• PORADNIKI DLA RODZICÓW

     •  

      Jak pomóc naszemu dziecku się uczyć?

       

      Wielu z nas, rodziców zastanawia się jak pomóc dziecku, któremu nauka przychodzi z trudem. Dorota Skwark w publikacji „Jak pomóc dziecku się uczyć ? poradnik dla rodziców i nauczycieli” doradza jak odnaleźć właściwy sposób, aby nauka była przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Autorka twierdzi, że  „Dziecko zwykle chętnie podejmuje się nowych zadań. Od urodzenia chęć poznawania otaczającego je świata, a więc nauka, jest dla niego czymś naturalnym. Czasem zmienia się to, gdy pociecha wyruszy do przedszkola czy szkoły. I nikt nie wie, dlaczego tak się dzieje. Wtedy potrzebna jest większa uwaga i wsparcie dorosłych.

      Książka ta podpowiada rodzicom i wychowawcom, w jaki sposób mogą pomóc dziecku, aby nauka nie była dla niego przykrym obowiązkiem, ale przyjemnością. Pomaga je lepiej poznać i zrozumieć, a wszystko po to, aby bezpiecznie poprowadzić je do sukcesu”.

      Poradnik pozwala poznać:

       [ zainteresowania dziecka
      [ predyspozycje i talenty
      [ organizacja nauki
      [ zabawy i ćwiczenia.

      Poradnik zawiera objaśnienie możliwości dzieci o różnych percepcjach (wzrokowcy, słuchowcy, kinestetycy), warunki niezbędne do pracy dla tych dzieci oraz przykłady ćwiczeń i zabaw dla nich, propozycje pracy z dzieckiem, którą warto zacząć od zadania sobie pytania- Co wiem o swoim dziecku? Na początek można skorzystać z listy pytań podanych                  przez D. Skwark.

      Taką sama listę wypełniamy oddzielnie my i dziecko. Żeby nie było  męczące i stresujące potraktujmy to jako zabawę. Ważne, aby odpowiedzi dotyczyły dziecka, a nie naszych oczekiwań wobec pociechy.

      1. Jaki jest ulubiony kolor dziecka?
      2. Jakie jest jego ulubione zwierzę?
      3. Jaka jest ulubiona roślina?
      4. Jaka lubi porę dnia?
      5. Jaki lubi dzień ?
      6. Jaki lubi miesiąc?
      7. Jaką porę roku lubi najbardziej?
      8. Jaki ptak podoba mu się najbardziej?
      9. Jaką pogodę lubi najbardziej?
      10. Jaka potrawę na ciepło lubi najbardziej?
      11. Jaka potrawę na zimno lubi najbardziej?
      12. Jaki rodzaj słodyczy lubi najbardziej?
      13. Jaki ciepły napój lubi najbardziej?
      14. Jaki zimny napój lubi najbardziej?
      15. Jaki sport lubi jako widz?
      16. Jaki sport lubi jako uczestnik?
      17. Jaka jest jego ulubiona maskotka/zabawka/pamiątka?
      18. W co lubi się bawi?
      19. Jaka jest jego ulubiona książka?
      20. Jaki jest jego ulubiony bohater z książki/
      21. Jaki jest jego ulubiony bohater?
      22. Jaki program telewizyjny lubi najbardziej?
      23. Jaki film lubi najbardziej?
      24. Jaki zespół muzyczny lubi najbardziej?
      25. Jaką piosenkę lubi najbardziej?
      26. Jaki jest jego ulubiony piosenkarz?
      27. Jaką grę ( w tym komputerową) lubi najbardziej?
      28. Jaki przedmiot w szkole lubi najbardziej?
      29. Gdzie najchętniej wychodzi na spacer?
      30. Gdzie lubi spędzać wolny czas?
      31. Jaki zapach jest jego ulubiony?
      32. W co się lubi ubierać?
      33. Z kim z rówieśników najchętniej przebywa?
      34. Jakie są marzenia dziecka?
      35. Kim chce zostać w przyszłości?

      Zachęcam rodziców do odwiedzania strony internetowej Zespołu Szkół w Janowie- www.szkolajanowo.pl-zakładka- „Strefa rodzica”. Znajdziecie tu Państwo propozycje poradników, które być może pozwolą pomóc dzieciom w nauce i pozbawią związanego z nią często stresu.

      Małgorzata Słomkowska

      Drodzy Rodzice!  

      Przesyłam Państwu kolejne, warte przeczytania poradniki. Niniejsze publikacje zawierają ciekawe treści opracowane przez specjalistów z różnych dziedzin, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą.  Mamy nadzieję, że będą one wsparciem w domowej edukacji Państwa dzieci, a naszych Uczniów. Tematyka zagadnień opracowana została na podstawie ewaluacji przeprowadzanej wśród rodziców i nauczycieli w naszej szkole od 2013roku.

      Życzę ciekawej lektury.   

       

      http://harmonia.edu.pl/environment/cache/images/200_0_productGfx_33f99a5f7c16211c3cc635f3a74cc3df.jpg

      Joanna Gołębiowska-Szychowska, Łukasz Szychowski

       

      POWIEM CI, JAK SIĘ UCZYĆ

      Przewodnik dla ambitnych nauczycieli i rodziców

       

      „Publikacja Powiem ci, jak się uczyć jest odpowiedzią na potrzeby rodziców zatroskanych o rozwój swoich dzieci oraz nauczycieli, trenerów i wychowawców, którzy czują chęć wzbogacenia swojego warsztatu o narzędzia pomagające uczniom w nauce i czekają na inspirujące pomysły oraz przykładowe materiały do pracy. Autorzy przekazują w książce dotychczas zebrane doświadczenie i wiedzę o tym, jak w swojej codziennej pracy z dziećmi „przemycać” zasady i metody uczenia się. Wszystkie proponowane w publikacji techniki mogą być stosowane w szkole i w domu przez osoby, które nie muszą mieć do tego specjalnych uprawnień. Wystarczy pozytywne nastawienie i poczucie humoru, które pozwala dzieciom się odblokować, a dzięki temu pełniej wykorzystać własne możliwości.
      W poszczególnych rozdziałach publikacji czytelnik znajdzie:

      • wskazówki i założenia metodyczne dotyczące wprowadzania zasad i metod uczenia się w codzienną praktykę szkolną i domową;
      • niezbędną wiedzę („w pigułce”) o uczeniu się (podstawy funkcjonowania mózgu, pamięć, higiena pracy);
      • podstawowe informacje o stylach uczenia się;

      przykładowe ćwiczenia i pomoce, które będą przydatne podczas wprowadzania technik uczenia się”.

      http://harmonia.edu.pl/environment/cache/images/200_0_productGfx_9159ef42e5140c8b0af44bd327c9325e.jpg

       

      Małgorzata Barańska

       

      DETEKTYW ORTOGRAFEK – Ortograficzne ćwiczenia percepcji wzrokowej i koncentracji uwagi

      „W każdej części książki znajduje się 15 diagramów. Rozwiązując je, uczeń utrwala znajomość pisowni wyrazów z trudnością ortograficzną (ó, ż, rz, h), ćwiczy percepcję wzrokową i koncentrację uwagi. Wyszukuje w diagramie kolejnych sylab i przepisuje je. Nagrodą za wysiłek jest rozwiązanie - niedługa, zabawna rymowanka. Każda może być podstawą do dalszych ćwiczeń, takich jak: pisanie z pamięci, gromadzenie wyrazów pokrewnych, układanie zdań z wyrazami z wierszyka. Rymowanki, które są rozwiązaniem diagramów, mogą być także tekstami dyktand.

      Zbiorek przeznaczony jest przede wszystkim dla uczniów klas II i III, ale z powodzeniem może posłużyć również starszym uczniom z dysleksją lub innymi trudnościami w nauce”.

       

                                                                                        Poleca: Małgorzata Słomkowska


      Jak pomóc dziecku się uczyć? Poradnik dla rodziców i nauczycieli

       

      • Jak pomóc dziecku się uczyć? Poradnik dla rodziców i nauczycieli

      „Dziecko zwykle chętnie podejmuje się nowych zadań. Od urodzenia chęć poznawania otaczającego je świata, a więc nauka, jest dla niego czymś naturalnym. Czasem zmienia się to, gdy pociecha wyruszy do przedszkola czy szkoły. I nikt nie wie, dlaczego tak się dzieje. Wtedy potrzebna jest większa uwaga i wsparcie dorosłych.

      Książka ta podpowiada rodzicom i wychowawcom, w jaki sposób mogą pomóc dziecku, aby nauka nie była dla niego przykrym obowiązkiem, ale przyjemnością. Pomaga je lepiej poznać i zrozumieć, a wszystko po to, aby bezpiecznie poprowadzić je do sukcesu”.

      Zainteresowania dziecka
      Predyspozycje i talenty
      Organizacja nauki
      Zabawy i ćwiczenia       

      100 i więcej pomysłów jak pomóc dziecku z dysleksją

       

      http://www.taniaksiazka.pl/images/popups/978/9788377440773.jpg

      „Publikacja to zbiór wypróbowanych i efektywnych metod pracy z dziećmi z diagnozą dysleksji. Zawarte w książce ćwiczenia i pomysły mogą być łatwo modyfikowane i dostosowywane do różnych rodzajów zajęć. Są odpowiednie dla dzieci i młodzieży w przedziale wiekowym od 5. do 19. roku życia. Nie wymagają też żadnego specjalnego wyposażenia. Wzbogacono je opisami wyjaśniającymi naturę dysleksji”.


       

      •  

      Wygraj z dysleksją Zbiór ćwiczeń usprawniających umiejętność czytania


       

      http://www.taniaksiazka.pl/images/popups/436/43635001996KS.jpg

      „Publikacja adresowana do nauczycieli, terapeutów i rodziców oraz uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Prezentowane ćwiczenia podzielone są na dwie części: I - obejmuje ćwiczenia usprawniające technikę czytania i rozumienie, zaś II – ćwiczenia usprawniające ruchy oczu podczas czytania. Materiał tekstowy do zadań stanowią w dużej mierze wypisy z literatury pięknej. Książka może być wykorzystana w domu do indywidualnej pracy ucznia oraz w terapii pedagogicznej. Z ćwiczeń mogą skorzystać również osoby, które chciałyby poprawić technikę czytania”.

       

       

      Małgorzata Całusińska, Wojciech Malinowski „TRENING UMIEJĘTNOŚCI WYCHOWAWCZYCH Dla rodziców i specjalistów”.

       Praktyczny przewodnik

      (…) Rodzice (…) ponoszą główną odpowiedzialność za wychowanie i rozwój dziecka. Jak najlepsze zabezpieczenie interesów dziecka ma być przedmiotem ich największej troski.”

      (Międzynarodowa Konwencja Praw Dziecka, art. 18) 

      Jak być coraz lepszym rodzicem?

      Zaproponowane w tej książce ćwiczenia odnoszące się do różnych sfer rodzicielstwa pomogą dorosłym wykształcić niezbędne umiejętności i właściwe postawy wychowawcze. Każdy rozdział ma dwie części: teoretyczną i praktyczną, dzięki czemu zmiany można wprowadzać od zaraz. Autorzy pokazują, jak dobrze wychowywać, okazując sobie i dziecku zrozumienie, miłość i akceptację.
       

      „Żyjemy w szalonym tempie – świat wokół nas zmienia się z minuty na minutę. Autorzy książki pokazują, jakie umiejętności powinni wykształcić rodzice, aby stali się dla swoich dzieci przewodnikami po świecie, w którym jedyną stałością jest zmiana. Zaproponowane przez nich ćwiczenia, odnoszące się do różnych sfer rodzicielstwa, pomogą dorosłym rozwinąć właściwe postawy wychowawcze. Ten praktyczny przewodnik ukazujący świeże spojrzenie na wychowanie powinien wzbogacić biblioteczkę każdego nowoczesnego rodzica, pedagoga i terapeuty.

      Dzięki tej książce dowiesz się:
      • jak efektywnie komunikować się z dzieckiem,
      • jak rozpoznawać jego emocje i poprawnie na nie reagować,
      • jaka jest rola zabawy i jak bawić się z dzieckiem,
      • czym są granice, dlaczego ich potrzebujemy i jak je ustalić,
      • jak wychować dziecko na niezależnego młodego człowieka”.

      „W obecnym czasie zmienia się sposób podejścia do wychowania dzieci. Tak zwane tradycyjne wychowanie oparte na przekonaniu, że osoba dorosła wie, co jest dobre dla dziecka i musi osiągnąć cele wychowawcze, choćby siłą, odchodzi. Obecnie większość rodziców poszukuje innych rozwiązań. Ich podstawą jest nowa świadomość jakości relacji z dziećmi. Określa je poziom uczciwości rodziców w stosunku do siebie samych. Dziecko patrzy na świat oczami rodziców. Aby zatem zmienić dziecko, najpierw musimy zmienić siebie. Tego uczy niniejsza książka”.

                                                                                         Autorzy

       

       

      Małgorzata Całusińska-oligofrenopedagog i neurologopeda, pracuje z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Od wielu lat prowadzi terapię z dziećmi z zaburzeniami rozwoju mowy. Proces terapii to według niej wspólna droga – dziecko przychodzi po swoją moc (po-moc), która odbija się w drugim człowieku. Szczególne miejsce w tym procesie zajmuje rodzina.

      Wojciech Malinowski jest lekarzem medycyny weterynaryjnej. Ukończył podyplomowe studia odnowy biologicznej i ma na swoim koncie szkolenia z zakresu psychoterapii metodą doktora Arnolda Mindella. Interesuje go rola zwierząt oraz przyrody w terapii, psychologiczne aspekty procesu zdrowienia, terapia przez sztukę i znaczenie dotyku w rozwoju dzieci.

      Recenzje

      „Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób powinni wychowywać swoje dzieci. Tempo życia jest bowiem obecnie ogromne i ciężko jest nadążyć za ciągłymi zmianami. Autorzy książkiTrening umiejętności wychowawczych mają odpowiedź na to pytanie. W swoim poradniku demonstrują, jakie umiejętności pozwalają rodzicom na przyjęcie roli przewodników po świecie dla swoich dzieci. Do książki dołączona jest płyta CD zawierająca prezentacje i ćwiczenia z zakresu różnorodnych sfer rodzicielstwa. Praktyczna część publikacji pomaga dorosłym czytelnikom w rozwinięciu właściwych postaw wychowawczych. Książka ukazuje zupełnie nowe podejście do wychowania dzieci i z powodzeniem może znaleźć się w biblioteczce nowoczesnego rodzica, terapeuty oraz pedagoga”.

       

      „Autorki bestsellerowych książek o wychowaniu od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, jako ekspertki w dziedzinie komunikacji między rodzicami a dziećmi. Tym razem ich mądre rady dotyczące świadomego i pełnego szacunku rodzicielstwa zostały ujęte w zwięzłej formie podręcznika.

      Bazując na inspirujących doświadczeniach rodzin z całego świata, autorki pokazują, że każdy, nawet najbardziej zapracowany rodzic może nabrać umiejętności, jakie zawsze „chciał mieć”: spokojnego rozwiązywania rodzinnych konfliktów, stawiania dzieciom granic i zachęcania ich do współpracy.

      Książki zawierają praktyczne i życiowe przykłady, jak pomóc własnym dzieciom żyć w zgodzie, by samemu żyć godnie. Ich polską edycję wzbogaca suplement zawierający doświadczenia rodziców polskich.

      Adele Faber to doskonale znana na całym świecie specjalistka od komunikacji rodziców z dziećmi. Wspólnie z Elaine Mazlish wydała cykl książek poświęconych temu tematowi, które natychmiast stały się bestsellerami i zostały przetłumaczone na wiele języków świata. Książka "Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły" po dziś dzień jest na szczycie popularności. Prywatnie Faber jest matką trójki dzieci”.

       

      Ten, kto posiada dziecko, jest bogaty. To zdanie napiszcie dużymi literami nad drzwiami pokoju dziecinnego, także na segregatorze, gdzie trzymacie wszystkie rachunki bankowe. Myślcie o tym stwierdzeniu nawet wtedy, gdy środki masowego przekazu będą was bombardować zdaniem: „Nie stać Was na posiadanie dzieci”. Śledząc losy ludzkości dowiecie się, że już od zarania dziejów pieniądz i dobra materialne nie były dla ludzi najważniejszą zdobyczą. Dobre samopoczucie, sens życia, bogate życie wewnętrzne możemy na pewno osiągnąć jak będziemy posiadać potomstwo. I nieważne jest to, czy rodzice są małżeństw. Jesteście zagonieni i macie wrażenie, że nie starcza wam już na nic czasu? Często przyczyną nie jest jego brak, ale zbyt duża ilość nieważnych zadań, które macie do wykonania. Dzięki tej książeczce możecie całkowicie odmienić swoje dotychczasowe życie, ponieważ zrewolucjonizuje ona Wasze spojrzenie na fenomen, jakim jest czas. Ukazanie czasu z perspektywy filozofii”.

       

      „Jesteście zagonieni i macie wrażenie, że nie starcza wam już na nic czasu? Często przyczyną nie jest jego brak, ale zbyt duża ilość nieważnych zadań, które macie do wykonania. Dzięki tej książeczce możecie całkowicie odmienić swoje dotychczasowe życie, ponieważ zrewolucjonizuje ona Wasze spojrzenie na fenomen, jakim jest czas. Ukazanie czasu z perspektywy filozofii simplify ułatwi Waszą codzienność i funkcjonowanie we wszystkich jej aspektach.
      Książeczka „Mieć wreszcie więcej czasu” podsuwa liczne pomysły i sugestie, w jaki sposób możecie organizować swój czas, abyście ciałem i duszą, fizycznie i mentalnie żyli w teraźniejszości i kochali to, co w danej chwili robicie. Kiedy ją przeczytacie, to na pewno poczujecie się lepiej i pewniej. I odniesiecie wrażenie, że w krótszym czasie można załatwić o wiele więcej spraw”.

       

      „Bycie mamą to najwspanialsza i najbardziej ekscytująca przygoda życia, ale to również ciężka praca, zmęczenie, niewyspanie i chroniczny brak czasu. Macierzyństwo nie zawsze jest bajkową, słodką i różową historią, młoda mama musi radzić sobie z wieloma (większymi i mniejszymi) sprawami, takimi jak uśpienie niemowlaka, karmienie niejadka albo uspokojenie szkraba grymaszącego w sklepie z zabawkami. A do tego często trzeba jeszcze pracować, sprzątać i gotować... "Mamo, dasz radę!" pozwala spojrzeć na codzienne zmagania z dystansem i HUMOREM, bo te dwie rzeczy są bardzo potrzebne w życiu mamy”!

      „Każdy musi być w czymś dobry. Należy dać dziecku coś, czym będzie się mogło cieszyć i zachwycać, o czym będzie mogło marzyć i do tego dążyć - Wayne Bryan
      Jako ojciec i zarazem trener Wayne Bryan pomógł swoim synom zdobyć prestiżowe stypendium Uniwersytetu Stanforda, a jako tenisistom - zająć pierwsze miejsce na świecie w deblu mężczyzn. Podstawa sukcesu jest prosta: skoncentrować się na zabawie, a potem dopiero na nauce, motywować wcześnie i często. Przedstawiona tu metoda Wayne'a wskaże rodzicom, jak pomóc dzieciom stać się mistrzami w sporcie, sztuce lub nauce, a właściwie w czymkolwiek, do czego się zabiorą. Jej celem jest rozbudzenie w dziecku dążenia do sukcesu, radości życia i doskonałości - postaw, które mają przetrwać aż do dorosłego życia. Książka jest mądra, ciepła i dowcipnie napisana”.

      Profesor Ulrich Beer, doktor filozofii, profesor honoris causa, dyplomowany psycholog, autor ponad 70 książek, komentator 60 programów TV z cyklu "Małżeństwo przed sądem" jest autorem serii książek pt. "Jak żyć".

      Polecam-Małgorzata Słomkowska