• Zdrowie w naszej szkole

        • Szkołę Promującą Zdrowie tworzy społeczność szkolna sama dla siebie i w tym procesie powinno uczestniczyć jak najwięcej osób w tym: uczniów i ich rodziców, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Ich udział jest niezbędny w diagnozowaniu problemów społeczności szkolnej i szkoły, wyborze priorytetów, planowaniu i realizacji działań oraz ocenie ich efektów.

          Szkoła Promująca Zdrowie to program długofalowy, nad którym trzeba ciągle pracować, by ulepszać funkcjonowanie szkoły pod względem zdrowia szeroko pojętego, by przebywanie w szkole sprawiało radość całej społeczności szkolnej, a uczestnicy szkoły promowali zasady zdrowego stylu życia, który jest niezwykle ważny.

          Głównym koordynatorem programu w naszej placówce jest pani dyrektor Małgorzata Słomkowska, która przejęła obowiązki dyrektora szkoły 18 lutego 2022 r. Pani Dyrektor zapoznała się z założeniami i ideą SzPZ i podjęła współpracę z nowo powołanym zespołem ds. promocji zdrowia oraz nauczycielami, rodzicami i Samorządem Uczniowskim.

          Zadaniem koordynatora jest upowszechnianie idei SzPZ  oraz pozyskiwanie jak największej liczby sojuszników wśród rodziców i w społeczności lokalnej. Do jego obowiązków należy też inicjowanie i  motywowanie  całej społeczności szkolnej do działań mających na celu rozwiązanie problemu priorytetowego. Nasz koordynator to osoba, która stwarza miłą i przyjazną atmosferę, jest otwarta na propozycje działań. Koordynator doskonali własne umiejętności w zakresie promocji zdrowia uczestnicząc w różnego rodzaju szkoleniach, konferencjach i na bieżąco śledzi przekazy medialne dotyczące promocji zdrowia. Uczestniczy we wszystkich przedsięwzięciach związanych ze zdrowiem, podejmowanych przez społeczność uczniowską oraz monitoruje przebieg pracy zespołu.

           

          Skład szkolnego zespołu do spraw promocji zdrowia

           

          1.Małgorzata Słomkowska – dyrektor szkoły

          2.Dorota Kamińska – koordynator

          3.Joanna Domżalska–z-ca koordynatora–psycholog

          4. Anna Kacprowicz – n-l klasy 0

          5.Grażyna Kaczmarczyk - pielęgniarka

          6. Marta Bonisławska – n-l WF, plastyki

          7.Krzysztof Pisarski - n-l geografii, informatyki, muzyki

          8.Marta Dzięgielewska – rodzic

          9.Marek Świderski – rodzic

          10.Beata Lejk - rodzic

          11.Kacper Kobyliński – uczeń klasy VII

          12.Tobiasz Halicki – uczeń klasy VII

           

           

                Wojewódzka Konferencja Szkół Promujących Zdrowie  

                               

           18 kwietnia 2023 roku w Szkole Podstawowej im. Zawiszy Czarnego w miejscowości Waśniewo-Grabowo odbyła się Wojewódzka Konferencja Szkół Promujących Zdrowie. Jej organizatorem był Warmińsko – Mazurski Kurator Oświaty w Olsztynie pan Krzysztof Marek Nowacki, gospodarzem – Starosta Powiatu Nidzickiego pan Marcin Paliński , a uczestnikami - Wojewódzki Koordynator Szkół Promujących Zdrowie pani Anna Zdaniukiewicz, przedstawiciele Szkół Promujących Zdrowie oraz przedstawiciele instytucji, dla których zdrowie jest ważne. Konferencję zainaugurowała Dyrektor  Szkoły Podstawowej im. Zawiszy Czarnego – pani Beata Jóżwiak. Do udziału  zaproszono  prelegentów z PKDP. 

           Celem cyklicznych spotkań, organizowanych  w formule konferencji jest wymiana myśli i doświadczeń w zakresie właściwego kształtowania relacji interpersonalnych oraz analizy czynników warunkujących dobrostan zdrowia   psychicznego i społecznego  uczniów. Tematem spotkania było "Dziecko skrzywdzone seksualnie". Debata wpisuje się w rozpoczętą kampanię społeczną pt.: „#Rozmawiaj#Reaguj”, przygotowaną przez PKDP.  "Każdego roku tysiące dzieci pada ofiarą przemocy seksualnej. Skrzywdzone dziecko czuje strach i wstyd. Ale to nie dzieci są winne. Winny jest sprawca, ale także każdy, kto wie, ale nie reaguje. Dziecko, które nie widzi wsparcia i pomocy z zewnątrz, nie widzi szans na ratunek. Ten problem może dotyczyć każdego dziecka." Nasi eksperci Panie Joanna Napieraj – Główny Specjalista w Departamencie Działań Edukacyjno-Prewencyjnych Państwowej Komisji ds. Pedofilii oraz Elżbieta Szadura-Urbańska- psycholog, psychoterapeuta, ekspert zewnętrzny współpracujący z Komisją ds. wyjaśniania czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec nieletniego do lat 15. przedstawiły raport na temat „Obraz dziecka skrzywdzonego – profilaktyka zachowań ryzykownych...”. Prelegentki zaprezentowały wskazówki, które mogą pomóc opiekunom małoletnich poradzić sobie z sytuacją podejrzenia wykorzystania lub faktu wykorzystania seksualnego dziecka, tak aby mogli dać małoletniemu odpowiednie wsparcie oraz stworzyć bezpieczne, wolne od przemocy seksualnej dzieciństwo.

             Pan Krzysztof Nowacki - Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty, w swoim wystąpieniu zaakcentował rolę szkoły w wychowaniu młodego, "wirtualnego" pokolenia. 

           Uczestnicy konferencji mogli nie tylko wysłuchać interesującego wykładu, ale również zobaczyć występy uczniów SP z Waśniewa-Grabowa , a także sami pokazać swoje umiejętności śpiewając w „Chórze Fałszujących Dyrektorów”.

           

          SPRAWOZDANIE

          Z REALIZACJI „PROGRAMU DLA SZKÓŁ”

          SZKOLE PODSTAWOWEJ W JANOWIE

          W ROKU SZKOLNYM 2022/2023

          DZIAŁANIA TOWARZYSZĄCE O CHARAKTERZE EDUKACYJNYM

          Program został wdrożony w szkole jako jedno z priorytetowych działań, które miały na celu poprawę stanu zdrowia uczniów i sposobu odżywiania się. Głównym celem programu było zachęcenie dzieci do spożywania większych ilości owoców i warzyw oraz picia szklanki mleka dziennie, a tym samym przyczynienie się do ukształtowania dobrych nawyków żywieniowych, które będą utrzymywały się również w późniejszych latach życia

          W ramach programu dzieci:

          - otrzymują owoce i warzywa oraz produkty mleczne,

          - biorą udział w działaniach edukacyjnych mających poprawić wiedzę uczniów na temat rolnictwa, pochodzenia żywności, zdrowych nawyków żywieniowych itp.

          Produkty owocowo – warzywne, które dzieci otrzymywały to:

          - warzywa: marchew, rzodkiewka, papryka słodka, kalarepa, pomidorki;

          - soki: owocowe, warzywne, mieszane.

          Produkty mleczne, które dzieci otrzymywały to:

          - mleko białe.


           

          Działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym

          Działania edukacyjne stanowią obok udostępniania dzieciom owoców, warzyw i produktów mlecznych jeden z głównych elementów „Programu dla szkół”. Dzięki nim dzieci uczą się zasad zdrowego odżywiania, w szczególności poznają korzyści diety bogatej w owoce, warzywa, produkty mleczne, a także uczą się o ich pochodzeniu, uprawie i produkcji oraz jak postępować, aby nie marnować żywności.


           

          W naszej szkole realizowano:

          - konkursy tematyczne,

          - warsztaty kulinarne (przekazywanie wiedzy o zdrowym odżywianiu),

          - wspólne spożywanie śniadania połączone z degustacją owoców, warzyw, mleka i jego przetworów,

          - organizowanie wycieczek do gospodarstw rolnych,

          - stosowanie innych sposobów upowszechniania informacji o korzyściach płynących ze spożywania owoców, warzyw, produktów mlecznych poprzez organizowanie wystaw, przygotowywanie prezentacji itp.

          W roku szkolnym 2022/2023 zorganizowano:

          I półrocze

          - konkurs plastyczny na prace propagującą zdrowe odżywianie „Wiem, co jem czyli zdrowie na talerzu”,

          - zachęcanie uczniów do spożywania bakalii zamiast słodyczy „Bakaliowy tydzień” (zwracanie uwagi na to ze w bakaliach są cenne dla zachowania zdrowia substancje. Uczniowie wykonywali ulotki zachęcające do sięgania po bakalie,

          - zajęcia w klasach I- III oraz oddziałach przedszkolnych dotyczące zdrowego stylu życia i prawidłowego odżywiania, wykorzystanie materiałów edukacyjnych „Śniadanie daje moc”, „Zdrowo jem, więcej wiem”,

          - zajęcia kulinarne - wspólne przygotowywanie sałatek owocowych, warzywnych, soków owocowych pod kierunkiem nauczyciela (rozwijanie wśród dzieci kreatywności i wyobraźni kulinarnej),

          - pogadanki na temat zdrowych nawyków żywieniowych, jak komponować posiłki, jak łączyć smaki i jakie produkty należy jeść, aby być zdrowym,

          - zajęcia o kulturze spożywania posiłków i higienie ich przygotowania

          - zabawy edukacyjne promujące zdrowy styl życia,

          - wystawki prac dzieci oraz gazetki tematyczne.

          II półrocze

          - zajęcia w klasach IV – VIII – potrzeby pokarmowe ludzi, skutki niewłaściwego odżywiania,

          - na lekcjach z przyrody, biologii, wychowania do życia w rodzinie, na zajęciach dodatkowych uczniowie tworzyli jadłospisy, obliczali wskaźnik masy ciała BMI, charakteryzowali choroby i zaburzenia odżywiania,

          - warsztaty „Zdrowe odżywianie, dieta a postępy w nauce” – zajęcia dotyczące zdrowego odżywiania w profilaktyce nadwagi, otyłości i innych zaburzeń okresu rozwojowego,

          - rozmowy z uczniami na temat wartości odżywczych w świątecznych specjałach (makowce, serniki, pierniki, kapusta, grzyby, barszcz, kutia itp.),

          - Wspólnie z mamami przygotowywanie pysznych, zdrowych i kolorowych kanapek,

          - przygotowywanie plakatów propagujących zasady prawidłowego odżywiania (wystawa),

          - przygotowywanie plakatów na temat profilaktyki zdrowotnej (każda klasa inny temat):

          Klasa IV – Higiena osobista i otoczenia

          Klasa V- Wpływ aktywności ruchowej na zdrowie

          Klasa VI – Zdrowe odżywianie

          Klasa VII – Higiena narządu słuchu

          Klasa VIII - Profilaktyka uzależnień

          - przygotowywanie w ramach Dnia Ziemi strojów ekologicznych, gdzie każda klasa wykazała się kreatywnością oraz poczuciem humoru podczas przedstawiania efektów swojej pracy.

          Te działania uświadomiły dzieciom, że zdrowa żywność, czyli na przykład: woda mineralna, soki bez dodatku cukrów, napoje bez konserwantów, przetwory mleczne, kanapki na bazie pieczywa pełnoziarnistego, sałatki i owoce są mile widziane w codziennej diecie, natomiast na „liście produktów zakazanych” znajdują się: żywność typu Fast food, słone i słodkie przekąski (chipsy, słone paluszki, prażynki, krakersy, batony), napoje z dodatkiem cukru i słodzików, wody smakowe.

          Koordynatorzy programu:

          ZESPÓŁ PROMOCJI ZDROWIA


           

           

           

           

          DZIAŁANIA ZESPOŁU PROMOCJI ZDROWIA W II SEMESTRZE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

               W II semestrze roku szkolnego 2022/2023 pragniemy skupić się na przekazywaniu wiedzy dotyczącej ogólnych zasad zdrowego odżywiania oraz zdrowego stylu życia.  Chcemy motywować uczniów do zadbania o aktywność ruchową, zdrowe odżywianie oraz zdrowie psychiczne. Chcemy uczulić dzieci w temacie szkodliwości dla zdrowia nadużywania produktów zbyt słodkich i zbyt słonych. Będziemy w klasach młodszych i starszych pogłębiać wiedzę na temat niezbędnych witamin i mikroelementów. Będziemy wdrażać program "Pozytywna Uwaga”, którego celem jest budzenie w uczniach postawy akceptacji siebie. Życzymy całej naszej społeczności dużo zdrowia i uśmiechu.

                                                                                    OGŁASZMY KONKURS DLA KLAS IV-VIII

            Samorząd Uczniowski wraz z zespołem Promocji Zdrowia organizuje konkurs na najzdrowszą klasę 4-8. Celem konkursu jest zmotywowanie uczniów do zadbania o swoje zdrowie zwłaszcza w czasie zimowo-wiosennym. Liczymy na to, że te działania zaowocują zmianą nawyków na prozdrowotne.

          Konkurs potrwa od lutego 2023 r. do końca maja 2023 r.  Będzie  polegał na przygotowaniu przez klasę filmiku lub prezentacji, w której uczniowie przedstawią, w jaki sposób dbali przez ten czas o swoje zdrowie.

          Druga część konkursu to wymyślenie hasła, nazwy dla konkursu. Klasy podadzą swoje propozycje i wybrane hasło będzie nazwą konkursu.  Propozycje haseł należy oddać do 20 lutego 2023.

          Liczymy na Wasze zaangażowanie. Bądźmy zdrowi!

           

                                                                                                                                           Koordynator Zespołu Promocji Zdrowia

          • KONKURS FOTOGRAFICZNO – PLASTYCZNY "MÓJ PRZYJACIEL I JA"

          •  MÓJ PRZYJACIEL I JA


            KONKURS FOTOGRAFICZNO – PLASTYCZNY
            Dla kogo? – Dla dzieci od 4 do 15 lat!
            Kiedy? – 1 lutego – 31 marca 2023 roku
            Gdzie? –  Szkoła Podstawowa w Janowie, ul. Chorzelska 21
            Rozstrzygnięcie konkursu: kwiecień 2023

             

           

          W ramach promocji zdrowia opracowano projekt STOP PRZEMOCY! Jego adresatami są uczniowie i ich rodzice, nauczyciele oraz pracownicy szkoły. Zaplanowane działania dotyczą problemu szeroko pojętej agresji, a więc między innymi: fizycznej przemocy rówieśniczej, przemocy psychicznej, agresji słownej, agresji i przemocy w cyberprzestrzeni. Zakładane cele projektu, to:

          - przeciwdziałanie agresji i przemocy w grupie rówieśniczej oraz rodzinie,

          - wzrost umiejętności rozładowania złych emocji i radzenia sobie ze stresem,

          - zwiększenie świadomości uczniów nt. zagrożeń cyfrowych i zdolności radzenia sobie z nimi,

          - wzrost znajomości wśród uczniów zasad dobrego zachowania w sieci i stosowanie się do nich,

          - ograniczenie negatywnych zjawisk w cyberprzestrzeni,

          - podniesienie kompetencji nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów i ich rodziców w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa związanego z cyberprzestrzenią,

          - wzmocnienie współpracy rodziców ze szkołą w ramach działań podjętych na rzecz bezpiecznego funkcjonowania w sieci.

          Projekt STOP PRZEMOCY, będzie realizowany w miesiącach listopad 2022 r.– styczeń 2023 r.

          ZADANIA PROJEKTU:

          • pogadanki na lekcjach wychowania fizycznego nt. walki fair play, zdrowej rywalizacji i kultury kibicowania;

          • pogadanki na zajęciach komputerowych wśród uczniów klas I - III z zakresu bezpieczeństwa w sieci;

          • prelekcje dla uczniów klas IV - VI dotyczące agresji w cyberprzestrzeni (pokaz prezentacji multimedialnej "Korzyści i zagrożenia płynące z Internetu";

          • warsztaty dla uczniów na temat agresji rówieśniczej i przemocy w  prowadzone przez wychowawców klas  IV-VIII;

          • konkurs plastyczny „STOP PRZEMOCY!” na plakat dla uczniów klas IV – VII;

          • szkolenie dla rodziców dotyczące agresji oraz sposobów radzenia sobie z negatywnymi emocjami prowadzone przez psychologa z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Nidzicy;

          • organizacja Tygodnia Życzliwości pod hasłem „Z etykietą za pan brat”.

           

           

          ZESPÓŁ PROMOCJI ZDROWI

              • Wojewódzka Konferencja Szkół Promujących Zdrowie – Nidzica 2022         8 listopada 2022 roku w Sali Rycerskiej Nidzickiego Zamku odbyło się uroczyste wręczenie Certyfikatów Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty „Szkoła Promująca Zdrowie” oraz Aktów Przynależności do sieci SzPZ grupie placówek naszego województwa. Nasza szkoła otrzymała Akt Przynależności do sieci SzPZ. Przyznanie aktu przynależności jest potwierdzeniem, że szkoła aspiruje do programu „Szkoła Promująca Zdrowie”  oraz  wyrazem uznania dotychczasowych osiągnięć.

          WITAMINKI DLA CHŁOPCZYKA I DZIEWCZYNKI

           Aby przybliżyć tematykę witamin zawartych w warzywach, dzieci z klasy 0 zaprezentowały inscenizację wiersza Jana Brzechwy ,,Na straganie”. Jest to bardzo lubiany i znany, bo przekazywany z pokolenia na pokolenie, doskonały w swojej prostocie wiersz o zwykłych, pospolitych warzywach pojawiających się codziennie na naszych stołach. Przedstawienie odbyło się w czwartek 06. 10. 2022 r. Uczniowie wraz z wychowawcą Anną Kacprowicz zaprosili na występ kolegów i koleżanki z grupy przedszkolnej oraz rodziców.

           Swoją obecnością zaszczyciła ich również pani dyrektor Małgorzata Słomkowska, która pogratulowała małym aktorom wspaniałego występu oraz pięknych i barwnych strojów. Wszyscy z zaciekawieniem oglądali scenki z życia warzyw, które miały uświadomić dzieciom ich ogromną rolę w naszej diecie. Następny występ trupy odbędzie  się 18.10.2022 r. przed uczniami klas I-VIII.

           

          INNY- NIE ZNACZY GORSZY

          29 września 2022 r. uczniowie klas „0” - VIII brali udział w warsztatach w ramach Projektu#„Warmińsko-Mazurskie 2022 - Kampania Edukacji Włączającej "Kaleka czy COOL-awy.

          RÓŻOWY PAŹDZIERNIK

          Miesiąc Świadomości Raka Piersi, tzw. różowy październik, celebrowany jest na świecie od 1985 r., a 15.10 przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka. 

           

          Październik miesiącem wiedzy o mutyzmie wybiórczym

          Co to jest mutyzm wybiórczy?

          Mutyzm wybiórczy to zaburzenie lękowe

            Dziecko lub osoba dorosła z mutyzmem wybiórczym najczęściej swobodnie rozmawia w domu, ale milczy lub nie rozmawia swobodnie w przedszkolu, szkole czy w innych sytuacjach społecznych. Zaburzenie najczęściej rozpoczyna się między drugim, a piątym rokiem życia i powinno być diagnozowane już po miesiącu milczenia w danym miejscu. Niestety często jest diagnozowane dopiero w szkole podstawowej w wielu 8-12 lat.

          Dziecko z mutyzmem wybiórczym może w ogóle nie odzywać się do nauczycieli, rówieśników lub mówić tylko do wybranych osób. Niektóre dzieci z mutyzmem wybiórczym mają problemy z jedzeniem na terenie szkoły i korzystaniem z toalety.

          Zazwyczaj nie mają trudności dydaktycznych, a często, w sytuacjach gdy mowa nie jest wymagana, mogą odnosić sukcesy szkolne.

          Pamiętaj! Milczenie dziecka nie wynika z uporu, manipulacji czy osobistej niechęci dziecka do Ciebie, ale jest spowodowane silnym lękiem. Każde dziecko z mutyzmem wybiórczym pragnie mówić!

          Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Tydzień profilaktyki chorób zakaźnych”, który będzie przebiegał od 12 do 16 września.

          Dużymi krokami zbliża się jesień. Ta piękna pora roku, to czas spadających liści i kolorowych widoków ale również przeziębień i wielu chorób wirusowych. Dlatego właśnie 12. września 2022 roku rozpoczął się w naszej szkole „Tydzień profilaktyki chorób zakaźnych”. Jest to ogólnopolska akcja edukacyjno-profilaktyczna, która ma na celu przekazywanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do dbania o zdrowie własne i najbliższych. Dzięki filmom edukacyjnych,  gazetkom ściennym oraz pogadankom i pokazowi techniki prawidłowego mycia rąk nasi uczniowie dowiedzieli się, jak dbać o zdrowie własne i najbliższych oraz co robić by zapobiegać chorobom zakaźnym.

          W ramach wspomnianej akcji odbyły się:

          A) Odbyły się  WARSZTATY „CHOROBY ZAKAŹNE I MY”- klasa VI i VII (DOROTA KAMIŃSKA).

          B)W klasach IV-VIII przeprowadzono lekcje wychowawcze poświęcone powyższemu tematowi  (WYCHOWAWCY KLAS IV-VIII).

          C)Zaprezentowano filmy edukacyjne,  wykonano gazetki ścienne, pokazano techniki prawidłowego mycia rąk.

          D)Pielęgniarka szkolna wygłosiła w klasach IV, VI, VII prelekcje na temat chorób zakaźnych - 13.09.2022. 

           

           Bardzo aktywnie w realizację akcji "TYDZIEŃ DLA PROFILAKTYKI CHORÓB ZAKAŹNYCH" WŁĄCZYŁA SIĘ KLASA 0 (opiekun - p. ANNA KACPROWICZ). Sześciolatki i pięciolatki uczyły się jak dbać o własne zdrowie, higienę osobistą i poznawały zasady właściwego odżywiania się. Wykonały pracę plastyczną na temat „Myjemy ręce”, prezentowały właściwe zachowania podczas: kichania, kaszlu, witania się i mycia rąk. Rozwiązywały zagadki tekstowe, dobierały podpisy do ilustracji będących rozwiązaniem zagadek, prezentowały ruchem i gestem sytuacje związane ze zdrowym stylem życia, odgrywały scenki tematyczne: sałatka z warzyw, deser owocowy, sport to zdrowie. Poznały wartości odżywcze owoców i warzyw, wykonały koreczki owocowe i sałatkę z jarzynową.

          SZKOŁA PODSTAWOWA W JANOWIE UCZESTNICZY w "Programie dla szkół", czyli owoce, warzywa, soki, mleko i przetwory mleczne dla naszych pociech

          Głównym celem programu jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych dzieci, poprzez zwiększenie spożycia owoców, warzyw oraz mleka i produktów mlecznych w codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania.

          SZKOŁA PODSTAWOWA W JANOWIE UCZESTNICZY  W

          W „Programie dla szkół” uczestniczą uczniowie klas I-V szkół podstawowych. W trakcie wybranych tygodni roku szkolnego udostępnia się bezpłatnie co najmniej 3 razy w tygodniu: świeże owoce i warzywa (przygotowane do bezpośredniego spożycia) oraz mleko i produkty mleczne.

           

           

          Mamo, Tato – daj mi drugie śniadanie i wodę do szkoły – codziennie!

          Wg wszelkich badań to rodzice kształtują w rodzinie nawyki żywieniowe. Będą one towarzyszyły dzieciom przez całe  życie! Sami Państwo wiecie jak trudne są zmiany, ważne są wzorce najbliższych, kody w podświadomości dziecka. W profilaktyce, nie tylko zakaźnej, ale zdrowotnej zachęcamy do tworzenia prawidłowego modelu żywienia, bez produktów przetworzonych, gotowych, bez cukru. Za to ze znanych składników: zbóż, świeżych warzyw, owoców, nabiału, pełnowartościowych tłuszczów – masła, oliwy, orzechów… Od tego co jemy, jaki tryb życia prowadzimy, zależy zdrowie naszych dzieci i jakość ich życia. Prosimy nie zapominać o drugim śniadaniu dla dzieci, także tych jedzących obiad w szkole!

          Zespół Promocji Zdrowia

           

           

           

           

           

          Sprawozdanie

          z realizacji Szkolnego Programu Promocji Zdrowia w Szkole Podstawowej w Janowie

          w I semestrze roku szkolnym 2022/23

           

           

           

           

          ZADANIA ZREALIZOWANE

          ODPOWIEDZIALNI

          1. Promowanie zdrowego stylu życia.

           

          a) Prowadzenie zajęć z gimnastyki korekcyjnej dla uczniów klas edukacji wczesnoszkolnej.

           

           

          p. W. Westerlich

          b)Zajęcia sportowe pozalekcyjne SKS.

          p. W. Westerlich,

          p. M. Bonisławska

          c) Wykonanie jesiennych testów sprawności fizycznej w klasach IV – VIII.

          p. M. Bonisławska

           

          d) Przeprowadzenie pogadanek dla uczniów n/t podstawowych zasad utrzymania prawidłowej postawy ciała.

           

           

          p. M. Bonisławska

          p. D. Kamińska

           

           

           

          e) Sportowy Dzień Chłopaka.

          p. J. Domżalska,

          p. A. Kacprowicz,

          p. B. Obidzińska,

          p. G. Napiwodzka.

          p. M. Zembrzuska

          f) Aktywność fizyczna, a profilaktyka chorób - realizacja zagadnień roli aktywności fizycznej w zapobieganiu chorobom na lekcjach biologii i przyrody.

          p. D. Kamińska

          g) Przygotowanie stałej tablicy na korytarzu szkolnym „Szkoła Promująca Zdrowie”.

          p. J. Domżalska,

          p. A. Kacprowicz,

          p. M. Dzięgielewska,

          p. D. Kamińska

          h) Dzień Sportu w świetlicy szkolnej.

          wychowawcy świetlicy szkolnej

           

          2. Bezpieczeństwo i ratowanie życia.

           

           

          a) Pogadanki na początku roku szkolnego dotyczące bezpiecznej drogi do szkoły, zasady poruszania się po drogach oraz bezpiecznych zachowań w szkole, na przerwach i lekcjach oraz poza szkołą, bezpieczna ewakuacja. Zapoznanie z regulaminami korzystania z pracowni szkolnych.

           

          b) Spotkanie z przedstawicielem policji: bezpieczna droga do szkoły, zajęcia profilaktyczne z policjantem „Bezpieczeństwo w domu i na drodze”, „Bezpieczne ferie”.

           

          c ) Pierwsza pomoc przedmedyczna - przypomnienie i utrwalanie zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej na lekcji wf, przyrody i biologii, zajęć z pedagogiem szkolnym.

           

          d) Udział w programie: „Profilaktyka dla smyka”.

           

           

           

           

          wychowawcy klas 0-VIII

           

           

           

           

           

           

          spotkanie z policjantem

           

           

           

          p. M. Bonisławska,

          p. W. Westerlich,

          p. D. Kamińska,

          pielęgniarka szkolna

           

          p. A. Kacprowicz,

          p. B. Obidzińska,

          p. G. Napiwodzka,

          p. M. Zembrzuska

           

           

          d) Warsztaty - z cyklu „Ratujemy i uczymy ratować”

           

           

          e) BHP na lekcjach chemii – niebezpieczne substancje chemiczne.

           

          f) Bezpieczne ferie – pogadanki.

           

          p. M. Świderski – rodzic - ratownik medyczny

           

          p. D. Kamińska

           

          wychowawcy klas 0-VIII

           

          3. Zdrowe odżywianie.

           

          a) Prowadzenie zajęć edukacyjnych na temat zdrowego odżywiania się.

          p. D. Kamińska,

          p. A. Kacprowicz,

          p. J. Domżalska,

          pielęgniarka szkolna

          b) Udział w programie: „Owoce w szkole” -klasy I – V.

          wychowawcy

          c) Śniadanie z wychowawcą dla klas „0”-III.

           

           

          d) Światowy Dzień Warzyw i Owoców – oddział

          przedszkolny; klasa VII /robienie soków owocowych, przygotowanie talerzy zdrowia/.

           

           

           

           

           

           

           

          e) Zdrowe i zbilansowane obiady na stołówce szkolnej.

           

           

          f) Przygotowywanie gazetek na korytarzu szkolnym o tematyce prozdrowotnej dla wszystkich uczniów szkoły.

           

           

          g) Przygotowanie przez klasę VII prezentacji multimedialnej „Raz, dwa, trzy...wiem co jem”.

           

           

          h)Tydzień zdrowia u przedszkolaków.

           

           

           

          i) Nauczanie przez modelowanie – talerza zdrowia na lekcjach biologii, wychowania do życia w rodzinie i przyrody.

           

          j) Udział w warsztatach edukacyjnych: „Żyj zdrowo – warzywnie i owocowo” klasa VII.

           

          k) Konkurs fotograficzny – „Zdrowa Kanapka”

           

          4. Higiena.

           

          a) Realizacja w klasie IV na lekcjach przyrody programu antynikotynowego „Bieg po zdrowie”. Celem programu jest zapobieganie nałogom palenia papierosów wśród uczniów.

           

          b) Prelekcje na lekcjach wychowawczych i wychowania do życia w rodzinie na temat higieny osobistej.

           

           

          c) Pogadanki na temat chorób i higieny różnych układów narządów na lekcjach przyrody w kl. 4 i biologii w kl. 7

           

           

          d) Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej w oddziale przedszkolnym, przygotowanie pogadanki i zabaw edukacyjnych o tematyce higieny jamy ustnej.

           

          e) Światowy Dzień Mycia Rąk w oddziale przedszkolnym, przygotowanie pogadanki i zabaw edukacyjnych na temat

          higieny rąk, Dbam o wzrok – pogadanka z pielęgniarką szkolną.

           

          f) Udział w programie „Uśmiechnij się” – klasy I-III

           

          g) Realizacja programu antynikotynowej edukacji prozdrowotnej dla klasie VII „Znajdź właściwe rozwiązanie”.

           

           

          5. Zdrowie psychiczne.

           

          a) Pogadanki na temat radzenia sobie z emocjami, stresem.

           

          b) Obchody Międzynarodowego Dnia Kropki.

           

          c) Obchody Dnia Pluszowego Misia.

           

           

          d) Obchody Dnia Życzliwości /łańcuch życzliwości/

           

           

          e)Tydzień życzliwości w oddziale przedszkolnym/ gazetka

          tematyczna, łańcuch życzliwości, „szarfy życzliwości”, laurka dla kolegi/.

           

           

          f) Dzień Uśmiechu w oddziale przedszkolnym - gazetka informacyjna.

           

           

          g) Realizacja cyklu pogadanek na temat zdrowia psychicznego uczniów.

           

          h) Udział akcji ,,Szlachetna Paczka''.

           

           

           

           

           

          6. Bezpieczne korzystanie z Internetu i telefonu komórkowego.

          a) Pogadanki na temat zagrożeń w sieci, cyberprzemocy.

           

           

          b) Ustalenie zasad i ich egzekwowanie „przerwy bez telefonu”.

          p. A. Kacprowicz,

          p. G. Napiwodzka,

          p. B. Obidzińska,

          p. M. Zembrzuska

          p. J. Domżalska,

          p. A. Kacprowicz,

          p. D. Kamińska

           

          pracownicy szkolnej stołówki

           

          p. J. Domżalska,

          p. M. Dzięgielewska,

          p. D. Kamińska

           

           

          p. K. Pisarski,

          p. D. Kamińska

           

          p. J. Domżalska,

          p. A. Kacprowicz

          p. D. Kamińska

           

           

          p. D. Kamińska

           

          p. D. Kamińska

           

           

           

          p. D. Kamińska

           

           

           

           

          p. D. Kamińska,

          wychowawcy klas

           

           

          p. D. Kamińska

           

           

           

          p. J. Domżalska,

          p. A. Kacprowicz

           

           

           

          p. J. Domżalska,

          p. A. Kacprowicz

           

           

           

           

           

          p. W. Westerlich

           

          p. D. Kamińska

           

          p. W. Westerlich

           

           

           

           

           

          Wychowawcy klas

          Wychowawcy klas

          p. B. Obidzińska,

          p. G. Napiwodzka,

          p. M. Zembrzuska,

          p. J. Domżalska,

          p. A. Kacprowicz

          p. A. Kacprowicz,

          p. D. Kamińska

          p. J. Domżalska,

          p. A. Kacprowicz

           

          p. J. Domżalska,

          p. A. Kacprowicz

           

          p. A. Tobojka

           

           

           

          wychowawcy klas

           

           

           

           

           

           

           

          p. K. Pisarski

          p. D. Kamińska

           

           

          wszyscy nauczyciele

           

           

           

          Udział nauczycieli w szkoleniach, warsztatach, webinariach:

          1.„Trening umiejętności emocjonalno-społecznych”

          2.”Refleksja nad motywowaniem w praktyce” 3.”Jak motywować i inspirować ucznia”

          4.”Jak motywować i inspirować grupę”

           

          p. D. Kamińska,

          p. A. Kacprowicz,

          p. J. Domżalska,

          p. K. Pisarski

          Problem priorytetowy to walka z nadwagą i mniejszą sprawnością fizyczną wśród uczniów, zauważoną po powrocie do szkoły po długim okresie nauki zdalnej i domowej izolacji. Od września uczniowie mogli już aktywnie uczestniczyć w lekcjach wychowania fizycznego, brali udział w zawodach sportowych, rozwijali swoją sprawność fizyczną w trakcie zajęć dodatkowych SKS, wyjeżdżali na klasowe wycieczki. Efektem tych działań ruchowych jest powrót wielu uczniów do sprawności i aktywności fizycznej sprzed pandemii. Podczas zajęć wychowawcy przypominali o prawidłowych nawykach żywieniowych, były organizowane akcje i konkursy o tematyce prozdrowotnej czego efektem jest wzrost świadomości i większa dbałość o własne zdrowie.

          Na bieżąco zgodnie z wytycznymi Ministra Zdrowia i Ministra Edukacji i Nauki były w szkole przestrzegane zasady reżimu sanitarnego. Zauważono wykształcenie wśród uczniów nawyku częstego mycia rąk, zasłaniania ust w trakcie kichania oraz większą świadomość wśród dorosłych, którzy nie przyprowadzali do szkoły dzieci chorych.

          Zauważono przyrost wiedzy na temat zasad bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu i zagrożeń z tego wynikających. Dużą rolę odegrała akcja „przerwa bez telefonu”, rygorystyczne jej przestrzeganie przyczyniło się w widoczny sposób do ograniczenia czasu spędzanego przez uczniów z telefonem komórkowym w ręku w zamian za to uczniowie nawiązywali bezpośrednie rozmowy koleżeńskie tak potrzebne do kształtowania poprawnych emocji u młodych ludzi.

           

          Wnioski do dalszej pracy w następnym II semestrze roku szkolnym

          2022/2023:

           

          - Kontynuacja działań mających na celu uzyskanie Wojewódzkiego Certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie min. organizacja imprezy międzyszkolnej o charakterze prozdrowotnym, integrującej uczniów wszystkich szkół z terenu Gminy Janowo przeprowadzenie ewaluacji pracy szkoły pod katem promocji zdrowia, przeprowadzenie wśród uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców ankiet dotyczących promocji zdrowia w szkole, zaprezentowanie wyników ewaluacji na forum zaproszonych gości spoza szkoły, Rady Rodziców.

           

           

          - Konsekwentne egzekwowanie zasad ustalonych w ramach „przerwy bez telefonu

          komórkowego”. Zauważono, że uczniowie stosując się do zasad ograniczyli

          korzystanie z telefonów komórkowych w trakcie przerw.

           

          -Całoroczna integracja zespołów klasowych, wychwytywanie zachowań niepokojących w zachowaniu uczniów np. izolacja w zespole klasowym, lęki, symptomy depresji.

           

          -Lekcje na świeżym powietrzu, wyjścia klasowe i wycieczki integrujące zespoły klasowe i rozwijające sprawność fizyczną uczniów. Wyposażać uczniów w wiedzę o znaczeniu aktywności ruchowej dla zdrowia.

           

          -Kontynuowanie nauki zdrowych nawyków żywieniowych przez wychowawców i nauczycieli.

           

           

           

           

          Opracowały:

          Dorota Kamińska,

          Anna Kacprowicz

           

           

           

           

          Regulamin Szkolnego Konkursu

          Na Logo Szkoły Promującej Zdrowie

          1.Organizatorem konkursu jest  Szkoła Podstawowa w Janowie.

          2.Osobą odpowiedzialną za przeprowadzenie konkursu jest szkolny koordynator promocji zdrowia pani  D. Kamińska, pani M. Bonisławska i pani J. Domżalska we współpracy z członkami Zespołu ds. Promocji Zdrowia w Szkołe Podstawowej w Janowie.

           3.Cele konkursu:

          -zapoznanie się przez społeczność szkolną (uczniów, rodziców, pracowników szkoły) z ideą Programu Szkoła Promująca Zdrowie,

          -zdobycie wiedzy na temat koncepcji, strategii i definicji Szkoły Promującej Zdrowie,

          -poznanie standardów Szkoły Promującej Zdrowie,

          -rozwijanie u uczniów umiejętności plastycznych, informatycznych,

          -promowanie wśród społeczności szkolnej postaw prozdrowotnych i proekologicznych.

          4. Przedmiotem konkursu jest przedstawienie własnej wizji logo Szkoły Promującej Zdrowie w formie płaskiej pracy plastycznej. Szkoła Podstawowa w Janowie aspiruje do Warmińsko-Mazurskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Zwycięskie logo będzie specjalnym logiem naszej szkoły w ramach Programu Szkoła Promująca Zdrowie.

          Praca plastyczna przedstawiająca logo Szkoły Promującej Zdrowie ma spełniać następujące

          wymogi:

          - format pracy A3 lub A4,

          - technika wykonania pracy dowolna,

          -praca płaska (dopuszcza się wykonanie pracy w wybranym graficznym programie komputerowym – wykonana praca w programie komputerowym musi być wydrukowana)

          -praca powinna być podpisana czytelnie z tyłu imieniem i nazwiskiem ucznia oraz klasą, do której uczęszcza uczeń.

          Konkurs rozstrzygany będzie w trzech kategoriach wiekowych:

          - I kategoria: klasy 0-3 szkoły podstawowej,

          - II kategoria: klasy 4-8 szkoły podstawowej,

          W każdej kategorii komisja konkursowa przydzieli pierwsze, drugie i trzecie miejsce.

          Prace w przypadku klas 0-3 szkoły podstawowej uczniowie oddają swoim wychowawcom, następnie oni przekazują prace koordynatorowi promocji zdrowia. Natomiast uczniowie klas 4-8 szkoły podstawowej przekazują prace p. D. Kamińskiej. Prace można składać od 15 grudnia 2022 roku do 15 stycznia 2023 r.

          Przy ocenianiu prac konkursowych brana będzie pod uwagę przede wszystkim pomysłowość uczniów, technika wykonanej pracy oraz staranność, estetyka i samodzielność wykonania pracy, a także spójność wykonanego logo z założeniami Szkoły Promującej Zdrowie. Spośród nagrodzonych prac w trzech kategoriach wiekowych zostanie wyłonione jedno logo, które będzie naszym szkolnym logiem Szkoły Promującej Zdrowie. Logo najlepsze z najlepszych zostanie wyłonione w drodze głosowania uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły. Nad prawidłowym przebiegiem głosowania będzie czuwać przewodniczący szkolnej komisji konkursowej.

          5.W skład komisji konkursowej oceniającej prace plastyczne uczniów wchodzić będzią szkolny koordynator promocji zdrowia oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Janowie, także członkowie Zespołu Promocji Zdrowia, jak również nauczyciel plastyki.

          6.W konkursie do wygrania przez uczniów czekają  nagrody.

          7.Udział ucznia w konkursie jest równoznaczny z wyrażeniem zgody przez rodziców/opiekunów prawnych ucznia na zbieranie i przetwarzanie danych osobowych w zakresie związanym z konkursem, zgodnie z ustawą o o chronie danych osobowych/.

          8. Informacje o Programie Szkoła Promująca Zdrowie znajdują się w Szkolnym Programie Promocji Zdrowia.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        Organizatorzy:

          p. D. Kamińska

          p. J. Domżalska,

          p. M. Bonisławska,