami czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja. Dlaczego je świętujemy i komu je zawdzięczamy?

             

                       1 Maja to Międzynarodowy Dzień Pracy. Rodowód tego święta sięga XIX wieku i niestety jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki (zrzeszenie partii socjalistycznych). Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinnemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób.

              W Polsce święto głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem. W czasach PRL był to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach było niemal obowiązkowe. Kierownictwo partyjne dbało o każdy szczegół uroczystości, nawet o hasła na transparentach. Dzień  1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w  1950 r.

             

                         2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

            Warto wspomnieć, że 2 maja 1945 r. polscy żołnierze z I Dywizji Kościuszkowskiej, zdobywający Berlin, umieścili polską flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Tiergarten oraz na Reichstagu w Berlinie. Natomiast w okresie Polski Ludowej był to dzień, kiedy po obchodach pierwszomajowych zdejmowano wszystkie flagi, aby nie zostały na Święto Konstytucji 3 Maja, które nie było przez komunistyczne władze uznawane.
              

                     3 Maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną.

             Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.

             Dzień 3 Maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku.

                   Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach  w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce, natomiast zastąpione obchodami Święta 1 Maja. W styczniu 1951r. Święto 3 Maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. W roku 1981 ponownie władze świętowały uchwalenie majowej konstytucji. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt.

             

            Pamiętajmy, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę Polski i tym samym podkreślić naszą narodową tożsamość.

            Aleksandra Piasecka

            Dorota Kamińska     

             

            Źródła:

            Dzieje.pl – portal historyczny

            Wikipedia.pl

      • 10kwi
          • Wielkanocne życzenia

            Pokoju ducha, wiary w Boga, wiary w siebie i swoje możliwości.

            Umiejętności dostrzegania piękna tego świata. 

            Wesołych Świąt Wielkanocnych  całej  społeczności szkolnej

            życzy

            Dyrekcja i Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej w Janowie

      • 13kwi
          • TURNUSY REHABILITACYJNE DLA DZIECI ROLNIKÓW

            Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

            Oddział Regionalny w Olsztynie

            w okresie wakacji letnich w 2022 roku

            zaprasza

            dzieci rolników, urodzone pomiędzy rokiem 2007 a 2015
            na bezpłatne, 21-dniowe turnusy rehabilitacyjne

             

            Rolniku, jeżeli Twoje dziecko:

            - cierpi na choroby układu oddechowego,

            - zdiagnozowano u niego wady postawy  lub choroby układu ruchu,

            to znaczy, że może potrzebować rehabilitacji leczniczej.

             

            Konieczne jest, aby przynajmniej jedno z rodziców (opiekunów prawnych) podlegało ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy lub w przypadku ubezpieczenia na wniosek w pełnym zakresie - aby ubezpieczenie to trwało nieprzerwanie co najmniej rok.

            Podstawą skierowania dziecka na turnus rehabilitacyjny jest wniosek o skierowanie na rehabilitację leczniczą (do pobrania na stronie www.krus.gov.pl), wypełniony przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza specjalistę, przez którego dziecko jest leczone. Inne niezbędne formularze do wypełnienia oraz więcej informacji można uzyskać w jednostkach terenowych KRUS, pod adresem e-mail: olsztyn@krus.gov.pl  lub pod numerami telefonów: 89 545 48 03, 89 545 48 89.

            W pierwszej kolejności na turnus kierowane są dzieci, które posiadają orzeczenie
            o niepełnosprawności (fakt ten należy udokumentować stosownym zaświadczeniem organu orzekającego).

             

            Centra Rehabilitacji Rolników KRUS zapewniają dzieciom m. in. całodzienne wyżywienie, całodobową opiekę medyczną oraz indywidualny program rehabilitacyjny. Opiekę nad dziećmi sprawuje wykwalifikowana kadra pedagogiczna, która organizuje podopiecznym zajęcia sportowo-rekreacyjne oraz czas wolny od zajęć terapeutycznych.

             

            W 2022 r. OR KRUS w Olsztynie otrzymał do dyspozycji miejsca w turnusach:

            • w Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Horyńcu-Zdroju w terminie
              od 26 czerwca do 16 lipca 2022 r. - dla dzieci z wadami postawy i chorobami układu ruchu
            • w Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Iwoniczu-Zdroju w terminie
              od 14 lipca do 03 sierpnia 2022 r. - dla dzieci z chorobami układu oddechowego

             

            Wnioski należy składać do 16 maja 2022 r.

      • 09kwi
          • 22 kwietnia Światowy Dzień Ziemi

             

            ŚWIĘTUJEMY ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI.

            Jesteśmy mieszkańcami tej planety i jesteśmy odpowiedzialni za jej stan, dlatego przyczyniajmy się do jej ochrony wykonując codziennie proste czynności:

            - segregujmy śmieci

            -używajmy wody z umiarem (nie marnujmy jej)

            -oszczędzajmy energię

            -unikajmy plastiku

            -używajmy przedmiotów z naturalnych tworzyw.

             

            Zapraszam Was do obejrzenia materiału

            https://www.youtube.com/watch?v=kdSG0TK7kBc

            Dorota  Kamińska - koordynator projektu "Przyjaciele klimatu"

      • 12kwi
          • WYCIECZKA DO KAMIONKI

            W poniedziałek  4 kwietnia 2022 r. oddział przedszkolny, oddział zerowy  i pierwszoklasiści  byli  na wycieczce w  Kamionce.  Dzieci miały okazję obejrzeć film w formacie 3D  przedstawiający żłobki dla osieroconych zwierząt, głównie małp i słoni. Następnie podzieleni na grupy przystąpiliśmy do wyznaczonych zadań. Najpierw 12 – sto osobowa grupa ( kl. I i 5 dzieci z oddziału zerowego) ozdabiała  pisanki według własnego pomysłu. Gotowe wytwory dzieci wzięły na pamiątkę do domu. Kolejnym zdaniem było zwiedzanie Rajskiego Ogrodu, który powierzchniowo liczy aż 8 ha. Poszukiwaliśmy oznak wiosny, przemieszczaliśmy się ścieżkami przyrodniczymi nazywając znane i poznając nowe gatunki roślin. Odwiedziliśmy „Wróbelkowo”– budki dla ptaków oraz poznaliśmy dwa króliczki. Następnie poszukiwaliśmy skarbów, minerałów  ukrytych przez Zajączka Maurycego w Rajskim Ogrodzie. Było aż 5 miejsc, w których zajączek pochował zagadki przygotowane dla dzieci. Z wielkim zaciekawieniem dzieci poszukiwały tych miejsc, a pomocą służyły im mapki. Wykazały się przy tym nie lada umiejętnościami, pokonując np. labirynt, kamienny most.  Na koniec na wycieczkowiczów czekała miła niespodzianka przygotowana w koszyczku przez Maurycego z sakiewkami minerałów, które każdy zabrał ze sobą na pamiątkę.

            Dzieci były zachwycone. Uśmiechnięte buzie oraz pełne przejęcia komentarze były potwierdzeniem ciekawie spędzonego dnia.

             

             

      • 05kwi
          • Dni otwarte w ZSRiO w Jagarzewie

               

            Chcielibyśmy serdecznie podziękować Pani Dyrektor i Nauczycielom Zespołu Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących w Jagarzewie, za zaproszenie na Dzień Otwarty Szkoły, który odbył się 01.04.2022 r. 
              Uczniowie klasy ósmej naszej szkoły mogli zapoznać się z bogatą ofertą edukacyjną, wziąć udział w atrakcyjnych konkursach i rozgrywkach sportowych oraz osobiście (pod opieką instruktora) spróbować sił w prowadzeniu i obsłudze maszyn rolniczych.
               Oprócz wspaniałej atmosfery, uczniom i wychowawcom, zapewniono pyszny posiłek.
              

            Dziękujemy!
                                                             
            Dyrekcja i uczniowie klasy VIII  Szkoły Podstawowej im. Marszała Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie