• Spotkanie dyrektorów szkół z województwa warmińsko-mazurskiego, które otrzymały Krajowy Certyfikat Szkoła Promująca Zdrowie w naszej szkole

„wylazłem Panie na szczyt

panorama szeroka

jak serce wariata

a ja nie wiem

dokąd pójść jeszcze

wyżej

spokojna głowa

gdy będzie trzeba

dodasz mi skrzydeł” („Skrzydła” - ks. Tomasz Opaliński)

Słowami Księdza Doktora Tomasza Opalińskiego, 17 maja 2013 roku Pani Grażyna Obrębka Dyrektor Zespołu Szkół w Janowie rozpoczęła spotkanie przedstawicieli szkół, które urzeczywistniają projekt „Szkoła Promująca Zdrowie” i jako wyraz uznania dla dotychczasowych osiągnięć, będących wynikiem wieloletniej i systematycznej pracy, otrzymały Krajowy Certyfikat. To prestiżowe wyróżnienie przyznano do tej pory społecznościom 15 szkół z województwa warmińsko-mazurskiego. Celem spotkania było poznanie, integracja społeczności tych szkół, a także prezentacja przykładów dobrych praktyk. Spotkanie rozpoczęła prezentacja Gospodarzy. O realizacji projektu opowiedzieli: Pan Andrzej Kujawski (Przewodniczący Rady Gminy Janowo, Pan Waldemar Szymański (Wójt Gminy), Pani Izabela Borkowska (Dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących w Jagarzewie), Pan Eugeniusz Pokora (Dyrektor Szkoły Podstawowej w Muszakach) oraz Ksiądz Doktor Tomasz Opaliński. Następnie przykładami dobrych praktyk podzielili się przedstawiciele: Gimnazjum im. Żołnierza Polskiego w Durągu, Zespołu Szkół w Chechłach, Szkoły Podstawowej Nr 1 w Barczewie, Gimnazjum Nr 1 w Szczytnie, Szkoły Podstawowej Nr 3 w Biskupcu, Zespołu Szkół w Kobułtach, Przedszkola Miejskiego w Nr 4 w Olsztynie, Szkoły Podstawowej Nr 19 w Elblągu, Szkoły Podstawowej Nr 22 w Olsztynie, Szkoły Podstawowej Nr 9 w Elblągu, Szkoły Podstawowej Nr 12 w Elblągu, Zespołu Szkół Samorządowych w Stradunach. Spotkanie prowadziła Pani Anna Zdaniukiewicz – Wojewódzki Koordynator projektu „Szkoła Promująca Zdrowie”. Ważnym punktem programu było spotkanie z Panią Katarzyną Stępniak – Krajowym Koordynatorem projektu, która zapoznała uczestników z planowanym, dalszym rozwojem sieci Szkół Promujących Zdrowie w Polsce, programem kursu przeznaczonego dla przedstawicieli ośrodków doskonalenia nauczycieli przygotowujących się do roli wojewódzkich, rejonowych, powiatowych koordynatorów sieci Szkół Promujących Zdrowie oraz osób wspierających sieć na terenie swojego województwa, a także przedstawiła zasady ponownego ubiegania się o Certyfikat. W swojej wypowiedzi podkreśliła konieczność stałego podnoszenia jakości pracy szkół. By szkoły kandydujące oraz szkoły przynależące już do sieci miały możliwość regularnego korzystania ze szkoleń w zakresie edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia, kolejna grupa nauczycieli konsultantów mających w zakresie swoich obowiązków edukację zdrowotną, wychowanie lub profilaktykę zostanie przygotowana do prowadzenia zajęć w tym zakresie. Piękne słowa pochodzące z wiersza „Skrzydła”, przytoczone na wstępie spotkania dodały uczestnikom otuchy i stały się jego myślą przewodnią. Uczestnicy umówili się na kolejne seminarium (tym razem z Panią Grażyną Przasnyską – Warmińsko-Mazurskim Kuratorem Oświaty) w Szkole Podstawowej nr 19 w Elblągu, która znajduje się na ulicy Uroczej.

Anna Zdaniukiewicz - Wojewódzki Koordynator Projektu                                                             ,, Szkoła Promująca Zdrowie"