• Odznaczenie Złotym Krzyżem

• 27 listopada 2011r. Zespół Szkół w Janowie został odznaczony odznaką Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej- Złotym Krzyżem „ Za Zasługi dla ZPRP”. Wyróżnienie odebrała pani Dyrektor Grażyna Obrębska wraz z pocztem sztandarowym, którego skład stanowią uczniowie III klasy gimnazjum: Aleksandra Chmielewska, Ewa Słomkowska i Łukasz Zdziarski.

Zwyczajem naszej szkoły jest, iż honor i możliwość reprezentowania sztandaru szkoły przypada uczniom, którzy swoją postawą, wynikami w nauce na ten przywilej zasłużyli. Poczet sztandarowy reprezentuje Zespół Szkół w Janowie w każdej ważnej uroczystości szkolnej i gminnej. W roku szkolnym 2011/2012 zaszczyt ten przypadł w/w uczniom.

Nasza szkoła została zbudowana w 1938 roku przy udziale lokalnego społeczeństwa i Jednostki Wojskowej w Modlinie. Pierwotna jej nazwa brzmiała: Publiczna Szkoła Powszechna trzeciego stopnia im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. 15 grudnia 1984 patron szkoły zostaje zmieniony i zostaje nim Władysław Broniewski.

Do swego pierwotnego imienia placówka powróciła 1 czerwca 1991roku, kiedy to przywrócono jej imię Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego i wmontowano tablicę pamiątkową związana z tym wydarzeniem.

Tradycje szkoły sięgają czasów przedwojennych i są pielęgnowane przez różnego

rodzaju uroczystości, które podkreślają jej związek z lokalnym społeczeństwem.

Do najważniejszych z nich należą min:

1. Gminne obchody Święta Niepodległości oraz reprezentowanie szkoły na Powiatowych Obchodach Odzyskania przez Polskę niepodległości.

2. Udział w Powiatowym Przeglądzie Pieśni i Piosenki Patriotycznej ( od pięciu lat nasi uczniowie zajmują pierwsze miejsce).

3. Szkolne konkursy wiedzy o patronie.

4. Nauka tańców narodowych- polonez, mazur, kujawiak, itp.

5. Opieka nad pomnikiem Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego na rynku w Janowie.

6. Udział pocztu sztandarowego w uroczystościach państwowych, szkolnych i okolicznościowych.

7. Organizowanie przełajowych biegów im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie- zasięg wojewódzki.

8. Opieka nad grobami poległych w obronie „Małej Ojczyzny”.

9. Konkursy historyczne: „ Znam historię:, „Czas historii”, „Gloria victies”, „Drzewo genealogiczne”, „ Moja wieś- moja Mała Ojczyzna”.

1. Kącik historyczny” Szczęśliwy naród, który zna swoja historię”- pod takim hasłem została przygotowana w naszej szkole wystawa eksponatów związanych z życiem mieszkańców Janowa i okolic. Ekspozycja jest początkiem większego przedsięwzięcia- Kącika Pamięci. Uczniowie chcą ocalić od zapomnienia wiedzęi dorobek materialny naszej Małej Ojczyzny i zebrać go w jednym miejscu, dostępnym dla każdego zainteresowanego.

2. Wystawki o patronie szkoły.

3. Udział szkoły w projektach edukacyjnych „Ochrona dziedzictwa kulturowego”, „Przywróćmy pamięć”.

4. Warsztaty historyczne na temat: „ Wielokulturowość naszej miejscowości przed II wojną światową".

14. W Zespole Szkół w Janowie działa obecnie Historyczno- Kulturoznawczy Punkt Informacji o Ziemi Janowskiej. Punkt     jest częścią działalności biblioteki szkolnej, ponieważ zachowanie poszczególnych elementów naszego dziedzictwa kulturowego, to ważny czynnik rozwoju lokalnego, powód do zadowolenia i dumy z miejsca, w którym dorastamy i żyjemy. Ziemia Janowska to piękne krajobrazy, czyste powietrze, ale też przede wszystkim kultura i tożsamość, która zanika wraz ze starszym pokoleniem. Młodzież z naszej szkoły stara się pamiętać o przeszłości, przygotowując uroczystości patriotyczne. Od kilku lat nasi uczniowie przygotowują albumy o naszej gminie i przeprowadzają wywiady z mieszkańcami. Każdy może zaznaczyć swój wkład w tworzenie dziedzictwa kulturowego Ziemi Janowskiej.

15. Organizowane są spotkania z ludźmi mającymi związek z POW( sporządzanie listy członków tej organizacji).

16. W latach 2001- 2005 nauczyciele i uczniowie byli współorganizatorami seminariów dyskusyjnych, organizowanych w Gminnym Ośrodku Kultury pod hasłem ”Korzenie. Tożsamość. Współczesność Ziemi Janowskiej”. Celem spotkań było poznanie historii naszej gminy. Mówimy zarówno o przeszłości, jak i teraźniejszości regionu, w którym żyjemy, po to aby zachować naszą tożsamość. Jedno ze spotkań poświęcone było odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Zaproszeni goście mówili o wkładzie mieszkańców Janowa w to wydarzenie.

17. Stała współpraca z prof. Ryszardem Juszkiewiczem( byłym Senatorem I i II kadencji, prawnikiem, historyk, badaczem dziejów Ziemi Mławskiej, a także gminy Janowo, autorem wielu publikacji) i dr Ireną Kotowicz Borowy( socjologiem, wykładowcą na SGGW w Warszawie, publicystką).

18. Uczniowie uczestniczyli w prezentacji gminy Janowo, jej walorów historycznych, kultury i sztuki ludowej podczas II Spotkań Małych Ojczyzn w Muzeum Niepodległości w Warszawie.