• Jak skutecznie uczyć się…

Najważniejszą zasadą, by trwale przyswoić wiedzę, jest zrozumienie omawianego zagadnienia. Pamiętaj, nauka na pamięć nie przynosi długotrwałych efektów. Unikaj "wkuwania". Zdecydowanie lepsze jest kilkakrotne powtórzenie i zrozumienie materiału, niż bezmyślne wyuczanie się go na pamięć.

Unikaj uczenia się na ostatnią chwilę. Nie planuj, że wstaniesz wcześnie rano i zdążysz opanować cały materiał. Taki zabieg pomaga tylko pozornie, a efektem może być zmęczenie na sprawdzianie czy  egzaminie.

Ucz się systematycznie (z lekcji na lekcję), zbyt duża ilość materiału jest trudna do zapamiętania. Zapamiętuj jak najwięcej informacji z lekcji. W trakcie nauki nie myśl
          o przyjemnościach, które czekają na ciebie po jej skończeniu, ponieważ rozprasza to twoją uwagę, nie pozwala się skupić. Im bardziej skoncentrujesz się  na temacie lekcji, tym szybciej się nauczysz. Lepiej intensywnie skupić się przez 15 minut, niż przez godzinę siedzieć bezmyślnie nad podręcznikiem w domu.

Nie nastawiaj się, że temat jest nudny, trudny do zapamiętania, nieciekawy. Do szkoły chodzisz po to, aby czegoś się nauczyć, poszerzyć wiedzę. Jeśli czegoś nie rozumiesz, nie wiesz, pytaj nauczyciela. Korzystaj z zajęć dodatkowych.

Wyeliminuj lub zredukuj stres. Jest on potrzebny człowiekowi, bo pobudza go do działania, ale gdy trwa zbyt długo i  jest zbyt silny, powoduje niemożność działania, skupienia uwagi, myślenia.

Aby mieć odpowiedni komfort nauki, planuj cały jej proces, dziel materiał do zapamiętania na partie, nie zostawiaj  na ostatnią chwilę obowiązków, zaplanuj przerwy,
          a także dostosuj porę uczenia się do odpowiedniej dla siebie pory dnia (niektóre osoby lepiej koncentrują się rano, inne wieczorem). Planuj też swoje obowiązki dnia codziennego tak, aby znalazł się czas na naukę i odpoczynek. Pamiętaj, że wynik twojego sprawdzianu będzie zależał także od twojej formy psychicznej i fizycznej.

Ciesz się ze swoich sukcesów, nawet tych najmniejszych. Pamiętaj, że nikt nie jest geniuszem ze wszystkich przedmiotów. Nauczyciele to wiedzą i potrafią docenić starania ucznia.

PAMIĘTAJ , ŻE,, TRENING CZYNI MISTRZA”