• Aktualności

      • Dzień Babci i Dziadka

       18.01.2019

        

       DZIEŃ BABCI

       18 stycznia 2019 roku w naszym przedszkolu zorganizowane zostały uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. W tych dniach dzieci zaprosiły do przedszkola swoje kochane babcie i dziadków. Dzieci przygotowały dla nich specjalny program artystyczny, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Niejednej babci i dziadkowi, łezka kręciła się w oku. To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami. Po występach zaproszeni goście zostali zaproszeni na kawę i herbatę oraz słodki poczęstunek. A na koniec tego wyjątkowego dnia dzieci wręczyły swoim ukochanym babciom i dziadkom własnoręcznie przygotowane upominki i laurki. Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu tej uroczystości.

        

      • Choinka noworoczna

       18.01.2019

       CHOINKA SZKOLNA

                18 stycznia  w Szkole Podstawowej w Janowie odbyła się impreza choinkowa. Jest ona jedynym z najbardziej oczekiwanych i przyjemnych wydarzeń dla dzieci młodzieży i społeczności lokalnej.

       Przedszkolaki dzieci ze starszej grupy (sześciolatki) przygotowały na ten dzień „Jasełka”. Sześciolatki zaprezentowały układ taneczny do piosenki Jingle Bells i zaśpiewały piosenkę „Zima, Zima” natomiast uczniowie klasy III  przedstawiły w formie wierszy i piosenek tradycje bożonarodzeniowe i wykonały dwa układy taneczne do piosenek "Merry Christams Everyone" i "Last Christmas"
       Najbardziej oczekiwanym momentem było oczywiście przybycie Świętego Mikołaja z workiem pełnym prezentów. Czas zabawy minął szybko w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej, która w tym dniu przypominała o wspaniałym świąteczno – karnawałowym nastroju.
       Wspólna praca rodziców, dzieci i nauczycieli sprawiła, że takie wydarzenie z pewnością na długo zapadnie w pamięci wszystkich.

      • Bezpieczne ferie

       17.01.2019

                 Ferie to czas beztroskich zabaw na śniegu, szaleństw na sankach oraz jazdy na lodowisku. W trosce o bezpieczeństwo naszych przedszkolaków oraz wszystkich uczniów szkoły, w dniu 15 stycznia przybył do nas zaproszony gość z Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy asp. Marcin Łątkowski. Uczniowie usłyszeli przestrogi mające na celu uświadomienie zagrożenia wynikające z zabaw w miejscach niedozwolonych, ponadto Pan aspirant przypomniał o przykrych skutkach wchodzenia na kruchy lód, zjeżdżania na sankach w pobliżu jezdni oraz zaapelował do rodziców by szczególnie w tym feryjnym okresie pilnowali swoje dzieci oraz monitorowali ich miejsca zabaw. Poza wizytą Pana aspiranta dzieci obejrzały prezentację multimedialną i wykonały prace plastyczne o tematyce „Bezpieczne ferie 2019” .

      • Powitanie Zimy

       02.01.2019

                   WITAJ PANI ZIMO, Z KRAJU DALEKIEGO….

       ,,W naszej szkole już od rana mnóstwo śmiechu i radości bo w swych śnieżnobiałych saniach Pani Zima wnet zagości…”

       Dwudziestego grudnia uczniowie klas 1-3 oraz grupa ,,0” powitali zimę. Dobrze , że w tym roku krajobraz urzekał nas  swoim ZIMOWYM pięknem, a wirujące w powietrzu płatki śniegu i otulona białym puchem przyroda  nadała światu wyjątkowego  uroku. W rolę Pani Zimy wcieliła się wychowawczyni klasy II pani Małgorzata Zembrzuska .

       Dzieci z radością powitały  Zimę, która kojarzy się z wesołymi zabawami na śniegu. Uczestniczyli więc w różnorodnych zajęciach inspirowanych tą piękną i mroźną porą roku. W trakcie zajęć edukacyjno – wychowawczych, dzieci obserwowały i omawiały zmiany zachodzące zimą w przyrodzie oraz rozwiązywały zagadki, rebusy i krzyżówki o tematyce zimowej. Uczestniczyły także w rozmowach i pogadankach mających na celu uwrażliwienie dzieci na niesienie pomocy ptakom i zwierzętom zimową porą. W trakcie zajęć plastyczno – technicznych  wykonaliśmy bałwanka techniką collage. Z waty,  kolorowego papieru i bibuły powstały przepiękne ogromne bałwany .

       Były też wiersze , piosenki , tańce, kalambury  a przede wszystkim mnóstwo wspaniałej zabawy.

        

        

        

        

      • Szkolny Konkurs Kolęd

       02.01.2019

              19 grudnia 2018 roku w Szkole Podstawowej w Janowie odbył się po raz pierwszy Szkolny Konkurs Kolęd. Zainteresowanie konkursem było ogromne, bowiem do udziału w nim zgłosiły się aż 24 osoby. Konkurs rozstrzygany był w dwóch kategoriach wiekowych - klasy IV-VI SP oraz klasy VII, VIII i IIIgim.

       W kategorii klas IV-VI wyniki konkursu były następujące:
       I miejsce - Patrycja Grzybowska i Weronika Jońska (kl. V)
       II miejsce - Lena Mierzejewska i Martyna Zygnerska (kl. V)
       III miejsce - Maja Kobus i Zuzanna Asztemborska (kl. V)

       Kategoria klasy VII, VIII, IIIgim.:
       I miejsce - Magdalena i Katarzyna Pogonowskie (kl. VIII i III gim)
       II miejsce - Nikola Paczyńska i Wiktora Okraska (kl. VII i VIII).
                                            Wszystkim uczestnikom dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy! 

      • Konkurs plastyczny na Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową

       07.01.2019

       Wyniki konkursu plastycznego na

       Najpiękniejszą Kartę Bożonarodzeniową.

        

       19.12.2018 roku na sali gimnastycznej w Janowie odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego na Najładniejszą Kartę Bożonarodzeniową. W tym roku szkolnym 2018/2019 startowało 26 uczniów w trzech kategoriach. Komisja w składzie: pani dyrektor Grażyna Obrębska, opiekun samorządu uczniowskiego pani Agnieszka Tobojka i pani Małgorzata Sieradzka wybrały następujące prace biorąc pod uwagę estetykę, pracę samodzielnie wykonaną i pomysł.

       Pierwsza kategoria klasy I-III

       I miejsce -  Karolina Sarbiewska  kl. III

       II miejsce -  Jońska Kinga  kl. II

       III miejsce -  Zuzanna Mierzejewska  kl. III

        Druga kategoria klasy IV- VI

       I miejsce – Wawrowska Alicja  kl. VI

       II miejsce – Bojarska Wiktoria kl. VI

       III miejsce- Igor Okraska  kl. VI

       Trzecia kategoria klasy VII- IIIG

       I miejsce – Dominika Miecznikowska kl. VIII

       II miejsce – Ewa Krzykowska kl. VIII

       III miejsce – Wiktoria Okraska  kl. VIII

       III miejsce – Oliwia Asztemborska  kl. VII

       Wyróżnieni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody a wszyscy uczestnicy konkursu słodki upominek od organizatora konkursu pani Marty Bonisławskiej.

      • Wycieczka po Janowie

       10.01.2019

       Wycieczka po Janowie- 12 grudnia 2018 r., a dokładnie miejscach, gdzie przed II wojną światową mieszkali Żydzi  była ostatnim etapem projektu Szkoły Dialogu, w którym uczestniczyli uczniowie kl. III gimnazjum i VII Szkoły Podstawowej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie. Mocno zestresowana Alicja Fedyrko- ucz. Kl. III gimnazjum  powitała zabranych przed szkołą uczestników , wśród których byli:  Sekretarz Gminy Janowo p. Dorota  Paczyńska, Dyrektor Szkoły p. Grażyna Obrębska, Dyrektor i Pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury i pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Janowie oraz Sołtys Janowa p. Elżbieta Ciesielska, uczniowie i nauczyciele.

       Ala przedstawiła zebranym cel wycieczki i poinformowała o przebytych warsztatach, zorganizowanych przez Szkołę Dialogu. Drogę ku przeszłości  i  historii Janowa wytyczała przedwojenna mapa Janowa (wydana zapewne przed powstaniem styczniowym). Uczniom udało się dotrzeć  do osób, które pamiętały swoich sąsiadów i miejsc, gdzie mieszkali i pracowali Żydzi. Wywiady z nauczycielami, starszymi mieszkańcami, przeszukiwanie Internetu i dostępnej literatury  pozwoliły uczniom stworzyć scenariusz wycieczki, a wszystkie zebrane do tej pory informacje przekazać zwiedzającym.

       Udało  się dotrzeć do dwóch listów napisanych do Adama I Aurelii Wyszkowskich z Janowa od synów Żyda Wekslera. Wiemy, że dwa razy odwiedzili Janowo. Wówczas dotarli do p. Aurelii Wyszkowskiej, która przed wojną była znajomą ich matki. Pani Weksler była doskonałą krawcową, a rodzina Weksler była wówczas najbogatszą rodziną żydowską. Mieszkali oni w dużym drewnianym domu w pobliżu Rynku. Pan Weksler był rabinem. Bracia w listach informują o pogodzie jaka jest w Palestynie ( tu wyjechali przed wojną), przesyłają pozdrowienia dla innych znajomych i informują o wysłanej paczce z pomarańczami.

       Jak wspomina p. Stanisława Karaś z domu Olbryś przed wojną wśród mieszkańców Janowa było kilka niezbyt zamożnych rodzin żydowskich. Trudnili się handlem i usługami.

       Do dzisiaj na ulicy Przasnyskiej zachował się budynek, w którym mieszkał Galina, młody, przystojny Żyd. Miał on sklep  z różnymi artykułami. Zawsze dostępna była beczka śledzi. Można też było zaopatrzyć  się we wszystkie przybory szkolne. W tym czasie funkcjonował też handel wymienny: za jajka można było kupić zeszyt lub stalówkę. Z takiej formy płatniczej zadowoleni byli miejscowi gospodarze.

       Przemierzając ulicę Mławską, niegdyś Warszawską  odkryliśmy trzy  drewniane domy, w których widoczne były otwory po mezuzie. Chociaż było zimno, to ochoczym krokiem dotarliśmy na ulicę zwaną przed wojną Graniczną, a jeszcze wcześniej Kocią, gdzie aż po rzekę Orzyc wyznaczone były rewiry dla Żydów. Dzisiaj mówi się o dzielnicy żydowskiej. Tutaj też mieściła się synagoga. . Początkowo z tego co udało się ustalić Synagoga jak wszystkie w XIX wieku budynki w Janowie była drewniana, miała dach kryty strzechą. Uczestnicy warsztatów wykonali prototyp takiego budynku, który został zaniesiony do szkolnej Izby Pamięci im. Bolesława i Stefana Gratunik. Przedwojenny budynek był murowany, ale w bardzo złym stanie technicznym. Prawdopodobnie w pierwszych dniach wojny został spalony i zniszczony przez Niemców.

       Uczniowie kl. III gimnazjum opowiedzieli o żydowskich wierzeniach , zwyczajach i obrzędach. Wszyscy słuchali ich z zainteresowaniem.

       Następnie odwiedziliśmy janowski Rynek. Tam przed wojną też mieszkali w wynajmowanych budynkach Żydzi.

       Ulicą Działową udaliśmy się w kierunku Cmentarza Mojżeszowego. Tę drogę przemierzano ze zmarłymi. Jak wyglądały pochówki Janowiacy nie pamiętają. Cmentarz Żydowski był zwany przez mieszkańców Kirkutem. Macewy po wojnie rozkradziono, a do dzisiaj zachowało się ich 15, o które dbają wolontariusze z naszej szkoły. Tutaj też przekazaliśmy zgromadzonym informacje, które udało nam się zgromadzić. Kończąc wycieczkę poprosiliśmy o słowa refleksji jej uczestników. Dyrektor szkoły. Grażyna Obrębska poinformowała uczestników, że szkoła wcześniej realizowała projekt, którego celem była pamięć  o miejscach pochówku Żydów. Projektem kierowała nauczycielka historii p. Aleksandra Piasecka, która razem z uczniami zinwentaryzowała nagrobki, uporządkowała cmentarz oraz ogrodziła go iglakami.. Prace te zostały udokumentowane. Szkoła otrzymała od głównego rabina w Polsce, na ręce władz gminnych podziękowanie za udział w projekcie.

       Nikt mimo zimna nie narzekał. Mieliśmy wrażenie, że nie chce nikomu się odejść. Trzęśliśmy się z zimna, ale towarzyszyło nam poczucie spełnienia czegoś naprawdę ważnego, niesamowitego. Udało nam się odkryć przeszłość dla przyszłości. Rozmowy dokończyliśmy w szkole, przy gorącej herbacie.

       Uczniowie nakręcili film, który razem ze sprawozdaniem z wycieczki przesłali do Szkoły Dialogu. Wszyscy realizatorzy zadania zostali zaproszeni przez organizatorów na uroczystą Galę, która odbędzie się 26 lutego 2019 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie. Uczniom w realizacji projektu pomagali nauczyciele: Aleksandra Piasecka, Małgorzata Słomkowska i Krzysztof Pisarski.

       Więcej informacji można uzyskać: : https://youtu.be/-xA3fFGaKQo,www.facebook.com/GOKJanowo

       www.szkolajanowo.pl,www.wm.janowo.pl,„Biuletyn Informacyjny Gminy Janowo”- lokalna gazeta wydawana przez Urząd Gminy w Janowie.

        

        

      • Jastrzębie 2018

       20.12.2018

       To już 10 lat.

       Wolontariusze ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie po raz kolejny uczestniczyli  w Gali „Dobroczyńca Roku- Gregoroviusy ” i „Młody Wolontariusz Roku- Jastrzębie ”- 2018 roku.

       Organizatorem Gali, która odbywa się  15 grudnia w Garncarskiej Wiosce w Kamionce  jest  Nidzicki Fundusz Lokalny.

       Patronem Konkursu jest Wojciech Bogumił Jastrzębowski – wybitny uczony i działacz społeczny oraz wielki przyjaciel dzieci.

       Konkurs Wolontariusz Roku, którego patronem jest wybitny uczony i działacz społeczny- Wojciech Bogumił Jastrzębowski organizowany raz w roku w celu popularyzacji wolontariatu oraz wyróżnienia osób, które swoją postawą, działalnością  dobroczynną i różnorodną aktywność społeczną upowszechniają dobro w swoim środowisku lokalnym. Wolontariusze Z naszej szkoły współpracują z organizacjami i fundacjami z całego kraju. Od 2009 roku wszyscy nominowani otrzymują wyróżnienia. Pierwszą wolontariuszką, która otrzymała statuetkę „Jastrzębia” jest Nina Słomkowska ( 2011 r.), drugą w 2014 Izabella Bonisławska, a trzecią w 2017 Klub Młodego Wolontariusza”. W 2018 r. wszyscy nominowani wolontariusze- 12 osób otrzymało wyróżnienia.

       Wolontariusz pomagają też mieszkańcy naszej gminy. Mogliśmy im podziękowań nominując ich konkursu ”Dobroczyńca Roku”, którego celem jest nagrodzenie  wyróżniamy osób i przedsiębiorstw  angażujących się  we wspieranie inicjatyw społecznych.

       Nagrodą w tym  jest statuetka „GREGOROVIUSA” nawiązująca do postaci Ferdynanda Gregoroviusa – wielkiego nidzickiego filantropa, który w XIX w. wspierał edukację dzieci i młodzieży. W latach 2009- 2014 z naszej gminy wyróżnienia otrzymali: p. Czesława Niska, p. Janina Sadowska, Państwo Anna i Wojciech Bojarscy, Krzysztof i Bogdan Mierzejewscy. W 2016 roku Statuetkę Gregoroviusa otrzymali Państwo Ewa i Andrzej Gratunik, a w 2018 r. Małgorzata Słomkowska- opiekun Szkolnego Klubu Młodego Wolontariusza w Janowie.

       17.12.2018 roku tegorocznym nagrodzonym podziękowali Wójt Gminy Janowo- p. Grzegorz Napiwodzki i Sekretarz Gminy Janowo- p. Dorota Paczyńska. Wszyscy wolontariusze, którzy przybyli na spotkanie otrzymali gratulacje i drobne upominki.

       Szkolny Klub Młodego Wolontariusza przy Szkole Podstawowej w Janowie skupia młodych ludzi, którzy dobrowolnie niosą pomoc innym. Angażują się w akcje charytatywne, sami też takie organizują. Mają w sobie dużo empatii, wrażliwości, potrafią dostrzec tych, którzy potrzebują pomocy i odnajdują radość w tym co robią. Miło jest usłyszeć słowa „dziękuję, „gratuluję, ponieważ mobilizują one do jeszcze większej pracy.

        

      • Mamy kota na punkcie mleka!

       20.12.2018

       Mamy kota na punkcie mleka!

        

       Uczniowie kl. I-III naszej szkoły uczestniczą w programie „Mamy kota na punkcie mleka”. Program przygotował wiele ciekawych i wartościowych materiałów edukacyjnych zachęcających do korzystania z zasad zdrowego odżywiania.

       Kolejnym etapem spotkania z kotem Mleczysławem było napisanie „Mlecznego, zimowego motta kota Mleczysława”.

       Braliśmy udział w konkursie na najbardziej oryginalne i pomysłowe motto. Oto nasze propozycje:

       Kl. I

       Zimą w Janowie mleko pijemy o zdrowie dbamy, nie chorujemy.

       Kl. II

       Kiedy śnieżek z nieba leci, mleko lubią wypić dzieci.

       Gdy bałwanki już na dworze, jogurt świeży do ust włożę.

       Kl. III

       Chociaż zimą śniegu wiele z mlekiem żyje się weselej. Więcej siły, zdrowia mamy, gdy jogurty zajadamy.

       Dzieci chętnie biorą udział we wszystkich przedsięwzięciach organizowanych przez Polską Izbę Mleka, bo jest to dla nich wspaniała, mleczna zabawa z kotem Mleczysławem i Mleczną Kitą.

      • GMINNE ZAWODY W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ JAGARZEWO

       20.12.2018

       GMINNE ZAWODY W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ

       JAGARZEWO 24.11.2018 R

        

                   Sołectwo Jagarzewo i Urząd Gminy w Janowie już po raz ósmy zorganizowali w sali sportowej Zespołu Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących w Jagarzewie zawody w halowej piłce nożnej. Naszą szkołę reprezentowali chłopcy z klasy VII i młodsi. Rozegrali mecz ze stałym przeciwnikiem czyli chłopcami ze Szkoły Podstawowej z Muszak. Mecz początkowo był wyrównany, nawet chłopcy z Muszak prowadzili 1:0 ale później nasi chłopcy opanowali sytuację na boisku i ostatecznie wygrali mecz 5:3 zdobywając tym samym I miejsce w zawodach w swojej kategorii wiekowej. Naszą szkołę reprezentowali: Dawid Mierzejewski, Igor Mierzejewski, Wiktor Napiwodzki, Jakub Lejk i Igor Okraska a opiekunami byli nauczyciele wychowania fizycznego Marta Bonisławska i Waldemar Westerlich. Nagrody ufundowało sołectwo Jagarzewo i Urząd Gminy w Janowie, które wręczył wójt gminy Janowo. Następny turniej w lutym 2019 roku.

      • Powiatowe Eliminacje w Halowej Piłce Nożnej

       18.12.2018

       Powiatowe Eliminacje do Mistrzostw Województwa

       WM SZS w Halowej Piłce Nożnej

                   Chłopcy z rocznika 2006 i młodsi uczestniczyli w Powiatowych Zawodach w Halowej Piłce Nożnej, które odbyły się w dniu 6.12.2018 roku w hali widowiskowo – sportowej w Nidzicy. Do zawodów przystąpiły dwie szkoły: Szkoła Podstawowa Nr 2 z Nidzicy i Szkoła Podstawowa z Janowa. Dla naszych chłopców były to pierwsze poważne zawody dlatego widać było na boisku duże zdenerwowanie, brak pewności siebie i brak zgrania. Chłopcy nadrabiali to wszystko bardzo dużym zaangażowaniem i ambicją dzięki czemu do końca pierwszej połowy przegrywali tylko 2:3. Dopiero pod koniec meczu górę wzięło ogranie w meczach chłopców z Nidzicy i mecz zakończył się naszą przegraną 2:7. Pomimo niekorzystnego wyniku dla naszej drużyny należy pochwalić chłopców za ich postawę na boisku a na wyróżnienie zasłużył bramkarz Dawid Mierzejewski. Oprócz niego naszą drużynę reprezentowali: Igor Mierzejewski, Jakub Lejk, Dawid Miecznikowski, Igor Okraska, Mikołaj Szeluga, Jakub Leśnikowski i Bartosz Leśnikowski. Opiekunami uczniów podczas zawodów byli: Waldemar Westerlich i ks. Tomasz Opaliński.

      • Gminne zawody sprawnościowe

       18.12.2018

       Gminne Zawody Sprawnościowe

        

                   Już po raz dziesiąty w sali sportowej Szkoły Podstawowej w Janowie odbyły się Gminne Zawody Sprawnościowe. W zawodach udział wzięli uczniowie klas IV – VIII ze szkół podstawowych z Janowa i Muszak oraz klasy III gimnazjum z Janowa i Jagarzewa. Uczniowie rywalizowali w trzech konkurencjach: skokach na skakance, przenoszeniu piłek i slalomie z piłką. Każdy uczeń startował indywidualnie biorąc udział we wszystkich konkurencjach oddzielnie chłopcy i dziewczęta a wygrywał ten, który we wszystkich trzech uzyskał najwięcej punktów. Uczniowie rywalizowali pomiędzy sobą w poszczególnych klasach.

       Wyniki naszych uczniów

                                        Klasa V                                                        Klasa VI  

                                 I Wiktoria Fedyrko                                    I Alicja Wawrowska 

                                III Weronika Jońska

                                 I Mikołaj Szeluga  

        

                                        Klasa VII                                                        Klasa VIII

                                I Magdalena Pogonowska                              III Karolina Karwacka

                               III Katarzyna Marczuk                                    III Kacper Fedyrko

        

                                                                 Klasa III Gimnazjum

                                                                     II Alicja Fedyrko

                                                                     II Dawid Piotrkowski

                                                                     III Kacper Lejk

        

                   Uczniowie za zajęcie pierwszych trzech miejsc otrzymali dyplomy a ci, którzy wygrali w swoich grupach dodatkowo słodką paczkę. Również wszyscy uczestnicy otrzymali w nagrodę za udział słodki poczęstunek. Organizatorem zawodów byli Urząd Gminy w Janowie i Szkoła Podstawowa w Janowie a nagrody ufundował Urząd Gminy w Janowie. Zawody przeprowadzili z ramienia szkół nauczyciele wychowania fizycznego: Marta Bonisławska i Waldemar Westerlich z Janowa, Rajmund Kobyliński z Muszak, Marcin Pszczółkowski z Jagarzewa oraz Krzysztof Chmieliński reprezentujący Urząd Gminy w Janowie. Nagrody i dyplomy wręczył Wójt Gminy Janowo.

      • Turniej szachowy

       10.12.2018

       Turniej szachowy

       W listopadzie odbył się po raz pierwszy  turniej szachowy zorganizowany przez nauczyciela wychowania- fizycznego panią Martę Bonisławską. W zawodach startowały następujący uczniowie:

       1. Pogonowska Katarzyna kl. IIIg

       2. Bojarska Wiktoria kl. VI

       3. Fedyrko Alicja kl. III g

       4. Ekiert Paulina III g

       5. Mierzejewski Igor kl. VII

       6. Szmic Jakub kl. VII

       7. Zdziarska Anna kl. VII

       8. Fedyrko Kacper kl. VIII

       9. Pogonowska Magdalena kl. VIII

       10. Miecznikowska Krystian kl. VIII

       11. Fedyrko Wiktoria kl. V

       Zawodnicy zostali rozlosowani i rozpoczęła się gra:

       1.Ekiert Paulina

                                                             Mierzejewski Igor

       2. Mierzejewski Igor

                                                                                                                Mierzejewski Igor

       3. Fedyrko Kacper

                                                              Pogonowska Magda

       4. Pogonowska Magda

        

       5. Fedyrko Alicja

                                                               Fedyrko Alicja

       6. Szmic Jakub

                                                                                                                   Fedyrko Wiktoria

       7. Miecznikowski Krystian

                                                               Fedyrko Wiktoria

       8. Fedyrko Wiktoria

        

        

       9. Pogonowska Katarzyna

                                                                Zdziarska Ania

       10. Zdziarska Anna

                                                                                                                      Bojarska Wiktoria

       11. Bojarska Wiktoria                 Bojarska Wiktoria

       Wiktoria Bojarska wylosowała wolny los i przeszła dalej do ćwierć finału.

        

        

       Osoby, które  przeszły do finału grały „każdym z każdym”.

        

        

        

        

        

        

       Wiktoria Fedyrko 0:1-1:0=3pkt

       Wiktoria Bojarska 1:0-1:0=6pkt

       Igor Mierzejewski 0:1-0:1=0pkt

        

        Zajęte miejsca:

       I miejsce  Wiktoria Bojarska kl. VI

       II miejsce  Wiktoria Fedyrko kl. V

       III miejsce Igor Mierzejewski kl. VII

       Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody. Gratulujemy i zapraszamy za rok.

                                                                                          Organizator   Marta Bonisławska

        

      • Matematyczne zakręty

       05.12.2018

       22 listopada 2018 roku troje uczniów z klasy V Szkoły Podstawowej im. Marszałka Polski w Janowie brało udział w powiatowym konkursie matematycznym „Matematyczne zakręty”, który odbył się w Szkole Podstawowej Nr 1 w Nidzicy.

       Uczeń- Michał Osowski otrzymał wyróżnienie. W konkursie brało udział 7 szkół podstawowych, a uczestników było 21.

       Barbara Grenda – nauczyciel matematyki.

      • Światowy Dzień Pluszowego Misia

       05.12.2018

       OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA PLUSZOWEGO MISIA

       25 listopada to dzień, kiedy na świecie obchodzi się urodziny pluszowego misia. W naszej szkole święto to obchodziliśmy 28 listopada. Każde dziecko z klas I-III i oddziału przedszkolnego przyniosło swojego misia - pluszaka. Najpierw przybliżono dzieciom historię pluszowego misia. Następnie wspólnie śpiewaliśmy piosenki. Dzieci recytowały wiersze o misiach, brały udział w konkursach, zabawach, quizach. Ochoczo odpowiadały na zadawane zagadki, wymieniały bohaterów książek i filmów o misiach.

       Uroczystość zakończyliśmy wręczeniem każdej grupie dyplomu i odznaki Przyjaciela Pluszowego Misia, a każdemu dziecku naklejki i słodyczy.

       Dzień Pluszowego Misia dostarczył naszym milusińskim mnóstwo radości, pozytywnych wrażeń i wspólnej zabawy.

      • Daj pluszaka dla dzieciaka

       03.12.2018

        

       Daj Pluszaka Dla Dzieciaka!!!

                   Wolontariusze ze szkoły Podstawowej w Janowie wraz z Fundacją Serduszko zbierali pluszaki, gry edukacyjne, puzzle i książki dla dzieci z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. W dniu 6 grudnia zebrane zabawki zostaną rozdane wszystkim dzieciom leżącym na oddziałach. Dzięki akcji mogliśmy poczuć się jak święty Mikołaj i sprawić, że na dziecięcych twarzach pojawi się uśmiech. Dla nas był to mały gest, dla chorych dzieci wielka radość i informacja, że nie są sami.

       Beata Angielska

      • Dyskoteka

       30.11.2018

        

       Uwaga!!!  Uwaga !!!

       Samorząd Uczniowski

       zaprasza wszystkich miłośników tańca i dobrej zabawy na

       Dyskotekę andrzejkową,

       która odbędzie się dnia  30.11.2018 r. od godz. 16:00  do godz. 20:00 .

        

        

        W programie:

       • dużo dobrej zabawy,
       • konkursy,
       • karm ze słodkościami.

                                                              Serdecznie zapraszamy !!!

        

        

        

        

      • Konkurs Poezji Patriotycznej

       19.11.2018

       13 listopada w Szkole Podstawowej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie dla uczczenia 100-lecia został przeprowadzony przez p. Aleksandrę Piasecką Konkurs Poezji Patriotycznej „W hołdzie dla Niepodległej”. Wzięło w nim udział 24 uczniów naszej szkoły podzielonych na kategorie odpowiadające etapom edukacyjnym:

       KL. I – III SP

       KL. IV – VIII SP

       KL. III Gimnazjum

                       Celem konkursu było:

       - krzewienie i podtrzymywanie wśród dzieci i młodzieży postaw patriotycznych,

       - przypomnienie trudnej drogi Polaków do wspólnoty wolnych narodów,

       - zaakcentowanie niezwykle istotnego dla polskiej poezji wątku patriotycznego.

                       Skład komisji oceniającej występy uczniów:

       • P. Ewa Czaplicka – przewodnicząca komisji
       • P. Dyrektor Grażyna Obrębska
       • P. Barbara Gręda
       • P. Dorota Kamińska
       • P. Beata Angielska

        

       Członkowie komisji przy ocenie uczestników konkursu kierowali się następującymi kryteriami:

       1. Dobór i rozumienie tekstu
       2. Poprawność i ekspresja wypowiedzi
       3. Umiejętność prezentacji i nawiązania kontaktu z publicznością
       4. Dykcja oraz opanowanie tekstu

       Występom naszych uczniów kibicowali ich starsi i młodsi koledzy.

       Komisja miała bardzo dużo pracy i musiała przyznać pierwsze, drugie i trzecie miejsce w każdej kategorii wiekowej.

       Wyniki konkursu:

       KL.I-IIISP

       1. Paweł Kobyliński
       2. Oliwia Dunajska
       3. Alicja Kobylińska

       KL. IV-VIII

       1. Michał Osowski
       2. Wiktoria Bojarska
       3. Wiktoria Okraska

       KL. III GIMNAZJUM

       1. Alicja Fedyrko
       2. Adrian Kowalczyk
       3. Ania Adamkiewicz

       Zwycięzcy otrzymali nagrody i dyplomy.

       Pani dyrektor pogratulowała nie tylko zwycięzcom, ale także tym wszystkim uczniom, którzy zdecydowali się wziąć udział w konkursie. Podkreśliła, że taki występ przed publicznością, jest także oznaką zwycięstwa nad samym sobą.

        

      • Koncert Pieśni Patriotycznych

       19.11.2018

       Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych od zawsze jednoczyło polskie społeczeństwo.
       Tak było też tym razem. Około godziny 18.00 11 listopada 2018 roku w kościele parafialnym pw. Św. Jana Chrzciciela w Janowie odbył się koncert pieśni patriotycznych przygotowany przez młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie pod kierunkiem p. Krzysztofa Pisarskiego – nauczyciela muzyki oraz przy wsparciu miejscowego proboszcza Księdza Tomasza Opalińskiego. Koncert został zorganizowany w ramach kampanii Dumni z Polski oraz Niepodległa.  Zgromadzona publiczność chętnie uczestniczyła we wspólnym śpiewaniu pięknych pieśni patriotycznych. Serdeczne podziękowania należą się organizatorom oraz uczestnikom.

       Więcej zdjęć już wkrótce.

      • Rekord dla Niepodległej

       19.11.2018

       „Rekord dla Niepodległej”-w ramach tej kampanii w całej Polsce dnia 9 listopada o godzinie 11.11 wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły wspólnie odśpiewali 4 zwrotki Hymnu Państwowego. Następnie delegacje klas udały się pod obelisk Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego znajdujący się na rynku w Janowie.
       #KiedyMyŻyjemy

      • Odkrywamy przeszłość dla przyszłości

       16.11.2018

       „Odkrywamy przeszłość dla przyszłości”- projekt realizowany w ramach DZIAŁAJ  LOKALNIE  2018
       przez  Fundację im. Bolesława i Stefana Gratunik oraz Szkołę Podstawową im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie.

       Głównym celem projektu była integracja społeczności szkolnej i lokalnej do wspólnego działania na rzecz miejscowości, w której żyją. Realizatorom projektu zależało także na uporządkowaniu historycznych miejsc, które są świadkami naszych dziejów, ale też kultury i tożsamości. Nasz projekt zaczęliśmy od jego promocji w środowisku lokalnym. Następnie: realizatorzy projektu, nauczyciele, pracownicy szkoły  i Urzędu Gminy w Janowie uporządkowali  Cmentarz Żydowski, o którym nie wszyscy wiedzieli, ponieważ zarastały go drzewa i chaszcze. Odgrodzono miejsca pochówku ludności żydowskiej, wkopano tablicę informacyjną i wyczyszczono z mchu macewy oraz znajdujące się na nich napisy z nazwiskami w języku hebrajskim. Teren został wygrabiony z liści, wycięto niezbędne gałęzie i krzaki. Wolontariusze odwiedzali i porządkowali  to miejsce oraz zapalali znicze podczas wakacji.

       10.08.2018 roku zorganizowana została jednodniowa wycieczka na trasie Janowo- Grudusk-Ciechanów- Janowo. Zwiedziliśmy średniowieczny gród, poznaliśmy jego historię, zwyczaje, obrzędy mieszkającej wówczas ludności. Staraliśmy się znaleźć wspólne korzenie oraz dziedzictwo kulturowe. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, które pozwoliły miło i twórczo spędzić czas. Prowadzone przez nich warsztaty: lepienie z gliny, pisanie piórem i węglem drzewnym na papierze czerpanym, samodzielne wykonanie lalki matanki oraz nauka strzelania z łuku były dużą atrakcją dla ich uczestników. W Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie poznaliśmy historię i losy Żydów Północnego Mazowsza. Wystawa "Średniowieczna wieś na Mazowszu" przybliżyła nie tylko wygląd wsi, ale też przestawiała zajęcia ludności w tym okresie. Młodzież wraz z opiekunami zorganizowała wycieczkę rowerową po okolicy. Wykonano wiele ciekawych zdjęć, z których powstała wystawa "Dziedzictwo Kultury Ziemi Janowskiej".

       "Szczęśliwy naród, który zna swoją historię"- takie hasło przyświecało spotkaniu poświęconemu postaciom, które na stałe wpisały się w historię i ją tworzyły, jak Wojciech Bogumił Jastrzębowski, ks. Władysław Biały, ks. Marian Kwiatkowski, Zacheusz Nowowiejski  i  inni. Przygotowano wystawę dotyczącą życia i działalności tych osób, prezentację multimedialną oraz spotkanie integracyjne. Zwiedziliśmy także zabytkowe miejsca w Janowie oraz kościół parafialny. W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele Związku Rencistów i Inwalidów i Domu Samopomocy Poboże ze Szczepkowa Borowego. W trakcie realizacji projektu miały miejsce spotkania integracyjne i ogniska. Został opracowany folder dotyczący projektu.​​​​​​​

      • Wycieczka szkolna

       30.11.2018

       18 października 2018 r. uczniowie klas III, IV, V, VI, VII uczestniczyli w wycieczce do Olsztyna.

       Trasa wycieczki:

       Parku trampolin  7 Jump Street;

       Kino Multikino – film Hotel Transywania.

       Opiekunowie wycieczki:

       Agnieszka Tobojka,

       Aldona Auguścik,

       Grażyna Napiwodzka,

       Beata Angielska.

        

       Park trampolin to  bardzo popularna forma aktywności fizycznej. Dostarczyła  ona naszym uczniom wielu niezapomnianych wrażeń. Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora, uczestnicy wycieczki korzystali z szeregu atrakcji, m.in. ścieżek akrobatycznych, koszów do wsadów, trampolin sportowych oraz basenów wypełnionych gąbkami.

       Pobyt w  7 Jump Street sprzyjał wyrabianiu nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu, rozwijania zainteresowania sportem, a przede wszystkim uświadomił młodzieży, iż skoki na trampolinie to nie tylko wspaniała zabawa, ale również doskonałe ćwiczenie dla mięśni nóg.

       Reasumując  park trampolin to świetne miejsce do zabawy, rywalizacji

       i poprawy sprawności.

       Kolejnym etapem wycieczki była wizyta w kinie w Galerii Warmińskiej na projekcji filmu ,, Hotel Transylwania”

       W "Hotelu Transylwania 3" ponownie spotkaliśmy się z naszymi ukochanymi, potwornie zabawnymi bohaterami, którzy na przestrzeni ostatnich lat stali się nieodzownym elementem światowej popkultury.

        

       Wycieczki szkolne stanowią ważny element realizacji programu zarówno dydaktycznego jak i wychowawczego. Dzięki nim uczniowie mogą w praktyce wykorzystać wiedzę teoretyczną przyswajaną na lekcjach  w szkole, poznawać formy aktywnego wypoczynku.

       Opracowała:

       Agnieszka Tobojka

        

       15 listopada 2018 roku, uczniowie  naszej szkoły wybrali się  do Olsztyna na projekcję filmu ,, Dziadek do orzechów i cztery królestwa”.

       Cele i założenia programowe wycieczki:

       - kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki.

       - kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych (kino) oraz w środkach transportu,

       - integracja uczniów i wzmocnienie więzi koleżeńskiej.

        

       Bohaterką filmu ,,Dziadek do orzechów i cztery królestwa” jest Clara, dziewczyna poszukująca jedynego w swoim rodzaju klucza, który pozwoli jej otworzyć pudełko z darem od zmarłej matki. W czasie poszukiwań trafia do tajemniczej, magicznej krainy. Tam spotyka żołnierza, Phillipa. Razem stają do walki ze złą Matka Ginger, władczynią Czwartego Królestwa, aby zdobyć klucz i zaprowadzić ład i porządek w całej krainie.

        

       Po zakończonym seansie uczniowie  wspólnie zjedli  posiłek. Rozmawiali o wrażeniach, jakie wywarł na nich  film.

       Wycieczkę zorganizowała p. Anna Kacprowicz.

       Opiekunowie wycieczki: Anna Kacprowicz, Aldona Auguścik, Agnieszka Tobojka, Grażyna Napiwodzka.

       Opracowała: Agnieszka Tobojka

      • Lekcja o Funduszach Europejskich V

       05.11.2018

        

       Akcja edukacyjna „Lekcja o Funduszach Europejskich V” już trwa!

       Nasza szkoła zakwalifikowała się do udziału w akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich V”, tym samym znaleźliśmy się w gronie 268 placówek oświatowych z 5 województw Polski Wschodniej biorących udział w tym projekcie!

       W ramach akcji uczniowie klasy 7 mają możliwość uczestnictwa w wyjątkowych zajęciach, przybliżających im świat Funduszy Europejskich. Co świadczy o ich niezwykłości? Przede wszystkim formuła zajęć. Podstawowym materiałem dydaktycznym lekcji jest komiks oraz film animowany. Komiks nosi tytuł „Fundusze Europejskie – Z nimi wszystko jest możliwe” i przedstawia historię Olka, niepełnosprawnego chłopca, który sądzi, że nie poradzi sobie w „zewnętrznym” świecie, poza swoim mieszkaniem oraz jego koleżanki Julki – nowej sąsiadki, która namawia chłopca na wzięcie udziału w szkolnej wycieczce. Wyjazd z klasą otwiera Olka na nowe doświadczenia. Chłopak widzi zmiany w otaczającej go rzeczywistości, którą w znacznej mierze kształtują Fundusze Europejskie i chce zacząć bardziej korzystać z życia. Natomiast film animowany pokazuje uczniom, przez pryzmat wycieczki szlakiem rowerowym Green Velo, jak wiele ciekawych i wartościowych projektów jest finansowanych ze środków Unii Europejskiej na terenie Polski Wschodniej. To dzięki tym materiałom, uczniowie dowiadują się, jakie inicjatywy wspierają środki unijne i jak bardzo zmieniło się ich własne otoczenie, dzięki Funduszom Europejskim! Dodatkowo uczniowie mogą wziąć udział w konkursie wiedzy, w którym do wygrania są ciekawe nagrody.

       Zajęcia w ramach projektu odbyły się w naszej szkole 29 października 2018 r. Szacuje się, że w całej akcji  weźmie  udział ponad 8 tys. uczniów. Organizatorem akcji edukacyjnej, współfinansowanej ze środków Funduszy Europejskich, jest Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

       Lekcje w Szkole Podstawowej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego przeprowadziła pani Magdalena Renda.

        

        

        

       Zadanie konkursowe i zwycięzcy. Uczniowie zdobyli nagrody rzeczowe w postaci kart upominkowych do sieci sklepów Empik

       I miejcie – Oliwia Asztemborska ; II miejsce – Daria Kowalczyk ; III miejsce – Jakub Szmic

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

      • Szkoła dialogu

       05.11.2018

       22-23.10.2018 roku uczniowie klas: VII SP i III Gimnazjum uczestniczyli w warsztatach organizowanych przez Szkołę Dialogu z Warszawy. Warsztaty prowadzone przez doświadczonych edukatorów są częścią  programu edukacyjnego, mającego na celu zapoznanie uczniów  z historią Żydów w Polsce oraz ich wkładem w społeczny, kulturalny i ekonomiczny rozwój naszego kraju. W trakcie zajęć ich uczestnicy są zaznajamiani  z  rolą, jaką Żydzi odegrali w tworzeniu lokalnej historii, która przez współczesne pokolenie jest mało znana. Młodzież uczestnicząca w spotkaniach( następne                            22-23.11.2018r.) tworzy własny projekt. Uczniowie, podzieleni na zespoły samodzielnie poznają i rekonstruują lokalne dziedzictwo żydowskie, upamiętniając historię Żydów w Janowie.

        Dzięki realizacji projektu: wywiadów z mieszkańcami Janowa, korzystaniu z dostępnych na miejscu i w archiwach źródeł oraz wiedzy nauczycieli poznają lokalną historię, odkryją zapomniane  fakty dotyczące żydowskich mieszkańców i ich relacji z lokalną społecznością, którzy niegdyś wspólnie tworzyli krajobraz kulturowy Ziemi Janowskiej.

                                           

       Po zakończeniu warsztatów  uczniowie staną się przewodnikami i przygotują wycieczkę po miejscach związanych z historią  janowskich Żydów, na którą zaproszą min. nauczycieli, kolegów,  rodziców, sąsiadów, przyjaciół i władze lokalne.

        

        

        

        

        

        

      • Pasowanie na ucznia klasy pierwszej

       22.10.2018

                 Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Polski J. Piłsudskiego są pełnoprawnymi uczniami. 15 października 2018r. złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani przez dyrektor szkoły p. G. Obrębską. Wzniosły charakter spotkania uświetniło wprowadzenie sztandaru, odśpiewanie hymnu oraz program artystyczny przygotowany przez dzieci.

       Dla maluchów, ich rodziców i dziadków był to niezwykle ważny i wzruszający moment.

       Uczniom kl. I życzymy sukcesów w nauce i samych wspaniałych chwil w szkole!

      • 80-lecie Szkoły Podstawowej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie

       22.10.2018

       12 października 2018  roku obchodziliśmy 80-lecie Szkoły Podstawowej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie. 
                       Ten przepiękny dzień zaczął się od uroczystej Mszy Świętej w Kościele Parafialnym pw. Św. Jana Chrzciciela w Janowie w intencji uczniów, absolwentów oraz byłych i obecnych pracowników szkoły koncelebrowanej przez Ks. Kan. Tomasza Opalińskiego – proboszcza parafii oraz Ks. Kan. Mieczysława Słomkowskiego – emerytowanego kapłana pochodzącego z Janowa, absolwenta naszej szkoły.

       Następnie pod tablicą z imieniem patrona znajdującą się na budynku szkoły, delegacja składająca się z trzech pokoleń nauczycieli i uczniów złożyła kwiaty. Po krótkim słowie wprowadzenia przez Panią Dyrektor Grażynę Obrębską głos zabrała Pani Jadwiga Marcjanik-absolwentka naszej szkoły.

       Po niezwykle poruszającym przemówieniu, wszyscy uczestnicy uroczystości udali się do budynku szkoły.

       Z okazji 80-lecia szkoły przygotowana została również specjalna wystawa składająca się fotografii pochodzących z kroniki szkolnej. Każdy z przechodzących gości starał się odszukać siebie i swoich bliskich na dawnych fotografiach. Następnie wszyscy udali się na salę gimnastyczną na dalsze obchody uroczystości.

       Wprowadzenie pocztu sztandarowego i odśpiewanie Hymnu Państwowego oficjalnie rozpoczęło uroczystości. Głos zabrała Pani Grażyna Obrębska – dyrektor szkoły, która powitała wszystkich obecnych na sali gości.

            Podkomorzy rusza

            I z lekka zarzuciwszy wyloty kontusza,

            I wąsa podkręcając, podał rękę Zosi,

            I skłoniwszy się grzecznie, w pierwszą parę prosi.

            Za Podkomorzym szereg w pary się gromadzi;

            Dano hasło, zaczęto taniec - on prowadzi.

            Poloneza czas zacząć.

       Tymi słowami rozpoczęto taniec w wykonaniu uczniów oraz nauczycieli i pracowników szkoły, który zachwycił całą widownię.

       Po pięknym polonezie przyszedł czas na krótką część historyczną utrzymaną w stylu programu telewizyjnego Sensacje XX Wieku. Informacje przeplatane były z piosenkami z epoki wykonywanymi przez uczniów naszej szkoły.

       Na zakończenie części historycznej zaprezentowany został nowy hymn szkoły, którego słowa napisała Pani Aleksandra Piasecka, a muzykę skomponował Pan Krzysztof Pisarski – nauczyciele naszej szkoły.

        

       HYMN SZKOŁY

       1. To my jesteśmy przyszłością,

       Nadzieją, która rozkwita wciąż

       A każdy dzień to wyzwanie,

       Szukanie własnych dróg.

                      Ref.

       Nauka naszą pracą jest,

       Zaszczytem i wyzwaniem

       Spędzony w szkolnych murach czas

       Wyznacza nam zadanie. /x2

        

       2. Jak orzeł niech krąży nad nami

       Ten, który uwieńczył wysiłki i trud,

       Wolność ojczystej dał ziemi,

       Nasz patron, hetman, wódz.

                      Ref.

       Nauka naszą pracą jest,

       Zaszczytem i wyzwaniem

       Spędzony w szkolnych murach czas

       Wyznacza nam zadanie. /x2

       Po prezentacji historii naszej placówki nadszedł czas na część artystyczną, w której przedstawiono nowoczesną interpretację „Dziadów” oraz kolejny taniec - mazur -w wykonaniu uczniów naszej szkoły.

       Wyrazy uznania należą się reżyserom całego przedsięwzięcia, Pani Aleksandrze Piaseckiej, Pani Magdalenie Rendzie, Pani Marcie Bonisławskiej oraz Panu Krzysztofowi Pisarskiemu, a także całemu zespołowi ludzi, wszystkim uczniom, pracownikom i nauczycielom, którzy zaangażowali się w przygotowanie tej pięknej uroczystości.

       Dziękujemy wszystkim osobom, które tak licznie wypełniły mury naszej szkoły i zechciały cieszyć się z nami tak wielkim dniem.

        

      • Spotkanie z policjantem

       17.01.2019

             Przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej w Janowie wzięły udział w niezwykle pożytecznej lekcji, którą poprowadził funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy asp. Dawid Kaczorowski. Dzięki tej wizycie maluchy dowiedziały się, jak bezpiecznie zachowywać się na drodze oraz jakie są zasady prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Wszystkie dzieci obecne w tym dniu pod czujnym okiem Pana aspiranta ćwiczyli bezpieczne przejście przez pasy jezdni. Poza pogadanką o bezpieczeństwie na drodze, dzieci poznały specyfikę pracy a raczej służby pełnionej przez każdego policjanta. Największą atrakcją spotkania okazała się prezentacja radiowozu i możliwość wejścia do środka auta. Dzieci dostały zastrzyk wiedzy nie tylko o bezpieczeństwie na drodze ale też poczuły się jak mali funkcjonariusze Policji. 

      • Szkolny Konkurs Polskiej Poezji Patriotycznej

       18.10.2018

        

       Szkolny Konkurs
       Polskiej Poezji Patriotycznej

       „ W hołdzie dla Niepodległej”
       dla uczczenia 100 - lecia odzyskania niepodległości


        

        

        

       Cele i  konkursu:

       • krzewienie i podtrzymywanie wśród dzieci i młodzieży postaw patriotycznych;
       • przypomnienie trudnej drogi Polaków do wspólnoty wolnych narodów;
       • ukazanie dążeń do wolności, walk i zmagań o niepodległość poprzez pryzmat utworów poetyckich;
       • zaakcentowanie niezwykle istotnego dla polskiej poezji wątku patriotycznego;
       • ukazanie piękna polskiej ziemi.

       Warunki uczestnictwa:

       Uczestnicy Konkursu podzieleni są na  trzy kategorie wiekowe:

        • uczniwie szkół podstawowych z klas 1 – 3;
        • uczniwie szkół podstawowych z klas 4 – 8;
        • uczniwie klasy trzeciej gimnazjum;

       Kryteria oceny uczestników konkursu:

        • dbór i rozumienie tekstu;
        • pprawność i ekspresja wypowiedzi;
        • umiejętnść prezentacji i nawiązania kontaktu z publicznością;
        • dykcja raz opanowanie tekstu.


          

       Konkurs  odbędzie się 13 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie.

               Organizator: Aleksandra Piasecka

        

      • KONKURS NA LOGO SZKOŁY

       24.09.2018

       Uwaga!!!

       Organizator konkursu na  opracowanie Logo Szkoły postanowił  unieważnić konkurs.

       Prace, które wpłynęły nie spełniły wymagań, o których mowa  w regulaminie.

                                                                                                                                      Organizator

      • Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

       02.09.2018

       Witaj szkoło!

       Serdecznie zapraszamy na Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2018/2019.

       8.00 - Msza Święta w kościele parafialnym w Janowie

       9.00 - Spotkanie na sali gimnastycznej

       10.00 - Spotkanie z wychowawcami

        

        

       Informujemy, że godziny odjazdu autobusu w godzinnach rannych nie uległy zmianie. Dokładne informacje nt. rozkłądu jazdy zostaną podane na sali gimnastycznej.

      • Zakończenie roku szkolnego 2017/2018

       21.06.2018

       Serdecznie zapraszamy na Uroczystość Zakończenia Roku Szkolnego 2017/2018.

       Program Uroczystości:

       - 8.00 Msza Św. w kościele parafialnym w Janowie

       - 9.00 Uroczysta akademia na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Janowie, rozdanie świadectw, spotkanie z wychowawcami.

       Zapraszamy! 

      • Parafiada 2018

       30.05.2018

       Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Parafiada 2018.

       Około 900 osób wzięło udział w XIV Parafiadzie Diecezji Płockiej, która odbyła się 25 maja br. w Płońsku.

       Uczestnikami Parafiady byli członkowie parafialnych klubów sportowych, ministranci, członkinie scholi, dzieci i młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Rywalizację sportową poprzedziła Msza św. w kościele parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku. Potem poszczególne konkurencje odbywały się między innymi na terenie obiektów sportowych Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji i Miejskiego Centrum Kultury.

       Nasi reprezentanci odnieśli następujące sukcesy:

       60m dziewczęta kl. IV -VI

       4 miejsce Kateryna Marchuk

       2 miejsce Karolina Szczepkowska

        

       100 m dziewczęta kl. VII

       3 miejsce Dominika Miecznikowska

       2 miejsce Karolina Szczepkowska

        

       600 m dziewczęta SP

       2 miejsce Kateryna Marchuk

        

       600 m dziewczęta gim.

       3 miejsce Paulina Ekiert

        

       600 m chłopcy gim.

       4 miejsce Mateusz Leśnikowski

       3 miejsce Marcin Szymański

       1 miejsce Patryk Smoliński

        

       1000 m chłopcy ponadgimnazjalne

       4 miejsce Przemek Smoliński

        

       Piłka nożna

       Chłopcy gimnazjum - 2 miejsce

       Dziewczęta gimnazjum - 2 miejsce

      • ROWER POMAGA

       24.04.2018

       UWAGA UWAGA !!!

        

       RUSZYŁA AKCJA „ROWER POMAGA”

        

       BY WZIĄĆ W NIEJ UDZIAŁ WYSTARCZY JEŹDZIĆ ROWEREM
       I WYNIKI WPISYWAĆ NA STRONIE: http://rowerpomaga.pl/

        

       JAK TO ZROBIĆ???

       1. WCHODZIMY NA STRONĘ http://rowerpomaga.pl/

       2. WPISUJEMY DANE: IMIĘ I NAZWISKO, TRASĘ, LICZBĘ KILOMETRÓW I LICZBĘ OSÓB

        

       WYBIERAMY CEL JEŻDŻĘ DLA DZIECI Z JANOWA

        

       3. DODAJEMY WYNIK

        

       I GOTOWE…. :)

        

       MOŻNA TEZ DOŁĄCZYĆ DO RYWALIZACJI NA ENDOMONDO

        

       JEŻELI UDA NAM SIĘ UZYSKAĆ WYNIK 100 TYS. KILOMETRÓW GMINA OTRZYMA ROWER, KTÓRY ZOSTANIE PRZEKAZANY NAJBARDZIEJ POTRZEBUJĄCEMU DZIECKU.

        

        

       AKCJA TRWA DO 30 WRZEŚNIA 2018 R.

        

        

       DO DZIEŁA!!!

        

        

        

        

      • Egzamin gimnazjalny

       17.04.2018

       Egzamin gimnazjalny 2018 rozpoczyna się w środę 18.04.2018 r.

       Tego dnia gimnazjaliści będą zdawać część humanistyczną.
       Egzamin trwa trzy dni - do 20.04.2018 r.  W dniach 18.04-20.04 zajęcia dydaktyczne dla pozostałych klas w naszej szkole będą ODWOŁANE.

       Harmonogram egzaminu gimnazjalnego 2018:

       1. Część humanistyczna 18 kwietnia 2018 r. (środa)
       z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie - godz. 9:00
       z zakresu języka polskiego - godz. 11:00

       2. Część matematyczno - przyrodnicza 19 kwietnia 2018 r. (czwartek)
       z zakresu przedmiotów przyrodniczych - godz. 9:00
       z zakresu matematyki godz. 11:00

       3. Język obcy nowożytny 20 kwietnia 2018 r. (piątek)
       na poziomie podstawowym - godz. 9:00
       na poziomie rozszerzonym - godz. 11:00 

       Egzamin gimnazjalny z języka obcego na poziomie rozszerzonym nie jest obowiązkowy dla wszystkich uczniów. Przystąpić do niego muszą ci, którzy zdają go z języka, którego uczyli się również w szkole podstawowej. Pozostali uczniowie mogą zdawać dobrowolnie rozszerzony egzamin gimnazjalny z języka angielskiego czy innego, wybranego języka obcego (francuski, hiszpański, niemiecki, włoski, rosyjski, ukraiński), jeśli chcą sprawdzić swój poziom umiejętności językowych.

       Co zabrać ze sobą na egzamin?

       Wybierając się na egzamin gimnazjalny 2018 trzeba wiedzieć, co można ze sobą zabrać na egzamin.
       Oto lista przyborów i materiałów o których trzeba pamiętać.
       Każdy zdający powinien mieć ze sobą długopis lub pióro - konieczne z czarnym tuszem lub atramentem - przeznaczonym do zapisywania odpowiedzi.
       Na egzaminie z matematyki każdy powinien mieć linijkę. Rysunki, w razie konieczności, zdający wykonuje długopisem. Nie wykonuje się rysunków ołówkiem. Trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu tożsamości, czyli aktualnej legitymacji szkolnej.

       Ile trwa egzamin gimnazjalny 2018?

       Każdy egzamin gimnazjalny ma inny czas trwania.
       Część humanistyczna i część matematyczno-przyrodnicza mają przewidzianych 150 minut na cały egzamin. Czas ten dzieli się następująco: 90 minut – egzamin gimnazjalny z języka polskiego i z matematyki 60 minut – egzamin gimnazjalny z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz z nauk przyrodniczych

       W pierwsze dwa dni egzaminu gimnazjalnego 2018 po napisaniu pierwszego egzaminu z każdej części uczniowie będą mieli zatem około godzinną przerwę przed rozpoczęciem kolejnego egzaminu.

       Ile trwa egzamin gimnazjalny z języka angielskiego (lub innego obcego)?
       Na każdym z poziomów egzamin trwa 60 minut, zatem tu również pomiędzy jednym a drugim egzaminem uczniów czeka trwająca około godziny przerwa. 

       Powodzenia! 

      • Konkurs mitologiczny

       11.04.2018

       V Powiatowy Konkurs Mitologiczny ,,Z wizytą na Olimpie”
        

       20 marca w Szkole Podstawowej nr 1 odbył się V Powiatowy Konkurs Mitologiczny „Z wizytą na  Olimpie” skierowany do uczniów 5 i 6 klas szkół podstawowych. Jego celem było propagowanie wiedzy o kulturze i sztuce starożytnej Grecji i Rzymu. W konkursie wzięli udział zwycięzcy szkolnych eliminacji ze SP w Janowie, SP w Rączkach, SP w Szkotowie, SP w Zaborowie, SP nr 2 w Nidzicy, SP nr 3 w Nidzicy oraz gospodarzy – SP nr 1 w Nidzicy.

       W konkursie wzięło udział czternastu uczniów. Rywalizacja była bardzo wyrównana. Naszą szkolę reprezentowali uczniowie klasy VI : Gabriela Kobus i Igor Mierzejewski, do konkursów przygotowała ich Pani Magdalena Renda. Gabrysia zdobyła II miejsce ,a Igor IV serdecznie gratulujemy.

        

        

        

      • KONKURS PLASTYCZNY

       05.04.2018

       KONKURS PLASTYCZNY

       KARTKA  WIELKANOCNA

        

       Konkurs plastyczny zorganizowany dla Szkoły Podstawowej i Gimnazjum przez panią M. Bonisławską i G. Napiwodzką.

       W konkursie brało udział w sumie 50 osób. Wszystkie osoby otrzymały ocenę celującą z plastyki oraz upominek w postaci słodyczy. Najlepsze trzy osoby z każdej grupy otrzymały nagrody, dyplomy i słodycze. Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy za rok a zwycięzcom gratulujemy.

        

        Komisja wybrała następujące prace :

        klasy I-III

       I m  Zygnerska Wiktoria

       IIm Olszewska Karolina

       IIIm Szczepkowska Ewa

       klasy IV-VI

       Im Asztemborska Oliwia

       IIm Bojarska Wiktoria

       IIIm Mierzejewska Lena

       wyróżnienie Iwańska Wiktoria

       klasy VII-IIIG

       Im Pisarski Jakub

       IIm Mojsiewicz Izabela

       IIIm Miecznikowska Dominika

       Organizatorzy

      • Dzień wiosny

       05.04.2018

       Wiosna ,wiosna , wiosna ,ach to TY… 21.03.2018r.

        

       Dzień wiosny to doskonała okazja, by spędzić dzień w  szkole  inaczej niż zwykle. W tym dniu Samorząd Uczniowski przygotował wiele atrakcji  dla wszystkich uczniów. Obchody  rozpoczęły się na czwartej godzinie lekcyjnej. Najmłodsi nasi przyjaciele,  klasy: I-III  i oddziały przedszkolne wraz z opiekunami  udali się na spacer w poszukiwaniu oznak wiosny i topienie Marzanny. Na  sali gimnastycznej uczniowie klas IV- VI wymiennie z uczniami gimnazjum rozgrywali mecze piłki nożnej. W pracowni informatycznej chętni, a takich nie brakowało brali udział w Szkolnym Turnieju Gier Komputerowych ,, FIFA 15”, którego organizatorem był p. Krzysztof Pisarski. Do turnieju przystąpiło 25-ciu uczniów z klas IV-VI szkoły podstawowej i kl. VII SP, II-III gimnazjum. Pierwszym etapem konkursu było losowanie drużyn, którymi uczestnicy turnieju mieli rozgrywać mecze towarzyskie między sobą. W kolejnej części  odbyły się eliminacje do półfinału i upragniony dla wszystkich finał, w którym nie zabrakło emocji. Zwycięzcy turnieju otrzymali dyplomy dla najlepszego gracza oraz nagrody, którymi były piłki do gry w piłkę nożną.

       Dla najmłodszych uczniów p. A. Tobojka zorganizowała konkurs pt.: ,, Mistrz  lego”. Temat konkursu był narzucony, uczniowie w ciągu 35 minut musieli zbudować pojazd z klocków lego bez instrukcji.

       W ogrodzie szkolnym  można było upiec na ognisku  kiełbaskę  i zjeść w sali kinowej, gdzie odbywała się projekcja wybranego filmu. W holu szkolnym  pachniał kram ze słodkościami. Uczniowie klasy V przygotowali dla nas pyszną sałatkę grecką, a także kanapki. Ale to nie wszystko! Dodatkowo serwowali  pyszną gorącą czekoladę.

       Uczennice klasy VI wcieliły się w role pedagogów i organizowały czas  najmłodszym uczniom.

       Dzień ten upłynął w miłej, radosnej atmosferze. Dziękujemy P. Dyrektor, nauczycielom, pracownikom obsługi za pomoc w organizacji tego dnia.

       Wyniki konkursów:

       FIFA 15

       Kategoria kl. IV – VI

       Wiktor Napiwodzki kl. VI

       Kategoria kl. VII SP, II-III gimnazjum

       Kamil Klepacki kl. VII

        

       ,,Mistrz  lego”

       Igor Okraska   kl. V

       Antoni Rutkowski  kl. I

                                                                                                     Wszystkim serdecznie gratulujemy!

                                                                                                                    Samorząd Uczniowski

      • Spotkanie autorskie z Biegnącym Wilkiem

       05.04.2018

       Spotkanie autorskie z Biegnącym Wilkiem

                 23 marca 2018r. w GOK-u w Janowie uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Dariuszem Morsztynem, Twórcą Republiki Ściborskiej, Harcerskiego Ruchu Ochrony Środowiska im. św. Franciszka z Asyżu i Partnerstwa Dzikie Mazury, morsem, jedynym polskim maszerem długodystansowym. Dariusz Morsztyn od kilku lat bierze udział w jednym z 3 najtrudniejszych, północnych, wielokilometrowych wyścigów psich zaprzęgów świata – Finnmarkslopet w północnej Norwegii. To ekstremalne wyzwania, lata przygotowań, tundra, temperatury poniżej minus 40 stopni, Lapończycy, renifery i zorza polarna…

                   Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali pasjonujących historii z najbardziej północnych wypraw autora, o egzotycznej Republice Ściborskiej, obejrzeli prezentację zdjęć z wyprawy do Norwegii.

               Było to fascynujące spotkanie dla wszystkich, którzy lubią przygody: starszych, dorosłych i całkiem młodych.

        

        

      • UWAGA

       21.03.2018

       Z OSTATNIEJ CHWILI !

       Znalezione obrazy dla zapytania konkurs geografia kuratorium olsztyn

       Z ogromną radością pragniemy poinformować, iż Jakub Pisarski - uczeń klasy III gimnazjum został laureatem Wojewódzkiego Konkursu z Geografii zorganizowanego przez Kuratorium Oświaty w Olsztynie.

       GRATULUJEMY !!! 

       Lista laureatów i finalistów

       Znalezione obrazy dla zapytania konkurs geografia

      • Imieniny Naszego Patrona

       21.03.2018

       Imieniny Naszego Patrona

       19 marca był dniem dla nas bardzo wyjątkowym i interesującym. Tego bowiem dnia w całej Polsce obchodzone były uroczystość z okazji imienin Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Również i w naszej szkole pamiętaliśmy o naszym Patronie. Z samego rana delegaci poszczególnych klas razem ze swoimi opiekunami oraz  Panem Wójtem Waldemarem Szymańskim i Panią Sekretarz Dorotą Paczyńską złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego na rynku w Janowie. Po chwili zadumy uczniowie oraz ich opiekunowie udali się do szkoły na dalszą część uroczystości.

                       W szkolnym holu można było podziwiać wystawę poświęconą Józefowi Piłsudskiemu. Zostały na niej zaprezentowane zdjęcia oraz informacje odnośnie imienin Marszałka.

                       O godzinie 9.00 odbył się na sali gimnastycznej szkolny konkurs pt. „Co wiem o patronie?”, który odbywał się w dwóch kategoriach – szkoła podstawowa oraz gimnazjum. Uczestnicy, którzy uzyskali najwięcej punktów w części pisemnej konkursu zostali zakwalifikowani do kolejnego etapu – ustnego.

       Ale nie był to jedyny konkurs, którego rozstrzygnięcie odbyło się w dniu imienin Marszałka.  Podczas przygotowań do obchodów imienin Józefa Piłsudskiego w naszej szkole odbywały się jeszcze dwa konkursy – plastyczny pt.: „Kwiaty dla Patrona Szkoły” i literacki pt.: „Marszałkowi – w dniu imienin”. Ponadto uczniowie na lekcjach informatyki przygotowywali prezentacje multimedialne o Józefie Piłsudskim, a najlepsze z nich umieszczone zostały na stronie naszej szkoły w zakładce patron. Przygotowany został również specjalny numer „Kuryera Janowskiego”, którego możemy pobrać tutaj.

       Życzenia dla Marszałka

       • „Szanowny Panie Marszałku Józefie Piłsudski,
        Dziś jest Twoje święto. Byłeś zawsze człowiekiem silnym, zdecydowanym, mądrym, stanowczym, rozważnym. Umiałeś jednać ludzi, jak również zdobywać ich szacunek i podziw. Kierując się miłością do Ojczyzny, podejmowałeś kolejne wyzwania, ratując naród polski z rąk zaborców. Dzięki Tobie mogę żyć i uczyć się w wolnym kraju. Szkoda, że osobiście nie mogę złożyć Ci życzeń i z całego serca wyrazić swojej wdzięczności. Jestem dumny z tego, że chodzę do szkoły, której to właśnie Ty jesteś patronem. Czuwaj nad nami z „góry” i wyznaczaj młodemu pokoleniu Polaków drogę ku rozsławianiu naszej Ojczyzny. Upamiętniając Twoje imieniny, składam Ci zarówno życzenia, jak i należny hołd. Na zawsze zachowam Cię w moim sercu i pamięci.” – Wiktor Napiwodzki kl. VI

        

       • „Naczelny Wodzu i architekcie  Niepodległej Polski,
        W dniu Twoich imienin pragnę złożyć Ci życzenia. Myśl odważnie i odważnie pracuj na rzecz niepodległego państwa polskiego. Wypełnij wolę narodu, który odniósł największy sukces jakim jest odzyskanie własnego państwa. Rozwijaj swoją wizję niepodległościową. Działaj z takim samym rozmachem i charyzmą, jak wtedy, kiedy w 1920 roku  zatrzymałeś bolszewików nad Wisłą i tym samym uchroniłeś Europę. Dałeś Polsce wolność, granice, moc i szacunek. Powiedziałeś niegdyś „Ja staję, gdy jest burza, bo znam się na tym…”, nie zmieniaj się.” – Gabriela Kobus kl. VI

        

       • Drogi Marszałku Józefie Piłsudski,
        Z okazji Twoich imienin pragnę złożyć Ci najszczersze podziękowania za wszystko DOBRO, które uczyniłeś dla Mojej Ojczyzny.
                        Marszałku Polski, Naczelniku Państwa jestem dumna z tego, że jak ORZEŁ broniłeś Państwa Polskiego. Jestem wdzięczna Tobie za Twoje liczne zasługi, i że teraz mogę żyć w pięknej i Niepodległej Polsce.” – Martyna Zygnerska kl. IV

        

       Wyniki konkursów:

       KONKURS HISTORYCZNY „CO WIEM O PATRONIE?”:

       SZKOŁA PODSTAWOWA(miejsca):

       1. Wiktor Napiwodzki
       2. Ewa Krzykowska
       3. Ex aequo - Gabriela Kobus i Igor Rutkowski

       GIMANZJUM(miejsca):

       1. Alicja Fedyrko
       2. Adrian Kowalczyk
       3. Jakub Pisarski

       KONKURS PLASTYCZNY „KWIATY DLA PATRONA SZKOŁY”

                       SZKOŁA PODSTAWOWA KL. I-III (miejsca):

       1. Kacper Kobyliński
       2. Tobiasz Halicki
       3. Anna Zdyb

       SZKOŁA PODSTAWOWA KL. IV-VII (miejsca):

       1. Ex aequo - Izabela Mojsiewicz i Wiktor Napiwodzki
       2. Dominika Miecznikowska
       3. Alicja Wawrowska

       KONKURS LITERACKI „MARSZAŁKOWI – W DNIU IMIENIN”

       1. Maja Kobus
       2. Wiktor Napiwodzki
       3. Martyna Zygnerska
       4. Gabriela Kobus
       5. Igor Mierzejewski

        

        

        

      • Dzień kobiet

       05.04.2018

       Dzień Kobiet – 8 marca 2018r.

       Samorząd Uczniowski działał bardzo intensywnie starając się, aby ten dzień  był wyjątkowy dla płci pięknej naszej szkoły. Chłopcy i panowie  złożyli  piękne życzenia wszystkim kobietom i kobietkom, częstowali  słodkościami i wręczali kwiaty. Z inicjatywy Samorządu, odbył się również konkurs na: Najsympatyczniejszą dziewczynę w  szkole.  W klasach chłopcy uczcili ten dzień wręczając dziewczętom i wychowawczyniom kwiatki, czekoladki itp.

       Wyniki plebiscytu:

       Najsympatyczniejszą dziewczyną w szkole została uczennica

       klasy V – Alicja  Wawrowska.

       Gratulujemy!

       Samorząd Uczniowski

      • Tłusty czwartek

       26.02.2018

       TŁUSTY CZWARTEK

       Był sobie mały, tłuściutki pączek.
       Był okrąglutki i nie miał rączek.
       Z wierzchu miał piękną, chrupiącą skórkę,
       a w środku dziurkę na konfiturkę!

       Pyszne są pączusie z malinowym nadzieniem
       także z budyniem nawet sobie cenię
       na te z malinami patrzę kosym oczkiem
       a gdyby tak zrobić je z wędzonym boczkiem?

       Góra pączków, za tą górą,
       tłuste placki z konfiturą,
       za plackami misa chrustu,
       bo to dzisiaj są zapusty.

       Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek,
       a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła
       - wszystkiego smacznego z okazji tłustego czwartku

       Czwartek Tłusty...Dniem Rozpusty,
       każdy zajada pączek tłusty.
       Czy to jeden czy to dwa,
       a czasem ile się da.
       Ja Ci życzę dziś smacznego,
       zjedz pączka chociażby jednego.
       A do pączka smaczna kawa,
       to dopiero jest zabawa!
       Wszelkie diety dziś na boku,
       Tłusty Czwartek jest raz w roku!!!
        

        

        

       TŁUSTY CZWARTEK dzień, w którym obowiązkowo należy zjeść pączka. Tradycja mówi, że kto tego nie zrobi, będzie miał ogromnego pecha.

       Z tej okazji dn.08.02.2018 r.  Rada Rodziców  i Samorząd Uczniowski ufundowali dla każdego ucznia z naszej szkoły pysznego pączka!

       Serdecznie dziękujemy naszej kochanej Radzie Rodziców za kolejną w tym roku wspaniałą niespodziankę!!!

       Samorząd Uczniowski

      • Choinka szkolna

       05.04.2018

       Zabawa choinkowa to jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w kalendarzu imprez naszej szkoły. W tym roku odbyła się ona 13.01.2018r.Udział w imprezie wzięli uczniowie, rodzice, a także dziadkowie i wujkowie. Zgromadzonych gości przywitała i prowadziła część artystyczną  przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Alicja Fedyrko uczennica kl. II  G, następnie głos zabrali p. Dyrektor i Przewodniczący Rady Rodziców

       Jasełka pt:, ,, Maleńka miłość” zaprezentowali uczniowie pod opieką p. A. Kacprowicz i p. A.Kochańskiej z oddziałów przedszkolnych .Oklaskom nie było końca. Ale to jeszcze nie wszystko! Nasi mali przyjaciele wykonali  dla nas przepięknie,  świąteczną zumbę. Co prawda Święta Bożego Narodzenia mieliśmy już za sobą, ale za sprawą uczniów z klasy III wróciła do nas magia nocy wigilijnej. Pod czujnym okiem p. B. Obidzińskiej wykonali  inscenizację pt:. ,,Przy wigilijnym stole”. Po czym   taniec do piosenki ,,Zaśnieżone miasta”.

       P. K. Pisarski wykorzystując instrumentarium Orffa( bębenki, flety, tamburyna, kołatki, grzechotki, trójkąty, dzwonki melodyczne) oraz skrzypce i pianino, przygotował i wykonał z uczniami klasy IV  kolędę ,, Wśród nocnej ciszy”. Całość artystyczną okraszał chór szkolny wykonując kolędy i pastorałki.

       Po części artystycznej odwiedził nas Święty Mikołaj w pięknym nowym stroju, z workiem pełnym prezentów. Wszystkie grzeczne dzieci zostały obdarowane. Mikołaj obiecał, że za rok znowu nas odwiedzi…

       Po bogatym programie artystycznym i wizycie Świętego Mikołaja przyszedł czas na zabawę. Do tegorocznej imprezy zaprosił nas zespół Just Dance, który przez kilka godzin serwował same hity.

        

       Dziękujemy P.Dyrektor, nauczycielom, Radzie Rodziców, pracownikom obsługi za pomoc w organizacji.

     • Konkurs świąteczny wystrój sali
      • Konkurs świąteczny wystrój sali

       20.01.2018

       WYNIKI KONKURSU

       ŚWIĄTECZNY WYSTRÓJ SALI

       Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia wszystkie sale lekcyjne zostały pięknie udekorowane. Komisja dokonała oceny w następujących kategoriach:

       ·        samodzielne wykonanie ozdób,

       ·        sposób wykonania gazetki klasowej,

       ·        pomysłowość, wkład pracy,

       ·        estetyka wykonania,

       ·        oddanie atmosfery Świąt Bożego Narodzenia.

       Zwycięskim klasom gratulujemy!

       Grupa I – oddział przedszkolny – wychowawca p. A. Kochańska.

       Nagroda – bilet wstępu do Madagaskaru

       Grupa II – klasa V  – wychowawca p. A. Tobojka.

       Nagroda – pizza  dla klasy

       Grupa III – klasa II G – wychowawca p. K. Pisarski.

       Nagroda – pizza dla klasy  

       Komisja konkursowa miała problem z wyłonieniem zwycięzców, ponieważ uczniowie i wychowawcy bardzo ładnie i pomysłowo wykonały zadanie. A co najważniejsze w przygotowania włączyli się również rodzice.

       Na wyróżnienie i nagrodę zasłużyły wszystkie klasy.

       Pragniemy podziękować wszystkim darczyńcom, którzy swoim dobrym sercem i zaangażowaniem materialnym sprawili nam ogromną radość spełniając nasze  dziecięce marzenia.

       Dziękujemy:

       Przedstawicielom Rady Rodziców,

       Państwu:

       Wojciechowi  i Annie Bojarskim,

       Wojciechowi  I Małgorzacie Kobus,

       Barbarze i Krzysztofowi Mierzejewskim.

       Panu Mariuszowi Kostowskiemu  oraz innym osobom, które chciały pozostać anonimowe…

        

        Samorząd Uczniowski

       Konkurs świąteczny wystrój sali - Obrazek 1

        

      • Konkurs przedmiotowy z geografii

       06.01.2018

       Z dumą zawiadamiamy, że nasz uczeń, Jakub Pisarski został zakwalifikowany do etapu wojewódzkiego konkursu przedmiotowego z geografii, którego rozstrzygnięcie odbędzie się 19 lutego 2018r o godz. 13.00 w Olsztynie.

       TRZYMAMY KCIUKI !!!      

       smiley

      • Jastrzębie 2017

       21.12.2017

       http://www.funduszlokalny.nidzica.pl/zdjecia/img8576jpg_1001491309.jpg

        

        

       Szkolny Klub Młodego Wolontariusz przy Szkole Podstawowej w Janowie otrzymał  tytuł i statuetkę „Młodzieżowego Wolontariusza Roku 2017”. Patronem Konkursu jest Wojciech Bogumił Jastrzębowski – wybitny uczony i działacz społeczny oraz wielki przyjaciel dzieci, który pochodził z Giewart.  Konkurs organizowany raz w roku w celu popularyzacji wolontariatu oraz wyróżnienia osób, które poprzez postawy dobroczynne i różnorodną aktywność społeczną upowszechniają dobro w środowisku lokalnym. Przeznaczony jest dla wolontariuszy młodzieżowych  z powiatu nidzickiego. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie statuetki JASTRZĘBIA odbyło się 16 grudnia 2017 r. w Kamionce podczas Gali Dobroczyńca Roku.

       Wolontariusze z Janowa: Anna Adamkiewicz, Paulina Ekiert, Alicja Fedyrko, Amelia Jastrzębowska, Julia Jońska, Katarzyna Pogonowska, Emilia Woźniak- kl. II gimnazjam,  Dawid Mierzejewski –kl. V szkoła podstawowa, Magdalena Pogonowska, Dominika Miecznikowska- kl. VII szkoła podstawowa, Kacper Mierzejewski- kl. I Technikum Agrobiznesu w Jagarzewie, Izabella Bonisławska, Aleksandra Rzewnicka, Patrycja Jońska- kl. I Liceum Ogólnokształcącego w Nidzicy.

       Klub działa od ośmiu lat. Jego działalność skupia się na pomocy potrzebującym, w tym działalności charytatywnej. Potrafią dostrzec osoby, które potrzebują wsparcia. Angażują się, ale też proponują różnorodne formy wsparcia. Wolontariusze działają na rzecz osób starszych, chorych dzieci, podopiecznych hospicjum przy Caritas w Nidzicy, akcje i zbiórki pieniężne na rzecz chorych dzieci,   zdolnych, ale niezamożnych kolegów, czy ofiar kataklizmów i klęsk żywiołowych. Kultywują  lokalne tradycje swojej „Małej Ojczyzny" i pielęgnują pamięć o tych, którzy zginęli w obronie Polski, odwiedzając i porządkując groby patriotów przy okazji Dnia Zadusznego, świąt okolicznościowych.

       Tradycją Klubu stało się pieczenie pierników dla podopiecznych hospicjum przy Caritas w Nidzicy. Obok tradycyjnych składników, młodzież dodaje zawsze szczyptę miłości, radości, szczęścia, aby rozgrzać każde serca.

       „Statuetkę Jastrzębia-Wolontariusz Roku” otrzymały w 2011 r. Nina Słomkowska, a w 2014 Izabella Bonisławska.

        

      • 150-te urodziny Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego

       20.12.2017
       
       
       

       5 grudnia 2017 roku w całej Polsce odbyły się uroczystości z okazji 150-tej rocznicy urodzin Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Również i nasza szkoła postanowiła włączyć się w obchody tego ważnego wydarzenia. Przecież jak szkoła, której patronem jest Józef Piłsudski mogłaby zapomnieć o jego urodzinach? Przygotowania do tej uroczystości zaczęły się już tydzień wcześniej, gdy został zredagowany 1 numer Kuryera Janowskiego. Zawierał on najważniejsze informacje o Marszałku Polski oraz jego zdjęcie.

       Główne uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10.00 na rynku w Janowie pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Przedstawiciele całej szkoły oraz pracownicy urzędu gminy zapalili znicze pod obeliskiem, następnie można było wysłuchać pieśni legionowych oraz zabawnego przemówienia Józefa Piłsudskiego, które zostało zarejestrowane 5 września 1924 roku. Z okazji 150 rocznicy urodzin Marszałka z inicjatywy Wojewódzkiego Zarządu Związku Piłsudczyków w Olsztynie upieczonych zostało 300 bochenków okolicznościowego chleba legionistów, których część została dostarczona do Janowa i rozdana okolicznym mieszkańcom. Warunkiem otrzymania takiego chleba było udzielenie prawidłowej odpowiedzi na pytanie  Przechodniom rozdawany był również Kuryer Janowski, który okazał się być dla niektórych dobrą ściągą przy udzielaniu odpowiedzi na pytania. W rolę reporterów wcielili się uczniowie klasy II gimnazjum.

       Również 5 grudnia 2017 roku podczas  uroczystości Wojewódzkich obchodów 150 rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego w Olsztynie Szkoła Podstawowa im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie otrzymała „Certyfikat Szkoły Promującej Niepodległą”. Wyróżnienie to przyznawane jest szkołom, które w swoich programach i działaniach realizują trochę więcej niż wymaga program, z naciskiem na kwestie związane z odzyskaniem niepodległości - tłumaczy Waldemar Ziarek, prezes olsztyńskiego oddziału Związku Piłsudczyków RP. Zostaną one przyznane  168 szkołom, ponieważ jak stwierdził Waldemar Ziarek – „Droga ku niepodległej rozpoczęła się 6 sierpnia 1914 r., kiedy właśnie 168 młodych, niedoświadczonych jeszcze w bojach żołnierzy, rozpoczęło długi marsz ku niepodległości zakończony 11 listopada 1918 r.” Certyfikat    i gratulacje z rąk Sławomira Sadowskiego - Wicewojewody Warmińsko- Mazurskiego, Brygidy Małeć- Krajowego Koordynatora Certyfikatu  i Krzysztofa Marka Nowackiego- Warmińsko- Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie odebrały Grażyna Obrębska- Dyrektor Szkoły i Małgorzata Słomkowska- szkolny koordynator.

        

       150-te urodziny Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego - Obrazek 1

       ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA GALERII

       150-te urodziny Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego - Obrazek 2

        

      • Gminne zawody sprawnościowe

       28.12.2017

       GMINNE  ZAWODY  SPRAWNOŚCIOWE

       JANOWO 13.12.2017 ROK

       Gminne zawody sprawnościowe - Obrazek 1

                    W dniu 13 grudnia 2017 roku Szkolny Zespół ds. Sportu i Rekreacji wspólnie z Urzędem Gminy w Janowie przeprowadził Gminne Zawody Sprawnościowe dla szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu gminy. Uczniowie startowali w czterech konkurencjach: biegu spętanych, skokach na skakance, przenoszeniu piłek, slalomie z piłkami. O kolejności zajętych miejsc decydowała suma punktów ze wszystkich konkurencji. Każdy uczeń za udział i zajęte miejsca otrzymał punkty do rywalizacji w konkursie na Najlepszego Sportowca Szkoły zgodnie z regulaminem tego konkursu oraz dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Urząd Gminy.

       Wyniki naszych uczniów

       Szkoła Podstawowa

                               Kl. IV  - I miejsce Wiktoria Fedyrko                                     Kl. VI – II miejsce Karolina Szczepkowska

                                             II miejsce Lena Mierzejewska                                                  II miejsce Wiktor Napiwodzki

                                             II miejsce Mikołaj Szeluga                                                      III miejsce Igor Mierzejewski

                                            III miejsce Zuzia Asztemborska

        

                               Kl. VII – III miejsce Karolina Karwacka

        

       Gimnazjum

        

                                      Kl. II – I miejsce Kacper Lejk                                                Kl. III – I miejsce Patryk Smoliński

                                                  I miejsce Julia Jońska                                                                 I miejsce Alicja Fedyrko

                                                 III miejsce Paulina Ekiert                                                  III miejsce Katarzyna Pogonowska

        

                   Opiekunami naszych uczniów podczas zawodów byli nauczyciele wychowania fizycznego Marta Bonisławska i Waldemar Westerlich. Urząd Gminy reprezentował Krzysztof Chmieliński, który dostarczył również nagrody ufundowane przez Urząd Gminy.

        

        

                                                                     Nauczyciele wf-u  M. Bonisławska, W. Westerlich.

       Gminne zawody sprawnościowe - Obrazek 2  

        

      • KAŻDE DZIECKO WIDOCZNE NA DRODZE

       20.12.2017

       KAŻDE DZIECKO WIDOCZNE NA DRODZE - Obrazek 1

       Jesień to czas ponurych dni, szybszego zapadania zmroku co przyczynia się do słabszej widoczności osób poruszających się po drodze szczególnie pieszych i rowerzystów. Dlatego podobnie jak w latach ubiegłych, także i w tym roku szkolnym, w trosce o naszych uczniów, w dniach19 i 20 grudnia 2017 roku przeprowadzono w szkole akcję ,,Każde dziecko widoczne na drodze” mającej na celu wyposażenie każdego ucznia w elementy odblaskowe aby zwiększyć ich bezpieczeństwo na drodze. Dzięki temu uczniowie poruszający się po drogach z odblaskami są widoczni już z odległości 150 metrów co wpływa na zwiększenie ich bezpieczeństwa. Akcję w szkole przeprowadził nauczyciel techniki Waldemar Westerlich przy współpracy z Fundacją ,,Bezpieczne Droga”.

      • 15.12.2017

        

        

        - Obrazek 1

        

        

       Program „Aktywnie spędzam czas na sportowo i kształtuję swoją postawę ciała prawidłowo”

        

                     Zajęcia sportowe dla uczniów z elementami gimnastyki korekcyjno –kompensacyjnej poprzez realizację dodatkowych zajęć sportowych i rekreacyjno-sportowych ze szczególnym uwzględnieniem  ćwiczeń korekcyjnych i kompensacyjnych ma zachęcać dzieci i młodzież do regularnej aktywności fizycznej, jak również kształtować podstawowe nawyki ruchowe związane z prawidłową postawą ciała.

                    Zadania korekcyjno-kompensacyjne są bardzo ważną wartością dodaną programu ze względu m.in. na brak obligatoryjnych i powszechnych zajęć gimnastyki korekcyjnej w szkołach podstawowych i gimnazjalnych.

        

        Główne cele :

       ·harmonijny rozwój fizyczny oraz poprawa ogólnej kondycji i sprawności fizycznej uczniów,

       ·kształtowanie nawyku prawidłowej postawy,

       ·przeciwdziałanie powstawaniu wad postawy,

       ·zapobieganie nadwadze i otyłości wśród dzieci i młodzieży,

       ·włączenie jak największej grupy uczniów do regularnej aktywności fizycznej.

        

                   Program „Aktywnie spędzam czas na sportowo i kształtuję swoją postawę ciała prawidłowo” był  przeprowadzony przez panią Martę Bonisławską nauczyciela wychowania-fizycznego w Szkole Podstawowej w Janowie w okresie

       1.04–23.06 2017 i 1.09 –30.11.2017 r.

        

        

                   Liczba uczestników zajęć sportowych prowadzonych w ramach „Projektu”, nie mogła być mniejsza niż 12 uczniów danej szkoły. Zajęcia prowadzone były 2x w tygodniu. W ramach zajęć uczniowie uczestniczyli w różnego rodzajach zawodach sportowych szkolnych, gminnych, parafialnych, biegach przełajowych, imprezach integracyjnych, zawodach ogólnosprawnościowych i innych. Aktywność i frekwencja była bardzo duża.

        

        

        

        

                   W okresie 01.04.2017-23.06.2017r  grupa liczyła(20 osób)  11 chłopców i 9 dziewczynek. Byli to uczniowie z klas IV-VI, rocznik 2004-2006. Uczniowie ci zostali zakwalifikowani do grupy treningowej na podstawie badań przesiewowych przeprowadzonych przez nauczyciela wychowania fizycznego i pielęgniarkę (higienistkę) szkolną .

        W nowym roku szkolnym 2017-2018 w okresie od 01.09-30.11.2017r grupa liczyła 15 chłopców i 5 dziewczynek. Byli to uczniowie z klas IV-VII, rocznik 2004-2008. Uczniowie ci zostali zakwalifikowani do grupy również za pomocą badań przesiewowych przez pielęgniarkę szkolną.

        

       Po przeprowadzeniu zajęć uczestnicy programu osiągnęli zamierzone efekty:

       a) w zakresie postaw, uczeń:

       • chętnie podejmuje dodatkową aktywność fizyczną w trakcie zajęć sportowych i korekcyjno-kompensacyjnych,

       • stosuje zasadę fair play w sportach indywidualnych i zespołowych,

       • wykonuje ćwiczenia fizyczne na miarę swoich możliwości i potrzeb ruchowych,

       b) w zakresie wiedzy, uczeń:

       • zna test do oceny sprawności fizycznej i postawy ciała,

       • rozumie potrzebę hartowania organizmu,

       • wie, jak wygląda prawidłowa postawa ciała,

       • zna podstawowe zasady bezpiecznej organizacji zajęć ruchowych,

       c) w zakresie umiejętności, uczeń:

       • potrafi przeprowadzić samokontrolę i samoocenę własnej sprawności fizycznej i postawy ciała

       • stosuje prozdrowotny styl życia.

        

         - Obrazek 2

       Marta Bonisławska

      • 11.12.2017

       Znalezione obrazy dla zapytania konkurs geograficzny

       14 listopada 2017 r w Zespole Szkół Powiatowych im. Wł. St. Reymonta w Chorzelach odbył się Międzyszkolny Konkurs Geograficzny dla gimnazjalistów pt. „Wędrujemy po mapie świata”.

       Do konkursu przystąpiło 12 uczniów z okolicznych szkół. Laureatami zostali:

       1.      Pisarski Jakub, Gimnazjum w Janowie (42 pk.) – I miejsceZnalezione obrazy dla zapytania konkurs geograficzny

       2.      Folga Tomasz, PSP nr 2 w Chorzelach (33 pkt.) – II miejsce

       3.      Enerlich Łukasz, PSP nr 2 w Chorzelach (27 pkt.) – III miejsce (ex aequo)

       4.      Danelski Jakub, PSP nr 2 w Chorzelach (27 pkt.) – III miejsce  (ex aequo)

       Gratulujemy !!!

      • MIKOŁAJKOWY ZAWRÓT GŁOWY

       11.12.2017

       MIKOŁAJKOWY ZAWRÓT GŁOWY

       06.12.2017 r.

       Zbliżają się MIKOŁAJKI. Zapraszamy do wspólnego świętowania.

       Podobny obraz  

       v Wizyta św. Mikołaja w naszej szkole- niespodzianka dla grzecznych uczniów.

       v Dzień czapki św. Mikołaja - ,,Kto przebrany ten nie pytany”.

       6  grudnia imieniny Mikołaja obchodzimy, z tej okazji wszyscy w czerwonej czapce przychodzimy.

       v Kram ze słodkościami.

       v Konkurs na ,,Świąteczny wystrój sali” (regulamin)

        

        

        

        

          Samorząd Uczniowski

                                                                          

      • 150 rocznica urodzin wielkiego Polaka

       11.12.2017

       „Bez marzeń niemożliwe jest realizowanie wielkich celów

       -150 rocznica urodzin wielkiego Polaka”.

        

        

       5 grudnia 2017 roku minie 150  rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego, racjonalisty i wielkiego marzyciela. Piłsudski odwołując się do Słowackiego uważał, że bez marzeń niemożliwe jest realizowanie wielkich celów. Takim marzeniem było doprowadzenie do niepodległości Polski, traktowane przez dużą część społeczeństwa jako fanaberia. Racjonalizm Piłsudskiego wsparty myśleniem romantycznym dał Polsce niepodległość.

       Dla uczczenia rocznicy Związek Piłsudczyków RP, wraz z partnerami  organizuje w województwie warmińsko-mazurskim uroczyste obchody. W ich ramach odbędą się między innymi "sesje naukowe, koncerty, wystawy". Piekarnia Tyrolska, wiodący producent pieczywa w regionie wyprodukuje dla uczczenia rocznicy specjalny chleb -Chleb Legionów.

       Chleb Legionów po raz pierwszy wypieczony został w roku 2016 w rocznice Bitwy pod Kostiuchnówką, z maki pochodzącej ze zboża zebranego na Ukrainie z pól bitwy. Receptura pochodzi z  czasów pierwszej wojny światowej                                     i pozyskana została dzięki zapisom kronikarskim oraz z materiałów wspomnieniowych żołnierzy legionów.

       W trakcie uroczystości urodzinowych 300 bochenków chleba trafi bezpłatnie do mieszkańców regionu.  Podczas specjalnego przyjęcia urodzinowego w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie, Szkoła Podstawowa im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie otrzyma Certyfikat Szkoły Promującej Niepodległą, ogólnopolskiego projektu realizowanego pod patronatem syna gen. Kazimierza Sosnkowskiego, najbliższego współpracownika Józefa Piłsudskiego, Piotra Sosnkowskiego.

       Zwieńczeniem obchodów będzie specjalny koncert , legendy polskiego rocka, zespołu Art Rock. Dochód z koncertu przekazany będzie na zakup pomocy dydaktycznych dla polskiej szkoły w Mejszogole na Litwie. Mejszogoła to miejscowość na Wileńszczyźnie, gdzie większość mieszkańców stanowią Polacy. W Janowie uroczystości odbędą się o 5 grudnia 2017 roku o godz. 10.00, pod obeliskiem Józefa Piłsudskiego.

       Uroczystościom patronują: Artur Chojecki- Wojewoda Warmińsko- Mazurski, Gustaw Marek Brzezin- Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, gen.zw. Stanisław Władysław Śliwa- Prezes Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków RP  oraz Piotr Sosnkowski syn gen. Kazimierza Sosnkowskiego.

        

      • Andrzejki

       04.12.2017

       Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej –

       w wigilię św. Katarzyny. 

       Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

       W naszej szkole 01.12.2017 r.  w godzinach od 16.00 - 20.00 odbyła się długo wyczekiwana dyskoteka integrująca społeczność uczniowską. Zabawę uświetniły przeboje disco polo i inne . Uczniowie, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja, losowali wróżby.

       Zabawy, radości oraz śmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal. Uczniowie zadowoleni wrócili do domów pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego wieczoru...

       Samorząd Uczniowski

        

        

        

        

        

        

        

        

       Znalezione obrazy dla zapytania andrzejki

        

        

        

        

        

        

      • 04.12.2017

       Kształtowanie postaw prozdrowotnych jest procesem długotrwałym i zaczyna się już w przedszkolu. Dlatego mając na uwadze zdrowie moich wychowanków nie zapominam o organizowaniu sytuacji edukacyjnych, które promują zdrowie. Dzieci doskonale wiedzą, że aby być zdrowym należy się między innymi prawidłowo odżywiać. Każdy przedszkolak rozumie potrzebę spożywania dużych ilości owoców oraz warzyw. Dnia 16.11.2017 r.   z myślą o  witaminkach, postanowiliśmy zrobić sok  owocowo-warzywny i koktaile  z jabłek,  marchewki, pomarańczy, truskawek, bananów i mleka . Jednak zanim przystąpiliśmy do pracy, dzieci zapoznały się z urządzeniem do robienia soku - sokowirówką  jej działaniem i utrwalały sobie zasady bezpieczeństwa. Następnie dzieci kolejno podchodziły i samodzielnie wyciskały sok z jabłek , marchwi i pomarańczy. Dzieci łączyły soki według własnego uznania. Po skończonej pracy dzieci delektowały się jego smakiem. Wszystkim  bardzo smakował, ponieważ wykonany był przez dzieci, bez dodatku cukru i bez konserwantów.

        

        

        

       Przez cały rok propagujemy w naszym przedszkolu prawidłowe odżywianie się. Dlatego też 29.11.2017 r. przedszkolaki  podjęły wielkie wyzwanie, robiąc smaczne kolorowe a przede wszystkim zdrowe kanapki.
       Zanim jednak do tego przystąpiły dowiedziały się jakie produkty należy jeść żeby być zdrowym, dlaczego musimy się zdrowo odżywiać? Zostały zapoznane z piętrami piramidy zdrowia. Następnie nazywały produkty, z których można zrobić smaczne i zdrowe kanapki.

       Na stoliku znajdowały się: produkty mleczne, jajka, wędliny, masło, pieczywo, warzywa. Po umyciu rąk, dzieci samodzielnie smarowały pieczywo masłem, a następnie ułożyły na kromkach wybrane przez siebie produkty.

       Wszystkie ochoczo wzięły się do pracy i z wielkim apatytem zjadły, przygotowane przez siebie, pyszne kanapki. Dzięki takim zajęciom dzieci kształciły w sobie odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków.

      • Certyfikat Szkoła Wierna Dziedzictwu

       11.12.2017

        

       10 listopada 2017 r. w Urzędzie Wojewódzkim  z rąk Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty Marka Krzysztofa Nowackiego Szkoła Podstawowa im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie otrzymała Certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu”. Wyróżnienie zostało przyznano po raz pierwszy. O jego otrzymanie wnioskowały 252 szkoły i placówki z naszego województwa. Nasza szkoła znalazła się w gronie 86 laureatów. Warunkiem uzyskania tego wyróżnienia było przesłanie do Kuratorium Oświaty w Olsztynie sprawozdanie z podejmowanych w ostatnim roku działań. Kapituła oceniając je  brała pod uwagę m. in. takie działania szkoły jak: kształtowanie  postaw patriotycznych dzieci, młodzieży i dorosłych, angażowanie w nie zarówno społeczność szkolną jak i lokalną, szeroki zasięg oddziaływań wynikających z lokalnych zasobów dziedzictwa kulturowego, systematyczność dokumentowania i upowszechniania tych działań.
       O Certyfikat mogą ubiegać się przedszkola, szkoły publiczne i niepubliczne oraz placówki wszystkich typów z terenu województwa warmińsko-mazurskiego. Wyróżnienie to przyznawane jest na okres 3 lat. Szkoła ma prawo ponownie ubiegać się o Certyfikat i już czynimy starania w tym kierunku. Nadal będziemy pielęgnować naszą lokalną kulturę i patriotyzm, który wśród janowskiej społeczności przewija się z patriotyzmem ogólnopolskim od wieków. Mimo iż dzisiejsza młodzież postrzega patriotyzm inaczej, niż kilkaset lat temu, to nasi uczniowie chętnie biorą udział w różnych konkursach, akademiach czy uroczystościach, pomagają innym. Praca szkoły jest doceniana przez różne organizacje krzewiące idee patriotyczne, w tym ogólnopolskie. Nasza szkoła zapraszana jest do współpracy i nagradzana za swoją działalność.

       Certyfikat Szkoła Wierna Dziedzictwu - Obrazek 1

     • Konkurs plastyczny
      • Konkurs plastyczny

       23.11.2017

       „Patron naszej szkoły- Józef Piłsudski”

       Konkurs plastyczny

       Konkurs plastyczny zorganizowany został w klasach I-III edukacji wczesnoszkolnej przez panią G. Napiwodzką, B. Obidzińską, M. Zembrzuską oraz w klasach IV-VII przez panią M. Bonisławską. 

       Wszystkie prace zostały nagrodzone oceną z plastyki, a trzy najlepsze w każdej kategorii dyplomami i nagrodami. Uczestnicy konkursu otrzymali również słodki upominek.

       Wyniki:

       Klasy I-III

       I m-  Anri Yegoryan klasa III

       I m-  Ania Zdyb klasa II

       I m - Ewa Szczepkowska klasa I

       Klasy IV-VII

        I m – Gabrysia Kobus klasa VI

       II m- Michał Auguścik klasa V

       III m – Magdalena Pogonowska klasa VII

       Wyróżnienie Karolina Karwacka klasa VII

       Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i zapraszamy za rok.

       Organizatorzy.

      • Gminne Obchody Dnia Niepodległości-Święto Szkoły

       21.11.2017

       Gminne Obchody Dnia Niepodległości-Święto Szkoły

       10 listopada w murach Szkoły Podstawowej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego odbyły się Gminne Obchody Święta Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. w Kościele p.w. św. Rocha w Janowie. We Mszy brali udział przybyli zaproszeni goście, władze, a także Dyrekcja, nauczyciele, uczniowie naszej szkoły oraz mieszkańcy.

       Po Mszy św. nastąpił przemarsz pod pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie zostały złożone wieńce i  zapalono znicze.

       Następnie obchody jubileuszu przeniosły się do szkoły, gdzie gości powitała Pani Dyrektor Grażyna Obrębska wraz z Wójtem Gminy Janowo Panem Waldemarem Szymańskim. Podczas uroczystości głos zabrali również zaproszeni goście, a wśród nich prof. Ryszard Juszkiewicz, przewodniczący Polskiego Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej płk. Waldemar Ziarek, który odczytał list od syna Kazimierza Sosnowskiego, mjr Stanisław Brodacki, oraz starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Olsztynie Pani Danuta Kryszałowicz.

       Doniosłość święta podkreśliła obecność pocztów sztandarowych, a także odczytanie Apelu Poległych przez uczniów klasy III gimnazjum.

       Po części oficjalnej zaproszeni gości oraz cała społeczność szkolna obejrzała  montaż słowno -muzyczny pt. „Wierni Niepodległej”. Uczniowie z klasy VI i VII przedstawili niezwykle wzruszającą i pouczającą lekcję historii. Wcielając się w postacie historyczne przypomnieli z jak trudną historią borykała się nasza Ojczyzna. Poza pięknymi wierszami usłyszeliśmy również wiele piosenek opowiadających o krwawej i trudnej przeszłości Polski. Okrasą naszej uroczystości był krakowiak przygotowany przez uczniów klasy IV pod czujnym okiem Pani Marty Bonisławskiej. Odpowiedzialni za muzykę, reżyserię i dekorację byli: Pan Krzysztof Pisarski, Pani Aleksandra Piasecka, Pani Magdalena Renda i Pani Małgorzata Słomkowska.

       Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym gościom, uczniom, rodzicom i nauczycielom za udział w naszym wyjątkowym święcie.

       Gminne Obchody Dnia Niepodległości-Święto Szkoły - Obrazek 1

      • XI Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej

       16.11.2017

                     4 listopada 2017 roku w sali rycerskiej nidzickiego zamku odbył się XI Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej, w którym udział wzięli uczniowie naszej szkoły. W kategorii szkół podstawowych naszą szkołę reprezentowała Izabela Mojsiewicz, która wykonała piosenki pt.: „Ojczyzno ma” oraz „Oskarżeni o wierność i cnotę”. Za swój występ otrzymała dyplom za godne reprezentowanie szkoły.

                    W kategorii szkół gimnazjalnych naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy II gimnazjum w składzie: Anna Adamkiewicz, Paulina Ekiert, Alicja Fedyrko, Amelia Jastrzębowska, Julia Jońska, Katarzyna Pogonowska, Magdalena Pogonowska , które zaśpiewały piosenki: „Dywizjon 303’ oraz „Urodziłem się w Polsce” i tym samym wywalczyły III miejsce w konkursie. GRATULUJEMY!!!

       Zapraszamy do obejrzenia zdjęć na stronie internetowej Gazety Nidzickiej pod adresem http://nidzica.wm.pl/102473-475680,XI-Powiatowy-Przeglad-Piesni-i-Piosenki-Patriotycznej,0.html

       XI Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej - Obrazek 1XI Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej - Obrazek 2

     • Pasowanie pierwszoklasistów
      • Pasowanie pierwszoklasistów

       27.11.2017

       MY UCZNIOWIE PIERWSZEJ KLASY, UROCZYŚCIE  ŚLUBUJEMY…

        

        „Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły. Będę uczyć się w szkole jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować, kiedy urosnę. Będę starał się być dobrym kolegą, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom” - takie przyrzeczenie składali 13 PAŻDZIERNIKA 2017r.  : Pawełek ,Antoś, Kinga, Wiktoria, Fabianek i Ewunia.

       Ślubowanie uczniów to piękna tradycja. Ceremoniał Szkoły Podstawowej w Janowie, uwzględnia strój galowy, przysięgę na sztandar oraz pasowanie przez dyrektora.
       Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej ,musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. 

        Zadaniem uczniów było m.in. zaśpiewanie piosenek, recytacja wierszy oraz umiejętność odpowiedzi na kilka bardzo ważnych pytań. Po zakończonej prezentacji, zaproszeni goście zgodnie potwierdzili, iż wszystkie dzieci wspaniale zdały "egzamin pierwszoklasisty".

       Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów, które wzbudziło wiele emocji.  Aktu pasowania kolorowym ołówkiem, dokonała pani dyrektor szkoły –Grażyna Obrębska. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej w Janowie.

       Nie obyło się również bez drobnych upominków i dyplomów .Ślubowanie uczniów klas pierwszych to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców. Dumni i wzruszeni podziwiali swoje pociechy. Miłym zakończeniem  uroczystości były wspólne fotografie.

       Wszystkim Pierwszoklasistom Szkoły Podstawowej  w Janowie życzymy sukcesów w nauce i jak najlepszych ocen na pierwszym świadectwie.

                                   ,,NIECH MARZENIA SIĘ SPEŁNIAJĄ, A TROSKI WAS OMIJAJĄ”


                                                                                                                                                                                                                                                        wych. M.Zembrzuska                     
        

      • Dzień Chłopaka

       05.10.2017

       Dzień Chłopaka

        Historia i tradycje

       Dzień Chłopaka to święto stosunkowo nowe, choć znane i mające swoich zwolenników. Jak się okazuje, dotyczy nie tylko młodych chłopców, lecz także mężczyzn w każdym wieku. „Chłopcami” coraz chętniej nazywają się starsi panowie, którzy w myśl naszych czasów, wciąż czują się młodzi, zdrowi i pełni sił. Grupą dominującą są jednak wciąż nastolatkowie, którzy o swoim święcie doskonale pamiętają i świętują je nie tylko ze swoimi sympatiami, lecz także z koleżankami ze szkolnej ławki. Dużą rolę w Dniu Chłopaka odgrywają również… kobiety.
                                                                                                              

        

       W naszej szkole 29 września obchodzono Dzień Chłopaka. Z tej okazji Samorząd Uczniowski  złożył życzenia chłopcom, panom  i przygotował drobny poczęstunek w postaci cukierków. Oprócz tego dziewczęta w każdej klasie wspólnie z wychowawcą  przygotowały prezenty.

        

       Tego dnia odbyły się wybory na ,,Super Chłopaka” szkoły.

       Dyplom powszechnego uznania   za:  uśmiech Banderasa, głos Iglesiasa, rozum Einsteina, siłę Pudziana, celność Beckhama otrzymał:

       Igor Mierzejewski uczeń klasy VI

        

       To szczególny dzień dla chłopców naszej szkoły. Dla uczczenia tego święta Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę dla wszystkich uczniów. Dzieci tańczyły przy ulubionych utworach.

       Mamy nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili i na następną dyskotekę też przyjdą w tak licznym gronie!

        

       Wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, aby ten dzień wyglądał inaczej

       serdecznie dziękujemy!

       Bo jak stare porzekadło mówi: ,, Nie samą nauką człowiek żyje…”

          

        

       Samorząd Uczniowski

      • „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”

       05.10.2017

       „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu” - Obrazek 1 „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”- tak brzmiało hasło przewodnie Europejskich Dni Dziedzictwa, do obchodów których po raz kolejne włączyła się Szkoła Podstawowa im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie. Chcieliśmy pokazać lokalnej społeczności jak przy udziale mieszkańców zmienił się krajobraz naszej miejscowości o okolic. Swoje piętno odcisnęła historia i cywilizacja. Drewniane domy zniszczyły pożary i pęd ku nowoczesności. Pozostało ich niewiele. Zachowała się natomiast zabudowa Rynku ( z 1920 roku), ale zmienił się Rynek. Brakuje mazowieckich wierzb. Latem, pod ich cieniem na drewnianych ławeczkach przesiadywali mieszkańcy, odpoczywali bywalcy pobliskiego baru, który funkcjonował w kompleksie współczesnego budynku GS-u, pobudowanego w czasach PRL-u.

       Wciąż żywa jest pamięć o Marszałku Piłsudskim, poległych podczas powstań narodowych,  I i II wojny światowej oraz okupacji mieszkańcach, które przetrwałą w obeliskach, pomnikach, kamieniach, tablicach pamiątkowych i mogiłach na parafialnym cmentarzu. Nieliczne żydowski stele nagrobne- macewy znajdujące się wśród szumiących dębów i sosen na cmentarzu wyznania mojżeszowego przypominają o przedwojenne różnorodności kulturowej Janowa. Miejsca pamięci są też w okolicznych lasach .Mieszkańcy gminy Janowo od wieków wyróżniali się patriotyzmem. Wokół  są  samotne i bezimienne groby,  wspomnienia i historia ludzkich istnień skryte  w mogiłach, zaklęte   w drzewach czy kamieniach. Nie każdy  ma inskrypcję, nie każda mogiła  ma nagrobek czy krzyż. Szczególnie  w okolicznych lasach są ślady wspomnień o żołnierzach wyklętych, ich walce o wolność i przetrwanie, miejsca mordów i egzekucji. W czasie roku szkolnego wolontariusze dbają o te miejsca. Natomiast w październiku zaangażowane są wszystkie klasy szkoły podstawowej i gimnazjum. Wykonywane zadania  dostosowane są do każdej grupy wiekowej.

                   Piękna i tajemnicza jest tutejsza przyroda. Swoistego uroku naszej gminie dodają lasy mieszane. Latem pełne runa leśnego, głównie jagód, poziomek, grzybów i ziół, a we wrześniu jesiennymi barwami mienią się przede wszystkim dęby i klony. Zioła Janowianki zbierały dla zdrowia i urody. Doceniały wartość pokrzywy, skrzypu, dziurawca, łopianu, rumianku i mniszka lekarskiego oraz sok z brzozy czy sosnowe szyszki. Stary dąb uwieńczony jemiołą uważany był za symbol nieśmiertelności. Pamięć dawnej wiary przerodziła się w szacunek dla dębów, szczególnie tych odznaczających się sędziwym wiekiem. Dęby mogą żyć do 2000 lat. Drzewa tego nie wolno było ściąć, gdy uschło pozostawiano je by samo się rozsypało, dębów nie wolno było rąbać ani palić. Wykorzystywano je w celach leczniczych, np. na Wołyniu służyły do tego głuche dęby, czyli późno rozkwitające. Aby pomóc sobie w przypadku kurzej ślepoty, należało oprócz spaceru wokół pnia dębu, odmówić pacierze i wypowiedzieć specjalne zaklęcie. O janowskich dębach krążą po okolicy legendy związana z przemarszem przez nasza miejscowość wojsk napoleońskich.

        Rezerwat Przyrody w Małdze to miejsce, gdzie zbierają się do odlotu żurawie i dzikie gęsi. Po tej niegdyś malowniczej, tętniącej życiem wsi , chociażby dlatego, pozostały ruiny wieży kościoła i   kilka nagrobków. Zniszczył ją poligon wojskowy, ludzie i czas. Takich miejsc na terenie gminy Janowo jest więcej. Podczas pieszych wycieczek po lasach można usłyszeć kukułkę, dzięcioła, kraskę i inne ptaki. Dużą populację stanowią lisy, sarny, jelenie, dziki, łosie, a od niedawna można spotkać wilki. Pobliskie jezioro w Zawadach obfituje w różne gatunki ryb: węgorzy, szczupaków, płotek, karasi i innych. Pływają po nim piękne białe łabędzie i dzikie kaczki. Atrakcyjnym i do niedawna zapomnianym rejonem są Dębowe Góry Polodowcowe wzgórza o deniwelacji przekraczającej 100 m pokryte są wielkim kompleksem leśnym o urozmaiconym drzewostanie. To jedna z największych na Mazowszu ostoi dzikiej przyrody - zarówno flory jak i fauny. Znaczna odległość od większych aglomeracji miejskich  sprawia, że panujący tu spokój i cisza pozwalają na bezpośredni kontakt z dziką przyrodą. Jest to rejon szczególnie predysponowany do długich konnych czy rowerowych wycieczek po dzikich bezdrożach. Trasa rozpoczyna się i kończy na parkingu leśnym przy szosie prowadzącej z Przasnysza do Janowa.

       Na parkingu leśnym znadują się zadaszone stoły piknikowe, kamienne palenisko oraz drewniana toaleta. Na szlaku rowerowym wytyczono i oznakowano dwie trasy (zielona ok 6,1 km, niebieska ok 9,6 km), na których nie brakuje atrakcji turystycznych m.in.: najwyższe wzniesienie północnego Mazowsza "Góra Dębowa" (której wysokość dochodzi do 236,4 m n.p.m.), taras widokowy na wysokości 160 m n.p.m., z rozległą panoramą okolicznych terenów (bardzo atrakcyjny przyrodniczo, szczególnie dla pasjonatów ornitologii). Następnie malownicza, kręta leśna dróżka prowadzi do kamienia z tablicą upamiętniającą posadzenie w tym miejscu Świerka Istebniańskiego (wychodowanego z nasion poświęconych przez Papieża Benedykta XVI). Na kolejnych etapach trasy możemy podziwiać leśną kapliczkę Św. Franciszka (patrona leśników i ekologów, wykonaną przez Pana Sławomira Mikulaka) oraz mapy przebiegu szlaków i tablice informacyjne o tematyce przyrodniczej związanej z okoliczną florą i fauną, a zmęczeni turyści mogą odpocząć i zregenerować siły na postojach wyposażonych w ławy i stoły piknikowe. Ścieżka "Góry Dębowe" posiada również duże walory sportowe. Dzięki zróżnicowaniu terenu oraz dużej ilości łagodnych podjazdów i stromych zjazdów, zarówno miłośnicy cross-country, jak również turystyki rowerowej, znajdą tam dla siebie ciekawe etapy do pokonania.

                   Zachowały się niektóre zwyczaje i obrzędy, kultywowane od pokoleń. Lokalne rękodzieło: bibułkarstwo, szydełkowanie, wyszywanie, palmy wielkanocne, wicie wianków, współgra od kilku lat z konkursem wynalazców i pokazem mody ekologicznej.

       Realizując projekt chcieliśmy pokazać krajobraz, ale też ten kulturowy Ziemi Janowskiej utkany przez różne historie, powiązany z działalnością  naszych przodków i środowiskiem naturalnym. Zachęcamy do zwiedzania i odkrywania ciekawych miejsc i uroków naszej gminy. Krajobraz kulturowy nie tworzy się sam. Człowiek, jego wiedza, wrażliwość, ukierunkowana czy przypadkowa działalność i lokalny patriotyzm zmieniają przestrzeń wokół nas. Chcemy też zwrócić  uwagę mieszkańców na potrzebę uporządkowania tej przestrzeni, zachowanie naturalnego ładu, aby przekazać następnym pokoleniom krajobraz zapisany treściami świadczącymi o wielowiekowej historii i szacunku dla człowieka oraz środowiska, budzącymi silne poczucie przynależności i dumy z miejsc, gdzie tkwią nasze korzenie.

        

      • Rozpoczęcie roku szkolnego

       29.09.2017

             Rozpoczęcie roku szkolnego wyjątkowo w tym roku przypadło dopiero 4 września.
       Tradycyjnie wszystko zaczęło się od Mszy Świętej w intecji dzieci i młodzieży oraz pracowników szkoły, którą celebrował nasz ks. kan. Tomasz Opaliński. Po Mszy wszyscy udali się na salę gimnastyczną, gdzie zostali uroczyście powitani przez Panią Dyrektor Grażynę Obrębską oraz Pana Wójta Gmniy Janowo Waldemara Szymańskiego. Po krótkich wystąpieniach uczniowie mogli się ponownie spotkać w klasach ze swoimi wychowawcami po długiej przerwie wakacyjnej.  


       WYCHOWAWCY W ROKU SZKOLNYM 2017/2018:

       • Oddział przedszkolny - mgr Anna Kacprowicz
         
       • Klasa I - mgr Małgorzata Zembrzuska
         
       • Klasa II - mgr Grażyna Napiwodzka
         
       • Klasa III - mgr Bogusława Obidzińska
         
       • Klasa IV - mgr Aleksandra Piasecka
         
       • Klasa V - mgr Agnieszka Tobojka
         
       • Klasa VI - mgr Magdalena Renda
         
       • Klasa VII - mgr Marta Bonisławska
         
       • Klasa II G - mgr Krzysztof Pisarski
         
       • Klasa III G - mgr Dorota Kamińska
         

       Rozpoczęcie roku szkolnego - Obrazek 1

      • Kostiuchnówka

       31.08.2017

       6  lipca 2017roku w Zespole Szkół w Janowie odbyła się uroczystość  upamiętniająca 101  rocznicę Bitwy pod Kostiuchnówką.

       Kostiuchnówka, która trwała w dniach 4-6.07.1916 roku i była największą i najkrwawszą polską bitwą I wojny światowej. Jak podają historycy stanowiła preludium do odzyskania niepodległości  przez Polskę,  ukazując  przy tym światu wartość polskiego żołnierza.

        Spotkanie otworzyła prezentacja filmu Kostiuchnówka, przedstawiona przez p. Waldemara Ziarka. Następnie goście udali się na zwiedzanie  szkolnej Izby Pamięci im. mjr Stefana Gratunika.  Goście nie szczędzili szkole pochwał i gratulacji. Największą niespodzianką było otrzymanie z rąk gen. bryg. ZPRP Tomasza Stanisława Madeja „Ryngrafu nadawanego  przez Krajowy Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej, osobom spoza Związku za szczególne wyróżnienia w krzewieniu patriotyzmu i idei niepodległości . Z kolei Krajowy Koordynator Projektu  „Szkoła Promująca Niepodległość”  Brygidy Małeć wręczyła wniosek o nadanie w/w Ceryfikatu. Zespół Szkół otrzymał także List gratulacyjny od Wojewody Warmińsko- Mazurskiego Artura Chojeckiego.

       Następnie wszyscy zebrani udali się na rynek w Janowie, gdzie pod obeliskiem Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty i zapalono znicze. Monodram o Marszałku wygłosił mjr Stanisław Brodacki-  były żołnierz AK i honorowy Prezes Związku Piłsudczyków w regionie. Na zakończenie uroczystości znicze zapłonęły także na grobie mjr Stefana Gratunika Organizatorem uroczystości był Związek Piłsudczyków RP przy wsparciu Zespołu Szkół  w Janowie, Olsztyńskiej Loży BCC, Wydziału Humanistycznego UWM w Olsztynie.

       Kostiuchnówka - Obrazek 1

     • Zakończenie roku szkolnego 2016/2017
      • Zakończenie roku szkolnego 2016/2017

       31.08.2017

       Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Zakończenie roku szkolnego 2016/2017.

       Wszystko, co dobre, szybko się kończy...

       23 czerwca 2017 roku na sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Janowie odbyło się Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego 2016/2017.
       Nastąpiło przekazanie Sztandaru Szkoły po czym wręczone zostały różne nagrody oraz świadectwa z wyróżnieniem. Nagrodę m.in. Rady Rodziców otrzymał Jakub Pisarski za stu procentową frekwencję, Nagrodę Wójta Gminy Janowo również otrzymał Jakub Pisarski za najlepsze wyniki w nauce, nagrodę-stypendium dla ucznia kończącego edukację w Zespole Szkół w Janowie ufundowaną przez Fundację im. Bolesława i Stefana Gratunik otrzymała Izabella Bonisławska za najlepsze wyniki w nauce.
       Uczniowie klasy III Gimnazjum przygotowali montaż słowno-muzyczny i tym sposobem pożegnali się z wszystkimi, których było dane im poznać od pierwszego dnia swojej nauki. Jak zawsze towarzyszyły temu wielkie emocje. 
       Na koniec Pani Dyrektor Grażyna Obrębska wyszstkim złożyła życzenia udanych i przede wszystkim bezpiecznych wakacji oraz przypomniała o tym, że wszyscy spotykają się we wrześniu.
       Po tych słowach uczniowie udali się do klas z wychowawcami.

      • Integracja zaczyna się w sercu człowieka

       25.07.2017

       1 czerwca 2017 roku miała miejsce inauguracja projektu „Integracja zaczyna się w sercu człowieka”, realizowanego w ramach programu Działaj Lokalnie 2017 przez Fundację Bolesława i Stefana Gratunik.

        

       Projekt polega na pokazaniu sprawnym i niepełnosprawnym czym jest integracja i jakie niesie korzyści dla obu stron: sprawnych i niepełnosprawnych.

       Zorganizowaliśmy festyn rekreacyjno- sportowy, którym także chcieliśmy uczcić Dzień Dziecka i przyłączyć się do obchodzonych w tym czasie Gminnych Dni Rodziny.

       Zebrani na sali gimnastycznej uczniowie, rodzice, nauczyciele i  zaproszeni goście obejrzeli prezentację o funkcjonowaniu osób z autyzmem w społeczeństwie. Swoje talenty muzyczne, wokalne i instrumentalne ujawnili uczniowie sprawni i niepełnosprawni. Nie zabrakło mini koncertu gry na pianinie w wykonaniu Anny Zdziarskiej- ucz. Kl. V SP, Macieja Jońskiego- kl. V SP i skrzypcowego Kaliny Pomorskiej- kl. II SP. Wiersze pisane przez osoby niepełnosprawne recytowały uczennice: Wiktoria Bojarska- kl. IV SP, Ewa Krzykowska, Wiktoria Okraska, Karolina Karwecka – kl. VI SP. Piosenkę „Miasteczko cud” wykonała Izabela Mojsiewicz- kl. VI SP, a uczniowie z kl. I gimnazjum” Odpowie ci wiatr”. Uczniowie kl. I- III, pod kierunkiem wychowawczyń; Grażyny Napiwodzkiej, Małgorzaty Zembrzuskiej i Bigumiły Obidzińskiej zatańczyli  dla zebranych. Na zakończenie wszystkim  zadedykowano piosenkę i teledysk pt. „Bóg się mamo nie pomylił”. Każdy w tym utworze może zobaczyć swój własny los, daje on nie tylko wzruszenie, ale przede wszystkim siłę do walki z przeciwnościami losu, głęboką nadzieję, wiarę i miłość. Uczy też zrozumienia, cierpliwości, empatii, niematerialnego postrzegania świata i tolerancji. Osoby niepełnosprawne mają marzenia, plany na przyszłość, potrafią kochać , walczyć.

       Głównymi  pomysłodawcami, autorami  i realizatorami projektu sa nauczyciele ZS w Janowie: Małgorzata Słomkowska, Agnieszka Tobojka, Beata Pomorska i Krzysztof Pisarski.

       Dzieci i młodzież wzięły udział w konkurencjach sportowych, przygotowanych przez nauczycieli: Martę Bonisławską, Waldemara Westerlicha i wychowawców klas. Wszyscy otrzymali słodkie nagrody, pieczone kiełbaski i napoje. 

       Na sali gimnastycznej zorganizowano wystawę książek i czasopism oraz gazetkę o  niepełnosprawności i integracji.

       Za włączenie się w pomoc i realizację festynu organizatorzy dziękują Paniom z Domu Samopomocy „Poboże” w Szczepkowie Borowym- Janinie Sadowskiej, Wiesławie Tadajskiej, Niskiej  Alinie, Napiwodzkiej Krystynie, Marii Tyberskiej, Irenie Wrątczak oraz rodzicom Elżbiecie Ciesielskiej, Barbarze Mierzejewskiej, nauczycielom i pracownikom Zespołu Szkół w Janowie.

       Więcej informacji na stronie internetowej szkoły:www.szkolajanowo.pl

      • XVIII TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ IM. KS. RYSZARDA GAMAŃSKIEGO

       05.06.2017

       XVIII TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ IM. KS. RYSZARDA GAMAŃSKIEGO

       NIDZICA 2.06.2017 R

        

                   Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Nidzicy, Zespól Szkół Nr 1 w Nidzicy, MKS Start Nidzica oraz Rodzina i Przyjaciele Ks. Ryszarda Gamańskiego w dniu 2 czerwca 2017 roku zorganizowali XVIII Edycję Turnieju Piłki Nożnej im. Księdza Ryszarda Gamańskiego, który pochodził  z Nidzicy a jako osoba duchowna pracował w dalekiej Australii. Na turniej zgłosiło się 8 zespołów gimnazjalnych z całego powiatu, w tym jedna drużyna aż z Kaliningradu. Nasza drużyna w wyniku losowania trafiła do grupy A uzyskując następujące wyniki:

       1)      z drugą drużyną gimnazjum z nr 1 z Nidzicy – 0: 0;

       2)      z Kaliningradem – 0:0;

       3)      z OHP – wygraliśmy 3:2.

       Wyszliśmy z grupy z pierwszego miejsca grając w półfinale z gimnazjalistami z  nr 2 z Nidzicy. Niestety przegraliśmy 0:2 i przypadło nam grać o trzecie miejsce z drużyną z Kaliningradu , z którą w grupie zremisowaliśmy. Mecz rozpoczął się nieciekawie dla nas bo Rosjanie strzelili nam bramkę i prowadzili w tym meczu. Jednak nasi chłopcy od tego momentu ruszyli do ataku czego wynikiem były strzelone dwie bramki i wygrany mecz 2:1. W ten sposób nasi chłopcy zajęli III miejsce w tym turnieju zdobywając puchar i medale a najlepszym obrońcą turnieju został Patryk Malikowski z naszej drużyny.

      • XXVI Otwarty Bieg Uliczny im . Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego

       06.06.2017

       XXVI Otwarty Bieg Uliczny im . Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego

                   Dnia 30 maja 2017 roku Zespół ds. Sportu i Rekreacji, Urząd Gminy Janowo, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Janowie w ramach obchodów Dni Rodziny zorganizowali XXVI otwarty bieg uliczny im . Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Zawodnicy biegali wytyczoną trasą wokół rynku w Janowie. Oprócz uczniów z naszej szkoły w zawodach udział wzięli uczniowie ze szkoły w Muszakach, Waśniewie i Jagarzewie.

        Nasi  uczniowie  na  podium

        Szkoła    Podstawowa

                    Dziewczęta                                                                                     Chłopcy

                                                                                 Klasa V

            I Szczepkowska Karolina                                                               II Wiktor Napiwodzki

        

       Gimnazjum

        Klasa I

        I. Kacper Lejk

        Klasa II

                                                         I Patryk Smoliński

                                                       II Marcin Szymański 

        

                                                                                    

        

        

                                                                  Klasa III

                           I Monika Czyżewska                                                                   I Konrad Napiwodzki

                          II Aleksandra Szczepkowska                                                       II Patryk Wiśniewski

                                                                                                                               III Przemek Płoski                   

        

       Zawodnicy/czki/ za zajęcie trzech pierwszych miejsc otrzymali medale i pamiątkowe dyplomy , które ufundował Urząd Gminy Janowo. Nagrodzonych dekorowała Sekretarz Urzędu Gminy w Janowie Pani Elżbieta Góralska. Uczniów do zawodów przygotowali nauczyciele wychowania fizycznego Marta Bonisławska i Waldemar Westerlich.
       XXVI Otwarty Bieg Uliczny im . Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego - Obrazek 1

      • Pola nadziei

       06.06.2017

       Pola nadziei - Obrazek 1                                                                                       Pola nadziei - Obrazek 2

       Pola nadziei - Obrazek 3Wolontariusze z Koła Młodego Wolontariusz w Janowie wzięli udział w akcji „Pola Nadziei 2017” podczas której wolontariusze zbierali pieniądze na rzecz hospicjum kierowanego przez CARITAS. Udało im się zebrać ponad 600 zł.

       Wolontariusze:

       kl. IV - Mierzejewski Dawid;

       kl. I gimnazjum - Julia Jońska, Paulina Ekiert, Alicja Fedyrko, Katarzyna Pogonowska, Emilia Woźniak, Anna Adamkiewicz, Amelia Jastrzębowska;

       kl. III gimnazjum - Izabella Bonisławska, Aleksandra Rzewnicka, Patrycja Jońska, Kacper Mierzejewski.

      • Integracja zaczyna się w sercu człowieka

       05.06.2017

       Integracja zaczyna się w sercu człowieka - Obrazek 1

       Fundacja im. Bolesława i Stefana Gratunik  działająca przy Zespole Szkół w Janowie otrzymała grant  w wysokości 2500 zł na realizację programu „Integracja zaczyna się w sercu człowieka”. Jest on skierowany do całej społeczności lokalnej naszej gminy. Do naszej szkoły uczęszczają uczniowie różnymi niepełnosprawnościami: ruchową, intelektualną, chorobami przewlekłymi, ADHD, niedosłuchem, stanami depresyjnymi oraz autyzmem.

       Nadal nie zawsze ich zachowanie, sposób bycia, postrzegania rzeczywistości i nawiązywania kontaktów jest akceptowany przez dzieci i młodzież oraz ich rodziców. Bywa, że są wyśmiewane i izolowane. Oni już są i im trzeba pomóc i uczyć od dzieciństwa wspólnego życia i funkcjonowania, tolerancji, akceptacji oraz pomocy tym osobom. Zadaniem społeczeństwa jest zadbać o to, aby dzieci i ludzie z niepełnosprawnością nie żyli w braku tolerancji i akceptacji, a ich obecność w naszej egzystencji była oczywista. Fałszywa informacja dotycząca niepełnosprawności , czyjej brak. Niewiedza i niepewność skazuję te osoby i ich rodziny na izolację, a dzieci i młodzież odrzucenie przez grupę rówieśniczą.

       Głównym celem projektu jest włączenie uczniów z różnymi deficytami rozwojowymi i ich rodzin w życie społeczności szkolnej i lokalnej na zasadzie równych praw i obowiązków, a tym samym zapewnienie harmonijnego rozwoju we wszystkich sferach życia. Tak rozumiana integracji wzmocni poczucie wartości i przyniesie korzyści dzieciom i młodzieży sprawnym i niepełnosprawnym. Zależy nam na budowaniu od najmłodszego pokolenia przyjaznego stosunku do osób niepełnosprawnych, empatii, tolerancji, eliminowania zachowań agresywnych.

       Uroczyste wręczenie grantów nastąpi  3.06.2017 w siedzibie Nidzickiego Fundacji Lokalnego w Kamionce.

      • Miłość w rodzinie nigdy nie zginie

       05.06.2017

       MIŁOŚĆ W RODZINIE NIGDY NIE ZGINIE

                       Pod takim hasłem odbywa się w tym roku cykl imprez w ramach obchodów Dni Rodziny. Na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego odbywają się różne festyny i uroczyste akademie. Również i w naszej szkole uczniowie pod czujnym okiem swoich wychowawców przygotowali montaż słowno – muzyczny, aby podziękować swoim rodzicom za trud wychowania oraz troskę i miłość, którą okazują swoim dzieciom każdego dnia.  Rodzice mogli tego dnia zobaczyć przygotowane specjalnie dla nich tańce, wiersze oraz piosenki. Każda klasa włożyła w te przygotowania wiele wysiłku, ale też i miłości. Po występach rodzice zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, który przygotowali uczniowie wraz z wychowawcami i przy wsparciu części rodziców.

        

      • Parafiada dzieci i młodzieży w Płońsku

       05.06.2017

       W dniu 26 maja 2017 roku uczniowie Zespołu Szkół w Janowie wzięli udział w Diecezjalnej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży. Były to zawody sportowe, które odbyły się na stadionie w  Płońsku. Uczniowie nasi reprezentowali Parafię p.w. św. Rocha w Janowie ponieważ  są to zawody sportowe organizowane przez Kościół – Diecezję Płocką. Był to już nasz czwarty udział w tych zawodach, na które wyjazd zorganizował ksiądz proboszcz Tomasz Opaliński. Pierwszy raz wzięliśmy udział w konkursie piosenki religijnej, który również odbywał się w ramach wspomnianej Parafiady. Oprócz uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum udział wzięli również uczniowie szkół średnich, którzy mieszkają na terenie naszej parafii. Ogólnie w całych zawodach udział wzięło ponad 800 młodych sportowców a wśród nich 50 reprezentujących naszą parafię. Podobnie jak w roku ubiegłym sportowcy rywalizowali między sobą w konkurencjach  biegowych i piłce nożnej. Nasi uczniowie, obecni i ci, którzy są już uczniami szkół średnich, należeli do czołówki i wywalczyli medale:

       III miejsce na 100 m Kamil Kuzkowski w grupie ponadgimnazjalnej;

       I miejsce na 1000 m Patryk Smoliński w grupie gimnazjalnej;

       IV miejsce na 1000 m Mateusz Leśnikowski w grupie gimnazjalnej;

       IV miejsce na 60 m Wiktor Napiwodzki w grupie szkół podstawowych;

       V miejsce na 100 m Konrad Napiwodzki w grupie gimnazjalnej;

       III miejsce w konkursie Piosenki Religijnej - Izabela Mojsiewicz w kategorii kl. IV-VI szkół podstawowych.

       Najlepsi otrzymali medal. 

                   Duży sukces odnieśli chłopcy z gimnazjum w rozgrywkach piłki nożnej. Chłopcy po wyjściu z grupy grali w półfinale remisując 1:1, w rzutach karnych wygrywają jedną bramką i dostają się do finału. Tutaj historia się powtarza, jednak w rzutach karnych w drugiej serii przegrywamy jedną bramką i zajmujemy II miejsce w turnieju. Chłopcy wystąpili w następującym składzie: Patryk Mosakowski, Klaudiusz Bartkowski, Damian Halicki, Konrad Napiwodzki, Patryk Wiśniewski, Patryk Smoliński, Paweł Piasecki, Marcin Szymański, Przemysław Płoski, Kacper Lejk.

       Do zawodów uczniów przygotowali i opiekę podczas zawodów sprawowali nauczyciele wychowania fizycznego Marta Bonisławska i Waldemar Westerlich oraz nauczyciel muzyki Krzysztof Pisarski. Kierownikiem wyjazdu był ksiądz proboszcz Tomasz Opaliński a wyjazd sfinansował Urząd Gminy w Janowie.

       Parafiada dzieci i młodzieży w Płońsku - Obrazek 1

      • Kocham śpiewać polskie piosenki

       23.05.2017

                                                                                                            Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Brama Mazurskiej Krainy"

       Mamy to! III miejsce w międzygminnym konkursie pt.: Kocham śpiewać polskie piosenki!

       Gratulujemy Izabeli Mojsiewicz, uczennicy klasy VI, która wykonała piosenkę Agnieszki Osieckiej pt.: Miasteczko cud. 

      • Egzaminy na kartę rowerową 2017

       05.06.2017

       Egzaminy na kartę rowerową 2017

                  

       Miesiąc maj każdego roku to dla klasy IV szkoły podstawowej miesiąc egzaminów na kartę rowerową. Po całorocznym przygotowaniu ze znajomości zasad poruszania się rowerami po drogach publicznych, przychodzi czas na sprawdzenie swoich wiadomości i umiejętności. W tym roku szkolnym w  dniu 8 maja 2017 roku uczniowie przystąpili do rozwiązywania testów ze znajomości przepisów ruchu drogowego oraz ustalania kolejności przejazdu na skrzyżowaniu. Następnie w dniu 18 maja 2017 roku  jeździli rowerami na boisku szkolnym. Uczniowie  mieli prawidłowo włączyć się do ruchu, a następnie w czasie jazdy prawidłowo wykonać manewr skrętu w lewo, w prawo oraz zatrzymanie się. Okazało się, że to co w teorii jest łatwe, w praktyce takie łatwe wcale nie jest. Niektórzy uczniowie musieli kilka razy jeździć rowerem po wyznaczonym torze jazdy aby ostatecznie pozytywnie zaliczyć egzamin i otrzymać kartę rowerową. Po przeprowadzonym egzaminie następujący uczniowie otrzymają karty rowerowe:

       1.  Auguścik Michał
       2. Bojarska Wiktoria
       3. Lejk Jakub
       4. Miecznikowski Dawid
       5. Mierzejewski Dawid
       6. Okraska Igor
       7. Piotrkowski Wiktor
       8. Wawrowska Alicja
       9. Zdyb Michał

        

       Egzamin przeprowadził nauczyciel zajęć technicznych Waldemar Westerlich.

      • Dzień Ziemi

       30.05.2017

       Znalezione obrazy dla zapytania dzień ziemiDzień Ziemi (ang. Earth Day), znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi – akcje prowadzone corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Dzień Ziemi obchodzony jest w momencie równonocy wiosennej na półkuli północnej, czyli w dniu równonocy jesiennej na półkuli południowej. Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc. Równonoc wiosenna w starożytnych kulturach rolniczych wiązała się ze świętem rodzącego się życia. Współcześnie podkreśla się, że jest to dzień swoistej równowagi mogącej pomóc w odrzuceniu wzajemnych różnic między ludźmi odmiennych ras i religii. Niezależnie od wyznawanej wiary czy przynależności etnicznej, wszyscy przedstawiciele Homo sapiens dzielą między siebie tę samą planetę, która - według organizatorów Dnia Ziemi - jest naszym wspólnym dobrem.
       W naszej szkole obchody Dnia Ziemi przypadły 27 kwietnia. Dzieci pod czujnym okiem p. Marty Bonisławskiej oraz p. Krzysztofa Pisarskiego przygotowały fascynujący montaż słowno – muzyczny pt.: „Zielony kapturek”. Tytuł ten nie bez powodu kojarzy się wszystkim ze znaną bajką opowiadaną dzieciom na dobranoc. Ale dlaczego Zielony Kapturek? Zacząć należy przede wszystkim od tego co oznacza kolor zielony. Zielony jest barwą powszechnie występującą w naturze. Rośliny są zielone ponieważ zawierają chlorofile. Zieleń kojarzona jest  z życiem, harmonią, naturą i bliskim z nią kontaktem. Bohaterowie „Zielonego Kapturka” zwracają uwagę m. in.  na problem zaśmiecania lasów mimo powszechnego dostępu do pojemników na odpady i możliwości ich segregacji. Na szczęście jak każda bajka tak i ta kończy się słowami długo i szczęśliwie żyli i w lesie nie śmiecili.

        Dzień Ziemi - Obrazek 1

      • III Powiatowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Starosty Nidzickiego.

       05.06.2017

       III Powiatowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Starosty Nidzickiego.

        

        

                  

       Starostwo Powiatowe w Nidzicy i Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Nidzicy w dniu 25 kwietnia 2017 roku zorganizowały III Turniej Piłki Nożnej o Puchar Starosty Nidzickiego. Do rywalizacji zaproszono 11 szkół gimnazjalnych z powiatu nidzickiego. Ostatecznie na zawody dotarło 7 szkół, które podzielono na dwie grupy rozgrywkowe, w grupie A były cztery drużyny i w grupie B trzy drużyny. Mecze  grupowe rozgrywano systemem ,,każdy z każdym”. Nasza drużyna w wyniku losowania trafiła do grupy A razem z zespołami ze szkół z Jagarzewa, Nidzicy (Zespół Szkół Ogólnokształcących) oraz Zespół Szkół Nr 3 z Nidzicy. W wyniku rozegranych meczów nasza drużyna wygrała dwa mecze i jeden przegrała i w ten sposób zajęła drugie miejsce w swojej grupie awansując do półfinału. Tutaj trafiła na pierwszą drużynę z grupy B, którą była drużyna z Centrum Edukacji OHP z Nidzicy. Mecz zakończył się wynikiem 1:1 i zgodnie z regulaminem sędzia zarządził rzuty karne  do pierwszego nietrafienia. Jako pierwszy strzelał nasz uczeń Konrad Napiwodzki wykonując pewnie celny strzał. Natomiast zawodnik drużyny przeciwnej nie trafił piłką w bramkę i tym samym nasi chłopcy awansowali do finału, gdzie czekała już drużyna z Janowca Kościelnego. Mecz finałowy wyglądał podobnie jak półfinał, zakończył się wynikiem 1:1 i zakończył się rzutami karnymi, w których znów bezbłędnie strzelał Konrad Napiwodzki a zawodnik z Janowca nie trafił w bramkę. W ten sposób nasza drużyna zajęła I miejsce w turnieju i zdobyła Puchar Starosty Nidzickiego. W trakcie turnieju wyłoniono najlepszego strzelca, którym został Patryk Wiśniewski z naszej drużyny zdobywając 7 bramek.

                   Naszą szkołę reprezentowali: Patryk Mosakowski, Klaudiusz Bartkowski, Konrad Napiwodzki, Patryk Wiśniewski, Damian Halicki, Patryk Malikowski, Kacper Słomkowski, Paweł Piasecki, Patryk Smoliński i Marcin Szymański a opiekunami naszych uczniów podczas turnieju  byli Marta Bonisławska, Ksiądz Tomasz Opaliński i Waldemar Westerlich.

        Zdjęcie użytkownika Tomasz Opaliński.

        

      • Sprzątanie Świata

       03.05.2017

       Znalezione obrazy dla zapytania sprzątanie świata

       Sprzątanie Świata (ang. Clean Up the World) – międzynarodowa kampania odbywającej się na całym świecie. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw.

       W Polsce sprzątanie świata zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz. Akcja odbywa się co roku, począwszy od 1994. Krajowym patronem i koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia. W akcji uczestniczy młodzież szkolna, harcerze, członkowie organizacji ekologicznych oraz ochotnicy.

       Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. „Sprzątanie Świata - Polska” angażuje i integruje społeczności lokalne. Zgodnie z opinią uczestników akcji, jest ona dla samorządów dobrym narzędziem w prowadzeniu ich działalności w zakresie gospodarki odpadami, dla placówek oświatowych interesującą metodą pracy wychowawczej oraz wartościowym sposobem na realizację wolontariatu.

       W naszej szkole akcja ta miała miejsce 22 kwietnia 2017r. Wszyscy uczniowie wraz w wychowawcami uczestniczyli w sprzątaniu naszej małej ojczyzny jakim jest miejscowość Janowo. Po otrzymaniu worków na śmieci , rękawic uczestnicy akcji udali się na wyznaczone miejsca do sprzątania . Zebrane śmieci zostały sprzątnięte następnego dnia przez firmę, która zajmuje się odbiorem śmieci w gminie Janowo.

                                    Marta Bonisławska

      • Listy na Dzień Ziemi

       28.04.2017

                     

       LISTY DLA ZIEMI  2017 ROK

       „Celem kampanii jest nie tylko zaangażowanie dziecka, ale także jego najbliższych. Dorośli mogą dawać dobry przykład w mądrych i prostych działaniach ekologicznych. Listy dla Ziemi urzeczywistniają to, czego dzieci oczekują – szczęśliwego, a więc także zdrowego życia w środowisku naturalnym pełnym zwierząt i piękna. Brzmi, jak bajka? Ale dzieci w to wierzą! I mają rację. Dorośli powinni do tego dążyć.” 

        

       Głównym elementem akcji było pisanie tematycznych listów przez dzieci i młodych ludzi, które skierują do dorosłych. Chcemy, aby nasza akcja poprzez swoją prostotę i atrakcyjną formę stała się jednym z głównych wydarzeń ekologicznych w naszej gminie i kraju. W Zespole Szkół w Janowie  w pisanie listów dla Ziemi zaangażowali się wszyscy uczniowie klas 0, I-III I IV-VI.

       Pisanie listów  było poprzedzone lekcjami tematycznymi w klasach. Po napisaniu listów dzieci przekażą je dorosłym (rodzicom, dziadkom) i razem podejmą się prostych działań ekologicznych. W ten sposób dzieci będą edukować dorosłych, a akcja dotrze do kolejnych uczestników. 

       Do tej pory w  ramach akcji przeprowadzono w szkole i w środowisku następujące działania:

       1. Konkurs plastyczny „ Nasza planeta-zielony dom”. Plakaty wykonane zostały przez uczniów klasy IV i VI,  zaprezentowane w szkole zostaną  podczas Dnia Ziemi  i w bibliotece szkolnej.
       2. Odział przedszkolny i klasy I-III, IV-VI pisały Listy do Ziemi (w formie rysunków oraz ciekawych wypowiedzi-listów). Wszystkie rysunki i listy będą wywieszone na gazetkach klasowych, a najładniejsze po wcześniejszych konsultacjach wywieszone na głównej gazetce szkolnej.

       Następne działania zostano przeprowadzone w najbliższym czasie w kwietniu. Zachęcamy wszystkich do udziału w akcji i zapraszamy na Dzień Ziemi w naszej szkole, który odbędzie się w późniejszym czasie. 

       Organizator M. Bonisławska

       Listy na Dzień Ziemi - Obrazek 1

                                                                                    

      • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Przeciwpożarowej – etap szkolny, powiatowy i wojewódzki.

       05.06.2017

       Ogólnopolski Turniej Wiedzy Przeciwpożarowej – etap szkolny, powiatowy i wojewódzki.

        

       W dniu 28 marca 2017 roku w naszej szkole odbyły się eliminacje szkolne do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Przeciwpożarowej. Były to eliminacje do turnieju powiatowego, który zaplanowany jest na dzień 11 kwietnia 2017 roku w Nidzicy. Uczniowie podzieleni na dwie kategorie: szkoła podstawowa jako grupa młodsza i gimnazjum jako grupa starsza. Uczestnicy turnieju rozwiązywali w pierwszej części test teoretyczny złożony z 30 pytań. Po podsumowaniu wyników do głównej części turnieju czyli części ustnej zakwalifikowało się po 3 uczniów w każdej kategorii. W tej części uczniowie losowali zestawy złożone z 5 pytań, na które musieli udzielić odpowiedzi ustnej. Odpowiedzi oceniali przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej z Nidzicy: Wiesław Pisarski i Tomasz Pisarski. Do etapu powiatowego zakwalifikowali się: Karolina Karwacka i Aleksandra Wiśniewska ze szkoły podstawowej oraz Jakub Pisarski i Izabella Bonisławska z gimnazjum.

       Uczniowie Ci otrzymali nagrody ufundowane przez Urząd Gminy w Janowie, które wręczyła pani Iwona Pisarska zajmująca się w urzędzie sprawami straży pożarnej. Komisji przewodniczył nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa Waldemar Westerlich, który dziękuje przedstawicielom Państwowej Straży Pożarnej w Nidzicy i Urzędu Gminy w Janowie za pomoc w organizacji i przeprowadzeniu turnieju.  

       W dniu 11 kwietnia 2017 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Nidzicy odbył się Powiatowy Turniej Wiedzy Pożarniczej ,,Młodzież Zapobiega Pożarom”. W turnieju udział wzięli uczniowie z naszej szkoły, którzy wygrali eliminacje szkolne: Karolina Karwacka i Aleksandra Wiśniewska w szkole podstawowej oraz Izabella Bonisławska i Jakub Pisarski w gimnazjum. Turniej przebiegał w ten sam sposób jak na etapie szkolnym. Nasi uczniowie ze szkoły podstawowej nie zakwalifikowali się do finału. Natomiast wielki sukces odniósł Jakub Pisarski, który wygrał ten turniej po raz kolejny wśród uczniów gimnazjum . W finałowej rozgrywce każdy z uczestników odpowiadał na 5 wylosowanych pytań. W tej decydującej o kolejności zajętych miejsc serii najlepiej odpowiadał Kuba Pisarski, który jako jedyny odpowiedział na wszystkie pytania i zajął I miejsce. W ten sposób Kuba będzie reprezentował naszą szkołę i powiat nidzicki w finale wojewódzkim.

       Finał wojewódzki tego turnieju odbył się w dniu 26 kwietnia 2017 roku w Szczytnie. Udział w nim biorą już sami najlepsi ze wszystkich powiatów województwa warmińsko – mazurskiego. Wśród nich Kuba Pisarski. Finał wygląda podobnie jak każdy inny etap tego turnieju. Uczestnicy rozwiązują testy a najlepsi przechodzą do etapu ustnego. Kubie zabrakło dwóch punktów aby dostać się do ścisłego finału ale trzeba uznać ten start za bardzo dobry. Kuba był bardzo blisko finału ustnego. Opiekunem uczniów na poszczególnych etapach turnieju był nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa Waldemar Westerlich

      • Pokaz odzieży ochronnej

       02.03.2017

       Pokaz odzieży ochronnej przed skażeniami

                   Podczas zajęć edukacji dla bezpieczeństwa w klasie I gimnazjum w Janowie w dniu 10 lutego 2017 roku przeprowadzono pokaz odzieży ochronnej przed skażeniami chemicznymi. Uczniowie zobaczyli jak wyglądają płaszcze ochronne, obuwie i maski przeciwgazowe. Po części teoretycznej uczniowie  sami ćwiczyli zakładanie i zdejmowanie  masek i odzieży. Następnym etapem pokazu było rozwijanie opatrunku jednorazowego użytku i bandażowanie ran w różnych częściach ciała. Pokaz i ćwiczenia wywarły na uczniach wielkie wrażenie ponieważ wszystko to widzieli pierwszy raz a przy tym mogli jeszcze poćwiczyć nakładanie odzieży i opatrunków. Nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa Waldemar Westerlich dziękuje panu Krzysztofowi Chmielińskiemu, który w Urzędzie Gminy Janowo zajmuje się obroną cywilną, za dostarczenie sprzętu i poprowadzenie instruktażu i pokazu.

       Pokaz odzieży ochronnej - Obrazek 1

      • Walentynki

       02.03.2017

       Walentynki to coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Według Wikipedii nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia.
       Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem).
       Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych.
       Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami.
       Również w naszej szkole obchodzono to święto w wyjątkowy sposób. Od samego rana funkcjonowała poczta walentynkowa, która najpierw zbierała walentynki, a potem dostarczała je do właściwego adresata, na długich przerwach zaś można było usłyszeć muzykę o miłosnej tematycę płynącą ze szkolnego radiowęzła. Dzień później tj. 15 lutego Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę walentynkową, na której pojawiły różne atrakcje takie jak świecące bransoletki czy laser dyskotekowy.
       Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za pomoc w organizacji dyskoteki.

       Znalezione obrazy dla zapytania serca           Walentynki - Obrazek 1   

       Walentynki - Obrazek 2

      • Gminne Zawody w Piłce Nożnej na sali

       05.06.2017

       Gminne Zawody w Piłce Nożnej na sali

        Jagarzewo 11.02.2017r

        

                    W sali sportowej Zespołu Szkół w Jagarzewie w dniu 11.02.2017 roku odbyły się Gminne Zawody w Piłce Nożnej na sali. W zawodach uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych dziewcząt i chłopców. Nasi uczniowie zaprezentowali się bardzo dobrze. W kategorii szkół podstawowych zarówno dziewczęta , jak i chłopcy zajęli II miejsca. W kategorii szkół gimnazjalnych dziewczęta zajęły I miejsce, natomiast chłopcy I i II.

                   Opiekunami uczniów w czasie zawodów byli nauczyciele wychowania fizycznego Marta Bonisławska i Waldemar Westerlich.

       Gminne Zawody w Piłce Nożnej na sali - Obrazek 1

      • Choinka szkolna

       13.02.2017

       14 stycznia 2017 roku na sali gimnastycznej w Janowie mieliśmy okazję wziąć udział w Choince Szkolnej. Cała uroczystość zaczęła się od powitania przez Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego Aleksandrę Rzewnicką(kl. III G) najważniejszych osób zgromadzonych na sali gimnastycznej tj. rodziców, ciocie, wujków, bacie, dziadków, nauczycieli oraz innych dostojnych gości. 
       Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Zespołu Szkół w Janowie Grażyna Obrębska oraz Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Rusłana Węgierska, które złożyły życzenia noworoczne i zachęciły wszystkich do wspólnej zabawy.
       Występy dzieci zostały w profesjonalny sposób przygotowane przez nauczycieli naszej szkoły. Pani Anna Kacprowicz przygotowała oddział przedszkolny w niesamowitej sztuce pt.: "Zmartwienia śnieżynek", zaś Pani Małgorzata Zembrzuska wraz z klasą III, której jest wychowawczynią przygotowała obfity w elementy montaż słowno-muzyczny składający się z aż trzech części - "Dary Nowego Roku", muzyczną inscenizację baśni pt.: "Dziewczynka z zapałkami" oraz taniec "Bahama".
       Między występami można było usłyszeć kolędy w wykonaniu chóru szkolnego przygotowanego przez Pana Krzysztofa Pisarskiego.
       Po występach zaczęła się najbardziej wyczekiwana przez dzieci część uroczystości. Mianowicie... odwiedził nas Święty Mikołaj ! 
       Po rozdaniu prezentów przez Świętego Mikołaja rozpoczęła się w końcu zabawa taneczna, którą zapewnił zespół Relaks. Zabawa trwała do 21.00. Należy nadmienić, iż dekorację sali przygotował Samorząd Uczniowski przy pomocy nauczycieli i pozostałych pracowników szkoły. Nad nagłośnieniem podczas występów czuwał Piotr Brzeziński - uczeń klasy II G. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie oraz pomoc przy organizowaniu tej uroczystości :)
                                                                                            ZAPRASZAMY DO GALERII !
                                                                                         Choinka szkolna - Obrazek 1

      • Kolędowanie

       09.01.2017

       A tak śpiewaliśmy kolędę dla naszych uczniów ;)

       A tutaj kilka zdjęć z spotkania wigilijnego na sali gimnastycznej.

       Dziękujemy bardzo rodzicom za pomoc :)

       Kolędowanie - Obrazek 1

       Ewangelia

     • Wolontariusz Roku 2016
      • Wolontariusz Roku 2016

       19.12.2016

       Tradycyjnie dzień 6 grudnia był obchodzony w Nidzicy, jako Dzień Dobroczynności. Wolontariusze z Janowa włączyli się do akcji  „Złotówka do Szczęścia” . Udało im się zebrać około 400 zł

                   Od godz. 16.00 uczestniczyli w Gali Dobroczyńca Roku, która jak każdego roku odbyła się  na nidzickim Zamku. Kapituła Konkursowa w Konkursie Młodzieżowy Wolontariusz Roku 2016 przyznała wszystkim wolontariuszom dyplomy, obdarowała ich książkamiami i drobnym upominkiem. W Konkursie „Dobroczyńca Roku – Gregorovius 2016 w kategorii A -osoba indywidualna wyróżnienie otrzymał Pan Rafał Pyra, natomiast statuetkę i tytuł „Dobroczyńcy Roku” Państwo Iwona i Bogdan Gratunik, których nominowała nasza szkoła.

       Wolontariusz Roku 2016 - Obrazek 1

      • 12.12.2016

        - Obrazek 1ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

       Pluszowy Miś to zupełnie wyjątkowy przyjaciel z dzieciństwa. Wierny, kochany, zawsze gotowy do przytulenia, cierpliwy powiernik dziecięcych sekretów. Dlatego 22XI 2016r. z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia w Zespole Szkół w Janowie odbyło się potkanie przygotowane przez bibliotekarki  z biblioteki publicznej przy GOK Janowo oraz  biblioteki szkolnej, na które  przybyły dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III  Szkoły Podstawowej ze swoimi ulubionymi pluszowymi misiami. Dzieci opowiadały swoje historyjki związane z misiem. Panie bibliotekarki  opowiedziały historię powstania pluszowego misia oraz  przedstawiły bohaterów książeczek i filmów o misiach  ( takich jak Paddington, Colargol, Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Miś Yogi, Gumisie).  Dzieci chętnie brały udział w  licznych konkursach, których tematem oczywiście był miś. Wiele śmiechu wzbudziło rysowanie misia z zasłoniętymi oczami, każde dziecko chciało narysować tego miłego pluszaka.  W rytmie "misiowych piosenek" milusińscy odpowiadali na wylosowane zagadki, układali puzzle. Za prawidłowe odpowiedzi było oczywiście "małe co nieco" czyli   słodkie nagrody. Na zakończenie spotkania dzieciaki odwiedził przyjaciel Kubusia Puchatka - Tygrysek. Każde dziecko otrzymało "okazjonalny medal-Przyjaciela Pluszowego Misia".

       Były też wspólne zdjęcia i zaproszenie do wzięcia udziału w konkursie na "Laurkę dla Pluszowego Misia".

        Autor: B. O.

     • Święto Szkoły
      • Święto Szkoły

       23.11.2016

       10 listopada w Zespole Szkół w Janowie odbyły się Gminne Obchody Święta Niepodległości połączone ze Świętem Szkoły.
       Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą, następnie pod obeliskiem Józefa Piłsudskiego, zostały złożone kwiaty i zapalono znicze.

       Dalsza część uroczystości przebiegała w Zespole Szkół w Janowie, której patronem jest Marszałek Polski Józef Piłsudski.
              
       Akademia składała się z Apelu Poległych, montażu słowno –  muzycznego, w którym dużą rolę odegrał „teatr cieni”, pieśni patriotyczne, animacje multimedialne oraz taniec. W tym roku uczniowie klasy III Gimnazjum wykonali Mazura.
       Po części artystycznej rozpoczął się quiz pod hasłem „Stąd nasz ród”. Uczestnicy quizu wykazali się znajomością historii, literatury oraz utworów patriotycznych.
             Po quizie, na gości i uczniów czekał poczęstunek przygotowany przez wszystkich pracowników naszej szkoły.

       Akademię, quiz, dekoracje przygotowali:
       Marta Bonisławska, Aleksandra Piasecka, Krzysztof Pisarski oraz Małgorzata Słomkowska.

       Autor: A. P.

       Święto Szkoły - Obrazek 1

       WIĘCEJ ZDJĘĆ ORAZ FILM JUŻ WKRÓTCE!

      • X Powiatowy Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej

       17.11.2016

       ppp106.jpg

       http://www.zsziownidzicy.pl/news/2016/10pppp/ppp106.html

       5 listopada 2016 roku na Zamku w Nidzicy odbył się już X Powiatowy Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej. Naszą szkołę reprezentowały uczennice szkoły podstawowej oraz gimnazjum, które wykonały piosenki pt.:"Dziewczyna z granatem", "Mała dziewczynka z AK", "Rok 966" oraz "Gdy kochasz Ją". Ostatnia piosenka została napisana przez nauczycieli Zespołu Szkół w Janowie - Aleksandrę Piasecką i Krzysztofa Pisarskiego.
       Uczestników przeglądu oceniało jury w składzie: Wilhelm Taraszkiewicz - dyrektor Państwowej szkoły Muzycznej I i II stopnia w Mławie, Michał Gogolewski - nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Mławie oraz Tadeusz Miller - nauczyciel muzyki w Nidzicy.
       Wszystkie nasze uczennice zaprezentowały bardzo wysoki poziom, a szczególnie jedna, reprezentująca szkołę podstawą uczennica klasy szóstej Izabela Mojsiewicz, która zajęła I miejsce! GRATULUJEMY!

      • Święto Biblioteki Szkolnej

       16.11.2016

       24.10.2016r. w Zespole Szkół w Janowie obchodzone było

       Święto Biblioteki Szkolnej.

       Celem akcji było zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

       Międzynarodowe Święto  Bibliotek  Szkolnych zainicjowane zostało w 1999 roku przez o Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych, organizację zajmującą się problemami bibliotek i bibliotekarzy.

        

       W szkole rozwieszone zostały ogłoszenia o przebiegu święta. Wychowawcy otrzymali dla swoich klas zaproszenia do biblioteki.

                  

                   W tym dniu wiele się działo:

       • Zorganizowano wystawę KSIĄŻEK, KTÓRE WARTO PRZECZYTAĆ

        

               Święto Biblioteki Szkolnej - Obrazek 1

             Święto Biblioteki Szkolnej - Obrazek 2

         Święto Biblioteki Szkolnej - Obrazek 3

       ·         Poszerzono płytotekę o nowe filmy na DVD, które uczniowie chętnie oglądali.

       Święto Biblioteki Szkolnej - Obrazek 4

       Kl. III SP z wizytą w bibliotece.

        

       ·         Uczniowie uzdolnieni literacko mogli wykazać się swoimi umiejętnościami tworząc :
        
       Aforyzm o bibliotece lub książce", bądź  Zabawne opowiadanie, które rozśmieszy smutasów".

         Oto wyróżnione  aforyzmy kl. VI:

       „Książka to świat zapisany na kartkach papieru”. – Dominika Miecznikowska

       „Książka uczy nas wielu rzeczy”. – Wiktoria Okraska

        „Książka to życie i mądrość człowieka”. – Kamil Klepacki

       „Gdy będziesz chodziła do biblioteki, poznasz kulturę i naukę”. – Ewa Krzykowska

       „Książka kształtuje wiedzę i słownictwo, którym się posługujemy”.  - Iza Mojsiewicz

       ·         Na  plakacie uczniowie wpisywali  tytuły swoich ulubionych książek:

       Święto Biblioteki Szkolnej - Obrazek 5

       ·         Odbyło się głośne czytanie uczniom klas młodszych, po którym z zaangażowaniem wykonywali prace plastyczne:

        Święto Biblioteki Szkolnej - Obrazek 6

       ·         Chętni uczniowie rozwiązywali „Krzyżówki i rebusy w bibliotece” .

        

       Wszystkim uczniom dziękujemy za liczny udział w obchodach Święta Biblioteki, a nauczycielom i Gminnej Bibliotece Publicznej za współpracę, wsparcie i pomoc w jego realizacji.

        Nauczyciel bibliotekarz - Bogusława Obidzińska

       Koło Przyjaciół Książki

        

        

        

     • Dzień Edukacji Narodowej
      • Dzień Edukacji Narodowej

       08.11.2016

       Dzień Edukacji Narodowej jest uroczyście obchodzony w instytucjach związanych z oświatą. Jest okazją do nagradzania wyróżniających się dla niej nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Minister Edukacji Narodowej wręcza nauczycielom złote, srebrne, brązowe Krzyże Zasługimedale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. Odznaczenia i wyróżnienia dla nauczycieli wręczane są przez kuratorów oświaty, władze samorządowe oraz dyrektorów szkół na uroczystych galach. 
       W naszej szkole, jak co roku Dzień Nauczyciela był dniem wolnym od zajęć dydaktycznych, podczas którego wychowawcy spędzili czas ze swoimi podopiecznymi. Następnie udali się na salę gimnastyczną na montaż słowno-muzyczny oraz na poczęstunek przygotowane przez Samorząd Uczniowski. W tym dniu również uczniowie klasy pierwszej, których przygotowała wychowawczyni Pani Grażyna Napiwodzka mieli swoje święto, ponieważ zostali uroczyście pasowani na uczniów klasy pierwszej przez Panią Dyrektor.

        Dzień Edukacji Narodowej - Obrazek 1

      • Ocalić od zapomnienia

       18.10.2016

       23. 09.2016 r. – uczniowie Zespołu Szkół w Janowie przygotowali bardzo ciekawą lekcję historii o naszej

       Ziemi Janowskiej, jej kulturze i zabytkach. Montaż słowno- muzyczny pt. ”Ocalić od zapomnienia”

       opracowano składał się w dużej mierze z informacji, przechowywanych w szkolnej Izbie Pamięci, w tym

       wspomnień mjr. Stefana Gratunika, p. Stanisławy Karaś( z domu Olbryś) i wierszy ludowej poetki p.

       Barbary Krajewskiej. Ksiądz Kanonik Tomasz Opaliński – proboszcz janowskiej parafii w bardzo

       interesujący sposób opowiedział o budowie naszego kościoła, jego unikalnych ołtarzach i historii.

       Uczestnicy spotkania mogli udać się w sentymentalną podróż oglądając wystawę starych fotografii

       rodzinnych i miejsc; takich jak nieistniejące już pomniki, pozostałość cmentarza żydowskiego, groby

       mieszkańców z końca XVIII wieku, granicy na Orzycu, która obowiązywała do 1945 roku czy zachowaną

       z 1920 roku zabudowę rynku. W organizację uroczystości włączyli się nauczyciele i pracownicy szkoły.

       Nad całością czuwały: p. Agnieszka Tobojko, p.Małgorzata Słomkowska, p. Marta Bonisławska, p. Oktawia Olszewska i p. Krzysztof Pisarski.

      • Rozpoczęcie roku szkolnego

       20.09.2016

       Rozpoczęcie roku szkolnego - Obrazek 1

       Dzień 1 września to „zmora każdego ucznia i nauczyciela”. Czyżby rzeczywiście był to tak negatywnie odbierany dzień? Po minach naszych uczniów można było wywnioskować, że jest jak najbardziej odwrotnie. Wszyscy uśmiechnięci, wypoczęci po wakacyjnej przerwie punktualnie pokazali się na uroczystej mszy świętej z okazji świętowania nowego roku szkolnego. Mszę świętą celebrował nasz proboszcz ksiądz kanonik Tomasz Opaliński. Po nabożeństwie uczniowie wraz z nauczycielami udali się na uroczystości do budynku szkoły na salę gimnastyczną. Pani dyrektor Grażyna Obrębska przywitała wszystkich uroczyście i poinformowała podopiecznych jaki przydział wychowawców w obecnym roku obowiązuje:

       ·         Oddział przedszkolny – p. Anna Kacprowicz

       ·         Klasa I – p. Grażyna Napiwodzka

       ·         Klasa II – p. Bogusława Obidzińska

       ·         Klasa III – p. Małgorzata Zembrzuska

       ·         Klasa IV – p. Agnieszka Tobojka

       ·         Klasa V – p. Oktawia Olszewska

       ·         Klasa VI – p. Marta Bonisławska

       ·         Klasa I G – p. Krzysztof Pisarski

       ·         Klasa II G – p. Dorota Kamińska

       ·         Klasa III G – p. Aleksandra Piasecka

       Oczywiście w tym ważnym dniu nie zabrakło naszego przedstawiciela gminy pana wójta Waldemara Szymańskiego, który uświetnił uroczystość swoją obecnością. Po powitaniu nauczyciele udali się do klas  ze swoimi wychowankami w celu uzgodnienia harmonogramu zajęć oraz przebiegu nadchodzącego dnia. Wszyscy z uśmiechami na twarzach wrócili do domów nacieszyć się ostatnim dniem wolności. Życzymy wszystkim powodzenia w nowym roku! 

       Rozpoczęcie roku szkolnego - Obrazek 2

       *Rozkład jazdy autobusów pozostaje bez zmian

      • Zakończenie roku szkolnego 2015/2016

       07.09.2016

       Dnia 24 czerwca zakończyły się zajęcia dydaktyczne w naszej szkole i nie tylko. Uczniowie w całej Polsce świętowali długo oczekiwany dzień, jakim było zakończenie roku szkolnego. Nasi podopieczni cieszyli się, że już kolejnego dnia nie będą musieli wstawać na poranne zajęcia lekcyjne. Szczególnie ważnym był ten dzień dla uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Klasa szósta już we wrześniu przejdzie do części gimnazjalnej, natomiast trzecia gimnazjum na zawsze pożegnała się z naszą szkołą. Nie zostali jednak pozostawieni bez szczególnej uwagi. Klasa druga gimnazjum postarała się o właściwe pożegnanie swoich starszych kolegów, przygotowując galę Oskarów. Dzięki nim trzecia gimnazjum zakończyła edukację w naszej szkole z licznymi uśmiechami na twarzach. Na tym etapie nasi absolwenci muszą podjąć jedne z pierwszych najpoważniejszych decyzji w życiu, czyli wybranie swojej ścieżki życiowej. Życzymy im samych sukcesów oraz spełniania się na dalszej edukacyjnej drodze. Wszystkim uczniom natomiast życzymy udanych i bezpiecznych wakacji.

       Absolwenci gimnazjum:

       Julia Adamkiewicz

       Dawid Dudziński

       Gabriela Dymkowska

       Aneta Grzybowska

       Patrycja Halicka

       Katarzyna Leśnikowska

       Anastazja Marczuk

       Paweł Smoliński

       Aleksandra Szczepańska

       Mateusz Szymański

       Już tęsknimy......

       Zakończenie roku szkolnego 2015/2016 - Obrazek 1

      • Sprawdzian szóstoklasisty

       02.07.2016

       Wyniki sprawdzianu w 2016 r.

           Sprawdzian został przeprowadzony 5 kwietnia 2016 r. Składał się z dwóch części. Obie części były przeprowadzone w formie pisemnej.

       Oto wyniki sprawdzianu w Szkole Podstawowej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie

       Wyniki sprawdzianu ogółem

        

       Kraj

       Województwo warmińsko-mazurskie

       Gmina Janowo

       Szkoła Podstawowa w Janowie

       Wynik średni

       63%

       60%

       67%

       64%

        

       Wyniki sprawdzianu - język polski

        

       Kraj

       Województwo warmińsko-mazurskie

       Gmina Janowo

       Szkoła Podstawowa w Janowie

       Wynik średni

       71%

       69%

       79%

       77%

        

       Wyniki sprawdzianu – matematyka

        

       Kraj

       Województwo warmińsko-mazurskie

       Gmina Janowo

       Szkoła Podstawowa w Janowie

       Wynik średni

       54%

       51%

       54%

       50%

        

       Wyniki sprawdzianu – język angielski

        

       Kraj

       Województwo warmińsko-mazurskie

       Gmina Janowo

       Szkoła Podstawowa w Janowie

       Wynik średni

       71%

       68%

       60%

       65%

        

       Opracowała: Dorota Kamińska

        

      • XXV Otwarty Bieg Uliczny im . Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego  

       30.05.2016

       XXV Otwarty Bieg Uliczny im . Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego

        

       Dnia 25 maja 2016 roku Zespół ds. Sportu i Rekreacji, Urząd Gminy Janowo , Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Janowie w ramach obchodów Dni Rodziny zorganizowali XXV otwarty bieg uliczny im . Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Zawodnicy biegali wytyczoną trasą wokół rynku w Janowie. Oprócz uczniów z naszej szkoły w zawodach udział wzięli uczniowie ze szkoły w Muszakach, Waśniewie, Jagarzewie i Duczymina.

        

       Nasi  uczniowie  na  podium

        Szkoła    Podstawowa

        Dziewczęta                    Chłopcy

       Klasa IV

       II Szczepkowska Karolina 

       Klasa VI

              I. Dagmara Gawecka                 I. Kacper Lejk

                                                III Wiktoria Dymkowska

       Gimnazjum

        Klasa I

                              I. Jońska Julia                             I Patryk Smoliński  

                                     II Katarzyna Pogonowska                                                  

        Klasa II

                                           II Monika Czyżewska           I Patryk Wiśniewski

                                                          II Damian Halicki

                                                          III Przemek Płoski                                       

        

        

        

        

        

       Klasa III

                                        I Gabriela Dymkowska                    III Paweł Smoliński

                                      III Katarzyna Leśnikowska

       Zawodnicy/czki/ za zajęcie trzech pierwszych miejsc otrzymali medale i pamiątkowe dyplomy , które ufundował Urząd Gminy Janowo. Nagrodzonych dekorował Wójt Gminy Janowo Waldemar Szymański. Uczniów do zawodów przygotowali nauczyciele wychowania fizycznego Marta Bonisławska i Waldemar Westerlich.

        

        

     • Dzień Matki
      • Dzień Matki

       30.05.2016

       24 maja w Zespole Szkół w Janowie uczniowie przygotowali akademię z okazji Dnia Matki. Występ rozpoczęła autorska piosenka napisana przez Pana Krzysztofa Pisarskiego – nauczyciela muzyki pt.: „Rodzina – tu wszystko się zaczyna”. Pod takim też hasłem w naszej gminie odbywały się w tym roku Dni Rodziny.

       Po wykonaniu piosenki przez szkolny chór na scenie pojawiały się kolejno występy uczniów z całej szkoły. Oddział przedszkolny zaprezentował nam m. in. taniec Krakowiak, klasa pierwsza piosenkę, klasy III, IV i VI piękne tańce, klasa I G wiersze, a klasa V teledysk do piosenki „Rolnik szuka żony”. Były także piosenki w wykonaniu chóru m. in. „Nie ma jak u mamy”, czy też „Tak jak mama nie gotuje nikt”, a także piosnki w języku angielskim i rosyjskim. Uroczystość uświetnił także występ klasy trzeciej gimnazjum, która zaprezentowała przepiękny taniec w wymyślonym przez siebie układzie choreograficznym.

       Pod koniec akademii miał miejsce skromny poczęstunek dla rodziców.

       Dziękujemy wszystkim nauczycielom oraz uczniom za zaangażowanie oraz trud włożony w przygotowanie obchodów Dnia Matki.

       Dzień Matki - Obrazek 1

      • Parafiada Dzieci i Młodzieży Diecezji Płockiej

       08.06.2016

       Parafiada Dzieci i Młodzieży Diecezji Płockiej

       W dniu 20 maja 2016 roku uczniowie Zespołu Szkół w Janowie wzięli udział w Diecezjalnej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży. Były to zawody sportowe, które odbyły się na stadionie w  Płońsku. Uczniowie nasi reprezentowali Parafię p.w. św. Rocha w Janowie ponieważ  są to zawody sportowe organizowane przez Kościół – Diecezję Płocką. Był to już nasz trzeci udział w tych zawodach, na które wyjazd zorganizował ksiądz proboszcz Tomasz Opaliński. W tym roku oprócz uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum udział wzięli również uczniowie szkół średnich, którzy mieszkają na terenie naszej parafii. Ogólnie w całych zawodach udział wzięło ponad 800 młodych sportowców a wśród nich 37 reprezentujących naszą parafię. Podobnie jak w roku ubiegłym sportowcy rywalizowali między sobą w konkurencjach  biegowych i piłce nożnej. Nasi uczniowie należeli do czołówki i wywalczyli medale:

       II miejsce na 100 m Kamil Kuzkowski w grupie ponadgimnazjalnej;

       III miejsce na 1000 m Przemek Smoliński w grupie ponadgimnazjalnej;

       II miejsce chłopców z klasy IV i młodsi w piłce nożnej.

       II miejsce dziewcząt z klasy V-VI w piłce nożnej.

       III miejsce na 100 m Julia Jońska w grupie szkół podstawowych;

       III miejsce na 600 m Dagmara Gawecka w szkole podstawowej;

       Najlepsi otrzymali medal.

       Do zawodów uczniów przygotowali i opiekę podczas zawodów sprawowali nauczyciele wychowania fizycznego Marta Bonisławska i Waldemar Westerlich. Kierownikiem wyjazdu był ksiądz proboszcz Tomasz Opaliński a wyjazd sfinansował Urząd Gminy w Janowie.

      • Egzaminy na kartę rowerową 2016.

       30.05.2016

       Egzaminy na kartę rowerową 2016.

                   Miesiąc maj każdego roku to dla klasy IV szkoły podstawowej miesiąc egzaminów na kartę rowerową. Po całorocznym przygotowaniu ze znajomości zasad poruszania się rowerami po drogach publicznych, przychodzi czas na sprawdzenie swoich wiadomości i umiejętności. W tym roku szkolnym w dniu 13 maja 2016 roku uczniowie przystąpili do rozwiązywania testów ze znajomości przepisów ruchu drogowego oraz ustalania kolejności przejazdu na skrzyżowaniu. Następnie w dniu 17 maja 2016 roku  jeździli rowerami na boisku szkolnym. Uczniowie  mieli prawidłowo włączyć się do ruchu, a następnie w czasie jazdy prawidłowo wykonać manewr skrętu w lewo, w prawo oraz zatrzymanie się. Okazało się, że to co w teorii jest łatwe, w praktyce takie łatwe wcale nie jest. Niektórzy uczniowie musieli kilka razy jeździć rowerem po wyznaczonym torze jazdy aby ostatecznie pozytywnie zaliczyć egzamin i otrzymać kartę rowerową. Po przeprowadzonym egzaminie następujący uczniowie otrzymają karty rowerowe:

       1. Asztemborska Oliwia
       2. Gawecki Łukasz
       3. Gratunik Mateusz
       4. Kobus Gabriela
       5. Mierzejewski Igor
       6. Napiwodzki Wiktor
       7. Paczyńska Nikola
       8. Rutkowski Igor
       9. Szczepkowska Karolina
       10. Szczepuchowska Aleksandra
       11. Szmic Jakub
       12. Szypulska Alicja
       13. Zbyszyński Paweł
       14. Zdziarska Anna

        

       Egzamin przeprowadził nauczyciel zajęć technicznych Waldemar Westerlich.                                                                                        

     • Dzień Ziemii
      • Dzień Ziemii

       20.05.2016

                              Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach świata. Obchody organizowane są od Singapuru do Rzymu i od Alaski po Australię, a organizatorzy ze wszystkich krajów od wielu lat skupieni są w Earth Day Network, z siedzibą w Waszyngtonie. W Polsce początek obchodów to rok 1990.

                          W naszej szkole obchody tego dnia odbyły się 27 kwietnia 2016r połączona z Dniem książki. W apelu udział wzięli wszyscy uczniowie Zespołu Szkół w Janowie, a głównymi aktorami była klasa V wraz z wychowawczynią panią Martą Bonisławska. Klasa V zaprezentowała przedstawienie pt. „Ratujmy Matkę Ziemię”. Uczniowie pod postaciami wody, powietrza, lasu i leśnych zwierząt przybliżyli życie na naszej planecie oraz  w lesie, w którym człowiek nie zwraca uwagi na ochronę przyrody. Przedstawienie uświetniły piosenki o tematyce ekologicznej z akompaniamentem K. Pisarskiego i informacje na temat Dnia Ziemi, jego powstania i tradycji.

        Do dekoracji wykorzystano plakaty wykonane przez klasę IV przy współpracy p .M Bonisławskiej o tematyce ekologicznej, związane z ochroną przyrody i środowiska. Pokazywali w nich zagrożenia, jakie ludzie stworzyli dla całej przyrody(zatruwanie wody w rzekach, zanieczyszczone powietrze, wysypiska śmieci, skażone gleby, niezdrowa żywność i inne), a także sposoby im przeciwdziałania.

        Autor: M. B.

      • Egzamin gimnazjalny

       16.05.2016

       Egzamin gimnazjalny - Obrazek 1

       W dniach 18-20 kwietnia gimnazjaliści z całej Polski przystąpili do egzaminu gimnazjalnego. Ponad 360 tys. uczniów z blisko 7 tys. szkół przez trzy dni rozwiązywało zadania. Do tego celu przygotowanych zostało ponad 2 mln. arkuszy.

       Egzamin tradycyjnie podzielony został na trzy części:

       - 18.04 część humanistyczna

       - 19.04 część matematyczno – przyrodnicza

       - 20.04 język obcy nowożytni(poziom podstawowy i rozszerzony).

       Wyniki naszych gimnazjalistów ogłoszone zostaną dopiero 17 czerwca.

       Czekamy z niecierpliwością.

        

      • Na własne konto

       04.05.2016

       Znalezione obrazy dla zapytania europejski fundusz rozwoju logoZnalezione obrazy dla zapytania na własne kontoZnalezione obrazy dla zapytania narodowy bank polskiZnalezione obrazy dla zapytania herb janowo

        

       W Gimnazjum w Janowie zakończył się drugi etap projektu „Na własne konto”, realizowanego dzięki pomysłowi i finansowemu wsparciu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

       Uczniowie utrwalali zdobytą podczas ferii zimowych wiedzę i nabyli nowe umiejętności z zakresu przedsiębiorczości i ekonomii. Efektem końcowym było stworzenie Teczki Spółdzielni Uczniowskiej. „Super Teens”- tako nazwę ma spółdzielnia naszych gimnazjalistów. Uczniowie do jej napisania wykorzystali ankiety przeprowadzone wśród różnych grup mieszkańców, własne możliwości, mocne strony, umiejętności i zainteresowania. Postanowili spotykać się nadal w celach integracyjnych i jednocześnie zgłębiać wiedzę pozwalającą na planowanie kariery zawodowe.

      • Młodzież zapobiega pożarom

       04.05.2016

       Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom

       To już kolejny rok, w którym organizowany był  Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Celem konkursu jest zainteresowanie dzieci i młodzieży, ich nauczycieli i opiekunów problematyką ochrony przeciwpożarowej, tradycją, służbą i ciężką pracą strażackich środowisk. Ma on też na celu popularyzowanie znajomości przepisów ppoż. oraz zasad postępowania na wypadek powstania pożaru. Turniej odbywa się na etapie szkolnym, powiatowym i wojewódzkim, ma charakter teoretyczny – uczniowie rozwiązują testy dotyczące wiedzy przeciwpożarowej a następnie najlepsi przechodzą do etapu ustnego. Po wylosowaniu zestawu pytań uczestnik odpowiada przed komisją. W naszej szkole odbyły się eliminacje klasowe, z których po trzy osoby zakwalifikowały się do etapu szkolnego. Na tym etapie do organizacji włączyła się pani Iwona Pisarska reprezentująca Urząd Gminy w Janowie, która przygotowała zestawy pytań i nagrody dla najlepszych. Podczas konkursu szkolnego, który odbył się 12 kwietnia 2016 roku wyłoniono najlepszych uczniów na etap powiatowy. W szkole podstawowej najlepsza była uczennica klasy VI Dagmara Gawecka, która pokonała swojego brata ucznia klasy IV Łukasza Gaweckiego. W Gimnazjum zdecydowanie najlepszym okazał się uczeń klasy I Jakub Pisarski. Wiedzę uczniów oceniał strażak zawodowy pan Wiesław Pisarski. Etap powiatowy konkursu odbył się 15 kwietnia 2016 roku w Nidzicy. W szkole podstawowej Dagmara Gawecka zajęła IV miejsce. Duży sukces już drugi rok z rzędu odniósł Jakub Pisarski, który w kategorii gimnazjum zajął I miejsce i reprezentował naszą szkołę oraz powiat nidzicki na turnieju wojewódzkim, który odbył się w dniu 27 kwietnia 2016 roku w Działdowie. Na tym etapie turniej stoi na bardzo wysokim poziomie, żeby dostać się do finału ustnego trzeba wykazać się ogromną wiedzą fachową z zakresu wiedzy przeciwpożarowej. Jakub Pisarski uplasował się w środkowej stawce po rozwiązanych testach. Gratulacje za duży sukces, życzymy powodzenia w przyszłym roku.

       Turniej w szkole przeprowadził nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa Waldemar Westerlich, który dziękuje za pomoc pani Iwonie Pisarskiej z Urzędu Gminy  w Janowie i panu Wiesławowi Pisarskiemu z PSP w Nidzicy.

                                                                                             Waldemar Westerlich

       Młodzież zapobiega pożarom - Obrazek 1

     • Certyfikat Bezpieczna i Różnorodna Szkoła
      • Certyfikat Bezpieczna i Różnorodna Szkoła

       21.04.2016

       12 kwietnia w Olsztynie odbyło się podsumowanie projektu „Bezpieczna i Różnorodna Szkoła na Warmii i Mazurach”. Był to projekt, którego celem było poszerzenie wiedzy i umiejętności pomocnych w budowaniu przyjaznego dla wszystkich środowiska szkolnego oraz przygotowaniu uczniów do życia w różnorodnym kulturowo świecie. Spośród wszystkich szkół z naszego województwa, które brały udział w projekcie, tylko 18 z nich otrzymało Certyfikat Bezpiecznej i Różnorodnej Szkoły. Z przyjemnością możemy zakomunikować, że Zespół Szkół w Janowie znalazł się w tej osiemnastce i otrzymał powyższy certyfikat. Jest to zasługa nauczycieli, którzy brali udział w szkoleniu i wszystkich tych, którzy pomogli w przygotowaniu realizowanego w naszej szkole projektu „Tacy sami-tradycja i kultura oknem do wspólnej przyszłości”.

       Dziękujemy !

      • 13.04.2016

       5 kwietnia blisko 38tys. uczniów kończących szkołę podstawową napisało sprawdzian szóstoklasisty. Tegoroczni zdający byli ostatnim rocznikiem, który przystąpił do tego typu egzaminu. W przyszłym roku sprawdzian po klasie szóstej ma zastąpić test diagnozujący w pierwszej klasie gimnazjum.

       Sprawdzian szóstoklasisty składał się z dwóch części:

       języka polskiego i matematyki (80 minut) oraz testu z języka obcego (uczniowie mieli 45 minut na rozwiązanie). 

       Przystąpienie do sprawdzianu szóstoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej.

       Trzymajmy kciuki za dobre wyniki, które zostaną ogłoszone 27 maja. 

       Autor: K. P.

      • Bezpieczna różnorodność-podsumowanie

       07.04.2016

       Bezpieczna różnorodność-podsumowanie - Obrazek 1

       22.03.2016 roku w Zespole Szkół w Janowie miało miejsce podsumowanie projektu związanego z obrzędami wielkanocnymi w Polsce i na Ukrainie- „ Tacy sami- tradycja i kultura oknem do wspólnej przyszłości”. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście,  w tym rodzina z Ukrainy mieszkająca w Janowie, przedstawiciele samorządu lokalnego, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły.

       Kultura ukraińska jest jedną z kultur narodowych, najbardziej  zbliżonych do polskiej. Można się dopatrzeć wielu wspólnych cech łączących te państwa, jak chociażby wspólne korzenie kulturowo- językowe pochodzące od jednego narodu słowiańskiego. Niektóre słowa brzmią bardzo podobnie, a język jest jednym z fundamentów tradycji. Warto w tym miejscu wspomnieć o zaczerpniętym przez Ukrainę od Polski wzorze hymnu narodowego. Narodowy strój Ukraiński jest bardzo  podobny do polskiego stroju góralskiego. Wspólną cechą u kobiet jest dominacja koloru czerwonego i białego. Spódnice zdobią licznie wyszywane kwiaty. Nieodzownym  dodatkiem  są czerwone korale. Męski strój ludowy jest równie sobie podobny. Prawie identycznie brzmi folklorystyczna muzyka i śpiew. Również Folklor łączy oba państwa, w tym zbliżone brzmienie muzyki oraz kroki taneczne. Mniej przyjemną cechą , choć jednak jest , to wspólny okres wojenny,  który przechodziły oba państwa.

       W tym dniu skupiliśmy się wyłącznie na tradycji i kulturze. Przygotowana przez społeczność uczniowską i nauczycieli (p. Oktawię Olszewską, p. Martę Bonisławską p. Małgorzatę Słomkowską), pracowników i uczniów naszej szkoły dekoracja nawiązywała zarówno  do Niedzieli Palmowej, jak również śniadania wielkanocnego w obu krajach. Polskie palmy są kolorowe, wykonane z wierzby, ozdobione gałązkami bukszpanu, borówek, kwiatami z bibuły, wstążeczkami, itp. Natomiast palmy na Ukrainie są wierzbowymi gałązkami, czasami przyozdobionymi wstążeczkami. Wierzba w symbolice obydwu kultur oznacza zmartwychwstanie i nieśmiertelność duszy, uważana jest za roślinę „miłującą życie”. Jej żywotność i niezwykła siła ( pierwsze drzewo, które po zimie budzi się do życia) od wieków napawała optymizmem, dlatego w symboliczny sposób starano się przekazać jej energię ludziom i zwierzętom. Uważano ją za drzewo płodności. W medycynie ludowej stosowana była jako środek przeciwgorączkowy i uśmierzający ból. Wszechstronne właściwości, szczególnie wierzby białej wykorzystywano przy leczeniu: reumatyzmu, podagry i zgagi. Użyteczna była do płukania bolącego gardła i przy owrzodzeniach dziąseł, problemach skórnych, skaleczeniach i oparzeniach. Kora wierzby ma również zastosowanie w terapii. Zaleca się stosowanie kwiatów wierzby w razie zawziętości, żalu, goryczy i urazy. Ludzie, którzy winią innych za swoje błędy i problemy, a także skrzywdzeni przez los, zrażający do siebie innych, pewni, że to nie oni są źródłem własnych problemów,  powinni stosować wywar z kwiatów tego pięknego drzewa. Żydzi uważali ją za źródło mądrości i łaski bożej. Nieustanne odrastanie ucinanych gałęzi stało się dla nich emblematem Biblii jako źródła niewyczerpanej mądrości. Wierzba symbolizowała też opiekuńczość, siły witalne, ale też smutek i tęsknotę. Do dziś jest nieodzownym elementem krajobrazu Mazowsza, to spotykamy ją na terenie całego kraju.

        Inne symbole wielkanocne, istotne dla obu narodów to baka i jajka- będące najstarszym atrybutem wielkanocnego świętowania. Symbolizuje odrodzenie i nowe życie, płodność, sił witalnych, a w mitach nawet uważane za początek świata. Obecnie jajka(pisanki)  są najważniejszym składnikiem śniadania wielkanocnego, a także istotnym element niesionej do kościoła w Wielką Sobotę święconki. Według wierzeń ludowych pisankę, którą dostaniesz jako pierwszą, należy zachować, ponieważ posiada ona magiczną moc: chroni przed złym okiem, może nie tylko zapobiec pożarowi, a nawet go powstrzymać. Wielkanocne jajko, w odpowiedni sposób pomalowane lub po prostu zabarwione na jeden kolor, zależnie od rodzaju zdobienia nazywane jest pisanką, kraszanką lub gałunką. Pani Karolina Rzepczyńska- nasza „Szkolna Czarodziejka” pokazała jak łatwo pomalować i ozdobić jajka w sposób naturalny: na różowo za pomocą buraków, zielono- owsa, rudo- brązowo- cebuli i czerwono- kory olszynowej.  Zawsze w domu powinna znaleźć się przynajmniej jedna czerwona pisanka, ponieważ to kolor krwi, który symbolizuje życie i miłość.

       W koszyku ze święconką   nie mogło zabraknąć wędliny (na Ukrainie słoniny), soli, chleba, baranka z cukru i chrzanu. To także symbole: Baranek-  Zmartwychwstania i zwycięstwa dobra nad złem, odkupienia grzechów; sól- oczyszczenia, nieśmiertelności, prostoty i prawdy, odstrasza zło, chroni przed zepsuciem; chrzan-  goryczy męki Chrystusa, siły fizycznej i zdrowia; chleb- Chleb- to „chleb życia” dla chrześcijan, ma  zapewnić dobrobyt i pomyślność, babka i inne ciasta- umiejętności i doskonałości, wędlina, słonina- dostatek dla rodziny na cały rok.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           Zebrani mogli poznać zwyczaje i obrzędy, ale tez posłuchać pieśni i piosenek ukraińskich wykonanych przez zespół RETRO ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Poboże” w Szczepkowie Borowym, pod kierownictwem p. Janiny Sadowskiej,  ks. Tomasza Opalińskiego i p. Sviatlany Vaaks oraz Rusłany Węgierskiej - Marczuk. Część muzyczną zakończył polonez w wykonaniu uczniów kl. II-III Gimnazjum w Janowie.

       Nie zabrakło tradycyjnych, polskich i ukraińskich potraw wielkanocnych, przygotowanych przez rodziców i nauczycieli. Na stole znalazły się następujące przysmaki: „ Mazurek”- p. Anna Kacprowicz, „Babki wielkanocne” - p. Grażyna Napiwodzka, p. Grażyna Obrębska, p. Bogusława Obidzińska, p. Małgorzata Słomkowska, „ Makowiec”- p. Marta Bonisławska,  „ Bułeczki wielkanocne”- p. Joanna Dymkowska, „Schab ze śliwką”-p. Barbara Mierzejewska, „Sernik z makiem”- p. Aldona Auguścik, „Piernik”- p. Elżbieta Ciesielska, „Żurek wielkanocny”- p. Grażyna Chmielińska, Anna Paczyńska, „Chleb ukraiński”- p. Leszek Słomkowski, p. Krzysztof Niski, „ Rogaliki”- p. Agnieszka Tobojka, sałatki wielkanocne” i pomoc w organizacji- p. Jadwiga Marcjanik i p. Marzena Gawecka. Poczytne miejsce na stole przypadło „Pasce” wykonanej przez p. Rusłanę. To pyszne, ukraińskie ciasto drożdżowe zw. Chlebem ukraińskim, pieczone jedynie na Wielkanoc. Robi się ją przede wszystkim z mleka i jajek, które kojarzone są z wiosennym odradzaniem się przyrody i od zawsze obciążone były religijnymi znaczeniami symbolicznymi, także religii chrześcijańskiej. Kształtem przypomina  ściętą  piramidę,  symbolizująca  Grób Chrystusa.

       Wspólne biesiadowanie zakończyło spotkanie. Realizatorzy projektu dziękują w/w osobom za pomoc i zaangażowanie. Obsługę techniczną(nagłośnienie, wizualizacja, muzyka) zapewnił p. Krzysztof Pisarski.

       Realizacja projektu możliwa była dzięki finansowemu wsparciu Stowarzyszenia Wspólnoty Kulturowej „Borussia”

       Poniżej zamieszczona jest prezentacja uczennic kl. II Gimnazjum w Janowie: Aleksandry Rzewnickiej i Izabelli Bonisławskiej zawierająca ciekawe informacje dotyczące kultury i tradycji wielkanocnych w Polsce i na Ukrainie. 

       WIELKANOC_NA_UKRAINIE_2.pptx

       Bezpieczna różnorodność-podsumowanie - Obrazek 2

        

                                 Bezpieczna różnorodność-podsumowanie - Obrazek 3       Bezpieczna różnorodność-podsumowanie - Obrazek 4              Bezpieczna różnorodność-podsumowanie - Obrazek 5                    

      • Tacy sami - tradycja i kultura oknem do wspólnej przyszłości

       30.03.2016

       Tacy sami - tradycja i kultura oknem do wspólnej przyszłości - Obrazek 1

       Tacy sami- tradycja i kultura oknem do wspólnej  przyszłości to Mini-projekt szkolny zrealizowany w ramach projektu Bezpieczna różnorodność na Warmii i Mazurach, dzięki wsparciu finansowemu z Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji i Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W naszej gminie realizuje go Zespół Szkół w Janowie. Skierowany jest do mieszkańców gminy Janowo i osób posiadających  korzenie i sympatie względem narodu ukraińskiego. Ukraina i jej mieszkańcy  jest postrzegana poprzez stereotypy drzemiące w społeczeństwie od pokoleń, wiążące się z min. historią , niską świadomością mieszkańców  o  wspólnej tożsamości, kulturze, itp. W związku z powyższym zaistniała potrzeba  doświadczania i prezentacji obydwu kultur z ich składowymi i cechami wspólnymi.  Realizacja projektu spełni  funkcje kulturalno- edukacyjne  w ramach zajęć z uczniami. Zaprezentowanie zwyczajów  i obrzędów wielkanocnych, istotnych dla obydwu kultur, pozwoli na integrację społeczności lokalnej) wszystkich pokoleń mieszkańców gminy Janowo), ale też pogłębi w obu społecznościach zainteresowanie i dumę ze swoich tradycji. Pogłębimy współpracę z Domem Samopomocy ”Poboże”                      w Szczepkowie Borowym, prowadzonym przez Fundację im. Metropolity Andrzeja Szeptyckiego ITAJ. Zespół składający się z Seniorek z naszej gminy zaśpiewa  po dwie pieśni ukraińskie i  polskie. Zostaną też przeprowadzone warsztaty kulinarne i rękodzieła: palmy, pisanki i ozdoby oraz potrawy wielkanocne. Podsumowaniem będzie wspólna impreza, na którą zapraszamy 22. 03.2019 r. od godz. 10.30 do  Zespołu Szkół  w Janowie. Każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Będzie można poznać i porównać przygotowania do Wielkanocy w Polsce i na Ukrainie, zakosztować potraw przygotowanych przez społeczność szkolną.

       Projekt współfinansowany z Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji

        Tacy sami - tradycja i kultura oknem do wspólnej przyszłości - Obrazek 2                                 Tacy sami - tradycja i kultura oknem do wspólnej przyszłości - Obrazek 3                 Tacy sami - tradycja i kultura oknem do wspólnej przyszłości - Obrazek 4

       Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa „Borussia” – powstało w 1990 roku w Olsztynie. Działa na rzecz budowania i pogłębiania kultury dialogu i tolerancji między ludźmi różnych narodowości, wyznań, tradycji oraz współtworzenia społeczeństwa obywatelskiego. W ciągu 21 lat powstało kilkadziesiąt nowatorskich projektów o międzynarodowym zasięgu. Fundacja „Borussia“ została założona wiosną 2006 r. przez Roberta Trabę i Kazimierza Brakonieckiego. Kontynuuje ona i wspiera działalność, prowadzoną do tej pory przez stowarzyszenie. Ideą przewodnią naszych działań jest tworzenie nowych zjawisk kultury ponad podziałami i konfliktami narodowościowymi w jednoczącej się Europie w odwołaniu do wielokulturowego dziedzictwa regionu Warmii i Mazur, dawnych Prus Wschodnich. W kręgu zainteresowań twórców i członków „Borussii” do dnia dzisiejszego nieprzerwanie znajduje się problematyka historyczna, kulturalna i społeczna, prowadzimy szeroko zakrojone działania edukacyjne na rzecz budowania i rozwijania społeczeństwa obywatelskiego i ochrony krajobrazu kulturowego. Za swoją działalność byliśmy wielokrotnie nagradzani.”Borussia” oparła swój program działania na dwóch ideach: „Atlantydy Północy” oraz „otwartego regionalizmu”.

        borussia.pl/index.php/stowarzyszenie-wspolnota-kulturowa-borussia/

       Małgorzata Słomkowska

      • Szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

       23.03.2016

       Szkolenie z udzielania pierwszej pomocy

       przedmedycznej

                   Pierwsza pomoc przedmedyczna to działania, które podejmuje się zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Jeżeli jesteśmy świadkami zdarzenia, gdzie inne osoby potrzebują pomocy, naszym obowiązkiem jest udzielenie takiej pomocy. Jednak, żeby pomocy udzielić, trzeba wiedzieć co należy czynić. Dlatego w naszej szkole każdego roku prowadzone są szkolenia uczniów w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Ostatnie odbyło się w dniu 14.03.2016 roku. Podczas szkolenia uczniowie mogli doskonalić swoją już posiadaną wiedzę oraz zdobyć nową dotyczącą rozpoznania sytuacji, nawiązania kontaktu z osobą poszkodowaną, prowadzenia resuscytacji krążeniowo – oddechowej oraz złamań i oparzeń. Szkolenie miało charakter teoretyczno – praktyczny. Uczniowie po uzyskaniu informacji teoretycznych, sami podejmowali działania praktyczne. Okazało się, że podejmowanie działań w zakresie udzielenia pierwszej pomocy są dużo trudniejsze niż teoria. Trzeba dużo wiedzy, ale również i odwagi aby podejmować działania ratujące życie drugiemu człowiekowi.

                   Szkolenie prowadził przedstawiciel Polskiego Czerwonego Krzyża w Nidzicy, instruktor pierwszej pomocy przedmedycznej Jerzy Morawski. Szkolenie zorganizował nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa, opiekun SK PCK Waldemar Westerlich, który dziękuje wszystkim nauczycielom za pomoc w przeprowadzeniu szkolenia.

       Szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej - Obrazek 1

      • 16.03.2016

       W sobotę 16 stycznia w Zespole Szkół w Janowie odbyła się impreza choinkowa. Gości przywitała dyr. Zespołu Szkół w Janowie p. Grażyna Obrębska oraz przewodnicząca Rady Rodziców p. Ewa Jastrzębowska. Następnie rozpoczęła się bogata część artystyczna. Jako pierwsi na scenie pojawili się uczniowie kl „O”, którzy pod kierunkiem p. Anny Kacprowicz zaprezentowali program artystyczny „Zagubiony prezent”. Po  nich, w przedstawieniu pt. „W oczekiwaniu na Świętego Mikołaja’’, wystąpili uczniowie kl. III, przygotowani przez p. Grażynę Napiwodzką. Dzieci zaprezentowały swoje talenty aktorskie, śpiewały, recytowały i tańczyły. Dla niektórych był to pierwszy ważny występ przed tak szeroką publicznością. Część artystyczną uatrakcyjnił chór szkolny prowadzony przez p. Krzysztofa Pisarskiego. Potem pojawił się długo oczekiwany gość – Św. Mikołaj. Gość z dalekiej Północy wywołał wiele radości i uśmiechu na twarzach nie tylko dzieci. Mikołaj obdarował dzieci wspaniałymi prezentami. A później była już tylko zabawa, zabawa i jeszcze raz zabawa, do której zapraszało dzieci oraz rodziców Centrum Tańca Wasilewski – Felska w Olsztynie oraz zespół muzyczny Relax.

       Tegoroczna impreza choinkowa należała do udanych. Wszystkim dopisywał znakomity humor i bardzo dobra kondycja fizyczna.

       Wszystkim organizatorom i młodym aktorom dziękujemy za zaangażowanie w  przygotowaniu tegorocznej imprezy choinkowej.

       Autor: K. S. F.

        

        - Obrazek 1

      • „Ach, ta dzisiejsza młodzież… „– czy na pewno?

       23.02.2016

       „Ach, ta dzisiejsza młodzież… „– czy na pewno?

       Powiedzenie to   w ustach wielu osób, szczególnie w starszym i średnim wieku przybiera 

       negatywny   obraz młodszej części naszego społeczeństwa- młodzieży, także z gimnazjum i 

       ostatniej klasy szkoły podstawowej. Czesto ironicznie uśmiechamy się  używając tego zwrotu, 

       co w pewnym sensie jest uzasadnione. Choć przemoc, niepotrzebna agresja, czy różne  nałogi 

       obcesowo rozwijają się, ale przeciez nie tylko w towarzystwie naszych pociech, ale również 

       w obrębie naszego całego  ówczesnego społeczeństwa. Nie można wszystkich „mierzyć jedną 

       miarą”. Uczniowie z Klubu Młodego Wolontariusza( KMW) działajacego przy Zespole Szkół 

       w Janowie są osobami zaangażowanymi w pomoc  potrzebujacym. W naszej szkole  w 

       wolontariat włącza  się młodzież szkolna ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Współprcuje z 

       nami jedna z absolwentek szkoły.

        Z rozmów z wolontariuszami dowiaduję się, że dzięki działalności w KMW mają poczucie, 

       że robią coś wartościowego, znajdują swoje miejsce w społeczeństwie, własną tożsamość. 

       Mają też możliwość weryfikacji własnej samodzielności i zaradności. Czesto zastanawiają 

       się, kto więcej korzysta: przyjmujący pomoc, czy pomagający? Często mówią o korzyściach 

       czerpanych z pomagania innym. 

       Działania, których podejmują się wolontariusze są zależne od potrzeb naszego srodowiska,  

       potencjału zaangażowanej młodzieży oraz ich indywidualnych preferencji. Najczęściej są to 

       zbiórki charytatywne na potrzeby Caritas w Nidzicy, Nidzickiego Funduszu Lokalnego, 

       organizacji kościelnych i stypendialnych oraz zbiórki żywności, głównie dla naszych rodaków 

       mieszkających na Kresach, organizowane przez Stowarzyszenie "Odra-Niemen" z Wrocławia i 

       „Stowarzyszenie Promujmy Kozłowo non omnis moriar”.

       Co wolontariat daje:

       Wolontariuszom:

        Uwrażliwia na drugiego człowiekai wzmacnia w nim poczucie wartości.

        Uczy  wykorzystania wiedzy poprzez własne doświadczenia.

        Rozwija umiejętności społeczne.

        Kształci empatię, zaradność, odpowiedzialność i samodzielność.

        Stwarza alternatywę dla outsiderów.

       Szkole:

        Pozwala poszerzyć ofertę zajęć pozalekcyjnych.

        Daje skuteczne narzędzia wychowawcze.

        Ułatwia współpracę szkoły z różnymi organizacjami społecznymi.

        Rozbudowuje potencjał młodzieży i promuje szkołę.

       Wolontariusze z Klubu Młodego Wolontariusza, działajacy od kilku lat: Natalia 

       Mierzejewska, Julia Jońska, Wiktoria Dymkowska ( kl.VI SP), Kacper 

       Mierzejewski, Patrycja Jońska, Aleksandra Rzewnicka, Izabella Bonisławska, 

       Ewa Ciesielska, Monika Czyżewska( kl.IIG), Gabrysia Dymkowska, Patrycja 

       Halicka (kl.IIIG), Monika Bonisławska(kl.III LO)

       W 2015/16 roku otrzymaliśmy jako KMW wyróznienia : „Jastrzębie 2015” (Nidzicki 

       Fundusz Lokalny),Wolontariat to się opłaca (Fabryka Aktywności Młodych FAM) i wiele 

       podziękowań. Dyplom i podziękowania za akcje organizowane przez KMW otrzymała Gmina 

       Janowo.

       Od 25.II 2016 roku zachęcamy to udziału w akcji na rzecz naszych rodaków ze Wschodu. Będziemy 

       przygotowywać „Świąteczną Paczkę”. Liczymy na wsparcie wszystkich mieszkańców naszej gminy. 

       Żywność można przynosić do Zespołu Szkół w Janowie do 10.III. 2015 roku. Zbieramy produkty 

       żywnościowe o długim terminie przydatności do spożycia  takie jak: cukier, mąka, ryż, makaron, 

       olej, kawa, herbata, konserwy mięsne i rybne, warzywa i owoce w puszkach, słodycze, kakao, 

       ciastka, przybory szkolne( farby, kredki, flamastry, bloki, itp.) Dołączyć też można wypisaną kartę 

       świąteczną. Wszystkim dziękujemy za wspieranie naszych akcji. 

       Opiekun KMW Małgorzata Słomkowska

       „Ach, ta dzisiejsza młodzież… „– czy na pewno? - Obrazek 1„Ach, ta dzisiejsza młodzież… „– czy na pewno? - Obrazek 2

      • Na własne konto

       21.02.2016

       Na własne konto - Obrazek 1

       Od 25.01. do 29.01.2016 roku chętni uczniowie kl. I- III Gimnazjum w Janowie realizowali     I etap projektu „Na własne konto”, którego pomysłodawcą i głównym wykonawcą jest  Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, a koordynatorem Urząd Gminy w Janowie. Ma on na celu przybliżenie wiedzy ekonomicznej uczniom, kształtować wśród nich podstawy przedsiębiorczości oraz pomagać w wyborze ścieżki edukacyjnej, a w przyszłości – zawodowej. Młodzież uczestniczyła w zajęciach na w/w tematy i wycieczkach do Banku Spółdzielczego w Nidzicy i do Tartaku w Muszakach.

       Wizyty były bardzo ciekawe. Uczniowie zostali serdecznie, życzliwie i mile przyjęci przez Prezesa Banku- Panią Marię Piasecką i pracowników placówki. Z dużym zainteresowaniem wysłuchali informacji dotyczących historii powstania banku, jego dawnej i współczesnej działalności,  zadań, produktów i usług, oferowanych klientom, wykorzystania nowoczesnych technologii, ogólnie mówiąc jak poruszać się po świecie pieniędzy i finansów osób dorosłych.  Młodzież uzyskała informacje o warunkach, które muszą spełnić, aby mogli założyć konto młodzieżowe. Nie małą ciekawość wzbudziły zabezpieczenia jakie posiadają banknoty i sposób sprawdzania ich autentyczności. Widzieliśmy pomieszczenia, gdzie odbywa się obsługa klienta. Był też konkurs, który wygrała Ewa Ciesielska. Wszyscy otrzymaliśmy upominki i słodycze. Dla niektórych uczniów była to pierwsza wizyta w banku. Nikt nie myślał, że bank może być takim interesującym miejscem. Każdy mógł przez chwilę potrzymać w ręku 100 000 złotych i poczuć się bogatym. Z pewnością w tym momencie pojawiło się wiele marzeń, które można by zrealizować. 

       Nie był to koniec atrakcji w tym dniu. Z Nidzicy udali się do Muszak, gdzie mieści się jeden z tartaków sieci Leuro, prowadzony tu przez Panów Leona  i Dariusza Czepło. Tutaj też spotkało ich miłe i życzliwe przyjęcie. Z uwagą wysłuchali informacji dotyczących funkcjonowania firmy. Skąd biorą się deski wiedział prawie każdy z uczniów, jednak nikt nie znał zasad ich produkcji. Jest to niezwykle długotrwały proces i wymaga wielkiej cierpliwości, a oprócz tego ostrożności. Cennymi okazały się informacje dotyczące  funkcjonowanie firmy, w której wiodąca rolę odgrywa zarządzający firmą i to on nadaje  odpowiedni kierunek i pozwala osiągać  sukces i zyski. Zarzadzanie firmą nie jest więc takie łatwe jak nam się wydawało. Wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali upominki w banku i od p.Czepło. Młodzież zdobyła nowe doświadczenia ciekawie i twórczo spędziła czas, poznała interesujących, wartościowych, życzliwych i otwartych na młodego człowieka ludzi.

       Tajniki przedsiębiorczości i ekonomii pozwolił zgłębić uczniom student tego kierunku z  Uniwersytetu z Zielonej Góry- Robert Wolski. Uczniowie nie tylko z zainteresowaniem słuchali p. Roberta, ale też uczestniczyli w warsztatach. Dla młodzieży były to mało znane zagadnienia. Poprzez zabawę zdobywano wiedzę i nowe umiejętnośći.

       Wszyscy uczestnicy otrzymali Certyfikaty i pendrive. Na zakończenie udanego tygodnia ferii zorganizowano ognisko.

       Młodzież i prowadzący zajęcia dziękują pracownikom Banku Spółdzielczego w Nidzicy i Tartaku Leuro w Muszakach za przyjęcie w  firmach, p. Waldemarowi Szymańskiemu- Wójtowi Gminy Janowo, p. Elżbiecie Góralskiej- Sekretarz Urzędu Gminy w Janowie, p. Joannie Nietupskiej- koordynatorowi projektu, p. Grażynie Obrębskiej- za udostępnienie pomieszczeń w szkole na prowadzenie zajęć i warsztatów, p .Henrykowi Obrębskiemu- za dowiezienie nas bezpiecznie na wycieczkę, cierpliwość i wyrozumiałość oraz  rodzicom: p. Barbarze Mierzejewskiej za smaczne kanapki i kiełbaski na ognisko, a  p. Elżbiecie Ciesielskiej za pyszne drożdżowe bułeczki.

       Na własne konto - Obrazek 2

      • Fabryka Aktywności Młodych FAM

       23.02.2016

       Młodzież z Klubu Młodego Wolontariusza działającego przy Zespole Szkół Janowie uczestniczyła                      

       w programie Fabryka Aktywności Młodych FAM. Uczniowie wzięli udział w wielu akcjach 

       charytatywnych organizowanych min. na rzecz Hospicjum Domowego, Fundacji Jana Pawła II                             

       i  Nidzickiego Funduszu Lokalnego. Za swoja pracę zostali wyróżnieni w/w dyplomami.Fabryka Aktywności Młodych FAM - Obrazek 1

     • Wolontariusz Roku 2015
      • Wolontariusz Roku 2015

       21.12.2015

       Wolontariusz Roku 2015

       Jak co roku wolontariusze z Klubu Młodego Wolontariusza, działającego przy Zespole Szkół w Janowie uczestniczyli w zbiórce publicznej „Złotówka do Szczęścia”, prowadzonej przez Nidzicki Fundusz Lokalny. „Złotówka do Szczęścia” jest programem Nidzickiego Funduszu Lokalnego, którego celem jest angażowanie młodzieży w działania filantropijne oraz wypracowanie modelu współpracy  z Funduszem w zakresie identyfikowania potrzeb młodzieży oraz współpracy z organizacjami społecznymi.

       Każdego roku w akcji uczestniczy ok. 30 – 40 wolontariuszy  - Stypendyści NFL. W 2011 roku do grona dołączyli również wolontariusze z nidzickich szkół podstawowych oraz z Klubu Młodzieżowego Wolontariusza w Janowie. Zebrano 415 złotych.

       Następnie 6.12.2015 roku uczestniczyli w Gali Dobroczyńca Roku, która odbyła się  na nidzickim Zamku . „Patronem Konkursu jest Wojciech Bogumił Jastrzębowski – wybitny uczony i działacz społeczny oraz wielki przyjaciel dzieci.

       Konkurs organizowany raz w roku w celu popularyzacji wolontariatu oraz wyróżnienia osób, które poprzez postawy dobroczynne i różnorodną aktywność społeczną upowszechniają dobro w środowisku lokalnym.

       Konkurs przeznaczony jest dla wolontariuszy młodzieżowych z powiatu nidzickiego.

       Kandydatów do konkursu mogą zgłaszać organizacje pozarządowe (stowarzyszenia i fundacje) z powiatu nidzickiego, w której jest zrzeszony lub z którą współpracuje”.

       W tym toku Kapituła Konkursowa w Konkursie Młodzieżowy Wolontariusz Roku 2015 przyznała 7 wyróżnień oraz 1 statuetkę „Jastrzębia”. Wolontariusze z Janowa otrzymali 6 wyróżnień. Oto 

       1. Julia Jońska

       2. Natalia Mierzejewska

       3. Kacper Mierzejewski

       4. Patrycja Jońska

       5. Aleksandra Rzewnicka

       6. Izabella Bonisławska

       W/W wolontariusze uczestniczą w wielu akcjach charytatywnych, organizowanych na rzecz fundacji dobroczynnych i Domowego Hospicjum działającego przy Caritas w Nidzicy. To osoby życzliwe, sumienne, obowiązkowe, otwarte na potrzeby innych. Chętnie poświęcają swój wolny czas, żeby pomagać potrzebującym. Należą im się zarówno gratulacje, ale też podziękowania.

      • 70 lecie Polskiego Czerwonego Krzyża w Nidzicy

       14.12.2015

       70 lecie Polskiego Czerwonego Krzyża w Nidzicy - Obrazek 1

       70 lecie Polskiego Czerwonego Krzyża

       w Nidzicy

                  

                   Polski  Czerwony Krzyż w powiecie nidzickim działa od  70-ciu lat. Z tej okazji w dniu 4 grudnia 2015 roku odbyła się w Nidzicy uroczysta akademia poświęcona działalności tej organizacji na terenie powiatu nidzickiego oraz wręczenie podziękowań za współpracę i zaangażowanie w działalność Polskiego Czerwonego Krzyża. W gronie wyróżnionych znalazła się nasza szkoła oraz opiekun Szkolnego Koła PCK Waldemar Westerlich. Podziękowania wręczyli prezes zarządu wojewódzkiego PCK w Olsztynie oraz prezes zarządu powiatowego w Nidzicy.

        70 lecie Polskiego Czerwonego Krzyża w Nidzicy - Obrazek 2

     • Gminne Zawody Sprawnościowe
      • Gminne Zawody Sprawnościowe

       14.12.2015

        03.12.2015R w Zespole Szkół w Janowie na Sali gimnastycznej odbyły się gminne zawody 

       sprawnościowe. Celem zawodów było promowanie zdrowego i aktywnego stylu życia poprzez sport 

       oraz integracja społeczności lokalnej i rodzinnej. Organizatorem zawodów był Urząd Gminy w 

       Janowie oraz Zespół Szkół w Janowie. Uczestnikami zawodów byli uczniowie klas IV-VI Szkoły 

       Podstawowej i I-III gimnazjum gminy Janowo. Program zawodów:

       1. Bieg w worku

       2. Skakanka-30s.

       3. Slalom z piłką

       4. Transport piłek lekarskich na czas.

       Prowadzona była punktacja za każdą konkurencję, a wygrał zawodnik, który w czterech 

       konkurencjach miał najwięcej punktów. Za I m-ce 10 pkt., II m-ce-8 pkt., III m-ce 6 pkt., IV m-ce 4 pkt., 

       V m-ce 2 pkt., pozostali po 1 pkt. W końcowej rywalizacji przy równej ilości punktów o miejscu 

       decydowały wyniki w skakance. 

       dziewczęta                                                                                                                                chłopcy

       1. Józefowicz Laura-Muszaki                                                                 1. Ziółkowski Piotr –Muszaki

       2. Sotel Julia –Muszaki                                                                           2. Kołodziejczyk Oskar –Muszaki

       3. Nawojczyk Aleksandra –Muszaki                                                     3. Napiwodzki Wiktor – Janowo

       1. Krzykowska Alicja –Muszaki                                                              1. Tyberski Dawid – Muszaki

       2. Wiśniewska Aleksandra –Janowo                                                    2. Gątarz Adrian – Muszaki

       3. Tańska Monika – Janowo                                                                  3. Jaroszewski Bartosz- Muszaki

       1. Julia Jońska – Janowo                                                                        1. Lejk Kacper – Janowo

       2. Gawecka Dagmara – Janowo                                                           2. Piotrkowski Dawid –Janowo

       3. Łączyńska Natalia –Muszaki                                                             3. Lis Bartłomiej – Muszaki

       1. Filip Aleksandra – Jagarzewo                                                          1. Bednarczyk Michał – Jagarzewo

       2. Wasilewska Wiktoria – Janowo                                                      2. Smoliński Patryk – Janowo

                                                                                                                         3. Szymański Marcin – Janowo

       1. Czyżewska Monika – Janowo                                                          1. Malikowski Patryk –Janowo

       2. Sutkowska Paulina – Jagarzewo                                                     2. Płoski Przemek –Janowo

       3. Stefańska Kinga –Janowo                                                                3. Wiśniewski Patryk – Janowo

       1. Czyżak Wiktoria – Jagarzewo                                                          1. Halicki Krystian – Jagarzewo

       2. Szczepańska Aleksandra – Janowo                                                2. Stachurski Kamil – Jagarzewo                      

       3. Ćwiek Małgorzata – Jagarzewo                                                      3. Wójtów Adam - Jagarzewo

       Za pierwsze miejsca zawodnicy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, a za drugie i trzecie 

       miejsce  dyplomy. Wszyscy zawodnicy zawodów otrzymali słodkie upominki. Gratulujemy i życzymy 

       dalszych sukcesów.

       Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii http://szkolajanowo.edupage.org/album/?#gallery/124 

       Autor: M. B.

      • Piłka nożna halowa

       11.12.2015

       Piłka nożna halowa - Obrazek 1

       PIŁKA NOŻNA HALOWA

                           21.11.2015r w Jagarzewie na hali sportowej odbyły się zawody sportowo-rekreacyjne w piłkę nożna halową.  Celem zawodów było promowanie zdrowego i aktywnego stylu życia poprzez sport oraz integracja społeczności lokalnej.

       Uczestnikami zawodów były drużyny sołeckie z terenu gminy Janowo, a mecze rozgrywane były w trzech kategoriach:

       - klasy IV-VI Szkoły podstawowej

       - klasy I – III Gimnazjum

       - klasy Ponadgimnazjalne i starsi.

        

       Wyniki naszych uczniów przedstawiają się następująco:

       1. Klasy IV-VI dziewczęta  remis ( 3:3)- egzekwo I miejsce skład : Dymkowska Wiktoria, Ekiert Paulina, Gawecka Dagmara, Jońska Julia, Wożniak Emilia, Fedyrko Alicja.

       Klasy IV-VI chłopcy  II miejsce skład : Lejk Kacper, Piotrkowski Dawid, Fedyrko Kacper, Klepacki Kamil.  

       2. Klasy I –III gimnazjum dziewczęta I miejsce skład : Aleksandra Szczepańska, Grzybowska Aneta, Dymkowska Gabryela, Halicka Patrycja, Czyżewska Monika, Bonisławska Izabella, Stefańska Kinga.

       Klasy I-III gimnazjum chłopcy  II miejsce ( 5-4) skład: Dudziński Dawid, Szymański Mateusz, Wiśniewski Patryk, Napiwodzki Konrad.

       Gratulujemy wszystkim zawodnikom i życzymy jeszcze lepszych wyników.

        Autor: M. B.

     • V Konkurs Piosenki Patriotycznej w Jedwabnie
      • V Konkurs Piosenki Patriotycznej w Jedwabnie

       01.12.2015

       13 listopada 2015 roku w Jedwabnie odbył się V Konkurs Piosenki Patriotycznej, w którym udział wzięli nasi uczniowie zdobywając pierwsze miejsce w kategorii zespoły muzyczne klasy IV – VI oraz pierwsze miejsce w kategorii zespoły gimnazjum.

       Chór Zespołu Szkół w Janowie pod batutą Pana Krzysztofa Pisarskiego zaprezentował się w następujących składach:

       Sekcja szkoły podstawowej:

       - Amelia Jastrzębowska

       - Wiktoria Dymkowska

       - Anna Adamkiewicz

       - Natalia Mierzejewska

       - Dagmara Gawecka

       - Alicja Fedyrko

       - Katrzyna Pogonowska

       - Julia Jońska.

                       Sekcja gimnazjum:

       - Kinga Stefańska

       - Izabella Bonisławska

       - Gabriela Dymkowska

       - Patrycja Jońska

       - Monika Czyżewska

       - Aleksandra Rzewnicka

       - Ewa Ciesielska

       - Aleksandra Szczepkowska.

        Autor: K. P.

       Gratulujemy !

       V Konkurs Piosenki Patriotycznej w Jedwabnie - Obrazek 1

       V Konkurs Piosenki Patriotycznej w Jedwabnie - Obrazek 2

       V Konkurs Piosenki Patriotycznej w Jedwabnie - Obrazek 3     V Konkurs Piosenki Patriotycznej w Jedwabnie - Obrazek 4

     • Święto Szkoły
      • Święto Szkoły

       01.12.2015

                  10 listopada 2015 roku, w Zespole Szkół w Janowie uroczyście obchodziliśmy 97 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.  Gminne obchody tego narodowego święta rozpoczęły się mszą świętą. Następnie pod obeliskiem Józefa Piłsudskiego zostały złożone kwiaty i zapalono znicze. Dalsza część uroczystości odbyła się na sali gimnastycznej
       Po Apelu Poległych, uczniowie przedstawili  montaż słowno-muzyczny, opierający się na konwencji II części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Akademię zakończono Polonezem w wykonaniu uczniów II i III klasy gimnazjum.  Ważnym punktem święta było otwarcie Izby Pamięci mjr. Stefana Gratunika.
       W uroczystości, oprócz społeczności szkolnej, wzięli udział liczni zaproszeni goście. 

       Autor: A. P.

       Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii http://szkolajanowo.edupage.org/album/?#gallery/122

        

      • Ostrzeżenie o wyłudzaniu informacji drogą elektroniczną

       08.11.2015

       UWAGA !

               Drodzy rodzice, uczniowie, nauczyciele. W dniu 3 listopada został przeprowadzony "atak phishingowy" na użytkowników serwisu aukcyjnego Allegro. Phishing to metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję, w celu wyłudzenia określonych informacji.

       Użytkownicy portalu Allegro otrzymali maile o następującej treści:

       "Drogi kliencie,

       Pragniemy poinformowac,ze wzgledu na wykonaniu rutynowych audyt bezpieczenstwa, twoje konto zostalo tymczasowo zawieszone dopóki nie spelniaja nastepujacych wymagania:

       1. Dostarczyc kolorowa kopie waznego dokumentu tozsamosci; takie jak miedzynarodowy paszport (podwójna strona), dowód osobisty lub prawo jazdy (dokumenty musza byc wyraznie widoczne).

       2. Dostarczyc twoje zdjecie trzymajac dokument tozsamosci blisko twarzy (dokumenty musza byc wyraznie widoczne).

       Wymagane dokumenty nalezy przeslac poczta elektroniczna na: allegro-weryfikacja@mail15.com

       Przepraszamy za ewentualne niedogodnosci, jednak Allegro musza byc zgodne z nowym prawodawstwem. Nalezy pamietac, ze Twoje konto zostanie zawieszone, dopóki nie sa zgodne z wymaganiami."

       Nie odpowiadajmy na tego maila. Jest to próba wyłudzenia danych osobowych przez pewne osoby, które podszywają się pod serwis Allegro. Pamiętajmy aby nigdy nie podawać swoich danych osobowych, numerów kont, kodów pin kart bankomatowych, a zwłaszcza pod żadnym pozorem nie wolno nam wysyłać zdjęć dowodów tożsamości. Skąd mamy wiedzieć, czy wiadomość jest prawdziwa i się nikt nie podszywa? Przede wszystkim prosimy zwrócić uwagę na poprawność językową wiadomości. W większości przypadków fałszywe wiadomości zawierają błędy językowe. Każda prośba o przesłanie jakichkolwiek danych osobowych powinna wbudzać nasze podejrzenia. Bądźmy czujni!

     • Każde dziecko widoczne na drodze!
      • Każde dziecko widoczne na drodze!

       05.11.2015

       Każde dziecko widoczne na drodze!

       Jesień to czas ponurych dni, szybszego zapadania zmroku co przyczynia się do słabszej widoczności osób poruszających się po drodze szczególnie pieszych i rowerzystów. Dlatego podobnie jak w latach ubiegłych, także i w tym roku szkolnym, w trosce o uczniów, w Zespole Szkół w Janowie w dniu 29 i 30 października 2015 roku przeprowadzono akcję ,,Każde dziecko widoczne na drodze” mającej na celu wyposażenie każdego ucznia w elementy odblaskowe aby zwiększyć ich bezpieczeństwo na drodze. Podczas spotkań z uczniami przeprowadzono także pogadanki dotyczące znaczenia elementów odblaskowych dla bezpieczeństwa pieszego i rowerzysty. Dzięki wyposażeniu uczniów w odblaski są oni bardziej widoczni na drodze i nie uczestniczą w wypadkach drogowych. Akcję w szkole przeprowadził przy pomocy wychowawców, nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa Waldemar Westerlich.

       Autor: W. W.

       Każde dziecko widoczne na drodze! - Obrazek 1

     • IX POWIATOWY PRZEGLĄD PIEŚNI I PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ W NIDZICY
      • IX POWIATOWY PRZEGLĄD PIEŚNI I PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ W NIDZICY

       03.11.2015

                Dnia 25 października 2015 roku uczniowie z Zespołu Szkół w Janowie jak co roku wzięli udział w Powiatowym Przeglądzie Pieśni i Piosenki Patriotycznej w Nidzicy, który odbywał się po raz dziewiąty.

       Szkołę podstawową reprezentowały uczennice klasy szóstej w składzie: Adamkiewicz Anna, Dymkowska Wiktoria, Fedyrko Alicja, Gawecka Dagmara, Jastrzębowska Amelia, Jońska Julia, Mierzejewska Natalia oraz Pogonowska Katarzyna. Zaprezentowały piosenkę pt.: „Pobór na dziewczynki”, która utworzona została podczas ćwiczeń drużyn strzeleckich, zainicjowanych przez Józefa Piłsudskiego oraz pieśń pt.: „Modlitwa obozowa”, która powstała na początku II wojny światowej w obozie dla internowanych oficerów polskich w Rumunii.

       Gimnazjum reprezentowały: Bonisławska Izabella, Ciesielska Ewa, Czyżewska Monika, Jońska Patrycja, Rzewnicka Aleksandra, Stefańska Kinga oraz Szczepkowska Aleksandra, które są uczennicami klasy drugiej gimnazjum, a także Dymkowska Gabriela – uczennica klasy trzeciej gimnazjum.

       Dziewczęta zaprezentowały dwie piosenki, które realistycznie przedstawiają obecną sytuację w Polsce. Pierwsza to „Nasza klasa” Jacka Kaczmarskiego, której tekst pokazuje jak czas oraz wydarzenia historyczne mogą rozrzucić ludzi po świecie. Druga zaś, to „Patriotyzm” Lecha Makowieckiego. Piosenka ta odpowiada na pytanie czym jest patriotyzm w czasie pokoju.

       Występy naszych uczniów cieszyły się ogromnym uznaniem wśród organizatorów, przedstawicieli lokalnych władz oraz publiczności zgromadzonej w Sali Rycerskiej nidzickiego zamku. Niestety, mimo gromkich braw oraz powszechnego zachwytu jaki wzbudziło wykonanie utworów przez nasze uczennice, jury, w skład którego wchodziły osoby nie wszystkie posiadające wykształcenie muzyczne, podjęło decyzję, przyznającą pierwsze miejsce innym wykonawcom.

       A tak śpiewały nasze dziewczyny:

       Zapraszamy do odwiedzenia galerii na stronie 

       http://www.powiatnidzicki.pl/kultura-edukacja-i-sport/826-ix-powiatowy-przeglad-piosenki-i-piesni-patriotycznej

     • Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia w szkole w Zespole Szkół w Janowie
      • Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia w szkole w Zespole Szkół w Janowie

       29.10.2015

        „Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia w szkole w Zespole Szkół w Janowie” .

       23 października 2015 roku na sali gimnastycznej w Zespole Szkól w Janowie odbyło się podsumowanie VII edycji kampanii Fundacji Dobre Życie , która przebiegała pod w/w hasłem.

       Głównym celem akcji było zwrócenie uwagi na problem chleba, podniesienie świadomości konsumentów na temat jego zdrowotnych właściwości, szczególnie  wypiekanego tradycyjnymi metodami, na zakwasie, jak również promowanie zdrowego stylu życia. Kampania miała  też zwrócić uwagę jej  uczestników tym, co kładą na talerzu, jak się odżywiają i jak dieta wpływa na ich zdrowie – jest ważna i potrzebna.

       Jak przebiegała akcja w naszej szkole?

       Organizatorem akcji był Klub Młodego Wolontariusza. Pomagali wszyscy chętni do współpracy: uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice, panie z Domu Samopomocy „Poboże”.

       Przedszkolaki robiły chlebki z masy solnej. Uczniowie kl. I szkoły podstawowej odwiedziły piekarnię w Janowie. Jej właściciele Barbara i Zbigniew Górniak przyjęli ich chętnie i serdecznie. Dzieci  poznały pracę piekarzy i  przemysłowy wypiek  chleba. Uczniowie klas : II, III i IV szkoły podstawowej wykonali prace plastyczne pod hasłem „ Od ziarenka do bochenka”. Ich dzieło można  zobaczyć. Czwartoklasiści  sami piekli tradycyjny chleb janowski. Przekonali się jak a to jest ciężka praca. Wykazali się też zdolnościami plastycznymi i pisarskimi. Podczas spotkania odczytali napisane samodzielnie wiersze. Z Uczennice kl. V- Karolina Karwacka i Izabela Mojsiewicz  przeczytały wiersz napisany podczas pierwszej akcji „Tydzień żytniego chleba w szkole” przez panią Janinę Sadowską. Zgromadzona publiczność nagrodziła wszystkich gromkimi brawami. Po prezentacji filmu z wycieczki do piekarni, informacjach o walorach zdrowotnych, obrzędach i zwyczajach ludowych związanych z tym produktem przystąpiono do degustacji chleba. Wszyscy mogli spróbować wypieków nauczycieli i pracowników szkoły: p. Grażyny Napiwodzkiej, p. Aleksandry Piaseckiej, Małgorzaty Sieradzkiej, Grażyny Chmielińskiej i Anny Paczyńskiej oraz rodziców: p. Joanny Dymkowskiej, Elżbiety Ciesielskiej, Ewy  Rutkowskiej i oczywiście czwartoklasistów.

       Spotkaniu towarzyszyły wystawy: prac uczniów, literatury na temat zdrowego odżywiania, produktów zbożowych i przetworów, na co dzień przygotowywanych w domu.

       Dzięki prezentacji p. Karoliny Rzepczyńskiej mogliśmy przekonać się jak ze zmielonego zboża powstaje mąka.

       Wszystkim serdecznie dziękujemy i zapraszamy do obejrzenia filmu.

       Autor: M. S.

       Zapraszamy do galerii zdjęć http://szkolajanowo.edupage.org/album/?#gallery/121

      • Bicie rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej

       28.10.2015

        

       Bicie rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji

       krążeniowo – oddechowej

                   Już po raz drugi nasza szkoła wzięła udział w biciu rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą ilość osób na terenie całego kraju. Akcja odbyła się 16 października 2015 roku. W wydarzeniu udział wzięli wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły co prawdopodobnie bardzo przyczyni się do poprawienia rekordu z ubiegłego roku, kiedy to udział wzięło w skali kraju 83 111 osób. Każdy uczeń i nauczyciel przećwiczył na fantomie uciskanie klatki piersiowej osobie nieprzytomnej a w nagrodę otrzymały apteczki pierwszej pomocy ufundowane przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W szkole akcję koordynował nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa Waldemar Westerlich, który dziękuje wszystkim uczniom i nauczycielom za udział w tym wydarzeniu.

       W załączeniu podziękowania od krajowego sztabu organizacyjnego:

       Kochani!

       Bardzo dziękujemy za Wasze zaangażowanie w ustanawianiu Rekordu w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

       Pozdrawiamy serdecznie!

       Ekipa WOŚP

       ZDJĘCIA:  http://szkolajanowo.edupage.org/album/?#gallery/120

       Autor: W. W.

        

     • Dzień Edukacji Narodowej/Pasowanie pierwszoklasistów
      • Dzień Edukacji Narodowej/Pasowanie pierwszoklasistów

       19.10.2015

       14 października w całej Polsce obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej.

       Upamiętnia on rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 r. Potocznie, dzień ten nazywamy Dniem Nauczyciela, w którym to uczniowie mają okazję, aby podziękować swoim nauczycielom za wkład pracy włożony w ich edukację i wychowanie.

                       Na samym początku przekazane zostały na ręce Pani Dyrektor serdeczne życzenia, podpisane  przez wszystkich uczniów szkoły.

                       W naszej szkole z okazji tego święta przygotowana również została akademia, której celem było przedstawienie niektórych wad i zalet nauczycieli postrzeganych oczami uczniów. Zostały one wyrażone w postaci wiersza autorstwa Krzysztofa Pisarskiego – wychowawcy klasy szóstej:

        „Szkoła”

       Czym by była szkoła bez nauczycieli,

       Którzy o ciężkiej pracy „marzą” już od niedzieli?

       Bez Pani dyrektor, która się na dzieci nie złości,

       I stawia same dobre oceny, nawet trójki, ale to tylko z miłości,

       Bez Pani Piaseckiej, która raz w histerię,  raz w historię wpada,

       I o tym co jest, a co było namiętnie nam opowiada,

       Albo bez Pani Auguścik, co dzieci ciągle uczy,

       Że „a cat”- miauczy, a „a cow” – daje mleko i muczy.

       Bez Pani Olszewskiej, co zna pewne triki,

       Jak nauczyć w godzinę dzieci całej matematyki.

       Bez Pani Kamińskiej, która dzieciom całe wieczory

       Przygotowuje z chemii i fizyki wzory, wzory, wzory…

       I bez Pana Pisarskiego, który o jedzeniu chyba śpiewa

       Do lej mi fa soli – więcej mu potrzeba?

       Lub bez Pani Rendy, która uśmiechnięta

       Jak stronnice książek przewraca swe oczęta,

       Bez Pana Westerlicha, który dzieci męczy,

       Jak biegać i grać w piłkę, ale nikt nie jęczy.

       Bez Pani Bonisławskiej, która - bez urazy

       Mierzy czas dzieciom gdy biegają lub malują obrazy.

       I bez Pana Niskiego, który dla urody

       Od lat kilkunastu nie ogolił brody.

       Bez Pani Kacprowicz tłumaczącej jak w „wyścigu”:

        „smatrisz w knigu – widzisz figu”.

       Albo bez Pani Zembrzuskiej, która dzieci motywuje,

       Że warto przyjść do szkoły, nawet gdy ktoś zachoruje.

       Bez Pani Napiwodzkiej, która co rano na świetlicy

       Każe czyścić dzieciom buty pełne piasku z piaskownicy.

       Lub bez Pani Obidzińskiej, która w bibliotece właśnie

       Czeka by wypożyczyć dzieciom wszystkie baśnie.

       Bez Księdza proboszcza, na gitarze grającego,

       Co sam może zastąpić całą Arkę Noego.

       I bez Pani Słomkowskiej, która ciągle gdzieś kursuje –

       Dobrze, że ma rower, co jej się nie psuje.

       Bez Pani Sieradzkiej, która w sekretariacie

       Pilnuje co dzień ważnych spraw w oświacie,

       Bez Pań sprzątaczek, które w pocie czoła

       Dbają zawsze by czysta była szkoła,

       Bez Pań kucharek, które dla zdrowia sprawy

       Gotują dzieciom różne potrawy,

       I bez Pana Czaplickiego, co się pewnie nie chwali,

       Ale wstaje z samego rana i nam w piecu pali.

       Czym by była szkoła bez nauczycieli?

       Tego akurat byśmy się dowiedzieć nie chcieli.

       A czym by była szkoła bez uczniów, bez dzieci?

       Pustym budynkiem pełnym kurzu i innych śmieci.

       Więc pamiętajcie o tym drodzy nauczyciele,

       Że szkoła to nasz drugi dom, to rodzina, to przyjaciele.

       I choć czasem zamiast łączyć więcej nas dzieli,

       To nigdzie nie ma drugich takich nauczycieli.

        

                       Tego dnia nie tylko nauczyciele mieli okazję do świętowania. Uczniowie klasy pierwszej pod czujnym okiem swojego wychowawcy Pani Bogusławy Obidzińskiej zaprezentowali nam swoje sylwetki w krótkim występie, po czym zostali uroczyście pasowani na uczniów pierwszej klasy. Honory te czyniła dyrektor Zespołu Szkół w Janowie Pani Grażyna Obrębska w towarzystwie wójta Gminy Janowo Pana Waldemara Szymańskiego .

        

       Wszystkim nauczycielom

       życzymy wszystkiego najlepszego!!!

       Zapraszamy do galerii

       http://szkolajanowo.edupage.org/album/?#gallery/119

       Autor: K. P.

        

     • Chrzest klasy IV
      • Chrzest klasy IV

       19.10.2015

       Chrzest klasy IV

       Tradycyjnie już, jak co roku w październiku, klasy czwarte przeszły symboliczny chrzest, po którym zostały uroczyście przyjęte do najstarszej grupy wiekowej. Chrztu dokonała klasa V wraz wychowawcą panią Martą Bonisławską.

       Na początku odbyło się ognisko , po którym uczniowie udali się na sale gimnastyczną. Na sali uczniowie zostali pasowani na ucznia szkoły podstawowej II etapu i nadane  zostały im drugie imiona. Każdy uczeń musiał wykazać się wiedzą o szkole , nauczycielach i innych kolegach i koleżankach. Egzamin zdali chodź niektórzy mieli problem. Cała klasa IV wraz z wychowawca  panią Oktawią Olszewska pokonała tor przeszkód, brała udział w różnych konkurencjach i zostali przyjęci do grupy rówieśniczej. Na koniec otrzymali mały podarunki od klasy V.

       Autor: M. B.

       Poniżej fotoreporterskie ujęcia.

        http://szkolajanowo.edupage.org/album/?#gallery/117

     • Dzień chłopaka
      • Dzień chłopaka

       19.10.2015

       Dzień Chłopaka — 30 września

       Dzień Chłopaka, to nowe, nieoficjalne święto obchodzone w Polsce 30 września, głównie wśród młodzieży szkolnej. Jest to w pewnym sensie męski, albo raczej chłopięcy, odpowiednik Dnia Kobiet. W dniu tym dziewczęta składają chłopcom życzenia i wręczają drobne upominki, aby wyrazić swoją sympatię. W Polsce jest to święto nieco bardziej popularne od Dnia Mężczyzn, co wiąże się zapewne z popularyzacją idei równości płci i większej aktywności ze strony kobiet, które dzięki niemu zyskują pretekst do okazania swojej sympatii dla chłopców.

       Dzień Wasz dziś się święci
                                   więc  życzymy tego co Was kręci
                          full zabawy, dobrych chęci
                            niech Was licho złe nie nęci
                                 złe przygody niech Was miną
                           oraz troski w dal odpłyną

       W naszej szkole dziewczynki z klasa V przygotowały drobne upominki dla swoich chłopców wraz z wychowawczynią panią Martą Bonisławską.  Odbyło się ognisko oraz konkursy, w których bawiły się zarówno dziewczęta jak i chłopcy. Czekamy na odpowiedz 8 marca.

       Zapraszamy do galerii: 

       http://szkolajanowo.edupage.org/album/?#gallery/118

        

       Autor: M. B.

     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016
      • Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

       06.09.2015

       1 września jest dniem wyjątkowym. Tego dnia w całej Polsce wspominany jest początek wielkiej tragedii, którą była II Wojna Światowa.

       Ale również tego dnia pierwszoklasiści rozpoczynają nowy rozdział swojego życia.

       W naszej szkole wszystko zaczęło się od Mszy Świętej w kościele parafialnym w Janowie, której przewodniczył ks. Tomasz Opaliński. Pod koniec Mszy nastąpiło poświęcenie tornistrów, teczek i plecaków, które pierwszoklasiści przynieśli przed ołtarz. Po Mszy Świętej wszyscy uczestnicy udali się do Zespołu Szkół na oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016.

       Równo o godzinie 9.00 zabrzmiał pierwszy dzwonek. Po przybyciu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrała Pani Grażyna Obrębska - dyrektor Zespołu Szkół w Janowie. 

       Wśród znakomitych gości na sali gimnastycznej nie zabrakło Pani Elżbiety Góralskiej - Sekretarz Gminy Janowo. Jej obecność nie była przypadkowa, bowiem przekazała ona na ręce naszej nauczycielki Pani Magdaleny Rendy akt nadania stopnia awansu zawodowego –  nauczyciela mianowanego. GRATULUJEMY ! 

       W tym roku szkolnym wychowawstwo i opiekę nad dziećmi sprawują:

       - Pani Anna Kacprowicz – oddział przedszkolny

       - Pani Bogusława Obidzińska – klasa I

       - Pani Małgorzata Zembrzuska – klasa II

       - Pani Grażyna Napiwodzka – klasa III

       - Pani Oktawia Olszewska – klasa IV

       - Pani Marta Bonisławska – klasa V

       - Pan Krzysztof Pisarski – klasa VI

       - Pani Dorota Kamińska – klasa I G.

       - Pani Magdalena Renda – klasa II G.

       - Pani Aleksandra Piasecka – klasa III G.

                   Po podaniu przez wychowawców planów lekcji uczniowie i nauczyciele rozeszli się z entuzjastycznym nastawieniem do domów.

        

       http://szkolajanowo.edupage.org/album/?#gallery/116

        

      • Reforma podręcznikowa – harmonogram wprowadzania zmian

       22.06.2015

        Przypominamy, że w roku szkolnym 2015/2016 rodzice uczniów klas I, II, i IV szkoły podstawowej oraz klasy I gimnazjum nie będą kupować podręczników lub materiałów edukacyjnych niebędących podręcznikami oraz materiałów ćwiczeniowych przeznaczonych do obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Zapewnienie tych podręczników i materiałów jest zadaniem szkoły - rodzice nie mogą ponosić kosztów związanych z ich zakupem.   
       W roku szkolnym 2015/2016 uczniowie otrzymują: Klasy I - II szkoły podstawowej:

       1. podręczniki do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, które  zapewnia minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, 

       2. podręczniki lub materiały edukacyjne do obowiązkowych zajęć z zakresu danego języka obcego nowożytnego,

       3. materiały ćwiczeniowe.

       Klasa IV szkoły podstawowej:

       1. podręczniki lub materiały edukacyjne do obowiązkowych zajęć edukacyjnych, 

       2. materiały ćwiczeniowe

       . Klasa I gimnazjum: 

       1. podręczniki lub materiały edukacyjne do obowiązkowych zajęć edukacyjnych, 

       2. materiały ćwiczeniowe. W roku szkolnym 2016/2017 bezpłatnym dostępem do podręczników lub materiałów edukacyjnych oraz materiałów ćwiczeniowych do obowiązkowych zajęć edukacyjnych zostaną objęci uczniowie klas I – V szkoły podstawowej oraz uczniowie klas I-II gimnazjum.
        
       W roku szkolnym 2017/2018 wszyscy uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum będą mieli zapewniony bezpłatny dostęp do podręczników lub materiałów edukacyjnych oraz materiałów ćwiczeniowych. Uprzejmie informuję, że proces aplikowania o udzielenie dotacji celowej rozpoczął się 15 marca br.  Każda szkoła ma wpływ na moment otrzymania dotacji. Informację lub wniosek, niezbędne do udzielenia dotacji, dyrektorzy szkół mogą składać do organów prowadzących już od połowy marca każdego roku. Jednostka samorządu terytorialnego może dysponować środkami na zakup podręczników już od maja. Przekazanie dotacji odbywa się najpóźniej do 15 października danego roku. Jednocześnie przypominamy, że do 25 sierpnia br. dyrektor szkoły ma obowiązek przygotowania aktualizacji informacji lub wniosku, uwzględniających wyniki postępowania rekrutacyjnego. Natomiast do 15 września br. dyrektor szkoły ma możliwość aktualizacji liczby uczniów. Informacje na temat składania zapotrzebowania na podręczniki zapewniane przez MEN:  

       „Nasz elementarz" - podręcznik do klasy I, 

       „Nasza szkoła” - podręcznik do klasy II szkoły podstawowej, 

       są dostępne pod adresami: 

       http://www.naszelementarz.men.gov.pl; 

       http://men.gov.pl/pl/zycie-szkoly/program-darmowy-podrecznik/podrecznik-dla-klas-IIII  


       Departament Informacji i Promocji Ministerstwo Edukacji Narodowej   

     • BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS WAKACJI
      • BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS WAKACJI

       03.07.2015

        

       I. Zasady bezpiecznego zachowania się w lesie

       Las jest otwarty dla wszystkich, lecz musimy pamiętać o kilku zasadach, aby nasz pobyt w lesie nie naruszył jego harmonii:

       1.     Należy przestrzegać wskazań wynikających z tablic informacyjno-ostrzegawczych wywieszonych na terenach leśnych wzdłuż szlaków wycieczkowych i turystycznych, przy schroniskach, obozach młodzieżowych i innych miejscach o dużej penetracji ludności.

       2.     W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100m od granicy lasu zabronione jest wykonywanie czynności mogących wywołać pożar, a w szczególności:

       • rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi,
       • wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych,
       • nie pal tytoniu w lasach i na terenach śródleśnych, za wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi (żar zapałki ma temperaturę rzędu około 8000C, a papieros, rzucony niedopałek to około 6000C. Aby się zapalił las, np. od suchej trawy, wystarczy 2500C. Rzucenie niedopałka, który ma 6000C, można przyrównać do świadomego uklęknięcia i podpalenia lasu zapałką.

       1.     Przejazd przez las samochodów, motocykli dozwolony jest tylko po drogach publicznych. Pamiętaj, że postój na drogach leśnych jest dozwolony wyłącznie w miejscach dozwolonych.

       2.     Leśnicy i strażacy liczą na współpracę ze społeczeństwem, zwłaszcza w wykrywaniu źródeł ognia, a w przypadku zauważenia pożaru - na powiadamianie straży pożarnej, nadleśnictwa lub właściciela lasu. Bardzo często występuje sytuacja, że Polak ma poczucie "nie będę kapusiem" i widząc podpalacza nikogo nie informuje o tym. To jest dowód, że nie jesteśmy jeszcze w pełni państwem obywatelskim.

        

       W przypadku zauważenia pożaru należy podjąć działania w celu jego likwidacji:

       • zaalarmować niezwłocznie osoby będące w strefie zagrożenia
       • wezwać straż pożarną pod numerem 998, podając następujące informacje:
        • swoje imię i nazwisko, numer telefonu, z którego nadawana jest informacja o zdarzeniu,
        • adres i nazwę obiektu,
        • co się pali,
        • czy jest zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego.

       Po podaniu informacji nie odkładać słuchawki do chwili potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia.

        

       II. Zasady bezpieczeństwa na kąpieliskach

       Umiejętność pływania jest podstawą bezpieczeństwa na wodzie. Szczególnie latem rzeki, jeziora i inne otwarte zbiorniki wodne kuszą swoimi walorami ochłody, dobrej zabawy na słońcu, przyjemnego spędzenia czasu.

       Zapamiętaj:

       • korzystaj z przyjemności kąpieli na otwartych zbiornikach wodnych najlepiej pod opieką ratownika,
       • do wody wchodź w miejscach oznakowanych jako kąpielisko,
       • nie skacz do wody w miejscach nieznanych i niesprawdzonych,
       • nie wchodź do wody zmęczony oraz po obfitym posiłku,
       • zwracaj szczególna uwagę na to co robią dzieci i Twoi podopieczni,
       • nie lekceważ tablic informacyjnych o stanie wody i kąpieliska.

       Jeśli ktoś tonie to:

       • wezwij pomoc,
       • rzuć tonącemu przedmiot umożliwiający utrzymanie się na wodzie,
       • jeśli potrafisz to idź tonącemu na ratunek zabierając przedmiot ułatwiający utrzymanie się na wodzie,
       • pamiętaj, żeby podpływać do tonącego od tyłu, uniemożliwiając mu chwyty, które mogłyby ograniczyć twoje ruchy,
       • jeśli nie potrafisz uratować osoby tonącej, zapamiętaj miejsce w którym zniknęła pod wodą i wskaż je ratownikom.

        

       Początek formularza

       Dół formularza

        
        

        

       www.kppspgora.pl/index.php/.../16-bezpieczenstwopodczaswakacji.html

        

      • 10.07.2015

       Z okazji rozpoczęcia wakacji składamy całej społeczności szkolnej życzenia udanego wypoczynku. Życzymy niczym niezmąconej radości, bezpiecznych podróży, słonecznej pogody i niezapomnianych wrażeń przeżytych podczas wszystkich niezwykłych wakacyjnych przygód. Szczęśliwego powrotu do szkoły.

      • Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2014/2015

       10.07.2015

       26 czerwca nadszedł długo oczekiwany dzień, czyli koniec roku szkolnego. Tradycyjnie z tej okazji cała społeczność szkolna przed uroczystością udała się na mszę świętą. Na początku uroczystości absolwenci uroczyście przekazali sztandar młodszemu rocznikowi, który złożył ślubowanie, w którym zobowiązał się do godnego reprezentowania szkoły. Podczas ceremonii, która odbyła się na sali gimnastycznej, pani Dyrektor podziękowała wszystkim za pracę oraz podziękowała za współpracę rodzicom. Potem przyszedł czas na wręczenie nagród i dyplomów: nagrody wójta, nagrody dyrektora oraz świadectw z wyróżnieniem, tym którzy uzyskali najwyższe wyniki. Nagrodę wójta odebrał Jakub Pisarski uczeń klasy VI i Izabella Bonisławska uczennica klasy I gimnazjum. Wyróżniono również uczniów za frekwencję, czytelnictwo, wręczono nagrody dla najlepszych sportowców szkoły. Specjalne wyróżnienie przypadało Jakubowi Pisarskiemu i Bartoszowi Osowskiemu, którzy znaleźli się w gronie laureatów Wojewódzkiego Konkursu Historycznego.  Pamiątkowym dyplomom, gratulacjom i życzeniom nie było końca. Uczniowie klasy drugiej gimnazjum na wesoło pożegnali absolwentów naszej szkoły. Absolwenci również tradycyjnie podziękowali nauczycielom na spędzonych wspólnie 10 lat. Na zakończenie uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami, gdzie rozdano świadectwa i nagrody wychowawcy.

      • Majowa wycieczka..........

       28.06.2015

        

       W środę, 27 maja 2015 r. byliśmy na całodniowej wycieczce.

       Odwiedziliśmy miejsce cudu eucharystycznego w Sokółce (tam uczestniczyliśmy we Mszy świętej, obejrzeliśmy film o wydarzeniu eucharystycznym i zjedliśmy posiłek).

       Byliśmy w sanktuarium w Świętej Wodzie (nabraliśmy spore zapasy wody ze źródła) i na Górze Krzyży.

       Wycieczkę zakończyliśmy zwiedzaniem Jurajskiego Parku Dinozaurów (nikt nie został na szczęście zjedzony).

       Był też czas na liczne atrakcje (kolejka górska, gry, samochody-zbijaki).

       No i oczywiście wieńcząca wszystko wizyta w fast-foodzie (niektórzy poczuli się po niej niezdrowo – lekcja poglądowa na temat /nie/zdrowego jedzenia).

      • Parafiada 2015 - Płońsk

       28.06.2015

       12 czerwca 2015 r. braliśmy udział w XI Diecezjalnej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży w Płońsku. Grupa wyruszyła pod opieką p. Marty Bonisławskiej, p. Waldemara Westerlicha i ks. Tomasza Opalińskiego.            

       W tym roku zdobyliśmy puchar i dwa medale. Puchar za II miejsce w piłkę nożną – dziewczęta z gimnazjum, złoty medal w sprincie na 100 m Kamil Kuzkowski, brązowy w biegu na 1000 m Przemek Smoliński, 4 miejsce w biegu na 1000 m Marcin Sieradzki, 4 miejsce w biegu na 600 m Patryk Smoliński. Nikt ze startujących nie był ostatni J. Brawo wszyscy J . Dziękujęmy Gminie Janowo za sponsorowanie autokaru na przejazd J

      • Wycieczka rowerowa

       28.06.2015

       25 czerwca uczniowie klasy IV i V wraz z wychowawcami  p. Martą Bonisławską i p. A. Auguścik odbyli wycieczkę rowerową nad pobliskie jezioro Zawady. Uczniowie klasy IV w tym roku szkolnym na przełomie maja i czerwca zdawali egzamin na kartę rowerową. Celem wycieczki było praktyczne sprawdzenie przepisów ruchu drogowego podczas jazdy rowerem. Nad jeziorem dzieci uczestniczyły we wspólnych grach i zabawach integracyjnych oraz ognisku.Wycieczka się udała , zadowoleni i bezpieczni wszyscy powrócili do swoich domów.

      • Najlepsi Sportowcy Szkoły w roku szkolnym

       23.06.2015

       W dniu 8 czerwca 2015 roku na swoim zebraniu Zespół ds. Sportu i Rekreacji podsumował wyniki Konkursu ,,Na najlepszego sportowca szkoły w roku szkolnego 2014/2015”. Podczas spotkania podsumowano udział uczniów w zawodach sportowych oraz najlepsze wyniki uzyskane w minionym roku szkolnym. Po podliczeniu punktów okazało się, że Najlepszymi sportowcami szkoły w roku szkolnym 2014/2015 zostali:

       Szkoła Podstawowa

       Dziewczęta – Dagmara Gawecka – kl. V

       Chłopcy – Patryk Smoliński – kl. VI

       Gimnazjum

       Dziewczęta – Patrycja Niska – kl. III

       Chłopcy – Kamil Kuzkowski – kl. III

       Uczniowie Ci otrzymają na koniec roku szkolnego dyplomy i statuetki.

       Konkurs prowadzili nauczyciele wychowania fizycznego Marta Bonisławska i Waldemar Westerlich.

                  

     • Wycieczka najmłodszych do Malborka
      • Wycieczka najmłodszych do Malborka

       10.06.2015

       Dzień 28 maja 2015r. był bardzo radosnym dniem dla klas 0-III Zespołu Szkół w Janowie. W tym dniu wybraliśmy się w przepiękną podróż do Dinoparku w Malborku. Już o godzinie siódmej rano, wszyscy uczestnicy wycieczki wraz z opiekunami  p. Anną Kacprowicz,i p. Grażyną Napiwodzką, p. Bogusławą Obidzińską i p. Małgorzatą Zembrzuską siedzieli wygodnie w autokarze. Podróż minęła szybko i sympatycznie, pogoda mimo złowrogich chmur nie zamierzała spłatać nam figla. Po przyjeździe na miejsce zwiedziliśmy największą gotycką twierdzę w Europie. Dzieci z niecierpliwością  oczekiwały wejścia do Parku Dinozaurów - głównego celu naszej wycieczki. Już samo przekroczenie magicznej bramy, wywarło na dzieciach pozytywne wrażenie. Cały teren bardzo wszystkim się podobał, ale największą atrakcję stanowiły oczywiście rekonstrukcje kilkudziesięciu ruchomych dinozaurów i innych wymarłych zwierząt naturalnej wielkości, rozmieszczone wzdłuż ścieżki spacerowej. Poza dinozaurami mogliśmy podziwiać również żywe zwierzęta takie, jak: kangurki, daniele, miniaturowe kozy, króliki oraz wiele ptaków. Sama trasa stanowi nie tylko atrakcję dla oglądających, ale ma również dużą wartość dydaktyczną. Wzdłuż ścieżki, oprócz tablic informacyjnych dotyczących okresów geologicznych, znajdują się również opisy dotyczące wystawionych modeli dinozaurów. Niebywałą atrakcją okazał się kino 5D, przejażdżka bomberami , laserowy tor przeszkód i plac zabaw. Dzieci bawiły się wyśmienicie, szaleństwom nie było końca. Wyjazd pozostawił wiele niezapomnianych wspomnień, pozytywnym komentarzom na temat wycieczki nie było końca. Wszystko nam dopisało, pogoda i humorki też…, co uwieczniliśmy na zdjęciach. 

      • ,,KOCHAMY WAS ZA ........" - DNI RODZINY

       09.06.2015

       Tradycją naszej szkoły są uroczyste obchody 26 maja, ktore zostały zorganizowane pod hasłem Dni Rodziny. Do obchodów tego bardzo ważnego dnia przyłączyły się wszystkie klasy naszej szkoły. Dzieci pragnąc podziękować swoim rodzicom za bezinteresowną miłość i trud włożony w ich wychowanie przygotowały uroczysty apel. Podczas uroczystości uczniowie wszystkich klas zaprezentowały jak najlepiej potrafiły swoje zdolności aktorskie. Uwieńczeniem uroczystości był poczęstunek przygotowany dla rodziców przez uczniów.

      • DZIEŃ DZIECKA 2015

       09.06.2015

       1 czerwca jak corocznie w naszej szkole zorganizowano Dzień Dziecka. W tym dniu nie odbyły się zajęcia dydaktycznie, a wszyscy uczniowie uczestniczyli  w rywalizacji sportowej. Wszyscy bawili się bardzo dobrze zarówno podczas zawodów sportowych na boisku, jak również w trakcie wykonywania plakatu ,, Jak żyć zdrowo". Uczniowie, którzy w trakcie zmagań sportowych osiągneli najlepsze wyniki otrzymali nagrody ufundowane przez Samorząd Uczniowski. Dla wszystkich było przygotowane ognisko z kiełbaskami. Nad całością czuwał Samorząd Uczniowski we współpracy z wychowawcami klas.

      • Konkurs plastyczny dla uczniów klas trzecich - „Ewangelia według św. Łukasza widziana oczami dziecka”.

       27.05.2015

       Każdego roku szkolnego organizowany jest przez Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej Płockiej konkurs plastyczny dla uczniów klas III szkoły podstawowej. W roku szkolnym 2014/2015 tematem prac było przedstawienie wybranej sceny z Ewangelii według św. Łukasza widzianej oczami dziecka”. W konkursie klasowym udział wzięli wszyscy uczniowie klasy III, którzy pod nadzorem swojej wychowawczyni Pani Bogusławy Obidzińskiej wykonali bardzo ciekawe prace. Komisja w składzie: ksiądz Tomasz Opaliński, Bogusława Obidzińska – wychowawczyni klasy i Waldemar Westerlich – katecheta w tej klasie, dokonali zgodnie z regulaminem wyboru dwóch prac, które zostały wysłane do Płocka. Komisja konkursowa po dokonaniu przeglądu prac postanowiła przyznać Alicji Szypulskiej i Karolinie Szczepkowskiej wyróżnienia co jest dużym sukcesem tych uczennic. Życzymy dalszych sukcesów w różnego rodzaju konkursach.

        

      • 25 lat Caritas Diecezji Płockiej

       27.05.2015

       W marcu 2015 roku odbył się konkurs plastyczny „25 lat Caritas Diecezji Płockiej” przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z diecezji płockiej. Celem konkursu było kształtowanie wyobraźni uczniów poprzez prace plastyczne oraz popularyzowanie wśród uczniów treści związanych z działalnością Caritas Diecezji Płockiej. Warunkiem uczestnictwa było przedstawienie prac plastycznych dotyczących działalności Caritas Diecezji Płockiej wykonanych dowolną techniką w formacie A3 lub A2. Każda klasa mogła przekazać tylko jedną pracę konkursową. Do konkursu wysłano dwie prace ze szkoły podstawowej i jedną z gimnazjum. Uczniowie nasi po raz pierwszy wzięli udział w takim konkursie, nagród jeszcze nie otrzymali ale organizatorzy przysłali podziękowania za udział w tym konkursie. Konkurs na etapie szkolnym przeprowadzili katecheci Waldemar Westerlich w szkole podstawowej i ksiądz Tomasz Opaliński w gimnazjum.

      • ,,DNI RODZINY " w naszej szkole

       18.05.2015

       ⦁    26 maja( wtorek)
       -  Uroczystości z okazji Dnia Matki i Ojca , pod hasłem ,,Kochamy was za........" o godzinie 10:00.
       ⦁    29 maja ( piątek)
       - Widowsko profilaktyczne ,,Uwierz w siebie"  ( zagrożenia dla zdrowia wynikające z picia alkoholu, palenia papierosów) godzina 9:50.
       - XXIV Otwarty Bieg Uliczny imienia Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego godzina 11:00 rynek w Janowie.
       ⦁    1 czerwca  (poniedziałek)
       - Dzień Dziecka pod hasłem ,,Sport na wesoło" godzina 10:00.

        

      • Przyroda to nie moda, lecz konieczność

       12.05.2015

       Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, obchodzone 22 kwietnia od 1970 roku, obecnie w 192 krajach świata.

       Szkolny Klub Młodego Ekologa czyli uczniowie klasy IV pod kierunkiem wychowawczyni pani Marty Bonisławskiej przy współpracy pana K.Pisarskiego w dniu 30 kwietnia przedstawili sztukę pt. "Jak uczyliśmy Damiana szanować przyrodę".

       Największym zagrożeniem dla przyrody jest ludzka niewiedza, nieświadomość skutków działania. Na szczęście w dziedzinie ochrony środowiska wiele już się dzieje. Wydarzeniem przełomowym było przedstawienie w 1969 roku raportu o stanie środowiska naturalnego na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Raport ten uzmysłowił światu, do jakiego stanu człowiek doprowadził swoja planetę. Teraz wszyscy już wiedzą, że ochrona przyrody to nie moda, lecz konieczność.

       Wszyscy możemy pomóc Ziemi. Wystarczy, że postaramy się wcielić w życie następujące hasła.

       1.Gazu, węgla mądrze użyj, by starczyło ich na dłużej!
       2.Sprawdź, którędy z twego domu, ciepło znika po kryjomu!
       3.Zamiast działać na swą szkodę, szanuj zawsze prąd i wodę!
       4.Drzwi zamykaj, bo nietanie jest niestety ogrzewanie!
       5.Kiedy woda cieknie z kranu, nad ta stratą się zastanów!
       6. Lej mniej wody do czajnika, bo oszczędność stad wynika!
       7. Pustej sali mrok nie szkodzi, więc gaś światło, gdy wychodzisz.
       8. Na zakupy torbę bierz, reklamówka zbędny śmieć!
       9.Szukaj rady na odpady!
       10.Szanuj zieleń, boś nie jeleń!
       11. Bezbronne zwierzęta zawsze chroń, przyjazny człowiek to ich skuteczna broń!

                                                                                            Marta Bonisławska

     • Historia magistra vitae est - Historia jest nauczycielką życia
      • Historia magistra vitae est - Historia jest nauczycielką życia

       07.05.2015

       Z wielką radością pragniemy donieść, ze dwóch uczniów: Jakub Pisarski i Bartosz Osowski, ze Szkoły Podstawowej w Janowie, zostało laureatami Wojewódzkiego Konkursu Historycznego, którego organizatorem był Warmińsko - Mazurski Kurator Oświaty w Olsztynie.

       26 listopada chłopcy przystąpili do etapu rejonowego. Arkusze testowe przygotowała Wojewódzka Przedmiotowa Komisja Konkursowa z Historii. Warunkiem przejścia do etapu wojewódzkiego było uzyskanie 75% punktów. Obaj uczniowie osiągnęli wymagany próg procentowy i 26 marca 2015 r. wzięli udział w olimpiadzie wojeódzkiej. Uzyskane wyniki pozwoliły Jabubowi i Bartoszowi stanąć w gronie laureatów tego trudnego etapu konkursowego. Cała szkoła jest dumna z naszych młodych historyków. Nagrodą za otrzymane tytuły laureatów w konkursie na etapie wojewódzkim, było w poprzednich latach zwolnienie uczniów ze sprawdzianu po klasie szóstej. Niestety w tym roku przepisy się zmieniły i uczniowie otrzymują celującą ocenę klasyfikacyjną. Trochę szkoda, ale myślę, że takim uczniom nie jest straszny i ten egzamin. Tekst: Aleksandra Piasecka

      • Konkurs literacki ,,Pola Nadziei"

       30.04.2015

       19 kwietnia 2015r. w kościele Św. Wojciecha w Nidzicy odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie ,,Pola Nadziei" organizowanym przez Caritas w Nidzicy.  W tej edycji dzieci przygotowały wiersze, których tematem była nadzieja dla chorych. W konkursie wystartowały wszystkie szkoły naszego powiatu. W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła Izabela Mojsiewicz - I miejsce kl. IV, wyróżnienie otrzymała Karolina Karcwacka kl.IV. Opiekunem dziewczynek była p. Magdalena Renda.

     • Sprawiadzian szóstoklasistów
      • Sprawiadzian szóstoklasistów

       10.04.2015

        Dziś - 1. kwietnia 2015 roku - 15 uczniów klasy szóstej  w naszej szkole zmierzyło się z pierwszym w swoim życiu egzaminem.

       Sprawdzian Szóstoklasisty 2015 rozpoczął się w środę  o godzinie 9.00. W całej Polsce do sprawdzianu zasiadło niemal 350 tys. szóstoklasistów.  Sprawdzian składał się z dwóch części. Uczniowie zmierzyli się m.in. z zadaniami wymagającymi napisania dłuższej wypowiedzi na dany temat, rozwiązania złożonego zadania matematycznego oraz zadaniami z języka obcego. Były także zadania z luką, zadania wielokrotnego wyboru oraz zadania prawda-fałsz. Egzamin sprawdza kompetencję ucznia w zakresie czytania, pisania, liczenia, rozumowania, korzystania z informacji i wykorzystywania wiedzy w praktyce.
       Wyniki sprawdzianu, które po raz pierwszy wyrażone będą w procentach, szóstoklasiści poznają 29 maja, a zaświadczenia o wynikach otrzymają w dniu zakończenia roku szkolnego.
        
     • Uwaga uczniowie!!!
      • Uwaga uczniowie!!!

       08.04.2015

       Ruszyło wielkie glosowanie na projekty dotyczące upiększania terenów zielonych w konkursie ,,Ogólnopolskie upiększanie z Garnierem". Jeżeli chcesz, by skwer w Janowie był bardziej kolorowy i reprezentacyjny wejdź na stronę www.ogolnopolskieupiekszanie.pl  i zagłosuj. Głosowanie trwa od 26 marca do 22 kwietnia 2015 r. Każdy głos się liczy, wygrywa tylko 10 gmin z całej Polski. Planowane prace: - wymiana trawy, zasadzenie krzewów i roślin ozdobnych, - ustawienie ławek i lampy oświetlającej, - zrobienie przejścia dla pieszych przez ulicę Ks. Białego

     • Tydzień dobrych uczynków
      • Tydzień dobrych uczynków

       31.03.2015

       Tydzień Dobrych Uczynków to akcja, która ma zachęcić wszystkich- dużych i małych do produkcji dobra w swoim środowisku lokalnym i bezinteresownych działań na rzecz innych. Ma być inspiracją do zrobienia czegoś dobrego i pożytecznego. Dobry uczynek powinien być dobrowolny, bezinteresowny i uczyniony dla drugiej osoby. Wszystkie dobre uczynki, duże i małe, z których  krótkie relacje zostaną przesłane na adres mailowy kmwjanowo@onet.pl będą rejestrowane na Mapie Produkcji Dobra. Każdy dobry uczynek sprawi, że miejscowość, w której został uczyniony otrzyma na mapie serduszko. Serduszka będą tym większe im więcej relacji z dobrych uczynków napłynie do nas z danego miejsca.Tutaj nawet najmniejsze miasteczko może stać się Metropolią w Produkcji Dobra. Czy Twoja miejscowość będzie przodować w tej produkcji zależy tylko i wyłącznie od Ciebie!

     • Powitanie wiosny
      • Powitanie wiosny

       17.04.2015

       Pierwszy Dnia Wiosny w naszej szkole jako pierwsi powitali najmłodsi uczniowie. Tradycyjnie wyruszyli nad rzekę Orzyc z własnoręcznie wykonanymi Marzannami. Następnie cała społeczność szkolna zebrała się na sali gimnastycznej, gdzie corocznie odbywa się konkurs „Mini Playback Show”. Chętni uczniowie wcielali się w postacie ze znanych zespołów muzycznych, naśladowali ich wygląd, gestykulację i ruchy. Konkurs prowadziły Gabriela Dymkowska i Izabella Bonisławska. Nad oprawą muzyczną czuwali uczniowie klasy III gimnazjum: Piotr Chmielewski i Sebastian Pisarski. Zabawa była wspaniała i widownia nie mogła narzekać na nudę. Ogromny problem miało jury, by zdecydować kto zasłużył na wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział oraz słodką niespodziankę.

      • Bal karnawałowy oddziału przedszkolnego

       24.02.2015

       We wtorek 17.02.15 roku przedszkolaki z Zespołu Szkół w Janowie wzięły udział w niezwykłym wydarzeniu. W związku z kończącym się karnawałem zerówka wraz z rówieśnikami ze Szkoły Podstawowej w Muszakach uczestniczyła w balu karnawałowym. Cała impreza odbyła się pod okiem opiekunek p. Anny Kacprowicz, p. Katarzyny Jaguszewskiej, a o oprawę muzyczną zadbał p. Krzysztof Pisarski. Niezwykłe podziękowania należą się także rodzicom, którzy stali się scenografami tego wydarzenia. Po kilkugodzinnej zabawie maluchy wyszły zadowolone z główkami pełnymi wspomień.

      • Walentynki

       17.02.2015

       Obowiązkowym walentynkowym zwyczajem, bez którego trudno sobie wyobrazić Dzień Zakochanych w naszej szkole, jest  poczta walentynkowa. W dzień poprzedzający walentynki uczniowie, chcąc wyrazić uczucia swoim sympatiom, wrzucali walentynkowe kartki i kwiatki do specjalnie przygotowanego pudełka. W dzień walentynek, już od samego rana było czuć podekscytowanie wszystkich uczniów i  atmosferę walentynek. Specjalni ,,listonosze" roznosili miłosną korespondencję od klasy do klasy. Dzień ten był z pewnością dniem radości dla tych wszystkich , którzy doczekali się swojej walentynki.

     • Zapusty 2015
      • Zapusty 2015

       23.02.2015

       Uczniowie Zespołu Szkół w Janowie wzięli udział w XXXIV Przeglądzie Zespołów Zapustnych „Mazowieckie Zapusty 2015″ , który odbył się w  Bądkowie, gmina Sońsk.

       Głównym celem „przeglądów organizowanych od 1981 roku przez Muzeum Szlachty Mazowieckiej jest animacja środowisk wiejskich i tworzenie pomostu kulturowego między tradycją, z jej symbolami i systemem wartości, a współczesną kulturą wiejską,. Chodzi więc o podtrzymanie żywego źródła aktywności kulturowej lokalnych społeczności wioskowych”.

       Każdego roku Przegląd odbywa się w innej miejscowości na terenie Mazowsza Północnego. Program widowiska składa się z dwóch zasadniczych części ocenianych przez jury:  widowiskowego korowodu przebierańców idących przez wioskę i rozchodzących się do domów ( każdy zespół goszczony jest przez jedną rodzinę z tej miejscowości) oraz właściwego Przeglądu na scenie. Wszyscy uczestnicy otrzymują wyróżnienia. W tym roku przyznano dodatkowe nagrody dla 8 zespołów ( było 21 grup).  Janowo otrzymało nagrodę za scenariusz, stroje, dobór, zgodnych z tradycją postaci występujących w przedstawieniu.

       W Przeglądzie udział wzięli następujący uczniowie:

       Wiktoria Dymkowska- kl. V, Ewa Ciesielska kl. I G, Monika Czyżewska, Kacper Mierzejewski, Damian Halicki,

       Konrad Napiwodzki, Klaudiusz Bartkowski, Patryk Mosakowski, Patryk Wiśniewski, Gabrysia Dymkowska kl. II G,

       Patrycja Halicka, Piotr Chmielewski kl. III G, Sebastian Pisarski, Łukasz Brzostek.

       Zapusty 2015 - Obrazek 1Zapusty 2015 - Obrazek 2Zapusty 2015 - Obrazek 3

       Jury zwraca szczególną uwagę na skład zespołu. Ważne jest, aby stanowili go przedstawiciele kilku pokoleń. Grupie młodzieży towarzyszyły Panie: Elżbieta Ciesielska, Jadwiga Marcjanik, Halina Aftanas, Agnieszka Skłodowska i Alina Skłodowska oraz absolwent naszej szkoły Jakub Marcjanik, a także Małgorzata Słomkowska i Ewa  Czaplicka- kierownicy zespołu. Oprawę muzyczną przygotował p. Krzysztof Pisarski.

       Honorowy patronat nad XXXIV Przeglądem Przebierańców Zapustnych objął Pan Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego

        

      • Zaproszenie na zabawę choinkową

       24.02.2015

       Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz Uczniowie Zespołu Szkół w Janowie serdecznie zapraszają na zabawę choinkową , która odbędzie się 17 stycznia 2015 roku w Zespole Szkół w Janowie.

       Program uroczystości:

       17:00 -18:30  - przedstawienie przygotowane przez oddział przedszkolny i klasę III

       18:30 - 19:00 - spotkanie z Mikołajem

       19: 00 - 21:00 - zabawa taneczna

      • Konkurs o tytuł MŁODZIEŻOWEGO WOLONTARIUSZA ROKU - JASTRZĄB 2014

       28.12.2014

       Konkurs organizowany jest corocznie w celu popularyzacji wolontariatu oraz wyróżnienia osób, które poprzez postawy dobroczynne i różnorodą aktywnosć społeczną upowszechniają dobro w środowisku lokalnym. Kandydatów do konkursu mogą zgłaszać organizacyjne pozarządowe (stowarzyszenia i fundacje) oraz instytucje kultury i oświaty z powiatu nidzickiego.

       Wyróżnienia otrzymali wszyscy wolontariusze Klubu Młodego Wolontariusza działającego przy Zespole Szkół w Janowie: Julia Jońska, Wiktoria Dymkowska, Monika Czyżewska, Kinga Stefańska, Patrycja Halicka, Ewa Ciesielska, Natalia Mierzejewska, Aleksandra Rzewnicka, Gabriela Dymkowska, Patrycja Jońska, Izabella Bonisławska.

       Główną nagrodę JASTRZĘBIA 2014 otrzymała Izabella Bonisławska. Wręczenie nagrody i wyróżnień odbyło się na Zamku w Nidzicy, w ramach gali ,,DOBROCZYŃCA ROKU - GREGOROVIUSY 2014". Opiekunem KMW jest p. Małgorzata Słomkowska.

      • Mikołajki w naszej szkole

       12.12.2014

       W piątek 5 grudnia na korytarzach  naszej szkoły nastrój był przedświąteczny. Z twarzy wszystkich uczniów nie znikały uśmiechy. Tradycyjnie w dniu świętego Mikołaja wszyscy uczniowie obdarowali się drobnymi prezentami. Po raz kolejny w naszej szkole odbyła się ,,Loteria MIkołajkowa" . Każdy kto w tym dniu posiadał przy sobie coś czerownego otrzymywał los na loterię. Szcześliwe wylosowane numery otrzymały od św. Mikołaja podarunki. Całe wydarzenie zostało uwiecznione na zdjęciach. Zapraszamy do albumu fotograficznego!

      • Święto Niepodległości w naszej szkole

       12.12.2014

       10 listopada bieżącego roku w Zespole Szkół w Janowie odbyły się gminne obchody Dnia Niepodległości, która to uroczystość była jednocześnie Świętem Szkoły.

       Program uroczystości rozpoczął się Mszą  św. w kościele św. Rocha w  Janowie.  Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Ostatnim punktem programu była uroczysta akademia w formie montażu słowno- muzycznego ,,Pociąg do wolności" . Wzruszające wiersze oraz pieśni nadały podniosły ton, zaś pojawiające się postacie z historii pozwoliły nam choć na chwilę przenieść się w ramy czasowe innej epoki. Reżyserami naszego święta były panie: MagdalenaRenda, Marta Bonisławska oraz Krzysztof Pisarski. Dzięki podniosłej atmosferze oraz przybyciu znakomitych gości szkolna uroczystość miała niezwykle patriotyczny charakter

      • Zaproszenie

       07.11.2014

       Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz Uczniowie Zespołu Szkół w Janowie serdecznie zapraszają na gminne obchody Święta Niepodległości, które odbędą się 10 listopada 2014 roku w Zespole Szkół w Janowie.

       Program uroczystości:

       8:30   - Msza Święta za ojczyznę w Kościele św. Rocha w Janowie

                  -Złożenie kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego ( rynek w Janowie)

       10:00 - Uroczystość patriotyczna - 96 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę ( Zespół Szkół w Janowie)

      • Zawody sportowe w naszej szkole

       06.11.2014

       W ostatnim okresie w naszej szkole było dużo wydarzeń sportowych. Uczniowie nasi brali udział w Mistrzostwach Szkoły w biegach przełajowych, Gminnych i Powiatowych Zawodach w piłce nożnej a także w Gminnych Zawodach sprawnościowych. Uczniowie nasi osiągali różne wyniki ale należy zwrócić uwagę na duże ich zaangażowanie podczas zawodów aby uzyskać jak najlepsze wyniki.

       Mistrzostwa Szkoły w Biegach Przełajowych

        W październiku nauczyciele wychowania fizycznego Marta Bonislawska i Waldemar Westerlich przeprowadzili na poziomie szkolnym zawody w biegach przełajowych. Uczniowie rywalizowali w kategorii dziewcząt i chłopców. Mistrzami zostali następujący uczniowie: Szkoła Podstawowa - Gawecka Dagmara i Smoliński Patryk, Gimnazjum - Niska Patrycja i Kuzkowski Kamil.

       Gminne i Powiatowe Zawody w Piłce Nożnej

       W październiku odbyły się także zawody w piłce nożnej dla uczniów gimnazjum. W rywalizacji udział wzięli uczniowie z naszej szkoły i z Jagarzewa. Po zaciętej i wyrównanej walce zwyciężyli uczniowie z Jagarzewa 4:3 i oni reprezentowali naszą gminę w zawodach powiatowych w Nidzicy. Miały odbyć się także zawody dla uczniów szkół podstawowych ale uczniowie z Muszak nie przybyli na mecz i tym samym nasi uczniowie pojechali do Nidzicy na zawody powiatowe, którzy po ambitnej grze przegrali z uczniami ze szkoły nr 1 i tym samym zajęli II miejsce.

       Gminne Zawody Sprawnościowe

       W dniu 4 listopada 2014 roku w naszej szkole odbyły się Gminne Zawody Sprawnościowe. Na zawody przybyli uczniowie z Muszak i Jagarzewa. Uczniowie rywalizowali w czterech konkurencjach: skoki na skakance, transport piłek, slalom z piłką i bieg spętanych. Wyniki uzyskane we wszystkich konkurencjach pozwoliły ustalić kolejność zajętych  miejsc. Zawody zorganizowane były we współpracy z Urzędem Gminy Janowo, który ufundował nagrody.

       Wyniki

       Klasa IV - II Wiśniewska Aleksandra, III Miecznikowska Dominika, V Fedyrko Kacper

       Klasa V - I Jońska Julia, III Gawecka Dagmara, III Lejk Kacper

       Klasa VI - IV Smoliński Patryk

       Gimnazjum

       Klasa I - I Czyżewska Monika, II Bonisławska Izabella, I Napiwodzki Konrad, II Wiśniewski Patryk, III Halicki Damian

       Klasa II - I Szczepańska Aleksandra, III Dymnkowska Gabriela, II Szymański Mateusz

       Klasa III - i Niska Patrycja, II Paczyńska Patrycja, I Smoliński Przemysław

       Wszystkim gratulujemy życzymy dalszych sukcesów.

       Nauczyciele wychowania fizycznego

       Marta Bonisławska 

       Waldemar Westerlich

      • Dzień Edukacji Narodowej

       21.10.2014

       Tradycyjnie, dnia 14 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Część artystczną przygotowała klasa III gimnazjum oraz uczniowie z klasy I gimnazjum. Przybyli goście mieli okazję obejrzeć, także przedstawienie w wykonaniu pierwszaków. Tego szczególnego dnia pierwszoklasiści z naszej szkoły zostali oficjalnie przyjęci do grona społeczności szkolnej. Do klasy pierwszej uczęszcza 18 uczniów, a  wychowawcą klasy jest pani Małgorzata Zembrzuska.

                                                         

      • Piknik integracyjny klasy IV i V

       30.09.2014

       Dnia 12 września 2014 r.  na placu zabaw przy Zespole Szkół w Janowie odbył się piknik integracyjny kl. IV i V. Uczniowie kl. V przygotowali konkursy sprawdzające predyspozycje uczniów do nauki w kl. IV. Czwartoklasiści poradzili sobie znakomicie z oidpowiedziami na pytania dotyczące naszej szkoły, a nastepnie z konkurencjami sportowymi. Wszyscy zdali ,,egzamin na czwartoklasistę" celująco. Wychowawczyni  p. Marta Bonisławska, rownież pomyślnie zdała egzamin na wychowawcę kl. IV. Spotkanie zakończono wspólnym ogniskiem, grami i zabawami integrujące obie klasy.

     • Dyskusja przy stole
      • Dyskusja przy stole

       23.02.2015

              30 maja 2014 roku zebrały się ważne osobowości z różnych epok, w które wcielili się uczniowie z klasy VI, by przedyskutować sprawę eklektyzmu. Eklektyzm jest to twórczość kompilacyjna, łącząca różne elementy i treści z różnych stylów.

       Tak jak zazwyczaj w klasie VI podzielono się na zwolenników i przeciwników tej ideologii. „Święty Piotr”, którym był Konrad i „Mona Lisa” czyli Izabella określają takie dzieła jako nietwórcze, nie konstruktywne, polegające na adaptacji i kompilacji niektórych preferowanych tematów i wzorów historycznych. Stwierdzili, że bardziej podobają im się proste obrazy inspirowane codzienną rzeczywistością, jak np. "Puszka zupy Campbell's" Andy'ego Warhol'a, którą mają przed sobą jak również „Słoneczniki” Vincent’ego van Gogh’a. Takie tematy są bardziej zrozumiałe i dotyczą każdego z nich.

       Do dyskusji wtrąciła się Patrycja, która zawsze ma odmienne zdanie i stwierdziła, że obrazy łączące się z kilku są ciekawsze i więcej mówią niż zwykła puszka czy kwiaty.

       „Krzyk” najwyraźniej się z nimi zgodził, tak jak w rzeczywistości nasz Damian, którego wszędzie słychać, choć nie widać. Głośno powiedział o tym, że nie podoba mu się sztuka eklektyzmu. Uważał ją za pomieszaną kopie kilku dzieł sztuki. Z drugiej strony pomyślał-co tam dzieło sztuki?- mnie głowa boli od tych sprawdzianów, testów, badań, a jeszcze jedna trudna decyzja przede mną – które gimnazjum mam wybrać?

       „Dziewczyna z perłą”- nasza Kinga- tłumaczyła, że słowo eklektyzm pochodzi z greckiego "wybierający".  Kierunek ten polegał na zestawieniu poszczególnych form przeniesionych z innych okresów, odrębnych od siebie w czasie i treści. "Pomieszanie różnego rodzaju sztuki może być ciekawe, a czasami nawet śmieszne- mówi. Czyż my współcześnie nie wybieramy?- np. w co mam się ubrać?- spódnica czy spodnie!, a zakładam i jedno i drugie- czyż nie ubrałam się eklektycznie? W każdej naszej dziedzinie życia towarzyszy nam eklektyzm-czyli wybór”.

       Kacper i Adam cz