• Świetlica

• Regulamin świetlicy szkolnej

• Cele i zadania świetlicy
            Wychowawcy w świetlicy szkolnej zapewniają dzieciom i młodzieży szkolnej:

1. Opiekę wychowawczą, pomoc w nauce oraz odpowiednie   warunki do nauki  i rozwijania własnych zainteresowań oraz zdolności.
            2. Kształtują nawyki kultury osobistej i współżycia w grupie.
            3. Wdrażają do samodzielnej pracy umysłowej.
            4. Udzielają pomocy w odrabianiu prac domowych uczniom mającym trudności w nauce.
            5. Organizują właściwy i kulturalny wypoczynek.
            6. Współpracują i współdziałają z nauczycielami, wychowawcami, rodzicami oraz środowiskiem lokalnym.

Do zadań świetlicy należy:

• organizowanie opieki, pomocy w nauce, tworzenie warunków do nauki własnej, przyzwyczajanie do samodzielnej pracy;
            • organizowanie gier i zabaw ruchowych, integracyjnych, mających na celu prawidłowy rozwój fizyczny;
            • odkrywanie i rozwijanie zainteresowań;
            • stworzenie warunków do uczestnictwa w kulturze, poznanie lokalnych zwyczajów i obrzędów, kształcenie nawyków kulturalnego życia codziennego;
            • upowszechnianie zasad kultury zdrowotnej, kształtowanie nawyków higieny i czystości oraz dbałości o zachowanie zdrowia;
            • rozwijanie samodzielności i współpracy w grupie;

zapewnienie bezpieczeństwa podczas wykonywania wyżej wymienionych zadań.

Założenia organizacyjne
                1. Uczniowie mogą korzystać z opieki w świetlicy od poniedziałku do piątku według godzin podanych w harmonogramie funkcjonowania świetlicy.
                2. Do świetlicy przyjmowani są uczniowie dojeżdżający do Zespołu Szkół w Janowie.
                3. Świetlica zapewnia również opiekę uczniom nie zapisanym, którzy potrzebują jej okazjonalnie np. uczniom oczekującym na zajęcia korekcyjne, itp.
                4. Świetlica prowadzi dzienny rejestr frekwencji uczniów zgłaszających się do opieki.

Prawa i obowiązki uczestnika świetlicy.
            Uczeń przebywający w świetlicy szkolnej ma prawo do:

1. Uczniowie korzystający z opieki świetlicy mają prawo do udziału w zajęciach prowadzonych przez wychowawców świetlicy lub do zajęć indywidualnych.
            2. Prawo do korzystania z wyposażenia świetlicy zgodnie z regulaminem świetlicy oraz sposobami ustalonymi przez wychowawcę świetlicy.
            3. Korzystania z pomocy wychowawcy w odrabianiu pracdomowych.

Uczeń przebywający w świetlicy szkolnej zobowiązany jest do:

1. Obowiązkiem ucznia jest posiadanie obuwia na zmianę.
            2. Zgłaszania swoją obecność oraz każdorazowo meldowania swojego odejście u wychowawcy świetlicy.
            3. Wykonywania poleceń wychowawcy świetlicy.
            4. Natychmiastowego meldowania wszelkich wypadków.
            5. Dbania o porządek i wystrój świetlicy.
            6. Poszanowania sprzętu i wyposażenia świetlicy.
            7. Poszanowania ciszy , spokoju oraz pracy innych.
            8. Szanowania własności szkoły i innych osób.
            9. Kulturalnego zachowanie się w trakcie zajęć świetlicowych, respektowania poleceń nauczyciela- wychowawcy.
            10. Przestrzegania regulaminu świetlicy.