• Regulamin świetlicy szkolnej

• Cele i zadania świetlicy
          Wychowawcy w świetlicy szkolnej zapewniają dzieciom i młodzieży szkolnej:

1. Opiekę wychowawczą, pomoc w nauce oraz odpowiednie   warunki do nauki  i rozwijania własnych zainteresowań oraz zdolności.
          2. Kształtują nawyki kultury osobistej i współżycia w grupie.
          3. Wdrażają do samodzielnej pracy umysłowej.
          4. Udzielają pomocy w odrabianiu prac domowych uczniom mającym trudności w nauce.
          5. Organizują właściwy i kulturalny wypoczynek.
          6. Współpracują i współdziałają z nauczycielami, wychowawcami, rodzicami oraz środowiskiem lokalnym.

Do zadań świetlicy należy:

• organizowanie opieki, pomocy w nauce, tworzenie warunków do nauki własnej, przyzwyczajanie do samodzielnej pracy;
          • organizowanie gier i zabaw ruchowych, integracyjnych, mających na celu prawidłowy rozwój fizyczny;
          • odkrywanie i rozwijanie zainteresowań;
          • stworzenie warunków do uczestnictwa w kulturze, poznanie lokalnych zwyczajów i obrzędów, kształcenie nawyków kulturalnego życia codziennego;
          • upowszechnianie zasad kultury zdrowotnej, kształtowanie nawyków higieny i czystości oraz dbałości o zachowanie zdrowia;
          • rozwijanie samodzielności i współpracy w grupie;

zapewnienie bezpieczeństwa podczas wykonywania wyżej wymienionych zadań.

Założenia organizacyjne
              1. Uczniowie mogą korzystać z opieki w świetlicy od poniedziałku do piątku według godzin podanych w harmonogramie funkcjonowania świetlicy.
              2. Do świetlicy przyjmowani są uczniowie dojeżdżający do Zespołu Szkół w Janowie.
              3. Świetlica zapewnia również opiekę uczniom nie zapisanym, którzy potrzebują jej okazjonalnie np. uczniom oczekującym na zajęcia korekcyjne, itp.
              4. Świetlica prowadzi dzienny rejestr frekwencji uczniów zgłaszających się do opieki.

Prawa i obowiązki uczestnika świetlicy.
          Uczeń przebywający w świetlicy szkolnej ma prawo do:

1. Uczniowie korzystający z opieki świetlicy mają prawo do udziału w zajęciach prowadzonych przez wychowawców świetlicy lub do zajęć indywidualnych.
          2. Prawo do korzystania z wyposażenia świetlicy zgodnie z regulaminem świetlicy oraz sposobami ustalonymi przez wychowawcę świetlicy.
          3. Korzystania z pomocy wychowawcy w odrabianiu pracdomowych.

Uczeń przebywający w świetlicy szkolnej zobowiązany jest do:

1. Obowiązkiem ucznia jest posiadanie obuwia na zmianę.
          2. Zgłaszania swoją obecność oraz każdorazowo meldowania swojego odejście u wychowawcy świetlicy.
          3. Wykonywania poleceń wychowawcy świetlicy.
          4. Natychmiastowego meldowania wszelkich wypadków.
          5. Dbania o porządek i wystrój świetlicy.
          6. Poszanowania sprzętu i wyposażenia świetlicy.
          7. Poszanowania ciszy , spokoju oraz pracy innych.
          8. Szanowania własności szkoły i innych osób.
          9. Kulturalnego zachowanie się w trakcie zajęć świetlicowych, respektowania poleceń nauczyciela- wychowawcy.
          10. Przestrzegania regulaminu świetlicy.