• DRODZY UCZNIOWIE, PRZED WAMI WAŻNY EGZAMIN

OTO ,JAK POKONAĆ STRES PRZED EGZAMINEM…

Tak jak przed każdym egzaminem, tak również teraz gimnazjalistów i uczniów klasy ósmej nie opuszcza stres. Jest to swoista reakcja organizmu na stawiane mu zadania. Stres codziennie towarzyszy zarówno ludziom dorosłym, jak i dzieciom. Podczas egzaminów doświadczają go nie tylko uczniowie, ale również ich rodzice. Oni często bardziej przeżywają egzamin niż  ich dziecko. Niewielki stres ma znaczenie pozytywne. Pozwala uczniom lepiej, skuteczniej i efektywniej działać, jednak nadmierny i długotrwały paraliżuje myśli, wywołuje pustkę w głowie w sytuacji, w której niezbędna jest wyjątkowa koncentracja;  blokuje posiadane kompetencje lub hamuje nabywanie nowych.

Aby zapanować nad stresem podczas egzaminu, należy skupić się na zadaniu, a nie myśleć o wyniku. Jeśli pojawiają się pytania, na które nie znamy odpowiedzi, nie należy panikować. Najpierw powinniśmy zająć się zadaniami, których rozwiązania jesteśmy pewni, a te bardziej złożone, lub te co, do których mamy wątpliwości zostawić sobie na koniec.  Należy pamiętać o oddychaniu. Choć brzmi to banalnie, niektórzy w sytuacji stresowej zapominają oddychać i nie wiedzą, że w ten sposób ograniczają swoje zasoby tlenowe, a co za tym idzie intelektualne. Przed wyjściem z domu koniecznie trzeba zjeść śniadanie, ale się nie przejadać. Zarówno pusty, jaki i zbyt pełny żołądek może tego dnia okazać się Twoim nieprzyjacielem.

Przygotowanie do egzaminu, jakie dzieci otrzymują w szkole, obowiązkowo musi być  wsparte przez rodziców. Pomagając dziecku przygotować się do tego wymagającego zadania rodzice powinni przede wszystkim zadbać o jego pozytywne nastawienie do tego sprawdzianu. Można zrobić to poprzez  budowanie i utrwalanie pozytywnej motywacji czyli  np. zamianę słowa „nie dam sobie rady” na „spróbuję”, „zacznę jeszcze raz”. Rodzice mogą okazać dziecku wsparcie, cierpliwie słuchając jego zwierzeń i niepokojów, dodając mu otuchy. Nie powinni okazywać mu swojego zdenerwowania bez względu na to jak bardzo przejmują  się jego egzaminem. Rodzice mają obowiązek wymagać od swojej pociechy, ale również realnie oceniać jej zdolności. Aspiracje rodziców nie mogą zniechęcać dziecka. I zawsze bez względu na to czy to egzamin czy inna okoliczność, mają ważne zadanie, by zapewnić dziecko, że w nie wierzą i ufają mu, że zrobi wszystko, na miarę swoich możliwości. Pamiętajmy ,że kochamy bezinteresownie.

Pozytywnej atmosfery podczas zdawania egzaminów